Announcement

Collapse
No announcement yet.

Legjislacioni

Collapse

Forums Topics Posts Last Post
Jurisprudenca cfarė pėrbėn nė tėrėsi Jurisprudenca. Tė qėnit Avokat, Jurist, dhe Trup gjykues
Topics: 89 Posts: 423
Last Post: Kodi i Punes
89 423
Monique
Kodi i Punes
by Monique
Interpretimi i kodit civil sipas idesė tuaj.
Topics: 6 Posts: 31
Last Post: Fondacionet
6 31
Loyalty
Fondacionet
by Loyalty
Parime dhe rregulla pėr hartimin e akteve normative.
Topics: 8 Posts: 57
Last Post: Kriminalistika
8 57
✧Ṃ!ṨҬ!Ḱ✧
Kriminalistika
Nocioni ligj pėrcaktohet si akt juridik i pėrgjithshėm, rregull e detyrueshme dhe si urdhėr shtetėror i sanksionuar, i adresuar numrit tė pakufizuar tė subjekteve tė sė drejtės pėr ta perfillur. Ligji miratohet konform me kushtetutėn, nė procedurė tė vecantė, zakonisht nga organi legjislativ i njėjtė qė e miraton kushtetutėn. Aspekti juridik-formal i ligjit konsiston nė konstatimin se ligji ėshtė akt juridik i shprehjes sė vullnetit politik tė ligjvėnėsit. Aspekti material i ligjit konsiston nė pėrmbajtjen e normave juridike te tij. Ligjet janė tė shumta dhe praktikisht i rregullojnė tė gjitha sferat e jetės shoqėrore, sic janė arsimi, kultura, shkenca, shėndetesia, ekonomia etj.
Topics: 31 Posts: 118
31 118
Libraria e akteve ligjore
Topics: 15 Posts: 49
Last Post: Perkufizimi i Aktit
15 49
WxP
Perkufizimi i Aktit
by WxP
Working...
X