Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 3 nga 3
 1. #1
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  38,849
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  11778

  ‘Express’: Shqipėria, bukuria e harruar e Ballkanit, destinacioni mė pikant i 2018-s

  ‘Express’: Shqipėria, bukuria e harruar e Ballkanit, destinacioni mė pikant i 2018-s  Grekėt e lashtė, Romakėt, Bizantinėt dhe Otomanėt donin tė gjithė njė copė nga Shqipėria. Dhe askush nuk mund t’i vėr faj. Fqinj me Italinė dhe Greqinė, Shqipėria ėshtė njė vend me njerėz mikpritės dhe njė natyrė plot me thesare natyrore dhe historike, shkruan media britanike Express, e cila ka sjellė njė guidė pėr vendet mė pikante qė turistėt e huaj mund tė gjejnė nė Shqipėri.

  E vėrtetė, resortet shqiptare nuk kanė luksin mesdhetar. Por reflekton bukurinė tolerancės sė Ballkanit e pranimit tė sė ndryshmes, aty ku ikona ortodokse dhe mozaikėt islamikė qėndrojnė krah mė krah si vende tė shenjta, ndėrsa kreshtat gėlqerore tė natyrės japin njė dimension magjepsės nė kodrat kodrinore dhe livadhet e egra.

  Por pas Luftės sė Dytė Botėrore, Shqipėria, njė vend i hapur si pėr shkak tė vendodhjes, ashtu edhe tė kulturės, ra nėn sundimin e hekurt komunist.

  Gjurmėt e para tė atyre viteve brutale mbeten, nė mėnyrė mė dramatike nė formėn e bunkerėve, tė ngjashme me kėrpudhat qė shėnojnė peizazhin.

  Nga 700 mijė nė total, 175 mijė bunkerė ishin tė vėshtirė pėr t’u prishur. Shpesh ato janė transformuar si dyqane apo bare.

  Fermat e vogla familjare nė Shqipėri kryesisht i kanė qendruar larg pesticideve. Sot, kjo pėrkthehet nė strehė organike pėr prodhimin dhe rritjen e kafshėve tė egra, njė vend ku mund tė shijohet ushqim fantastik.

  Kryeqyteti, Tirana ėshtė i gjallė dhe i sigurt, mė tepėr surreal. Pjesa mesdhetare, pjesa e relikeve sovjetike, blloqet e apartamenteve me ngjyrė tė ylbertė, tė pikturuara me urdhėr tė ish kryetarit tė bashkisė pėr tė sjellė njėfarė gėzimi, janė disi mė tė zbehura kėto ditė.

  Shqipėria ka si simbol njė flamur tė madh, njė ngjyrė tė ashpėr tė kuqėrremtė tė dominuar nga njė shqiponjė e zezė e dyfishtė, qė thotė se simbolizon trimėrinė. Imazhet e saj shfaqen kudo mbi ēatitė e shtėpive, ndonjėherė duke konkurruar me arinjtė qė mbajnė edhe jashtė shtėpive, hajmali qė besohet se shmangin tė keqen.

  Nėse i pyet ata pėr reputacionin e Shqipėrisė si njė fabrikė gangsterėsh, ata pėrgjigjen, me gjysmė shaka: “Nuk ka probleme kėtu, ne i kemi eksportuar tė gjithė kriminelėt”.

  Dizajni modernist italian ishte projekti i viteve 1920 pėr Tiranėn e sotme, ku rrugėt me pemė lidhin sheshet e bardha tė stilit futuristik tė Nėnė Terezės dhe Skėnderbeut – ky i fundit mban emrin e heroit mesjetar tė kombit.

  Pikat kryesore kulturore tė qytetit pėrfshijnė njė mural historik, qė ruan hyrjen e muzeut kombėtar klasik tė mbushur me artefakt dhe xhaminė e Et’hem Beut tė shekullit tė 18-tė dhe me mozaikė tė rrallė me lule.

  Pėr sa i pėrket shopping-ut, produktet nuk janė tė prodhuara kėtu, pasi mallrat janė tė importuara.

  Ish streha bėrthamore nė qendėr, e ndėrtuar pėr zyrtarėt e qeverisė, ėshtė kthyer nė njė muze me 40 dhoma nėntokėsore.
  Nė dhomat dhe tunelet, skenat nga periudha e luftės dhe periudha komuniste janė rikrijuar me relike tė habitshme tė tilla si: fshesa shtėpiake mbarsur me pajisje spiunimi; tregimet dhe fotot e tė zhdukurve (vlerėsohet tė jetė mė shumė se 50.000) dhe mure me listat e metodave qė janė pėrdorur pėr tė marrė nė pyetje. Asgjė nuk mund tė bėjė lidhjen e Tiranės bashkėkohore me errėsirėn komuniste.

  Jeta e natės, Blloku ėshtė vendi, ku elita komuniste jetuar njė jetė magjepsėse tė pasur nė izolim.
  Tani ėshtė qendra e jetės sė natės, me bare si Dada dhe Lizard Club qė ofrojnė kokteje dhe grupe tė muzikės live qė tėrheqin turma tė rinjsh. Do tė doja qė ish-banorėt tiranikė qė plaēkitėn aq shumė njerėz mund tė dėgjonin tė qeshurėn.

  gazeta-Shqip.
   

 2. #2
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  17,420
  Forca e Rrespektit
  2173
  Me vjen per te qeshur, kur akoma permendet jeta e vdekur e bllokut, si nightlife. loool

  Sinqerisht kur eshte hera e fundit , qe keni vajtur ne bllok ?

  Per sa leke paguan per bileten , sinqerisht nuk ja vlen qe ti hypesh avionin.... per ne qe kemi prejardhjen qe andej eshte ndryshe, se kemi te afermit, flas si turiste ... it's dead and boring, pasiguria pastaj sidomos per femra... eshte akoma ne shkalle te larte .
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 3. #3
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Aver
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  8,105
  Forca e Rrespektit
  4347
  Reportazh interesant, shume me ndryshe nga reportazhet tjera qe fokusohen kryesisht te bregdeti apo turizmi malor.
  I walk slowly, but I never walk backward

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. DASH: Shqipėria, vend tranziti dhe destinacioni pėr drogat.
  Nga Hard Styler ne forum Lajme nga Shqipėria
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-03-2013, 10:50
 2. Shqiperia votohet destinacioni mė i vlerėsuar pėr 2012-n
  Nga Legally_Sweet ne forum Tė ndryshme
  Pergjigje: 4
  Postimi i Fundit: 03-11-2011, 17:02
 3. Lorik Cana, destinacioni Arsenali?
  Nga *deliza* ne forum Futboll
  Pergjigje: 7
  Postimi i Fundit: 04-07-2011, 00:07

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •