Blog

 
Ecja menduar mes asaj qe shihej nga syte dhe asaj qe mendja pasqyronte direkt brenda syve. Ishte nje situat sa e erret sa trazuese,me ngaterroheshin vizualiteti real me ate preceptiv te mendimeve brenda trurit. Ne nje cast u mundova ti ndalja keto vale mendimesh,dhe shikimin e syve ta mbuloja me nje tantell te bardhe,ku mund te hidhja lirsiht cdo mendim qe mendja ime rigjeneronte,ngjante si nje kazan qe velon me pluher yjesh te vdekur,ndihesha e pafuqishme tek mendja ime konvergonte mes...
[...] Po ti, Ti, ku je? ~ Didi.
ا'u mbush mali me dëborë, ا'u mbush deti me pamporë, Seç u mbush e shkreta Vlorë, Plot me krushq e me dasmorë: S'janë krushq edhe dasmorë, Janë Toskë-e Malësorë, Janë Toskë-e Malësorë, Me flamur' të kuq në dorë, Si dhëndurë me kurorë. ا'u zbardhë malet, ç'u zbardhë: Nga çdo anë seç na ardhë, Shqipëtarët gunë-bardhë. Seç na ardhë palë-palë, Duke rrotulluar male Kush me këmb' e kush me kalë, Kush me shpejt, kush më ngadalë: Kush i lum e kush i gjorë Kanë zbritur mu në...
Fluisce l’amore sul marmo scolpito chiudendo gli occhi – vedo te. S’eleva la Luna nel cielo stellato scende una lacrima, non c’è un perché. Pesano sulla nuca le ultime parole “mi sono perso”- dicesti tu. Il mento mio tremava di dolore la testa da allora non s’alza più. Rimango impietrita con lo sguardo perso la luce soffusa mi fa compagnia La mente sfoglia le nostre promesse per farle rivivere nella fantasia. Una gemma splendente sembravi nel foyer, in quell’istante la corsa...
Melodi, nje cast , nje moment , nje shkrepje , teksa shikon veten duke grisur me force a to mendime qe me dashakeqsi te cjerrin kraharorin duke te ngulitur ne koke memorie , melodi aq sa te embla po aq therese ne shpirt... Melodi, ah ti melodi... Ashtu sic nis dhe mbaron. Melodi , me ate koken ulur dhe qe dukesh sikur kerkon te falur, pendese. Me disa nota tuat me kujton dhe te voglin moment , me kujton ate lotin, te pastrin lot te cilit as dhe nje emer nuk I vendos dot .Aq I...
Me duket po çmendem , po shkatarrohem dita dites pa kuptuar qe po humb gjithçka rreth vetes. Zemra me eshte renduar , shpirti me eshte renduar , fryma nuk me mban aq sa me duket sikur thith tymnaje dhe jo jete. Nuk me rrihet ne nje vend pa levizur sepse i druhem mendimeve qe me stermundojne , me kot shtirem te filloj te shkruaj dhe ti hedh mendimet ne leter , gjithmon e njejta situate , gjithmon un kryefjala qe vuaj aq sa ndonjeher mendoj kjo eshte kenaqsia e vetme qe mund te marr ne...
 
DURO, MOS QAJ e Mos Aborto. ndalu ku poshkon, a di qe kani zot, duro mosqaj, e bonu efort. ndalu mos shko, ketu tlutemqendro se qika s'kafaj, se un jamfajtor, nashti qikessot sun pi dalzot por ka nizot e atij ndorpo ja lo. te lutem mose mbyt, durt e tuamos i zhyt, ajo eshte niengjell, qe do tarregullon jeten. qika fajtoreso per fajintem ato mos e bo se edhemupom dhem por po duroj se per qetsen un hala pojetoj nese ndodhapet un vdekjendo e shijoj po te...
beni nje tabel ku te krahasoni teksin dramatik me ate rrefimtar ? nuk eshte dhene tekst thjesht duhet ti krahasosh ca kan ca skan me ktheni pergjigje tani ! ;)
Ti vjen serisht ne mendimet e mia dhe per te bilionten here me ben te kuptoj brishtesine time kundrejt teje. Ti qe je prezent ne cdo cast timin, ti qe prek cdo fill nervor si telat e nje kitare, buze detit melodia e harruar kumbon. Ti qe per cdo here vjen vrullshem ,duke perplasur cdo dere e dritare brenda meje , si nje uragan dhe merr si shpagim ,si trofe ,cdo mur mbrojtes qe une me aq mund ngre….duke me lene ne qiellin e mekatit serisht te pa fe! Ti ndoshta se di sa here jam munduar te...
E adhuroj naten E urrej nganjehere Dua te te them EJA me tako Kjo ishte ideja ime Nata Mendime Sa mendime me pershkojne Idete e mia jane kaq te qarta Nata Ngrihem te te shkruaj dhe Konfusion Nuk gjej me as fillim e as fund Kam nevoje per ty Por si te bej??? Si te te kerkoj??? Eshte nate Po degjoj nje kenge te vjeter. Sa kujtime Sa endrra Gjithcka sa larg dhe sa e gjalle Koha Shpesh koha nuk ka shume forca Shpirti fiton mbi gjithcka Nuk mundemi per asgje Te shoh. Te...
Gjeje kohen te me degjosh Ketu ku ndodhem eshte nje qetesi irreale Po bie mbremja Ben ftohte Jam e rrethuar nga gjelberimi Paqe Degjo Gjeje kohen te me degjosh Mbyll syte Shpirti im eshte gjalle Dhe me mijra ngjyra Eshte edhe i yti Mos i beso aparencave Degjo Gje kohen te me degjosh Shoh zemren tende E madhe E forte E plote Degjo Mos degjo vetem zerin tend Shko me tutje Lexo ate cfare askush s'ka ditur ta lexoj Fletet e bardha Netet e errta Buzeqeshjet Lotet Mos...
Parathenie : Ky shkrim i dedikohet te gjithe atyre qe ne privat me kane kerkuar nje shkrim tek konkurset por jo pa nje qellim nuk kam shkruar. Jo per ti treguar dikujt qe jam menefregist apo thjesht nje kontrapedal por ketu vij dhe shkruaj me te shumten e rasteve kur jam i frymezuar (i merzitur) dhe nuk di ku ti perplas mendimet... Me falni qe padashje mund tju kem ofenduar ! Nuk kam patur ate qellim. "ثngjëjt bien me turinj !! " Me kujtohet me the ; "Nuk ma ke puthur me doren"...
lauri @ kerkoj shum falje eshte 7 ne fakt flm qe me tregove per gabimin
dikur mesova si te hesht... por pa kuptuar qe shpirti po me thahet , rrudhet e struket sikur kerkon te me injoroj ... te me jap ate pakez buzqeshje , qofte ironiken sa per te thene qe jam ketu . Te kam lenduar mbase ? Me fal... sinqerisht me fal , e di qe faljen te thjesht nuk e kam ta them kur vertet e ndjej , e sidomos kur te drejtohem ty qe me mban akoma te gjall , me ben te jem ky qe jam . Shpesh ne jete me ka ndodhur qe te nderroj maskat qe i mbaj te fshehura dhe ti me...
 
Mbase e kishte fajin gota e pest e birres Mbase e kishte fajin pagjumsia... Mbase sepse ishte ora 6 e mjesit dhe sma mbante te kthehesha vetem ne shtepi Mbase po mos te kishe qesh nderkoh qe qaja Mbase po mos te me ishe afruar per te treten her per tme puthur Po mos te kisha qeshur nderkoh qe me thoje : pse largohesh, un e di qe don Mbase sot do isha dikush tjeter... e mbeshtjellur akoma nga krahet e erresires. Te asajt erresire qe pe drejt per drejt ne sy Te asajt erresire qe...
Mbase e kishte fajin gota e pest e birres Mbase e kishte fajin pagjumsia... Mbase sepse ishte ora 6 e mjesit dhe sma mbante te kthehesha vetem ne shtepi Mbase po mos te kishe qesh nderkoh qe qaja Mbase po mos te me ishe afruar per te treten her per tme puthur Po mos te kisha qeshur nderkoh qe me thoje : pse largohesh, un e di qe don Mbase sot do isha dikush tjeter... e mbeshtjellur akoma nga krahet e erresires. Te asajt erresire qe pe drejt per drejt ne sy Te asajt erresire qe...
 
Pse cuditeni kur me shihni qe buzeqesh gjith diten... Jeni vertet kaq kureshtar te dini cfare mcef mbrapa saj apo kerkoni tma vidhni? Pse hutoheni kur me shikoni drejt per drejt ne sy? Sikur duke i fiksuar ato mund te gerrmoni deri ne brendsi per te me lexuar shpirtin... Vertet mendoni se mund tja dilni kaq leht?! Pse kur ju pyes heshtni? Kaq shum ju friksoj?! Pse me kerkoni me insistim dhe kur refuzoj ftesen? Un ju hedh pertok dhe ju me shtrengoni akoma me fort sikur...
 

J

Me duket sikur jam e vdekur :( Pse vall? Mos vall quhesh e vdekur nese zemren e ke ber gur apo nese sndjen m asgje? A quhesh e vdekur nese ste intereson se cndodh rreth teje, apo se e vetmja gje qe do esht te degjosh muzik te qeshesh te pijsh kafe cigare e ta fusesh trurin ne pun per budalliqe ? Ncncncncnc me pelqen erresira po e sidomos ngjyra zez, vdes te shoh teksa shtrihem ne erresir e vetem mendoj. E cfar pastaj duket absurde jo, jo absurde duket nese shef terezin tate e jo...
Ndonjeher i bej vetes pyetje.... kush jam un? Kush jam un? Un jam njeri si gjith te tjeret, her qesh e her qaj. Her merzitem per hicgje e her lumturohem me hic gje. Ndonjeher dua te kem pasurin e botes e ndonjeher kenaqem me aq pak. Her i dua te gjith e her sdua asnje Ndonjeher dua te vallezoj nen shoqerin e henes, e her dua teshijoj peisazhin e diellit. Her dua te vrapoj e tja mbath nga gjithshka e her dua te jem afer familjes e afer njerezve qe ndihen mir pran meje. Ndonjeher e...
A jam e bukur? E pyeta.... Po sigurisht, me tha edhe qeshi :( Epo mua sme duket vetja shum e bukur e pyeta :( mos u bej budallacke,e bukur je :( po te kesh syt e mi normal qe do tduket vetja e bukur :D Ec tperqafoj fort, po fort qe mos te te leshoj m nga dora :D Edhe pas disa kohesh qe dola pa u lyer e me pizhame. e pyeta a jam e bukur? Jo, nuk te shkon kjo veshje :( ty te shkon fustani bardh m shum :) me dha nje perqafim te ngroht e po vezhgonim t lumtur si dy femij t vegjel...
Happy Mos u mrz nese njerezit flasin gjithnje per ty :) Mos u mrz nese te urrejn, cdo njeri ka gustot e veta mos u mrz nese ske shum gjera sa kan te tjeret ti je ti te tjeret jan ata Vajz e dashur lere boten te flas ;) qeni leh e karvani ecen perpara :D Rendesi ka te jesh vetvetja, pa bota kte pun ka te flasin cte duan :) Ku ka me bukur sesa nje fytyr e qeshur n vend te nje fytyre te merzitur ;) Jeta esht e bukur per tu marr m njerez e me gjera qe sja vlejn :D
Me frikson shpejtesia me te cilen humbim shpresat Mbyllim dyert shpejt e shpejt pa pare se cfare lejme nga ana tjeter. Kush e din se kush mund te jesh! Ste njoh dhe ste hap sepse skam besim... Po sikur te jesh i lig? Kush do me shpetoj mua? Jo jo... Ti bjeri deres sa her te duash... un nuk te hap. Bjeri me grushta... bjeri me shkelma.. bjeri me kok dhe ulerit sa te duash. Une kam frik te hap deren.
Diametri i objektivit te refraktorit eshte D=20cm dhe largesia fokale e tij F=3m. Sa eshte zberthimi kendor i teleskopit per vrojtim vizual? Sa do te jete zmadhimi, nese largesia fokale e okularit eshte f=10mm.
Diametri i objektivit te refraktorit eshte D=20cm dhe largesia fokale e tij F=3m. Sa eshte zberthimi kendor i teleskopit per vrojtim vizual? Sa do te jete zmadhimi, nese largesia fokale e okularit eshte f=10mm.
 
Me fal qe detyrohesh tme shofesh natyrale pa 2 kile mix kremrash dhe pudrash ne fytyre me fal qe qesh me te madhe pavarsisht dhembet e shtrembta me fal qe sme plas te perdor photoshop per te hequr qykat me fal qe jam kaq e drejtperdrejt por mpelqen vetja
Si mundem te vnoj foton ne profil :pasqyr:
 
Imm nje dhurat till nuk kisha mendu se te behet dhurat!pata apo rosa!?
ti atje lart...qe duket sikur qendron ulur kembe permbi kembe dhe sillesh si shenjtor , na paraqet pa skrupuj çdo sekond te kohes e çdo moment qe jetojme te na duket si nje loje shahu. nuk na jep te gjithe pak nga ajo forca per te perballuar jeten . pse vonon te behesh lajmetari yn ? cfar te pengon te tregohesh i barabarte me te gjith ? dikush nuk e meriton te jetoj dhe ti e lejon !!! nje njeri qe gjithe jeten ka vuajtur, a nuk mendon qe ai ka te drejte ti jap vetes fund apo duhet te...
Me mua e ke?! Pse me pyet kur ske koh per te degjuar? Pse me pyet kur ste intereson ne te vertet? Pse me pyet kur e din qe do te genjej? Pse me pyet me ate plastic smile? Nuk ndryshohet realiteti im me nje pyetje as me nje buzqeshje as me nje perqafim dhe me nje fjal te mire. Me mir me ofro nje cokollat te ngroht :)
She calls out to the man on the street "Sir, can you help me? It's cold and I've nowhere to sleep, Is there somewhere you can tell me?" He walks on, doesn't look back He pretends he can't hear her Starts to whistle as he crosses the street Seems embarrassed to be there Oh think twice, it's another day for You and me in paradise Oh think twice, it's just another day for you, You and me in paradise She calls out to the man on the street He can see she's been crying She's...
Ju ka ndodh tju kapin mendime te thella gjat nje momenti ku jeni shtri ne divan me nje kemb perpjet? Ok, fajin ndoshta e kan 4 pakot e patetinave qe sapo hengra. Ne te vertet egzistenca ime ska qen kurr e delimituar... ka pesuar shum mutacione sa as un vet nuk i kujtoj disa hapa. Nese pyes cfare mendojne rreth meje marr kto versione pergjigjeje: A. Jam kokfort dhe arrogante, e pa fe... nje femer qe sdin cfare eshte delikateca. Duhet te kisha lindur mashkull. B. Jam shum...
 
Sapevo che eri reale Sapevo che eri immorale Non importava che gli altri lo sapessero... Sapevo di essere sbagliata Sapevo che eri incasinata Sapevo di non esser confusa e sola.. C'eri tu con me... e non avevo più paura. Per me eri la novità, il mio segreto... La mia fuga dalla realtà. Eri la rinascita... Un sogno misteriosamente cupo e delirante capace di stravolgere ogni mia certezza.
 
...pertej grimcave te mendimeve dhe te kohes,gjendemi gjithmone ne ,ne trajtat e pafajsise...:))
Kenga me e preferuar? Nje nga ma te preferuarat e mia eshte kng ..ke ngjy per mu..
..........................................
Jo gjithmone jane prezente ato momentet kur ekzistenca vishet nga hije te dyshimit dhe ndjenjave negative,edhe pse ne tipat melankolike jane shoqeruese ndoshta te perditshme.Momentet e bukura jane ato qe te kujtojne se atje jashte,pas gjetheve qe jane keputur nga deget pa bere zhurme na pret nje bote plot ngjyra,kenaqesi dhe buzeqeshje.Eshte e kote ta veshesh jeten me trishtim,sepse pas gjithckaje,eshte kaq e bukur,dhurata me e vlefshme qe ne 'tokesoreve,mjeshterve te gabimeve' na eshte...
…. Ate mengjes cicerimat e gezueshme te zogjve e therrisnin te zhytej ne det pranvere dhe lumturie por imagjinata ishte ne nje tjeter pranvere te enderruar,jo ne ate qe marsi solli bashke me aromen e kendshme te luleve te buzeqeshra ne kopsht.Humbur ne lartesite e paimagjinueshme te ndjenjave dhe emocioneve ajo hodhi hapin e pare te mengjesit dhe ne cdo hap pas tij belbezonte me teper se kendonte nje balade te vjeter dashurie.Mberthyer nga e panjohura dhe ky perjetim I pare qe zuri vend...
Hap syte dhe e gjej veten ne nje tren. Nuk me kujtohet si arrita aty dhe se cfare po bej. Nje vajze qe eshte ulur perballe karriges time po me flet sikur me njeh prej kohesh por un nuk e kam idene se kush eshte. Kur do ikim ne plazh Ilir? - me thot ajo. Une nuk e kam emrin Ilir - i pergjigjem. Ajo me buzeqesh. Une cohem ne kembe dhe shikoj jashte neper dritaret e trenit. Ku jemi ketu? - pyes vajzen qe po fliste me mua Sa lame Tiranen - me pergjigjet. Ne ca viti jemi? - e pyes...
All the seats at the Sunday masses, Filled with the mass's massive asses, Classes pass as fast as molasses. Ceremonial reading glasses. Read a little bit of Leviticus. All the kids are a little too little for this. All the parents nod in agreement - "I think I can vaguely see what he meant." It's too early in the morning glory To read another allegory story, The father, reads a little bit farther, Assuring the assured that they need not bother "when god, in verse 45, said the...
 
Normal Normali Një herë e një kohë, na paska jetuar një djalosh me emrin Normal. Ai rridhte nga një familje normale dhe bënte një jetë normale. Ai kishte lindur krejt normal, në një ditë normale nga një baba dhe nënë normale. Fëmijëria e tij ishte normale. Pasi u rrit normalisht, ai hyri në një shkollë fillore normale. Ai e mbaroi filloren me nota normale. Mandej përfundoi dhe tetëvjeçaren dhe të mesmen me mesatare normale. Me të përfunduar të mesmen, ai filloi studimet në një...
ESE BINDESE ARG MBI LETERSINE, ASPEKTET DHE PROBLEMATIKAT E LETERSISE NESE DO ME NDIHMONIT DO ISHA SHUM E LUMTUR :)
Ti ke mundësi të qëndrosh me mua nëse… Je mjaft trim për të qenë i vendosur dhe këmbëngulës në zhvillimin e shkathtësive interpersonale dhe nëse i përdor aftësitë dhe talentet tua. Një fjalë… Suksesi nuk nënkupton të zbulojmë çfarë të tjerëve u pëlqen, ai vjen me mësimin dhe praktikimin e shkathtësive që i ndihmojnë njeriut ta arrijë dashurinë e tyre. Një mendim… Kur të ngjitesh malit (kodrës), shikoje majën dhe jo shkëmbinjtë për rreth teje. Sigurohu se ku po i vendos hapat...
E di që i duhet të mësojë se jo të gjithë njerëzit janë të drejtë, jo të gjithë janë të sinqertë. Megjithatë mësojini se për çdo kriminel ka një hero, për çdo politikan egoist ekziston një lider i përpiktë. Mësojini se për çdo armik, ka një mik. Mundohuni ta mbani larg zilisë nëse ia arrini dhe mësojini sekretin e një buzëqeshjeje të çiltër. Mësojini fillimisht se mendjemëdhenjtë janë të parët që humbasin. Nëse mundeni, transmetojini mrekulline e leximit të librit, por i leni dhe kohën...
Shkarkoni te gjitha librat nga MEGA cloud. PRAKTIKUMI I FIZIKES-PER SHKENCAT BIOKJEKSORE MEGA PRAKTIKUMI I KIMISE ORGANIKE MEGA PRAKTIKUMI I MIKROBIOLOGJISE TEKNIKE MEGA PROBABILITET DHE SATISTIKE MEGA Probabilitetet dhe Statistika e Zbatuar - Konceptet themelore. MEGA PROBALITET & STATIKA E ZBATUAR 2010 https://mega.nz/#!ftk2USiI!H-OKTYBlrM4XVZ0ovJ7_utAuUaj6tWvhPfbU3L7B4ns PROBLEMA DHE USHTRIME PER TEORINE E KODIMIT...
Tè shkèputesh nga ty, te shkèputesh nga duart e botès, nga gjithcka te shkèputesh Si njè gjethe, si njè fluturak, si njè yll tè shkèputesh... Liszt! Tè shkèputesh dhe tè vdesèsh me fjalèn tènde, tè luash nè njè piano tè tejdukshme, gjersa imazhi tè agoj Si njè pulèbardhè e shkèputur lart nga toka

Pse

Pse gjithmone mundohemi me qene dikush tjeter? Pse smund te ndyshojme te kaluarën? Pse gjithmone jemi xheloz? Pse Une nuk jam sikur te tjeret? Pse nuk bere me te miren? Pse se dhash max? Pse deshtova? And 100 hundred OTHERS ''PSE''ja
In life there are people that will hurt us and cause us pain, but we must learn to forgive and forget and not hold grudges. In life there are mistakes we will make, but we must learn from our wrongs and grow from them. In life there are regrets we will have to live with, but we must learn to leave the past behind and realize it is something we can't change. In life there are people we will loose forever and can't have back, but we must learn to let go & move on. In life...
 
http://www.youtube.com/watch?v=stiuh-wd_RY DO T'JEMI... Nëse je duke vuajtur për mua ti Unë po ngjis malin e dashurisë Të shoh në majë...e heshtur rri Por rrugës jam mes vështirësisë. Aty mes tokës e qiellit do t'jemi Në kufirin e shpirtërave bashkë Por një ftesë nga yjet do t'kemi Meritë dhe zënkat t'i lemë jashtë. Hëna me zili do t'na shikoj Rishtas si banorë të qiellit Por pastaj ajo do t'a kuptoj Se ne vijmë prej rrezeve të Diellit...
XHAKETA Xhaketën për kët' vit vesha sot Si zakonisht bëj...në të ftohtë e shi Ajo mbante erën tënde...nga mot Por dhe ngrohtësine që ke lënë ti. U ndjeva i përqafuar me flladin tënd Ndaj shpirt, mos kujto se je larg meje Buzë, aromë e duar nga ty në çdo vend Dhe një lot mbi jakë, kujtim kam prej teje. A.B...
:stelle: pffffffffffffff The death Game
Top