Announcement

Collapse
No announcement yet.

Fjale te urta popullore....

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Titulli: Fjale te urta popullore....

  Mos u be mjalte se te hane mizat...
  ♡ ♡ ♡
  IF YOU WANT TO BE HAPPY, BE.

  Comment


  • Titulli: Fjale te urta popullore....

   Koka ben, koka peson...
   ♡ ♡ ♡
   IF YOU WANT TO BE HAPPY, BE.

   Comment


   • Titulli: Fjale te urta popullore....

    Kali i huaj tė len nė baltė...
    ♡ ♡ ♡
    IF YOU WANT TO BE HAPPY, BE.

    Comment


    • Titulli: Fjale te urta popullore....

     Ha buken tende e baj gajlen e huaj, nuk ben!
     KOMBI MBI TĖ GJITHA

     Njė ditė pa buzėqeshje, ėshtė ditė e humbur!

     Mos mė quani kosovar, sepse unė sė pari dhe gjithmonė jam SHQIPTAR qė rastėsisht jeton nė Kosovė

     Comment


     • Titulli: Fjale te urta popullore....

      Kurr mos bej hop, para se te kercesh!
      KOMBI MBI TĖ GJITHA

      Njė ditė pa buzėqeshje, ėshtė ditė e humbur!

      Mos mė quani kosovar, sepse unė sė pari dhe gjithmonė jam SHQIPTAR qė rastėsisht jeton nė Kosovė

      Comment


      • Titulli: Fjale te urta popullore....

       Pate bishtin, t 'a presin;
       s 'e pate t 'a njesin.

       Ferrmana pjekė,boshti xanė e hjekė.

       Kunata si nata.

       Verė e shpirt dalin vėshtir.

       Fėmi mjeftė po lejnė,por
       djepa s' po gjejnė.

       Buka n' policė e kryet n 'trupicė.

       Dola jashtė e ndjeva gjashtė.

       Zoti t 'ban m' u ba urė.
       Homo sum, humani nihil a me alienum puto

       Comment


       • Titulli: Fjale te urta popullore....

        I miri e ze mikun ne mes te rruges.

        I miri nderohet.

        I miri s'vdes kurre.

        I pine edhe vere, i shane edhe deren.

        Comment


        • Titulli: Fjale te urta popullore....

         Me nje lule, s'vjen pranvera.
         Punen e sotme mos e ler per neser.
         Po erdhi deshira per te punuar ulu deri sa te kaloj.
         gur gur bahet mur...

         Comment


         • Titulli: Fjale te urta popullore....

          Qeni qe shume leh, s'te han .
          Qingji i mire, pi ne dy nena.
          shtriji kambet sa ke jorganin.
          Nje pune e bukur eshte me e dobishme se njemije fjale te bukura.

          Comment


          • Titulli: Fjale te urta popullore....

           Humbe pasurine, hic asgje; humbe shendetin ke humbur dicka, humbe shpresen, ke humbur gjithcka.****

           Comment


           • Titulli: Fjale te urta popullore....

            Ku ka tym,ka edhe zjarr.
            - Hekuri lakohet sa ėshtė i nxehtė.
            - Gur gur behet mur.
            - Shkaut nuk i besohet as kur ėshtė i vdekur.
            - Fshati qe duket nuk do kallauz.
            - Kėmbėt e shpejta faqja e bardhė.
            - Moti i mirė duket qė nė mėngjes.
            - Kush nuk ka kokė ka kėmbė.
            - I duruari i fituari.
            - Punėn e sotme mos e lėr pėr nesėr.
            - Mendja e madhe e keqja e tė zott.
            - Mos i shih gunėn po punėn.
            - Shqiptari kur jep fjalėn ther djalėn.
            - Pika pika mbushet pusi.
            - M'ka djeg tamli e i fryej Kosit.
            - Dita e mirė shihet nė mėngjes.
            - Korbi korbit sytė s'ja nxjerr.
            - Ma mirė njė zog n'grusht se njiqind n'hava.
            - Gjarprin godite nė kokė.
            - Mos e nguc grajzin me krane se gjen t'zezėn tande.
            - Muri ka vesh e gardhi ka sy.
            - Nata s'ka ispat (dėshmitar).
            - Lira e vogėl por me vlerė.
            - Goja kapak ,trupi rahat.
            - Qeni dhe shkau nuk kan besė.
            - Qejf pėr njeri e tym pėr shpije.
            - Sa pata qura e qurana ,pata miq pata jarana.
            - Ara e zezė por buka e bardhė.
            - Bira e minit treqind grosh.
            - Pa hangėr hudėr nuk t'vie era.
            - Ku ka zė s'ėshtė pa as gjė.
            - Delja qė ndahet prej bylyku e han ujku.
            - E din luga ēka ka vekshi.
            - Ku thonė se ka dredhza shumė, merre shportėn e vogėl.
            - Udhės sė rrehne ,e grues sė krehne mos ju ndaj.
            - Mos e vet se t'kallxon vet.
            - Sėrrėm me fol,e dukat me hesht.
            - Kush lufton e fiton.
            - Tri herė mendo njė herė vepro.
            - Qeni qė leh nuk tė kafshon.
            - Kush qeshė veshė.
            - Jeto pėr tė punuar puno pėr tė jetuar.
            - Miku ėshtė mik e jo armik.
            - Mos ia mendo kujt tė keqėn se e gjen vet tė zezėn.
            - Mendo sot tė kesh pėr nesėr.
            - Ku prek plaku del gjaku.
            - Mos e qesh kojshin kur e ke tė binė.
            - Mos fol pa tė pyetur kush.
            - E drejta del ne shesh.
            - Mos ti ankohet fatit ai qe bjer rastin.
            - Peri i ngateruar nuk zgjidhet me nguti.
            - Sa ka njerez aq ka edhe rruge.
            - Mendimet e larta gjinden ne fjale te shkurtera.
            - Sa jeton aq meson.
            - Mos e kqyr doken po kqyrja koken.
            - Miku i mire shihet ne dite te veshtira.
            - Trimi nuk ik nga lufta,frikacaku ik prej njė krisme.
            - Fshehtėsia e bukurisė ėshtė Modestia.
            - Mos iu mbeshtet te nesermes,ku mund te dish se ēka do te lind nata.
            - I menquri nuk i thote te birit mos gabo por,gabo sa me pak.
            - Ty u rrite ty u qorodite.
            - Tri gjera nuk kthehen mbrapa:fjala e thene,shigjeta e leshuar, koha e
            kaluar.
            - Vdekja eshte i vetmi vend ku nuk ka ikje.
            - Edhe muri ka vesh.
            - Guri rende peshon n'vend te vet.
            - Buke e kryp ne vatren tane.
            - Pasaniku koprac i ngjane miut qe flen ne tas te dukatit.
            - Fjala e mire i qel dyert e hekurit.
            - Mos ia bo askujt ate ēka nuk don ty me ta bo.
            - Nese don qe te mos ndegjohet fjala qe do ta thuash mos e thuaj.
            - Goja e don te emblen,zemra e don te miren, mendja e don te menēuren.
            - Rrena i ka komte e shkurta.
            - Mos e ngofsh Nanen ngoe njerkėn.
            - Nė daē lyp, nė daē lep pa punue kush s'tė jep.
            - Lumi fle, armiku s'fle.
            Pėr njė gozhdė shkon patkoi, pėr patkuan shkon edhe kali.
            - Kush punon, nuk mbetet untė.
            - Nuk u lodhe sot, do tė mundohesh mot.
            - Bie njė gur dhe shkoq njė mur.
            - Njė budallė e gjuan njė gur e njėqind tė menqur smund ta hjekin.
            - E bėn bujku arėn, s'e bėn ara bujkun.
            - Nuk jep vreshta me urata, por me pun e lopata {kaci}.
            - Ujėt qė rri nė njė vend kelbet.
            - Pa pasur dituri,s'quhet njeriu njeri.
            - Gjella me kripe e kripa me karar.
            - Miqesia miqesi qesja te shkoje e te vije.
            - Miku i mire ne dite te veshtire.
            - Pyet njeqind vete e bej si di vete.
            - Budallait hapi rrugen.
            - Ujku qimen e nderron por zakonin s'e harron .
            - Fėrterja nė zjarr e peshku nė det .
            - Unė fol pėr lisa e ai fol pėr fshisa.
            - Cka s'ka nė det.
            - Mos e hidhėro ate qė dhet ta lutsh .
            - Ujku vetėm qimen e nderron.
            - Ai qė gėnjen e gėnjen vetėn .
            - Nuk mbahet shtėpia me/nė njė shtyllė.
            - Njherė tė vie nafaka kah dera.
            - Kush vjen pa ftuar, e gjėn pa shtruar.
            - Mė mirė njė nė tigan, se 100 nė det.
            - Po mė mashtrove njė herė, e ke fajin ti,po mė mashtrove pėr herė tė
            dytė,
            e kam fajin vet.
            - Shtype mizorin, mos ki dhėmbshuri,se shtypja mbi shtypjen ėshtė
            drejtėsi.
            - Mos i bėj tjetrit atė qė s'do tė ta bėjnė ty.
            - Ai qė rrie ndėr dardhė han dardha.

            Comment


            • Titulli: Fjale te urta popullore....

             Agait i pjell edhe kau, jo vetėm lopa

             Ai qė bėhet i urtė si delja, e hanė ujqėt

             Ai qė ēdo ditė ka njė dėshirė tjetėr, asnjėherė nuk arrin ta plotėsojė
             dėshirėn e tij

             Ai qė di tė vjedhė, di edhe tė fshijė gjurmėt

             Ai qė din me kuvenė, e hijeshon nejen nė atė ven

             Ai qė don me u ba zengin, niset mė sė pari me vjedhė

             Ai qė ėshtė i pasur, jep nga teprica, ai qė nuk ėshtė i pasur jep nga
             zemra

             Ai qė ėshtė nė fuqi bėhet se din ēdo gjė

             Ai qė han hudėr nuk e ndien erėn e vet, por ia ndijnė tė tjerėt

             Ai qė i mbėshtetet pemės sė madhe, gjen hijė gjithmonė

             Ai qė ka frikė edhe kur ka tė drejtė, nuk fiton

             Ai qė ka, don edhe ma

             Ai qė me indiferencė i shikon vuajtjet e tė tjerėve ėshtė sadist

             Ai qė kėrcėnohet, rralėherė hakmirret

             Ai qė ngutet, ēdoherė vonohet

             Ai qė premton shumė, bėn pak

             Ai qė s'bindet, nuk din tė komandojė

             Ai qė nuk e don babanė dhe nėnėn, ai nuk e don askend

             Ai qė s'durohet si njeri, s'durohet as si shok, as si kolegė, as si
             bashkėpunėtor e as si fqi
             Ai qė nuk dėgjon miskojėn, se dėgjon as tupanin

             Ai qė s'punon si burrė, rrin e qan si grua

             Ai qė shpejt dashurohet, shpejt dėshprohet

             Ai qė shumė flet, gjė nė dritė nuk ēet

             Ai qė ta ban rrafsh, ka qef me t'dalė kodėr

             Ai qė ta don tė mirėn, tė flet, ai qė s'ta don, vetėm tė shikon

             Ai qė thotė "unė jam unė", ai hup gjithkun

             Ai qė vjedh njė vezė, vjedh edhe njė buall

             Ajo qė s'arrihet, duket mė e ėmbėl

             Ajo qė s'tė pėlqen ty tė ta bėjnė, mos ua bėj tė tjerėve

             Amerika tė jep njė thele dhe tė merr njė pelė

             Ata qė kėrkojnė gjithnjė tė kenė tė drejtė, gati asnjėherė nuk kanė tė
             drejtė

             Ara me viēa s'lavrohet

             Ariu nuk rron duke lėpirė shputat

             Armiku i vjetėr kurrė stė bėhet mik i mirė

             Armiku, kur mori pendėn nė dorė, si deshi shkroi

             Armikut mos ia trego tė vėrtetėn

             Armiqtė e shumicės sė njerėzve janė ata qė nuk u japin gjė atyre

             As hasmin mos e pafsh pa punė

             As me miq e as me anmiq, gojėn mos e fėlliq
             As ujė mos pi nė krua tė pushtetit

             Ashtu qoftė e sherr mos qoftė

             Asnjė shtėpi nuk tė kėnaq si e jotja

             Atė derė qė s'e ēel ēelėsi, e ēel paraja

             Atė punė qė s'e bėn dot vetė, mos kėrko t'i gjesh tė metė

             Atė qė nuk e don thuaji: "Tė pafsha pa punė"

             Atje ku fle uji, ėshtė mė i thellė

             Atje ku thonė se ka dredhėza mė shumė, merre shportėn e vogėl

             Babai qė len djalin e mirė pas, nuk vdes

             Babanė e mirė nderojė, babanė e keq duroje

             Bajrami i vogėl s'falet para t'madhit

             Barrėn e kalit mos ia ngarko gomarit

             Bashkii bėn fuqinė, ndasia ligėshtinė

             Bėj gosti, qė tė provosh mikun

             Bėj shyqyr tė paktės, qė tė vijė e shumta
             Bėje si ta bėsh, pa e bėrė mos e lėsh

             Bėji nder qenit, qė ai tė kafshojė kėmbėn

             Bėni si them unė, mos bėni si bėj unė

             Bėrtiti tė bijės, qė tė dėgjojė nusja

             Bejlerėt rrallė lindshin, e shpesh vdekshin

             Besnik bėhu, e besė mos zin

             Beu nuk i la bujkut as vend pėr nė varr

             Bie guri mbi vorbė, e mjera vorbė; bie vorba mbi gurė, po e mjera vorbė

             Bie njė fjalė e nxjerr njė mijė tė tjera

             Bylbyli njihet nė kėngė, njeriu nė punė

             Bima e keqe rritet kudo

             Bisha mė e rreptė ėshtė kur t'i sulmohen klyshtė

             Bisha tėrbohet keq kur e sheh se i vjen fundi

             Bleta din si bėhet mjalta

             Borxhi i harruar, vjen nė ditė tė shtėrnguar

             Bota ėshtė helm e mjaltė e pėrzier

             Brengat janė armiqtė e jetės

             Budallėn mos e vet se t'kallxon vet
             Buka nė bark, forca nė shtat

             Buka s'ka turp

             Buka tė mban fytyrėn, yndyra tė shkėlqen fytyrėn

             Bukė e kripė e zemėr

             Bukė e qepė dhe shėndet

             Buka prej qielli s'vjen

             Bukuria dhe pasuria s'janė pėrgjithminė

             Bukuria dhe menēuria nuk shkojnė bashkė

             Bukuria e gruas duket nė mėngjes

             Bukuria njė ditė, veprat njė jetė

             Bukuria tė habitė, bukuria tė koritė

             Burgu ėshtė varr pėr sė gjalli

             Burgu e ka derėn e madhe pėr tė hy, por tė vogėl pėr tė dalė

             Burgu pėr burra ėshtė

             Burrat besojnė se bota ėshtė e krijuar vetėm pėr ta

             Burrė i mirė nė sofėr tė huaj mos u bėn

             Burri lidhet pėr fjalet, kau pėr brinjtė

             Burri me dy gra, kėmishėn pa la

             Burri nė shtėpi, si kėrcu i zi
             Burri njė herė ka lindur, njė herė edhe do tė vdesė

             Burri pėr gruan ėshtė si ēatia pėr shtėpinė

             Burri s'matet me pėllėmbė por me zemėr

             Burri tė mbytė ose ta falė, i ligu as tė mytė as ta falė

             Butėsia mund tė fitojė gjithēka, pėrveē pasurisė

             Buza mė gaz shėndeti pa masė
             Babai qė len djalin e mirė pas, nuk vdes

             Babanė e mirė nderojė, babanė e keq duroje

             Bajrami i vogėl s'falet para t'madhit

             Barrėn e kalit mos ia ngarko gomarit

             Bashkii bėn fuqinė, ndasia ligėshtinė

             Bėj gosti, qė tė provosh mikun

             Bėj shyqyr tė paktės, qė tė vijė e shumta

             Bėje si ta bėsh, pa e bėrė mos e lėsh

             Bėji nder qenit, qė ai tė kafshojė kėmbėn

             Bėni si them unė, mos bėni si bėj unė

             Bėrtiti tė bijės, qė tė dėgjojė nusja

             Bejlerėt rrallė lindshin, e shpesh vdekshin

             Besnik bėhu, e besė mos zin

             Beu nuk i la bujkut as vend pėr nė varr

             Bie guri mbi vorbė, e mjera vorbė; bie vorba mbi gurė, po e mjera vorbė
             Bie njė fjalė e nxjerr njė mijė tė tjera

             Bylbyli njihet nė kėngė, njeriu nė punė

             Bima e keqe rritet kudo

             Bisha mė e rreptė ėshtė kur t'i sulmohen klyshtė

             Bisha tėrbohet keq kur e sheh se i vjen fundi

             Bleta din si bėhet mjalta

             Borxhi i harruar, vjen nė ditė tė shtėrnguar

             Bota ėshtė helm e mjaltė e pėrzier

             Brengat janė armiqtė e jetės

             Budallėn mos e vet se t'kallxon vet

             Buka nė bark, forca nė shtat

             Buka s'ka turp

             Buka tė mban fytyrėn, yndyra tė shkėlqen fytyrėn

             Bukė e kripė e zemėr

             Bukė e qepė dhe shėndet

             Buka prej qielli s'vjen

             Bukuria dhe pasuria s'janė pėrgjithminė

             Bukuria dhe menēuria nuk shkojnė bashkė

             Bukuria e gruas duket nė mėngjes
             Bukuria njė ditė, veprat njė jetė

             Bukuria tė habitė, bukuria tė koritė

             Burgu ėshtė varr pėr sė gjalli

             Burgu e ka derėn e madhe pėr tė hy, por tė vogėl pėr tė dalė

             Burgu pėr burra ėshtė

             Burrat besojnė se bota ėshtė e krijuar vetėm pėr ta

             Burrė i mirė nė sofėr tė huaj mos u bėn

             Burri lidhet pėr fjalet, kau pėr brinjtė

             Burri me dy gra, kėmishėn pa la

             Burri nė shtėpi, si kėrcu i zi

             Burri njė herė ka lindur, njė herė edhe do tė vdesė

             Burri pėr gruan ėshtė si ēatia pėr shtėpinė

             Burri s'matet me pėllėmbė por me zemėr

             Burri tė mbytė ose ta falė, i ligu as tė mytė as ta falė

             Butėsia mund tė fitojė gjithēka, pėrveē pasurisė

             Buza mė gaz shėndeti pa masė

             Comment


             • Titulli: Fjale te urta popullore....

              Proverba Shqiptare

              1: A rrohet me zemėr tė lepurit?
              2: Ai qė ndėrton me djersė, mbron me gjak.
              3:Ai qė s'ka zemėr, s'ka as thembėr.
              4: Bujku i mirė, ia merr me zorr bukėn tokės.
              5: Ēelėsi qė punon, nuk ndryshket.
              6: Dera e pėrtimit, caku i mjerimit.
              7 : E vėrteta rri si vaji mbi ujė.
              8: Gjarpėri ecėn dhe fshin gjurmėt me bisht.
              8: Ku ka zemėr ka dhe krahė.
              9 : Mė mirė "punė e mbarė", se "mirė se tė gjej".
              10: Shpjere gojėn te buka e jo bukėn te goja.

              Comment


              • Titulli: Fjale te urta popullore....

               JETA

               *Jeta me turp eshte vdekje per se gjalli!

               *Jeta eshte beteje midis se mires (e cila ka epersi psi gjithmone vjen duke u forcuar) dhe se keqes, qe vjen duke u ligeshtuar.

               * Jeta perbehet vetem prej provimeve, ndaj ato nuk mund t'i kryeje vetem nje gjenerate. Brezi me fatlum eshte ai qe i jep provimet me te renda.

               Comment


               • Titulli: Fjale te urta popullore....

                KOHA

                * Dita qe nuk vjel asnje fitore, s'i perket asnje kohe.

                * Koha abnormale, urtakun e shpall te marre, kurse te marrin urtak!

                * Koha nuk ka as kembe as flatra. kembet dhe flatrat asaj ia jep njeriu, ose ia merr dhe e ben ulog.

                * Kohen e mire e sjellin njerezit e mire.

                Comment


                • Titulli: Fjale te urta popullore....

                 LIRIA

                 * Kush i jep vetes liri gjer ne pakufi, e keqperdor lirine e arsyeshme te natyres njerezore.

                 * Rruget e idealeve te lirise, cilen gjate qasjeve, ndertohen gjate perkushtimeve te mundimshme, zoterohen gjate rrezimeve dhe ngritjeve burrerore.


                 Marre nga doracaku "Vegime" - Profesor: Rahmi Tuda

                 Comment


                 • Druaju personave vulgare dhe prepotente.
                  Perbejne turbullira per shpirtin.

                  "Dignity consists not in possessing honors, but in the consciousness that we deserve them."

                  Comment


                  • Edhe diell tė bėhesh, tė gjithė nuk i ngroh dot!

                   Comment

                   What's Going On

                   Collapse

                   There are currently 175 users online. 0 members and 175 guests.

                   Most users ever online was 7,146 at 08:56 on 08-03-2018.

                   Working...
                   X