Shqiptar te Bashkuar
android
Faqja 2 nga 3 I parėI parė 123 E FunditE Fundit
Duke shikuar rezultatet 31 ne 60 nga 74
 1. #1
  Catch me if you can... fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i GLOOM
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Postime
  15,651
  Forca e Rrespektit
  1356

  Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?

  Bashkangjitje 14144


  Edukimi, arsimimi, mė pas mendimi i gjetjes sė njė pune ka shtyrė pak moshėn e martesės tek femrat. Tashmė martesa shfaqet para syve tanė pas moshės 25-vjeēare. Femrat vlerėsojnė tek meshkujt veēori si statusi social, paraqitja fizike, rroga, puna etj. Psikologėt e shpjegojnė shkakun e martesės sė vonė si njė largim nga marrja e pėrgjegjėsive.Ēdo vajzė ėndėrron tė thurė njė familje nė tė cilėn tė jetojė nė paqe e harmoni me bashkėshortin dhe fėmijėt. Por, me kalimin e viteve kjo ėndėrr sa vjen e venitet. Vajzat fillojnė tė ėndėrrojnė jo nė moshėn 20-vjeēare por pas moshės 25-vjeēare.

  Veēanėrisht vajzat tė cilat studiojnė nė universitet dhe mė pas fillojnė jetėn profesionale kjo moshė mund tė shkojė deri nė 30 vjeē. Justifikohen gjithnjė me shprehjen se “nuk arrij tė gjej njeriun qė dua” dhe martesa shtyhet pėr verėn tjetėr.

  Po, cilat janė kriteret dhe gjėrat qė vlerėsojnė vajzat sot tek pala pėrballė? Nė bazė tė tė dhėnave tė marra nga anketa tė ndryshme, vajzat vlerėsojnė shumė statusin social tė mashkullit, paraqitjen fizike, nėse ėshtė apo ajo djalė i vetėm nė familje etj.

  Por sipas psikologėve njė nga shkaqet e shfaqjes vonė tė vendimit pėr t’u martuar ėshtė dhe dėshira pėr tė qėndruar larg pėrgjegjėsive. Ato pohojnė se vajzat kanė frikė nga martesa sepse mendojnė se e gjithė barra e shtėpisė do tė jetė mbi supet e saj. Prandaj ato ngushėllojnė veten me mendimin se “sa mė vonė qė tė martohem aq mė mirė ėshtė pėr mua. Pastaj kot studiova gjithė ato vite, le tė punoj pak. Bashkė me martesėn do vijnė edhe fėmijėt dhe kėshtu nuk do tė mund tė punoj”.


  Kėshtu mendojnė pėr disa vite dhe nė kėtė mėnyrė heqin dorė nga martesa. Pasi kalojnė disa vite fillojnė tė frikėsohen nga ideja e mbartjes sė pėrgjegjėsive. Sepse nė shoqėrinė tonė nuk ekziston njė ndarje e drejtė e funksioneve brenda familjes, femra mbart mė shumė pėrgjegjėsi. Sa mė shumė qė tė vonohet martesa aq mė vonė do tė mbeten ato nė pėrballjen me pėrgjegjėsi tė tilla. Krahas kėsaj edhe dėgjimi i mendimeve tė shoqeve tė martuara rreth martesės mund t’i ftohė ato mė shumė.

  Megjithėse vajzat mund tė fillojnė tė mendojnė rreth martesės pas moshė 25-vjeēare, ato mund ta gjejnė kandidatin e kėrkuar vetėm rreth tė 30-ve. Ato kėrkojnė qė burri tė zotėrojė njė rrogė tė pėrafėrt me tė tyren dhe tė mbajė familjen. Sepse femrat tė cilat punojnė dėshirojnė qė rrogėn e tyre ta harxhojnė pėr vete ndėrkohė qė rroga e burrit duhet tė shpenzohet pėr mbarėvajtjen e familjes. Krahas kėsaj femrat nuk duhet ta shohin martesėn si njė mėnyrė pėr tė ngritur statusin e tyre si p.sh tė jesh gruaja e njė doktori dhe tė mos nėnvlerėsojnė burrat nė njė status mė tė ulėt se ato.

  Edhe niveli arsimor ėshtė njė ēėshtje tjetėr e lidhur me statusin. Femrat kėrkojnė qė bashkėshortėt e tyre tė kenė ose tė njėjtin nivel arsimor me to ose mė tė mirė. Por mė e rėndėsishme ėshtė shikimi apo analizimi i personit dhe formimit tė tij, sa ka arritur tė pėrfitojė ai nga edukimi i marrė. Nėse njė person ka tė zhvilluar aftėsinė e tė shprehurit, mund tė komunikojė lirshėm me njerėz tė ēdo shtrese tė shoqėrisė dhe ka njė nivel tė kėnaqshėm tė kulturės sė pėrgjithshme atėherė nuk duhet menduar gjatė.

  Ekzistojnė dhe disa veēori tė tjera tė kėrkuara nga femrat. Ato mund tė heqin dorė apo tė vendosin tė martohen duke parė nėse ėshtė djalė i vetėm apo jo. Nėse ėshtė djalė i vetėm atėherė kjo do tė thotė qė ėshtė nė qendėr tė vėmendjes, ėshtė i llastuar dhe egoist, kur tė martohen do tė mbajė nė plan tė parė dėshirat e tij dhe ėshtė shumė i lidhur me nėnėn.

  Ēfarė duhet kėrkuar tek njė kandidat pėr dhėndėr?

  Cilėsia e parė qė duhet kėrkuar tek personi me tė cilin dėshironi tė martoheni ėshtė tė jetė punėtor. Njė njeri punėtor, i vullnetshėm zhvillon dhe statusin social, kulturėn dhe ēdo fushė tjetėr tė jetės. Pėr ta kuptuar mė mirė nėse personi pėrballė jush ėshtė punėtor atėherė mund tė shikoni nėse e bėn apo jo menjėherė punėn qė i keni dhėnė.

  Njė veēori tjetėr e rėndėsishme qė duhet kėrkuar tek dhėndri ėshtė zotėrimi i qėllimeve dhe vlerave tė njėjta me ju./Start/
  Ndonjehere me vjen te godas disa njerez,por me pas mendoj qe : Nuk lejohet abuzimi ndaj kafsheve...

 2. #31
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Vvetoni
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  In Your Mind
  Mosha
  27
  Postime
  4,068
  Blog Entries
  4
  Forca e Rrespektit
  2262

  Titulli: Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?

  Femrat nuk e dinė as vet se ēfarė duan. Janė bėrthamė e pa zbulueshme, herė shpėrthejnė herė ndizen, herė treten, herė shndėrrohen dhe ndryshojnė formė, janė femra ma.
  Kjo gojė nuk ėshtė pėr kėta vesh.

  mutantur omnia nos et mutamur in illis

 3. #32
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,307
  Forca e Rrespektit
  11349

  Titulli: Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?

  Nje qe te jete i sigurte e te dije cf te doje nga jeta, dmth te jetei qarte ne hapat qe don te beje.

  Per mom kete dua
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

 4. #33
  sweet fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i sensuu
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Mosha
  28
  Postime
  10,298
  Forca e Rrespektit
  2939

  Titulli: Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?

  kerkoj(ne) nje mashkull elegant.. dhe mendje te shendoshe ....
  Treat your self like a star!!!

 5. #34
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i dangerous
  Antarėsuar nė
  Oct 2013
  Postime
  7,711
  Forca e Rrespektit
  2177

  Titulli: Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?

  Veq leka ....asgja tjater.
   

 6. #35
  Themelues i Forumit fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Arfenilla
  Antarėsuar nė
  Jun 2010
  Postime
  15,488
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  4469

  Titulli: Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?

