Shqiptar te Bashkuar
android
Faqja 3 nga 3 I parėI parė 123
Duke shikuar rezultatet 61 ne 62 nga 62
 1. #1
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Vvetoni
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  In Your Mind
  Mosha
  28
  Postime
  4,640
  Blog Entries
  4
  Forca e Rrespektit
  2489

  Qyteti i Prizrenit, vend qė duhėt vizituar!  Pėr tė arritur kėtu
  Nga Kosova

  Mund tė arrini nė Prizren nga secili qytet kryesor i Kosovės mė sė shumti pėr 2 orė e gjysmė.
  Nga Prishtina autobusėt qarkullojnė cdo 30 minuta prej orės 7.00 deri nė ora 18.00 dhe anasjelltas. (bileta 3-4 euro njė drejtim)

  Nga qytetet tjera Gjakovė, Pejė autobusėt pėr nė Prizren qarkullojnė cdo 40 apo 60 minuta deri nė ora 17.00. (cmimi nga Gjakova 2 euro njė drejtim nga Peja 3-4 euro)

  Nga Ferizaji duhet tė udhėtohet pėr nė Shtime nga ku mund tė hypet nė autobusat qė qarkullojnė Prishtinė-Prizren. (cmimi 4-5 euro njė drejtim)

  Nga Mitrovica duhet tė udhėtoni nė Prishtinė dhe pastaj nė Prizren. (cmimi 5-6 euro njė drejtim)

  Mysafirėt jashtė Kosovės

  Nga aeroporti i Prishtinės mund tė merrni njė taksi deri nė stacionin e autobusėve tė Prishtinės (15-20 euro). Nga Prishtina autobusėt qarkullojnė cdo 30 minuta prej orės 7.00 deri nė ora 18.00 dhe anasjelltas. (bileta 3-4 euro njė drejtim)

  Nga aeroporti i Shkupit mund tė merrni njė taksi deri nė stacionin e autobusėve tė Shkupit (10-15 euro). Nga Shkupi mund tė hypni nė cdo autobus qė qarkullon nė drejtim tė Kosovės dhe secili autobus kalon nga Ferizaji (shih mė lart udhėtimin nga Ferizaji).  Akomodimi

  Janė diku rreth 15 hotele nė Prizren tė shpėrndarė nė pjesė tė ndryshme tė qytetit. Edhe pse mund tė kenė 3-4 yje shumica e tyre nė pėrjashtim tė Hotel Residence dhe Hotel OK janė ekuivalent pėr hotel me 2 yje. Akomodimi kushton prej 10 deri nė 70 euro varėsisht nga hoteli.  Sheshi i Shatėrvanit – ėshtė vendi ku gjinden shumica e restoraneve dhe lokaleve tė tjera.


  [Kalaja – daton nga periudha Romake. Ju mund tė ecni nė kalanė e qytetit pėr 15 minuta nga qendra e qytetit. Kalaja ju ofron njė pamje tė mrekullueshme tė qytetit.

  Pamje interesante e Kalasė, ajo ka formė zemre
  Hamami i Prizrenit ėshtė monument i periudhės sė hershme Otomane, i cili nė veti kombinon traditat lokale. ėshtė e ndėrtuar nė zemėr tė qytetit mė 1563 nga Gazi Mehmet Pasha, paralel me xhaminė tė ndėrtuar pranė saj. Hamami pėrbėhet prej 2 kubeve tė mėdhaja dhe 9 kubeve tė vogla dhe ėshtė e ndarė nė pjesėn pėr mashkuj dhe femra. Si njėri prej hamameve mė tė ruajtura nė Evropėn Juglindore, ai i gėrsheton nė veti vlera arkitekturale, historike, kulturore dhe sociale. E integruar pėr shekuj nė jetėn e qytetarėve, ai u shėndrua nė simbol tė trashėgimisė shpirtėrore dhe kulturore tė Prizrenit dhe regjionit.
  Ndėrtesa ka funkcionuar si hamam deri mė 1944. Mė tej ėshtė pėrdorur pėr prodhimin e djathit, si depo dhe mė vonė hyrja ėshtė pėrdorur pėr ngjarje kulturore. Nė mbrojtje tė shtetit prej 1954, hamami ėshtė riparuar dhe mirėmbajtur deri mė 1981, prej kur ėshtė lėnė nė mėshirė tė kohės. Pas intervenimit tė NATO-s nė Kosovė mė 1999, janė ndėrmarė disa akcione tė kufizuara nė mbrojten e monumentit.


  Kisha Katolike – Gjindet nė maje tė rrugės sė Shatėrvanit.

  Xhamia e Bajralkisė – e ndėrtuar nė shekullin e 14 nga Sulltan Mehmet Pushtuesi, gjindet nė rrugicėn e majtė pėrballė Hamait. Xhamia e Bajraklisė daton nga 1556 dhe ndoshta ėshtė njė nga xhamitė mė tė bukura nė Prizren me ornamente nga druri i punuar dhe tė detajizuar mė piktura bardhė e kaltėr.

  Xhamia e Sofi Sinan Pashės – Xhamia e Sinan Pashės ėshtė njė nga monumentet mė tė rėndėsishme nga okupimi ottoman nė kėto territore. Sipas mbishkrimeve nė brendi tė xhamisė, Sofi Sinan Pasha e ndėrtoi xhaminė pėr qytetarėt e tij, nė vitin e hixhrit 1024 (1615). Xhamia ėshtė ndėrtuar me mure me trashėsi prej 2 metrave dhe pėrmban mė shumė se 50 dritare dhe minarja e saj ėshtė mė e larta nė qytet. Xhamia ėshtė shumė e pasur me ornamente me shumė ngjyra dhe forma. Brendia e xhamisė ėshtė e dekoruar me arabeska dhe dekorime tjera tė florės dhe faunės me stilin barok. Janė dy shtresa tė pikturave nė brendi, njė shtresė qė daton nga periudha kur ėshtė ndėrtuar xhamia shekulli 17 dhe e dyta nga shekulli 19. Xhamia gjithashtu ka pasur njė madras dhe njė library me shumė libra me pėrmbajtje tė ndryshme.

  Shtėpia e Lidhjes sė Prizrenit – njė kompleks i vjetėr ku organizata politike shqiptare ėshtė themeluar mė 10 qershor 1878 nė Prizren. Lidhja Shqiptare e Prizrenit zyrtarisht fillon me tubimin e 300 pėrfaqėseve tė tė gjitha krahinave shqiptare. Nė takim kishte edhe boshnjakė nga Bosnja dhe Sanxhaku. Qėllimi i takimit ishte formimi i njė shteti autonom shqiptar qė do tė mbulonte vilajetet otoman tė Prizrenit, Shkodrės, Manastirit, dhe Janinės. Lidhja ishte pėrpjeka e a parė e madhe pėr tė krijuar njė regjion tė bashkuar shqiptar qysh nga dėshtimi i forcave tė Skėnderbeut nė Mesjetė.


  Marashi – mund ta gjeni nėse e pėrcjellni anėn e djathtė tė lumit. Ky ėshtė vendi ideal pėr vrapim sepse do tė magjepseni me natyrėn. Ku ju dėrgon ky shteg ėshtė befasi vetėm pėrjellni shtegun e bardhė.  Mirsenavini, kalofshit mirė nė qytetin e Lidhjes.
  Heren e fundit u redaktua nga E3; 24-05-2010 ne 13:53.
  Kjo gojė nuk ėshtė pėr kėta vesh.

  mutantur omnia nos et mutamur in illis

 2. #61
  >> KS- AL. etnike << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,506
  Forca e Rrespektit
  1514
  Sa i bukur ėshte Prizreni…. Kosova jonė cdokund ka bukuri…..

  >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
  Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 3. #62
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  6,676
  Forca e Rrespektit
  615
  E kam vizituar shpesh Prizrenin gjate periudhes 2010-2012 dhe kam shume miq aty. Vendet me pikante qe me kane lene mbresa dhe jam akomoduar me qejf tek Shtepia e Bardhe, Hoteli i Sharrit dhe per ski Brezdovica ishte unikale. Natyra, ushqimi dhe mikpritja s'skishin te paguar. Vec nje gje konstatova qe flitej Turqisht nga shume njerez aty here pas here. Mgjth kjo e fundit nuk ja prish aspak bukurite dhe vlerat atij vendi.
  Tė njohėsh tė tjerėt ėshtė menēuri. Tė njohėsh veten ėshtė urtėsia mė e madhe. Ti imponohesh vullnetit tė tė tjerėve ėshtė forcė. Ti imponohesh vetes ėshtė forca mė e madhe – (Une dora vet)

Faqja 3 nga 3 I parėI parė 123

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-11-2017, 11:20
 2. Pergjigje: 16
  Postimi i Fundit: 13-10-2015, 09:45
 3. NYT: Shqipėria, vendi qė duhet vizituar nė 2014-n
  Nga Tuana ne forum Dedikuar Shqipėrisė
  Pergjigje: 6
  Postimi i Fundit: 12-01-2014, 18:12
 4. Ja cili ėshtė qyteti mė i vizituar nė botė .
  Nga PiNkY ne forum Kuriozitete
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-06-2013, 21:22

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •