Announcement

Collapse
No announcement yet.

Kodi i Punes

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Kodi i Punes

  REPUBLIKA E SHQIPERISE
  KUVENDI POPULLOR

  L I G J

  Nr. 7961 , datė 12.7.1995


  KODI I PUNES

  I REPUBLIKES TE SHQIPERISE  Nė mbėshtetje tė nenit 16 tė ligjit nr.7491, datė 29.4.1991 "Pėr dispozitat kryesore kushtetuese",
  me propozimin e Kėshillit tė Ministrave,

  KUVENDI POPULLOR
  I REPUBLIKES SE SHQIPERISE

  V E N D O S I:

  BAZAT E KODIT TE PUNES

  KREU I  Neni 1

  Kodi i punės bazohet nė Dispozitat Kryesore Kushtetuese tė Republikės sė Shqipėrisė.

  Neni 2

  (1) Kodi i Punės respekton konventat ndėrkombėtare tė ratifikuara nga Republika e Shqipėrisė.
  (2) Kodi i Punės bazohet nė normat pėrgjithėsisht tė pranuara tė sė drejtės ndėrkombėtare.


  FUSHA E ZBATIMIT TE KODIT

  KREU II

  A. NE HAPESIRE


  Neni 3

  (1) Kontrata e punės rregullohet nga ligji i shtetit ku punėmarrėsi kryen zakonisht punėn e tij, si dhe kur punon pėrkohėsisht nė njė shtet tjetėr.
  (2) Kur punėmarrėsi nuk e kryen punėn zakonisht nė tė njėjtin vend, kontrata e punės rregullohet nga ligji i vendit ku ndodhet qendra e personit juridik qė e ka punėsuar punėmarrėsin.
  (3) Kur nga tėrėsia e rrethanave kontrata e punės ka lidhje mė tė ngushta me ligjin e njė shteti tjetėr, atėherė zbatohet ky ligj.
  (4) Palėt me marrėveshje mund tė zgjedhin zbatimin e njė ligji tjetėr, ndryshe nga sa parashikohet nė paragrafėt e mėsipėrm.
  (5) Kjo zgjedhje nuk mund ta privojė punėmarrėsin nga mbrojtja qė i sigurojnė atij dispozitat urdhėruese tė ligjit qė do tė jetė i zbatueshėm nė mungesė tė zgjidhjes. Nė kuptim tė kėsaj dispozite, quhen urdhėruese tė gjitha dispozitat qė, nė bazė tė ligjit, nuk duhet tė cenohen me kontratė nė dėm tė punėmarrėsit.

  B. SIPAS PERSONAVE


  Neni 4

  Pėrjashtohen nga fusha e zbatimit tė kėtij Kodi:
  - punėsimi i personave qė rregullohet me ligj tė veēantė.

  C. SIPAS PERMBAJTJES


  Neni 5

  Pėrjashtohen nga fusha e zbatimit tė kėtij Kodi:
  a) veprimtaria qė kufizohet vetėm nė ushtrimin e detyrės sė kėshilltarit ose anėtarit tė organit tė administrimit tė personit juridik qė ka formėn juridike tė njė shoqėrie, kur kjo veprimtari pėrmban vetėm ekzekutimin e detyrimeve qė rrjedhin nga kjo detyrė;
  b) punėt e kryera shoqėrisht, vullnetarisht ose nė bazė tė fqinjėsisė sė mirė;
  c) punėt familjare, d.m.th, punėt qė kryhen nga anėtarėt e familjes: bashkėshorti, fėmijėt, paraardhės tė tyre ose tė afėrm tė tjerė deri nė shkallėn e dytė, pėrfshirė tė birėsuarit pėr aq kohė sa jetojnė me punėdhėnėsin nė njė ekonomi tė pėrbashkėt, me pėrjashtim tė rasteve kur tregohet qė personat qė i kryejnė ato janė punėmarrės.

  D. NE KOHE

  Neni 6
  (1) Dispozitat e kėtij Kodi zbatohen pėr tė gjitha kontratat e punės qė do tė lidhen pas hyrjes sė tij nė fuqi.
  (2) Ky Kod zbatohet edhe pėr kontratat e punės tė lidhura para hyrjes sė tij nė fuqi, nė masėn qė ato janė tė zbatueshme sipas dispozitave tė kėtij Kodi. Nė tė gjitha rastet punėmarrėsit i llogaritet vjetėrsia nė punė qė nga fillimi i marrėdhėnieve tė punės.
  (3) Tė njėjtat rregulla zbatohen nė rast ndryshimi tė pjesshėm tė kėtij Kodi.

  Neni 7

  (1) Paditė ndaj personave qė banojnė nė territorin e Shqipėrisė ngrihen para gjykatės sė vendbanimit tė tė paditurit.
  (2) Padia ngrihet edhe nė vendin ku punėmarrėsi kryen zakonisht punėn e tij. Kur punėmarrėsi nuk e kryen zakonisht punėn e tij nė tė njėjtin vend, padia mund tė ngrihet edhe nė vendin ku ndodhet qendra e personit juridik qė e ka punėsuar atė.
  (3) Marrėveshjet qė lidhen me juridiksionin janė tė vlefshme vetėm nėse pėrcaktohen para lindjes sė konfliktit.

  TE DREJTAT THEMELORE

  KREU III

  A. NDALIMI I PUNES SE DETYRUAR


  Neni 8

  (1) Ndalohet puna e detyruar nė tė gjitha format e saj.
  (2) Me punė tė detyruar ose tė detyrueshme kuptohet ēdo punė ose shėrbim qė i kėrkohet individit kundėr vullentit tė tij, duke e kėrcėnuar me njė dėnim tė ēfarėdoshėm.
  Ndalohet pėrdorimi i punės sė detyruar si:
  a) masė shtrėnguese ose sanksion ndaj personave qė kanė ose qė shprehin bindje nė kundėrshtim me rendin politik, ekonomik, shoqėror nė fuqi;
  b) metodė mobilizimi ose pėrdorimi tė fuqisė punėtore pėr qėllime tė zhvillimit ekonomik;
  c) masė pėr disiplinėn nė punė;
  d) dėnim pėr pjesėmarrje nė grevė;
  e) masė diskriminimi racial, shoqėror, kombėtar ose fetar.
  (3) Nuk quhet punė e detyruar:
  a) ēdo punė ose shėrbim i kėrkuar nė bazė tė ligjit pėr shėrbimin ushtarak tė detyrueshėm ose i pėrcaktuar pėr punė tė karakterit tė mirėfilltė ushtarak;
  b) ēdo punė ose shėrbim qė i kėrkohet individit si dėnim i vendosur nga gjykata dhe gjatė tė cilit personi nuk vihet nė shėrbim tė shtetasve ose personave juridikė privatė, me pėrjashtim tė rasteve tė parashikuara nė paragrafin 2 tė kėtij neni.
  c) ēdo punė qė kėrkohet nė rast lufte ose pėr shkak tė forcave madhore, fatkeqėsi natyrore, sidomos zjarri, pėrmbytja, uria, tėrmeti, epidemia ose tė gjitha rrethanat qė rrezikojnė jetėn ose kushtet normale tė jetesės sė tė gjithė popullsisė ose tė njė pjese tė saj.

  NDALIMI I DISKRIMINIMIT


  Neni 9

  (1) Nalohet ēdo lloj diskriminimi nė fushėn e marrjes nė punė
  dhe tė profesionit.
  (2) Me diskriminim kuptohet ēdo dallim, pėrjashtim ose
  parapėlqim qė bazohet nė racė, ngjyrė, seks, moshė, fe, bindje
  politike, kombėsi, origjinė shoqėrore, lidhje familjare, tė meta
  fizike ose mendore qė cenon tė drejtėn e individit pėr tė qenė i
  barabartė nė punėsim dhe trajtim. Dallimet, pėrjashtimet ose
  parapėlqimet qė kėrkohen pėr njė vend pune tė caktuar nuk
  konsiderohen si diskriminime. Masat e veēanta mbrojtėse pėr
  punėmarrėsit tė parashikuara nga ky Kod me VKM ose me kontrata
  kolektive nuk quhen si diskriminime.
  (3) Me punėsim dhe profesion kuptohet orientimi dhe formimi
  profesional, zėnia me punė dhe nė profesione tė ndryshme, si dhe
  kushtet e punėsimit qė lidhen me shpėrndarjen e punės, kryerjen e
  saj, shpėrblimin, ndihmėn shoqėrore, ditėpunėn ose pėrfundimin e
  kontratės sė punės.

  B. LIRIA SINDIKALE. BISEDIMET KOLEKTIVE
  Neni 10
  (1) Liria sindikale mbrohet me ligj.
  (2) Askush nuk ka tė drejtė:
  a) tė kushtėzojė punėsimin e punėmarrėsit nėse ai ėshtė ose jo
  ose pushon sė qėnuri anėtari i njė sindikate tė krijuar nė bazė tė
  ligjit;
  b) tė pushojė ose cenojė tė drejtėn e punėmarrėsit pėr shkak
  tė anėtarėsimit ose jo nė njė sindikatė tė krijuar nė bazė tė
  ligjit ose tė pjesėmarrjes nė veprimtari sindikale duke respektuar
  legjislacionin nė fuqi.


  PERPARESIA E NORMAVE TE SE DREJTES

  KREU IV

  Neni 11
  (1) Tė drejtat dhe detyrimet lidhur me marrėdhėnien e punės
  rregullohen nė mėnyrė pėrparėsie nga kėto burime:
  a) Dispozitat Kryesore Kushtetuese
  b) Konventat ndėrkombėtare tė ratifikuara nga Republika e
  Shqipėrisė
  c) Ky Kod dhe aktet e tij nėnligjore
  d) Kontrata kolektive e punės
  e) Kontrata individuale e punės
  f) Rregullorja e brendshme
  g) Zakonet lokale dhe profesionale
  (2) Aktet nėnligjore dalin nė plotėsim dhe zbatim tė
  dispozitave tė parashikuara nga ky Kod.
  Ato mund tė pėrcaktojnė kushte pune mė pak tė favorshme pėr
  punėmarrėsit sesa ato tė parashikuara nga ky Kod vetėm kur kjo
  parashikohet shprehimisht nė kėtė tė fundit.
  (3) Ēdo dispozitė qė del jashtė kuadrit tė plotėsimit dhe
  zbatimit tė kėtij Kodi ėshtė e pavlefshme. Megjithatė, janė tė
  vlefshme, vetėm ato dispozita qė pėrmirėsojnė pozitėn e
  punėmarrėsit.
  (4) Punėmarrėsi nuk mund tė heqė dorė nga tė drejtat qė
  rrjedhin nga dispozitat imperative tė ligjit ose nga kontratat
  kolektive tė punės, me pėrjashtim tė marrėveshjeve qė mėnjanojnė me
  pajtim njė konflikt duke bėrė lėshime tė dyanshme, tė pranueshme
  nga tė dyja palėt.
  (5) Zakonet profesionale zbatohen vetėm kur mungojnė
  dispozitat ligjore, parashikimet nė marrėveshje, kontratė, si dhe
  kur dispozitat ligjore i referohen shprehimisht zakoneve
  profesionale.

  KRIJIMI I RAPORTEVE INDIVIDUALE TE PUNES

  KREU V

  A. PERKUFIZIM

  KONTRATA E PUNES

  Neni 12

  Kontrata e punės ėshtė njė marrėveshje midis punėdhėnėsve e
  punėmarrėsve, qė rregullon marrėdhėniet juridike tė punės, si dhe
  tė drejtat e detyrimet e secilės palė qė rregullohen nga kėto
  marrėdhėnie.
  KONTRATA E GRUPIT

  Neni 13(1) Kur punėdhėnėsi lidh njė kontratė me njė grup
  punėmarrėsish si tėrėsi, ai lidhet nė mėnyrė kontraktuese me
  secilin anėtar tė grupit.
  (2) žshtė e pavlefshme ēdo marrėveshje sipas sė cilės
  punėmarrėsi zotohet tė pėrdorė si punėdhėnės shėrbimet e njė tė
  treti.

  PUNA ME KOHE TE PJESSHME

  Neni 14

  (1) Me kontratėn e punės me kohė tė pjesshme, punėmarrėsi
  pranon tė punojė me orė, gjysmė dite pune ose ditė pune, pėr njė
  kohėzgjatje normale javore ose mujore mė tė vogėl se ajo e
  punėmarrėsve qė punojnė me kohė tė plotė nė tė njėjtat kushte.
  (2) Punėmarrėsi me kohė pune tė pjesshme gėzon tė njėjtat tė
  drejta, pėrpjesėtimisht si punėmarrėsi me kohė tė plotė pune.

  PUNA NE SHTEPI

  Neni 15

  (1) Me kontratėn e punės nė shtėpi, punėmarrėsi detyrohet tė
  kryejė punėn e tij vetėm ose me ndihmėn e anėtarėve tė familjes nė
  shtėpinė e tij ose nė njė lokal tjetėr tė zgjedhur prej tij nė bazė
  tė varianteve tė dhėna nga punėdhėnėsi.
  (2) Punėmarrėsi qė punon nė shtėpi gėzon tė njėjtat tė drejta
  si dhe punėmarrėsi qė punon nė sipėrmarrje. Kur punėmarrėsi nuk
  punon nė shtėpinė e tij, ai mund tė kėrkojė shtesė shpenzimesh pėr
  pėrdorimin e lokalit.

  AGJENTI QE ESHTE I PAVARUR (Komisionerėt)

  Neni 16
  (1) Me kontratėn e punės tė agjentit qė ėshtė i pavarur,
  punėmarrėsi (agjenti tregtar) detyrohet kundrejt pagesės tė hyjė
  nė bisedime ose tė pėrfundojė marrėveshje pėr veprimtari tė ēdo
  lloj natyre qofshin, jashtė ndėrmarrjes, sipas urdhrave dhe pėr
  llogari tė punėdhėnėsit.
  (2) Nuk konsiderohet si agjent qė ėshtė i pavarur personi qė e
  ushtron kėtė veprimtari nė mėnyrė tė pavarur.
  (3) Dispozitat e kėtij Kodi zbatohen edhe pėr kontratėn e
  agjentit qė ėshtė i pavarur si punėmarrės.


  KONTRATA E MESIMIT TE PROFESIONIT

  Neni 17

  (1) Me kontratėn e mėsimit tė profesionit, mjeshtri mėsues
  detyrohet tė kualifikojė nxėnėsin sipas rregullave tė profesionit
  dhe nxėnėsi tė punojė nė shėrbim tė mjeshtrit mėsues pėr tžu
  kualifikuar.
  (2) Dispozitat e kėtij Kodi zbatohen edhe pėr kontratėn e
  mėsimit tė profesionit.

  DISPOZITA PER TE VETEPUNESUARIT

  Neni 18

  (1) Kėshilli i Ministrave mund tė parashikojė rregulla tė
  veēanta qė zbatohen pėr kontratėn e punės nė shtėpi, kontratėn e
  punės tė agjentit qė ėshtė i pavarur dhe kontratėn e mėsimit tė
  profesionit.
  (2) Kėshilli i Ministrave mund tė parashikojė rregulla tė
  veēanta pėr punėmarrėsit qė punojnė nė shtėpi, bujqėsi, ndėrtim,
  transporte, miniera, porte, si dhe pėr punėmarrėsit e pėrkohshėm.

  B.LINDJA E MARREDHENIEVE TE PUNES

  PUNESIMI

  Neni 19

  (1) Punėdhėnėsi punėson nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė
  punėmarrėsin.
  (2) Punėdhėnėsi pėr tė punėsuar punėmarrėsin mund tė pėrdorė
  shėrbimet e zyrave private ose shtetėrore tė ndėrmjetėsimit nė
  punė.
  (3) Veprimtaria private e ndėrmjetėsimit nė punė iu
  nėnshtrohet tė njėjtave rregulla qė pėrcakton Kėshilli i Ministrave
  pėr ushtrimin e veprimtarisė private tė ndėrmjetėsimit nė punė pėr
  qėllim fitimi.

  AFTESIA PER TE KONTRAKTUAR

  Neni 20

  (1) Kanė tė drejtė tė lidhin kontratė pune:
  a) personat qė gėzojnė zotėsi tė plotė pėr tė vepruar sipas
  dispozitave tė Kodit Civil;
  b) personat me zotėsi tė kufizuar, por tė autorizuar
  shprehimisht ose nė heshtje pėr tė kryer punė nga pėrfaqėsuesi i
  tyre ligjor.
  (2) Personat e pėrmendur nė pikat a dhe b tė kėtij neni
  ushtrojnė tė drejtat dhe pėrmbushin detyrimet qė rrjedhin nga
  kontrata si gjithė punėmarrėsit e tjerė.

  FORMA E KONTRATES SE PUNES

  Neni 21
  (1) Kontrata e punės mund tė pėrfundohet dhe ndryshohet me
  gojė ose me shkrim. Ajo mund tė ndryshohet vetėm nė marrėveshje
  midis palėve. Ēdo ndryshim i kontratės sė shkruar, nė dėm tė
  punėmarrėsit, duhet tė pėrfundohet me shkrim.
  (2) Kontrata e punės quhet e pėrfunduar kur punėdhėnėsi pranon
  kryerjen e punės pėr njė kohė tė caktuar ose tė pacaktuar, nė
  kuadrin e organizimit dhe nėn urdhrat e tij, kundrejt pagesės.
  (3) Kontrata e punės e pėrfunduar me shkrim duhet tė pėrmbajė
  sidomos:
  a) identitetin e palėve;
  b) vendin e punės;
  c) pėrshkrimin e pėrgjithshėm tė punės;
  d) datėn e fillimit tė punės;
  e) kohėzgjatjen kur palėt lidhin kontratė me afat tė caktuar;
  f) kohėzgjatjen e pushimeve tė paguara;
  g) afatin e njoftimit pėr zgjidhjen e kontratės;
  h) elementet pėrbėrėse tė pagės dhe datėn e dhėnies sė saj;
  i) kohėn normale javore tė punės;
  j) kontrata e punės duhet tė pėrmbajė dhe kontratėn kolektive
  nė fuqi.
  (4) Kur kontrata pėrfundohet me gojė, punėdhėnėsi detyrohet qė
  brenda 30 ditėve tė hartojė njė dokument me shkrim, tė nėnshkruar
  prej tij dhe punėmarrėsit, i cili pėrmban sidomos elementet e
  parashikuara nė paragrafin (3) tė kėtij neni.

  DETYRIMET E PUNEMARRESIT

  KREU VI

  KRYERJA E PUNES PERSONALISHT

  Neni 22

  (1) Punėmarrėsi kryen personalisht punėn e ngarkuar, me
  pėrjashtim tė rasteve kur me marrėveshje parashikohet e kundėrta.
  (2) Punėmarrėsi nuk ėshtė i detyruar tži sigurojė punėdhėnėsit
  njė zėvendėsues kur shkėputet nga puna pėr njė kohė tė caktuar nė
  zbatim tė dispozitave tė kėtij Kodi.
  (3) Punėmarrėsi zėvendėsohet ose ndihmohet nga njė i tretė, me
  pėlimin e shprehur ose nė heshtje tė punėdhėnėsit. Nė kėtė rast
  zėvendėsuesi ose ndihmėsi quhet punėmarrės i punėdhėnėsit. Ēdo
  marrėveshje e kundėrt ėshtė e pavlefshme.

  DETYRIMI I BINDJES

  Neni 23

  (1) Punėmarrėsi respekton udhėzimet e pėrgjithshme dhe tė
  veēanta tė punėdhėnėsit.
  (2) Udhėzimet e pėrgjithshme ose tė veēanta qė ndryshojnė
  thelbėsisht kushtet e punės nuk e detyrojnė punėmarrėsin tži
  zbatojė. Ndryshimi i kontratės bėhet me marrėveshje tė dy palėve.

  DETYRIMI I KUJDESIT NE PUNE

  Neni 24

  (1) Punėmarrėsi kryen sipas rregullave tė caktuara punėn qė i
  ngarkohet.
  (2) Punėmarrėsi pėr kryerjen e punės duhet tė pėrdorė sipas
  rregullave tė caktuara mjetet e punės, aparaturat, mjetet e
  punėdhėnėsit dhe pajisjet e vėna nė dispozicion tė tij.

  DETYRIMI I DHENIES LLOGARI DHE I KTHIMIT

  Neni 25

  (1) Punėmarrėsi i jep llogari punėdhėnėsit pėr gjithēka tė
  pėrfituar nė emėr tė punėdhėnėsit gjatė ushtrimit tė veprimtarisė
  sė tij brenda kontratės, veēanėrisht pėr shumat nė para.
  (2) Punėmarrėsi i kthen menjėherė punėdhėnėsit gjithēka tė
  marrė, me pėrjashtim tė bashkshisheve dhe dhuratave vetjake pėr tė.
  (3) Punėmarrėsi i kthen punėdhėnėsit menjėherė edhe gjithēka
  tė prodhuar nga veprimtaria e tij nė bazė tė kontratės.

  DETYRIMI I BESNIKERISE

  Neni 26
  (1) Punėmarrėsi ruan me besnikėri interesat e ligjshėm tė
  punėdhėnėsit.
  (2) Punėmarrėsi ndihmon brenda mundėsive tė tij punėmarrėsit
  e tjerė ose punėdhėnėsin nė rast fatkeqėsie ose rreziku.
  (3) Gjatė vlefshmėrisė sė kontratės, punėmarrėsi nuk duhet tė
  kryejė asnjė punė tė paguar nga tė tretėt, e cila dėmton
  punėdhėnėsin ose i bėn konkurrencė atij.
  (4) Gjatė vlefshmėrisė sė kontratės dhe ps mbarimit tė saj,
  punėmarrėsi duhet tė ruajė faktet e destinuara tė mbeten sekret si:
  sekreti i fabrikimit dhe i veprimtarisė, qė ai ka pasur dijeni kur
  ka qenė nė shėrbim tė punėdhėnėsit.
  (5) Punėmarrėsi ka tė drejtė tė denoncojė nė organet
  kompetente veprat penale, shkeljet e legjislacionit tė punės ose tė
  kontratės pėr tė cilat ai ka dijeni.

  PERGJEGJESIA E PUNEMARRESIT

  Neni 27

  (1) Punėmarrėsi pėrgjigjet ndaj punėdhėnėsit pėr dėmin qė i
  shkakton kur shkel detyrimet kontraktuale me dashje ose nga
  pakujdesia.
  (2) Shkalla e pėrgjegjėsisė sė punėmarrėsit pėr shpėrblimin e
  dėmit varet nga njohuritė teknike tė nevojshme pėr tė kryer punėn
  e caktuar duke pasur parasysh aftėsitė dhe cilėsitė e punėmarrėsit,
  qė punėdhėnėsi i njihte ose duhej t'i kishte njohur. Dėmi qė ėshtė
  rezultat i kryerjes sė punės, pėr kėto raste, pėrballohet nga
  punėdhėnėsi.
  (3) Dėmi pėrfshin dėmin real dhe fitimin e munguar.
  (4) Gjykata mund tė shkarkojė plotėsisht ose pjesėrisht
  punėmarrėsin nga detyrimi pėr shpėrblimin e dėmit kur:
  - punėmarrėsi ka vepruar me pakujdesi tė lehtė;
  - punėdhėnėsi bėn tė njėjtin gabim nė organizimin ose
  kontrollin e punės;
  - detyrimi pėr tė ēdėmtuar plotėsisht dėmin sžėshtė i
  pėrballueshėm duke patur parasysh burimet e tė ardhurave tė
  punėmarrėsit.

  A. NDALIMI I KONKURENCES PAS PERFUNDIMIT
  TE MARREDHENIEVE TE PUNES

  KUSHTET

  Neni 28

  (1) Punėmarrėsi mbi 18 vjeē mund tė zotohet me shkrim kundrejt
  punėdhėnėsit qė, pas pėrfundimit tė marrėdhėnies sė punės, tė mos
  i bėjė atij konkurrencė nė njė sipėrmarrje konkurruese duke punuar
  ose duke u interesuar pėr tė.
  (2) Punėmarrėsi ndalohet tė bėjė konkrrencė kur, nga raportet
  e punės, ai ka dijeni pėr sekretet e fabrikimit ose tė veprimtarisė
  sė punėdhėnėsit dhe kur pėrdorimi i kėtyre tė dhėnave e dėmton
  rėndė punėdhėnėsin.
  (3) Punėdhėnėsi ka tė drejtė tė kėrkojė respektimin e ndalimit
  tė konkurrencės kur shpėrblen punėmarrėsin gjatė periudhės sė
  ndalimit me jo mė pak se 75 pėr qind tė pagės qė ai do tė merrte,
  nėse do tė punonte. Kur paga ėshtė e ndryshueshme, shpėrblimi
  llogaritet mbi bazėn e pagės mesatare tė vitit tė mėparshėm dhe
  indeksohet.

  KUFIZIME

  Neni 29

  (1) Nė kontratė duhet tė pėrcaktohet qartė ndalimi i
  konkurrencės lidhur me vendin, kohėn dhe llojin e veprimtarisė, pėr
  tė mos dėmtuar tė ardhmen ekonomike tė punėmarrėsit. Afati i
  ndalimit ėshtė jo mė shumė se 1 vit.
  (2) Gjykata, duke mbajtur parsysh tė gjitha rrethanat dhe kur
  e ēmon tė arsyeshme, mund tė reduktojė ose tė zgjasė periudhėn e
  ndalimit tė konkurrencės brenda afatit tė pėrcaktuar nė paragrafin
  e mėsipėrm tė kėtij neni.

  PERFUNDIMI I NDALIMIT

  Neni 30

  (1) Ndalimi pėr tė bėrė konkurrencė pėrfundon kur punėdhėnėsi
  nuk ka mė interes qė ky ndalim tė vazhdojė.
  (2) Ndalimi pėrfundon kur punėdhėnėsi zgjidh kontratėn pa
  shkaqe tė arsyeshme ose kur punėmarrėsi zgjidh kontratėn pėr njė
  shkak tė arsyeshėm qė lidhet me punėdhėnėsin.

  SANKSIONE

  Neni 31

  (1) Punėmarrėsi, qė shkel ndalimin pėr tė bėrė konkurrencė,
  duhet tė ēdėmtojė dėmin qė i shkakton punėdhėnėsit.
  (2) Kur nė kontratė ėshtė parashikuar shkelja e ndalimit pėr
  tė bėrė konkurrencė, punėmarrėsi mund tė bėjė konkurrencė, pasi ka
  paguar gjobėn e caktuar, dhe sipas rastit, ai duhet tė paguajė
  diferencėn midis dėmit tė shkaktuar dhe gjobės.
  (3) Gjykata kur e ēmon tė arsyeshme, mund tė shkarkojė
  pjesėrisht punėmarrėsin nga detyrimi pėr shlyerjen e dėmit kur masa
  e gjobės sė parashikuar nė kontratė ėshtė e madhe.
  (4) Punėdhėnėsi mund tė kėrkojė, pėrveē shlyerjes sė
  dėmshpėrblimit tė parashikuar nė kontratė dhe dėmeve tė tjera,
  edhe pushimin e veprimtarisė konkurruese, kur kjo pėrligjet me
  shkallėn e dėmtimit tė interesave tė tij dhe nga sjellja e
  punėmarrėsit.

  DETYRIME TE PERGJITHSHME TE PUNEDHENESIT

  KREU VII

  MBROJTJA E PERSONALITETIT

  Neni 32

  (1) Punėdhėnėsi respekton dhe mbron nė raportet e punės
  personalitetin e punėmarrėsit.
  (2) Ai duhet tė parandalojė ēdo qėndrim qė cenon dinjitetin e
  punėmarrėsit
  (3) Punėdhėnėsi ndalohet tė kryejė ēdo veprim qė pėrbėn
  shqetėsim seksual karshi punėmarrėsit dhe nuk lejon kryerjen e
  veprimeve tė tilla nga punėmarrėsit e tjerė.
  Me shqetėsim seksual kuptohet ēdo shqetėsim qė dėmton nė
  mėnyrė tė dukshme gjendjen psikologjike tė punėmarrėsit pėr shkak
  tė seksit.  DETYRIMI

  Neni 33


  Punėdhėnėsi, gjatė marrėdhėnieve tė punės, nuk duhet tė
  mbledhė informata lidhur me punėmarrėsit, pėrveē rasteve, kur kėto
  informata lidhen me aftėsitė profesionale tė punėmarrėsve ose janė
  tė nevojshme pėr zbatimin e kontratės.

  KONTROLLI I SENDEVE VETJAKE

  Neni 34

  (1) Punėmarrėsi dhe sendet e tij vetjake nuk bėhen objekt i
  kontrollit, me pėrjashtim tė rasteve kur duhet tė mbrohet pasuria
  e punėdhėnėsit, punėmarrėsve tė personit juridik ose personave tė
  tretė nga njė cenim i paligjshėm.
  (2) Kontrolli kryhet gjatė kohės sė punės nga punėdhėnėsi ose
  njė person i caktuar prej tij. Personi qė kontrollon dhe personi qė
  kontrollohet duhet tė jenė tė sė njėjtės gjini.
  (3) Kontrolli kryhet gjatė kohės sė punės nė prani tė njė
  punėmarrėsi tė ndėrmarrjes.

  CERTIFIKATA E PUNES

  Neni 35

  (1) Punėmarrėsi i kėrkon punėdhėnėsit nė ēdo kohė njė
  certifikatė mbi natyrėn dhe kohėzgjatjen e punės, cilėsinė e saj
  dhe sjelljen e tij.
  (2) Me kėrkesėn e shprehur tė punėmarrėsit, certifikata
  pėrmban tė dhėna vetėm mbi natyrėn dhe kohėzgjatjen e marrėdhėnieve
  tė punės.
  (3) Punėdhėnėsi nuk ka tė drejtė t'u japė tė tretėve
  informacione pėr punėmarrėsit e tij me pėrjashtim tė rasteve tė
  parashikuara nė ligj ose me pėlqimin e punėmarrėsit.

  REGJISTRI

  Neni 36

  (1) Punėdhėnėsi mban regjistrin e punėmarrėsve tė punėsuar nė
  ndėrmarrje.
  (2) Pėrmbajtja e regjistrit caktohet nga dispozitat e kėtij
  Kodi dhe me vendim tė Kėshillit tė Ministrave (VKM).

  MASA DISIPLINORE

  Neni 37

  Masa disiplinore parashikohen vetėm nė kontratėn kolektive.
  VENIA NE DISPOZICION E KODIT

  Neni 38

  Punėdhėnėsi duhet tė vėrė nė dispozicion tė punėmarrėsve nė
  ēdo ndėrmarrje njė kopje tė Kodit tė Punės.

  SIGURIMI DHE MBROJTJA E SHENDETIT

  KREU VIII

  Neni 39

  PERGJEGJESIA E PUNEDHENESIT


  (1) Punėdhėnėsi pėr tė parandaluar aksidentet dhe sėmundjet
  profesionale duhet tė pėrcaktojė qartė rregullat e sigurimit
  teknik.
  (2) Punėdhėnėsi, duhet tė paguajė diferencėn midis dėmit dhe
  shpėrblimit qė merr punėmarrėsi nga sigurimet shoqėrore, kur
  aksidenti ose sėmundja profesionale ėshtė pasojė e fajėsisė sė
  rėndė tė punėdhėnėsit.
  (3) Kur punėdhėnėsi nuk ka regjistruar punėmarrėsin nė
  sigurimet shoqėrore, ai duhet tė pėrballojė tė gjitha shpenzimet qė
  ka bėrė punėmarrėsi si rezultat i aksidentit ose sėmundjes
  profesionale, si dhe tė gjitha dėmet si pasojė e mosregjistrimit.


  MASA TE PERGJITHSHME

  Neni 40

  (1) Punėdhėnėsi detyrohet tė kujdeset pėr higjienėn e vendeve
  tė punės. Punėdhėnėsi pasi konsultohet me punėmarrėsit, duhet tė
  marrė masat e nevojshme mbrojtėse kundėr rreziqeve tė veēanta qė
  paraqesin substancat dhe agjentėt helmues, makinat, transporti i
  peshave tė rėnda, ndotja e ajrit, zhurmat dhe dridhjet, si dhe
  rreziqeve nė disa degė tė ekonomisė, si ndėrtim, xhenio civile,
  miniera dhe industri kimike.
  (2) Kur punimet paraqesin rreziqe tė veēanta, punėdhėnėsi
  duhet tė organizojė vizita mjekėsore pėr marrjen nė punė dhe gjatė
  saj, nė mėnyrė periodike me shpenzimet e tij.
  (3) Masat e veēanta tė sigurimit dhe mbrojtjes sė shėndetit
  pėrcaktohen me VKM.

  AUTORIZIM ADMINISTRATIV

  Neni 41

  (1) Punėdhėnėsi duhet tė marrė leje nga inspektori i punės
  para vėnies nė punė tė ndėrmarrjes ose njė pjese tė saj, hapjes sė
  mjedisit tė punės, si dhe pėr ēdo ndryshim tė rėndėsishėm nė
  mėnyrėn e punės, prodhimet e pėrdorura, makinat dhe pajisjet,
  pėrjashtuar lejet qė kėrkohen nė bazė tė ligjeve tė tjera.
  (2) Inspektori i punės duhet tži komunikojė punėdhėnėsit tė
  gjitha vėrejtjet pėr veprimtarinė e parashikuar dhe shqyrton me tė
  masat qė duhet tė merren.
  (3) Masat mbrojtėse tė vendosura nga inspektori i punės nuk
  duhet tė sjellin shpenzime jopėrpjesėtimore nė raport me qėllimin
  e veprimtarisė.
  (4) Punėdhėnėsi zbaton projektin e tij, nėse brenda 30 ditėve
  nga data e dorėzimit tė dokumentacionit nuk ėshtė kundėrshtuar me
  shkrim nė mėnyrė tė motivuar nga inspektori i punės.

  DOKUMENTE QE DUHEN PARAQITUR

  Neni 42

  Punėdhėnėsi duhet tė mbajė gjithmonė nė ndėrmarrje dhe t'i
  paraqesė inspektorit tė punės kėto dokumente:
  a) njė kopje tė deklaratave tė aksidenteve nė punė, qė kanė
  ndodhur tė paktėn qė prej tre vjetėsh;
  b) planin, projektin e vendeve tė punės;
  c) listėn e lėndėve tė rrezikshme qė pėrdoren nė ndėrmarrjen
  e tij.
  Kjo listė duhet tė pėrmbajė tė dhėna tė mjaftueshme, qė
  lejojnė njohjen e pėrbėrjes sė substancave tė pėrdorura,
  rrezikshmėrinė, masat mbrojtėse, si dhe numrin e punėmarrėsve qė
  punojnė me to.

  KUALIFIKIMI I PUNEMARRESVE. MARRJA
  E MASAVE MBROJTESE

  Neni 43

  (1) Punėdhėnėsi duhet tė informojė punėmarrėsit mbi rreziqet
  qė lidhen me punėn dhe duhet t'i kualifikojė punėmarrėsit pėr
  respektimin e kėrkesave nė fushėn e shėndetit, sigurimit dhe
  higjienės.
  (2) Kualifikimi dhe informimi i parashikuar nė paragrafin e
  mėsipėrm bėhen gjatė marrjes nė punė dhe pėrsėriten sipas nevojės,
  veēanėrisht nė rast tė ndryshimit tė kushteve tė punės.
  (3) Punėdhėnėsi duhet t'u shpjegojė punėmarrėsve tė ekspozuar
  ndaj rreziqeve domosdoshmėrinė e zbatimit tė masave tė sigurimit
  teknik dhe higjienės.

  Neni 44
  (1) Punėmarrėsi duhet tė zbatojė masat e parashtruara nga
  punėdhėnėsi dhe ta informojė atė nė rast vėshtirėsie pėr zbatimin
  e tyre.
  (2) Vetėm personat e kualifikuar mund tė drejtojnė makineritė
  dhe pajisjet e transporit, mekanike ose elektrike.  A. VENDI I PUNES

  RREGULLIMI I VENDIT TE PUNES

  Neni 45

  (1) Vendi i punės nė tė gjitha pjesėt pėrbėrėse duhet tė
  pėrshtatet me natyrėn e punėve qė do tė kryhen aty.
  (2) Sipėrfaqja dhe vėllimi i vendit tė punės duhet tė jenė tė
  mjaftueshme pėr punėmarrėsin qė ai tė ketė mundėsi tė kryejė punėn
  nė siguri tė plotė dhe pa penguar qarkullimin nė mjedis.
  (3) Instalimi i makinerive, pajisjeve dhe magazinimi nuk duhet
  t- žngojnė qarkullimin dhe tė zėnė hapėsirat ku punohet.

  QENDRUESHMERIA DHE PASTERTIA

  Neni 46

  (1) Muret, dyshemeja, tavanet duhet tė jenė tė fortė dhe nė
  gjendje tė mirė. Ata duhet tė mbahen vazhdimisht nė gjendje tė
  pastėr.
  (2) Muret, dyshemetė dhe tavanet duhet tė pastrohen shpesh pėr
  tė siguruar pastėrtinė e lokalit, sigurimin e punės dhe
  qarkullimin, parandalimin e zjarreve dhe mbrojtjen e punėmarrėsve
  dhe popullsisė nga ēdo rrezik infektimi nga prodhimet ose kafshėt
  e rrezikshme pėr shėndetin.

  RIPARIMET

  Neni 47

  (1) Suvatimet, bojatisjet ose riveshja e dyshemeve, mureve dhe
  e tavaneve duhet tė bėhen sa herė qė ėshtė e nevojshme.
  (2) Muret dhe tavanet duhet tė kontrollohen periodikisht pėr
  tė eliminuar dhe zėvendėsuar pjesėt qė paraqesin rrezikshmėri pėr
  jetėn ose shėndetin e punėmarrėsve, makineritė ose produktet e
  gatshme.

  B. MJEDISI I PUNES

  PARIME

  Neni 48

  Kėshilli i Ministrave ose organi i autorizuar prej tij
  pėrcakton kufijtė e lejueshėm pėr mbrojtjen nga ndotja e ajrit,
  lėndėt kimike, radioaktiviteti, zhurmat dhe dridhjet nė vendet e
  punės.

  AJRI

  Neni 49

  (1) Mjedisi i punės duhet tė jetė i ajrosur dhe tė ketė sistem
  ventilimi pėr mėnjanimin e temperaturės sė dėmshme pėr shėndetin e
  punėmarrėsve dhe erėrave tė pakėndshme.
  (2) Ajrimi duhet tė realizohet me dalje drejtpėrdrejt jashtė.
  Nė rast pamjaftueshmėrie tė ajrimit natyror, ai duhet tė plotėsohet
  me ventilim mekanik nė pėrputhje me vėllimin e mjedisit dhe me
  numrin e njerėzve qė ndodhen aty.
  (3) Atmosfera e mjedisit de e vendit tė punės duhet tė mbahet
  nė gjendje tė pastėr nė mėnyrė qė tė mbrohet shėndeti i
  punėmarrėsve.
  (4) Nuk lejohet tė pihet duhan nė mjediset ku punon mė shumė
  se njė punėmarrės.
  (5) Nė qoftė se disa procese pune nuk lejojnė mėnjanimin e
  plotė tė prodhimit tė lėndėve ndotėse shqetėsuese, tė dėmshme pėr
  shėndetin, pluhurat, tymrat, gazrat, duhet tė nxirren vazhdimisht
  jashtė mjedisit tė punės me anė tė aparateve tė posaēme.

  Albic.net

  I love you daddy
  :flamuri:

 • #2
  ZHURMA DHE DRIDHJET

  Neni 50

  (1) Intensiteti i zhurmave tė pėrballueshme nga punėmarrėsi
  duhet tė mbahet nė nivel tė pajtueshėm me shėndetin e tij nėpėrmjet
  amortizimit ose zvogėlimit tė zhurmave qė nga burimi i tyre dhe tė
  izolimit tė mjedisit me mjetet e pėrshtatshme.
  (2) Intensiteti i dridhjeve qė pėrballohet nga punėmarrėsi
  duhet tė mbahet nė njė nivel tė pajtueshėm me shėndetin e tij
  nėpėrmjet amortizimit ose zvogėlimit tė dridhjeve nga burimi i tyre
  me mjetet e pėrshtatshme.

  C. MAKINERI TE RREZIKSHME

  MBROJTJA E PERGJITHSHME

  Neni 51


  (1) Asnjė punėmarrės nuk duhet tė pėrdorė makineri pa marrė
  paraprakisht tė gjitha masat mbrojtėse tė nevojshme.
  (2) Pjesėt e rrezikshme tė makinerive duhet tė pajisen me
  mjete mbrojtėse.

  MIREMBAJTJA

  Neni 52


  Punėdhėnėsi duhet tė tregojė kujdes qė riparimi, mirėmbajtja,
  garantimi dhe kontrolli i makinerive, i pajisjeve, i transmisioneve
  ose i mekanizmave qė pėrmbajnė pjesė lėvizėse tė bėhet vetėm pasi
  tė jetė ndalur makineria, pasi tė jetė kontrolluar dhe tė jetė
  siguruar pėr tė gjitha mundėsitė e vėnies sė saj nė punė dhe pasi
  tė ketė ndėrprerė energjinė elektrike qė vė nė lėvizje makinerinė.

  TREGTIA E MAKINAVE

  Neni 53

  Ndalohet shitja, dhėnia me qera, cedimi, ekspozimi ose
  pėrdorimi i makinave, elementet e rrezikshėm tė tė cilave, sipas
  nenit 51 nuk pėrmbajnė masat e duhura mbrojtėse.

  D. KUSHTE PUNE DHE NGARKESA

  KUSHTE PUNE

  Neni 54

  (1) Kur punėmarrėsi punon ulur nė mėnyrė tė vazhdueshme ose me
  ndėrprerje nė vendin e punės, nė dispozicion tė tij vihet njė
  karrige e pėrshtatshme pune.
  (2) Nė qoftė se kryerja e punės kėrkon njė qėndrim mė kėmbė
  dhe tė pėrkulur pėr njė kohė tė gjatė, duhet tė parshikohen pushime
  tė pagura, tė shkurtra, jo mė pak se 20 minuta pėr ēdo 4 orė pune
  tė vazhdueshme.
  (3) Pėr gratė shtatzana pushimi tė jetė ēdo 3 orė.

  NGARKESAT

  Neni 55
  (1) Eshtė e ndaluar qė njė person i vetėm tė mbajė njė
  ngarkesė, peshė mė tė madhe se 55 kg.
  (2) Dėrguesi ose nė mungesė tė tij transportuesi i kolive ose
  sendeve me peshė mbi 55 kg duhet tė shėnojė dukshėm dhe nė mėnyrė
  tė qėndrueshme peshėn nė pjesėn e jashtme tė ambalazhimit ose tė
  vetė kolisė.
  (3) Punėdhėnėsi duhet tė vėrė nė dispozicion tė punėmarrėsve
  tė gjitha mjetet e nevojshme manuale ose mekanike, qė lehtėsojnė
  peshat qė ata duhet tė mbajnė.
  (4) Pėr gratė pesha ėshtė deri nė 20 kg.

  E. LEVIZJA DHE RENIET

  KALIMET

  Neni 56

  (1) Kalimet, korridoret, dyert dhe daljet nė rast rreziku
  duhet tė jenė tė lira nga ēdo pengesė materialesh ose objektesh qė
  pengojnė qarkullimin e njerėzve dhe mjeteve ose evakuimin nė rast
  zjarri.
  (2) Lokalet e punės qė ndodhen nėpėr kate ose nėntokė duhet tė
  kenė gjithmonė shkallė me gjerėsi tė mjafteshme, me mbėshtetėse
  ose me parmakė mbajtės.

  DALJET

  Neni 57


  Daljet qė mund tė ndodhen nė tokėn e njė ndėrtese duhet tė
  mbyllen me njė dysheme tė pėrshtatshme dhe tė paluajtshme ose tė
  jenė tė mbrojtura.

  SKELAT. PASARELAT

  Neni 58

  (1) Skelat ose platformat e punės tė mbrojtura nė mėnyrė tė
  pėrshtatshme duhet tė vendosen pėr ēdo punė qė paraqet
  rrezikshmėri; nuk pėrdoren shkallėt ose mjete tė tjera.
  (2) Dyshemetė dhe platformat e ngritura, pasarelat, si dhe
  hyrja nė to, duhet tė ndėrtohen, tė vendosen dhe tė mbrohen nė
  mėnyrė tė tillė qė tė sigurojnė punėmarrėsit qė punojnė nė to.
  (3) Skelat, platformat e punės dhe tė qarkullimit, pasarelat
  qė kanė dalje nė hapėsirė, duhet tė pajisen me mjete mbrojtėse nė
  njė lartėsi 1 m me 45 cm mbi nivelin e dyshemesė dhe plinta nė njė
  lartėsi jo mė pak se 15 cm ose me mjetet e tjera qė sigurojnė tė
  njėjtėn mbrojtje.

  SHKALLET

  Neni 59


  (1) Shkallėt duhet tė jenė rezistente, pėr to duhet llogaritur
  pesha qė duhet tė mbajnė dhe tė jenė tė pajisura me shkallina nė
  largėsi tė barabartė njėra nga tjetra dhe tė mbėrthyera mirė nė
  pjesėt mbėshtetėse. Ato duhet tė jenė tė njė gjatėsie tė
  mjaftueshme pėr tė krijuar mundėsinė e mbėshtetjes sė sigurtė nė
  duart e nė kėmbė.
  (2) Shkallinat duhet tė fiksohen mirė nė mėnyrė qė as tė mos
  lėkunden as tė mos rrėshqasin.

  GOVATAT. GROPAT ME UJE. REZERVUARET

  Neni 60

  Govatat, gropat me ujė ose rezervuarėt duhet tė jenė tė
  ndėrtuar, tė vendosur dhe tė mbrojtur nė mėnyrė tė tillė qė tė
  mbrojnė punėmarrėsit nga rrėzimet dhe nga rreziqet qė mund tė
  shkaktohen nė rast shkėputjesh tė pareteve anėsore, tė mbushjes, tė
  derdhjes ose tė spėrkatjeve nga produkte tė ndryshme qė shkaktojnė
  djegie me origjinė termike ose kimike.

  PARANDALIMI NGA RRESHQITJET

  Neni 61

  (1) Toka e instalimeve tė punės dhe e zonave tė qarkullimit
  duhet tė jetė e niveluar mirė dhe tė mos tė ketė asnjė vrimė, tė
  ēara ose pengesa qė mund tė bėhen shkak pėr rrėzimin e
  punėmarrėsve, funksionimin normal tė mjeteve lėvizėse, tė pajisjeve
  ose tė instalimeve.
  (2) Duhet tė merren tė gjitha masat e nevojshme pėr tė
  mėnjanuar rėniet ose rrėshqitjet mbi tokėn me lėndė rrėshqitėse, tė
  lagur ose me njolla tė lėndėve tė ndryshme.

  NDRIĒIMI

  Neni 62


  (1) Ndriēimi i mjedisit, i vendit tė punės dhe i hyrjes nė to
  duhet tė jenė tė mjaftueshėm pėr tė siguruar kryerjen normale tė
  punės.
  (2) Ndriēimi duhet tė konceptohet, realizohet dhe mirėmbahet
  nė mėnyrė qė tė mėnjanojė ēdo lodhje tė shikimit.

  F. ZJARRET DHE SHPERTHIMET

  PARIME

  Neni 63

  Punėdhėnėsi duhet tė bėjė analizėn e rrezikut tė zjarrit ose
  shpėrthimit dhe tė marrė masat e nevojshme pėr parandalimin e tyre,
  duke mbajtur parasysh natyrėn e lėndėve tė pėrdorura dhe mjedisin.

  AVUJ QE MUND TE MARRIN FLAKE

  Neni 64

  (1) Mjediset, ku pėrpunohen ose magazinohen lėndė qė lėshojnė
  avuj tė ndezshėm duhet tė ventilohen dhe nė asnjė rast tė mos ketė
  flakė ose aparatura, instalime ose mjete qė mund tė shkaktojnė
  shkėndija.
  (2) Ndalimi i pirjes sė duhanit duhet tė jetė i qartė dhe tė
  kujtohet me tė gjitha mjetet e mundshme.

  MJETET FIKESE

  Neni 65


  (1) Ēdo mjedis pune duhet tė jetė patjetėr i pajisur me fikėsa
  zjarri nė sasi tė mjaftueshme, tė cilėt duhet tė mbahen nė gjendje
  tė mirė funksionimi.
  (2) Nė afėrsi tė vendeve tė punės, tė cilėt paraqesin mė shumė
  rrezikshmėri, duhet tė mbahet rezervė uji dhe rėre.

  INSTRUKSIONE PER PUNEMARRESIT

  Neni 66

  (1) Punėdhėnėsi duhet tė vėrė nė dijeni punėmarrėsit pėr
  rreziqet nga zjarri dhe shpėrthimet e ndryshme, si dhe mbi mjetet
  mbrojtėse pėr tė parandaluar shfaqjen e rreziqeve tė tilla.
  (2) Punėdhėnėsi u mėson punėmarrėsve mėnyrėn e pėrdorimit tė
  fikėsave dhe mjeteve tė tjera mbrojtėse kundėr zjarrit.
  (3) Punėdhėnėsi u tregon punėmarrėsve rrugėt e daljes nė rast
  zjarri dhe organizon tė paktėn njė herė nė vit ushtrime tė luftės
  kundėr zjarrit dhe mėnyrėn e evakuimit tė personave.

  MBROJTJA KUNDER KUSHTEVE ATMOSFERIKE

  Neni 67

  (1) Kur punėmarrėsit punojnė nė natyrė, kantiere ndėrtimi,
  punėt publike, bujqėsi ose industri, atyre duhet tžu sigurohet njė
  strehė qė tė ndodhet nė njė largėsi tė tillė, tė cilėn punėmarrėsit
  ta pėrdorin lirisht.
  (2) Rojat e ēdo ndėrmarrjeje duhet tė qėndrojnė nė njė mjedis
  tė caktuar.

  PAJISJE INDIVIDUALE

  Neni 68

  (1) Kur masat e mbrojtjes kolektive janė tė pamjaftueshme pėr
  tė mbrojtur punėmarrėsit, punėdhėnėsi duhet tė vėrė nė dispozicion
  tė punėmarrėsve, pa pagesė nga ana e tyre, pajisje individuale
  mbrojtėse pėr mbrojtjen nga rreziqet nė punė.
  (2) Pajisjet duhet tė provohen dhe tė pastrohen para se tži
  jepen punėmarrėsit. Ato duhet tė jenė nė gjendje tė mirė tė
  pėrdorshme nė ēdo kohė dhe tė vendosura nė vende tė mbrojtura nga
  pluhuri dhe ndotėsit e tjerė.

  G. PIJET. NGRENIA

  PIJET

  Neni 69

  Punėdhėnėsi duhet tė vėrė nė dispozicion tė punėmarrėsve ujė
  tė pijshėm, tė paktėn 6 litra nė ditė pėr person.

  USHQIMI

  Neni 70


  Punėdhėnėsi vė nė dispozicion tė punėmarrėsve lokal pėr
  ngrėnie me kushte higjienike tė pranueshme, kur kjo justifikohet
  nga numri i punėmarrėsve, largėsia e vendit tė punės, nga
  vendbanimi ose mėnyra e organizimit tė punės.


  H. GARDEROBA. INSTALIMET SANITARE

  SENDET VETJAKE

  Neni 71

  Punėmarrėsit duhet tė kenė mundėsi tė ndėrrojnė veshjet, tži
  vendosin ato dhe sendet vetjake, nė njė vend tė mbrojtur nga
  pėrvetėsimet, kushtet e vėshtira atmosferike dhe burimet ndotėse.

  INSTALIMET SANITARE

  Neni 72

  (1) Punėdhėnėsi duhet tė vėrė nė dispozicion tė punėmarrėsve
  mjetet e nevojshme pėr tė siguruar higjienėn vetjake, ujė nė sasi
  tė mjaftueshme, sapun, mjete pastrimi dhe fshirje.
  (2) Dushet vendosen nė ndėrmarrje ku kryhen punė qė ndotin e
  tė bėjnė pis.
  (3) WC-tė duhet tė jenė nė numėr tė mjaftueshėm. Ato duhet tė
  vendosen nė ēdo lokal dhe tė sigurohet ajrosja e tyre.
  (4) Nė ēdo ndėrmarrje duhet tė ndėrtohen dhoma higjienike pėr
  gratė.

  BANIMI. STREHIMI

  Neni 73

  Banesat qė u jepen punėmarrėsve nga punėdhėnėsi duhet tė kenė
  higjienė dhe pastėrti tė pranueshme si dhe WC pėr burra dhe pėr
  gratė.

  MIREMBAJTJA

  Neni 74

  Pajisjet sanitare dhe lokalet e pėrdorimit vetjak nga
  punėmarrėsit duhet tė mbahen nė gjendje tė pastėr.


  NDIHMA E SHPEJTE

  Neni 75

  (1) Nė ēdo sipėrmarrje duhet tė merren masat e duhura pėr
  dhėnien e ndihmės sė shpejtė ēdo personi tė dėmtuar nė vendin e
  punės.
  (2) Nė ēdo sipėrmarrje, tė paktėn njė anėtar i personelit, pėr
  ēdo grup, duhet tė ketė marrė instruksionet e nevojshme pėr tė
  dhėnė ndihmėn e parė nė rastet urgjente.
  (3) Nė ēdo mjedis pune duhet tė jetė kutia e ndihmės sė
  shpejtė e pajisur rregullisht me materialet dhe mjetet e nevojshme.


  KOHEZGJATJA E PUNES DHE E PUSHIMEVE

  KREU IX

  PERKUFIZIME

  Neni 76

  (1) Me kohėzgjatje tė punės kuptohet koha gjatė sė cilės
  punėmarrėsi ėshtė nė dispozicion tė punėdhėnėsit. Nuk pėrfshihet nė
  kohėn e punės koha e pushimit gjatė sė cilės punėmarrėsi nuk ėshtė
  nė dispozicion tė punėdhėnėsit.
  (2) Nuk pėrfshihet nė kohėzgjatjen ditore tė punės koha qė i
  duhet punėmarrėsit pėr tė ardhur nė punė dhe pėr t'u larguar prej
  saj. Pėrjashtimet rregullohen me VKM.

  A. KOHEZGJATJA DITORE E PUNES

  PERKUFIZIM

  Neni 77

  Me kohėzgjatje ditore tė punės kuptohet koha e pėrditshme
  efektive e punės nga ora 0 deri nė orėn 2400 tė sė njėjtės ditė, pa
  pėrfshirė pushimet.

  KOHEZGJATJA E PUNES DHE PUSHIMI DITOR

  Neni 78
  (1) Kohėzgjatja ditore e punės pėrcaktohet nga kontrata
  kolektive ose nga kontrata individuale e punės.
  (2) Kohėzgjatja ditore normale e punės ėshtė 8 orė nė ditė;
  kohėzgjatja ditore e punės mund tė jetė mė e madhe ose mė e vogėl
  vetėm brenda limiteve tė kohės javore maksimale tė punės.
  (3) Pėr punėmarrėsit nėn 18 vjeē kohėzgjatja ditore e punės
  ėshtė jo mė shumė se 6 orė nė ditė.
  (4) Pushimi ditor ėshtė tė paktėn 11 orė pa ndėrprerje brenda
  ditės ose nė rast nevoje pėr dy ditė rresht.

  PUSHIMET

  Neni 79

  (1) Orėt e fillimit dhe tė mbarimit tė punės pėrcaktohen nga
  rregullorja e brendshme, brenda kufijve tė parashikura nga ligji
  dhe me VKM.
  (2) Momenti dhe kohėzgjatja e pushimeve tė pėrditshme caktohen
  nė kontratėn kolektive tė punės ose nė kontratėn individuale, nė
  kufijtė e parashikuara me VKM.

  PUNA E NATES

  Neni 80


  (1) Me punė nate kuptohet puna e kryer nga ora 2200 deri nė
  orėn 600 tė mėngjesit.
  (2) Kohėzgjatja e punės sė natės dhe e punės sė kryer njė ditė
  para ose pas saj nuk duhet tė jetė mė shumė se tetė orė pa
  ndėrprerje. Ato duhet tė paraprihen ose pasohen me pushim ditor tė
  menjėhershėm.
  SHTESA MBI PAGE

  Neni 81
  (1) Ēdo orė pune e kryer nga ora 1900 deri nė 2200 jep tė
  drejtėn e njė shtese mbi pagė jo mė pak se 20 pėr qind.
  (2) Ēdo orė pune e kryer midis intervalit 2200 dhe 600 jep tė
  drejtėn e njė shtese mbi pagė jo mė pak se 50 pėr qind.

  B. KOHA JAVORE E PUNES

  PERKUFIZIM

  Neni 82

  Me kohėzgjatje javore tė punės kuptohet koha e punės e kryer
  nga e hėna nė mėngjes ora 0 deri tė dielėn e ardhshme ora 2400.

  KOHEZGJATJA MAKSIMALE JAVORE E PUNES

  Neni 83

  (1) Kohėzgjatja normale javore e punės pėrcaktohet nė
  kontratėn kolektive tė punės ose nė kontratėn individuale.
  (2) Ajo ėshtė maksimumi 48 orė nė javė.

  PUNET E VESHTIRA

  Neni 84

  Kėshilli i Ministrave pėrcakton kohėzgjatje javore tė
  reduktuar pėr punėt qė paraqesin vėshtirėsi ose qė janė tė dėmshme
  pėr shėndetin.

  C. PUSHIMI JAVOR DHE DITET E FESTAVE

  PUSHIMI JAVOR

  Neni 85

  (1) Pushimi javor ėshtė jo mė pak se 36 orė, prej tė cilave 24
  orė pa ndėrprerje.
  (2) Pushimi javor pėrfshin ditėn e diel.
  (3) Pushimi javor nuk ėshtė i pagueshėm.
  (4) Pėrjashtimet rregullohen me VKM.

  DITET E FESTAVE ZYRTARE

  Neni 86

  (1) Si rregull ndalohet puna nė ditėt e festave zyrtare.
  (2) Punėmarrėsi gėzon tė drejtėn e pagės pėr punėn e kryer nė
  ditėt e festave zyrtare. Kur dita e festės zyrtare bie tė dielėn,
  pushimi shtyhet ditėn e hėnė.
  (3) Pėrjashtimet pėr tė punuar nė ditėt e festave zyrtare
  pėrcaktohen me VKM.

  PUNA NE DITEN E DIEL OSE NE DITET E FESTAVE ZYRTARE

  Neni 87

  Puna e kryer ditėn e diel ose nė ditėt e festave zyrtare
  kompensohet me njė shtesė page jo mė pak se 25 pėr qind ose njė
  pushim tė barabartė me kohėzgjatjen e punės sė kryer, qė merret njė
  javė para ose pas kryerjes sė saj.

  D. ORET SHTESE

  PERKUFIZIM

  Neni 88

  (1) Me orė shtesė kuptohet ēdo orė pune e kryer mbi
  kohėzgjatjen ditore normale ose javore maksimale tė punės.
  (2) Quhet orė shtesė ēdo orė pune e kryer mbi orarin normal tė
  punėmarrėsit qė punon me kohė tė pjesshme.

  DETYRIMI PER TE KRYER ORE SHTESE

  Neni 89

  Nėse rrethanat kėrkojnė kryerjen e orėve shtesė, punėdhėnėsi
  kėrkon nga punėmarrėsi kryerjen e tyre pėr aq sa ėshtė e mundur dhe
  e nevojshme dhe duke mbajtur parasysh kushtet vetjake dhe familjare
  tė punėmarrėsit.
  KOHEZGJATJA MAKSIMALE E OREVE SHTESE

  Neni 90


  (1) Kohėzgjatja maksimale e orėve shtesė pėrcaktohet nė
  kontratėn kolektive ose kontratėn individuale tė punės.
  (2) Nuk mund tė kėrkohet kryerja e orėve shtesė javore kur
  punėmarrėsi ka kryer 50 orė pune nė javė.
  (3) Kėshilli i Ministrave vendos rregulla tė veēanta pėr
  kryerjen e orėve shtesė pėr punėt qė janė veēanėrisht tė vėshtira
  ose tė dėmshme pėr shėndetin.
  (4) Me autorizimin e Inspektoratit tė Punės, kohėzgjatja
  maksimale e orėve shtesė mund tė tejkalohet nė rastet e forcės
  madhore ose tė punėve urgjente nė dobi tė popullsisė.

  KOMPENSIMI

  Neni 91

  (1) Punėdhėnėsi pėr orėt shtesė tė punės qė nuk janė
  kompensuar me pushim duhet t'i paguajė punėmarrėsit pagėn normale
  dhe njė shtesė jo mė pak se 25 pėr qind tė saj, me pėrjashtim tė
  rasteve kur parashikohet ndryshe nė kontratėn kolektive.
  (2) Punėdhėnėsi nė marrėveshje me punėmarrėsin, mund tė
  kompensojė orėt shtesė tė punės me njė pushim tė paktėn 25 pėr qind
  mė tė madh, qė i korrespondon kohėzgjatjes sė orėve shtesė dhe qė
  jepet brenda 2 muajve nga dita e kryerjes sė punės, me pėrjashtim
  tė rasteve kur parashikohet ndryshe nė kontratėn kolektive.
  (3) Orėt shtesė tė punės tė kryera gjatė pushimit javor ose nė
  ditėt e festave zyrtare kompensohen me pushim ose pagė tė paktėn 50
  pėr qind mė tė madhe se orėt shtesė tė bėra ose paga normale, me
  pėrjashtim tė rasteve kur parashikohet ndryshe nė kontratėn
  kolektive. Ky kompensim pėrfshin edhe kompensimet e pėrfshira nė
  paragrafėt paraardhės.

  E. PUSHIMET VJETOR

  KOHEZGJATJA

  Neni 92
  (1) Kohėzgjatja e pushimeve vjetore tė paguara pėrcaktohen me
  kontratėn kolektive ose me kontratėn individuale tė punės.
  (2) Kohėzgjatja e pushimeve vjetore ėshtė jo mė pak se 3 javė
  kalendarike gjatė vitit tė punės nė vazhdim.
  (3) Kur punėmarrėsi nuk ka kryer njė vit pune tė plotė,
  kohėzgjatja e pushimeve vjetore tė paguara pėrcaktohet nė raport me
  kohėzgjatjen e marrėdhėnieve tė punės. Periudhat e paaftėsisė sė
  pėrkohshme nė punė, konsiderohen si kohė pune.

  DATA E PUSHIMEVE VJETORE

  Neni 93
  (1) Punėdhėnėsi duke mbajtur parasysh dėshirėn e punėmarrėsit
  pėrcakton datėn e fillimit tė pushimeve vjetore tė paguara. Data e
  fillimit tė pushimeve vjetore i njoftohet punėmarrėsit tė paktėn 30
  ditė pėrpara.
  (2) Punėmarrėsi i shtruar nė spital ose qė qėndron nė shtėpi
  pėr shkak sėmundjeje ose aksidenti qė vėrtetohen me raport
  mjekėsor, mund tė kėrkojė shtyrjen e pushimit vjetor.
  (3) Pushimet vjetore duhet tė jepen gjatė vitit tė punės ose
  deri nė fund tė tremujorit tė parė tė vitit pasardhės, por
  asnjėherė nuk duhet tė jenė mė pak se 6 ditė rresht.
  (4) E drejta e pushimeve qė nuk (jepen) merren parashkruhet
  brenda tre vjetėve qė nga dita nė tė cilėn punėmarrėsit i lind kjo
  e drejtė.

  PAGA

  Neni 94


  (1) Paga qė merr punėmarrėsi pėr pushimet vjetore ėshtė po ajo
  qė do tė merrte nė rast se nuk do tži kryente ato, duke shtuar njė
  shpėrblim tė barabartė me pagėn, nė natyrė. Kėshilli i Ministrave
  pėrcakton kriteret e pėrllogaritjes tė shpėrblimit duke shtuar njė
  shpėrblim tė barabartė me pagėn nė natyrė.
  (2) Paga qė jepet pėr pushimet vjetore tė paguara ėshtė ajo qė
  ekziston nė momentin e marrjes sė tyre.
  (3) Nėse paga ėshtė e ndryshueshme, paga qė jepet pėr pushimet
  vjetore tė paguara pėrllogaritet mbi mesataren mujore tė vitit
  paraardhės: ėshtė e indeksueshme.
  (4) Paga pėr pushimet vjetore i paguhet punėmarrėsit nė
  momentin e marrjes sė tyre.
  (5) Kur marrėdhėnie e punės ka pėrfunduar dhe punėmarrėsit nuk
  i janė dhėnė pushimet vjetore qė i takojnė, ai ka tė drejtė pėr njė
  shpėrblim tė barabartė me pagėn e kėtyre pushimeve.
  (6) Nėse gjatė pushimeve vjetore tė paguara punėmarrėsi kryen
  njė punė tė pagueshme nga tė tretėt, nė kundėrshtim tė interesave
  legjitime tė punėdhėnėsit, ky i fundit mund tė mos i japė pagėn pėr
  pushimet e paguara ose mund tė kėrkojė rikthimin e pagės sė
  parapaguar.

  REGJISTRI

  Neni 95

  Punėdhėnėsit janė tė detyruar tė mbajnė regjistrat e pagave
  dhe tė derdhjes sė kontributeve tė aktualizuara ēdo muaj pėr tė
  gjithė punėmarrėsit, tė cilėt punojnė pėr ta dhe ta paraqesin kėtė
  regjistėr sa herė do tė kėrkohet nga inspektorėt e punės.
  Punėdhėnėsit duhet tė mbajnė njė regjistėr, sipas rregullave
  tė parashikuara nė kėtė ligj, ku tė shėnohet pėr ēdo punėmarrės
  data e fillimit tė punės, kohėzgjatja e pushimit qė i takon, datat
  nė tė cilat janė marrė pushimet dhe pagėn e dhėnė pėr pushimet
  vjetore tė paguara.  PUSHIME TE TJERA

  Neni 96
  (1) Nė rast martese ose vdekjeje tė bashkėshortit,
  paraardhėsve ose pasardhėsve tė tij tė drejtpėrdrejtė, punėmarrėsi
  pėrfiton 5 ditė pushimi ditor tė paguar.
  (2) Nė rast sėmundjeje tė rėndė tė paraardhėsve ose
  pasardhėsve tė tij tė drejtpėrdrejtė, e vėrtetuar me raport
  mjekėsor, punėmarrėsi pėrfiton jo mė shumė se 10 ditė pushimi tė
  papaguar.

  DISPOZITA TE VEĒANTA

  Neni 97


  (1) Kėshilli i Ministrave pėrcakton rregulla tė veēanta nė
  favor tė personave juridikė dhe fizikė nė masėn qė situata e tyre
  e veēantė e bėn atė tė domosdoshme:
  a) pėr ndėrmarrjet qė sigurojnė furnizimin me bukė dhe mjete
  qė dėmtohen shpejt;
  b) pėr hotelet, restorantet, kafenetė, institucionet
  kulturore, si dhe ndėrmarrjet qė furnizojnė hotelet, restorantet
  dhe kafenetė me rastin e ngjarjeve tė veēanta;
  c) pėr ndėrmarrjet qė plotėsojnė nevojat e turizimit;
  d) pėr ndėrmarrjet e bujqėsisė, tė kopshtarisė, tė pyjeve dhe
  tė kullotave;
  e) pėr ndėrmarrjet e transportit automobilistik, hekurudhor,
  detar dhe ajror, ndėrmarrjet qė furnizojnė mjete me karburant ose
  qė i mirėmbajnė dhe riparojnė ato;
  f) pėr shtypin e shkruar dhe tė folur;
  g) institucionet e arsimit, edukimit, kulturės, klinikat,
  spitalet, kabinetet mjekėsore si dhe farmacitė.
  h) pėr kantieret, minierat dhe guroret qė pėr arsye tė
  gjendjes sė tyre gjeografike ose tė kushteve klimaterike ose
  teknike tė veēanta, kėrkojnė rregullim tė veēantė tė kohės sė
  punės.
  i) pėr ndėrmarrjet nė tė cilat ėshtė e domosdoshme puna e
  rregullt ose periodike e natės, tė dielėn ose ditėt e festave
  zyrtare;
  - pėr arsye teknike, veēanėrisht kur procesi i punės nuk mund
  tė ndėrpritet pėr shkak tė rrezikut qė sjell ndėrprerja pėr
  punėmarrėsit ose mjedisin ose pėr shkak tė teknlogjisė sė
  prodhimit;
  - pėr arsye ekonomike, veēanėrisht kur ndėrprerja ose
  rifillimi i procesit tė punės kėrkon shpenzime tė mėdha investimi
  dhe amortizimi;
  j) personat, prania e tė cilėve ėshtė e domosdoshme, si dhe
  pėr ata qė kryejnė udhėtime tė shpeshta pėr arsye pune.
  (2) Janė tė pavlefshme dispozitat e veēanta qė cenojnė tė
  drejtėn e punėmarrėsve pėr pushime vjetore tė paguara siē
  pėrcaktohet nė kėtė Kod.

  MBROJTJA E VEĒANTE PER TE MITURIT DHE GRATE

  KREU X

  A. MBROJTJA E VEĒANTE PER TE MITURIT

  MOSHA MINIMALE

  Neni 98

  (1) Ndalohet marrja nė punė e tė miturve nėn moshėn 16 vjeē.
  Ky ndalim nuk zbatohet pėr tė miturit jo mė pak se 14 vjeē gjatė
  pushimeve shkollore.
  (2) Tė miturit nėn moshėn 14 vjeē mund tė jenė subjekt i
  kėshillimit dhe formimit profesional qė rregullohet me VKM.

  PUNET E LEHTA

  Neni 99

  (1) Tė miturit nga mosha 14-18 vjeē mund tė punėsohen nė punė
  tė lehta qė nuk dėmtojnė shėndetin dhe formimin e tyre, vetėm gjatė
  pushimeve shkollore.
  (2) Kėshilli i Ministrave pėrcakton punėt e lehta dhe vendos
  rregulla tė veēanta pėr kohėzgjatjen maksimale dhe kushtet e
  kryerjes sė punės.

  PUNET E VESHTIRA OSE TE RREZIKSHME

  Neni 100
  (1) Vetėm personat madhorė mund tė punėsohen nė punė tė
  vėshtira ose qė paraqesin rrezik pėr shėndetin ose personalitetin
  e tyre. Kėshilli i Ministrave pėrcakton punėt e vėshtira ose tė
  rrezikshme.
  (2) Kėshilli i Ministrave vendos rregulla tė veēanta pėr
  kohėzgjatjen dhe kushtet e kryerjes sė punėve tė vėshtira ose tė
  rrezikshme pėr tė miturit mbi 16 vjeē dhe pėr gratė shtatzana.

  Neni 101Ndalohet tė punojnė nė punėn e natės punėmarrėsit nėn moshėn
  18 vjeē dhe ata tė deklaruar invalidė mbi bazėn e raportit mjekėsor
  sipas ligjit pėr sigurimet shoqėrore.

  I love you daddy
  :flamuri:

  Comment


  • #3
   DISPOZITA TE VEĒANTA

   Neni 102

   (1) Inspektorati i Punės kur e ēmon tė arsyeshme dhe pas
   konsultimit me organizatat e interesuara tė punėmarrėsve dhe tė
   punėdhėnėsve, mund tė lejojė punėn e tė miturve nė veprimtari
   social-kulturore.
   (2) Autorizimet individuale parashikojnė kohėzgjatjen
   maksimale dhe kushtet e punės.

   KONTROLLI MJEKESOR

   Neni 103


   (1) Tė miturit nėn moshėn 18 vjeē duhet tė punėsohen vetėm kur
   njihen si tė aftė pėr punė pas kontrollit mjekėsor tė plotė.
   (2) Kėshilli i Ministrave pėr punė tė caktuara vendos qė
   kontrollit mjekėsor tži nėnshtrohen edhe madhorėt deri nė 21 vjeē.
   (3) Kėshilli i Ministrave vendos rregulla tė veēanta pėr
   procedurat e kontrollit mjekėsor.
   (4) Punėdhėnėsi ėshtė detyruar tė pėrballojė shpenzimet pėr
   vizitat mjekėsore tė punėmarrėsit.

   B. MBROJTJA E VEĒANTE PER GRATE

   NDALIMI I PUNES PER GRATE SHTATZANA DHE NENAT E REJA

   Neni 104

   Ndalohet puna pėr gratė shtatzana gjatė 35 ditėve qė
   paraprijnė datėn e parashikuar pėr lindje dhe 42 ditėve pas
   lindjes; periudha e parė bėhet 60 ditė kur gruaja ėshtė shtatzanė
   pas fėmijės sė parė.

   LEJA E LINDJES

   Neni 105


   (1) Tė ardhurat, qė pėrfitohen nė rast leje lindjeje,
   pėrcaktohen nga ligji mbi sigurimet shoqėrore.
   (2) Jashtė periudhės sė ndalimit tė punės qė parashikohet nė
   nenin 100, gruaja mund tė refuzojė tė punojė pėr tė pėrfituar tė
   ardhura nga Sigurimet Shoqėrore.

   LEJA E BIRESIMIT

   Neni 106

   (1) Nė rast birėsimi tė njė fėmije tė porsalindur, gruaja ka
   tė drejtėn e lejes sė parashikuar nga ligji mbi sigurimet
   shoqėrore.
   (2) Gjatė kėsaj periudhe punėdhėnėsi nuk mund ta detyrojė tė
   punojė gruan qė ka birėsuar fėmijė.

   ZGJIDHJA E KONTRATES

   Neni 107


   (1) Eshtė e pavlefshme zgjidhja e kontratės sė punės e
   njoftuar nga punėdhėnėsi nė periudhėn gjatė sė cilės gruaja
   pretendon pėr tė pėrfituar tė ardhura nga Sigurimet Shoqėrore nė
   rast lindjeje ose birėsimi.
   (2) Kur zgjidhja e kontratės sė punės ėshtė njoftuar para
   fillimit tė periudhės sė mbrojtjes, tė parashikuar nė nenin 104 dhe
   afati i njoftimit nuk ka pėrfunduar, ky afat pezullohet gjatė
   periudhės sė mbrojtjes. Afati i njoftimit rifillon tė ecė vetėm pas
   pėrfundimit tė periudhės sė mbrojtjes.

   PUNA E NATES

   Neni 108

   (1) Ndalohet puna e natės pėr gratė shtatzana
   (2) Kėshilli i Ministrave vendos rregulla tė veēanta pėr
   rastet kur lejohet puna e natės pėr gra.


   PAGA

   KREU XI

   A. CAKTIMI I PAGES

   PERKUFIZIM

   Neni 109

   (1) Me pagė kuptohet paga bazė, si dhe shtesat me karakter tė
   pėrhershėm.
   (2) Nuk konsiderohen si pjesė pėrbėrėse tė pagės shpėrblimet
   qė merr punėmarrėsi pėr shpenzimet e kryera pėr shkak tė
   veprimtarisė tė tij profesionale.

   VLERA E PAGES

   Neni 110

   (1) Punėdhėnėsi i paguan punėmarrėsit pagėn sipas dispozitave
   tė kontratės kolektive ose kontratės individuale, dhe nė mungesė tė
   tyre, punėdhėnėsi detyrohet tė paguajė pagėn e zakonshme pėr atė
   lloj pune tė caktuar.
   (2) Paga mund tė pėrllogaritet nė kohė, sipas punės sė kryer
   (pagė nė njėsi, nė detyrė, ose me porosi); paga mund tė llogaritet
   gjithashtu nė funksion tė rezultateve tė ndėrmarrjes (me
   pjesėmarrje nė fitim ose nė xhiron e tė ardhurave).
   (3) Pagesa e punės jo nė bazė tė kriterit kohė, duhet tė
   llogaritet nė mėnyrė qė t'i japė mundėsi punėmarrėsit me aftėsi
   mesatare dhe qė punon normalisht tė pėrfitojė tė paktėn tė njėjtin
   pagė me atė tė punėmarrėsit qė paguhet me kohė dhe qė kryen tė
   njėjtėn punė.

   PAGA MINIMALE

   Neni 111


   (1) Paga nuk mund tė jetė mė e ulėt se paga minimale e caktuar
   me VKM
   (2) Paga minimale pėrcaktohet nė bazė:
   a - tė faktorėve ekonomikė, kėrkesave tė zhvillimit ekonomik
   dhe zvogėlimit tė papunėsisė, rritjes sė prodhimit;
   b - tė nevojave tė punėmarrėsve dhe familjeve tė tyre, duke
   pasur parasysh nivelin e pėrgjithshėm tė jetesės sė punėmarrėsve nė
   vend, tė ardhurat e pėrfituara nga sigurimet shoqėrore dhe nivelet
   e jetesės sė grupeve tė ndryshme shoqėrore.
   (3) Kėshilli i Ministrave mund tė caktojė njė pagė minimale mė
   tė ulėt pėr tė lehtėsuar futjen e tė rinjve nė tregun e punės.

   KOMISIONI

   Neni 112

   (1) Komisioni ėshtė shpėrblimi qė i njihet punėmarrėsit pėr
   njė veprimtari qė ai duhet tė kryejė ose pėrfundojė me klientin pėr
   llogari tė punėdhėnėsit.
   (2) Kur palėt kanė rėnė dakord pėr njė komision biznesi,
   punėmarrėsi gėzon tė drejtėn tė pėrfitojė atėherė dhe nė atė masė
   kur klienti ėshtė ēliruar nga detyrimet e tij.
   (3) žshtė e pavlefshme marrėveshja nė bazė tė sė cilės
   punėmarrėsi duhet tė pėrgjigjet pėr dėmin qė ėshtė pasojė e
   zbatimit jo tė rregullt nga klienti tė detyrimeve tė tij.

   PJESEMARRJA NE REZULTATE

   Neni 113

   Kur nė bazė tė kontratės, punėmarrėsi ka tė drejtė tė
   pėrfitojė njė shpėrblim nė raport me rezultatin e shfrytėzimit, ky
   llogaritet mbi bazėn e rezultatit vjetor, i pėrcaktuar nė bazė tė
   ligjit dhe parimeve tregtare pėrgjithėsisht tė pranuara.

   SHPERBLIMI

   Neni 114

   (1) Nėse palėt bien dakort, punėdhėnėsi i jep punėmarrėsit njė
   shpėrblim tė veēantė mbi pagė, nė fund tė vitit, duke marrė
   parasysh cilėsinė e punės sė tij ose mbarėvajtjen e ndėrmarrjes.
   (2) Kur punėdhėnėsi i jep punėmarrėsit njė shpėrblim pėr tre
   vjet rresht, ai ėshtė i detyruar ta japė kėtė shpėrblim edhe nė tė
   ardhmen. Nė kėtė rast shpėrblimi jepet pėr aq kohė sa vazhdojnė
   marrėdhėniet e punės qė lejojnė njė gjė tė tillė.

   BARAZI NE SHPERBLIM MIDIS SEKSEVE

   Neni 115

   (1) Punėdhėnėsi jep tė njėjtėn pagė si pėr gratė edhe pėr
   burrat qė kryejnė punė me vlerė tė barabartė.
   (2) Nuk konsiderohen si diskriminuese, diferencat nė pagė, qė
   bazohen nė kritere objektive pavarėsisht nga seksi, si cilėsia dhe
   sasia e punės, kualifikimi profesional dhe vjetėrsia nė punė.
   (3) Kur punėmarrėsi parashtron tė dhėna serioze qė lėnė tė
   kuptojnė ekzistencėn e njė diskriminimi, punėdhėnėsi ėshtė i
   detyruar tė provojė tė kundėrtėn.
   (4) Diskriminimi eliminohet kur punėdhėnėsi i akordon
   punėmarrėsit tė diskriminuar njė shpėrblim qė pėrfshin gjithė
   avantazhet qė ka punėmarrėsi i seksit tjetėr.
   (5) Kėshilli i Ministrave mund tė parashikojė rregulla tė
   tjera pėr zbatimin e barazisė sė punėmarrėsve nė shpėrblim.

   B.PAGESA

   DOMOSDOSHMERIA

   Neni 116

   (1) Punėdhėnėsi i paguan rregullisht pagėn punėmarrėsit ēdo dy
   javė, kur paga llogaritet me orė, ditė ose javė dhe nė fund tė ēdo
   muaji kur llogaritet me muaj, me pėrjashtim tė rasteve kur
   parashikohet ndryse nė marrėveshje me shkrim.
   (2) Pjesėmarrja nė rezultatin vjetor paguhet kur ai bėhet i
   ditur, por jo me shumė se tre muaj pas pėrfundimit tė vitit
   financiar.
   (3) Punėdhėnėsi i jep punėmarrėsit paradhėnie brenda masės sė
   punės sė kryer kur ėshtė e mundshme dhe e nevojshme. Paradhėniet
   mund tė zbriten nga paga nė ditėn e pagesės.

   ZBRITJET NGA PAGA

   Neni 117

   (1) Punėdhėnėsi zbret nga paga e punėmarrėsit tatimin mbi tė
   ardhurat nga paga, shpėrblimin individual dhe kontributet e
   sigurimeve shoqėrore e shėndetėsore tė parashikura me ligj, me akte
   nėnligjore, me kontrata kolektive ose me kontrata individuale.
   (2) Punėdhėnėsi vetėm me autorizim me shkrim nga punėmarrėsi
   mund tė zbresė nga paga kuotizacionet sindikale. Ky autorizim mund
   tė shfuqizohet nė ēdo kohė.

   MENYRA E PAGESES

   Neni 118

   (1) Paga duhet tė paguhet nė monedhė shqiptare, me pėrjashtim
   tė rasteve tė parashikuara ndryshe nė akte normative. Ajo mund tė
   paguhet edhe me ēek ose tė derdhet pėr llogari tė punėmarrėsit nė
   bankė. Punėdhėnėsi pėrgjigjet financiarisht ndaj punėmarrėsit nė
   rastet kur banka nuk mund tė paguajė brenda 30 ditėve nga data e
   derdhjes sė shumės pėr llogari tė punėmarrėsit.
   (2) Pėr pagėn nė natyrė palėt merret vesh vetėm me shkrim dhe
   brenda kufijve tė caktuar me VKM. Paga nė natyrė ka tė bėjė vetėm
   me strehimin dhe ushqimin qė konsumohet gjatė pushimit nė
   ndėrmarrje nga punėmarrėsi.

   PERLLOGARITJA E PAGES

   Neni 119

   (1) Punėdhėnėsi i jep punėmarrėsit pėr ēdo pagė pėrllogaritjen
   ku pėrfshihet shuma e pagės, bazat e pėrllogaritjes, nėse kjo ėshtė
   e ndryshueshme, si dhe tė gjitha zbritjet prej saj.
   (2) Kur paga nuk ėshtė llogaritur nė kohė, punėdhėnėsi ėshtė
   i detyruar tži japė informacionin e nevojshėm punėmarrėsit ose nė
   vend tė tij njė eksperti tė caktuar nė marrėveshje mes tyre dhe nė
   rast tė kundėrt nga gjykata.
   Ai autorizon punėmarrėsin ose ekspertin tė konsultohen me
   librat dhe dokumentacionin e nevojshėm nė masėn qė ky kontroll e
   kėrkon atė.

   INTERESAT NE RAST VONESE

   Neni 120

   Nė rast tė pagesės sė pagės me vonesė, taksa vjetore e
   interesit nė rast vonese ėshtė jo me pak se 10 pėr qind e shumės sė
   papaguar dhe nė tė gjitha rastet jo mė pak se 150 pėr qind e
   inflacionit gjatė periudhės sė vonesės.

   C. MBROJTJA

   REFUZIMI

   Neni 121

   (1) Pranimi i pėrllogaritjes dhe arkėtimi i pagės, pa u
   kundėrshtuar nga punėmarrėsi, nuk quhet dorėheqje nga paga, nga njė
   pjesė e saj ose nga shpėrblimet qė i takojnė.
   (2) žshtė e pavlefshme dorėheqja nga paga pėr punėn e kryer nė
   bazė tė kontratės qė bėhet nga punėmarrėsi gjatė marrėdhėnieve tė
   punės ose njė muaj pas pėrfundimit tė tyre.
   (3) žshtė e pavlefshme edhe dorėheqja nga paga, qė i takon
   punėmarrėsit, deri nė pėrfundim tė afatit tė njoftimit, kur
   kontrata lidhet me kohėzgjatje tė pacaktuar; kur kontrata lidhet me
   kohėzgjatje tė caktuar ėshtė e pavlefshme dorėheqja nga paga qė i
   takon punėmarrėsit deri nė pėrfundim tė afatit tė njoftimit tė
   kontratės me kohėzgjatje tė pacaktuar.

   PERDORIMI I LIRE I PAGES

   Neni 122

   (1) Janė tė pavlefshme ndalesat ose lėnia peng e pagave tė
   ardhshme, me pėrjashtim tė rasteve kur punėmarrėsi duhet tė zbatojė
   njė vendim gjyqėsor.
   (2) Punėdhėnėsi nuk mund ta kompensojė pagėn me njė kredi ndaj
   punėmarrėsit, me pėrjashtim tė rasteve tė ndalimeve nga paga.
   Megjithatė, detyrimet qė rrjedhin nga njė dėm i shkaktuar
   qėllimisht kompesohen pa asnjė kufizim.
   (3) Ndalohet dhėnia e gjobave nga punėdhėnėsi, me pėrjashtim
   tė sanksioneve tė parashikuara me kontratė kolektive.
   (4) Marrėveshjet pėr pėrdorimin e pagės nė interes tė
   punėdhėnėsit janė tė pavlefshme.

   MINIMUMI JETIK

   Neni 123

   (1) Paga ėshtė jetike kur ajo ėshtė e nevojshme pėr tė
   siguruar mbajtjen e punėmarrėsit dhe tė familjes sė tij.
   (2) Me kėrkesėn e tė interesuarit, Ministri i Punės ose organi
   i autorizuar prej tij, cakton minimumin jetik.

   PAAFTESIA PAGUESE

   Neni 124

   (1) Me paaftėsi paguese kuptohet gjėndja qė lidhet me aktivin
   e punėdhėnėsit dhe ka pėr qėllim tė shlyejė kreditorėt e tij, si
   dhe rastet kur nuk mund tė shlyhen detyrimet ndaj punėmarrėsve pėr
   shkak tė gjendjes financiare tė punėdhėnėsit.
   (2) Nė rast paaftėsie paguese detyrimet e punėdhėnėsit ndaj
   punėmarrėsve, deri nė njė shumė tė pėrgjithėshme jo me tė vogėl se
   5 muaj page minimale, kanė pėrparėsi ndaj tė gjitha detyrimeve tė
   tjera edhe kur kėto detyrime garantohen me pasuri tė luajtshme ose
   tė paluajtshme.
   (3) Detyrimet me pėrparėsi tė punėdhėnėsit ndaj punėmarrėsve
   nuk pezullohen nga procedura e falimentimit.

   D. MJETET E PUNES DHE SHPENZIMET

   MJETET E PUNES DHE MATERIALET

   Neni 125

   (1) Punėdhėnėsi i jep punėmarrėsit mjetet dhe materialet e
   nevojshme pėr punė, me pėrjashtim tė rasteve kur parashikohet
   ndryshe me marrėveshje.
   (2) Nėse punėmarrėsi siguron vetė mjetet ose materialet e
   punės nė marrėveshje me punėdhėnėsin, ky i fundit detyrohet tė
   shpėrblejė punėmarrėsin nė masėn e shpenzimit tė kryer prej tij.


   SHPENZIMET

   Neni 126


   (1) Punėdhėnėsi rimburson punėmarrėsin pėr tė gjitha
   shpenzimet qė rrjedhin nga kryerja e punės. Kur punėmarrėsi
   dėrgohet tė punojė jashtė vendit tė tij tė punės, punėdhėnėsi i
   paguan atij shpenzimet e nevojshme pėr kėtė rast.
   (2) Kontrata kolektive e punės mund tė parashikojė qė
   shpenzimet e kryera nga vetė punėmarrėsi, do tži paguhen nė formėn
   e njė shume tė caktuar si paradhėnie e pėrllogaritur mbi bazėn e
   njė dite pune, njė javė ose njė muaji. Rregullimi i pėrllogaritjes
   ėshtė i vlefshėm vetėm nė rastet kur ajo mbulon tė gjitha
   shpenzimet e nevojshme.
   (3) Janė tė pavlefshme kontratat qė parashikojnė pėrfshirjen
   pjesėrisht ose tėrėsisht tė rimbursimit nė pagėn e punėmarrėsit.
   (4) Janė tė pavlefshme kontratat nė bazė tė tė cilave
   punėmarrėsi duhet tė pėrballojė vetė tė gjitha shpenzimet ose njė
   pjesė tė tyre.

   Neni 127

   (1) Nėse nė marrėveshje me punėdhėnėsin, punėmarrėsi pėrdor
   pėr arsye pune automjetin vetjak ose njė tjetėr tė venė nė
   dispozicion nga punėdhėnėsi, shpenzimet e zakonshme pėr pėrdorimin
   ose mirėmbajtjen e automjetit, paguhen nga punėdhėnėsi.
   (2) Nėse punėmarrėsi pėr arsye pune pėrdor automjet nė
   marrėveshje me punėdhėnėsin, punėdhėnėsi duhet tė paguajė taksat
   mbi automjetin dhe primet pėr sigurimin kundrejt pžrgjegjėsisė
   civile.

   AFATET E PAGESES

   Neni 128

   (1) Rimbursimi i shpenzimeve jepet nė tė njėjtėn kohė me pagėn
   mbi bazėn e pėrllogaritjes sė punėmarrėsit, me pėrjashtim tė
   rasteve kur me marrėveshje parashikohen afate tė ndryshme.
   (2) Kur pėrmbushja e detyrimeve kontraktuale kėrkon
   rregullisht kryerje shpenzimesh nga punėmarrėsi, punėdhėnėsi i jep
   atij paradhėnie pėr mbulimin e shpenzimeve, nė intervale tė
   caktuara kohe dhe nė ēdo rast ēdo muaj.

   REFUZIMI I PAGESES

   Neni 129

   (1) Nėse punėdhėnėsi refuzon tė zėrė me punė punėmarrėsin, pėr
   njė arsye qė nuk lidhet me tė, ai detyrohet tė paguajė punėmarrėsin
   edhe kur nuk vazhdon tė punojė.
   (2) Punėdhėnėsi mund tė zbresė nga paga atė qė ka kursyer
   punėmarrėsi pėr shkak tė pengesės pėr tė punuar ose qė ka fituar
   duke kryer njė punė tjetėr ose fitim, nga i cili ka hequr dorė
   qėllimisht.
   (3) Bėjnė pėrjashtim rastet e forcave madhore.

   E. MUNGESAT E PUNEMARRESIT

   SEMUNDJE

   Neni 130

   (1) Kur punėmarrėsi nuk mund tė punojė pėr shkak tė sėmundjes,
   punėdhėnėsi i jep atij 80 pėr qind tė pagės pėr njė periudhė prej
   14 ditėsh tė pambuluara nga Sigurimet Shoqėrore (neni 23, pika 1
   dhe neni 25 i ligjit nr.7703, datė 11.5.1993 "Pėr sigurimet
   shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė")
   (2) Punėmarrėsi vėrteton paaftėsinė e tij pėr punė nėpėrmjet
   raportit mjeksor tė lėshuar nga mjeku. Me kėrkesėn e punėdhėnėsit,
   punėmarrėsi ėshtė i detyruar t'i nėnshtrohet ekzaminimit nga njė
   mjek tjetėr i caktuar prej punėmarrėsit; ky mjek do tė deklarojė
   vetėm paaftėsinė pėr punė tė punėmarrėsit, duke ruajtur sekretin
   mjekėsor.
   (3) Nė rast se ka mospėrputhje nė pikpamjet e mjekut tė
   punėmarrėsit dhe atij tė caktuar nga punėdhėnėsi, punėmarrėsi duhet
   tži nėnshtrohet njė ekspertize qė i besohet njė mjeku tė caktuar
   nga Inspektorati i Punės.
   (4) Punėmarrėsi humbet tė drejtat kundrejt punėdhėnėsit, kur
   ai kundėrshton pa tė drejtė verifikimin e paaftėsisė sė tij pėr
   punė.
   (5) Kur sėmundja ėshtė pasojė e pakujdesisė sė rėndė tė
   punėmarrėsit, nė bazė tė marrėveshjes midis palėve, e drejta pėr
   pagė mund tė thjeshtohet ose tė hiqet fare. Nė mungesė tė
   marrėveshjes kjo e drejtė vendoset nga gjykata.

   AKSIDENTI

   Neni 131


   Kur punėmarrėsi nuk ka mundėsi tė punojė pėr shkak tė njė
   aksidenti nė punė, ai pėrfiton kompensimet nga Sigurimet Shoqėrore.

   PERKUJDESJA PER FEMIJET NE NGARKIM

   Neni 132


   (1) Nė rast pėrkujdesjesh tė domosdoshme pėr fėmijėt nė
   ngarkim, punėmarrėsi pėrfiton pagėn e tij, jo me shumė se 12 ditė
   mungesa nė vit. Punėmarrėsi me fėmijė tė mitur deri nė tre vjeē, ka
   tė drejtė pėr njė pushim tė paguar deri nė 15 ditė, kur fėmija i
   tij ėshtė i sėmurė, vėrtetuar me raport mjekėsor. Ai ka tė drejtė
   tė mungojė pėr njė periudhė shtesė jo me shumė se 30 ditė nė vit pa
   pagesė.
   (2) Pushimi i jepet bashkėshortit qė merret kujdeset
   efektivisht pėr fėmijėn. Nė rast tė kundėrt ai i jepet me rradhė
   edhe nėnės edhe babait.
   (3) Punėdhėnėsi mund tė verifikojė raportin pėr kujdesin pėr
   fėmijėn duke caktuar njė mjek tjetėr.
   Dispozitat e verifikimit tė paaftėsisė nė punė pėr shkak
   sėmundjeje zbatohen me analogji.


   PERMBUSHJA E DETYRIMIT LIGJOR

   Neni 133

   (1) Punėdhėnėsi i jep pagėn, pėr jo mė shumė se 14 ditė pune,
   punėmarrėsit qė mungon nė punė pėr shkak tė pėrmbushjes sė
   detyrimit ligjor.
   (2) Punėdhėnėsi mund tė zbresė nga paga shpėrblimet qė merr
   punėmarrėsi pėr pėrmbushjen e detyrimit ligjor.

   KUSHTE KLIMATERIKE

   Neni 134

   Tė drejtat e punėmarrėsve nė rast tė ndėrprerjes sė punės pėr
   shkak tė kushteve klimaterike tė jashtėzakonshme, pėrcaktohen me
   vendim tė Kėshillit tė Ministrave.

   TE DREJTAT E SHPIKESIT DHE AUTORIT PUNEMARRES

   KREU XII

   SHPIKJET

   Neni 135

   (1) Shpikjet, me patente ose jo, qė ka bėrė ose nė tė cilat ka
   marrė pjesė punėmarrėsi gjatė ushtrimit tė veprimtarisė sė tij
   nė shėrbim tė punėdhėnėsit dhe nė pėrputhje me detyrimet e tij
   kontraktuale, i pėrkasin punėdhėnėsit.
   (2) Me marrėveshje tė shkruar punėdhėnėsi mund tė ushtrojė tė
   drejta mbi shpikjet qė ka bėrė punėmarrėsi gjatė ushtrimit tė
   veprimtarisė sė tij nė shėrbim tė punėdhėnėsit, por jashtė
   kryerjes sė detyrimeve tė tij kontraktuale.
   (3) Punėmarrėsi, qė ka bėrė njė shpikje, siē parashikohet nė
   paragrafin e mėsipėrm e informon pėr kėtė me shkrim
   punėdhėnėsin; ky i fundit brenda 6 muajsh njofton me shkrim
   punėmarrėsin, nėse mendon ta fitojė shpikjen ose tžia lerė atė
   atij.
   (4) Nėse shpikja nuk i lihet punėmarrėsit, punėdhėnėsi i
   paguan atij njė shpėrblim tė drejtė, duke mbajtur parasysh tė
   gjitha rrethanat, vlerėn ekonomike tė shpikjes, bashkėpunimin
   e punėdhėnėsit dhe tė ndihmesave tė tij, pėrdorimin, qė i
   ėshtė bėrė pajisjeve tė tij, shpenzimet e punėmarrėsit dhe
   vendin e tij nė ndėrmarrje.


   VIZATIME DHE MODELE INDUSTRIALE. VEPRA LETRARE DHE ARTISTIKE

   Neni 136

   (1) Kur punėmarrėsi krijon njė vepėr gjatė ushtrimit tė
   veprimtarisė sė tij nė shėrbim tė punėdhėnėsit dhe nė
   pėrputhje me detyrimet e tij kontraktuale, e mbrojtur ose jo,
   punėdhėnėsi mund ta pėrdorė atė nė masėn qė e lejon qėllimi i
   kontratės.
   (2) Tė njėjtat rregulla zbatohen edhe pėr vizatimet dhe
   modelet industriale, si dhe pėr programet informatike tė
   krijuara nga punėmarrėsi gjatė ushtrimit tė veprimtarisė sė
   tij nė shėrbim tė punėdhėnėsit dhe nė pėrputhje me detyrimet
   e tij kontraktuale.


   VENIA NE DISPOZICION E PUNEMARRESVE DHE
   TRANSFERIMI I MARREDHENIEVE TE PUNES

   KREU XIII

   VENIA NE DISPOZICION E PUNEMARRESVE

   Neni 137

   (1) Punėdhėnėsi nuk mund ta vėrė nė dispozicin tė njė
   punėdhėnėsi tjetėr njė punėmarrės tė tij, pa pėlqimin e kėtij
   tė fundit. Nė kėtė rast mbetet nė fuqi kontrata fillestare
   midis punėdhėnėsit dhe punėmarrėsit.
   (2) Kur njė punėdhėnės vė nė dispozicion tė njė punėdhėnėsi
   tjetėr punėmarrėsin e tij, punėdhėnėsi i ri ėshtė i detyruar
   tži sigurojė punėmarrėsit, tė paktėn, tė njėjtat kushte pune
   me ato qė u ka siguruar punėmarrėsve tė ndėrmarrjes sė tij qė
   kryejnė tė njėjtėn punė.
   (3) Punėdhėnėsi, nė dispozicion tė tė cilit ėshtė vėnė
   punėmarrėsi, ka tė njėjtat detyrime kundrejt tij pėr mbrojtjen
   e shėndetit, sigurimit dhe higjienės si ndaj punėmarrėsve tė
   tjerė tė tij.
   (4) Kur punėdhėnėsi nuk pėrmbush detyrimet e tij kundrejt
   punėmarrėsit, tė venė nė dispozicion tė njė punėdhėnėsi
   tjetėr, ky i fundit pėrgjigjet si solidar me punėdhėnėsin e
   parė pėr detyrimet kundrejt punėmarrėsit.


   A.TRANSFERIMI I NDERMARRJES

   MBROJTJA E TE DREJTAVE

   Neni 138

   (1) Nė rast transferimi tė ndėrmarrjes ose njė pjese tė saj,
   tė drejtat dhe detyrimet qė rrjedhin prej tij, nė bazė tė njė
   kontrate pune qė ėshtė nė fuqi deri nė momentin e
   transferimit, i kalojnė personit qė i transferohen kėto tė
   drejta. Punėmarrėsi , edhe kur kundėrshton tė ndryshojė
   punėdhėnėsin, mbetet i lidhur me punėdhėnėsin e ri, deri nė
   pėrfundim tė afatit ligjor tė njoftimit.
   (2) Transferuesi i tė drejtave pėrgjigjet ndaj atij qė i merr
   kėto tė drejta, pėr detyrimet qė rrjedhin nga kontrata e
   punės, deri nė pėrfundim tė afatit kontraktual tė njoftimit
   ose afatit tė pėrcaktuar me kontratė individuale.
   (3) Si rregull transferimi nuk pėrbėn njė shkak pėr pushim nga
   puna as pėr atė qė i jep tė drejtat, as pėr atė qė i merr kėto
   tė drejta. Bėjnė pėrjashtim pushimet, qė ndodhin pėr arsye
   ekonomike, teknike ose tė organizimit qė kėrkojnė ndryshime nė
   planin e punėsimit.

   INFORMACIONI DHE KONSULTIMI

   Neni 139
   (1) Transferuesi i t- drejtave dhe marrėsi i tyre duhet tė
   vėnė nė dijeni sindikatėn e njohur si pėrfaqėsuese tė
   punėmarrėsve, ose nė mungesė punėmarrėsit e interesuar pėr
   transferimin, veēanėrisht pėr motivin e transferimit, pasojat
   juridike, ekonomike dhe sociale tė punėmarrėsve dhe masat qė
   duhet tė merren pėr ta.
   (2) Transferuesi i tė drejtave dhe marrėsi i tyre janė tė
   detyruar t'i njoftojnė kėto informata tė paktėn 30 ditė para
   kryerjes sė transferimit.
   (3) Nė tė njėjtėn afat kohor, ata duhet tė bėjnė konsultime
   lidhur me masat qė prekin punėmarrėsit pėr shkak tė
   transferimit.

   PERFUNDIMI I MARREDHENIES SE PUNES

   KREU XIV

   KOHEZGJATJA E KONTRATES SE PUNES

   Neni 140

   (1) Kontrata e punės lidhet:
   a - pėr njė kohėzgjatje tė pacaktuar;
   b - pėr njė kohėzgjatje tė caktuar.
   (2) Kontrata e punės mund tė lidhet pėr kohėzgjatjen e
   nevojshme pėr kryerjen e njė pune tė caktuar. Nėse kohėzgjatja
   pėrcaktohet me saktėsi nga palėt gjatė lidhjes sė kontratės,
   kjo trajtohet si kontratė me kohėzgjatje tė caktuar. Nėse
   kohėzgjatja nuk pėrcaktohet me saktėsi nga palėt gjatė lidhjes
   sė kontratės, trajtohet si kontratė me kohėzgjatje tė
   pacaktuar.


   A.KONTRATA ME KOHEZGJATJE TE PACAKTUAR

   ZGJIDHJA

   Neni 141

   Kontrata me kohėzgtjatje tė pacaktuar pėrfundon kur zgjidhet
   nga njėra palė dhe ka pėrfunduar afati i njoftimit.


   KOHA E PROVES

   Neni 142

   (1) Konsiderohet si kohė prove 3 muajt e parė tė punės, me
   pėrjashtim tė rasteve kur palėt kanė lidhur njė kontratė pėr
   kryerjen e sė njėjtės pune.
   (2) Koha e provės mund tė reduktohet ose hiqet me marrėveshje
   me shkrim ose me kontratė kolektive.
   (3) Gjatė kohės sė marrjes nė provė, secila nga
   palėt mund tė zgjidhė kontratėn duke i njoftuar vendimin e saj
   palės tjetėr tė paktėn 5 ditė pėrpara.


   AFATET E NJOFTIMIT PAS KOHES SE MARRJES NE PROVE

   Neni 143


   (1) Pėr punėmarrėsin gjatė vitit tė parė tė punės afati i
   njoftimit pėr zgjidhjen e kontratės ėshtė 1 muaj, pėr 2 deri
   nė 5 vjet pune afati ėshtė 2 muaj, pėr mė shumė se 5 vjet pune
   afati ėshtė 3 muaj.
   (2) Kėto afate mund tė ndryshohen me marrėveshje me shkrim ose
   nė kontratėn kolektive tė punės. Kur punėmarrėsi ka kryer njė
   javė deri nė gjashtė muaj pune, afati i njoftimit nuk mund tė
   jetė mė pak se dy javė. Afati i njoftimit ėshtė jo mė pak se
   1 muaj kur punėmarrėsi ka kryer mė shumė se gjashtė muaj pune.
   (3) Afati i njoftimit pėr zgjidhjen e kontratės zgjatet deri
   nė fund tė muajit. Zbatohet i njėjti rregull, kur afati i
   njoftimit pezullohet gjatė periudhės sė paaftėsisė pėr punė
   ose shtatzanisė (pushimi nė kohė tė papėrshtatshme).
   (4) Kur njėra nga palėt e zgjidh kontratėn pa respektuar
   afatin e njoftimit, zgjidhja trajtohet si zgjidhje e kontratės
   me efekt tė menjėhershėm.


   PROCEDURA E PUSHIMIT NGA PUNA

   Neni 144

   (1) Pas kohės sė marrjes nė provė, kur punėdhėnėsi mendon tė
   zgjidhė kontratėn e punės, ai duhet tė njoftojė me shkrim
   punėmarrėsin tė paktėn 72 orė para takimit dhe tė bisedoj me
   tė.
   (2) Punėdhėnėsi, i parashtron punėmarrėsit arsyet e vendimit
   tė marrė pėr zgjidhjen e kontratės.
   (3) Zgjidhja njoftohet tė paktėn pas 48 orėve tė bisedės. Ajo
   duhet tė bėhet me shkrim.
   (4) Punėdhėnėsi, kur gjykon se ka tė bėjė me motive tė drejta
   tė pushimit tė menjėhershėm, mund ta pezullojė punėmarrėsin
   gjatė procedurės.
   (5) žshtė e pavlefshme zgjidhja e kontratės qė bėhet nė
   kundėrshtim me kėtė dispozitė. Palėt ruajnė tė gjitha tė
   drejtat dhe detyrimet qė burojnė nga kontrata.
   (6) Kjo dispozitė nuk zbatohet nė rastet e pushimeve kolektive
   nga puna.


   SHPERBLIMI PER VJETERSINE

   Neni 145

   (1) Punėmarrėsi pėrfiton shprėblim pėr vjetėrsi, kur kontrata
   ėshtė zgjidhur nga punėdhėnėsi dhe marrėdhėniet e punės kanė
   zgjatur jo mė pak se tre vjet. Punėmarrėsi e humb tė drejtėn
   e shpėrblimit pėr vjetėrsi, nėse ėshtė pushuar me efekt tė
   menjėhershėm, pėr shkaqe tė arsyeshme.
   (2) Shpėrblimi pėr vjetėrsi ėshtė tė paktėn sa paga e njė 15
   ditėshi, mbi ēdo it pune tė plotė, qė llogaritet nė bazė tė
   pagės qė ekziston nė pėrfundim tė marrėdhėnieve tė punės. Kur
   paga ėshtė e ndryshueshme, shpėrblimi llogaritet mbi mesataren
   e pagės tė vitit paraardhės dhe indeksohet.
   (3) Shpėrblimit pėr vjetėrsi i shtohet shpėrblimi qė jepet nė
   rastin e zgjidhjes sė kontratės pa shkaqe tė arsyeshme ose tė
   zgjidhjes me efekt tė menjėhershėm pa shkaqe tė arsyeshme.


   ZGJIDHJA E KONTRATES PA SHKAQE TE ARSYESHME

   Neni 146
   (1) Zgjidhja e kontratės nga punėdhėnėsi, konsiderohet pa
   shkaqe tė arsyeshme kur:
   a) punėmarrėsi ka pretendime qė rrjedhin nga kontrata e punės;
   b) punėmarrėsi ka pėrmbushur njė detyrim ligjor;
   c) bėhet pėr motive tė cilat lidhen me personalitetin e
   punėmarrėsit, por qė nuk kanė lidhje legjitime me raportet e
   punės. Konsiderohen si motive tė tilla raca, ngjyra, seksi,
   mosha, gjendja civile, detyrimet familjare, shtatzania, besimi
   fetar, bindjet politike, kombėsia, gjendja shoqėrore.
   d) pėr motive qė lidhen me ushtrimin nga punėmarrėsi, tė njė
   tė drejte kushtetuese, por qė nuk sjell shkeljen e detyrimeve
   qė rrjedhin nga kontrata e punės;
   e) bėhet pėr motive tė antarėsimit ose jo tė punėmarrėsit nė
   sindikatė tė krijuar nė bazė tė ligjit ose pėr shkak tė
   pjesėmarrjes sė tij nė veprimtari sindikale nė bazė tė ligjit;
   f) punėmarrėsi ėshtė anėtar i organit drejtues tė sindikatės
   dhe punėdhėnėsi nuk ka motiv pėr pushimin e tij nga puna;
   g) punėdhėnėsi shkel rregullat pėr konsultim me sindikatėn e
   njohur si pėrfaqėsuese ose me punėmarrėsit pėr transferimin e
   ndėrmarrjes ose pushimin kolektiv nga puna.
   (2) Nėse kontrata zgjidhet pa shkaqe tė arsyeshme, punėmarrėsi
   ka tė drejtė tė ngrejė padi kundėr punėdhėnėsit nė gjykatė,
   brenda 180 ditėve nga dita e pėrfundimit tė afatit tė
   njoftimit.
   (3) Punėdhėnėsi, qė ka zgjidhur kontratėn pa shkaqe tė
   arsyeshme, detyrohet tži japė punėmarrėsit njė dėmshpėrblim
   deri nė njė vit page qė i shtohet pagės qė ai duhet tė marrė
   gjatė afatit tė njoftimit.

   I love you daddy
   :flamuri:

   Comment


   • #4
    ZGJIDHJA E KONTRATES NE KOHE TE PAPERSHTATSHME

    Neni 147

    (1) Punėdhėnėsi nuk mund tė zgjidhė kontratėn kur punėmarrėsi
    ėshtė me pushim paaftėsie tė pėrkohėshme nė punė pėr njė
    periudhė jo mė shumė se njė vit, pėr aq kohė sa punėmarrėsi
    pėrfiton pagesėn nga punėdhėnėsi ose Sigurimet Shoqėrore .
    (2) Kur zgjidhja e kontratės bėhet para se punėmarrėsi tė jetė
    me paaftėsi tė pėrkohėshme pėr mė pak se njė vit pune dhe
    afati i njoftimit nuk ka pėrfunduar, ky afat pezullohet pėr
    periudhėn e paaftėsisė sė pėrkohshme nė punė dhe rifillon tė
    ecė pas pėrfundimit tė kėsaj periudhe.

    PUSHIMI KOLEKTIV NGA PUNA

    Neni 148


    (1) Konsiderohet si pushim kolektiv nga puna, pėrfundimi i
    marrėdhėnies sė punės, me iniciativėn e punėdhėnėsit pėr njė
    ose mė shumė arsye qė nuk kanė tė bėjnė me punėmarrėsit, kur
    numri i pushimeve nga puna brenda 90 ditėve ėshtė tė paktėn
    20, pavarėsisht nga numri i punėmarrėsve qė punojnė nė kėtė
    sipėrmarrje.
    (2) Kur do tė bėjė pushime kolektive nga puna, punėdhėnėsi
    ėshtė i detyruar tė bėjė konsultime me sindikatėn e njohur si
    pėrfaqėsuese e punėmarrėsve ose nė mungesė tė saj me vetė
    punėmarrėsit, me qėllim qė tė arrihet marrėveshja. Konsultimet
    duhet tė fillojnė tė paktėn 20 ditė para zgjidhjes sė
    kontratės sė punės.
    (3) Punėdhėnėsi u jep mundėsi punėmarrėsve ose sindikatės sė
    njohur si pėrfaqėsuese e tyre tė formulojnė propozime
    konstruktive. Pėr kėtė punėdhėnėsi duhet tžu vėrė nė
    dispozicion tė gjitha tė dhėnat e nevojshme dhe veēanėrisht,
    tė njoftojė me shkrim arsyet e pushimit nga puna, numurin e
    punėmarrėsve, qė do tė pushohen nga puna, numrin e
    punėmarrėsve, qė si rregull punėsohen, si dhe kohėn gjatė sė
    cilės ėshtė parashikuar tė kryhen kėto pushime nga puna.
    Punėdhėnėsi ėshtė i detyruar tži dorėzojė Ministrisė sė Punės
    njė kopje tė kėtij njoftimi.
    (4) Konsultimet bėhen pėr tė shmangur ose pakėsuar pushimin
    kolektiv nga puna dhe pėr tė zbutur pasojat qė rrjedhin prej
    tij.
    Konsultimet zgjatin tė paktėn 20 ditė me pėrjshtim tė rasteve
    kur parashikohet ndryshe me marrėveshje.
    (5) Punėdhėnėsi duhet tė njoftojė me shkrim autoritetet
    kompetente pėr ēdo projekt pushimi kolektiv nga puna. Nė
    njoftim duhet tė pėrfshihen tė gjitha tė dhėnat e nevojshme qė
    lidhen me projektin e pushimeve kolektive nga puna si dhe
    konsultimet, qė janė bėrė me pėrfaqėsuesit e punėmarrėsve, siē
    parashikohet nė pikėn 2 tė kėtij neni. Punėdhėnėsi u dorėzon
    njė kopje tė kėtij njoftimi edhe pėrfaqėsuesve tė
    punėmarrėsve. Ministria e Punės ndihmon palėt pėr arritjen e
    njė marrėveshjeje dhe nuk mund tži ndalojė pushimet kolektive.
    (6) Zgjidhja e kontratės nuk mund tė bėhet brenda 30 ditėve qė
    nga dorėzimi i kopjes sė njoftimit me shkrim nga punėdhėnėsi,
    autoritetit kompetent siē parashikohet nė paragrafin 3 tė
    kėtij neni.


    B.KONTRATA ME AFAT TE CAKTUAR

    PERFUNDIMI

    Neni 149

    (1) Kontrata me afat tė caktuar pėrfundon nė fund tė kohės sė
    parashikuar, pa zgjidhje paraprake.
    (2) Kur, mbas pėrfundimit tė afatit tė caktuar, kontrata
    zgjatet nė heshtje tej kėtij afati, ajo konsiderohet si
    kontratė me afat tė pacaktuar.

    KOHA E PROVES

    Neni 150


    (1) Palėt pajtohen dhe shprehen me shkrim pėr kohėn e provės,
    qė zgjat jo mė shumė se tre muaj. Koha e provės mund tė mos
    parashikohet nė rastet kur palėt kanė qenė tė lidhura me njė
    kontratė sipas tė cilės punėmarrėsi ka kryer tė njėjtėn punė.
    (2) Afati i njoftimit gjatė kohės sė provės ėshtė 5 ditė. Nėse
    kontrata nuk shfuqizohet gjatė kohės sė provės, kjo pėrfshihet
    nė kohėzgjatjen e kontratės me afat tė caktuar.


    KONTRATA ME AFAT TE GJATE

    Neni 151

    (1) Kur palėt kanė qenė lidhur me anė tė njė apo shumė
    kontratave me afat tė caktuar, pėr jo mė pak se tre vjet,
    mosripėrtėritja e kontratės nga punėdhėnėsi konsiderohet si
    zgjidhje e kontratės me afat tė pacaktuar.
    (2) Kur kontrata lidhet pėr mė shumė se pesė vjet, ajo mund tė
    zgjidhet nga punėmarrėsi pas pesė vjetėsh. Nė kėtė rast afati
    i njoftimit ėshtė tre muaj dhe zgjat deri nė fund tė muajit tė
    tretė.


    SHPERBLIMI PER VJETERSINE

    Neni 152

    Nė pėrfundim tė marrėdhėnieve tė punės qė kanė zgjatur jo mė
    pak se
    tre vjet, punėmarrėsi pėrfiton shpėrblim pėr vjetėrsinė si nė
    rastin e zgjidhjes sė kontratės me afat tė pacaktuar nga
    punėdhėnėsi.


    C. ZGJIDHJA E MENJEHERSHME E KONTRATES

    SHKAQE TE ARSYESHME

    Neni 153

    (1) Punėdhėnėsi e punėmarrėsi nė ēdo kohė mund tė zgjidhin
    menjėherė kontratėn pėr shkaqe tė arsyeshme.
    (2) Konsiderohen si shkaqe tė arsyeshme tė gjitha rrethanat,
    qė objektivisht nuk lejojnė tži kėrkohet atij qė ka zgjidhur
    kontratėn vazhdimi i marrėdhėnieve tė punės.
    (3) Gjykata vendos vetė nėse kanė ekzistuar shkaqe tė
    arsyeshme pėr zgjidhjen e kontratės. Konsiderohen si shkaqe tė
    arsyeshme nė ngarkim tė punėmarrėsit vetėm ato raste kur ai
    vepron me faj tė rėndė, sidomos thyen nė mėnyrė tė pėrsėritur
    disiplinėn nė punė megjithė paralajmėrimet e punėdhėnėsit.

    ZGJIDHJA E MENJEHERSHME E JUSTIFIKUAR E KONTRATES NGA
    PUNEDHENESI OSE PUNEMARRESI

    Neni 154


    (1) Kontrata e punės pėrfundon me zgjidhjen e menjėhershme tė
    saj.
    (2) Kur shkaqet e arsyeshme tė zgjidhjes sė kontratės me efekt
    tė menjėhershme lidhen me mosrespektimin e kontratės nga njėra
    palė, ajo duhet tė ndreqė tėrėsisht dėmin e shkaktuar palės
    tjetėr, duke mbajtur parasysh pretendimet qė burojnė nga
    marrėdhėniet e punės. Kjo palė humbet tė drejtėn e shpėrblimit
    pėr vjetėrsi, por ajo ruan tė drejtėn e shpėrblimit pėr
    pushimet e paguara jo tė marra.
    (3) Nė rastet e tjera, gjykata vendos lirisht pėr pasojat
    financiare si rezultat i zgjidhjes sė menjėhershme tė
    kontratės, duke vlerėsuar tė gjitha rrethanat.


    ZGJIDHJA E MENJEHERSHME E PAJUSTIFIKUAR E KONTRTES
    SE PUNES NGA PUNEDHENESI

    Neni 155


    (1) Punėmarrėsi ka tė drejtėn e pagės qė do tė kish fituar,
    nėse marrėdhėniet e punės do tė kishin pėrfunduar nė fund tė
    afatit tė njoftimit tė parashikuar nė ligj ose me kontratė ose
    nė pėrfundim tė kontratės me afat tė caktuar.
    (2) Punėdhėnėsimund tė zbresė nga paga tė ardhurat qė
    punėmarrėsi ka kursyer si rezultat i ndėrprerjes sė punės, tė
    ardhurat nga njė punė tjetėr ose tė ardhurat prej tė cilave ai
    ka hequr dorė qėllimisht.
    (3) Nė rastet e zgjidhjes sė menjėhershme tė pajustifikuar tė
    kontratės sė punės nga punėdhėnėsi, gjykata, duke vlerėsuar tė
    gjitha rrethanat, vendos detyrimin e punėdhėnėsit ndaj
    punėmarrėsit me njė dėmshpėrblim jo mė shumė se paga e njė
    viti pune.


    ZGJIDHJA E MENJEHERSHME E PAJUSTIFIKUAR
    E KONTRATES NGA PUNEMARRESI

    Neni 156


    (1) Kur punėmarrėsi nuk fillon punėn ose e braktis atė
    menjėherė pa shkaqe tė arsyeshme, ai duhet tė pėrgjigjet
    financiarisht ndaj punėdhėnėsit jo mė shumė se paga e njė
    jave; ai duhet tė pėrgjigjet edhe pėr dėmin shtesė qė ėshtė
    diferenca midis dėmit dhe pagės sė njė jave.
    (2) Gjykata mund tė vendos zvogėlimin e masės sė
    dėmshpėrblimit nėse punėdhėnėsi nuk ka pėsuar asnjė dėm ose
    nėse dėmi ėshtė mė i vogėl se masa e dėmshpėrblimit, tė
    parashikuar nė paragrafin e mėsipėrm tė kėtij neni.
    (3) Kur e drejta pėr tė kėrkuar dėmshpėrblimin nuk shuhet me
    kompensim, ajo parashkruhet brenda 30 ditėve, duke filluar nga
    data kur punėmarrėsi nuk ka filluar punėn ose e ka braktisur
    atė.

    VDEKJA E PUNEMARRESIT

    Neni 157


    (1) Kontrata pėrfundon me vdekjen e punėmarrėsit.
    (2) Nė kėtė rast, punėdhėnėsi duhet tži paguajė punėmarrėsit
    pagėn e njė muaji, duke filluar nga dita e vdekjes sė tij,
    pagėn e dy muajve, nėse marrėdhėniet e punės kanė zgjatur pėr
    mė shumė se 5 vjet dhe nėse punėmarrėsi lė bashkėshortin,
    fėmijė tė mitur ose nė mungesė tė tyre persona tė tjerė, siē
    parashikohet nė Kodin e Familjes.


    VDEKJA E PUNEDHENESIT

    Neni 158


    (1) Me vdekjen e punėdhėnėsit kontrata i kalon trashėgimtarėve
    tė tij pa u ndryshuar; secila palė mund ta zgjidhė kontratėn,
    duke respektuar afatin ligjor tė njoftimit.
    (2) Kontrata e lidhur kryesisht pėrshkak tė cilėsive tė
    punėdhėnėsit merr fund me vdekjen e tij; nė kėtė rast
    punėmarrėsi pėrfiton pagėn e tij deri nė pėrfundim tė afatit
    ligjor tė njoftimit.


    KONTRATA KOLEKTIVE E PUNES

    KREU XV


    PERMBAJTJA

    Neni 159

    (1) Kontrata kolektive pėrmban dispozita mbi kushtet e
    punėsimit, lidhjen, pėrmbajtjen dhe pėrfundimin e kontratave
    individuale tė punės, formimin profesional, si dhe mbi
    marrėdhėniet midis palėve kontraktuese.
    (2) Kontrata kolektive mund tė pėrmbajė dispozita qė vendosin
    punėdhėnėsit dhe punėmarrėsit nė raporte tė detyrueshme tė
    krijuara nga palėt me marrėveshje kolektive, ndaj personave
    juridikė.
    (3) Kontrata kolektive nuk mund tė pėrmbajė dispozita mė pak
    tė favorshme pėr punėmarrėsit se ato tė ligjeve dhe akteve
    nėnligjore nė fuqi, me pėrjashtim tė rasteve tė parashikuara
    shprehimisht nė ligj.


    PALET

    Neni 160

    Kontrata kolektive e punės lidhet nga njė ose disa punėdhėnės
    ose organizata punėdhėnėsish nga njėra anė dhe njė ose disa
    sindikata nga ana tjetėr.

    FUSHA E ZBATIMIT

    Neni 161

    (1) Kontrata kolektive pėrcakton fushėn territoriale dhe
    profesionale tė zbatimit tė saj.
    (2) Kontrata kolektive lidhet nė nivel ndėrmarrjeje ose dege,
    sipas marrėveshjes sė palėve kontraktuese.


    SUBJEKTET E LIDHUR

    Neni 162

    (1) Ēdo punėdhėnės, qė ėshtė nėnshkrues i kontratės kolektive
    ose anėtar i njė organizate kontraktuese, ėshtė i lidhur nga
    kontrata kolektive.
    Kjo e fundit zbatohet ndaj tė gjithė punėmarrėsve tė
    punėdhėnėsit, anėtarė tė organizatės sindikale kontraktuese.
    (2) Kur punėdhėnėsi jep dorėheqjen nga organizata
    nėnshkruese, mbetet i lidhur nga kontrata kolektive deri nė
    pėrfundimin e saj, por jo mė shumė se tre vjet.
    (3) Kur punėdhėnėsi tjetėrson ndėrmarrjen, kontrata kolektive
    zbatohet njėsoj ndaj marrėsit, deri nė pėrfundimin e kohės
    gjatė sė cilės ajo ėshtė e vlefshme.
    (4) Me urdhėr tė ministrit tė Punės efektet e kontratave
    kolektive tė punės mund tė pėrfshijnė tė gjithė punėdhėnėsit
    e degės tė lidhur me kontratė kolektive qė punėsojnė tė paktėn
    gjysmėn e punėmarrėsve tė degės. Procedura rregullohet me
    vendim tė Kėshillit tė Ministrave.


    Neni 163

    KERKESA PER BISEDIME PER LIDHJEN
    E KONTRATES KOLEKTIVE


    (1) Ēdo organizatė punėmarrėsish pėrfaqėsuese, e krijuar nė
    bazė tė ligjit, mund t'i kėrkojė ēdo punėdhėnėsi ose ēdo
    organizate punėdhėnėsish fillimin e bisedimeve pėr lidhjen e
    kontratės kolektive tė punės nė nivel ndėrmarrjeje,
    ndėrmarrjesh apo dege aktiviteti, nė favor tė njė apo disa
    kategorive profesionale. Shumė organizata punėmarrėsish mund
    ta ushtrojnė kėtė tė drejtė sė bashku.
    (2) Kėrkesa pėr fillimin e bisedimeve pėr lidhjen e kontratės
    kolektive bėhet me shkrim. Ajo shoqėrohet me kopjen e statutit
    tė organizatės ose organizatave tė punėmarrėsve kėrkuese, si
    dhe me treguesit e nevojshėm mbi pėrfaqėsueshmėrinė e kėtyre
    tė fundit nė ndėrmarrje, ndėrmarrjet apo degėn e caktuar.


    PROCEDURA E NJOHJES SE ORGANIZATES OSE ORGANIZATAVE
    ME TE PERFAQESUARA TE PUNEMARRESVE

    Neni 164

    (1) Kur punėdhėnėsi ose organizata e punėdhėnėsve kundėrshton
    pėrfaqėsueshmėrinė e organizatės ose organizatave tė
    punėmarrėsve nė ndėrmarrje, ndėrmarrjet ose degėn e caktuar,
    nė kategorinė ose kategoritė profesionale tė caktuara,
    ministri i Punės ose organi administrativ i autorizuar prej
    tij me kėrkesėn e tė dyja palėve organizon njė votim tė
    fshehtė, ku tė gjithė punėmarrėsit e interesuar votojnė pėr
    organizatėn ose organizatat e punėmarrėsve kėrkuese nga tė
    cilat duhet tė pėrfaqėsohen pėr zhvillimin e bisedimeve pėr
    lidhjen e kontratės kolektive.
    (2) Ministri i Punės ose organi administrativ i autorizuar
    prej tij nuk ndėrhyn mbi bazėn e kėrkesės pėr organizimin e
    votimit nė njė ose disa ndėrmarrje kur nga votimi i mėparshėm
    pėr tė njėjtin qėllim kanė kaluar jo mė shumė se 2 vjet nga
    data e paraqitjes sė kėrkesės.
    (3) Ministri i Punės ose organi administrativ i autorizuar
    prej tij nuk ndėrhyn mbi bazėn e kėrkesės pėr organizimin e
    votimit nė nivel dege kur nė kėtė nivel nga votimi i mėparshėm
    pėr tė njėjtin qėllim kanė kaluar jo mė shumė se dy vjet nga
    data e paraqitjes sė kėrkesės.
    (4) Njė ose disa organizata punėmarrėsish, qė veprojnė sė
    bashku, konsiderohen pėrfaqėsuese nėse ato mbledhin shumicėn
    relative tė votave.
    (5) Vetėm pėrfaqėsuesit e organeve qendrore tė sindikatave tė
    punėmarrėsve shtetėrorė kanė tė drejtė tė hyjnė nė bisedime me
    pėrfaqėsuesit e punėdhėnėsve shtetėrorė qė funksionojnė nė
    shkallė republike pėr problemet qė lidhen me marrėdhėniet e
    punės, kushtet e jetesės, pensionet dhe pėrkrahjen sociale.
    Vetėm pėrfaqėsuesit e organeve drejtuese tė sindikatave tė
    punėmarrėsve shtetėrorė, kanė tė drejtė tė hyjnė nė bisedime
    me pėrfaqėsuesit e punėdhėnėsve shtetėrorė qė funksionojnė nė
    shkallė dege pėr probleme qė lidhen me marrėdhėniet e punės,
    kushtet e jetesės, pensionet dhe pėrkrahjen sociale.
    Vetėm pėrfaqėsuesit e organeve drejtuese tė sindikatave tė
    punėmarrėsve shtetėrorė kanė tė drejtė tė hyjnė nė bisedime me
    pėrfaqėsuesit e punėdhėnėsve shtetėrorė qė funksionojnė nė
    shkallė ndėrmarrje pėr probleme qė lidhen me marrėdhėniet e
    punės, kushtet e jetesės, pensionet dhe pėrkrahjen sociale.    BISEDIMET. NDERMJETESIMI. ARBITRIMI

    Neni 165

    (1) Kur njihet pėrfaqėsueshmėria e punėmarrėsve dhe
    punėdhėnėsve nga ministri i Punės, duke marrė parasysh
    kėrkesėn e tė dyja palėve, zhvillohen bisedimet ndėrmjet tyre,
    nga vullneti i mirė pėr lidhjen e kontratės.
    (2) Kur bisedimet nuk pėrfundojnė brenda 30 ditėve nga data e
    marrjes sė kėrkesės ose nė rast votimi nga data e shpalljes sė
    rezultatit nga ministria e punės, punėdhėnėsi dhe organizata
    e punėmarrėsve duhet t'i nėnshtrohen procedurės sė
    ndėrmjetėsimit, me kėrkesėn e palės mė tė interesuar.
    (3) Kur procedura e ndėrmjetėsimit nuk pėrfundon nė njė afat
    prej 30 ditėsh nga data e marrjes sė kėrkesės nga Zyra e
    Pajtimit dhe palėt nuk janė marrė vesh pėr tžiu drejtuar
    arbitrimit pėr zgjidhjen e mosmarrėveshjes, ato mund tė
    pėrdorin mjete tė tjera tė ligjshme.

    FORMA

    Neni 166

    (1) Kontrata kolektive ėshtė e vlefshme vetėm nė formė tė
    shkruar. Ajo duhet tė nėnshkruhet nga tė gjitha palėt. Kur njė
    palė ėshtė njė organizatė, pėrfaqėsuesit e kėsaj tė fundit
    caktohen nė pėrputhje me statutin.
    (2) Kontrata kolektive mund tė zgjidhet ose ndryshohet vetėm
    me shkrim.
    (3) Kontrata kolektive ėshtė e vlefshme edhe kur bėhet nė
    formėn e njė vendimi me shkrim tė dhėnė nga zyra e pajtimit e
    caktuar me marrėveshje nga palėt.


    DEPOZITIMI

    Neni 167

    (1) Punėdhėnėsi duhet tė depozitojė origjinalin e kontratės
    kolektive nė Ministrinė e Punės brenda 5 ditėve nga data e
    pėrfundimit tė kėsaj marrėveshje midis palėve.
    (2) Depozitimi i kontratės qė parashikohet nė paragrafin (1)
    tė kėtij neni, nuk ėshtė njė kusht pėr vlefshmėrinė e
    kontratės kolektive.


    NDRYSHIMI DHE RIPERTERITJA

    Neni 168

    Nė rastet e ndryshimit dhe pėrsėritjes sė kontratės kolektive,
    zbatohen me analogji dispozitat 164, 165 tė kėtij Kodi.


    EFEKTET NE MARREDHENIET MIDIS PALEVE KONTRAKTUESE
    DHE TE TRETEVE

    Neni 169

    (1) Secila nga palėt kontraktuese zbaton kontratėn; kur pala
    ėshtė organizatė, ajo kujdeset pėr zbatimin e kontratės nga
    anėtarėt e saj.
    (2) Secila nga palėt nuk duhet tė pėrdorė asnjė mjet ndeshjeje
    kundrejt palės tjetėr pėr ēėshtjet e rregulluara nga kontrata.
    Detyrimi i paqes sė punės ėshtė absolut vetėm kur palėt kanė
    rėnė dakord pėr tė shprehimisht.
    (3) Detyrimi i paqes sė punės sipas paragrafit (2) tė kėsaj
    dispozite zbatohet nga ēdo organizatė profesionale,
    kontraktuese, nė fushėn e zbatimit territorial dhe profesional
    tė kontratės kolektive dhe nga ēdo person i lidhur me kėtė tė
    fundit.


    ZGJIDHJA E MOSMARREVESHJEVE

    Neni 170

    (1) Kur kontrata kolektive shkelet nga njėra palė, pala
    tjetėr i drejtohet gjykatės ose Zyrės sė Pajtimit, krijimi i
    sė cilės ėshtė parashikuar nė kontratė. Mosmarrėveshjet nuk
    duhet tė zgjidhen me vetėgjyqėsi nga asnjėra palė.
    (2) Gjykata ose Zyra e Pajtimit, kur shkelet kontrata, vendos
    detyrimin e palės fajtore pėr shlyerjen e dėmit tė shkaktuar
    ndaj palės tjetėr.
    (3) Kur shkelja ėshtė kryer nga njeri prej anėtarėve tė palės
    kontraktuese, gjykata vendos detyrimin e tij pėr shlyerjen e
    dėmit qė ka pėsuar pala tjetėr ose ēdo anėtar i saj i cenuar.
    (4) Gjykata vendos pėr masėn e gjobės qė duhet tė paguajė pala
    fajtore nė dobi tė palės sė dėmtuar, nė rastet kur kjo masė
    nuk pėrcaktohet nė kontratėn kolektive.


    EFEKTET MBI KONTRATAT INDIVIDUALE TE PUNES

    Neni 171

    (1) Dispozitat e kontratės kolektive qė lidhen me kushtet e
    punės, rregullojnė drejtpėrdrejt kontratat individuale tė
    punės tė lidhura nga ēdo punėdhėnės qė ka pėrfunduar kėtė
    kontratė.
    (2) Ēdo dispozitė e kontratės individuale tė punės qė ėshtė mė
    pak e favorshme pėr punėmarrėsin se dispozita e kontratės
    kolektive, ėshtė e pavlefshme dhe zėvendėsohet nga kjo
    dispozitė.


    ZGJIDHJA E KONFLIKTEVE

    Neni 172

    Gjykata ėshtė kompetente pėr tė zgjidhur ēdo mosmarrėveshje
    individuale ose kolektive lidhur me zbatimin e kontratės
    kolektive.


    KOHEZGJATJA

    Neni 173


    (1) Kontrata kolektive lidhet pėr njė kohėzgjatje tė caktuar
    ose tė pacaktuar.
    (2) Kontrata kolektive e lidhur pėr njė kohėzgjatje tė
    pacaktuar mund tė zgjidhet nga secila palė. Nė kėtė rast afati
    i njoftimit ėshtė gjashtė muaj.
    (3) Kontrata kolektive e lidhur pėr njė kohėzgjatje tė caktuar
    pėr mė shumė se tre vjet, mund tė zgjidhet nga secila palė,
    pas kalimit tė kėtij afati. Nė kėtė rast afati i njoftimit
    ėshtė gjashtė muaj.
    (4) Kur kontrata kolektive lidhet, nga disa punėdhėnės ose
    punėmarrės, zgjidhja e kontratės kolektive nga njėri prej tyre
    e lė nė fuqi marrėveshjen kolektive midis tė tjerėve.
    (5) Kontrata kolektive nuk mund tė mbahet nė fuqi nė mėnyrė tė
    arsyeshme, kur rrethanat ndryshojnė nė mėnyrė tė dukshme dhe
    nuk mund tė parashikohen nė ēastin e lidhjes sė saj. Nė kėtė
    rast, pala mė e interesuar mund tži drejtohet gjykatės pėr tė
    vendosur zgjidhjen e parakohshme tė saj.
    SHUMELLOJSHMERIA E KONTRATAVE KOLEKTIVE

    Neni 174

    (1) Kur, nė tė njėjtėn ndėrmarrje, kanė prirje tė zbatohen dy
    kontrata kolektive, njėra e lidhur nė nivel ndėrmarrjeje ose
    tė njė grupi ndėrmarrjesh, ndėrsa tjetra nė nivel dege, ēdo
    punėmarrės mund tė kėrkojnė zbatimin e dispozitės mė tė
    favorshme.
    (2) Nėse nė momentin e pėrfundimit tė kontratės kolektive nė
    nivel dege punėdhėnėsi ka qenė i lidhur me njė kontratė
    kolektive nė nivel ndėrmarrjeje ose grupi ndėrmarrjesh, ai
    mund tė vetėshpallet i zgjidhur nga kjo e fundit qė me hyrjen
    nė fuqi tė kontratės sė lidhur nė nivel dege, me pėrjashtim tė
    rastit kur ėshtė parashikuar ndryshe nė kontratėn kolektive nė
    nivel dege.


    PASOJAT E ZGJIDHJES SE KONTRATES KOLEKTIVE

    Neni 175

    (1) Kontrata kolektive pushon sė ushtruari efektet e saj ndaj
    palėve kontraktuese, kur pėrmbushet afati i zgjidhjes sė saj.
    (2) Ēdo kontratė individuale pune, e pėrfshirė nė fushėn e
    zbatimit tė kontratės kolektive, vazhdon tė rregullohet nga
    dispozitat e kėsaj kontrate, me pėrjashtim tė rasteve kur ajo
    ėshtė ndryshuar me marrėveshje midis punėdhėnėsit dhe
    punėmarrėsit ose kur ėshtė zgjidhur prej tyre. I njėjti
    rregull zbatohet pėr marrėdhėniet midis punėdhėnėsit dhe
    punėmarrėsit dhe ēdo personi juridik tė parashikuara nga palėt
    nė kontratėn kolektive.
    (3) Nė kontratėn kolektive mund tė parashikohet qė tė gjitha
    pėrfitimet qė rrjedhin prej saj ose njė pjesė e tyre janė tė
    vlefshme gjatė kohėzgjatjes sė kontratės. E drejta pėr tė
    p-rfituar shuhet nė tė njėjtėn kohė me pėrfundimin e
    kontratės.


    ORGANIZATAT SINDIKALE

    KREU XVI

    A. KRIJIMI

    PARIMET

    Neni 176

    (1) Sindikatat janė organizata shoqėrore tė pavarura, qė
    krijohen si bashkime vullnetare tė punonjėsve, qėllimi i tė
    cilave ėshtė pėrfaqėsimi dhe mbrojtja e tė drejtave dhe
    interesave ekonomikė, profesionalė e socialė tė anėtarėve tė
    tyre.
    (2) Organizatat e punėmarrėsve dhe tė punėdhėnėsve kanė tė
    drejtė tė krijojnė federata, konfederata dhe tė anėtarėsohen
    nė to. Ēdo organizatė, federatė ose konfederatė ka tė drejtė
    tė anėtarėsohet nė organizata ndėrkombėtare punėmarrėsish ose
    punėdhėnėsish.
    (3) Nė kuptim tė kėsaj dispozite, pensionistėt dhe tė papunėt
    mund tė anėtarėsohen nė organizatat e punėmarrėsve.

    STATUTI

    Neni 177


    (1) Statuti i ēdo organizate sindikale duhet tė nėnshkruhet
    nga jo mė pak se njėzet anėtarė themelues.
    (2) Nė statut detyrimisht duhet tė pėrcaktohen:
    a) emri i organizatės;
    b) vendi ku ndodhet selia e saj;
    c) qėllimet e saj;
    d) kushtet e pranimit, tė dorėheqjes dhe tė pėrjashtimit tė
    anėtarėve;
    e) tė drejtat dhe detyrat e anėtarėve;
    f) pėrbėrja dhe funksionimi i organeve drejtuese, si dhe
    kohėzgjatja e mandateve;
    g) sipas rastit, pėrkatėsia nė federatė ose nė konfederatė;
    h) masat qė merren nė rast shpėrndarje.
    (3) Shuma e kuotizacionit pėr anėtarėsinė caktohet nga organi
    mė i lartė i organizatės.


    FITIMI I PERSONALITETIT JURIDIK

    Neni 178


    (1) Organizatat sindikale, federatat dhe konfederatat duhet tė
    dorėzojnė statutin e tyre nė Gjykatėn e Tiranės pėr njohjen e
    tyre si person juridik.
    (2) Organizata sindikale fiton personalitet juridik pas 60
    ditėve nga dorėzimi i statutit nė Gjykatėn e Tiranės, me
    pėrjashtim tė rasteve kur gjykata jep vendim tė kundėrt.


    EMRI

    Neni 179


    Asnjė organizatė sindikale nuk mund tė ketė emrin e njė
    organizate ekzistuese.


    DEPOZITIMI I STATUTIT

    Neni 180


    Ēdo organizatė sindikale duhet tė depozitojė njė kopje tė
    statutit tė saj pranė Ministrisė sė Punės.

    B. LIRITE SINDIKALE

    PARIMET

    Neni 181


    (1) Organizata sindikale organizon lirisht administrimin dhe
    veprimtarinė e saj; ajo harton lirisht programin e saj.
    (2) Ēdo organizatė sindikale duhet tė zhvillojė veprimtarinė
    e saj nė pėrputhje me legjislacionin nė fuqi.
    (3) Ndalohet diskriminimi ndaj pėrfaqėsuesve tė sindikatės.


    MBROJTJA E TE DREJTAVE TE ANETAREVE NE GJYKATE

    Neni 182


    Ēdo organizatė punėmarrėsish e njohur si person juridik mund
    tži drejtohet gjykatės pėr mbrojtjen e interesave tė secilit
    prej anėtarėve tė saj, pėr tė arritur zbatimin nga punėdhėnėsi
    tė kontratės kolektive.


    BURIMET

    Neni 183


    (1) Burimet e organizatave sindikale pėrbėhen nga
    kuotizacionet, dhurimet, tė ardhurat e veprimtarive shoqėrore,
    ekonomike ose kulturore.
    (2) Tė ardhurat e siguruara nga organizatat sindikale
    pėrjashtohen nga taksat pėr aq sa parashikohet nė ligjin
    fiskal.


    C. NDALIMI I NDERHYRJES

    PARIMET

    Neni 184


    Ndalohet ēdo akt ndėrhyrjeje nė krijimin, funksionimin ose
    administrimin e organizatės sindikale nga ana e organit
    shtetėror, nga punėdhėnėsit ose organizatė punėdhėnėsish.


    VEPRIMET E NDERHYRJES SE ORGANIT SHTETEROR

    Neni 185

    (1) Organi shtetėror nuk ndėrhyn pėr raste qė kufizojnė tė
    drejtat e parashikuara nė nenin 182 tė kėtij Kodi ose qė
    pengojnė ushtrimin e tyre ligjor, me pėrjashtim tė rasteve tė
    shkeljeve tė ligjshmėrisė.
    (2) Organizata sindikale mund tži drejtohet gjykatės pėr tė
    ndaluar ēdo veprim ndėrhyrjeje ose kėrcėnimi ndaj saj.

    VEPRIMET E NDERHYRJES SE PUNEDHENESIT
    OSE TE NJE ORGANIZATE PUNEDHENESISH

    Neni 186

    (1) Konsiderohen si veprime ndėrhyrjeje tė punėdhėnėsit ose tė
    njė organizate punėdhėnėsish masat qė:
    a) nxisin krijimin e organizatave tė punėmarrėsve qė
    mbizotėrohen nga njė punėdhėnės ose njė organizate
    punėdhėnėsish ose qė mbėshtesin organizata punėmarrėsish me
    mjete financiare apo mėnyra tė tjera, me qėllim qė tži
    vendosin kėto organizata nėn kontrollin e njė punėdhėnėsi ose
    organizate punėdhėnėsish;
    b) pengojnė krijimin, funksionimin ose administrimin e njė
    organizate punėmarrėsish;
    c) dėmtojnė punėmarrėsin pėr shkak tė pėrkatėsisė ose
    veprimtarisė sė tij sindikale, duke e diskriminuar atė.


    SHPERNDARJA

    Neni 187


    (1) Shpėrndarja e organizatės sindikale vendoset sipas
    mėnyrave tė caktuara nė statut.
    (2) Me kėrkesėn e ministrit tė Punės ose ēdo organi tjetėr tė
    caktuar me ligj, Gjykata e Tiranės mund tė vendosė
    shpėrndarjen e organizatės sindikale, kur ajo kryen veprimtari
    haptazi nė kundėrshtim me ligjin.


    KONFLIKTET KOLEKTIVE

    KREU XVII

    PERKUFIZIM

    Neni 188

    Me konflikt kolektiv kuptohet ēdo konflikt midis disa
    punėmarrėsish, njė ose disa organizata punėmarrėsish nga njė
    anė dhe ēdo konflikt midis njė apo disa punėdhėnėsish ose njė
    apo disa organizata punėdhėnėsish nga ana tjetėr.


    ZYRA E PAJTIMIT

    Neni 189


    (1) Nė ēdo rreth krijohet Zyra e Pajtimit.
    (2) Zyra Kombėtare e Pajtimit krijohet nė Tiranė.
    (3) Zyra e Pajtimit drejtohet nga njė arbitėr dhe pėrbėhet nga
    dy pėrfaqėsues tė punėdhėnėsve dhe dy pėrfaqėsues tė
    punėmarrėsve. Kėshilli i Ministrave pėrcakton procedurat e
    pėrbėrjes sė Zyrės tė Pajtimit.
    (4) Procedura e pajtimit ėshtė falas dhe rregullohet me VKM.


    KOMPETENCA TERRITORIALE

    Neni 190

    (1) Zyrat e Pajtimit nė rrethe janė kompetente pėr ēdo
    konflikt qė lind nė rrethin ku ato ndodhen.
    (2) Zyra Kombėtare e Pajtimit ėshtė kompetente pėr ēdo
    konflikt qė prek mė shumė se njė rreth.
    (3) Ministri i Punės, kur e ēmon tė arsyeshme, mund tži
    dėrgojė pėr kompetencė Zyrės Kombėtare tė Pajtimit ēdo
    konflikt qė lind nė njė rreth.
    (4) Zyr Kombėtare e Pajtimit mund tė vendosė qė selia e saj tė
    ndodhet jashtė Tiranės.


    KOMPETENCA MATERIALE

    Neni 191


    (1) Konfliktet qė lidhen me interpretimin ose zbatimin e
    ligjit, shqyrtohen nga zyra e pajtimit ku ka lindur konflikti.
    Ēdo palė ruan tė drejtėn tži drejtohet gjykatės.
    Nė rrethana tė caktuara kryetari i Zyrės sė Pajtimit, mund tė
    pranojė kėrkesėn qė konflikti midis dy apo disa organizatave
    punėmarrėsish dhe dy apo disa organizatave punėdhėnėsish tė
    shqyrtohet nga zyra.
    (3) Kryetari i Zyrės sė Pajtimit deklaron inkompetencėn e tij
    kur konflikti rregullohet nga njė procedurė pajtimi e
    mjaftueshme, qė parashikohet nė kontratėn kolektive nė fuqi.


    DERGIMI I KONFLIKTIT PER SHQYRTIM

    Neni 192


    (1) Zyra e Pajtimit duhet tė investohet pėr zgjidhjen e
    konfliktit me kėrkesėn e palės sė interesuar ose ministrit tė
    Punės, si dhe me iniciativėn e saj.
    (2) Zyra e Pajtimit ndėrhyn pa vonesė pėr shqyrtimin e
    konfliktit kolektiv.
    (3) Procedura e ndėrmjetėsimit ėshtė e detyrueshme pėr lidhjen
    e kontratės.


    THIRRJA

    Neni 193

    Zyra e Pajtimit mund tė thėrrasė ēdo palė tė interesuar, e
    cila detyrohet tė paraqitet nė seancėn e shqyrtimit, tė marrė pjesė
    nė debate dhe tė japė informacionet e kėrkuara nga Zyra.

    SEANCA E SHQYRTIMIT TE KONFLIKTIT

    Neni 194

    (1) Zyra e Pajtimit dėgjon palėt dhe mbledh prej tyre
    informacionet e nevojshme.
    (2) Me kėrkesėn e motivuar tė njėrės nga palėt, Zyra e
    Pajtimit njihet me provat qė disponon pala, tė cilat ia
    komunikon trupit gjykues.
    () Palėt mund tė ndihmohen nga ēdo person i caktuar prej tyre.
    (4) Procedura pėrcaktohet nga kryetari i Zyrės sė Pajtimit.


    NDERMJETESIMI

    Neni 195


    (1) Zyra e Pajtimit pėrpiqet t'i pajtojė palėt.
    (2) Pasi shqyrton konfliktin, Zyra e Pajtimit i paraqet palėve
    njė propozim ndėrmjetėsimi, i cili shpallet prej saj.


    ARBITRIMI FAKULTATIV NGA ZYRA E PAJTIMIT

    Neni 196

    (1) Konfliktet i zgjidh gjithmonė Zyra e Pajtimit.
    (2) Kur palėt bien dakord, Zyra e Pajtimit investohet me
    paanėsi pėr zgjidhjen e konfliktit.
    (3) Kur propozimi i Zyrės sė Pajtimit pėr zgjidhjen e
    konfliktit me ndėrmjetėsim ka qenė i pasuksesshėm, dhe kur
    palėt kėrkojnė zgjidhjen e konfliktit prej saj me cilėsinė e
    arbitrit, tė gjithė anėtarėt e Zyrės zėvendėsohen me anėtarė
    tė tjerė qė nuk kanė marrė pjesė nė hartimin e propozimit pėr
    pajtim.
    (4) Vendimi i Zyrės ėshtė titull ekzekutiv (ka fuqinė e
    vendimit tė gjykatės, pra ėshtė i detyrueshėm pėr palėt).


    ZYRA PRIVATE E PAJTIMIT. ARBITRIMI PRIVAT

    Neni 197

    (1) Palėt me kontratė kolektive mund tė krijojnė zyrėn private
    tė pajtimit dhe arbitrimin privat pėr tė zgjidhur konfliktet
    e tyre.
    (2) Nė kėtė rast zyra shtetėrore e pajtimit nuk ėshtė
    kompetente pėr zgjidhjen e konfliktit, me pėrjashtim tė rastit
    kur Zyra Private e Pajtimit nuk ėshtė nė gjėndje tė mblidhet
    nė kohė pėr procedurėn e ndėrmjetėsimit.
    (3) Vendimi i gjykatės private tė arbitrimit ėshtė titull
    ekzekutiv (barazohet me vendimin gjyqėsor).

    E DREJTA PER GREVE

    Neni 198

    E drejta pėr grevė pėrcaktohet nė bazė tė ligjit nr.7458, datė
    12.1.1991 "Pėr tė drejtėn e grevės".


    ADMINISTRATA E PUNES

    KREU XVIII

    MINISTRIA E PUNES

    Neni 199

    (1) Ministri i Punės ėshtė organi administrativ pėrgjegjės pėr
    administratėn e punės.
    (2) Ministri i Punės ėshtė organi administrativ kompetent pėr
    pėrgatitjen e zbatimin e legjislacionit dhe politikės sė
    punės.
    (3) Ministri i Punės realizon pėrfaqėsimin e shtetit nė fushėn
    e marrėdhėnieve ndėrkombėtare tė punės.


    KESHILLI KOMBETAR I PUNES

    Neni 200

    (1) Krijohet Kėshilli Kombėtar i Punės, qė pėrbėhet nga
    pėrfaqėsues tė punėdhėnėsve, punėmarrėsve dhe Qeverisė.
    (2) Kėshilli shqyrton ēėshtjet me interes tė pėrbashkėt pėr
    organizatat e punėdhėnėsve dhe tė punėmarrėsve, me qėllim qė
    tė arrijė zgjidhje tė pranueshme pėr palėt.
    (3) Konsultimet bėhen veēanėrisht lidhur me pėrgatitjet dhe
    zbatimin e legjislacionit tė punės, ndryshimet e kėtij Kodi
    dhe pėrmbajtjen e akteve nėnligjore; me krijimin dhe
    funksionimin e organizmave kombėtarė qė kanė tė bėjnė me
    punėsimin, formimin dhe riaftėsimin profesional, mbrojtjen e
    punėmarrėsve, higjienėn dhe sigurimin teknik, prodhimin,
    mirėqenien, si dhe me zbatimin e normave tė Organizatės
    Ndėrkombėtare tė Punės.
    (4) Kėshilli Kombėtar i Punės pėrbėhet nga 25 anėtarė
    titullarė dhe nga 25 anėtarė kandidatė ose nga 10 pėrfaqėsues
    titullarė e 10 pėrfaqėsues kandidatė nga organizatat e
    punėdhėnėsve, nga 10 pėrfaqėsues titullarė e 10 pėrfaqėsues
    kandidatė nga organizatat e punėmarrėsve dhe nga 5 pėrfaqėsues
    titullarė e 5 pėrfaqėsues kandidatė tė Qeverisė. Anėtarėt
    kandidatė marrin pjesė nė seancat e Kėshillit nė mungesė tė
    anėtarėve titullarė.
    (5) Nė kėtė Kėshill pėrfaqėsohen tė gjitha organizatat e
    rendėsishme tė punėdhėnėsve dhe punėmarrėsve, qė pėrcaktohen
    nga Kėshilli i Ministrave.
    (6) Kėshilli Kombėtar i Punės cakton komisione tė
    specializuara.
    (7) Emėrimi i anėtarėve tė Kėshillit dhe funksionimi i tij
    rregullohen me VKM.


    SANKSIONET

    KREU XIX

    SANKSIONE CIVILE

    Neni 201
    (1) Nė rast tė shkeljes sė tė drejtave tė tij, personi i
    cenuar ka tė drejtė tė kėrkojė ēdėmtimin e dėmit tė pėsuar.
    (2) Punėdhėnėsi ose punėmarrėsi nuk mund tė kėrkojė ēdėmtimin
    nė natyrė, me pėrjashtim tė rasteve tė parashikuara
    shprehimisht nė ligj.


    GJOBA

    Neni 202

    (1) Shkelja e neneve (9,10,39,40,41,43,44 (paragrafi i dytė),
    69,75,98,100,101,103, 104,108,182-184 tė parashikuara nė kėtė
    Kod dėnohet me gjobė deri nė njėqind fishin e pagės minimale
    mujore.
    (2) Shkelja e neneve 21 (paragrafi i tretė dhe i katėrt),
    33,34,36,38,42,70 - 74,78 (paragrafi i dytė, i tretė dhe i
    katėrt), 79 (paragrafi i dytė), 80 (paragrafi i dytė), 81,83
    (paragrafi i dytė), 85 - 88, 91 (paragrafi i dytė) dhe i
    tretė, 91-96, 111,116,119 (paragrafi i parė), 137,146
    (paragrafi i dytė - i gjashtė), 163 (paragrafi i parė dhe i
    dytė), 165,191, 206 tė kėtij Kodi dėnohet me gjobė deri nė
    pesėdhjetė fishin e pagės minimale mujore.
    (3) Shkelja e neneve 26 (paragrafi i katėrt), 44 (paragrafi i
    parė) dhe 49 (paragrafi i katėrt) dėnohet me gjobė deri nė
    njėzetepesė fishin e pagės minimale mujore.
    (4) Pėr shkeljet e pėrsėritura shuma maksimale e gjobės
    dyfishohet.
    (5) Ēdo shkelje dėnohet me gjobė. Kur shkelja ėshtė e
    pėrsėritur dhe nė dėm tė disa punėmarrėsve, shuma e
    pėrgjithshme e gjobave tė dhėna ėshtė jo mė e madhe se
    pesėdhjetė fishi i gjobės maksimale.
    (6) Punėdhėnėsi ėshtė pėrgjegjės pėr shlyerjen e detyrimit pėr
    dėmin e kryer nga punėmarrėsi tė cilin e ka ngarkuar me detyra
    tė caktuara pėr drejtimin e sipėrmarrjes.
    (7) Shkeljet e dispozitave tė kėtij Kodi, kur pėrbėjnė vepėr
    penale, dėnohen sipas dispozitave tė Kodit Penal.

    PARASHKRIMI

    Neni 203


    (1) Afati i parashkrimit pėr tė drejtat e punėmarrėsit
    kundrejt punėdhėnėsit, dhe tė punėdhėnėsit kundrejt
    punėmarrėsit ėshtė 3 vjet. Ky afat fillon nga data e lindjes
    tė sė drejtės. Kur e drejta bazohet nė shkeljen e njė
    dispozite tė Kodit Penal, afati i parashkrimit pėr veprėn
    penale ėshtė i zbatueshėm edhe pėr veprėn civile.
    (2) Punėdhėnėsi heq dorė nga e drejta pėr tė kėrkuar ēdėmtimin
    e dėmit tė shkaktuar nga punėmarrėsi, nė qoftė se nuk e kėrkon
    kėtė tė drejtė me shkrim brenda gjashtė muajve nga dita e
    marrjes dijeni.
    (3) Konsiderohet se punėdhėnėsi ka hequr dorė nga ēdo e
    drejtė, qė i ka lindur gjatė marrėdhėnies sė punės, nėse ai
    deri nė pėrfundim tė kontratės, nuk njofton me shkrim
    punėmarrėsin pėr rezervat qė ka nė lidhje me faktet pėr tė
    cilat ai ka marrė dijeni dhe ka pretendimet e tij.
    (4) Ndjekja e shkeljeve penale parashkruhet brenda dy vjetėve,
    duke filluar nga dita e kryerjes sė shkeljes, me pėrjashtim tė
    ndjekjeve tė parashikuara nga Kodi Penal.


    Neni 204Me hyrjen nė fuqi tė kėtij Kodi shfuqizohet ligji nr.6200,
    datė 27.6.1981 "Mbi Kodin e Punės tė Republikės Popullore
    Socialiste tė Shqipėrisė", ligji nr.7526, datė 3.12.1991 "Pėr
    marrėdhėniet e punės", ligji nr. 7724, datė 21.6.1993 "Pėr
    rregullimin e kohės sė punės e tė pushimit", ligji nr.7516,
    datė 7.10.1993 "Pėr sindikatat", ligji nr.7673, datė 17.2.1993
    "Pėr kontratėn kolektive tė punės", si dhe ēdo dispozitė
    tjetėr qė vjen nė kundėrshtim me kėtė Kod.


    Neni 205
    Ky Kod hyn nė fuqi 15 ditė pas botimit nė Fletoren Zyrtare.

    Shpallur me dekretin nr. 1160, datė 31.7.1995 tė Presidentit tė
    Republikės sė Shqipėrisė, Sali Berisha

    Albic.net

    I love you daddy
    :flamuri:

    Comment


    • #5
     Eshte ndryshuar kodi punes ne shume pika....
     Eshte bere me fleksibel per ne femrat dhe sigurisht me shume te drejta permban. Po aq detyron kompanite per te patur nje kuote punonjesish te barabarte midis gjinive.
     Kur ta kem do e sjell

     Comment

     What's Going On

     Collapse

     There are currently 182 users online. 0 members and 182 guests.

     Most users ever online was 7,146 at 08:56 on 08-03-2018.

     Working...
     X