Announcement

Collapse
No announcement yet.

Si ta bėjm fėmijėn tonė mė tė zgjuar?

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Si ta bėjm fėmijėn tonė mė tė zgjuar?

  Si ta bėjm fėmijėn tonė mė tė zgjuar?


  Fėmiju ynė nė lexim.jpg

  Cilat janė mėnyrat, qė prindėrit duhet tė ndjekin pėr ta bėr fėmijėn e tyre mė tė zgjuar?  Sipas psikologėve prindėrit duhet:


  - Fėmija duhet tė bėjė mjaftueshėm aktivitet fizik. Ėshtė provuar nga studime tė ndryshme se nėse fėmija e bėn kėtė, ai do tė ketė aftėsi rreth 20% mė tė larta nė tė mėsuarin e gjėrave pasi qarkullimi i gjakut do tė jetė mė i mirė.


  - Mos i lexoni fėmijės tuaj, lexoni bashkė me fėmijėn. Nėse ai po mėson tė lexojė mos u mjaftoni vetėm me tregimin e historive si edhe komentimin e figurave. I kushtoni rėndėsi fjalėve duke e bėrė edhe atė tė lexojė.


  - Mungesa e gjumit ndikon negativisht. Fėmija do tė ketė kėshtu mangėsi nė aftėsitė konjuktive.


  - Qė fėmija tė ketė sukses duhet fillimisht tė jetė i disiplinuar. Suksesi fillon nga aftėsitė individuale. Nėse fėmija do tė jetė i disiplinuar do tė ketė mė shumė dėshirė tė shkojė nė shkollė, tė mėsojė nė shtėpi, dhe tė shohė mė pak televizor. Mendohet se disiplina e fėmijės ndikon nė ecurinė e mirė nė shkollė mė tepėr se IQ (inteligjenca e trurit).


  - Mėsoni fėmijėn duke qėnė sa mė aktivė. Ai nuk ka nevojė tė mėsojė nėpėrmjet dėgjimit tė njė programi nė DVD apo online. Ai ka nevojė tė mėsojė nė mėnyrė aktive.


  - Ushqyerja e mirė do tė ketė tepėr ndikim. Dieta e fėmijės duhet tė jetė e pasur me ushqime tė shėndetshme.


  - Fėmijė tė lumtur=fėmijė tė suksesshėm. Lumturia ėshtė njė avantazh pėr tė favorizuar tė mėsuarin.


  - Ndikon edhe gjenetika. Por e dini se ajo qė ka mė shumė rėndėsi ėshtė edhe lagjja nė tė cilėn fėmija rritet, shkolla qė frekuenton etj? Pra janė kėto qė e bėjnė diferencėn.


  - Keni besim tek ata. Edhe tė kesh besim se fėmija juaj ėshtė i zgjuar e bėn diferencėn!  Fėmiju, njė detyrė pėr Prindėrit

  >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
  Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 • #2
  Mos i trajtoni fėmijėt si tė paaftė!


  tė mėsosh si fėmij.jpg
  Mos i trajtoni fėmijėt (asnjėherė) si tė paaftė!

  Kur dy bashkėshortė dhė njėkohėsisht prindėr fėmijėsh grinden mes tyre apo janė tė acaruar me njėri-tjetrin, edhe pse pėrpiqen tė mos e shprehin para fėmijės, ai kėtė tashmė e di. Fėmijėt e kuptojnė kur prindėrit janė keq me njėri-tjetrin. Nė kėtė rast shkalla e ankthit ėshtė shumė e lartė pasi ata mendojnė se kjo ėshtė pėr faj tė tyre. Sipas ekspertėve, kjo ėshtė mėnyra si funksionon logjika e fėmijės duke qėnė se proceset psikike nuk realizohen ende tė plota tek ai. Nė peridhėn e fėmijėrisė tek njeriu janė aktivė mekanizmat e pafuqisė, pamundėsisė, i mirė-i keq, tė cilat ushqejnė ndjenja faji.


  Prindėr, merruni seriozisht me fėmijėn tuaj!
  Mos harroni se janė 5 herė mė tė shpejtė nė tė kuptuarin e gjėrave dhe situatave, krahasuar me tė rriturit.... por ata nuk shprehen, sepse kanė frikė, megjithatė ata janė nė dijeni tė asaj qė po ndodh edhe pse ju pėrpiqeni ta fshihni. Pra e keni tė kotė tė vazhdoni t’ju fshihni gjėra.


  Si duhet vepruar?
  Ju duhet tė flisni me ta, nė mėnyrė pėr t’i qetėsuar. Tregojuni thjesht se jeni tė paqetė diqka me njėri-tjetrin pėr njė arsye tė caktuar, ashtu si ndodh edhe me ta, qė tė irritohen kur nuk plotėsohet njė dėshirė, apo kur ju prishet ndonjė gjė.


  Mos i trajtoni ata si tė paaftė sikur nuk kuptojnė asgjė.
  Heshtja shton mė tepėr pasigurinė e fėmijės, dhe pasiguria e bėn rrugėn e rritjes shumė tė vėshtirė.  Fėmiju, njė detyrė pėr Prindėrit
  Last edited by Violetta; 10-03-2018, 16:38.

  >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
  Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

  Comment


  • #3
   Te jene prinderit e zgjuar pika e pare,qe femija te trashegoj gjenet e tyre njehere,pastaj te jene te pergjegjshem ti perkushtohen femijes kur ta lindin.
   Pak shume keshtu mendoj.

   https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

   Comment


   • #4
    Nje bote e tere, ne mijera vite egzistence, beri dhe bene mundin per te gjetur metoden per te arritur deri te kjo zgjidhje dhe nuk gjeti, deri me sot, menyren adekuate per te arritur deri te nje gje e tille.

    Megjithate, ne si prinder, si qytetar, si shoqeri, kemi obligimin qe te bejme te pamundurun per te arrite nje gje te tille. Perfundimi me sukses i mundit tone dhe anijes se tyre qe lundron ne maje te thepisura them se do jete i mireseardhur per ne dhe mbare shoqerine.

    Uroje te kemi sukses te gjithe.
    - I TAKOJ LUFTETARIT NE TE CILIN BASHKOHET E SHKUARA DHE E ARDHMJA -

    -Kashta noton e diamanti fundoset!

    Comment


    • #5
     Po smori vesh me fjale dy lltau nje majtas nje djathtas. Ftillohet direkt.
     "We're here to have a good time, not a long time
     .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

     Comment


     • #6
      Eh .. shkolla me e veshtıre!
      "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

      Comment


      • #7
       Mos i ushqeni me illuzione e genjeshtra ..... zhgenjimi me i madh qe mund te pesoje nje femije , ne te ardhmen. Angazhojeni me sport , meditation ... dhe lerini qe te rriten me kohen, jo qysh do te deshironit ju .. duke i imponuar e ndrojtur.

       Zgjuarsia pastaj eshte gje tjeter ... nje femije jo i zgjuar nuk do te thote me domosdo qe nuk do te kete sukses.... por mbi te gjitha te krijoje nje personalitet te tijin/sajen .. e te kete besim tek vetvetja , e mbeshtetje nga ju.
       Some people feel the Rain, others just get Wet,

       All i wanna be is a , Dj .

       Comment


       • #8
        Femija lind i zgjuar shume apo pak ...femija lind i vecante shume apo pak ....prindi ka nje rrol shume te vecante qe ti beje shume apo pak gjerat .....prindi duhet te mesoje femive te krijojne personalitetin e tyre kushdo qofte ai ...ska femije "budallenj"si thone shume here ka femi te vecante .....ka shume menyra por me kryesorja te merren prinderit me femite
        Njeriu ndjehet i frikėsuar vetėm nėse nuk ėshtė nė harmoni me veten

        Comment

        What's Going On

        Collapse

        There are currently 171 users online. 0 members and 171 guests.

        Most users ever online was 7,146 at 08:56 on 08-03-2018.

        Working...
        X