Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 9 nga 9
 1. #1
  Dum spiro, spero くる fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,090
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3110

  Njeriu pa dashuri ėshtė qenia mė fatkeqe nė dritėn e diellit

  Njeriu pa dashuri ėshtė qenia mė fatkeqe nė dritėn e diellit
  Nė qoftė se do qė jeta tė tė buzėqeshė, buzėqeshi ti i pari jetės! Dije se s'ka asgjė nė botė qė tė ēarmatosė mė shumė e mė fortė sesa mirėsia, prandaj duaji tė afėrmit tuaj, nėse e do vetveten, dhe gjithēka dėshironi t'ju bėjnė juve njerėzit, bėni edhe ju atyre, nė qoftė se nė rrugėn tuaj jetėsore dėshironi tė keni hapin e sigurt, tė suksesshėm e tė ndershėm.

  Pikėrisht sikur shenjat e trafikut, qė vihen buzė rrugės pėr ta orientuar shoferin tė arrijė nė cak lehtė, shėndoshė e mirė, edhe nė rrugėn tonė tė suksesit nė jetė duhet t'i vėmė shenjat orientuese qė na e lehtėsojnė ecjen e shėndetshme dhe arritjen e shpejtė e tė mirė deri te qėllimi.

  Shenja e parė ėshtė njė mendim shumė i hershėm, ėshtė thėnė shtatė shekuj mė parė dhe tė menēurit e mbajnė si vetullėn mbi sy. E ka thėnė poeti i famshėm persian Saadi, i cili ka vdekur mė 1291 nė moshėn 107-vjeēare. Nė "Gjylistanin" e tij, ose kopshtin e trėndafilave, thotė: - "Nė qoftė se dėshiron tė tė buzėqeshė jeta, buzėqeshi ti i pari jetės".

  E dyta ėshtė thėnė nga autori amerikan H.Boks, tashmė i njohur: "Nuk ka asgjė tjetėr nė botė qė tė ēarmatosė mė shumė e mė fort sesa mirėsia. Ēfarėdo lloj arme shkatėrrohet pėrpara saj".

  Secili njeri ka nevojė ta duan tė tjerėt nė atė masė, siē ka nevojė organike pėr ushqimin e trupit. Nėse do tė tė duan, tė tė respektojnė e tė nderojnė tė tjerėt, ta bėsh kėtė ti i pari. Sepse ēdo gjė qė bėn njeriu, bėn pėr vete. Tė tjerėt mund t'i lėndosh me urrejtjen tėnde, por lėndimin mė tė rėndė do t'ia sjellėsh vetvetes, sepse urrejtja ka lindur nė ty, nė kokėn tėnde. Nėse i do tė tjerėt, sidomos tė afėrmit qė nga rrethi familjar, ata do t'i shėrosh me rrezatimin e gėzimit e tė dashurisė sate, por do ta shėrosh shumė mė shumė vetveten, sepse dashuria e gėzimi po lindin nė shpirtin tėnd.

  Pėr kėtė Xh.Marfi do tė thotė: "Ndėrdija me pėrpikėri shėnon ēdo imtėsi qė ia pėrēoni pėr ta nxjerrė pastaj ēdo shėnim me besnikėri nė realitetin e sė pėrditshmes. Mu pėr kėtė shkak, nė marrėdhėniet ndėrmjet njerėzve do tė duhej pėrdorur rregulla e artė: "Gjithēka dėshironi t'ju bėjnė juve njerėzit, t'u bėni edhe ju atyre"!

  Atė qė dėshironi ta ndiejnė tė tjerėt pėr ju, ndieni edhe ju pėr ta. Ashtu siē doni tė sillen tė tjerėt ndaj jush, silluni edhe ju ndaj tyre.

  Mendimet janė krijuese, prandaj ēdo gjė qė e mendoni a ndieni pėr tė tjerėt, bėhet pjesė e pėrvojės suaj vetjake, sepse pėrmes veprimit tė ndėrdijes, mendimet tuaja materializohen nė realitetin tuaj. Veē kėsaj, ēdo sugjestion qė ia jepni ndokujt, nė tė vėrtetė e bėni pėr vetveten, sepse mendja si medium krijues e pranon atė dhe aty pėr aty fillon tė veprojė sipas tij.

  Nėse ndokujt do t'i bėni njė tė mirė, e mira do t'ju kthehet; nėse ndokujt i bėni keq, poashtu edhe e keqja do t'ju gjejė. Nėse ndokush i mashtron dhe i gėnjen tė tjerėt, nė tė vėrtetė ai mashtron dhe gėnjen vetveten. Ndjenja e fajshmėrisė, pas njė kohe tė caktuar, edhe atij do t'i sjellė humbje.

  Ndėrdija me kujdes shėnon aktin mendor tė mashtrimit dhe reagon nė pajtim me motivacionin mendor.

  Ndėrdija ėshtė pavetore dhe e pandryshueshme, nuk dallon religjion, racė, institucion. Nuk ndien mėshirė dhe as ėshtė hakmarrėse. Mėnyra se si mendoni e silleni, nė fund do t'ju kthehet edhe juve.

  Me fjalė tė tjera, s'ka familje nė botėn e zhvilluar, qė nuk e mban me dashuri e kujdes tepėr tė madh, njė qen, e mė pak njė mace apo kafshė tjetėr.

  Njerėzit nė botėn e zhvilluar asnjė hap nuk e bėjnė pa interes. Por cilin interes praktik e ka njeriu qė mban qenin nė familje? A ka ndonjė pėrfitim prej qenit? A i hahet mishi? A i pėrdoret leshi, lėkura? Asnjė pėrfitim material! Asnjė!

  E, shpenzime? Shumė mė shumė se pėr njė anėtar familjeje! E kujdesi? Disa herė mė shumė se pėr njerėzit, sepse njerėzit dinė tė kujdesen pėr vete, kurse qeni s'di!

  E ushqejnė, e lajnė, e mjekojnė (madje mjekim tepėr i shtrenjtė), i bėjnė frizurė e shėtisin me orar tė caktuar: natėn, nė mėngjez, nė mbrėmje.

  Dhe: gjithė ky kujdes dhe asnjė interes! A ėshtė e mundur? Jo. Nuk ėshtė e mundur.
  Njeriu nė Perėndimin e zhvilluar pėrditė e mė thellė ndien vetminė. Fėmijėt, sapo ta arrijnė moshėn madhore, punėsohen dhe fillojnė jetėn e tyre tė pavarur. Me prindėrit, nė rastet mė tė mira, takohen njė herė nė javė.

  Shokėt, miqėt, dashamirėt, qė tė gjithė janė tė zėnė me dinamikėn e punės dhe askush nuk ka kohė pėr askėnd.

  Kush e plotėson, prandaj, atė nevojė tė thellė shpirtėrore tė njeriut qė ta duan tė tjerėt? Sidomos kush e plotėson atė nevojė aq tė theksuar kėtu, ku gjithkush i takon vetėm vetvetes dhe askujt tjetėr?

  Qeni dhe askush tjetėr. Sepse qeni e do tė zotin, e do padronin me njė dashuri tė sinqertė e tė thellė. Dhe, prandaj, ėshtė e vetmja krijesė nė botė qė ekzistencėn e siguron me dashuri! Madje do tė thosha edhe jo ekzistencė ēkado, por me standard tė lartė e me komoditet tė plotė.

  Kjo ėshtė filozofia e qenit!

  Tė dy kėta shembuj, ma merr mendja, nė mėnyrėn mė komplete, mė tė thellė dhe mė tė gjithanshme, e ilustrojnė atė qė e pėrsėritėm disa herė: nevojėn e thellė shpirtėrore tė njeriut qė ta duan tė tjerėt.

  Por, nėse nisemi nga zakoni i mirė i njerėzve tė menēur, qė asnjė ndejė, asnjė bisedė, asnjė veprim, madje dhe asnjė fjalė nuk e thonė pa njė qėllim, atėherė, sipas kėtij zakoni tė mirė, a ta pyesim veten: cili ishte qėllimi i potencimit dhe i ilustrimit tė nevojės shpirtėrore tė njeriut qė ta duan tė tjerėt?

  Pėrgjigjja ėshtė e shkurtėr, thėnia e F.Bekonit: "Dituria dhe fuqia njerėzore pėrbėjnė po tė njėjtėn gjė, sepse mosnjohja e shkaqeve pengon suksesin."

  Njeriu nė jetė nuk mund tė ekzistojė i vetmuar, prandaj qė t'ia lehtėsojė vetes rrugėn pėr arritjen e suksesit tė lartė, duhet t'i njohė njerėzit dhe tė sillet ndaj tyre nė mėnyrėn mė tė natyrshme, qė ndihmon krijimin e njė harmonie normale njerėzore.

  Prandaj, nė qoftė se do qė jeta tė tė buzėqeshė, buzėqeshi ti i pari jetės! Dije se s'ka asgjė nė botė qė tė ēarmatosė mė shumė e mė fortė sesa mirėsia, prandaj duaji tė afėrmit tuaj, nėse e do vetveten, dhe gjithēka dėshironi t'ju bėjnė juve njerėzit, bėni edhe ju atyre, nė qoftė se nė rrugėn tuaj jetėsore dėshironi tė keni hapin e sigurt, tė suksesshėm e tė ndershėm.
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 2. #2
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,579
  Forca e Rrespektit
  124
  Shum artikull i bukur.megjitheate gjithcka duhet te jete reciproke,ne te kundert merret si dobesi

 3. #3
  Dum spiro, spero くる fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,090
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3110
  Po patjeter qe dashuria duhet te ket korespondent...por sduhet te kemi frike te dashurojme....sepse jeta na ngel bosh pa dike qe te ngrof shpirtin
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 4. #4
  RDM33 fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i LeVoyageur
  Antarėsuar nė
  Jul 2011
  Vendodhja
  Me kembe te ngulura mire mbi......re :-)
  Postime
  7,157
  Forca e Rrespektit
  3318

  Titulli: Njeriu pa dashuri ėshtė qenia mė fatkeqe nė dritėn e diellit

  I live cause i love
  I live 'cause... i love!
  What does not kill me makes me stronger!!!

 5. #5
  Dum spiro, spero くる fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,090
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3110

  Titulli: Njeriu pa dashuri ėshtė qenia mė fatkeqe nė dritėn e diellit

  Citim Origjinale Postuar nga LeVoyageur Shfaq Poten
  I live cause i love
  E versioni shqip? Se ne skuptojme inglishin!


  Sa per temen, dashuria ne cfare do lloj forme te saj ja vlen.
  Nje njeri i mbyllur, pa kontakt njerzor, qe nuk ofron e nuk pranon dashuri, eshte nje njeri qe mer fryme por sjeton nga brenda.
  Jemi te krijuar te kemi ndjenja....e duhet ti shfrytzojme (edhe pse ndohnjehere duhet te perjetojme ato me pak te kendshmet per te aritur tek euforia)
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 6. #6
  sweet fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i sensuu
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Mosha
  29
  Postime
  10,367
  Forca e Rrespektit
  2905

  Titulli: Njeriu pa dashuri ėshtė qenia mė fatkeqe nė dritėn e diellit

  une nuk mendoj se dashuria na ben te jemi fatkeq apo fatlum.ndoshta jo te gjitheve kane fatin te kene dashurine ne jete....dhe jo se kete nuk e duan.
  spo flas per dashurine per partine,per flamurin dhe atdheun
  Treat your self like a star!!!

 7. #7
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i C3nI
  Antarėsuar nė
  Jun 2013
  Postime
  3,169
  Forca e Rrespektit
  1357

  Titulli: Njeriu pa dashuri ėshtė qenia mė fatkeqe nė dritėn e diellit

  Teme e bukur !

  A thua valle ka sot dashuri ?! Leku eshte dashuria me e madhja sot per njerzit !
  87654321

 8. #8
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Vvetoni
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  In Your Mind
  Mosha
  28
  Postime
  4,644
  Blog Entries
  4
  Forca e Rrespektit
  2489

  Titulli: Njeriu pa dashuri ėshtė qenia mė fatkeqe nė dritėn e diellit

  Oksigjeni ėshtė mė i rėndėsishėm, por qė gjithsesi njeriu mund edhe tė ndjej pėr lulet, natyrėn, vendin ku jeton etj etj. Sigurisht, njeriu mund tė buzėqesh pa oksigjen, ndoshta vetėm 3 minuta.
  Kjo gojė nuk ėshtė pėr kėta vesh.

  mutantur omnia nos et mutamur in illis

 9. #9
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i C3nI
  Antarėsuar nė
  Jun 2013
  Postime
  3,169
  Forca e Rrespektit
  1357
  Citim Origjinale Postuar nga C3nI Shfaq Poten
  Teme e bukur !

  A thua valle ka sot dashuri ?! Leku eshte dashuria me e madhja sot per njerzit !
  Kish dashuri
  87654321

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Njeriu mė i ndytė nė botė kėrkon dashuri
  Nga Arfenilla ne forum Kuriozitete
  Pergjigje: 22
  Postimi i Fundit: 23-01-2014, 09:25
 2. Fshati qe do te provoje ne 2013-n driten e diellit dimeror
  Nga sweetzzinna ne forum Shkencė dhe Teknologji
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-07-2013, 22:54
 3. Shpiken xhinset qė pastrohen vetė nė dritėn e diellit
  Nga mario0 ne forum Portali i forumit
  Pergjigje: 6
  Postimi i Fundit: 04-01-2012, 23:41
 4. Sa dashuri njė-herėsh,,,mund tė mbaj njeriu nė Zemėr,,??????
  Nga iLirjam ne forum Diskutime shoqėrore
  Pergjigje: 18
  Postimi i Fundit: 14-06-2010, 00:22
 5. Gabimet qė bėjmė nėn dritėn e diellit
  Nga *deliza* ne forum Makiazhi dhe mirėmbajtja lekurės
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-08-2009, 14:26

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •