Blog

 
BE THANKFUL • Be thankful that you don't already have everything you desire. If you did, what would there be to look forward to? • Be thankful when you don't know something, for it gives you the opportunity to learn. • Be thankful for difficult times. During these times you grow. • Be thankful for your limitations, because they give you opportunities for improvement. • Be thankful for your mistakes. They will teach you valuable lessons. • Be thankful when...
 
But then, shall I never get any older than I am now? That'll be a comfort, one way -- never to be an old woman -- but then -- always to have lessons to learn! (Liza në botën e çudirave)
 
Femra me kancer ne gjoks...e cila arrine ne mastektomi ( prerja e gjoksit - 1 ose 2)... ne momentet qe ka me shume nevoj nga ndihma e partenerit , pikerisht ne ato momente ngel vetem... Mashkulli nuk mund te kaloj mbi "mungesen" e elementit nga trupi femres dhe ne vend ti ofroj ndihme e suport...sben gje pervec se ti shtoj komplekset.... Nje operacion i tille nuk eshte i leht, eshte nje vendim qe te ndryshon tere jeten...dhe per kete meshkuj mesoni ti vlersoni femrat qe shpirtin dhe...
 
Shopingu i mirë për shëndet Shopingu ndoshta nuk është i mirë për kuletën tuaj, mirëpo është i mirë për shëndetin- sugjeron një studim i ri.Sipas rezultateve të studimit, shkuarja nëpër dyqane dhe bartja e qeseve të rënda, është aktivitet fizik gjatë të cilit shpenzohen 385 kalori në javë. Mesatarisht, një femër duke bërë shoping, brenda vitit ec afër 240 kilometra, që paraqet një formë të mirë të ushtrimit trupor. Rezultatet e studimit janë të bazuara nga të dhënat e grumbulluar...
Pse gjithmon themi " Une i vura pike lidhjes?!" Eshte gje turp te te lene? Apo dukesh me trim nqs ti e mbarove nje lidhje?
Dikush ka thene per shkollen; Kam bere nje liste te te gjitha gjerave qe sti mesojne dot ne shkolle. Atje ste mesojne sesi te dashurosh dike , Ste mesojne si te behesh i famshem . Ste mesojne si te pasurohesh apo varferohesh, ste mesojne si te largohesh nga dikush qe ti nuk e dashuron me. ste mesojne se cfare po ndodh ne mendjen e dikujt tjeter.... Atje ste mesojne se cfare ti thush dikujt qe po vdes. Ata ste...
 
Haiti, vendi i mallkuar nga natyra Shteti i goditur nga fatkeqësitë natyrore e njerëzore Duke pasur parasysh fatkeqësitë që kanë goditur Haitin në vitet e fundit, është tunduese të arrijmë në konkluzionin se ky vend është i pashpresë. Edhe përpara se kryeqyteti i vendit të goditej nga tërmeti masiv, haitianët ishin të tronditur prej traumave natyrore e politike që kishin përjetuar në vite. Pas një periudhe destabiliteti në mes të shekullit të 20-të që pasoi një luftë të...
 
July 29th, 2009 "test guximi" e organizuar nga shkolla governative fillore ne Villupuram, Indi. Drrejtori i Institutit, tha se ngjarja ka qenë e përgatitur në konsultim me shoqatat lokale e prindërve dhe mësuesve. Por ka patur protesta nga grupet që janë duke luftuar për mbrojtjen e të miturve "un nuk mund te imagjinoj se ca do i kisha bo ..po te ishte fmia ime ne duart e atyre......"
 
<---ja dhe Dale Neumann 3/08/2009 Dale Neumann kishte nje goc 11 vjece qe vuante nga diabeti. Ne vend ta conte ne spital, eshte lutur per te deri ne momentin e fundit kur zemra e saj pushoj. Rrezikon bashk me gruan e vet 25 vjet burg. Neumann qe eshte shum besimtar tha qe po ta kishte cuar ne spital ishte si me van perpara mjeket dhe me pas zotin. Mjeket thon qe nese vajza do kishte mar edhe vetem insulin ajo do ishte gjall sot. "iku dhe nje engjell prej injorances....."
Per ata qe akoma se kan kuptuar qe derrkucat skan asnje faj....
 
"Cdo gje filloj kshu ... ....me pas..... .... ja dhe vendimi per sot ..."
 
Sa her na ndodh nje gje e keqe , fillojme te dramatizojme " pse me ndodhi mua?"... Po pse nuk ndalojme nje minut te mendojme qe ka dhe me keq se ne, njerez qe skan ku te flene, skan shtepi, familje, shendet e sa me te tjera... Pse nuk di njeriu te vlersoj se ca ka? Pse duhet te doj gjithmon e me teper? Ne kete menyre..asnjehere nuk eshte komplet i lumtur... Cdo gje ka nje limit... Duhet te humbesh dicka me vlere qe te kuptosh se ca kishe....
Me vjen keq qe s'eshte ne gjuhe shqipe qe te jete i hapur per te gjithe.. per ato qe jetojne ne Itali.. ja cili eshte realiteti!
 
Marty, zebra e filmit Madagaskar, kishte nje dileme...se cfare ngjyre eshte E BARDHE ME VIJA TE ZEZA? APO E ZEZE ME VIJA TE BARDHA? Une per vete do thoja qe zebra eshte e bardhe me vija te zeza .... ju si thoni? ps: duke kerkuar nje foto me zebra, gjeta kete eshte impresionante simetria e vizave..... nje mbrekulli tjeter e natyres... ( te cilet njerzit patjeter duhet ta prishin...duke i vrare keto kafshe per lekuren e tyre)
 
Engjelli Im Me duket sikur po ç'mendem i vetem ne kete bote te eger. Ti je ajo qe po me jep forcen dhe arsyen per te vazhduar perpara, megjithese me duket sikur kam rene ne nje humbetire te madhe e te thelle dhe se nuk do arrij dot te dale kurre prej saj, por cdo gje kthehet permbys kur zerin tend te embel i cili me rikthen forcat, per te luftuar cdo gjeje e cdokujt qe mund te behet pengese. Ti je ajo qe mbush boshlleqet e mia ne kete jete, thjesht disa dite kemi qe nuk kemi folur...
 
Pse nuk eshte bota e drejte? - sepse njeri ka me shume pasuri se sa mua, - sepse njeri eshte me i zgjuar se sa mua, - sepse njeri eshte me i lumtur se sa mua, - sepse njeri nuk eshte i semure si une... - sepse ka gjera qe mua me mungojne ( nga me e vogla tek me me vler)... Nqs nuk do raportoheshim tere kohen tek te tjeret...dhe do analizonim jeten tone, do shikonim qe nuk ka mundesi qe gjithcka te ket hecur keq... Ska njeri ne bot te jet 100% i lumtur...as ai qe ka miliarda....o ska...
Top