Blog

Me kujtoj qe kam cuar ne esaurimento nervoso njeren sepse sme dha direkt noten e merituar por me shikonte nga gjoksi deri te kembet duke me ven ne siklet perpara te gjithve; denuar kushedi sa her klasen sepse jepja urdher te benin sa me shum zhurm me pretekstin qe "ti merr respekt sepse ke regjistrin perpara, kurse mua me mjafton respekti qe kan per mu" (gjith vitin maximumi 6 ne regjister); gjith heret qe kam dal nga klasa duke ja fut me shkelm deres qe conte te shkallet mbrapa...
 
Ne njerzit jemi te cuditshem. Shpesh kujtojme se dicka nuk `vdes` kurre. Qe shume gjera s`kane fund....qe koha eshte ne anen tone gjithnje. Me pas....duke ecur ne hapat e diteve,kupton,qe ti ecen duke lene pas shume gjera,shume copeza. Mundohesh ti marresh per dore,ti kujdesesh ,shpesh here ndoshta me shume se c`meritojne. Thjesht per faktin se ishin copezat qe i rrite me shpirt dhe me ndjesi. Por...por,koha dhe njehere,si vetmi pishtar i rrepte ndaj nesh vepron. Dhe ty s`te ngelet asgje...
 
Sto provando a fare ordine nella mia mente incasinata e piena di vecchi sentimenti per trovare il ricordo della prima volta che ascoltai questa canzone… e la cosa buffa è che non solo riesco ricordarlo ma persino a riviverlo e sentirlo attraversarmi di nuovo l'anima. Chiusi lentamente gli occhi e alzai la testa verso il cielo come se fossi in attesa di ricevere in dono un po' di libertà… come se per tutto quel tempo avessi vissuto con una corda legata intorno al collo. Era come se per...
 
te kam shume xhan ..erdhe ne jeten Time pa me pyetur . Erdhe ne jeten Time kur un isha vetem dhe luftoja me vdekjen Time dhe te Anavie. (Ah zemra ime )! Erdhe per te mos ikur me kurre e them kte pasi edhe te dua un nuk te heq dot me nga zemra , shpirti ime e sidomos nga mendja ime . Nuk ta kam then kurre po nje nate qe nuk ishim ne humorin e duhur dhe ikem pa i then , nahen e mire gjumin mjalte, njeri tjetrit se c’ndjeva nje boshllek ne shpirt po nga krenaria qe kam thashe Me Mire kshu...
 
..tash qe koha rrjedh ne ikje, ditet po na largojne krejte ngadale , pa rrebeshe fjalesh,tash qe duart e mbushura me kujtime shperndahen neper ajrin bosh te shpirtit,tash, mundemi me qene te lire nga njeri-tjetri. E di ate lirin e nje nate te qete me yje ne bregdet,apo te nje pikniku ku nata te kap ne mal,dhe ti pret lindjen e diellit te hershem, zogjte te thone miremengjes,, , gjethet fershellejne... dizenjojne abstraksione jeshilleku ,njelloj si ndjenjat tona. Eshte aq e paqte , mbushur me...
4 Vargje Dashuri Me duart qe dridhen ne piano, si I frikesuar Nisi te luaj, kjo, Dashuri. Embelsi tingujsh, si emocion, nga lekura dalin. E duke te shkundur, falin, Dashuri. Notat, qe nga gishterinjte, rrjedhin Si hunj te ngulen ne gjoks, duke pikuar Dashuri Melodi, qe i jep ze shpirtit, ben te çirret, te ulerasesh, vetem, Dashuri. BS Ps. Sekreti im - Pirro Çako
Nese nje dite ndahen rruget tona , me kujto si dicka magjike . Nese perpara teje del dicka bukur , mere mos e ler. Per hir diteve tona trego respekt . Dhe nese zhytem mos me zgjat doren ,me lere vet tja dali ...me mjafton forca e vetes time ...Nese e shikon qe me neperkembin lere, vetem qenin e ngordhur nuk e shut njeri... Personaliteti im eshte i veçante qe dikush meret me mua ,dhe mundohet te ule. Andaj nese largohesh mendoje dy here .. Nese do ishim me te pasur ne brendesi sdo na...
Dashurise si afrohet asnje qiell... Ajo nuk njeh as porta dhe as dry, Dhe deperton pertej gjithckaje.. Ajo eshte fillimi ..zanafilla.. Krahet i rrahu Dhe do ti rrahe deri ne perjetesi.. Die Liebe...
 
Nese dhe nje her do te zgjidhja ty. Sdo dija te isha me e lumtur. Nese dhe nje her do lindja ty Asgje ne bote sdo ishte kaq e bukur. Nese dhe nje her do grindeshim bashke.. Askush me embel sdo ma perkedhelte shpirtin. Nese dhe nje her do kerkoja mrekulli ... Emrin tend do mbante si ti! Nese dhe nje her do i lutesha Zotit.. Frym te jem per ty shpirti i shpirtit tim !
 
Jo... Sot jo. As sot dhe as neser. Kishe te drejte tme ulerisje 'spo te kerkoj gje' nderkoh qe te ledhatoja dhe te dhuroja shpirtin. Por kshu e kisha vendos... do te shtrengoja doren deri ne vdekje. Ishte zgjedhja ime... ste kerkova gje ne kembim. ne te mire dhe ne te keqe Por ndoshta te shtrengova aq fort sa te mora frymen sepse me pas ma ktheve si nje shpull ne kraharor; si nje seri shpullash ne kraharor... si grushtat e Ken Shiros kur e kap inati. u rrezove perseri dhe...

Ti

Ashtu siç ke shpirtin, plot ngjyra, erdhe ne jeten time, ti! Ashtu siç ke shpirtin, rreazatues, ushqeve zemren time, ti! Me fale driten, drita, per mua u bere, ti! Me ndriçove rrugen, pa kuptuar, mirmengjesi im u bere, ti! Ashtu siç ke zemren, gezimin me fale, mua, ti! Ashtu siç ke zemren, buza ime mesoi, te qesh, perseri! BS
 
Hijet e ikjes... ...gjurmet e shpirtit i ndjeja te lodhura,po aq edhe frymarrjet. Ndeshesha ne shtresa te errta ne atmosferen e shpirtit, perplasesha mos me keq ,neper rrepira qe me therrmonin pa meshire. Pastaj ngrihesha me shpresen qe diku ne nje cep do gjeja nje grimce mengjesi, momentet s`kishin te shuar, koha pikonte shira lotesh... Neper kete abstraksion zie, ndjeva nje perqafim qe me ujiste shpirtin,embelsia e nje zeri qe me fliste neper nje mjegull te dendur ,me zhvishte dhe vishte...
Karantina mon amour Do doja te thoja bashk me ju "mallkuar qofsh o karantine" qe me largove nga njerzit qe dua... Por i vetmi mendim qe me vjen rreth e rrotull eshte: "A te duan aq sa i do ti?" - Po. ... Atehere pse bota jote ska me ngjyra? Dita tu be nate dhe nata tu be labirint pa drita. Pse hodhe ne kosh akulloren tate te preferuar? Thuaj te verteten, nuk kishte me te njejten shije. Pse te erresohen syt cdo here qe buzeqesh? A nuk te dhembin nofkat?! Je fallso. Pse kur tu hodh...
Nuk e mbaj mend... pak a shum si gjith gjerat e tjera pa rendesi si cfare kam henger per mengjes apo cfare endrre pash pardje. Por mbaj mend ato 2 sy kaf plot merzitje dhe gishtin kercenues me te cilin u dashurova pas 48 oresh... "Nuk te dua si shoqe, zbrit qe tani neqoftese ke dhe gjysem dyshimi" - kshu me the si kafsh qe je nderkoh qe me ndriconin syt si nje femije perpara dhurates te pare nga duart e babagjyshit te vitit te ri. Se di cfare po i thoje vetes kur me...
Ca te shkruej per ty fisnike, Se ca te shkruj nuk asht boll.. A te shkruj per shtatin tan te drejte si lisat e bjeshkve tona,,, Per floket geshtenje qe mblonin syte e tu blu. Syte me ngjyren e lotit! Apo te shkruj per zemren tane, Te bame helm nga malli per djale te ndame per se gjalli? Te shkruj per vujtjet si ato te kalvarit? Jo .. po shkruj per shpirtin tan Dad. Ma te paster se uji i "kronit te lotit". Ma i shndritshem se rrezja mi Kurrilen motit. A thu ka fjal te kallxoj rreth...
Disi e veshtir te flasesh apo te analizosh veten. Jo sepse nuk mundesh ta trajtosh veten si nje i trete, perkundrazi ti e njeh ndjenjen ne ty me mire se askush tjeter. Por sepse ne shoqerine tone te flasesh per veten edhe sot eshte tabu. Eshte egocentrike si sjellje e ketu e ka zanafillen edhe paragjykimi. Guxojme te japim nje mendim si shohim te tjeret por per veten tone shpesh na thuhet nga jashte ,: jo , ju nuk jeni keshtu ! Jam ndjere qe e vogel e vetmuar, jo sepse kjo eshte nje mangesi...
Nene!-u degjua nje ze i trisht dhe i brisht. Pastaj ca hapa neper shiun qe binte furishem,dy duar te vockela qe flisnin per dhimbjen. Galloshet e medha qe benin zhurmen neper puset e ujit si ndihmonin hapat e ti te vegjel te ishin me te lehte. Me te lehte se dhimbja e kesaj dite me shi,tek ai nderronte hapat duke shtrire duart e vockela.me zerin qe dridhej nga i ftohti dhe shiu,perseriste-beni mire ju ndohmofte zoti,nje euro per nje byreke. Pastaj pushonte i dromitur mes lodhjes,dhe...
Ubriaco di te… Come un buon vino invecchiato, che ti lascia quel piacere di godere fino all’ultima goccia così sei per me mia cara… Oggi voglio bere, voglio bere la tua anima in un bicchiere, così mi sentirei più vicino a te… E mentro bevo, sentirò tutti i tuoi battiti, sentirò la tua anima. L’anima che balla dentro il tuo corpo, e che mi da questi sorrisi ubriachi Quel piacere profondo, come un tocco di un pazzo cieco di te. Quella voglia immensa, di perdermi con te nei miei sogni più...
E di qe sme degjon e di ... nuk e perjeton as kete kohe te marre . Jasht cdo frike e makthi je prehur qete ne qiell. Mes engjejsh qe ste gjykuan por prane te moren pergjithmon. Sjemi takuar kurre... e pra ti e dije me mire qe sjetojm pergjithmone. Akoma tingllon ajo e qeshura jote qe une degjoja nga tastjera e computerit tend. Mbase krejt tjeter ce ke pasur realisht. Por ne veshet e mi tingellonte e kristalt.. rrembyeshem dhe koket. Po ... e di e dashur ... me mungoje edhe kur ste kisha...
Dikur me trokiti ne der... e shihja me dyshim sepse nuk e njihja, nuk e prisja dhe nuk e dija qe e doja. Fillova ta tallja, te luaja me te; e injoroja dhe e luftoja sepse nuk pranoja qe smundesha te jetoja me pa te. Si perfundim e pranova... por cfare pranova do te thoni ju?! Nje genjeshter... nje genjeshter aq te embel dhe aq te dhunshme sa pershkrim nuk ka. Nuk kishin rendesi lotet, nuk kishin rendesi ulerimat dhe grushtat, nuk kishte rendesi cfare thonte bota, nuk kishte rendesi...
RRUGE PA KRYE Ecën rrugës, i vetëm, fytyra njerzish të ndryshëm shikon buze që qeshen, e sy që qajnë këmbë që shkelin tokën atje ku ëngjëjt e djajt shkojnë Fytyra që të flasin, që të injorojnë duar që zgjaten kërkojnë të të copëtojnë të bërtasin, të ulërasin asgjë nuk të tregojnë Zëra që përsëriten stuhi sahareje krijojnë të përplasin, tutje të flakin prap arrrin ti mbijetosh E këmbët prap ecin, nuk din ku shkojnë nuk ndjekin fatin që është shkruar nuk ndjejne zjarrin qe te zgjon E kur...
PA KRAHE! Shigjet flake n’kraharor m’ra syt mu than e zemra copash mu thy, u ça... Shpirti mu rrudh, m’dhemb sa ska s’ka goje e t’kapet t’çirret e t’thot kush tme japi uje, kur buza m’esht tha E bukë më s’haet me shpirtin bosh...
 
-Rruget e kujtimeve. ..Rruget kishin ndryshuar disi, pemet ishin me te rritura.Rrugicat e ngushta te shtruar me guralec me ngjyra,ishin te njejtat.Dukej qe koha,stinet dhe as nxehtesia e diellit te veres,si kishte ndryshuar. Stoli blu ne cepin e parkut ishte bosh,rreth tij sillej dhe lozte nje kotele e vogel...dukej aq e lumtur tek kapte ca fije bari neper putrat e saj te vogla...ishte nje kotele e lumtur.Ndoshta po aq sa ne te dy dikur! Tek hapat ndiqnin shkujdesur copezat e guralecve te...
 
Kur flas sme degjojne dhe kur hesht preokupohen dhe me pyesin ckam sepse "kemi frik kur bohesh kaq serjoze" me jan shprehur me shume se nje her. Cmund te kem; jam ne paqe me veten. Skuptojne qe kur hesht jam e lumtur ne boten time dhe sdua tma prishi njeri ate moment... Eshte kur flas qe duhet te preokupohen, dhe jo per fjalet qe nxjerr nga goja por nga zhurma qe bej vetem e vetem qe te bind veten dhe te tjeret qe cdo gje po me shkon mrekullueshem. Me kujtohet si dje nje dit qe po...
Cdo gje nisi si nje perralle e bukur. Nje njeri i panjohur per mua. Nje bukuri e pashtershme dhe shume e mahnitshme me terhiqte drejt tij. Ai ishte i mistershem , dukej si nje njeri me shume sekrete ose me pervoje shume te madhe ne jete. Ai ishte njeri i drejte dhe shume kuptimplote , dukej se une isha me e thjeshta ose naivja me e madhe ne bote perballe tij. Pak nga pak filluam te njiheshim edhe pse ishim me bote te kunderta. Une e shikoja ne sy dhe perhumbesha aty , ato nuk flisnin me ze...

Lol

Mbase po thyej ndonje rregull duke publikuar nje bised te zhvilluar ne chatin e Forumit... por meqense per mu eshte shum e rendesishme ta ndaj me ju, po censuroj emrin e anetarit. Xman: Si je DM Me: ta thash sot ne mjes... Xman: njesoj je a Xman: hahhaa Xman: sa huoriste je Me: e di Xman: ani Xman: a guxoj te flas lirshe me ty Xman: lirshem Me: pse cfare don te me thuash? Xman: cka do qe te jete Me: po, por jo tani se mduhet me ik Xman: ani vec me leo kur te...
“MIKU IM” Alkol te bofsha gropen... sa i mire bohesh ndonjeher... Je i vetmi qe te xhvesh nga llumi i makiazhit ku fusim veten. Nuk genjen kur thua qe guxo, ndrysho diçka sepse perndryshe do fundosesh ne ate grop qe po pergatit per veten tende. Je i çilter kur ngul rrenjet tek nje zemer qe ka kohe qe perpiqet te vishet me petkun e genjeshtrave. Te hapet syri, dhe gjuha flet ate qe mendja kurre nuk do t’ia lejonte. Manipulues i papare i kesaj mendje te semure pas detajeve qe ç’eshte e...

Ese

Endrrat e bukura u fiken, kjo vere hodhi ujin e fundit e une kam hapur syte per te pare te verteten. E pamundur duket gjithcka tani, por ato dite cmendurie egzistuan. Degjova diku se dashuria eshte miqesi ndertuar mbi zjarr. Ndoshta ky zjarr me kishte prekur edhe mua. Ky zjarr qe si shkrepse i mjaftoi cmenduria e moshes. Rrahjet e zemres, shikimi, netet kur yjeve endrrat do tua tregoja, tani me duket se i kam lexuar ne nje perralle. Sa keq qe perralles iu gris faqja e fundit ku shkruhej...
Jeni ata qe ju kom besu, jeni ata qe ju kam kujtu, jeni ata qe kishit vra per mu si un per ju, e di qe s'm'kishit lan nlloq edhe me ndhodh ni kijamet ska nevoj me ja u than emnat se e dini kush jeni vet ;)
Dua te uleras dhe smundem...te ç’kallohem dhe te flas ato qe shpirti di te flas me mire...dua te kuptoj ate pse-ne edhe pse dua te bertas dhe te liroj nga kraharori cdo gje qe me brengos ti them te pirdhet... te zhduket... Dua te qaj, dua te kendoj dhe kercej ne te njejten kohe me kengen qe me sjellin cdo kujtim tendin... Dua te ulerass emrin tend te them pse nuk me besove... cmendon se mund te gjesh tek tjetri...e pse me hodhe poshte...un isha ai qe bashk te dy kercenim kengen tone te...
6.45 Zilja e alarmit fillon te bjere ne ate melodine e saj cjerrse dhe acaruese. Zgjas doren dhe e fik, edhe pak, edhe 5 minuta. Ai 5 minuti eshte me I embli moment, me I dashuri teksa perhumbesh ne endrra te bukura, e me mendje aspak koshiente lundron ne boshllek, por 5 minuta kalojne kaq shpejt dhe befas ridegjon serisht zilen acaruese… Pas nje ore veshur dhe para pasqyres mundohesh ti vjedhesh fytyres se lodhur tashme nga e djeshme, nje buzeqeshje. Cdo dite ka buzeqeshjen e saj magjike...
gjithmon i kujdesshëm duhet të jem? jo, jo dhe aq...vet natyra njeriut, që lodhet. shpesh here kam nevoj te futem ne boten time ku sdua te afroj njeri aty, te jem vetem un! Te mendoj e reflektoj per gjera qe vertet ja vlen ta vras mendjen, e mos ti ndaj me njeri ato mendime. çfar më tremb? hmmm, tremb? nuk e di...ndoshta plakja, rrudhat e fytyres, kalimi viteve, humbja e memories...te gjitha se bashku. i lumtur me jetën që bëj? lumturia nuk ka fund, aq me shume kenaqsi gjen ne...
Qeshe me mua, u tallje sa me nuk ka. U bera un klouni yt i preferuar, vemendja jote te isha per pak çaste. Emra plot te thura, por prap nuk ishin mjaftueshem. Vogelushja, çapkenia ime ti ishe, por me kot kur keto degjohen nga nje vesh i shurdhur Shkula zemren e ta dhash ne duar, e flake tutje sikur vler nuk kishte. E ç’vlere ka nje njeri pa zemer Kur më nuk arrin te dashuroje?! I vura flaken shpirtit, ty te te ngroh... e prap nuk te beri pershtypje. Nje shpirt qe sngroh me as veten...
Te ka ndodhur ndonjehere te harrosh se i perket vetes, ne vend qe te kerkosh nje tjeter zemer te te plotesoj? Te ka ndodhur te harrosh se vetem vetes i perket , e te zhytesh thelle ne shpirtin tend e te harrosh ndjesine qe ke , kur je pa te? Mos me lejo te humbas ne ty ,nese ti mbyllur ke shpirtin e kengen time te preferuar nuk di ta kercesh. Mos i lejo vetes te peshperisesh fjale , te cilat neser do ngjajne nje kujtim , e nga ai kujtim edhe mund te qaj. Te jesh prane meje sic shpirti t’a...
 
"Ne kafene e Andreas “ Dielli ndriconte si asnjehere ate mengjes heret,vera kishte shtrire duart e saj te ngrohta neper kaltersine e detit, vishte qiellin dhe zbriste krejt lozonjaritet mbi rruget e asfaltuara .Kjo e fundit s eshte qe preferonte shume,pasi i nxehti i saj i jepte nje shkelqim te zi, temperaturat e pervelonin.Por vera eshte largpamse , tek e shihte rrugen qe i pergjerohej diellit ,i premtonte vjeshten me ngjyra dhe shira. Mengjeset zakonisht ne udhetim kane nje tip...
 
...tash qe koha po iken, ditet po na largojne krejt ngadale , pa rrebeshe fjalesh,tash qe duart e mbushura me kujtime shperndahen neper ajrin e shpirtit,tash, mundemi me qene te lire. E di ate lirin e nje nate te qete me yje ne bregdet,apo te nje pikniku ne mengjes heret,ku zogjte kendojne , gjethet fershellejne...duke te dizenjuar abstraksione jeshilleku ,eshte aq e paqte , mbushur me jete. Tash munde t"jemi krejt te lire,krejt te shkujdesur ne hapat qe po na largojne e diku ne nje...
 
Pranvere "abstrakte." ...dielli buzeqeshi heret kete mengjes .Asgje nuk ndryshonte nga nje mengjes ne nje tjeter ne kete "qytet". Njerzia dukej sikur s`kishte fjet gjithe naten. Autobuzat leviznin neper qytet gjate gjithe nates , disa pasagjer te vobekte, neper serdilje te vjetra,endeshin si te pervuajtur , dukej sikur flisnin me veten. Ndoshta nata qe lam pas,s`kishte pas asnje efekt ne kete qytet te zhurmshem,ne kete qytet qe nuk di te flej,ku deti e perkund ,dielli e pervelon ...
 
Ajo ndezi nje cigare, dukej sikur udhtonte drejte nje enigme,ne mendime ne shpirt ne qenien e saj. Celnin nje ser botesh qe ishte zor ti deshifroje , shikimi I saj I percillte ..ashtu si nje tufe te ngaterrua vibrimesh mendimesh qe shkolofiteshin ne ajrin e nje dite me shi… Une zakonisht gjithmone gjendesha ne tavolinen perball saj,kishim pak shume te njejtin orar per kafen e mjesit,ndoshta me ishte bere ves tashme,ose nje varsi e pafajshme ta pija dhe une kafen ne te njejtin lokal ne te...
Cfare te te dedikoj? Keto kohe te arratisura e te vetmuara. Apo shira qe rrembehen me rete, ngaterrohen e hapin lufte njera-tjetres. Cfare te te dedikoj ? Hapat qe shuhen dhe dyert qe mbyllen,korridoret s"premtojne fund e as dritat nuk ndizen. Cfare te te premtoj ,kur gjethet pllakosen neper toke, vdekjet e tyre trishtojne mua dhe ty qe ecim ne te kundert, shpine per shpine me kohen. Cfare te te dedikoj ? Si apo ku? Atehere u vendos te mos te te dedikoj asgje ,pervecse nje trup nudo, te...
Michael nuk ia kishte idenë se çfarë po bënte fillimisht. Ishte një kohë mësimi, provash dhe gabimesh. Si përfundim, kontaktoi e-NABLE, një grup vullnetarësh që janë ekspert për krijimin e duarve artificiale. Pas pak kohe, Michael krijojë dorën që donte për djalin e tij, por ndërkohë mori edhe një mision. Si mund të mohosh buzëqeshjen që dhuron një dorë artificiale e «përsosur»? اdo dorë kushton nga 10 deri në 50 dollarë. Kështu pra, Michael bashkë me Carter filluan të krijonin duar edhe...
I bëtë format kompjuterit tuaj dhe pastaj u kujtuat se kishit një foto, video apo dokument të rëndësishëm që u fshi? Fshitë pa dashje një foto, video apo skedarë tjetër dhe tani doni ta riktheni atë? Fshitë nga USB foto, video apo skedarë? Mos u bëni merak EaseUS Data Recovery vjen këtu për t’iu ardhur në ndihmë. Si e thamë edhe më lart, EaseUS Data Recovery Wizard është një nga programet më të mirë për kthimin e fotove, videove dhe shumë lloj skedarësh të ndryshëm. Para disa vitesh...
...u mblodhen kohet ne nje mbledhje shpirtrash. Pasi i ngrine dhe i shkrine disa here shpirtrat,u folen per elasticitetin qe ata duhet te kene ne kete jete. Sapo shpirtrat te misheroheshin ne nje trup ,ata duhej te perballonin ndryeshushmerine e koheve mbi ta. Prandaj ata as nuk vdisnin as nuk rilindnin,thjeshte nderronin instrumentet ne te cilat meshiroheshin. Dreqin ky i fundit instrument qe vdiq kishte sy te bukur,lekure te bardhe,floket i kishte te pa thinjura , plot sharm ngjante...
 
Tu mpine duart dhe mendimet o i shkret. Nata te zuri te zhveshi dhe beri dashuri me ty ne balten e saj pise te zeze. Te dhembin kockat mishi te dergjet. Syte gjysem te hapur, qepalla qe te rendojne,ngjan si nje cope metali e harruar mes vetvetes dhe botes. Ditet tejane ngaterruar , dielli s"te njeh me,shiu te ujit deri ne kalbje dhe tani je shtrire te flesh ne kete krevat rruge. Trishtueshem kendon vargjet e tua te kompozuara me ato frymarrje azmatike. Ngriu o i ngrat perkdhele...
 
...hijet e kohes;-me kishin thene qe koha krijon hije . Shpesh gjendesha mes dilemes qe nese dielli s"do te dal, si do krijohen hijet e kohes. Pastaj thoja qe gjate nates hijet ne mund ti mundim, pasi yjet jane larg ,dielli flen dhe keshtu hijeve u shpetojme. Pastaj mendova me veten hem,qenka dhe hena e kur ajo eshte e plote krijon hije, PAstaj mendova perse njerzit u friksohen hijeve? Spo gjeja ndonje pergjigje te denj racionale,keshtu qe thjesht meqe thoshin qe gjerat me hije s"jane...
Serisht nje nate pa gjume, aty ne dritaren e dhomes rrija mbeshtetur me syte nga qielli plot yje. As vete s’dija cfare kerkoja, nese deshiroja te lutesha per dicka, apo thjesht isha hipnotizuar me mendje e shpirt drejt asaj galaktike te panjohur. Dikur deshiroja te zhdukesha diku, ne nje vend pa emer, te humbisja mes njerezish qe nuk me njihnin, te harroja kush isha e nga vija. Dikur deshiroja te isha e padukshme! E sonte deshira e vdekur u ringjall, e sonte kujtimet moren jete, e sonte...
Tani je displinuar,i tha ajo vetes me qetesin e nje lumi qe ska rrebeshe,duke shtrenguar ne duar nje tufe mendimesh te zhubravitura neper kohe. Ecte me koken lart,pa folur,dukej qe merrte fryme pak me veshtersi,ndoshta ajri apo radioaktiviteti i paqes berthamore,ja bente kete.Here here degjonte neper lajme te flitej , qe hidhen ne emer te paqes,dhe ndaj i falte proceset e azmes.Ecte,nuk harronte te ecte me dinijitetin e displines,i thoshte vetes me krenari, qe tashme je displinuar,drejt te...
 
Time and time! E ndoqa momentin e kohes, neper damaj, doja te kapja momentin e shuarjes dhe te rilindjes se saj. Me kishin thene qe cdo gje ne kete bote rilind. Mua me ishte fiksuar ta vertetoja kete gje me kohen, keshtu vendosa ta ndiqja ne netet e gjata, te vetme, ne ditet e bardhe me diell, ne ngjyrat e pranveres, ne ngricat e dimrit... Ndiqja cdo fersherim te saj neper gjethe, cdo arratisje te saj neper horizonte, prisja kur do pushonte ne udhetimet e saj. E ndiqja tek ushtonte...
 
Ecja menduar mes asaj qe shihej nga syte dhe asaj qe mendja pasqyronte direkt brenda syve. Ishte nje situat sa e erret sa trazuese,me ngaterroheshin vizualiteti real me ate preceptiv te mendimeve brenda trurit. Ne nje cast u mundova ti ndalja keto vale mendimesh,dhe shikimin e syve ta mbuloja me nje tantell te bardhe,ku mund te hidhja lirsiht cdo mendim qe mendja ime rigjeneronte,ngjante si nje kazan qe velon me pluher yjesh te vdekur,ndihesha e pafuqishme tek mendja ime konvergonte mes...
[...] Po ti, Ti, ku je? ~ Didi.
Top