Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 20 nga 20
 1. #1
  :) fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i ida angel
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  ^.^
  Postime
  8,406
  Forca e Rrespektit
  2121

  ​Sot ekuinoksi pranveror

  ​Sot ekuinoksi pranveror, dita barazohet me natėn

  Sot ėshtė ekuinoksi pranveror, ku dita barazohet me natėn. Fenomeni astronomik pėr kėtė vit nis nė orėn 10.28 minuta. Ndėrsa nė vjeshtė do tė ndodhė mė 22 shtator nė orėn 20:02 minuta.
  Ndėrsa nė hemisferėn e veriut ndodh ekuinoksi pranveror, nė hemisferėn e jugut nis vjeshta. Dita e parė e pranverės do tė zgjasė 12 orė e pesė minuta. Dielli do tė lindė nė orėn 5 e 39 minuta, ndėrsa do tė perėndojė nė 17 e 44 minuta.
  Pranvera do tė zgjasė deri mė 21 qershor, kur me kalendar fillon vera.

  1980197_458144697649041_549379417_o.jpg

  Por, llogaritja verore e kohės do tė fillojė natėn mes datės 25 dhe 26 marsit, kur akrepat e orės do tė zhvendosen njė orė para.hqiptarėt, fillimin e pranverės e kanė tė lidhur me tokėn dhe punėt e bujqėsisė. Pėr vende si Turqia dhe India ajo konsiderohet njė feste familjare, ndėrsa pėr popullin iranian ekuinoksi i pranverės shėnon ditėn e parė tė vitit.Ekuinoksi nė astronomi ėshtė ai ēast kohor (jo njė ditė e plotė) kur qendra e Diellit mund tė vėzhgohet drejtpėrdrejt sipėr ekuatorit tokėsor. Thuhet edhe kur dielli bie nė pus, domethėnė pasqyrimi i diellit nė njė pus, fenomen qė nuk ndodh dhe nuk mund tė verifikohet nė asnjė paralel tjetėr tokėsor. Nė kėto dy data, dita dhe nata janė tė barabarta, secila nga 12 orė.

  Gjatė baraznetėve, dielli lind saktėsisht nė lindje dhe perėndon me saktėsi nė perėndim.Ekuinokset ose baraznetėt mund tė mendohen edhe si pika nė qiell. Edhe pse drita e ditės bėn qė yjet tė mos shihen, duke e bėrė tė vėshtirė vendndodhjen e Diellit nė lidhje me trupat e tjerė qiellorė, Dielli ka njė vendosje tė pėrcaktuar lidhur me yjet e tjerė. Ndėrsa Toka rrotullohet rreth Diellit, vendndodhja e dukshme e diellit zhvendoset nė njė rreth tė brendshėm gjatė njė viti. Ky rreth quhet ekliptikė, dhe ėshtė edhe rrafshi i orbitės tokėsore drejtuar mbi sferėn qiellore
  kosovapress.com

  I love you daddy
  :flamuri:

 2. #2
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  28,847
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  mireserdhe pranvere....e te shtunen nderrohet edhe ora... me pak gjume tashi
   

 3. #3
  VIP fv
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Forca e Rrespektit
  5555
  Na cuditen koken me keto festa...njehere dita e veres e tani dita e pranveres ahahahah,vetem kur mendon qe do fleme nje ore me pak ca ti gz kesaj
   

 4. #4
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  28,847
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Danay Shfaq Poten
  Na cuditen koken me keto festa...njehere dita e veres e tani dita e pranveres ahahahah,vetem kur mendon qe do fleme nje ore me pak ca ti gz kesaj
  nuk eshte feste moj...eshte dita zyrtare sipas ekuinoksit qe ndodh ne gjithe globin...

  feste eshte pasneser , sulltan nevruz dhe jemi pushim
   

 5. #5
  VIP fv
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Forca e Rrespektit
  5555
  Aaaa,thash mos e festonit e kete andej nga albania,edhe pse s'do ishte keq jo!
   

 6. #6
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  28,847
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Danay Shfaq Poten
  Aaaa,thash mos e festonit e kete andej nga albania,edhe pse s'do ishte keq jo!
  boll jane e aq sa jane festa zyrtare ...edhe keto na duhen
   

 7. #7
  :) fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i ida angel
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  ^.^
  Postime
  8,406
  Forca e Rrespektit
  2121
  Citim Origjinale Postuar nga Danay Shfaq Poten
  Na cuditen koken me keto festa...njehere dita e veres e tani dita e pranveres ahahahah,vetem kur mendon qe do fleme nje ore me pak ca ti gz kesaj
  Edhe feste te ishte prap sdo ishte keq, vetem nga festat qe s'vjen e keqja me mire paqe sesa lufte

  Sado qe ky ndryshimi i ores ne pranvere na ben cik me dembel per punen e gjumit une prap e adhuroj pranveren, zgjatjen e dites rilindjen e bimesise e cdo gje qe lidhet me pranveren.Problemi vetem eshte tek ndryshimi i gjakut i cili shoqerohet me lodhje keputje trupi,pergjumje....por po te ham shendetshem apo qoft dhe marjen e vitaminave ne formen e tabletave cdo gje perjetohet me sukses

  I love you daddy
  :flamuri:

 8. #8
  VIP fv
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Forca e Rrespektit
  5555
  Citim Origjinale Postuar nga ida angel Shfaq Poten
  Edhe feste te ishte prap sdo ishte keq, vetem nga festat qe s'vjen e keqja me mire paqe sesa lufte

  Sado qe ky ndryshimi i ores ne pranvere na ben cik me dembel per punen e gjumit une prap e adhuroj pranveren, zgjatjen e dites rilindjen e bimesise e cdo gje qe lidhet me pranveren.Problemi vetem eshte tek ndryshimi i gjakut i cili shoqerohet me lodhje keputje trupi,pergjumje....por po te ham shendetshem apo qoft dhe marjen e vitaminave ne formen e tabletave cdo gje perjetohet me sukses
  Po jo moj jo ..po me vinte inat pse feste e pushim tani qe une e kam pushim e jo vitet e tjera kur punoja ahahah,u ndjeva e pa fat e cik xheloze

  Shiko e bukur pranvera nuk them vetem me kete ceshtjen e gjumit na e prish fare terezine apo s'jena e gjumashe ne
   

 9. #9
  Donatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Lauri
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  8,903
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  6115
  Feste pagane, ne nuk na lidh asgje me kete feste. Ne kemi festat tona, sot festohet santa Alekssandra, e santa klaudia...
   

 10. #10
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Aver
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  8,074
  Forca e Rrespektit
  4216
  Kjo quhet 'saditanata' nqs s'gaboj.
  I walk slowly, but I never walk backward

 11. #11
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,290
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Aver Shfaq Poten
  Kjo quhet 'saditanata' nqs s'gaboj.
  oo Averooo a celen lulet sot si dite e pare pranvere andej nga ju,,?
   

 12. #12
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,290
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Eshte nje dashuri ne vete kur fillon e zgjatet dita, une e adhuroj diten e gjate,si dua ditet e dimrit qe erren shpejt.
   

 13. #13
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Aver
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  8,074
  Forca e Rrespektit
  4216
  Citim Origjinale Postuar nga NeVertiti Shfaq Poten
  oo Averooo a celen lulet sot si dite e pare pranvere andej nga ju,,?
  Celen Nev celen.. e bashke me to na u cel edhe truri, se per pak te ikte per pambuk. Lol
  I walk slowly, but I never walk backward

 14. #14
  Alis Volat Propriis fv Avatari i Legally_Sweet
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  12,261
  Forca e Rrespektit
  8310
  Ca eshte kjo gjeja? Ekuinoksi me i llaf?
  "I want to be important. By being different. And these girls are all the same.” - Sylvia Plath

 15. #15
  :) fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i ida angel
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  ^.^
  Postime
  8,406
  Forca e Rrespektit
  2121
  Citim Origjinale Postuar nga Legally_Sweet Shfaq Poten
  Ca eshte kjo gjeja? Ekuinoksi me i llaf?
  ekuinoksi vjen nga latinishtja equinoks(baraznata) ku dita barazohet me naten , dmth dita eshte e barabart me naten secila nga 12 ore
  Ne vit ka dy ekuinokse gjithsej, e para eshte data e 20 marsit eshte per ekuinoksin e pranveres, dhe e dyta eshte e 22 shtatorit eshte i vjeshtes e quhet ekuinoks i vjeshtes.

  I love you daddy
  :flamuri:

 16. #16
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i dangerous
  Antarėsuar nė
  Oct 2013
  Postime
  7,705
  Forca e Rrespektit
  2177
  Tani fillojne e shkrinjč akull-najat ...valon gjaku rinis -
   

 17. #17
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,268
  Forca e Rrespektit
  11349
  Lexova qe do ndodhte fenomeni i henes roze.
  Nje fenomen i rralle, nativet amerikanet e quanin qe kjo ndodhte per shkak te ardhjes se pranveres.
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

 18. #18
  ♪♫Jč t'aimč mon ąmour♪♫ fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Call
  Antarėsuar nė
  Jul 2011
  Postime
  3,931
  Forca e Rrespektit
  2610
  Citim Origjinale Postuar nga Nicktjeter Shfaq Poten
  Lexova qe do ndodhte fenomeni i henes roze.
  Nje fenomen i rralle, nativet amerikanet e quanin qe kjo ndodhte per shkak te ardhjes se pranveres.
  Sa paske pi tamarrsha paska ardh pranvera heret te ti
  When you expect nothing and get everything, that's destiny.

 19. #19
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,268
  Forca e Rrespektit
  11349
  Citim Origjinale Postuar nga Call Shfaq Poten
  Sa paske pi tamarrsha paska ardh pranvera heret te ti

  Jo kesaj rradhe ta them me dore ne zemer
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

 20. #20
  ♪♫Jč t'aimč mon ąmour♪♫ fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Call
  Antarėsuar nė
  Jul 2011
  Postime
  3,931
  Forca e Rrespektit
  2610
  Citim Origjinale Postuar nga Nicktjeter Shfaq Poten

  Jo kesaj rradhe ta them me dore ne zemer
  T besoj si me ik n'wc
  When you expect nothing and get everything, that's destiny.

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •