Shqiptar te Bashkuar
android
Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 2 nga 2
 1. #1
  VIP fv
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Forca e Rrespektit
  5555

  Keni halucinacione me tė vdekur, ja ēfarė kuptimi ka


  Studimet tregojnė se 6 nė 10 njerėz shohin ose dėgjojnė tė dashurit e tyre tė vdekur. Ata thonė se nė fakt halucinacionet janė tė zakonshme, por shumė njerėz kanė frikė se po ēmenden dhe nuk jua pėrmendin miqve tė tyre.

  6 nė 10 njerėz qė janė nė zi kanė treguar se kanė parė ose dėgjuar tė vdekurit e tyre tė dashur.

  Nė mesin e njerėzve, rreth 30-60% kanė pėrjetuar gjėra tė tilla si pėr shembull bashkėshortin e tyre tė ulur nė karrige apo i kanė dėgjuar tė thėrrasin emrin e tyre sipas shkencėtarėve.

  Kėrkuesit e Universitetit tė Milanos thanė se ka njė pėrhapje shumė tė lartė tė kėtyre “pėrvojave tė halucinacioneve pas humbjes sė njė njeriu tė dashur” nė ata persona qė nuk kanė histori tė ērregullimeve mendore.

  Studiuesit arritėn nė kėto konkluzione, pasi rishikuan studimet qė ishin kryer mė parė nė lidhje me kėtė ēėshtje.

  Nė raportin e botuar nė “Journal of Affective Disorders” thuhet se ky studim jep konsistencė dhe i ligjėron kėto fenomene. Studiuesit thanė se ka nevojė pėr studime tė mėtejshme pėr tė pėrcaktuar natyrėn fiziologjike dhe patologjike tė saj.

  Jacqueline Hayes, njė akademike nė University of Roehampton ka studiuar fenomenin duke intervistuar njerėz nė Mbretėrinė e Bashkuar, tė cilėt kanė humbur bashkėshortėt, prindėrit, fėmijėt, vėllezėrit ose miqtė.

  Njerėzit raportonin vizionet, zėrat, ndjenjėn sikur dikush i prek ose njė ndjenjė tė pranisė sė dikujt qė nuk ėshtė e lidhur drejtpėrdrejtė mė shqisat.

  Mirėpo ēfarė tė reje sjell kjo?

  Raporti vijon me njė tjetėr hulumtim nga “University of Southampton”, i cili sugjeron se mund tė ketė njė jetė pas vdekjes.

  Ky studim, gjeti prova se vetėdija mund tė vazhdojė pėr tė paktėn disa minuta pas vdekjes klinike, gjė e cila mė parė ishte e pamundur.syri net
   

 2. #2
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Aver
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  8,074
  Forca e Rrespektit
  4216
  E konfirmoj. Qenkam te grupi 6/10.
  I walk slowly, but I never walk backward

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •