Shqiptar te Bashkuar
android
Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 2 nga 2
 1. #1
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  40,221
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11799

  Kjo ėshtė domethėnia e shqiponjės dykrenore nė flamurin shqiptar

  Kjo ėshtė domethėnia e shqiponjės dykrenore nė flamurin shqiptar

  10615541_673399006087147_5194537898986466148_n-640x640.jpg

  Flamuri i Shqipėrisė pėrveē qė ėshtė shumė i vjetėr vlerėsohet si njėri ndėr mė tė bukurit nė mbarė botėn.  Por, cila ėshtė domethėnia e kėtij flamuri, e ngjyrave kuqezi, e shqiponjės dykrenore?

  Pėrgjigje nė kėto pyetje jep historiani Muhamet Mala, i cili thotė se pėrdorimi i shqiponjės si simbol nė jetėn politike por edhe atė fetare, i ka fillet qysh herėt nė histori. Sipas tij, shqiponja nė vete ngėrthen shumė elemente fisnike, ēka e ka bėrė atė simbol tė adhuruar.

  “Qysh herėt nė histori ėshtė pėrdorur shqiponja nė jetėn politike e fetare, tek kjo e fundit tek besimet pagane. Shqiponja nė vete ngėrthente shumė elemente fisnike. Ajo paraqiste krenarinė, lirinė e forcėn. Nė kohėt antike madje thuhet se Zeusi ushqehej me qumėshtin e dhisė sė Amalfit qė ia sillte shqiponja, d.m.th. ishte ushqyese e zotėve… Mendohet se shqiponja ka qenė shpend, totem i adhurimit edhe nė mitologjinė e Zeusit, e kjo edhe pse ka tė bėjė me mitologjinė greke, lidhet edhe me sfondin pellazg. Shqiponjėn e pėrdor edhe Pirroja i Epirit, madje nė njė rast kur korr njė fitore nė Itali luftėtarėt i drejtohen me nofkėn ‘shqiponjė’ ndėrsa ai ua kthen: ‘Unė jam shqiponjė, por ju jeni krahėt e mi’. Prandaj, ai e pėrdorte shqiponjėn si simbol tė madhėshtisė sė tij. Shqiponjėn e hasim edhe nė Perandorinė Romake e atė Bizantine. Falė namit tė tyre, besohet se ėshtė pėrhapur edhe tek popujt e tjerė”, ka deklaruar Malaj.

  Sipas profesorit universitar, Skėnderbeu e mori kėtė simbol duke aluduar nė Pirron dhe rėndėsinė simbolike tė shqiponjės.

  “Shqiponjėn e gjejmė edhe tek shteti i parė i Arbrit nė vitet 1199-1216, kur pushtetin e ka Dinastia e Progonit me Gjinin dhe Dhimitrin. Ata ishin tė vetėdijshėm pėr kontinuitetin historik dhe tentonin t’i pėrdornin simbolet qė kishin krijuar njė lloj tradite. Traditėn e vazhdoi edhe shteti i Skėnderbeut me shqiponjėn e cila ishte stemė e Kastriotėve. Por, unė nuk mendoj qė Skėnderbeu atė e mori sepse ishte bizantine, sepse nė ato vite Bizanti ishte nė rėnie e sipėr. Ai e mori atė duke aluduar nė Pirron dhe rėndėsinė simbolikė tė Shqiponjės. Pėrdorimi i saj nuk ėshtė i rastėsishėm, por vazhdimėsi e pėrdorimit tė saj nga figura historike shqiptare. Pėrveēse strateg, Skėnderbeu ishte edhe njeri i dijshėm”, deklaron Mala.

  Versione tė ndryshme nga historianė e studiues jepen edhe pėr simbolikėn dykrenore tė shqiponjės me dy koka.

  “Disa mendojnė se simbolizon lindjen dhe perėndimin, pėrkatėsisht shikimin kah lindja dhe perėndimi. Mirėpo, atė e kanė edhe popuj tė tjerė. Nė kuptimin simbolik e etnografik, simbolizon forcėn e kontrollin nga tė gjitha anėt, mbajtjen nėn kontroll tė tėrė hapėsirės e shikimin. Pra, si shqiponjė dominuese qė dominon nga tė dy anėt e ja japin edhe njė forcė mė tė madhe mendore. Kėshtu e krijon edhe njė simetri dhe duket mė bukur. Por nuk ka shpjegim 100 % tė saktė”, ka deklaruar Mala.

  Sipas tij, ndėrrimi i formės sė shqiponjės nė flamur gjatė viteve nuk nėnkupton diēka qė duhet theksuar, por kjo mė shumė ėshtė bėrė pėr arsye stilistike.

  “Ju mund ta shihni se shqiponjėn e ka simbol edhe policia. Por, shqiponja e cila simbolizon kombin shqiptar, pavarėsisht se e ka ndryshuar formėn, nuk e ka ndryshuar bėrthamėn apo esencėn. Kjo mendoj se ėshtė bėrė mė shumė pėr arsye stilistike tė cilat janė bėrė nė mėnyrė institucionale e ligjore, qė tė duket mė mirė. Bazike ėshtė ngjyra dhe pėrmbajtja”, ėshtė shprehur historiani.

  Sa i pėrket ngjyrave tė flamurit, Mala thotė se nuk ka ndonjė shpjegim tė veēantė pėrveē asaj qė e kuqja paraqet gjakun dhe e zeza, ngjyrėn e shqiponjės. Por ai e jep edhe njė shpjegim tjetėr.

  “Mos tė dalim pėrtej rrafshit shkencor ku thuhet se e kuqja paraqet gjakun dhe e zeza-ngjyrėn e shqiponjės. Por, duhet theksuar se e kuqja dhe e zeza pėrputhen dhe krijojnė kontrast tė bukur, nė aspektin artistik. Nė aspektin historik, nuk ka shpjegim”, ka pėrfunduar ai. /zėri
   

 2. #2
  ◕‿◕ fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Hope
  Antarėsuar nė
  Mar 2018
  Postime
  587
  Forca e Rrespektit
  197
  Njofta sot nje trazovace 8 vj, nga Elbasani, e me tregoj qe ishte shqiptare duke bere simbolin e flamurit me dy duart
  ka lezet te degjosh shqip
   

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •