Announcement

Collapse
No announcement yet.

Si shkruhet dita e shtatė e javės?

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Si shkruhet dita e shtatė e javės?


  Click image for larger version

Name:	fjalori.jpg
Views:	36
Size:	47.0 KB
ID:	1663695

  E dielė, apo e diel ?

  Nė televizionet publike, gazetat ditore, shtėpi botuese, shpesh herė mungon njė koncensus i pėrbashkėt se cili ėshtė drejtshkrimi i drejtė i kėsaj dite tė javės.

  Pėr kėtė arsye, mėnyra tė ndryshme shfaqen kudo, dhe krijojnė konfuzion tek lexuesi shqiptar i rėndomtė.

  Pėr t’i dhėnė fund mjegullės qė shkaktojnė burimet e ndryshme, lajme.al ka shkėputur pėr ju definicionin qė propozon “FJALORI I GJUHĖS SĖ SOTME SHQIPE” i Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė, hartuar nėn drejtimin e prof. Androkli Kostallarit, botim i vitit 1980.

  “DIEL, A (e)f. sh. ~A, ~AT (tė).Dita e shtatė e javės, qė vjen pas sė shtunės.Tė dielėn tjetėr (qė vjen). Tė dielėn e kaluar (qė shkoi). Kėtė tė diel. Tė dielave. Ēdo tė diel. Ndeshjet e sė dielės. sport.”

  Pra shkruhet “e diel”. Dhe asnjėherė “e dielė, apo e diele”.
  Lajme.al
  https://youtu.be/bo_efYhYU2A


 • #2
  Diele e di une.

  s'ka diel
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

  Comment


  • #3
   Citim;-dhe krijojnė konfuzion tek lexuesi shqiptar i rėndomtė.

   Dreq o pune kush ka guxuar ta shkruaj kete fjali,opo ne jemi per tu vrare,si ka mundesi qe nje gazetar,apo cilido qofte qe ka pak nivel formimi arsimor i lejohet te perdor i fraze te tille.
   Mortjet.

   https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

   Comment


   • #4
    Si e kupton ti nev ate fjali?

    E diel e di e une

    Comment


    • #5
     Originally posted by Monique View Post
     Si e kupton ti nev ate fjali?

     E diel e di e une
     si do qe ta kuptosh Mon,terminologjia eshte aq po aq e rendomte e fyese sa ska ku shkon me.

     Sa per shkronjen "E" ,me pika siper, ne mos gaboj,kam pas lexuar nje artikull akademik nga linguistika,ku flitej qe duhet rishikuar pasi ne shume fjale qe vendoset nuk eshte as shume e shqiptuar dhe as e nevojshme. Thjesht ka ngele si rregull gramtikore te vendoset.

     https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

     Comment


     • #6
      Rendomte nuk eshte vetem me kuptimin qe e perdor ti
      perdor per te treguar masen e thjeshte!

      Comment


      • #7
       Originally posted by Monique View Post
       Rendomte nuk eshte vetem me kuptimin qe e perdor ti
       perdor per te treguar masen e thjeshte!
       Pikerisht pra fjala eshte fyese.
       Meriton me hedh ne gjygj per fyerje publike.
       sinqerisht!

       https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

       Comment


       • #8
        Si masa e thjeshte ..populli qenka fyese?
        ca je tu fol o shqipe?

        Comment


        • #9
         O Mon,a ben vete apo se kupton cfare them?!
         Une po flas per nje etik qe dikush qe perfaqson anen informative,komunikative duhet te kete .
         Tani ti mund ta marresh te tjerresh ,serviresh e mbeshtetesh ate qe ka bere gabimin.
         Ky eshte kendveshtrim personal i juaji,sic dhe i zonjes apo zoterise qe ka shkruajtur ate.
         Se si u lejoka te perdoret per nje mase te caktuar te popullsise,fjala lexues te rendomte?(edhe sikur te jete totalisht analfabet ajo pjese)
         Nje zot e di.
         Dhe ti meqe e mbeshtet.

         https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

         Comment


         • #10
          Po se se kupton ti , ca pret te behem interprete tani?
          tjerrjen po e ben ti...

          Comment


          • #11
           Pra shkruhet “e diel”. Dhe asnjėherė “e dielė, apo e diele”.

           ​​​​​​... diele - kėshtu ėshtė e saktė dhe kurren e kurre "diel "

           nqs nk i japim parashtsen E, tė gjitha dites e javes janė

           Hėne. ose E hėne
           Marte E marte
           Merkurr E merkurre
           Enjte E enjte
           Premte E premte
           Shtune E shtune
           Diele E diele


           Comment


           • #12
            E diel,shqiptohet pa ė te zgjatur ne fund..e dielė,duhet te zgjatet zeri te theksohet ė-ja..ndaj e duhura per mua eshte e diel.
            https://youtu.be/bo_efYhYU2A

            Comment


            • #13
             Me ė nė fund s’ma ka kap syri diku. Gjithmonė e kam mėsuar si “E Diel”.
             Be so beautiful, they can't take their hearts off you!

             Comment


             • #14
              Nqs themi... E diel. . Pra i bie ti themi tė hėnes ,

              E hėn
              E mart . . etj. etj pra nk ka muptim por thjesht shkurtim E diel booo

              Comment


              • #15
               Shkruhet: e dielė
               Duhet: e diel (pa ė-fundore)

               Ditėn e shtatė tė javės, eshte pushim. Edhe ė-ja fundore nė kėtė rast ėshtė gjithmonė pushim. Nuk shkruhet ė-ja fundore tek tė gjithė emrat, te tė cilėt grupi i zanoreve ie ndiqet nga njė bashkėtingėllore e lėngėt (l, ll, r) dhe tė gjitha fjalėt e formuara prej tyre: e diel, diell, miell, qiell, etj.; diellor, pėrmiell, miellzim, qiellor, etj.;
               Last edited by Lina; 3 weeks ago.
               Njeriu ndjehet i frikėsuar vetėm nėse nuk ėshtė nė harmoni me veten

               Comment


               • #16
                Ej po pse u indinjut. Ja psh une qe kam studiuar jashte e pranoj qe kam njohuri te gjuhes shqipes ne menyre te rendomte

                Lexues i rendomte ndoshta e ka patur per ata qe skane studiu gjuhe letersi por sigurisht mund ta kish zevendesuar me lexuesi i "thjesht" se ashtu "i rendomte" tingelloka cik rendom.
                "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

                Comment

                What's Going On

                Collapse

                There are currently 133 users online. 9 members and 124 guests.

                Most users ever online was 7,146 at 06:56 on 08-03-2018.

                Working...
                X