  Nuk do ishte keq dhe kartelen e bankes.
  Me ruaj brenda endrrave edhe kur ato thyhen...

 7. #36
  Warrior Princess fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i princesha
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ne Nje Enderr Te Embel...!!!
  Postime
  4,799
  Forca e Rrespektit
  4033

  Titulli: Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?

  Femra nga mashkulli kerkon, ta respektoj si nene, ta keshilloj si femije, dhe ta dashuroj si femer........
  dhe kuptohet ta duroj sa me shume...hahha  -Deshiro per te tjeret, ate qe deshiron per vete-Muhamedi a.s.

 8. #37
  RDM33 fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i LeVoyageur
  Antarėsuar nė
  Jul 2011
  Vendodhja
  Me kembe te ngulura mire mbi......re :-)
  Postime
  7,153
  Forca e Rrespektit
  3351

  Titulli: Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?

  Pyeta njeren mbreme-Kerko c`te duash, vetem hap gojen.Ajo ma kthen-Nje sallate oktapod me rukola.Me sa pak u kenaqkan femrat sot thashe me veten time
  I live 'cause... i love!
  What does not kill me makes me stronger!!!

 9. #38
  VIP fv Avatari i Jetmira
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  10,396
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  668

  Titulli: Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?

  Eh ca skerkojn femrat
  Ndonjeher pretendojm aq shum saqe perfundojm me asgje.
   

 10. #39
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Asgje me shume se cfare kerkon nje mashkull tek nje femer.
  Dashuri,perkujdesje mirebesim dhe nje shok per ta perqafuar ne situata te mira e te veshtira.
  Kur nje mashkull e nje femer dashurojne njeri-tjetrin bota behet me ngjyra , dallget e saj zbuten ,notohet ne to dhe dilet gjithnje ne nje breg plot drite dhe shprese.
  Ja kete kerkojne femrat ,dike qe dine te notoji ne perditshmerin e dallgeve te jetes me qetesi dhe toleranc.
   

 11. #40
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  7,915
  Forca e Rrespektit
  4425
  Sa shume Neve sa shume

  Me shtiza ta thuresh ate,do harrohet ti jepen te gjitha c'ka the
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 12. #41
  C'est la vie. fv Avatari i Didi
  Antarėsuar nė
  Nov 2008
  Postime
  9,609
  Blog Entries
  9
  Forca e Rrespektit
  5257
  Kėrkojn aq shume gjera saqė ne fund kėnaqen me asgjė duke mar te parin qe del..paradoks i gjalle.
  "Io non sarņ mai nessuno,
  ma nessuno sarą mai come me."

 13. #42
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Passion Shfaq Poten
  Sa shume Neve sa shume

  Me shtiza ta thuresh ate,do harrohet ti jepen te gjitha c'ka the
  hahaha te them te drejten,gjate jetes sime tek bota mashkullore i kam ndesh gjithnje keto veti qe kam permendur me siper.
  Duhet thene qe kam qene e perkdhelur nga fati ndoshta.
   

 14. #43
  Themelues i Forumit fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Arfenilla
  Antarėsuar nė
  Jun 2010
  Postime
  15,488
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  4469
  Ta bej njeri pra....
  Me ruaj brenda endrrave edhe kur ato thyhen...

 15. #44
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  7,915
  Forca e Rrespektit
  4425
  Citim Origjinale Postuar nga NeVertiti Shfaq Poten
  hahaha te them te drejten,gjate jetes sime tek bota mashkullore i kam ndesh gjithnje keto veti qe kam permendur me siper.
  Duhet thene qe kam qene e perkdhelur nga fati ndoshta.
  Vetėngushėllohem me shtizat ngaqė nuk i gėzoj vetė tė gjitha.
  Mė vjen mirė pėr ty
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 16. #45
  VIP fv
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Forca e Rrespektit
  5555
  Ajo cka deshiron vertet nje grua, eshte te gjeje nje burre qe ti demostroje qe meshkujt nuk jane te gjithe njelloj
  Gustave Flaubert

  Ah sa bukur e ka thene
   

 17. #46
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Nje cop shpirt...te vertet .
  Jo per gje ,por meshkujt e kane shpirtin e kuq dhe plot pasion.
   

 18. #47
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  4,271
  Forca e Rrespektit
  390
  Gjithmone, kembngulin tre pellembe poshte mjekres...
   

 19. #48
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Drejtori Shfaq Poten
  Gjithmone, kembngulin tre pellembe poshte mjekres...
  hahahahahahaha e pastaj c"heqin duke u ngjite nga pika poshte dhe nje here tre pllembe siper .
   

 20. #49
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  4,271
  Forca e Rrespektit
  390
  Citim Origjinale Postuar nga NeVertiti Shfaq Poten
  hahahahahahaha e pastaj c"heqin duke u ngjite nga pika poshte dhe nje here tre pllembe siper .
  Epo kjo pune hyp zdryp eshte me shoqe...
   

 21. #50
  plak gjufurrak fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i kitrra 123
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  jam tu nxe i kusi me uje se du mej nrru teshat
  Mosha
  39
  Postime
  17,355
  Forca e Rrespektit
  8257
  Me siguri plotesim Ate pjesen qe u mungon
  - I TAKOJ LUFTETARIT NE TE CILIN BASHKOHET E SHKUARA DHE E ARDHMJA -

  -Kashta noton e diamanti fundoset!


 22. #51
  Alis Volat Propriis fv Avatari i Legally_Sweet
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  12,269
  Forca e Rrespektit
  8310
  Kerkojme qe minimumi mos t'jene an asshole!
  "I want to be important. By being different. And these girls are all the same.” - Sylvia Plath

 23. #52
  L.E.V.I.N.A fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Levina
  Antarėsuar nė
  Aug 2011
  Vendodhja
  Tirane /Albania
  Postime
  770
  Forca e Rrespektit
  1182
  Ndjesinė e sigurisė, dhe tė pamundurėn, tė mundur....
  Before I have arrived,I can see my self coming,..

 24. #53
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  4,271
  Forca e Rrespektit
  390
  Sherbime speciale...
   

 25. #54
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Pjesen e kudnert te vidosies ,te asaj cfare kerkojne e meshkujt tek femrat.
  Meqe po e trazojme kazanin kaq banalisht.
   

 26. #55
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,307
  Forca e Rrespektit
  11349
  Partofol te ngrohte.
  Permasa xxl
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

 27. #56
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i ZoteriaJuaj
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Postime
  3,076
  Forca e Rrespektit
  973
  Citim Origjinale Postuar nga Nikita Shfaq Poten
  Partofol te ngrohte.
  Permasa xxl
  une skam parto-fol
  permasat 0 ose small
   

 28. #57
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,307
  Forca e Rrespektit
  11349
  Citim Origjinale Postuar nga ZoteriaJuaj Shfaq Poten
  une skam parto-fol
  permasat 0 ose small
  Kush je ti?
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

 29. #58
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i ZoteriaJuaj
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Postime
  3,076
  Forca e Rrespektit
  973
  Citim Origjinale Postuar nga Nikita Shfaq Poten
  Kush je ti?
  Aqif Varfanjaku nga Tirona
  E ti?
   

 30. #59
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,307
  Forca e Rrespektit
  11349
  Citim Origjinale Postuar nga ZoteriaJuaj Shfaq Poten
  Aqif Varfanjaku nga Tirona
  E ti?
  Boss( o bosse) Junior nga Lezha ketu.
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

 31. #60
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i ZoteriaJuaj
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Postime
  3,076
  Forca e Rrespektit
  973
  E ke xxl apo xxs?
   

Faqja 2 nga 3 I parėI parė 123 E FunditE Fundit

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Pergjigje: 11
  Postimi i Fundit: 28-02-2016, 08:35
 2. Pergjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-03-2013, 17:06

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •