Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 9 nga 9
 1. #1
  Super Moderator fv Avatari i Abis
  Antarėsuar nė
  Feb 2016
  Postime
  11,852
  Forca e Rrespektit
  3405

  Shkencėtarėt do tė bllokojnė diellin mė 2019

  yll.jpg


  Shkencėtarėt amerikanė kanė propozuar njė ide pėr ta luftuar ngrohjen globale. Ata thonė se kjo mund tė bėhet duke shpėrndarė elemente kimike nė atmosferėn e Tokės, tė cilat do ta dobėsonin nivelin e rrezatimit nga dielli. Ideja ėshtė e bazuar nė njė kėrkim shkencor tė shkencėtarėve tė Universitetit tė Harvardit, i cili ėshtė publikuar edhe nė revistėn “Publikimet shkencore pėr mjedisin”.

  Dikur konsiderohej teori konspirative, se qeveria amerikane lėshon grimca nė qiell pėr tė modifikuar motin. Megjithatė, tani, artikujt pėr eksperimentet e “gjeoinxhinierimit solar” janė pėrplot fotografi tė qiellit tė spėrkatur, qė thonė se tashmė kjo po ndodh.

  Shkencėtarėt kanė propozuar qė l.uftimi i ngrohjes globale tė bėhet pėrmes njė procesi, tė quajtur “injektim stratosferik”. Sipas tyre, kjo metodė do ta pėrgjysmonte efektin e ngrohjes globale.

  Nė fillim tė vitit 2019, shkencėtarėt e Harvardit do ta bėjnė eksperimentin e spėrkatjes sė qiellit, duke zgjedhur me kujdes njė material i cili do ta mundėsojė pėrfundimin e eksperimentit tė tyre me sukses. Shkencėtarėt do tė gjuajnė nė qiell karbonat kalciumi, pėr tė “rikrijuar” efektin ftohės tė planetit.

  Muajin e kaluar, eksperimenti u bė i ditur nė revistėn Nature dhe tani ky eksperiment njihet me termin “Eksperimenti i Kontrolluar Stratosferik”.

  Kjo teknikė realizohet pėrmes shpėrndarjes sė sulfateve nė pjesėn e poshtme tė stratosferės, nė njė lartėsi prej 20 kilometrash. Shkencėtarėt propozojnė qė shpėrndarja e kėtij materiali kimik tė bėhet pėrmes aeroplanėve tė veēantė qė janė nė gjendje tė fluturojnė nė lartėsi tė madhe, balonave ose armėve qitėse tė flotave ushtarake.

  Ndonėse aktualisht nuk ka teknologji tė tillė pėr ta realizuar kėtė plan, shkencėtarėt thonė se duhet tė ndėrtohet njė fluturake e veēantė pėr kėtė qėllim. Ėshtė vlerėsuar se njė operacion i kėtillė mund tė jetė i realizueshėm pas 15 viteve dhe do tė kushtojė rreth 2.2 miliardė dollarė pėr ēdo vit.

  Sidoqoftė, ende gjithēka mbetet nė nivelin e hipotezave. Gjatė hulumtimit, shkencėtarėt i kanė shqyrtuar edhe anėt negative tė kėtij projekti. Pėr shembull, zbatimi i tij kėrkon koordinim mes.
  Korrieri.com


  🦂  🐾

 2. #2
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  41,327
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11803
  Eh,te na "zene" dhe diellin i thone kesaj pune.
  Qe ka mundesi nderhyrje ka plot.
  Dhe shume jane testuar ,dhe pse per ne te mases s"behen akoma te ditura.
  POr ama cdo nderhyrje ne kete lloj spekteri ka anet pozitive dhe negative te tyre.
  Prandaj nuk eshte e lehte te veprohet.
  Pervec kostove qe sigurisht jane stratosferike,e me tej as rezutatet deri ne fund sdihen se di do dalin.

 3. #3
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  18,821
  Forca e Rrespektit
  2297
  Po presionit te ajrit, ndotjes, tymrave, kemikaleve ..... c'fare do te ju bejne valle ? K'to po shkaktojne ngrohjen globale , jo vete dielli... diellin edhe po ta bllokojne , prb vazhdon.

  Shkenca ?!!!
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 4. #4
  >> KS- AL. etnike << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,546
  Forca e Rrespektit
  1523
  diqka e pamundur...se mund arrijn diqka me ket ide.

  ndoshta, por do jete afatshkurtė.

  >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
  Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 5. #5
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i ricky_ch
  Antarėsuar nė
  Aug 2008
  Postime
  4,945
  Forca e Rrespektit
  1058
  Kam pasė thėnė, qė kur tė vij koha qė njeriu tė luajė rolin e Zotit,
  fundin se kemi larg.
  Mė mirė se natyra qė zotėron punėt e saja, askush tjetėr s'mundet!
  Natyra ėshte perfekte, dhe duhet ta lėmė ta kryej punėn e saj!
  Deri mė tani njeriu s'ka bėrė asgjė pėrveē se ka qenė shkatėrrimtar.
  Ah s'ikur bukuria tė simbolizonte menēurinė?!?!
  Prindėrit janė tė bezdisshėm nga se janė tė programuarė si tė tillė: dashuri e pa fund!
  Pėr t'i kuptuarė prindėrit, sė pari duhesh kuptuarė jetėn !

 6. #6
  Moderatorė fv Avatari i Natta
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  14,221
  Forca e Rrespektit
  905
  Budalliku ska kufi dmth.
   

 7. #7
  plak gjufurrak fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i kitrra 123
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  jam tu nxe i kusi me uje se du mej nrru teshat
  Mosha
  40
  Postime
  18,458
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  8322
  Paskemi mu knaq duke fjete
  - I TAKOJ LUFTETARIT NE TE CILIN BASHKOHET E SHKUARA DHE E ARDHMJA -

  -Kashta noton e diamanti fundoset!


 8. #8
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  18,821
  Forca e Rrespektit
  2297
  Citim Origjinale Postuar nga ricky_ch Shfaq Poten
  Kam pasė thėnė, qė kur tė vij koha qė njeriu tė luajė rolin e Zotit,
  fundin se kemi larg.
  Mė mirė se natyra qė zotėron punėt e saja, askush tjetėr s'mundet!
  Natyra ėshte perfekte, dhe duhet ta lėmė ta kryej punėn e saj!
  Deri mė tani njeriu s'ka bėrė asgjė pėrveē se ka qenė shkatėrrimtar.
  Rolin e Zotit ? E cili na qenka ky roli i Zotit ? se na cudite ricky_ch. Ngaterron zotin me natyren ?
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 9. #9
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,905
  Forca e Rrespektit
  11372
  Si do e ngrohim byfen tani?
  "We're here to have a good time, not a long time
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •