Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 9 nga 9
 1. #1
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Abis
  Antarėsuar nė
  Feb 2016
  Postime
  11,212
  Forca e Rrespektit
  3399

  Rritet mosha e martesės

  deri.jpg


  Shqiptarėt nuk po martohen mė nė moshė tė re, siē ndodhte nė vitet 90 pas rėnies sė komunizmit apo edhe nė fillim tė viteve 2000. Shifrat e fundit tė publikuara nga INSTAT tregojnė se mosha e martesės nė vendin tonė ėshtė rritur ndėrsa ėshtė ulur numri i martesave nė moshė tė re. Por ajo ēfarė bie nė sy ėshtė rritja e ndjeshme e martesave mbi 50 vjeē veēanėrisht pėr gratė, njė prirje qė nė vitet nė 90, apo fillim viteve 200 ishte thuajse mospėrfillėse.

  Kėshtu nėse nė vitet 90, kishte vetėm 40 gra qė martoheshin mbi kėtė moshė, 235 gra mbi 50 vjeē janė celebruar vetėm gjatė vitit qė kaloi, ose 175 martesa mė shumė nė krahasim me 10 vite mė parė (2007). Grafiku bazuar nė tė dhėnat e INSTAT e tregon fare qartė se numri i martesave tė grave mbi 50 vjeē ka nisur kurbėn e rritjes veēanėrisht pas vitit 2009, kur pėr herė tė parė arriti kjo shifėr arriti nė 100 martesa.

  Tė dhėnat tregojnė njė rritje edhe pėr numrin e burrave qė martohen mbi 50 vjeē. Kėshtu nėse nė vitet 90 kishte mesatarisht 150 burra qė martoheshin mbi kėtė moshė, 485 burra mbi 50 vjeē janė martuar gjatė 2017-ės, ose 203 martesa mė shumė nė krahasim me njė dekadė mė parė (2007). Nga ana tjetėr, tė dhėnat tregojnė njė ulje edhe tė martesave tė hershme.

  Kėshtu nėse pėrgjatė 5 viteve tė fundit ka pasur mbi 5 mijė vajza qė martoheshin pa mbushur 19 vjeē, nė 2017-ėn shifra ėshtė ulur nė mėnyrė tė ndjeshme nė 3827 martesa. Gjithsesi hendeku mes gjinive vijon tė jetė i madh, duke pasur parasysh se vetėm 120 djem janė martuar pa mbushur 19 vjeē, vitin e kaluar. Gjithsesi, shifrat tregojnė njė tendencė tė qartė, ku mosha mesatare e martesės pėr shqiptarėt ka ndryshuar me rreth 3-4 vjet nė kėto 27 vite demokraci.

  Kėshtu, nėse nė vitin 2005 mosha mesatare e martesės pėr femrat ishte 23 dhe pėr djemtė 28 vjeē, nė 2017 mosha mesatare ka arritur nė 26,5 pėr femrat dhe 31,5 pėr meshkujt. Nga ana tjetėr, tė dhėnat tregojnė edhe njė rritje fare tė lehtė tė numrit tė martesave me 79 martesa mė shumė gjatė 2017-ės nė krahasim me vitin paraardhės. Edhe pse shifėr shumė e vogėl, viti i kaluar pėrbėn njė ndryshim tė rėndėsishėm nėse kemi parasysh qė nė 2016-ėn pati 2435 martesa mė pak se nė 2015-ėn.

  329577.jpg

  Kombinews
  ____Nichts ist unmöglich____

  https://youtu.be/PEhjphZ6T9o  🐾

 2. #2
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  39,657
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  11797
  Gje e mire qe rritet mosha e marteses.
  Mendoj qe nje martese ne nje moshe te pjekur eshte me predisponuar ti qendroje kohes.

  Ama mbi 50 vjec,kjo me habitka pak.
  Por ama dicka pozitive edhe kjo,rendesi ka te mos e mbyllesh ciklin e jetes tende pa gjetur gjysmen tende,qe te ndash perditeshmerine.
   

 3. #3
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  8,803
  Forca e Rrespektit
  5068
  rinija po iken.....femije po behen pak... pas nje dekate do gjendemi popull mesatar e me pas i vjeter...
  mendim statistik...realitet i trishte qe shton probabilitetin kjo statistike.
  Heren e fundit u redaktua nga jana80; 4 Jave Me Pare ne 17:56.
  “La superficialitą mi inquieta ma il profondo mi uccide.” A.M

 4. #4
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Vvetoni
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  In Your Mind
  Mosha
  27
  Postime
  4,379
  Blog Entries
  4
  Forca e Rrespektit
  2479
  Po mbushen mend njerėzit, bravo! Megjithatė, shihet se martesa ashtu si vdekja duhet tė ndodhin patjetėr, me dallimin e qartė se martesa mund tė shtyhet por vdekja jo.
  Kjo gojė nuk ėshtė pėr kėta vesh.

  mutantur omnia nos et mutamur in illis

 5. #5
  >> << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,228
  Forca e Rrespektit
  1514
  Citim Origjinale Postuar nga Vvetoni Shfaq Poten
  Po mbushen mend njerėzit, bravo! Megjithatė, shihet se martesa ashtu si vdekja duhet tė ndodhin patjetėr, me dallimin e qartė se martesa mund tė shtyhet por vdekja jo.

  ……….…….

  Heren e fundit u redaktua nga Violetta; 4 Jave Me Pare ne 22:01.
   

 6. #6
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  5,799
  Forca e Rrespektit
  529
  Ehhhh na shkoi jeta mes noresh.....
   

 7. #7
  Po te me degjoni mu, martesen mos e vononi kot!
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 8. #8
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Abis
  Antarėsuar nė
  Feb 2016
  Postime
  11,212
  Forca e Rrespektit
  3399
  Po te me degjoni mua,mos u martoni pa mbush 30
  ____Nichts ist unmöglich____

  https://youtu.be/PEhjphZ6T9o  🐾

 9. #9
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  39,657
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  11797
  Citim Origjinale Postuar nga Abis Shfaq Poten
  Po te me degjoni mua,mos u martoni pa mbush 30
  Me thene drejten sidomos meshkujt posht asaj moshe,gjynah me i martu.
   

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •