Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 27 nga 27
 1. #1
  Super Moderator fv Avatari i Abis
  Antarėsuar nė
  Feb 2016
  Postime
  11,885
  Forca e Rrespektit
  3405

  Rritet mosha e martesės

  deri.jpg


  Shqiptarėt nuk po martohen mė nė moshė tė re, siē ndodhte nė vitet 90 pas rėnies sė komunizmit apo edhe nė fillim tė viteve 2000. Shifrat e fundit tė publikuara nga INSTAT tregojnė se mosha e martesės nė vendin tonė ėshtė rritur ndėrsa ėshtė ulur numri i martesave nė moshė tė re. Por ajo ēfarė bie nė sy ėshtė rritja e ndjeshme e martesave mbi 50 vjeē veēanėrisht pėr gratė, njė prirje qė nė vitet nė 90, apo fillim viteve 200 ishte thuajse mospėrfillėse.

  Kėshtu nėse nė vitet 90, kishte vetėm 40 gra qė martoheshin mbi kėtė moshė, 235 gra mbi 50 vjeē janė celebruar vetėm gjatė vitit qė kaloi, ose 175 martesa mė shumė nė krahasim me 10 vite mė parė (2007). Grafiku bazuar nė tė dhėnat e INSTAT e tregon fare qartė se numri i martesave tė grave mbi 50 vjeē ka nisur kurbėn e rritjes veēanėrisht pas vitit 2009, kur pėr herė tė parė arriti kjo shifėr arriti nė 100 martesa.

  Tė dhėnat tregojnė njė rritje edhe pėr numrin e burrave qė martohen mbi 50 vjeē. Kėshtu nėse nė vitet 90 kishte mesatarisht 150 burra qė martoheshin mbi kėtė moshė, 485 burra mbi 50 vjeē janė martuar gjatė 2017-ės, ose 203 martesa mė shumė nė krahasim me njė dekadė mė parė (2007). Nga ana tjetėr, tė dhėnat tregojnė njė ulje edhe tė martesave tė hershme.

  Kėshtu nėse pėrgjatė 5 viteve tė fundit ka pasur mbi 5 mijė vajza qė martoheshin pa mbushur 19 vjeē, nė 2017-ėn shifra ėshtė ulur nė mėnyrė tė ndjeshme nė 3827 martesa. Gjithsesi hendeku mes gjinive vijon tė jetė i madh, duke pasur parasysh se vetėm 120 djem janė martuar pa mbushur 19 vjeē, vitin e kaluar. Gjithsesi, shifrat tregojnė njė tendencė tė qartė, ku mosha mesatare e martesės pėr shqiptarėt ka ndryshuar me rreth 3-4 vjet nė kėto 27 vite demokraci.

  Kėshtu, nėse nė vitin 2005 mosha mesatare e martesės pėr femrat ishte 23 dhe pėr djemtė 28 vjeē, nė 2017 mosha mesatare ka arritur nė 26,5 pėr femrat dhe 31,5 pėr meshkujt. Nga ana tjetėr, tė dhėnat tregojnė edhe njė rritje fare tė lehtė tė numrit tė martesave me 79 martesa mė shumė gjatė 2017-ės nė krahasim me vitin paraardhės. Edhe pse shifėr shumė e vogėl, viti i kaluar pėrbėn njė ndryshim tė rėndėsishėm nėse kemi parasysh qė nė 2016-ėn pati 2435 martesa mė pak se nė 2015-ėn.

  329577.jpg

  Kombinews


  🦂  🐾

 2. #2
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  41,406
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11803
  Gje e mire qe rritet mosha e marteses.
  Mendoj qe nje martese ne nje moshe te pjekur eshte me predisponuar ti qendroje kohes.

  Ama mbi 50 vjec,kjo me habitka pak.
  Por ama dicka pozitive edhe kjo,rendesi ka te mos e mbyllesh ciklin e jetes tende pa gjetur gjysmen tende,qe te ndash perditeshmerine.
   

 3. #3
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  9,164
  Forca e Rrespektit
  5070
  rinija po iken.....femije po behen pak... pas nje dekate do gjendemi popull mesatar e me pas i vjeter...
  mendim statistik...realitet i trishte qe shton probabilitetin kjo statistike.
  Heren e fundit u redaktua nga jana80; 17-10-2018 ne 17:56.
  “La superficialitą mi inquieta ma il profondo mi uccide.” A.M

 4. #4
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Vvetoni
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  In Your Mind
  Mosha
  28
  Postime
  4,644
  Blog Entries
  4
  Forca e Rrespektit
  2489
  Po mbushen mend njerėzit, bravo! Megjithatė, shihet se martesa ashtu si vdekja duhet tė ndodhin patjetėr, me dallimin e qartė se martesa mund tė shtyhet por vdekja jo.
  Kjo gojė nuk ėshtė pėr kėta vesh.

  mutantur omnia nos et mutamur in illis

 5. #5
  >> KS- AL. etnike << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,546
  Forca e Rrespektit
  1523
  Citim Origjinale Postuar nga Vvetoni Shfaq Poten
  Po mbushen mend njerėzit, bravo! Megjithatė, shihet se martesa ashtu si vdekja duhet tė ndodhin patjetėr, me dallimin e qartė se martesa mund tė shtyhet por vdekja jo.

  ……….…….

  Heren e fundit u redaktua nga Violetta; 17-10-2018 ne 22:01.
   

 6. #6
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  6,810
  Forca e Rrespektit
  615
  Ehhhh na shkoi jeta mes noresh.....
   

 7. #7
  Po te me degjoni mu, martesen mos e vononi kot!
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 8. #8
  Super Moderator fv Avatari i Abis
  Antarėsuar nė
  Feb 2016
  Postime
  11,885
  Forca e Rrespektit
  3405
  Po te me degjoni mua,mos u martoni pa mbush 30


  🦂  🐾

 9. #9
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  41,406
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11803
  Citim Origjinale Postuar nga Abis Shfaq Poten
  Po te me degjoni mua,mos u martoni pa mbush 30
  Me thene drejten sidomos meshkujt posht asaj moshe,gjynah me i martu.
   

 10. #10
  Moderatorė fv Avatari i Natta
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  14,327
  Forca e Rrespektit
  905
  Jane te shumta arsyet qe shumica martohen vone e shumica nuk martohen hic.
  Po tme degjoni mu mos u martoni hic.
  Nuk durohet vjehrra duke te bertitur se ja ke bere kafen e keqe .
   

 11. #11
  Super Moderator fv Avatari i Abis
  Antarėsuar nė
  Feb 2016
  Postime
  11,885
  Forca e Rrespektit
  3405
  Citim Origjinale Postuar nga Natta Shfaq Poten
  Jane te shumta arsyet qe shumica martohen vone e shumica nuk martohen hic.
  Po tme degjoni mu mos u martoni hic.
  Nuk durohet vjehrra duke te bertitur se ja ke bere kafen e keqe .
  Gjej ndonje ne shtepine femijes ti..pa nene


  🦂  🐾

 12. #12
  plak gjufurrak fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i kitrra 123
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  jam tu nxe i kusi me uje se du mej nrru teshat
  Mosha
  40
  Postime
  18,464
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  8322
  Mosha 30 kujtoje se eshte mjafte e mire.
  - I TAKOJ LUFTETARIT NE TE CILIN BASHKOHET E SHKUARA DHE E ARDHMJA -

  -Kashta noton e diamanti fundoset!


 13. #13
  Moderatorė fv Avatari i Natta
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  14,327
  Forca e Rrespektit
  905
  Citim Origjinale Postuar nga Abis Shfaq Poten
  Gjej ndonje ne shtepine femijes ti..pa nene

  I del nena e pas shum..vitesh.
   

 14. #14
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Vvetoni
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  In Your Mind
  Mosha
  28
  Postime
  4,644
  Blog Entries
  4
  Forca e Rrespektit
  2489
  Ani mirė, mė tregoni kur tė hyn nė klasė tė parė.
  Kjo gojė nuk ėshtė pėr kėta vesh.

  mutantur omnia nos et mutamur in illis

 15. #15
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i dangerous
  Antarėsuar nė
  Oct 2013
  Postime
  8,326
  Forca e Rrespektit
  2179
  ... mos u tutni se paskeni shans.

  ... mč dhimbset shpresa se i varros tč gjithč pastaj vdes e fundit.
   

 16. #16
  Alis Volat Propriis fv Avatari i Legally_Sweet
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  12,780
  Forca e Rrespektit
  8342
  Paskemi kohe...asgje per tu alarmuar
  Be so beautiful, they can't take their hearts off you!

 17. #17
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  9,765
  Forca e Rrespektit
  4532
  Citim Origjinale Postuar nga Legally_Sweet Shfaq Poten
  Paskemi kohe...asgje per tu alarmuar
  Une e ti do thyejm rekord
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 18. #18
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  6,810
  Forca e Rrespektit
  615
  Nuk po gjej nje gru t'hajrit ta martohem qi neser martohem..
  Tė njohėsh tė tjerėt ėshtė menēuri. Tė njohėsh veten ėshtė urtėsia mė e madhe. Ti imponohesh vullnetit tė tė tjerėve ėshtė forcė. Ti imponohesh vetes ėshtė forca mė e madhe – (Une dora vet)

 19. #19
  Alis Volat Propriis fv Avatari i Legally_Sweet
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  12,780
  Forca e Rrespektit
  8342
  Citim Origjinale Postuar nga Passion Shfaq Poten
  Une e ti do thyejm rekord
  Per ne eshte duke rezervuar dicka te bukur ai lart (te mbajme me te mire veten tani)
  Be so beautiful, they can't take their hearts off you!

 20. #20
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  9,164
  Forca e Rrespektit
  5070
  Citim Origjinale Postuar nga dangerous Shfaq Poten
  ... mos u tutni se paskeni shans.

  ... mč dhimbset shpresa se i varros tč gjithč pastaj vdes e fundit.
  Shpresa?? Kush eshte kjo... degjo mua ti ne shqiptaret kemi patur vetem Flutura .. flutura ne somak, e flutura ne koke ... ah po kemi edhe flora.. por jo ne kuptimin natyre por ne pasticeri......... per ne sh.. f.. f... jan baraz stomak.. bluarje.. skemi kohe per shpresat!!
  “La superficialitą mi inquieta ma il profondo mi uccide.” A.M

 21. #21
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i dangerous
  Antarėsuar nė
  Oct 2013
  Postime
  8,326
  Forca e Rrespektit
  2179
  .... ahh ēma kujtove pastiēerin flora , aty mč shijonte kafja .
   

 22. #22
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  18,860
  Forca e Rrespektit
  2297
  Une nuk besoj ne martese fare dhe me ngjan nje arsye absurde pa pike baze dhe llogjike ... por sigurisht qe kjo eshte nje zgjedhje personale, gjithsesi them qe mosha ideale per nje martese serioze dhe totalisht te dedikuar , do te ishte diku tek 37-40 vjec .

  Nje familje e shendoshe mund te ndertohet edhe pa martese.
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 23. #23
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i dangerous
  Antarėsuar nė
  Oct 2013
  Postime
  8,326
  Forca e Rrespektit
  2179
  ... gjithsesi them qe mosha ideale per nje martese serioze dhe totalisht te dedikuar , do te ishte diku tek 37-40 vjec .

  Se nč kčtč moshč mund ti quajmč femrat - gra e meshkujt burra me plotkuptimin e fjales e janč bčrč serioz ?


  Nje familje e shendoshe mund te ndertohet edhe pa martese.

  Familje e quaj unč e ndoshta shumč si unč vetem kur janč tč martuar se ndryshe e quaj bashkčjetes me femijč e dikur ndoshta martesen me 60 vjē.


  ... "se di , sa njerez ka aq mendje janč"
   

 24. #24
  Anėtar Aktiv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Frank
  Antarėsuar nė
  Dec 2017
  Postime
  898
  Forca e Rrespektit
  281
  Ne fakt sipas artikullit eshte rritur krahasuar me nje periudhe tjeter, por nuk eshte rritur aspak. Mosha e marteses ajo duhet te jete.
  Te pakten njeri, ne te shumten e rasteve mashkulli, duhet te jete i pjekur se na u shpif duke degjuar qe martohen kalamajt nga 20-25 vjeē, bejne e ndonje femije pastaj e lene rrugeve duke u divorcuar.
  Kto raste jane shtuar shume ne vendin tone kohet e fundit. Plage sociale do e quaja une.
  Sa per grate mbi te 50 te cilat martohen ndodh per arsye te ndryshme, me kryesorja eshte "ēelja" deri diku e mantalitetit Shqiptar.
   

 25. #25
  Super Moderator fv Avatari i Abis
  Antarėsuar nė
  Feb 2016
  Postime
  11,885
  Forca e Rrespektit
  3405
  Kam nje shok timin u lidh qe ne gjimnaz,19 vjec u martu..per 3 vite beri dy kalamaj,sot thote;do e le,me eshte bere si moter

  Kam thene edhe me larte;30 vjec je tamam i pjekur dhe i pergjegjshem per hapat qe hedh.


  🦂  🐾

 26. #26
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  32,850
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  E keni bere kete moshen si matematike , mbledhje ,zbritje

  Dikur perdorej nje shprehje per femrat - po i arriten komet ne toke eshte gati per martese

  Personalisht mendoj se nuk eshte ceshtje shifrash sesa fakti qe duhet me gjet dike me te cilin ,mund te shohesh veten edhe pas shume vitesh.
  Nga entuziazmi i momentit ndodh ,mos besh analiza dhe pas ca vitesh , sheh ate hendekun midis njeri-tjetrit ,qe ska gje qe e mbush.
  Kshuqe me mire nje hap i menduar mire, sesa mosha 30 apo 35 apo 25....
   

 27. #27
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  18,860
  Forca e Rrespektit
  2297
  Mosha vjen me eksperiencen dhe qartesine/realitetin/stabilitetin .... Dhe ky eshte edhe thelbi I shifrave, jo thjeshte shifra Sa per numer.
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •