Announcement

Collapse
No announcement yet.

Artan Gjyzel Hasani

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • #61
  TE PERKASESH DO TE THOTE...


  ...tė jesh bima qė rrėnjėt brenda shkėmbit vdes
  dhe jo lulja nė vazo qė sallonin zbukuron…
  tė jesh dallga qė bregut formė i jep
  dhe jo shkuma qė mbi valėn qėndron…
  tė jesh zjarri qė gjithmonė prushin ndez
  dhe jo flakė ku digjen fluturat krahėshkruar…
  tė jesh pėshpėrima e parė cdo mėngjes
  dhe jo rėnkim i mbytur i natės sė shkuar…
  tė jesh fryma e vetme qė mushkėritė e tjetrit mbush
  dhe jo puthja e radhės vdekur pėrmbi buzė…
  tė jesh prekja qė pashmangshmėrisht kėrkon edhe nesėr
  dhe jo turbullirė e ėmbėl qe shkon dhe vjen si muzė…
  e vėshtirė tė pėrkasėsh…
  e vėshtirė…
  tė kesh dikė ėshtė shumė mė e lehtė…
  por vec udhėkryqet e jetės ta mėsojnė mė mirė
  ndryshimin mes “tė kesh” dhe "pėrket”…
  (nga libri "Misioni Paranoik", 2006)
  © Artan Gjyzel Hasani

  https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

  Comment


  • #62
   Pas vrasjes sė Markos oborri i vilės i kujtonte Maries njė sy tė gjelbėr gjigant me njė vėshtrim tė papėrballueshėm.
   I vinte mė mbarė ta shihte fshehurazi. E pėrgjonte. Afrohej tė dritarja e dhomės sė gjumit, hapte fare pak grilat dhe mes tė ēarave pėrkėdhelte me vėshtrim retinėn shumėngjyrėshe tė lulnajės.
   Grilat janė pentagrami i pritjes, Maria, por nuk e di nėse kjo e jotja ėshtė pritė a pritje, do tė thoshte Marko nėse do e kish kapur nė befasi, aty pranė dritares, tė mpakur nga dhimbja e ėmbėl.
   (fragment nga romani "FUNERAL")
   "Martin, tė tė tregoj diēka nga jeta e kastorėve?
   Ti e di qė kur gjuhen kastorėt mblidhen shumė njerėz qė e rrethojnė nga tė gjitha anėt pyllin ku strehohet kastori, rreth dyqind –treqind njerėz, tė cilėt nisin dhe ngushtojnė rrethimin gjithnjė e mė shumė. Ti e di qė kastorin e gjuajnė vetėm pėr bishtin e tij tė kushtueshėm. Kėshtu, vjen njė moment qė kastori esheh veten tė rrethuar keqazi pa asnjė rrugėdalje.
   Dhe a e di se ē’bėn?
   Kėput bishtin, ua lė atyre dhe largohet duke shpėtuar jetėn e vet. Kėtė histori ma ka treguar Marko."
   Martini e dėgjoi pa ndonjė kėrshėri.
   Muzgu atij i jepte njė gjendje tė ngjashme me atė tė artistėve nė momentet e para tė krijimit. Por ai s’ishte artist. Arti i tij i tė krijuarit pėrmblidhej nė ata rrathė tė kaltėr qė sajonte tymi i cigareve qė zakonisht konsumonte i ulur nė verandė me sytė mbėrthyer larg, shumė larg, nė horizontin e pranė muzgut, ku ai kishte kėrkuar pėrgjigjet e shumė pyetjeve lodhėse qė tashmė nuk kishte kush t’i pyeste mė.
   Megjithatė, edhe pa pyetur asgjė, ai kishte qenė nė pritje tė pėrgjigjes qė fshehin muzgjet, si pėr t’i dhėnė vetes njė arsye mė shumė pėr tė pritur nė heshtje muzgjet e nesėrme.
   Hmm… Kastorėt… Tek njerėzit ndoshta do tė ishte mė mirė tė sakrifikohej trupi dhe truri sesa bishti… E kush do tė gjuante njerėz pėr bishtin e tyre?
   (fragment nga romani "FUNERAL")
   ©artangjyzelhasani

   https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

   Comment


   • #63
    DRITE ERRESIRE

    kėputet dielli dhe bie nė gjunjė
    si ē’bien kujtimet te kalendarėt
    tretet muzgu dhe dita dremit
    derdhet ngadalė mbrėmja e pėrhimtė
    rrugicave bėhet njė hija e tė dyve
    shkėlqen fashė e hėnės mbi dyer e pragje
    pas xixėllonjave akoma rendin fėmijėt
    ėshtė ora kur errėsira mė vjen si dritė
    me ty brenda syve…

    njerėzit gjithnjė do hiqen si ē’nuk janė...
    e vetmja gjė qė dinė ta bėjnė mirė
    tė shitblihen si sendet, por tė vegjėl nuk e dinė
    sa pjellor tregu kur e vėrteta ėshtė gėnjeshtėr
    i fshijnė pluhurin vetes dhe e nxjerrin nė vitrinė
    pėr blerėsin mė tė parė vazhdimisht tė verbėr

    burrat rrėzohen kur malli gėrryen malin
    mendjen dehin me avuj zemre aq lehtė…
    tė rinj ngatėrrojnė pellgje me dete
    fluturojnė pa krahė, flenė kur duhet tė nisen
    gra qė nuk bėhen dot muzė, provojnė tė bėhen poete
    nė vazo varresh si qiparisa e mbjellin veten pleqtė…

    kėshtu ka qenė gjithnjė e nuk filloi sot
    njerėzit mburren pėr atė qė kanė
    por kanė frikė nga ajo qė janė

    dhe frika ėshtė si hija qė mbi shandanė dridhet
    kur shėrbyesja me qiriun qė po shuhet ndez njė tjetėr
    nė shkallaren e kėshtjellės ku gjithnjė ėshtė errėsirė
    dhe e gjitha kjo ndodh netėve nė gjoksin tonė
    sa herė nė garderobė tė shpirtit hyjmė pėr tė provuar veten…

    errėsira ka terr, por edhe dritėn e saj
    kur mendimet e errėta si urėt e zjarrit mbi prush
    nė shpinė tė njėri tjetrit dorėzuar rrėzohen
    dhe nė gazmend shkėndijės i gėzohem
    feksjes qė ma mbars kanatėn e syrit
    me xixėllonjat qė fėmijėt ndjekin pas …

    (nga vellimi poetik "PRANDAJ..." )
    ©artangjyzelhasani

    https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

    Comment


    • #64
     ILUZIONI I LIRISE

     tė lirė jemi a lėnė na kanė
     pėr tė shkruar e bėrė ligje
     qė lirinė tonė tė kufizojmė
     kur me veten jemi nginjur
     dhe tjetrin duam ta hamė

     na vėnė nė grazhd e na ushqejnė
     bashkė me tė tjera kafshė
     krenare dhe sqimatare si ne
     dhe na mėsojnė me durim
     artin e tė qėnurit tė barabartė
     kur njė herė nė katėr vjet zgjedhim
     taksidarėt e zellshėm tė lirisė sonė
     kur liria nga njė e drejtė
     shndrrohet nė biznes tė taksueshėm...

     tė urtė, tė bindur, tashmė e dimė
     njėri nga tė dy nė kafaz do rrijė
     ne
     ose
     liria qė lamė a na la...
     por s’kemi frikė,
     liria i merret veē atij qė e ka...

     ah, ti tigėr marramendės i Lirisė
     je kaq i bukur, sa nuk e ndjej
     se si ngadalė tė afrohem
     kaq tundues, sa tė dorėzohem
     e ti mė shqyen…

     (nga vellimi poetik "OVAL")
     ©Artan Gjyzel Hasani

     https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

     Comment


     • #65
      POEME E HAPUR NJE KANDIDATI PER LEXUES

      Ti kėrkon njė poet tė madh…tė madhėrishėm… madhėshtor
      qė tė shkruajė pėr ty, lexuesin e ardhshėm?

      Njė poet pėr tė cilin trumpetat e tua prej mjegulle tė bien ēdo ditė e ēdo natė…?

      Njė poet qė tė jetė ekskluzivisht i juaji?…

      Njė rapsod mjekėrgjatė tė cilin do ta duartrokisni
      pėrunjėsisht…
      pambarimisht….
      unanimisht…?

      Njė ajatollah
      njė idhull,
      njė bard ?

      Njė gėrmaxhi i cili tė gėrmėzojė atė qė mund ta kishe bėrė lehtėsisht ti
      nėse do kishe pasur 5 minuta tė lira nė intervalin e njė ndeshje bilardoje nė klubin aty pranė ?

      Kemi mijėra vjet qė keqkuptohemi ti dhe unė,
      por tani sė fundmi nuk jam mė aq i mirėsjellshėm

      Ne jemi tė njėjtė...pėrdorim tė njėjtin alfabet...
      tė njėjtat fjalė dhe gėrma...
      por nuk jemi njėsoj
      dhe ndoshta kurrė s'do tė jemi,
      siē nuk janė njėsoj gjumi dhe ėndrra...

      Unė nuk shkruaj pėr ty.
      Kurrė nuk kam shkruar pėr ty.
      Kurrė nuk do shkruaj pėr ty.
      As pėr tė tjerėt.
      Natyrisht as pėr veten time.

      Une nuk shkruaj.
      Shkruhem.

      Poeti ėshtė ai qė ka dashuruar
      kur ti nuk mund tė dashuroje pėrsėri
      qė ka falur atė qė ti nuk e fale kurrė dot,
      qė ka tradhėtuar atė qė nuk ke mundur tė tradhėtosh ti...
      qė kur ti gajaseshe derdhi tė rėndėt lotė...
      qė s'u habit aspak kur memecėt folėn
      qė buzėqeshi dinjitoz mbi kryq...
      qė jetoi edhe kur e vranė
      e kur e ringjallėn i talli dhe vdiq...

      E di...akoma nuk je gati...
      nuk je akoma lexues vargjesh,
      por pėrtypės gėrmash qė si njė varg gėshtenjash tė zjera
      i blen...
      i ha...
      i porosit kushdo...
      kudo...
      kurdo....
      "Hej..na pesė lekė..me jep edhe dy tė tjera!"

      Por poezia nuk ėshtė pica qė t'u dha falas ta pėrtypėsh nė
      banketin promovues anės trotuarit
      as haraēi qė njė perėndi e panjohur i paguan bujarisht paditurisė
      tėnde...
      nuk ėshtė as hajduti bastard qė tinėzisht i frikohet litarit...
      e as arnimi i rradhės i njė ndėrgjegjeje tė shqyer vende –vende...

      Nuk ėshtė as buka me gjalpė e djathė qė jot gjyshe ta ushqente pasditeve tė fėmijėrisė tėnde tė krisur...
      nuk ėshtė as biberoni me tė cilin qetėsohen grindjet e shtatanikut qė nga djepi pėrdhe ka rėnė...
      as peshqiri me tė cilin fshin djersėt shkujdesur pas seksit rutinor mbi ēarēafin spermėqėndisur....
      e as puhiza e vonuar njė mbrėmje tė nxehtė gushti nėn njė qiell yjesh shtatzėnė ...

      Hej, ti kandidat pėr lexues poezish!

      Kur mes presjeve, pikėpresjeve, pikėve, pikėēuditėseve, pikėpyetjeve, retiēencave, apostrofėve
      si nė njė vrapim me pengesa
      do arrish nė finish bashkė me mua ...

      kur tė zvarritesh nėnrreshtave
      si poeti nė skutat e panjohura tė shpirtit tend...

      kur tė guxosh tė turbullosh njė gjumė tė pafjetur akoma,
      ndėrsa dheun tė heqėsh nga vargjet pėr tė zbuluar epitafin tend apo ndoshta edhe kufomėn time...

      kur tė guxosh tė recitosh me zė tė lartė ato qė u shkruan nė
      vetminė e heshtur...

      kur ēmendurinė ta njohėsh pėr privilegj
      e nė fund tė tunelit tė saj tė shohėsh dritė...

      kur tė guxosh tė shohėsh pėr njė ēast tė vetėm pa t'u dridhur qerpiku atje ku poeti ka parė njė jetė tė tėrė...

      kur tė guxosh tė verbosh sytė nėse kjo do tė tė ndriēojė shpirtin...

      kur tė jesh i gatshėm pėr t'u vrarė...pėr t'u vetvrarė...
      pėr t'u varur nė pikėpyetjet e mia si ē'jam varur unė netėve
      pas ėndrrės qė ti nuk arrije ta shihje dot nė gjumin tend tė qetė...

      kur tė kuptosh qė Triumfi i Poetit nuk ka nevojė pėr tuajat Harqe,

      atėhere PO!

      Atėherė do jesh LEXUESI
      dhe ajo ēka shkruan poeti do tė jetė e jotja...
      Pėrjetėsisht e jotja...
      ....................................
      Pėrndryshe kėnaqu veē me gėrmat...
      Nuk i meriton vargjet!


      (nga libri "Mekatari", 2010)
      ©artangjyzelhasani

      https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

      Comment


      • #66
       KAM VDEKUR SHTATE HERE SOT...

       …por ti s’e di
       askush s’di gjė pėr vdekjet e mia
       shtatė sa mrekullitė…

       ishte herėt mėngjes
       njė zog qė e gjeti tė prishur strehėn
       mė kujtoi foletė qė dikur kisha
       dhe u mbyta nė filxhanin e kafesė…

       ishte ora 8 kur ndodhi e dyta
       i telefonova shtėpisė sime nė Shqipėri
       “Alo…mami...si je?”
       pastaj u kujtova qė aty nuk banon mė askush
       tymosa njė cigare dhe vdiqa…

       e treta do tė ketė qenė nė mesditė
       kur ndėrsa shihja veten nė pasqyrė
       sytė e tim eti mė thanė
       “nuk ia vlen, sado qė tė pėrpiqesh, biri im,
       gjithnjė do tė ndodhė diēka
       dhe fundi do tė tė duket fillim…”

       nė 4 pasdite ndodhi e katėrta
       kur u ktheva nga puna pėr nė shtėpi
       kontrollova nė kutinė postare
       veē zarfa bankash, fatura dhe gjoba,
       asnjė letėr dashurie…

       e pesta ndodhi nė muzg
       i tronditur nga buzėqeshja e tij
       u pėrpoqa t’ia fshi lotin njė kllouni
       nuk munda, ndaj ia hoqa maskėn
       dhe isha unė ai…

       tjetra si zakonisht nė mbrėmje
       kur tė gjitha pemėt e botės mė duken mimoza
       zgjata duart t’i pėrkėdhel, por ato nuk ishin
       nė atė orė unė gjithnjė bėhem pluhur
       rėrė nė erė…
       pjalm endacak…
       vdekje aromatike…

       me puthjen e jetės mė ringjalli nata
       pėr t’i varrosur gjashtė vdekjet nėpėr vargje
       ia lexova mungesės tėnde
       dhe kjo ishte e shtata…

       (nga vėllimi poetik "OVAL")
       ©artangjyzelhasani

       https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

       Comment


       • #67
        DASHURIA?

        …sa shumė fjalė pėr dashurinė u shpikėn
        e sa lotė u derdhėn nė prehėrin e saj
        vajza nė altare djemsh sakrifikuar
        burra thėrmuar nė mijėra kristale grash…

        kemi pasur edhe ne ditėt tona tė bardha
        muzgje tė dashuruarish, mėngjese tė arta
        drit’ qė na vinte nga zjarr’ i shpirtit
        kur fryma na ėshtė mbajtur nga ėndja
        sa herė mashė e padurimit urėt pėrpushte
        dhe nė flatra fluturash tė hutuara xixat
        mangallit tė barkut bėheshin prush...

        por ishin edhe ditėt zhgėnjyese
        plot ankthe qė ėndrrat na i rrėmbyen
        netė torturuese me shėmtim mbarsur
        kur ēdo gjė e bukur qė kishim pasur
        mėdyshjeve dyshuese u tret e ftohtė
        dhe jetės si tjetrit kurrizin ia kthyem
        pėr t’i thėnė mė pas “eja mė ngroh…”

        sot me grinė jemi mėsuar si me hėnėn
        lisin legjendar e kemi mbjellė nė njė vazo
        lis shtėpiak pėr pėrdorim tė brendshėm
        kėshtjellat i ndėrtojmė tė vogla fare
        me rėrė sintetike, lehtėsisht tė pushtueshme
        dhe i mbajmė nė kafaz nė vend tė kanarinave
        me njė ēelės nė dispozicion tė amatorėve
        dhe tė atyre qė kanė frikė nga lartėsia...

        e kur, si pėr njė vajzė, do na pyesin
        nė fundin tonė pėr vetė jetėn
        nuk do tė kujtojmė fytyra,
        por vetėm buzė,
        dhe do mėrmėrisim “ishte e puthshme”
        pa e ditur nėse thamė gjithė tė vėrtetėn…

        (nga vellimi poetik "PRANDAJ...")
        ©artangjyzelhasani

        https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

        Comment


        • #68
         Darka e fundit


         vėrtet…sa gjėra tė ēmendura bėmė
         e sa tė tjera na mbetėn pa bėrė...
         shumė fjalė tė ėmbla pėshpėritėm
         e sa tė tjera muzgjeve nuk i thamė...
         sa prekje magjishėm ėndėrruam
         e sa mbeten pėr njė tjetėr herė...
         sa puthje mėrmėritėse morėm
         e sa tė tjera kurrė nuk i dhamė...

         dhe ja ku jemi sonte nė Darkėn e Fundit…
         nė dukje gjakftohtė e tė qetė…
         lotėt fshehur nė grykė…
         ti nga kryqe dhimbjesh zbritur
         dhe unė, siē thua, Juda yt…

         te vargu im pa semafor
         ku heshtjet e tė tjerėve
         dikur aksidentoheshin lehte...
         qėndrojmė sonte
         gjykojmė…
         kerkojmė…
         mes kupės dhe lėngut cili paska vlerė…

         unė dashurova me zemėr, zemra ime,
         me mendje ti…e mėnēura ime ti…
         por mendje dhe zemer rrallė bėhen bashkė…
         logjika pranė pasionit dot kurrė nuk rri…

         kėrkova tė bėheshe pavendosmėrisht
         e imja
         dhe piramidėn e shpirtit t’mė drithėroje…
         ta rrėzoje pėrdhe gur pas guri…
         dhe nga e para ta rindėrtoje…
         por tė kishe kujdes mumjet qė flinin aty…
         dhe zėrat qė vinin nga shkretėtirat
         ishin tė dashurive qė mė sollėn te ty…
         ishin…janė…
         vendosmėrisht tė miat…

         tė mė dashuroje siē isha…
         mėkatar zjarresh rreshkur
         s’munde, e mira ime, s’munde…
         fytyra e djallit gjithnjė ėshtė mė e shėmtuar
         se maskat qė mbajmė veshur …

         por kėsaj Darke tė Fundit
         le tė heshtim sė bashku…
         le tė harrojmė…
         tė harrojmė premtimet e dhėna
         nėse nesėr diēka
         pėrsėri do na bashkojė
         do jenė fjalėt e pathėna…


         nga*Stina e Peste - Dialog Poetik*
         Artan Gjyzel Hasani
         “La superficialitą mi inquieta ma il profondo mi uccide.” A.M

         Comment


         • #69
          FTESE PER SHEN VALENTININ NENES SIME PLAKE

          Nėnė,
          e dashura ime nėnė,
          mos shko kėtė mėngjes te varri i tim eti
          ėshtė Dita e Tė Dashuruarve…
          shko mė vonė atje
          nė mbrėmje kur askush s’tė sheh
          dhe tregoja tė gjitha…

          eja tė shkojmė nė vende
          qė tė bėnė tė lumtur dikur
          atij parku me shelgje ku puthjen e parė more
          e tė vetmen dashuri ndjeve gjirin tė te djegė...

          eja tė shkojmė atje ku vajza u bė grua
          te ajo dhomė e varfėr ku me tim atė
          pėr tė parėn herė bėtė dashuri
          dhe pėrjetėsinė njėri tjetrit i premtuat…

          eja dhe vėr parfumin mė tė mirė
          dhe vec pėr sot hiqi rrobat e zisė…
          vishu sic do donte babai tė visheshe
          fustanin e kaltėr dekolte…
          bizhutė dhe sandalet qė nė dorė mbaje
          sa herė qė e dehur prej lumturisė
          nė krahėt e tij rrugėn pėr nė shtėpi merrje…
          ndėrsa e qeshura jote kumbuese
          erresirės i prishte qetėsinė…

          eja tė shkojmė nė vende tunduese
          qė sot i ka mbuluar harrimi
          ku xhelozinė ndjeve tė tė plagosė
          dhe shtegėtimet e zogjve nise t’i dyshosh
          pa e mėsuar se kush e kish fajin
          qielli
          flatrat
          apo fluturimi…

          dhe natėn vonė shkoi pranė mermerit
          thuaji se nga tė gjithė premtimet
          qė shkujdesur tė falte ai,
          mė e ėmbėl ishte dhimbja…
          mes mėrmėrimash bėji dashuri...

          falja edhe ti tė gjitha...
          mjellmės klithmėn qė askush s’ia dėgjoi
          tradhėtoja nė mėnyrėn tėnde tė butė…
          tė bardhė dhe tė urtė…
          duke mbetur pėrjetėsisht e tija…

          Nėnė, mos shko kėtė mėngjes te varri i tim eti
          shko mė vonė atje,
          nė mbrėmje kur askush s’tė sheh
          dhe tregoja tė gjitha…

          ėshtė Dita e tė Dashuruarve,
          e tė dashurve…
          e dashnorėve
          e besnikėve dhe tradhėtarėve bashkė…
          ėshtė ditė e dashurive tė zhurmshme
          dhe e mjellmave qė s’bėzajnė…

          ((nga libri "Mekatari", 2011)
          ©Artan Gjyzel Hasani

          https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

          Comment


          • #70
           ALKIMI TE VONUARA II

           E pėrfytyroj se ēfarė mund tė shkruante Klara nė ditarin e saj imagjinar, nėse do e lexonte shėnimin tim tė fundit:

           “Kujt po i buzėqesh ashtu, ė?”
           Eshtė zėri i njohur i tim shoqi qė mė bėn zgjimin e rradhės. Eshtė bėrė pėrgjuesi i gjumit tim prej disa vitesh.… Prej njėzet vjetėsh ai ndodhet gjithnjė aty, si njė leshterik barkalec qė nuk dihet mirė se ē’dallgė e hodhėn nė kėto brigje tė gjumit tim.
           “Ti grua mė tradhėton nė ėndėrr…”

           Ēdo mbrėmje para se tė bie pėr gjumė i lutem perėndisė qė ai tė mos zgjohet para meje dhe kėshtu tė mos e kapė nė flagrancė buzėqeshjen time.
           Ēdo buzėqeshje e imja nė gjumė pėrbėn njė tradhėti bashkėshortore pėr tim shoq. Madje shpesh, ndėrsa unė fle ai tinėz vė veshin pranė gojės sime gjysėm tė hapur dhe bėn kontrollin e rradhės. Pėrpiqet tė kapė e tė deshifrojė tėrė tingujt e fshehtė qė, duke dalė nga shpirti, ndalojnė mbi buzėt e mia nė formė tė asaj buzėqeshjes qė ia prish gjumin atij.… Aq shumė ėshtė specializuar nė kėtė zeje tė re, saqė mendon se nė njė tė ardhme tė afėrt do arrijė tė pėrcaktojė, jo vetėm moshėn, por edhe emrin e dashnorit te ėndrrave tė mia
           “Ti grua mė tradhėton nė ėndėrr…”
           Ky ėshtė konkluzioni i eksperimenteve tė tij nė vitin e fundit. Laboratori ku ai kryen kėto eksperimente ėshtė dhoma jonė e gjumit dhe krevati ynė bashkėshortor. Sigurisht qė kavia e tij eksperimentale jam unė dhe buzėt e mia. Qėllimi i eksperimenteve ka ndyshuar me kalimin e kohės. Dikur ai ishte asgjė mė shumė se sa pėrpjekja qė njė burre i pasigurte bėn pėr tė rifituar vendin e tij mashkullor nė viset femrore tė trupit tim. Dilte lakuriq para meje, gjoja si padashje, dhe, me xheste tė njė horri tė vonuar, mbulonte seksin e tij, duke shpresuar qė kjo gjė do mė eksitonte, siē thuhej edhe nė njė manual tė vjetėr indian. Por mė kot. Orgazma ime nuk ndodhte.

           Njė ditė mjetet laboratorike u sofistikuan dhe u bėnė mė bashkėkohorė: njė duzinė kasetash porno mbushi dhomėn tonė tė gjumit, ndėrsa njė ekran gjigand 60 inēėsh zuri tė na bėnte shoqėri nonstop , madje edhe kur gėrrhitjet e mia arrinin kulmin nga ai ekran vazhdonin rėnkimet dhe dihatjet e ca toēave tė zinj me nofulla katrore dhe me njė zorrė tė gjatė mes kėmbėve. Orė tė tėra pallime pa u puthur asnjė ēast. 20 vjet qė ndjehem vrimė. Unė jam vrima me tė cilėn ai krenohet. Vrima e tij leshatore, meqė, ndėr tė tjera, ai ka edhe njė pasion tė vjetėr pėr pyjet.
           Mė vjen keq pėr tė. Ka qenė vėrtet njė hamshor dikur, por kjo “dikur” dikur do mbaronte natyrisht…Njė mashkull vdes kur nuk i vjen tė puthė mė…Dhe, bashkė me puthjen e tij, vdes edhe buzėqeshja te femra…Po vėrtet… kush mė puth mua nė gjumė nė ėndrrat e mia? Vėrtet… pse buzėqesh unė nė gjumė?
           Pse vallė njė burrė e ka tė vėshtirė tė pranojė qė te gruaja ca gjėra funksionojnė ndryshe nė kohė tė ndryshme? Kaq tė vėshtirė e ka ai tė kuptojė qė buzėqeshja e njė femre nė gjumė ėshtė diēka e pavullnetshme? Diēka e pavullnetshme e ngjajshme me ereksionet e mashkullit… Pa asnjė urdhėr…
           Ndėrkohė ngrihem nga shtrati, bėj njė dush dhe vishem e parfumosem. Ora po i afrohet nėntės, do nisem pėr nė zyrė dhe, teksa do kaloj pranė lokalit ku djelmoshat e lagjes gjerbin kafenė e mėngjesit, do shijoj ngacmimet e tyre, bėrrylat qė do mė prekin “padashur”, do dalloj pėrsėri fryrjet e pavullnetshme nė pantallonat e tyre dhe… do tė buzėqesh.
           E vetmja buzėqeshje qė ai nuk ma pėrgjon dot kurrė…”

           (nga romani “Republika e Semaforėve”)
           ©artangjyzelhasani 2008

           https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

           Comment


           • #71
            TIRANICA NOSTALGICA

            nė kėtė qytet ku vite tė bukura kalova
            mes pasionesh tė zjarrta e dashurish tė ndaluara
            sot askush s’mė njeh dhe paskam ftohtė
            tek endem rrugėve tė harruara
            konviktor i dikurshėm qė njė mbrėmje dimri
            i vetėm e larg nga tė tjerėt
            me njėzet lekėt e fundit qė kishte
            nė kinema shkoi dhe pa “Tė mjerėt”…

            udhės sė Liqenit nisem menduar
            e nga syzet njė gjurmė loti fshi…
            nė “Gjirin e Kurvave” zemra mė nuk rreh…
            dallgė nuk ka
            e s’mbytet mė njeri…

            ku ikėn vallė ato vite
            ku cdo gjė shkėlqim kishte?
            kanė qenė tė vėrtetė?
            i kam jetuar?
            apo gjithshka njė gėnjeshtėr ishte?

            i bukur...i forte isha atėhere
            dhe ah sa lehtėsisht shpirtin e premtoja
            por shumė i ri dhe atehere s’e dija
            se shpirti qe kisha nuk ishte i imi…
            mes epshesh shpenguar
            dhe qejfesh pafund
            meteor qė vec gjurmėn pas lė…
            jetonte kudo e s’banonte askund…

            paskam ftohtė…
            paskam ftohtė…
            dua tė pi, por s’kam me kė…
            dua tė qaj, por s’kam mė lotė…
            kujtimet me ēmallosjen t’i deh dua…
            nė gotėn plot tė mbytem dhe vetė,
            por edhe ajo shpejt do tė zbrazet...

            do tė zbrazet
            e s’do tė mbytem dot…
            artangjyzelhasani 1996

            https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

            Comment


            • #72
             LEHTESIA E PAPERBALLUESHME E KAFESE SE MENGJESIT

             jam bėrė i arsyeshėm, pra aspak interesant,
             burrė i zakonshėm dhe pa ndodhi
             qė nuk tymos si dikur brenda shtėpisė
             se duhet shitur mė shtrenjtė nesėr
             mė pi tym i cigares, ndėrsa nė garazh e pėrpi
             ndjej mall pėr njė kafe me ty, e panjohur,
             ndėrsa mė pėrmėnd njė zė i lodhur
             “Gati kafeja, burrė, mbi lavatriēe ta lashė...”

             pėrveē se e panjohur, ti mund tė jesh edhe brune
             por pėr lehtėsi arėsyetimi nė Gjyqin e Parafundit
             le ta zėmė se je bionde syzezė nė tė pėlqen
             formė e buzėve cliché… gojė gjysėmhapur...
             gjinj me gravitet tė lehtė nėn kashmir violet
             e sapodalė nga vetmia qė falin ėndrrat
             dhe ja tek nisemi ēift pėr te bari i Xhinos
             pėr njė asgjė tė re, kafenė e mėngjesit
             dhe konsum miqėsor i cigareve tė mia...

             gjerbim kafe dhe flasim pėr dashuritė e tė tjerėve
             pasi i ndritėm tonat nė varreza inkandenshente
             e ngrohtė si puthje pasionante kapuēinoja
             por e tepert kjo shkumė si krenaria nė dashuri...
             pastaj mė thua qė kur ishe fėmijė
             e dije qė qetėsia zakonisht ka ngjyrė tė zezė
             e unė dua veē tė tė puth majėn e hundės
             erė tė tė marr aty ku mėkohet jeta
             dhe jo t’i zė pritė vrasėsit tė Detit tė Vdekur
             qė nė versionin polumbar tė kėsaj poezie
             shkujdesur ta hoqi fijen e kashtės nga dora
             pėr notaren kineze me emrin Roberta...

             ky ėshtė momenti kur unė do bėhem interesant
             dhe do filloj tė tė kuroj, ty e panjohur,
             ne bienale tė vėrtetash tė hidhura
             me kosto jo edhe aq tė lartė…

             se nganjėherė gjėrat vdesin parakohe,
             nga dėshira pėr t’i jetuar shumė...
             ngushėllohemi se kėshtu ish e shkruar
             ēdo ndarje ėshtė njė monument lirie
             me piedestal gurin qė zemrės i vumė…

             por brenda teje ka njė vend qė ti s’e di
             ku ndjenjė e brishtė pasqyrohet kokėposhtė
             lot bėhet gjaku nė gijotinė tė shpirtit
             kur njeriu i trishtė nė pellgun e vetes hidhet
             pėr tė mbytur njė tjetėr qė gjithnjė mbijeton…

             po ikėn dhe ky mėngjes si tė tjerėt
             ėshtė ora kur mbi kajmakun e kofshėve tė tua
             si akrepat e ores 9 do pėrthyhet rreze e diellit
             (e djallit thuaj!)
             le tė gjerbim deri nė fund kėtė kafe pra,
             se fundja unė tė shpika ty kėtu pranė
             ti mund tė ishe duke vėnė njė filxhan
             mbi njė lavatriēe tjetėr nė njė tjetėr garazh
             ku tymos njė tjetėr burrė…
             vazhdimisht sa unė i huaj…

             (nga vellimi poetik "OVAL", 2016)
             © Artan Gjyzel Hasani


             https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

             Comment


             • #73
              (fragment nga romani "Republika e Semaforeve")

              Kanė kaluar dy muaj qė nga dita kur “SHKRIME ME POROSI” mori udhė. Popullariteti i tij e bashkė me tė edhe fama ime kanė pushtuar qytetin tashmė. Produktet e ofruara nga dyqani im i gjen kudo…tė stamposura nėpėr filxhanet e kafeve turke, nėpėr mure lokalesh, dhoma hotelesh klandestine, nė dhoma paraburgimi, nė spitale (madje edhe nė maskat e oksigjenit janė shkruar dy vargje tė cilat i kisha bėrė me porosi tė njė reanimatori tė papunė), nėpėr mbathje, sidomos poezi njėvargėshe, veēanėrisht tė pėrshtatshme pėr stampim nė tanga.


              Klara kthehet e gėzuar nė shtėpi. Krahėt e saj mė pėrqafojnė me njė krenari jo edhe aq tė lindur.

              ” Shpirt, je bėrė i njohur nė tėrė qytetin! Isha nė njė ngushėllim dhe njė vajtuese e njohur nga trevat e Jugut i kėndoi tė ndjerit “Vajet e Pasdites”, pjesa qė mė pėlqen mė shumė nga “Manuali i Varrimeve”. Tė gjithė mė vėshtronin me zili. Madje njė zonjė e moshuar mė kėrkoi, nėse do tė ishte e mundur, tė shkruaje edhe kėngėn qė do i kėndohet asaj pas vdekjes…” Vėrtet, pse tė mos filloj tė prodhoj edhe epitafe nė seri? E ku ka mė bukur se sa te lexosh epitafin e varrit tėnd duke qenė akoma nė kėtė jetė? Ja…pėrfytyrojeni edhe vetė…Jeni ulur nė njė poltronė, keni mbledhur pėrreth nipat, mbesat dhe fqinjėt dhe mes pėrlotjesh ju recitoni epitafin tuaj. Vallė vetėm ata qė lindin kanė nevojė tė dėgjojnė ninullėn e tyre? Po ata qė vdesin nuk paskan tė drejtė tė kenė edhe ata njė ninullė tė tyren? Ja ku u gjet edhe emri: “Ninulla tė Gjumit tė Madh”. Kushedi…sapo ta marrin vesh, do tė nxitojnė pėr te dyqani im ata tė agjensisė sė funeraleve “Lumturia” duke kėrkuar ekskluzivitetin e shitjeve. Ata paguajnė mirė dhe janė indiferentė ndaj skemave tė rimave qė ofroj unė.


              Javėn e shkuar mora njė porosi bashkėkohore nga njė i sėmurė me AIDS qė menazhonte biznesin mė tė madh tė kondomėve nė qytet. Poezi qė do tė stampheshin mbi kondomė. Pasi u mendova sajova diēka nė formė gjėagjėze “Hyn i fortė e del i butė/ pika-pika i kullojnė trutė”, por porositėsi ma refuzoi duke e quajtur si antireklamė te biznezit tė tij tė ēoroditur. Atehere i ofrova njė epitaf “Do tė vijė njė ditė qė kėtu do pėrfundoni/ tė ēmendur e tė menēur bashkė/ atė ditė qė ju s’do doni…” I pėlqeu ideja e vdekjes intravaginale dhe e rriti porosinė me dyfishin e kopjeve.


              “Zotėri, a mund tė shoh disa modele nga Homopoezitė?”.
              Ngre kokėn dhe shoh pėrballė meje njė djalosh tė ndrojtur i cili, i skuqur nga ndjesi tė pėrafėrta me turpin, shton ” Jam miku i Manjolės”. I pėrgjigjem qė akoma nuk ėshtė gati ai zė i menusė, por qė mund ta ndihmoja me “Elegji pėr Anėn e Pasme tė Medaljes”, njė vargėzim qė me pak fantazi mund tė pėrdoret edhe nė ambjente homoseksualėsh…

              Faqeskuquri miraton me kokė, nxjerr paratė, blen “Elegjitė Anale” dhe largohet pothuajse me vrap… “Dua dy poezi dhe njė tregim tė shkurtėr…Poezitė pėr tė dashurėn time qė sot feston tre vjetorin e ndarjes nga i shoqi, kurse tregimin e dua pėr babain tim…tė jetė erotik dhe… me figura!”

              Klienti duket shumė i sjellshėm dhe i sinqertė. Si profesionist qė jam e pyes tė mė tregojė diēka mė shumė rreth karakterit tė dashnores dhe tė atit adrenalitik.

              “E dashura ime nuk ka shumė pėrvoja me meshkujt … ėshtė natyrė e ndrojtur dhe aq e turpshme, saqė njė herė, ndėrsa po mė bėnte oral e po mė vriste me dhėmbėt e saj, iu ankova dhe e di si m’u pėrgjigj? “Ēudi…je i pari qė ma bėn kėtė vėrejtje” dhe u largua nga unė e skuqur nga turpi…” “Kuptoj…kuptoj…besoj se e kam tė qartė tani natyrėn e saj tė ndjeshme…”, e ndėrpres rrėfimin e sinqertė tė klientit dhe pa ia zgjatur shumė i them qė porosinė do e ketė gati tė nesėrmen nė mėngjes…

              “Nuk bėhet dot sot?”

              “Hmmm…kanė ca punė ato figurat e tregimit…prandaj do vonohet disi…”

              ©Artan Gjyzel Hasani

              https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

              Comment

              What's Going On

              Collapse

              There are currently 143 users online. 11 members and 132 guests.

              Most users ever online was 7,146 at 06:56 on 08-03-2018.

              Working...
              X