Announcement

Collapse
No announcement yet.

Si shkruhet dita e shtatė e javės?

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Si shkruhet dita e shtatė e javės?

Click image for larger version

Name:	fjalori.jpg
Views:	36
Size:	47.0 KB
ID:	1663695

E dielė, apo e diel ?

Nė televizionet publike, gazetat ditore, shtėpi botuese, shpesh herė mungon njė koncensus i pėrbashkėt se cili ėshtė drejtshkrimi i drejtė i kėsaj dite tė javės.

Pėr kėtė arsye, mėnyra tė ndryshme shfaqen kudo, dhe krijojnė konfuzion tek lexuesi shqiptar i rėndomtė.

Pėr t’i dhėnė fund mjegullės qė shkaktojnė burimet e ndryshme, lajme.al ka shkėputur pėr ju definicionin qė propozon “FJALORI I GJUHĖS SĖ SOTME SHQIPE” i Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė, hartuar nėn drejtimin e prof. Androkli Kostallarit, botim i vitit 1980.

“DIEL, A (e)f. sh. ~A, ~AT (tė).Dita e shtatė e javės, qė vjen pas sė shtunės.Tė dielėn tjetėr (qė vjen). Tė dielėn e kaluar (qė shkoi). Kėtė tė diel. Tė dielave. Ēdo tė diel. Ndeshjet e sė dielės. sport.”

Pra shkruhet “e diel”. Dhe asnjėherė “e dielė, apo e diele”.
    Lajme.al
    https://youtu.be/bo_efYhYU2A

Diele e di une.

s'ka diel
    Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
    N B

Comment

Citim;-dhe krijojnė konfuzion tek lexuesi shqiptar i rėndomtė.

Dreq o pune kush ka guxuar ta shkruaj kete fjali,opo ne jemi per tu vrare,si ka mundesi qe nje gazetar,apo cilido qofte qe ka pak nivel formimi arsimor i lejohet te perdor i fraze te tille.
      Mortjet.

https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

Comment

Si e kupton ti nev ate fjali?

E diel e di e une

Comment

Originally posted by Monique View Post
          Si e kupton ti nev ate fjali?

E diel e di e une
          si do qe ta kuptosh Mon,terminologjia eshte aq po aq e rendomte e fyese sa ska ku shkon me.

Sa per shkronjen "E" ,me pika siper, ne mos gaboj,kam pas lexuar nje artikull akademik nga linguistika,ku flitej qe duhet rishikuar pasi ne shume fjale qe vendoset nuk eshte as shume e shqiptuar dhe as e nevojshme. Thjesht ka ngele si rregull gramtikore te vendoset.

Comment

Rendomte nuk eshte vetem me kuptimin qe e perdor ti
            perdor per te treguar masen e thjeshte!

Comment

Originally posted by Monique View Post
              Rendomte nuk eshte vetem me kuptimin qe e perdor ti
              perdor per te treguar masen e thjeshte!
              Pikerisht pra fjala eshte fyese.
              Meriton me hedh ne gjygj per fyerje publike.
              sinqerisht!

Comment

Si masa e thjeshte ..populli qenka fyese?
                ca je tu fol o shqipe?

Comment

O Mon,a ben vete apo se kupton cfare them?!
                  Une po flas per nje etik qe dikush qe perfaqson anen informative,komunikative duhet te kete .
                  Tani ti mund ta marresh te tjerresh ,serviresh e mbeshtetesh ate qe ka bere gabimin.
                  Ky eshte kendveshtrim personal i juaji,sic dhe i zonjes apo zoterise qe ka shkruajtur ate.
                  Se si u lejoka te perdoret per nje mase te caktuar te popullsise,fjala lexues te rendomte?(edhe sikur te jete totalisht analfabet ajo pjese)
                  Nje zot e di.
                  Dhe ti meqe e mbeshtet.

Comment

Po se se kupton ti , ca pret te behem interprete tani?
                    tjerrjen po e ben ti...

Comment

Pra shkruhet “e diel”. Dhe asnjėherė “e dielė, apo e diele”.

​​​​​​... diele - kėshtu ėshtė e saktė dhe kurren e kurre "diel "

nqs nk i japim parashtsen E, tė gjitha dites e javes janė

Hėne. ose E hėne
                      Marte E marte
                      Merkurr E merkurre
                      Enjte E enjte
                      Premte E premte
                      Shtune E shtune
                      Diele E diele

Comment

E diel,shqiptohet pa ė te zgjatur ne fund..e dielė,duhet te zgjatet zeri te theksohet ė-ja..ndaj e duhura per mua eshte e diel.
                        https://youtu.be/bo_efYhYU2A

Comment

Me ė nė fund s’ma ka kap syri diku. Gjithmonė e kam mėsuar si “E Diel”.
                          Be so beautiful, they can't take their hearts off you!

Comment

Nqs themi... E diel. . Pra i bie ti themi tė hėnes ,

E hėn
                            E mart . . etj. etj pra nk ka muptim por thjesht shkurtim E diel booo

Comment

Shkruhet: e dielė
                              Duhet: e diel (pa ė-fundore)

Ditėn e shtatė tė javės, eshte pushim. Edhe ė-ja fundore nė kėtė rast ėshtė gjithmonė pushim. Nuk shkruhet ė-ja fundore tek tė gjithė emrat, te tė cilėt grupi i zanoreve ie ndiqet nga njė bashkėtingėllore e lėngėt (l, ll, r) dhe tė gjitha fjalėt e formuara prej tyre: e diel, diell, miell, qiell, etj.; diellor, pėrmiell, miellzim, qiellor, etj.;
                              Last edited by Lina; 3 weeks ago.
                              Njeriu ndjehet i frikėsuar vetėm nėse nuk ėshtė nė harmoni me veten

Comment

Ej po pse u indinjut. Ja psh une qe kam studiuar jashte e pranoj qe kam njohuri te gjuhes shqipes ne menyre te rendomte

Lexues i rendomte ndoshta e ka patur per ata qe skane studiu gjuhe letersi por sigurisht mund ta kish zevendesuar me lexuesi i "thjesht" se ashtu "i rendomte" tingelloka cik rendom.
                                "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

Comment

What's Going On

Collapse

There are currently 133 users online. 9 members and 124 guests.

Most users ever online was 7,146 at 06:56 on 08-03-2018.

Working...
                                X