Announcement

Collapse
No announcement yet.

Jetė aliene nė sistemin tonė diellor? Studimi i ri habit botėn

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Jetė aliene nė sistemin tonė diellor? Studimi i ri habit botėn

  Jetė aliene nė sistemin tonė diellor? Studimi i ri habit botėn


  Sipas njė studimi tė ri nga Universiteti i Sheffield, jeta aliene mund qė tė gjendet nė Sistemin Diellor, aty ku yjet janė ngjitur me njėri-tjetrin, duke e bėrė njė zonė tė banueshme. Studimet e mėparshme janė pėrqendruar kryesisht nė planetėt dhe jetėn e mundshme rreth yjeve qė janė tė ngjashme me tonat, duke filluar nga supozimi se ēdo sistem tjetėr diellor nė tė cilin mund tė ketė njė jetė, do tė jetė e ngjashme me sistemin tonė diellor.

  The Independent shkruan se studimi i ri sugjeron se formimi i yjeve nė sistemet binare, i jep mundėsinė planeteve tė tjera tė kenė temperaturėn e duhur, ku mund tė ketė ujė dhe jeta mund tė lulėzojė. Kur arrijnė nė yllin e tretė, yjet binare mund tė “shtyhen” sė bashku dhe me kėtė zgjerohet zona e jetesės. Zona e banueshme – Goldilocs ėshtė njė distancė nga njė yll, i cili nuk ėshtė as shumė i nxehtė as tepėr i ftohtė.
  Kliko per me shume info
  Besohet se pėrafėrsisht njė e treta e sistemeve tė yjeve nė galaktikėn tonė pėrbėhen nga kėto ēifte binare. Zbulimi se sistemet diellore tė qėndrueshme mund tė zhvillohen nė vende qė janė shumė tė ndryshme nga tonat, tregon qartė se sa pak tė dhėna ekzistojnė pėr to. Njė studim i ri mund tė zbulojė mė tej se ēfarė po ndodh rreth kėtyre sistemeve dhe tė pėrpiqet tė zbulojė se ēfarė lloj mjedisi mund tė gjendet atje. /Mapo
  Njeriu ndjehet i frikėsuar vetėm nėse nuk ėshtė nė harmoni me veten

What's Going On

Collapse

There are currently 145 users online. 12 members and 133 guests.

Most users ever online was 7,146 at 06:56 on 08-03-2018.

Working...
X