Shqiptar te Bashkuar
android
Faqja 2 nga 2 I parėI parė 12
Duke shikuar rezultatet 31 ne 35 nga 35
 1. #1
  missing you.... fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i ERA_VL
  Antarėsuar nė
  Sep 2008
  Vendodhja
  ne mendjen dhe zemren e tij...
  Postime
  1,388
  Forca e Rrespektit
  27

  Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?  Vetėm kėto fije tė holla kanė mbetur pėr ta shtrėnguar nyjėn, ndėrsa fibra e vėrtetė ėshtė dobėsuar. I ka kaluar koha mėnyrės sė vjetėr romantike tė jetesės. Martesa, edhe pse shumė e kanė akuzuar si njė mizerie, nė tė vėrtetė nuk ėshtė e tillė. Ajo ėshtė si njė veshje e rehatshme; madje edhe zėnkat midis partnerėve e ndihmojnė atė. Ajo ėshtė e vetmja qė pėrbėn atė qė e quajmė shtėpi e ėmbla shtėpi.

  Nė poezi shpesh i kėndohen kėngė fazave tė dashurisė. Ne u kemi besuar historive qė shpjegojnė kompleksitetin e dashurisė dhe pėrrallave tėxhelozisė…Por tani, tregimet e ēdo kulture e civilizimi pėr dashurinė mund edhe tė ndryshojnė. Shkenca po shpjegon me ftohtėsi, atė qė ne e kemi ndjerė gjithmonė si njėmit e si magji e qė e quajmė dashuri.

  Pėr herė tė parė nė histori, kėrkimet e reja shkencore kanė filluar tė ndriēojnė vendin ku vendoset dashuria nė trurin tonė dhe nė mėnyrė mė tė veēantė tė pėrcaktojnė komponentėt kimikė tė trurit qė janė pėrgjegjės pėr tė.

  Gratė e pėrdorin orgasmėn si njė mėnyrė pėr tė kuptuar nė se burri ėshtė pėr tė i mirė ose jo. Po qe se ai ėshtė i padurueshėm dhe brutal ajo nuk e arrin dot orgasmėn me tė dhe vetėm ky fakt mjafton qė ajo nė mėnyrė instiktive tė ndjejė se ai ka pak gjasa tė jetė njė burrė dhe baba i mirė. Shkencėtarėt mendojnė se orgasma femėrore ka evoluar aq shumė, sa qė njė grua me ndihmėn e saj mund tė dallojė nė se njė burrė ėshtė pėr tė personi i duhur ose jo.

  Kujtoni pėr njė ēast dashurinė e parė. Nuk ka rėndėsi as mosha kur e keni provuar e as vendi ku keni qenė. Mosha dhe gjeografia nuk kanė rėndėsi. (Fisher ka provuar rėnien e parė nė dashuri me njė mėsuesin e saj kur ishte 12 vjeē.) – (shih gjithashtu ne kete faqe, testin e Fisher me fotografite) Edhe Danatella Marazziti, Profesoreshė e Psikiatrisė nė Universitetin e Pisas nė Itali, studioi biokiminė e sėmundjes sė dashurisė. Pasi kish rėnė dy herė nė dashuri pėr vete dhe ndjeu forcėn e tmerrshme tė dashurisė, Marazziti u interesua pėr tė eksploruar ngjashmėrinė midis dashurisė dhe ērregullimit psiqik obsesive-compulsive (OCD).

  Testi i Fisher me fotografinė e bashkėshortit/es dhe tė dashurit/ės

  Helen Fisher, antropologe nga N.Y., i kushtoi shumė punė nga karriera e saj evidentimit biokimik tė dashurisė, nė tė gjitha shfaqjet e saj: epsh, romancė, afrim dhe mėnyrės sesi kėto tė gjitha sė bashku bėjnė dyllin dhe fillin e njė qiriu. Ajo flet me sinqeritet dhe diskuton ngjitjet dhe rėniet e dashurisė, nė atė mėnyrė siē flasin njerėzit edhe pėr blerje- shitjet e zakonshme.

  Fisher pėr dhjetė vjet studioi dashurinė nė MRI (Magnetic Resonance Imaging). Ajo dhe kolegėt e saj Arthur Aron dhe Lucy Broėn studiuan njerėz qė ishin “marrėzisht tė dashuruar” pėr njė periudhė mesatarisht shtatė mujore. Duke qėnė brėnda nė makinėn MRI, kėtyre personave u treguan dy fotografi-njėra neutrale, tjetra e dashnorit ose dashnores.

  Ēfarė i habiti shkencėtarėt ?

  Kur personi shikonte fotografinė e dashnorit/dashnores, pjesėt e trurit qė lidhen me shpėrblimin(reėards) dhe kėnaqėsinė - pra zona tegmentale ventrale dhe nukleus caudatum- u ndezėn.

  Fisher nuk u habit shumė qė gjeti njė vend nė tru, njė adresė pėr dashurinė qė kalonte nėpėr njė rrugė kimike specifike; por nga fakti qė dashuria ndizte nukleusin kaudat qė ėshtė strehėza ku ka njė shpėrndarje tė dendur tė receptorėve pėrgjegjės ndaj neurotransmetuesit qė quhet dopamine. Fisheri e mendoi dopaminėn si pjesė tė pocionit tonė tė brendshėm tė dashurisė.

  Nė proporcione tė pėrshtatshme, dopamina, krijon energji intensive, ngazėllim, fokusim tė vėmendjes dhe motivacion pėr tė fituar shpėrblim (reėads). Ja pse tė sapo dashuruarit nuk i zė gjumi, vėzhgojnė lindjen e diellit, marrin pjesė nė gara, rrėshqasin shpejt poshtė njė piste skish, qė zakonisht do tė ishte e frikshme pėr shkathtėsitė e tyre. Dashuria i trimėron, i shkėlqen, i bėn tė mos marrin parasysh rreziqe tė vėrteta, tė cilat disa herė i kapėrcejnė, e disa herė jo.

  Gazeta: Shekulli
  e di si eshte puna....te bashkohet qielli me token, une s'ndryshoj mendje....

 2. #31
  VIP fv
  Antarėsuar nė
  Sep 2011
  Postime
  6,438
  Forca e Rrespektit
  6107

  Titulli: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  Citim Origjinale Postuar nga Nicktjeter Shfaq Poten
  O Endrra pse mundohesh te besh si interesante aman :p
  Po jam .. Moj aman
  Po ti mbyll syte e mos me lexo :p
   

 3. #32
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,905
  Forca e Rrespektit
  11372

  Titulli: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  Citim Origjinale Postuar nga Endrra Shfaq Poten
  Po jam .. Moj aman
  Po ti mbyll syte e mos me lexo :p
  U larg te mos lexoj ty, shyqyr qe kemi mundesi te lexojme dike qe eshte interesante , se edhe une kam rene pre e interesantizmit tend

  Sa per temen, o semundje semundje, prandaj jam e semure une :p
  "We're here to have a good time, not a long time
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

 4. #33
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  32,660
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10

  Titulli: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  Dashuria eshte ndjenje ....ndjenje qe po ndjeve shume te dhjet numrat dhe kalon ne overdoze ndjenjash e te bohet i miks ndjenjash qe perendi ska me te kuru
  Perfundimisht dashuria o dhimbje barku , stomaku dhe nervash
  Po ku ka me bukur se kjo smunje mi....qe ju shplafte shpanuklla jarebi katunaret e dreqit
  Se kom me njeri ne vecanti ...e kom ashtu ne pergjithesi
   

 5. #34
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i dangerous
  Antarėsuar nė
  Oct 2013
  Postime
  8,318
  Forca e Rrespektit
  2179

  Titulli: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  Dashuria čshte veē nje FIKSIM me pasoja te rčnda...
   

 6. #35
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  18,636
  Forca e Rrespektit
  2297
  Sa teme interesante ...e bukur : )
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

Faqja 2 nga 2 I parėI parė 12

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Pergjigje: 11
  Postimi i Fundit: 4 Dite me Pare, 12:43
 2. Eshte dashuria qe e shkateron njeriun apo kontravese eshte?
  Nga JetMir ne forum Dashuri dhe pasion
  Pergjigje: 10
  Postimi i Fundit: 6 Dite me Pare, 00:10
 3. Nuk ėshtė sėmundje dashuria, por mungesa e saj
  Nga MasteR ne forum Psikologjia
  Pergjigje: 4
  Postimi i Fundit: 4 Jave Me Pare, 21:44
 4. Pergjigje: 88
  Postimi i Fundit: 15-09-2016, 10:12

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •