• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Portali i forumit

është si të thuash prezantimi i parë i forumit dhe ketu gjenden temat me të klikuara ose më të rejat.
 
Negociatat/ “Jo” edhe nga Gjermania: Shqipëria s’ka plotësuar kushtet, Rama rrëzoi “5 qershorin” Dy javë para se BE-ja të marrë vendimin përkatës për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, nënkryetari i grupit parlamentar të CDU/CSU-së në Bundestagun Gjerman, Johann David Wadephul, ka shprehur dyshime se çelja e negociatave të BE-së me Shqipërinë mund të fillojë qysh në fund të dhjetorit. Wadephul tha në një takim me gazetarët e huaj në Berlin, se nëse Maqedonia e...
 
Diego Armando Maradona ka ndërruar jetë. Shuhet legjenda argjentinase. Ylli i futbollist ka pësuar një arrest kardiak pasditen e sotme dhe fakteqësisht ka ndërruar jetë. Mësohet se Maradona po merrte veten pas ndërhyrjes kirurgjikale që kreu në kokë, por shëndeti i tij është përkeqësuar. Gjiganti Maradona ka pësuar arrest kardiak dhe pavarësisht përpjekjes së mjkëve për ta shpëtuar, nuk ia dalë dot mbanë. Lgjenda argjentinase mbylli sytë në moshën 60-vjeçare. Maradona pak kohë më parë ishte...
 
Eshte ndare nga jeta ikona e muzikës popullore Ismet Peja. Lajmin për vdekjen e këngëtarit e ka bërë të ditur djali i tij Visar Peja. Ai nëpërmjet një postimi në ‘facebook’ ka shkruar se “Nuk dija ndryshe, as nuk munda ndryshe ta lajmëroj largimin tënd nga kjo jetë. Pusho i qetë sepse ke ngelë i përjetshëm. Të fala i bën mamasë”. Ismet Peja u lind më 27 Prill 1937 në Gjakovë dhe është i biri i Musa Pejës, i cili ishte po ashtu këngëtar i melosit shqiptar. Që në fëmijëri prej moshës...
 
Aktori dhe regjisori Koço Devole është ndarë nga jeta në moshën 75-vjeçare. Top Channel raporton se artisti gjendej prej disa ditësh i shtruar në spital. Më 31 tetor, ai doli nga Infektivi pas infektimit me koronavirus, por u desh të intubohej për shkak të gjendjes së tij shëndetësore dhe faktit që vuante nga leuçemia. Devole, i lindur në Kuçovë më 28 nëntor 1945, ishte një nga figurat më të njohura të humorit shqiptar në vitet '80 dhe '90. Ndër rolet e tij më të njohura përmendim ato në...
 
Turqia tradhton shqiptarët, furnizon me dronë vrasës Serbinë/ Pandeli Majko: Do ta mbajmë shënim. Turqia është një nga tre aleatët strategjikë të Shqipërisë, por mësohet se Ankaraja do të furnizojë me dronë vrasës Serbinë. Ndërkohë, ministri i Diasporës Pandeli Majko, i ftuar në ABC news, është shprehur se populli shqiptar do ta mbajë shënim këtë veprim të Turqisë. Më konkretisht, Pandeli Majko tha se: “Ne kemi tre marrëdhënie strategjike, por Turqia ka një distancë, por e konsiderojmë të...
 
Nga Pierre Haski Në vorbullën e fundit të dramave që janë shkaktuar nga terrorizmi islamik, mund të shfaqet tundimi për ta cilësuar pas vdekjes së autorit, si të saktë tezën e diskutueshme të viteve 1990 në lidhje me “përplasjen e qytetërimeve”. Në 1989 politologu amerikan Samuel Hantington, ndezi një debat të ashpër kur deklaroi se pas Luftës së Ftohtë, konfliktet nuk do të karakterizoheshin më nga përplasjet midis ideologjive, por nga një përplasje midis kulturave dhe identiteteve...
 
Godet Kallashi O Albin Ta Hongsha Zemren Ty Je Zemra Kosoves Per Ty Kisha Vallzu Tan Naten Ne Kallashi nuk permbahet edhe ajo per her te pare eshte perzier ne politik por ajo mbeshtet albinin dhe thot per albinin i kisha ba kejtt ket mustafen e kisha mit me … o albin mos u dorzo ti je zemra e kosoves per ty kisha vallzu nat e dit per me teper shtypni mbi rek,lamen dhe shikoni vjideo. FacebookTwitterEmail
 
Shqiptarët, jetikë për Presidentin e ri të SHBA, po cili na vlen më shumë Trump apo Biden?! Duket tashmë e qartë se beteja e Presidentit të SHBA-së do të zgjidhet në një nga 3 shtetet kyçe të Midwest-it, ku njëri nga të cilët është Michigan-i. Shtet ku jetojnë rreth 50 mijë votues të regjistruar shqiptarë, e për të cilin Shqip ka bërë të ditur që prej kohësh që i ka dhënë një rëndësi të madhe votës së Shqiptarëve. Aktualisht Trump është 110 mijë vota përpara, ndërkohë që ende nuk janë...
 
Derdhen paratë për hekurudhën Tiranë-Durrës; ja kompania që fitoi tenderin Hekurudha e re Tiranë-Durrës do të ndërtohet nga kompania italiane INC S.P.A, e cila ka fituar tenderin për ndërtimin e hekurudhës Tiranë-Durrës. Kjo kompani është prezente në Shqipëri në ndërtimin e një loti të rrugës së Lumit të Vlorës, si dhe në rajon në Kosovë. Në Itali ajo ka ndërtuar hekurudhën dhe sistemin e tramavajit të Palermos por edhe në veri të Italisë, disa autostrada në Veneto. BERZH thekson në një...
A ka ndonjë mënyrë për të zgjatur jetën e njeriut? Sipas asaj që raporton faqja e internetit e kompanisë”KrioRus”, e vetmja shpresë për njeriun që do të vdesë është “cryonics”, një teknikë e ngrirjes së trupit që lejon ruajtjen e tij deri në një të ardhme në të cilën, shkenca ndoshta do të ketë arritur një përparim të tillë, sa të jetë në gjendje ta zgjojë të ndjerin dhe të zëvendësojë qelizat e tij të sëmura me qeliza të shëndetshme. Uebsajti këshillon që të prenotoni emrin në listën e...
 
Nga Mohamed A. El-Erian Pavarësisht kthesës mbresëlënëse të situatës në Kinë, dhe në disa vende të tjera aziatike, shpresat për një rimëkëmbje në formë V-je për ekonominë globale, i kanë lënë vendin realizmit se ritmi i rritjes ekonomike është duke humbur. Edhe më shqetësues është rreziku i një recesioni të dyfishtë në disa vende evropiane. Kuptimi se pse po ndodh kjo, dhe reagimi në përputhje me rrethanat, do të përcaktojë në një pjesë të madhe, nëse:në pritje të zbulimit dhe shpërndarjes...
Detaje nga tërmeti në Detin Egje, u ndie deri në 4 shtete përfshi Shqipërinë, paralajmërohet cunam Tërmeti me magnitudë 6.6 i shkallës Rihter këtë mesditë në ishullin grek të Samosit ka ‘ngritur’ Egjeun në këmbë. Banorët e ishullit grek janë të gjithë në rrugë teksa dëme të mëdha raportohen në Izmir. Mediat greke raportojnë se tërmeti u ndie në 4 shtete, më së shumti në Turqi e Greqi, por edhe në Bullgari deri edhe në Shqipëri. Po ashtu lëkundjet filluan me 4.6 Rihter derisa të...
 
Që nga shpërthimi i parë epidemik i Covid-19 në Vuhan, hipoteza më e besueshme për shfaqjen e këtij koronavirusi të ri, ka qenë ajo e kalimi nga kafshët tek njeriu në një laborator, një gjë e zakonshme në natyrë, duke u bazuar dhe tek pandemitë e tjera si (për shembull AIDS). Sidoqoftë, menjëherë u fillua të dyshohej mbi origjinën natyrore të SARS-CoV-2, u argumentua se ai ishte në fakt rezultat i manipulimit gjenetik nga njeriu, madje i konceptuar si një armë bakteriologjike, apo i dalë...
 
Një pikë energjie pafundësisht e vogël: gjithçka filloi kështu, 13.8 miliardë vjet më parë, por – sipas përkufizimit – askush nuk ishte i pranishëm në kohën që ndodhi. Në vend të kësaj, le të imagjinojmë të paktën për një moment, sikur të ishim dëshmitarë të Big Bengut. Çfarë do të kishim parë dhe perceptuar? Një artikull i botuar në ArXiv, përpiqet të vlerësojë sasinë e dritës që mund të ketë qenë në Universin e hershëm dhe ofron disa nxitje për të menduar. Qielli i natës mund të duket...
 
ARRSH dhe Policia kanë prezantuar planin e menaxhimit e trafikut për shkak të punimeve që po vijojnë te Unaza e Madhe. Ata kanë deklaruar se qarkullimi te sheshi ‘Shqiponja’ do të ndalohet për 4 muaj. Kalimi do të jetë i mundur vetëm për ambulancat, ndërsa iu kërkohet drejtuesve të mjeteve të zgjedhin akse të tjera për kalimin e tyre. Automjetet nga Durrësi do devijojnë drejt pallatit me shigjeta ndërsa ato që vijnë nga jugu do të zgjedhin për kalim aksin Tiranë-Elbasan. “Plani është dinamik...
 
Studiuesit kanë zbuluar se nivelet e antitrupave të krijuara te njerëzit pas infektimit me koronavirus bien shumë shpejt. Ekipi i “The Imperial College London” zbuloi se numri i personave që rezultojnë pozitivë në testet e antitrupave ka rënë me 26% në periudhën nga qershori deri në shtator. Ata thonë se imuniteti i krijuar nis të bjerë sërish dhe ekziston rreziku që nga ky virus të infektohesh disa herë. “Zbehja e imunitetit është tepër e shpejtë, kanë kaluar vetëm tre muaj nga raundi i...
 
Më të famshëm janë sigurisht Templarët, por shoqëritë sekrete e kanë shoqëruar që nga fillimi historinë e njerëzimit. Ja cilat janë 7 nga më të rëndësishmet: Esenët Vëllazëria e Eseneve daton që në shekullin II Para Erës Sonë. Ajo ishte i vendosur në fshatrat e vogla në periferi të qytetit të lashtë të Judesë. Ata jetonin në komunitete të izoluara, duke pasur rregullat e tyre. Ata u bënë më shumë të njohur me zbulimin e dorëshkrimeve të Kumranit në vitin 1947. Esenët, për të cilët ka...
 
Ditën e premte Lutfi Çekiri, u paraqit në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” për të marrë ndihmë mjekësore. Aty e kishin adresuar mjekët e Spitalit të Traumës, të cilët pasi i bënë një serum dhe e mbajtën disa orë në urgjencë mbrëmjen e së enjtes, e drejtuan në QSUT. 53-vjeçari nga Ndroqi së bashku me bashkëshorten, në kushte të vështira shëndetësore provoi çdo derë të QSUT-së, por nuk mori shërbim. Ai vuante nga diabeti dhe stomaku por mjekët me të cilët mundi të fliste i thanë se...
 
Sondazhi i OKB: Shqiptarët më pesimistë se bota, ja cili do jetë viti më i keq Shqiptarët janë më pesimistë se mesatarja botërore, kur vjen puna te pritshmëritë për të ardhmen, sipas një sondazhi global të zhvilluar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara me rastin e 75-vjetorit të OKB-së. Pyetjes “Në tërësi, a mendoni se njerëzit në 2045 do të jenë më mirë, më keq, ose njësoj në krahasim me atë që janë sot?”, 46% e shqiptarëve i janë përgjigjur më keq. Kjo përqindje është më e lartë sesa...
Nga Anil Ananthaswamy Që kur Nik Bostrom i Universitetit të Oksfordit, shkroi një studim rreth argumentit të simulimit në vitin 2003, filozofë, fizikantë, teknologë, por edhe komedianë janë entuziazmuar me idenë e realitetit tonë si një simulim kompjuterik. Disa janë përpjekur të identifikojnë mënyrat, përmes së cilave ne mund të dallojmë nëse jemi qenie të simuluara. Të tjerët janë përpjekur të llogarisin mundësinë që ne të jemi ente virtuale. Tani një analizë e re tregon se shanset që ne...
 
19 Tetori kujtohet si dita e Lumturimit të Nënë Terezës. Në bisedë me DW, Imzot George Frendo kërkon që politikanët në Shqipëri të jenë të vetëdijshëm për mesazhin e Nënë Terezës e t'i kthejnë sytë nga të varfrit. Shtatori, që prej katër vitesh, është muaji i shenjtërimit të Nënë Terezës nga Papa Françesku, kurse më 19 Tetor kujtohet dita e Lumturimit të saj. Për të nderuar veprën e shenjtores, misionares katolike shqiptare, emrin e saj e mban sot aeroporti i vetëm ndërkombëtar, Qendra...
 
Nga Nostradamusi deri tek seriali i animuar “The Simpsons”, ka pasur qindra e mijëra parashikime mbi shumëçka, nga pushtimi i hapësirës deri tek ndryshimet klimatike. Më poshtë po rendisim veprat e 10 shkrimtarëve dhe studiuesve, që në kohë të ndryshme kanë parashikuar me një saktësi të çuditshme atë që tashmë ka ndodhur. Xhorxh Oruell dhe mbikëqyrja kibernetike Dystopianët letrarë kanë parashikuar prej kohësh një kontroll elitar të masave të gjera, dhe përdorimin e një teknologjie...
ECPAT International dhe CRCA/ECPAT Shqipëri kanë publikuar raportin “Shqipëria: Shfrytëzimi i fëmijëve për qëllime seksuale”, i cili është raporti më i fundit ndërkombëtar, që fokusohet tek evidentimi i rreziqeve që ekspozojnë fëmijët në trafikim, shfrytëzim seksual, pornografi dhe turizëm seksual. Raporti u prezantua edhe në kuadër të Ditës Europiane kundër Trafikimit të Personave, duke sjellë një realitet shqetësues për fëmijët në Shqipëri, të cilët vijojnë ende të jenë viktima të...
 
Deliron Basha: Do vijnë plehra nga jashtë, njësoj si mbetjet kimike të Ilir Kullës! Pas publikimit të fakteve mbi lidhjet e hershme me monopolet e trajtimit të mbetjeve në kohën kur drejtonte bashkinë Tiranë dhe dokumentit për ndërtimin e një impjanti që “do të groposte kazanët e kontenierët nëntokë”, kreu i PD-së ka shkuar në një “shkallë më lart” të delirimit. Në daljen e tij publike tek Arjan Çani, ai u bë “homolog” me përpjekjen e ish-këshilltarit të Ilir Metës, Ilir Kulla, i cili...
 
Nga John Martin Fischer Ekziston një arsye në mesin e shumë të tillave, pse përvojat afër vdekjes, ngjallin frikë tek njerëzit: Ato duket se na japin një pamje të “Syrit të Zotit”, mbi atë që ekziston përtej botës që njohim. Ato na çojnë në skajin e Universit. Teksa nuk është saktësisht një term shkencor, shumica prej nesh kanë një kuptim të dakorduar mbi atë që do të thotë termi “përvojë afër vdekjes” (Neart Death Experience, NDE). Sigurisht, një NDE zhvillohet në një “kontekst pranë...
 
Nga William Park Vënia e rripit të sigurimit në makinë apo mbajtja e maskës në fytyrë dihet se shpëton jetë. Por pse disa njerëz refuzojnë ende t’i zbatojnë këto masat, dhe madje protestojnë kundër ligjeve që i imponojnë ato? “Unë thjesht e urrej”- u shpreh një grua kur u pyet pse nuk pranon ta mbajë. “Unë mendoj se pavarësisht nëse je burrë po grua, kjo është diçka imponuese”- përgjigjet burri pranë saj. “Jam përgjegjës për veten time, ju nuk mund të më tregoni se çfarë duhet të bëj”-...
 
Franca Franca ka thënë se mund të detyrohet të vendosë izolime të reja, Italia pritet të ndalojë festat private dhe bizneset në Republikën Çeke po kërkojnë mbështetjen e shtetit për të lehtësuar ndikimin e kufizimeve të reja, ndërsa vala e dytë e Covid-19 në Evropë, vazhdon të intensifikohet. Kryeministri francez, Jean Castex, të hënën u bëri thirrje njerëzve të kufizojnë grumbullimet në shtëpitë e tyre, duke thënë se shtimi i fundit i infeksioneve të reja në vend po fut sistemin spitalor...
 
Si ka ndikuar pandemia në çmimet e konsumit dhe me gjerë? A është Tirana një qytet i lirë apo i shtrenjtë? Indeksi i Çmimeve të Konsumit, për muajin gusht u fiksua në 2.1%, sipas të dhënave nga Instituti i Statistikave. Diferencën, edhe gjatë këtij muaji e bënë produktet e shportës ushqimore.“Në vlerësimet e çmimeve të konsumit të nxjerra nga INSTAT për muajin gusht, ne vëmë re një rritje 1.3 për qind….. Grupet kryesore që patën rritje kanë qenëproduktet ushqimore, qira dhe lëndë djegëse”...
 
“Prandaj kemi një objektiv për të arritur. Ndoshta më i rëndësishmi i historisë. Sepse do të jetë ai i fitores. Dhe mënyrën si fitohet e dimë: duhet të respektojmë 100 përqind rregullat e Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Duhet ta bëjmë absolutisht. Përndryshe, ju djem dhe vajza që grumbulloheni, as nuk e keni idenë për atë që mund të ndodhë. Por unë kam besim tek ju!” Adriano Celentano ka botuar sot në faqet e tij në Instagram dhe Facebook «L’inessistante», një video e cila u...
 
Nga Madeleine Albright Shumë shpejt pasi mbërrita në Nju Jork si refugjate në moshën 11-vjeçare, unë u bëra një amerikane krenare dhe mirënjohëse. Më vonë, si diplomate e SHBA-së, unë promovova një model nëpër botë si institucionet demokratike amerikane dhe procesin e nderuar zgjedhor. Miqtë e mi të huaj, ishin dakord më këtë konstatim. Kur njerëzit shihnin SHBA-në, u pëlqente në përgjithësi ajo çfarë ndodhte këtu. Ato kohë të lumtura, duken sot shumë të largëta. Për shkak të marrëzive të...
 
Procesi i fiskalizimit po fillon gradualisht zbatimin. Administrata Tatimore njofton të gjithë tatimpaguesit se, në e-Albania është publikuar Portali SelfCare, në versionin Test dhe Live. “Me fillimin e zbatimit të procesit të Fiskalizimit, aplikimi nëpërmjet këtij portali do të jetë i nevojshëm për të kryer procedurat e raportimit për Fiskalizimin nga të gjithë tatimpaguesit. Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve inkurajon të gjithë tatimpaguesit të njihen me portalin SelfCare, të përdorin...
 
Unë jam një grek i lindur në Shqipëri”, kjo ka qenë përgjigja që Piro Dhima i ka dhënë gazetares greke Elena Akrita lidhur me një artikull që kjo e fundit kishte shkruar për Agimin e Artë. Shtangisti ish-kampion bote, ka mbajtur qëndrim të fortë kundër organizatës arriti të hynte edhe në parlamentin grek. Por në një artikull të ditëve të fundit pasi Agimi i Artë u shpall ogranizatë terroriste, gazetarja e përshkruante Piro Dhimën si “kampioni ynë me origjinë shqiptare”. Por mesa duket Piro...
 
Për herë të parë në historinë e saj, Shqipëria nisi të aplikojë në vitet ’20 ekonominë e tregut organizuar mbi baza kombëtare. Jetëgjatësia e shkurtër e qeverisë së Ismail Qemalit dhe më pas ndërhyrja e ushtrive italiane, franceze e austro-hungareze e kishin bërë të pamundur nisjen më herët të aplikimit të modelit ekonomik. Në fillimin e viteve ’20 kur vendi sapo kishte dalë nga lufta e kur ushtritë e huaja po largoheshin duke krijuar mundësinë e formimit të një qeverie të re, autoritetet...
 
Nga Ben Sixsmith Duket se është koha për një raund tjetër sulmesh ndaj konceptit të meritokracisë. Vetë termi u shpik nga një prej kritikëve të tij, Majkëll Jang, në librin e tij “Ngritja e meritokracisë”. Por herë pas here dikush do të synojë të lëshojë një shigjetë ndaj saj, sikurse bën Lani Ginier me librin e tij “Tiranizimi i meritokracisë”. Ky vit ka prodhuar shumë prej tyre. “Tirania e meritës” e Majkëll Sandel (pa asnjë lidhje me librin e Ginier) denoncon “arrogancën e...
 
Robin Krasniqi kampion i botës në IBO dhe WBA, mposht me nokaut pas tre raundesh gjermanin Boesel Robin Krasniqi ka arritur ta mposht Dominic Boesel për titullin e botës IBO dhe WBA. Boksieri ynë ka arritur ta mposht me nokaut Boeselin pas vetëm tre raundesh. Të dy raundet e para ishin të mira për Krasniqin, që tentonte të sulmonte gjermanin. Aty ai dha disa goditje të mira, por që kulmi erdhi në raundin e tretë. Fillimisht pas dy goditjeve të bukura ai e rrëzoi në nokdaun, ndërsa me të...
 
Në kapërcyellin midis shekullit të XIII-të dhe atij të XIV-të gjeografia e Europë Lindore kishte një pamje krejtësisht ndryshe nga kjo aktuale dhe ofronte një kuadër politik jashtëzakonisht të copëzuar, në të cilin po fitonin konsistencë me ngadalë ato forca që do të influenconin në mënyrë përcaktuese ndaj historisë së ardhshme. Rusia ishte një masë principatash, midis të cilëve Dukati i vogël i Moskës nuk kishte dalë akoma si bërthama e shtetit të ri rus. Mbretëria e Polonisë, që në...
Poetja amerikane Louise Glück është bërë shkrimtarja e parë amerikane që fiton çmimin Nobel për letërsi në 27 vjet. Gluck, cituar për “zërin e saj poetik të pagabueshëm që me një bukuri të rreptë e bën ekzistencën individuale universale”, është gruaja e 16-të që fiton ‘Nobelin’ dhe e para Amerikane që kur Toni Morrison mori çmimin në 1993. Këtë vit çmimi vlen 10 milion korona suedeze (957,671.53 euro). Ajo i akordohet nga Akademia Suedeze me 18 anëtarë, shkrimtarit që ata mendojnë se ka...
 
“Në lagjen time, në një pallat dyshoj se është mbjellë drogë”. Ky informacion i detajuar i përcjellë nga një informator policie ka rezultuar pikërisht i tillë, pasi antidroga ka bujtur në një pallat në rrugën “Reshit Çollaku” në kryeqytet. Aksionin e veçantë e detajon një burim i gazetës Si sipas të cilit pas kontrolleve të zhvilluara në katin e katërt të një pallati është konkluduar se në këtë shtëpi ishin mbjellë 10 rrënjë bimë kanabis sativa. Në procesverbalin e përpiluar menjëherë pas...
Private conversations
Help Users
    Top