Announcement

Collapse
No announcement yet.

A munde ti besohet udheheqja nje te verberi?

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • A munde ti besohet udheheqja nje te verberi?

  Myftinia e Arabisė Saudite dekada me radhė e kryesuar nga persona me aftėsi tė kufizuara-tė verbėr

  Nga viti 1993 e deri nė vitin 1999 kryemyfti i Arabisė Saudite ka qenė Abdullahn bin Abdul Aziz bin Baz, i cili gėzonte njė autoritet tė lartė nė mesin e shoqėrisė saudite.
  Ai ishte lider dhe ruajtės i rreptė i vijės lokale politike fetare nė interpretimin e fesė islame, brenda shtetit tė vet dhe jashtė tij. Bin Bazi konsiderohej si dijetari mė i madh i Arabisė Saudite, mirėpo fatkeqėsisht ishte person me aftėsi tė kufizuara, gjegjėsisht i verbėr, i cili nuk po shihte botėn e afėrt qė po e rrethonte, e as atė tė largėt.
  Ndėrsa nga viti 1999 dhe aktualisht, nė po tė njėjtėn pozitė tė lartė fetare vazhdon tė jetė pasardhėsi i tij gjithashtu me aftėsi tė kufizuara - i verbėr, Abdul Aziz bin Abdullah bin Muhamed bin Abdul-letif Al- Shejh !.
  Ndryshe, Al-Shejhi nė vitin 2012 kishte lėshuar njė dekret fetar –fetva mbi rrėnimin e tė gjitha kishave nė Gadishullin Arabik. Deklarimi i tij i kishte acaruar tej mase autoritetet kishtare tė shumė vendeve perėndimore. Ishte kryetari i Dijanetit tė Turqisė dr. Mehmet Gormez i cili me kėtė rast pat reaguar kundėr dekretit tė Al-Shejhit, qė sipas tij binte nė kundėrshtim me vet mėsimet dhe traditėn fetare historike islame.
  Nė pozitat e tyre si krye- lider fetar tė vendit( Kryemyfti) , edhe i pari edhe i dyti janė emėruar me urdhėr mbretėror, sepse ndryshe nė kėtė vend edhe nuk mund tė ndodhė.
  Pyetja e cila mund tė lind nga kushdo pėr rastin e kėtyre dy personaliteteve fetare mė tė lartat nė hierarkinė e Arabisė Saudite ėshtė si vijon:
  “Pse nė mesin milionave sauditėve u pėrzgjodh pikėrisht Bin Bazi mė herėt dhe pas tij Al-Shejh- qė tė dy me aftėsi tė kufizuara- tė verbėr”?!. A nuk ishte e mundur qė nė mesin e miliona banorėve sauditė tė gjindej njė dijetar i pėrmasave tė tyre fetare dhe intelektuale, i cili pėrveē dėgjimit do tė mund tė shihte edhe botėn e cila e rrethon ?!.
  Kanė kaluar mė shumė se 24 vite kur krye-myftitė e Arabisė Saudite nuk shohin dritėn me sytė e tyre, por vetėm dėgjojnė gjithė atė qė ju thuhet pėr ndodhitė e vendit tė vet dhe tė botės nė pėrgjithėsi.
  Se sa janė kredibile, dhe sa ja vlen qė qėndrimet e tyre fetare tė merren nė konsideratė edhe jashtė vendit te tyre, besoj se nuk ka nevojė pėr shumė shtjellim !

  Xhabir Hamiti,
  Facebook
  - I TAKOJ LUFTETARIT NE TE CILIN BASHKOHET E SHKUARA DHE E ARDHMJA -

  -Kashta noton e diamanti fundoset!

What's Going On

Collapse

There are currently 163 users online. 0 members and 163 guests.

Most users ever online was 7,146 at 08:56 on 08-03-2018.

Working...
X