Announcement

Collapse
No announcement yet.

Kodi Civil

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Kodi Civil

  L I G J
  Nr. 7850, datė 29.7.1994
  PĖR KODIN CIVIL TĖ REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ

  Nė mbėshtetje tė nenit 16, tė ligjit nr.7491, datė 29.4.1991 "Pėr dispozitat kryesore kushtetuese", me propozim tė Kėshillit tė Ministrave,

  Pėrmbajtja
  PJESA I: PJESA E PĖRGJITHSHME
  TITULLI I: SUBJEKTET E SĖ DREJTĖS CIVILE
  KREU I: PERSONAT FIZIKĖ
  KREU II: PERSONAT JURIDIKĖ
  TITULLI II: PĖRFAQĖSIMI
  KREU I: KUPTIMI DHE LLOJET E PĖRFAQĖSIMIT
  TITULLI III: VEPRIMET JURIDIKE
  KREU I: DISPOZITA TĖ PĖRGJITHSHME
  KREU II: PAVLEFSHMĖRIA E VEPRIMEVE JURIDIKE
  http://www.ena.altervista.org/

 • #2
  Personat fizikė

  A. Zotėsia juridike
  Neni 1 - Ēdo person fizik gėzon zotėsi tė plotė e tė barabartė pėr tė pasur tė drejta dhe detyrime civile, brenda kufijve tė caktuar me ligj.

  Neni 2 - Zotėsia juridike fillon me lindjen e personit gjallė dhe mbaron me vdekjen e tij. Fėmija kur lind i gjallė gėzon zotėsi juridike qė nga koha e zėnies.

  Neni 3 - Tė huajt gėzojnė po ato tė drejta e detyrime qė u njihen shtetasve shqiptarė, pėrveē pėrjashtimeve tė caktuara me ligj.

  Neni 4 - Personit fizik nuk mund t'i kufizohen tė drejtat civile, pėrveē pėrjashtimeve tė caktuara me ligj. Veprimi juridik qė kufizon zotėsinė juridike tė njė personi fizik, ėshtė i pavlefshėm.
  B. E drejta e emrit
  Neni 5 - Ēdo person fizik ka tė drejtėn dhe detyrimin tė ketė emrin dhe mbiemrin e tij qė i vihen sipas ligjit. Personi, tė cilit i mohohet e drejta e pėrdorimit tė tyre ose cėnohet nga pėrdorimi qė tė tjerėt i bėjnė padrejtėsisht, mund tė kėrkojė nė gjykatė pėrdorimin e emrit ose tė mbiemrit tė vet, pushimin e cėnimit, si dhe shpėrblimin e dėmit pėrkatės. Kjo kėrkesė mund tė paraqitet edhe nga persona qė, ndonėse nuk mbajnė emrin ose mbiemrin e cėnuar, apo tė pėrdorur padrejtėsisht, kanė interesa familjare tė denja pėr t' u mbrojtur. Gjykata kur pranon padinė urdhėron botimin e vendimit nėFletoren Zyrtare. Me kėrkesėn e paditėsit gjykata mund tė urdhėrojė botimin e vendimit tė saj edhe nė gazeta tė tjera. Pseudonimi i pėrdorur nga personi fizik gėzon tė njėjtėn mbrojtje.
  C. Zotėsia pėr tė vepruar
  Neni 6 - Personit, kur mbush moshėn tetėmbėdhjetė vjeē, i lind zotėsia e plotė qė me veprimet e tij tė fitojė tė drejta dhe tė marrė pėrsipėr detyrime civile. Zotėsinė e plotė pėr tė vepruar e fiton me anė tė martesės edhe gruaja qė nuk ka mbushur moshėn tetėmbėdhjetė vjeē. Ajo nuk e humbet kėtė zotėsi edhe kur martesa ėshtė deklaruar e pavlefshme ose ėshtė zgjidhur para se tė mbushė moshėn tetėmbėdhjetė vjeē.

  Neni 7 - I mituri, qė ka mbushur moshėn katėrmbedhjetė vjeē, mund tė kryejė veprime juridike vetėm me pėlqimin e mėparshėm tė pėrfaqėsuesit tė tij ligjor. Megjithatė ai mund tė bėjė pjesė nė organizata shoqėrore, tė disponojė atė qė fiton me punėn e tij, tė depozitojė kursimet dhe t'i disponojė vetė kėto depozita.

  Neni 8 - I mituri qė nuk ka mbushur moshėn katėrmbėdhjetė vjeē, ėshtė i pazoti pėr tė vepruar. Ai mund tė kryejė veprime juridike qė i pėrshtaten moshės sė tij dhe qė pėrmbushen aty pėr aty, si dhe veprime juridike qe i sjellin dobi pa asnjė kundėrshpėrblim. Veprimet e tjera juridike i kryen nė emėr tė tij pėrfaqėsuesi ligjor.

  Neni 9 - Tė miturit me moshė katėrmbėdhjetė vjeē deri nė tetėmbėdhjetė vjeē, i cili ėshtė i pazoti tė kujdeset pėr punėn e tij pėr shkak sėmundjesh psiqike ose zhvillimi tė metė mendor, mund t'i hiqet zotėsia pėr tė kryer veprime juridike me vendim tė gjykatės. Kėto veprime mund tė kryhen vetėm nėpėrmjet pėrfaqėsuesit tė tij ligjor.

  Neni 10 - Personit madhor, qė pėr shkak sėmundjeje psiqike ose zhvillimi tė metė mendor, ėshtė tėrėsisht ose pjesėrisht i pazoti tė kujdeset pėr punėt e tij, mund t'i hiqet ose kufizohet zotėsia pėr tė kryer veprime juridike me vendim tė gjykatės.

  Neni 11 - Veprimi juridik qė kufizon zotėsinė pėr tė vepruar ėshtė ipavlefshėm.
  Ē. Banimi dhe qėndrimi
  Neni 12 - Banimi ėshtė vendi ku personi, pėr shkak tė punės apo tė shėrbimit tė pėrhershėm, tė ndodhjes sė pasurisė apo tė realizimit tė interesave tė veta, qėndron zakonisht ose tė shumtėn e kohės. Ēdo person madhor ka tė drejtė tė caktojė lirisht vendbanimin e tij. Personi nuk mund tė ketė njėkohėsisht me shumė se njė vendbanim. Kjo dispozitė nuk zbatohet pėr vendbanimin e veprimtarisė sė tregtarit.

  Neni 13 - I mituri qė nuk ka mbushur moshėn katėrmbėdhjetė vjeē, ka pėr banim atė tė prindėrve tė tij. Kur prindėrit kanė banime tė ndryshme, fėmija e tyre nėn katėrmbėdhjetė vjeē ka pėr banim atė tė prindit pranė tė cilit jeton. Personi tė cilit i ėshtė hequr zotėsia pėr tė vepruar dhe fėmijėt nėn kujdestari kanė pėr banim atė tė pėrfaqėsuesit tė tyre ligjor.

  Neni 14 - Vendqėndrimi i personit ėshtė vendi ku ai ndodhet pėr tė kryer punė ose detyra tė caktuara, pėr tė vazhduar njė shkollė ose kurs tė caktuar, pėr t'u mjekuar, pėr tė vuajtur njė dėnim penal, dhe pėr raste tė tjera tė kėsaj natyre.
  D. Shpallja e zhdukjes dhe e vdekjes sė njė personi
  Neni 15 - Personi qė mungon nga vendi i banimit ose i vendqėndrimit tė fundit tė tij dhe pėr tė cilin nuk ka lajme pėr mė shumė se dy vjet, me kėrkesėn e ēdo tė interesuari mund tė shpallet i zhdukur me vendim tė gjykatės. Kur dita e lajmeve tė fundit nuk mund tė caktohet, afati i mėsipėrm fillon nga dita e parė e muajit pasardhės nė tė cilin janė marrė lajmet e fundit. Kur muaji nuk mund tė caktohet, afati fillon nga dita 1 janar e vitit tė mėpasėm.

  Neni 16 - Me shpalljen e zhdukjes sė njė personi, pėr administrimin e pasurisė sė tij caktohet njė kujdestar. Vendimi i gjykatės, me tė cilin njė person ėshtė shpallur i zhdukur, botohet nė Fletoren Zyrtare dhe i dėrgohet pėr regjistrim zyrės pėrkatėse tė gjendjes civile.

  Neni 17 - Personi qė ėshtė shpallur i zhdukur, me kėrkesėn e ēdo tė interesuari, mund tė shpallet i vdekur me vendim tė gjykatės, kur kanė kaluar pa patur lajme katėr vjet nga dita qė ėshtė shpallur i zhdukur.

  Neni 18 - Personi qė ka humbur gjatė veprimeve luftarake dhe kjo humbje vėrtetohet nga organet kompetente ushtarake, nė rast se kanė kaluar pa patur lajme dy vjet, nga dita qė ka hyrė nė fuqi marrėveshja e paqes ose tre vjet nga mbarimi i veprimeve luftarake, mund tė shpallet i vdekur me vendim tė gjykatės, pa qenė nevoja tė shpallet mė parė i zhdukur.

  Neni 19 - Personi qė ka humbur gjatė njė fatkeqėsie natyrore ose nė rrethana qė bėjnė tė besohet se ka vdekur, mund tė shpallet si i tillė me vendim tė gjykatės, kur kanė kaluar pa patur lajme dy vjet nga dita qė ka ngjarė fatkeqėsia, pa qenė e nevojshme tė shpallet mė parė i zhdukur. Kur nuk caktohet dita nė tė cilėn ka ndodhur fatkeqėsia, afati dy vjeēar fillon nga dita e parė e muajit qė vjen pas atij nė tė cilin ka ndodhur fatkeqėsia dhe, kur nuk mund tė caktohet as muaji, afati fillon nga dita e parė e muajit janar tė vitit tė mėpasėm.

  Neni 20 - Kur dy ose mė shumė persona kanė vdekur dhe nuk mund tė provohet kush prej tyre ka vdekur mė parė, pėr efekte juridike, quhet se tė gjithė kanė vdekur nė njė kohė.

  Neni 21 - Kur shpallet vdekja e njė personi tė zhdukur, caktohet dita se kur ka ngjarė ajo. Kur kjo ditė nuk ėshtė e mundur tė vėrtetohet me saktėsi, gjykata e cakton atė sipas rregullave tė parashikuara nė nenet e kėtij Kodi. Me kėrkesėn e ēdo tė interesuari, gjykata qė ka dhėnė vendimin, mund tė ndryshojė datėn e vdekjes, kur vėrtetohet se personi ka vdekur nė njė ditė tjetėr.

  Neni 22 - Vdekja e shpallur me vendim tė gjykatės barazohet nė tė gjitha pasojat juridike me vdekjen e vėrtetė. Vendimi i gjykatės me tė cilin njė person ėshtė shpallur i vdekur, botohet nė Fletoren Zyrtare dhe i dėrgohet pėr regjistrim zyrės pėrkatėse tė gjendjes civile.

  Neni 23 - Kur personi qė ėshtė shpallur i vdekur del se ėshtė i gjallė, me kėrkesėn e tij ose tė ēdo tė interesuari, vendimi prishet nga gjykata qė e ka dhėnė. Personi qė del se ėshtė gjallė ka tė drejtė tė kėrkojė pasurinė e tij dhe pasurinė e fituar me anė tė saj, qoftė edhe nga personat e tretė qė e kanė fituar nga ata, tė cilėve u ka kaluar kjo pasuri pėr shkak tė deklarimit tė vdekjes sė tij, nė kufijtė dhe kushtet e parashikuara nga ky Kod e nga Kodi i Familjes.
  http://www.ena.altervista.org/

  Comment


  • #3
   Personat juridikė

   A. Dispozita tė pėrgjithshme
   Pėrmbajtja e personit juridik
   Neni 24 - Personat juridikė janė publikė dhe privatė.

   Neni 25 - Persona juridikė publikė janė institucionet e ndėrmarrjet shtetėrore, qė financohen vetė ose nga buxheti i shtetit, si dhe entet e tjera publike tė njohura nga ligji si person juridik. Institucionet dhe entet shtetėrore, qė nuk ndjekin qėllime ekonomike, nuk regjistrohen.

   Neni 26 - Persona juridikė privatė janė shoqėritė, shoqatat, fondacionet dhe entet e tjera me karakter privat, tė cilat e fitojnė personalitetin juridik nė mėnyrėn e caktuar nga ligji.
   Emri i personit juridik
   Neni 27 - Personi juridik ka emrin e tij tė plotė dhe tė shkurtuar. Emri i ēdo shoqėrie ose organizate tjetėr qė zhvillon veprimtari ekonomike ėshtė firma e saj, e cila duhet tė shprehė sidomos qėllimin e kėsaj veprimtarie.
   Qendra e personit juridik
   Neni 28 - Personi juridik ka qendrėn atje ku ndodhet organi drejtues i tij, pėrveē kur nė statut ose nė aktin e krijimit ėshtė parashikuar ndryshe.
   Zotėsia e personit juridik
   Neni 29 - Personi juridik ka zotėsi tė fitojė tė drejta dhe tė marrė pėrsipėr detyrime civile qė nga ēasti i krijimit tė tij dhe, kur ligji parashikon se duhet tė regjistrohet, qė nga ēasti i regjistrimit.

   Neni 30 - Personi juridik mund tė kryejė ēdo veprim juridik tė lejuar nėligj, nė aktin e krijimit ose nė statut.

   Neni 31 - Personi juridik vepron me anė tė organeve tė veta tė parashikuara nė ligj, nė aktin e krijimit ose nė statut, tė cilėt shprehin vullnetin e tij. Veprimet juridike tė kryera nga organet e personit juridik, brenda kompetencave tė tyre, quhen si tė kryera nga vetė personi juridik.
   Pėrgjegjėsia e personit juridik
   Neni 32 - Personi juridik ėshtė pėrgjegjės pėr dėmet e shkaktuara nga organet e tij gjatė pėrmbushjes sė detyrave tė tyre. Personi juridik pėrgjigjet pėr detyrimet e tij brenda kufijve tė pasurisė sė tij. Personat qė kanė vepruar me cilėsinė e organit tė personit juridik, kanė pėrgjegjėsi vetjake pėr shpėrblimin e dėmeve qė janė shkaktuar pėr fajin e tyre.

   Neni 33 - Shteti dhe personat juridikė shtetėrorė nuk pėrgjigjen pėr detyrimet e njėri-tjetrit, pėrveē kur kjo ėshtė pranuar prej tyre ose ėshtė parashikuar shprehimisht nė ligj.
   Mbarimi i personit juridik
   Neni 34 - Personi juridik mbaron sipas mėnyrės sė caktuar nė aktin ekrijimit, nė statut ose nė ligj.

   Neni 35 - Me mbarimin, personi juridik pushon veprimtarinė e tij dhe vihet nė likuidim.

   Neni 36 - Kalimi i tė drejtave dhe detyrimeve nė rast mbarimi tė personit juridik, pėr tė cilin kėrkohet regjistrimi, sjell pasoja nga koha e regjistrimit. Kur nuk kėrkohet regjistrimi, kalimi i tė drejtave dhe i detyrimeve nė rastet e parashikuara nga paragrafi i mėsipėrm, sjell pasoja nga koha e miratimit tė bilancit pėrkatės, nė mėnyrėn qė parashikohet nė ligj, nga organi pėrkatės qė e ka krijuar ose nė statut.
   Likuidimi i personit juridik
   Neni 37 - Likuidimi i personit juridik qė ka mbaruar bėhet me realizimin e tė drejtave dhe pagimin e detyrimeve nga likuidatorė tė caktuar nga organi qė ka vendosur mbarimin e tij. Komisioni bėn likuidimin sipas dispozitave ligjore pėrkatėse, statutit ose aktit tė themelimit.

   Neni 38 - Kur personi juridik mbaron pėr shkak se ka zhvilluar veprimtari tė kundėrligjshme, pasuria e mbetur pas likuidimit i kalon shtetit. Likuidimi i personit juridik qė falimenton rregullohet me ligj.
   B. Shoqatat
   Krijimi i shoqatave
   Neni 39 - Shoqatat janė organizata shoqėrore qė ndjekin njė qėllim politik, shkencor, kulturor, sportiv, fetar, bamirės ose ndonjė qėllim tjetėr joekonomik.

   Neni 40 - Vullneti i anėtarėve pėr krijimin e shoqatės pėrcaktohet nė statutin pėrkatės, i cili duhet tė hartohet me shkrim dhe tė pėrmbajė sidomos:

   a) emrin dhe qėllimin e shoqatės, qėndrėn e saj dhe territorin nė tė cilin do tė zhvillojė veprimtarinė e vet;
   b) kushtet e pranimit dhe tė largimit tė anėtarėve, si dhe tė drejtat dhe detyrat e tyre;
   c) organet drejtuese tė shoqatės, mėnyrėn e formimit dhe kompetencat e tyre;
   ē) afatet, mėnyrėn e thirrjes dhe kompetencat e mbledhjeve tė pėrgjithshme dhe tė delegatėve;
   d) burimin e mjeteve materiale tė saj, si dhe kontributet apo kuotat qė duhet tė japė ēdo anėtar;
   dh) mėnyrėn e ndryshimit tė statutit dhe tė mbarimit tė shoqatės.
   Neni 41 - Pasi mbledhja e themeluesve tė ketė miratuar statutin dhe formuar organin drejtues tė saj, duhet tė paraqitet kėrkesa pėr regjistrimin e shoqatės nė gjykatėn e rrethit ku ka qendrėn e veprimtarisė sė saj. Gjykata kontrollon pajtueshmėrinė e statutit me ligjin.

   Neni 42 - Shoqata njihet si person juridik qė nga dita kur gjykata kompetente e ka miratuar atė dhe e ka regjistruar. Deri nė kėtė datė themeluesit e shoqatės mund tė kryejnė veprimet qė janė tė nevojshme pėr organizimin e saj, siē janė sidomos thirrja dhe zhvillimi i mbledhjes sė themeluesve dhe zgjedhja e organeve drejtuese.

   Neni 43 - Shoqata mund tė ketė degė tė veta nė ato rrethe, qytete e komuna ku ka numrin e anėtarėve tė parashikuar nė statutin e saj.
   Organizimi i shoqatės
   Neni 44 - Mbledhja e pėrgjithshme e anėtarėve ose e pėrfaqėsuesve tė tyre, ėshtė organi mė i lartė i shoqatės. Ajo thirret nga organi drejtues, sipas dispozitave pėrkatėse tė statutit, si dhe kur e kėrkon njė e pesta e anėtarėve.

   Neni 45 - Mbledhja e pėrgjithshme vendos pėr pranimin ose pėrjashtimine anėtarėve dhe pėr ēdo ēėshtje tjetėr, qė nuk ėshtė lėnė nė kompetencėn e ndonjė organi tjetėr tė shoqatės. Ajo ushtron posaēėrisht mbikqyrjen mbi tė ardhurat dhe veprimet e shoqatės, si dhe mbi objektet pasurore tė saj.

   Neni 46 - Tė gjithė anėtarėt e shoqatės kanė tė drejtė vote tė barabartė nė mbledhjen e pėrgjithshme. Vendimet merren me shumicėn e votave tė anėtarėve qė janė tė pranishėm nė mbledhje. Pėr ndryshimin e statutit, pėr pėrjashtimin e njė anėtari dhe pėr shpėrndarjen e shoqatės, kur nuk ėshtė parashikuar ndryshe, duhet tė jenė tė pranishėm tė paktėn 3/4 e anėtarėve.

   Neni 47 - Organi drejtues ka tė drejtėn dhe detyrėn tė kujdeset pėr interesat e shoqatės, t'i mbrojė ato, si dhe tė pėrfaqėsojė shoqatėn sipas kompetencave qė i janė dhėnė nga statuti.
   Antarėsia nė shoqatė
   Neni 48 - Pranimi i anėtarėve tė rinj, qė pėrmbushin kushtet e nevojshme, mund tė lejohet nė ēdo kohė. E drejta pėr tė dhėnė dorėheqjen ėshtė e garantuar, por me kusht qė tė jetė paraqitur sė paku gjashtė muaj para mbarimit tė vitit kalendarik ose brenda afatit tė parashikuar nė statut.

   Neni 49 - E drejta e anėtarėsisė nė shoqatė nuk mund tė tjetėrsohet dhe as tė kalohet me anė trashėgimie.

   Neni 50 - Anėtarėt qė kanė dhėnė dorėheqjen ose qė janė pėrjashtuar nga shoqata, nuk kanė tė drejtė nė kapitalin apo pasurinė themelore tė shoqatės. Ata kanė detyrėn tė derdhin kuotat pėr kohėn gjatė sė cilės kanė bėrė pjesė nė shoqatė.

   Neni 51 - Ēdo anėtar ka tė drejtė tė kundėrshtojė nė gjykatėn kompetente vendimet e shoqatės qė vijnė nė kundėrshtim me ligjin ose me statutin. Ky kundėrshtim mund tė bėhet brenda njė muaji nga dita kur anėtari ka marrė njoftimin pėr atė vendim.
   Shpėrndarja
   Neni 52 - Shpėrndarja e shoqatės bėhet:

   a) me vendim tė mbledhjes sė pėrgjithshme tė thirrur posaēėrisht;
   b) kur numri i anėtarėve tė saj ka mbėrritur nėn numrin e caktuar nė statut, ose kur qėllimi i saj ėshtė pėrmbushur apo nuk ka mundėsi tė pėrmbushet;
   c) kur ajo ka humbur aftėsinė paguese;
   ē) me vendim tė gjykatės kompetente kur shoqata ėshtė larguar nga qėllimi i caktuar nė statut ose kur ajo ka filluar tė kryejė veprimtari tė kundraligjshme.
   Neni 53 - Kur vendoset shpėrndarja e shoqatės, ajo ēregjistrohet, pushon veprimtarinė e saj dhe vihet nė likuidim nga komisioni i likuidimit, i cili formohet dhe vepron sipas rregullave pėrkatėse nė fuqi.
   C. Fondacionet
   Mėnyra e krijimit
   Neni 54 - Fondacioni krijohet pėr arritjen e njė qėllimi tė posaēėm me dobi shoqėrore. Fondacionet krijohen nga persona fizikė dhe juridikė, vendas ose tė huaj. Ato krijohen me akt publik ose me testament.

   Neni 55 - Akti pėr krijimin e fondacionit, me kėrkesėn e themeluesve, regjistrohet nė gjykatėn e rrethit, ku fondacioni ka q‚ndrėn e vet. Nė aktin e krijimit pėrcaktohen sidomos emrat e themeluesve, qėllimi i fondacionit, pėrbėrėsit e pasurisė (para, letra me vlerė, ose sende tė luajtshme dhe tė paluajtshme), burimet dhe mėnyra e financimit, organet drejtuese, kompetencat e tyre, si dhe emrat e anėtarėve tė administratės.

   Neni 56 - Fondacioni fiton cilėsinė e personit juridik qė nga data e regjistrimit tė tij. Nuk lejohet qė fondacioni tė kryejė veprimtari fitimprurėse.

   Neni 57 - Akti pėr krijimin e fondacionit mund tė shfuqizohet nga themeluesit para regjistrimit ose kur ende nuk ka filluar veprimtarinė pėrkatėse. Akti i krijimit tė fondacionit mund tė kundėrshtohet nga trashėgimtarėt ose nga kreditorėt e themeluesit.
   Ushtrimi i veprimtarisė tė fondacionit
   Neni 58 - Organet e fondacionit, mėnyra e formimit dhe kompetencat e tyre caktohen nga akti i krijimit. Ēdo fondacion kryen veprimtarinė e vet nė bazė tė dispozitave tė legjislacionit nė fuqi dhe tė aktit tė themelimit tė tij.

   Neni 59 - Fondacionet mbikqyren nga institucionet shtetėrore me tė cilėt lidhet drejtpėrdrejt qėllimi i veprimtarisė sė tyre. Kėto institucione mbikqyrin posaēėrisht qė fondet monetare dhe pasuritė e tjera tė fondacionit tė pėrdoren nė pėrputhje me qėllimin e tij.

   Neni 60 - Drejtuesi i institucionit mbikqyrės ka tė drejtė tė kėrkojė nga gjykata kompetente anullimin e vendimit tė organit tė fondacionit kur vjen nė kundėrshtim tė hapur me qėllimin pėrkatės, me dispozitat ligjore apo me aktin e krijimit. Gjykata mund tė pezullojė zbatimin e kėtij vendimi deri nė dhėnien e vendimit pėrfundimtar tė saj.

   Neni 61 - Mosmarrėveshjet pasurore, nė tė cilat fondacioni ėshtė palė, zgjidhen nga gjykata kompetente.

   Neni 62 - Fondacioni shpėrndahet:

   a) nė bazė tė ligjit, kur ėshtė pėrmbushur qėllimi pėr tė cilin u krijua ose kur qėllimi i tij nuk mund tė pėrmbushet mė;
   b) me vendim tė gjykatės kur vėrtetohet se fondacioni ka filluar tė ushtrojė veprimtari tė paligjshme ose jo morale.
   Shpėrndarja e fondacionit mund tė kėrkohet nga drejtuesi i institucionit mbikqyrės ose nga ēdo subjekt i interesuar.

   Neni 63 - Pėr pasuritė qė mbeten pas shpėrndarjes sė fondacionit, me kėrkesėn e drejtuesit tė institucionit mbikqyrės ose tė ēdo personi tė interesuar, gjykata vendos duke patur parasysh destinacionin e tyre dhe qėllimin themelor pėr tė cilin ėshtė krijuar fondacioni.
   http://www.ena.altervista.org/

   Comment


   • #4
    Kuptimi dhe llojet e pėrfaqėsimit

    Kuptimi i pėrfaqėsimit
    Neni 64 - Me pėrfaqėsimin njė person (pėrfaqėsuesi) kryen, brenda tagreve qė i janė dhėnė nga ligji, nga prokura ose nga gjykata, veprime juridike nė emėr e pėr llogari tė njė personi fizik ose juridik tjetėr (i pėrfaqėsuari). Pėrfaqėsimi nuk lejohet kur veprimi juridik duhet, sipas ligjit, tė kryhet nga vetė personi. Nuk mund tė veprojė si pėrfaqėsues personi qė nuk ka zotėsi tė plotė pėr tė vepruar.
    Kufijtė dhe pasojat e pėrfaqėsimit
    Neni 65 - Tagret e pėrfaqėsimit ligjor caktohen nga dispozitat e ligjit qė i japin kėtė cilėsi, ndėrsa tagret e pėrfaqėsuesit tė emėruar nga i pėrfaqėsuari caktohen me prokurė. Tagret e pėrfaqėsuesit mund tė nxirren edhe nga rrethanat, nė tė cilat kryhen veprimet juridike pėrkatėse.

    Neni 66 - Veprimet juridike tė kryera nga pėrfaqėsuesi, brenda tagreve qė i janė dhėnė, krijojnė pasoja drejtėpėrdrejt pėr tė pėrfaqėsuarin.

    Neni 67 - Pėrfaqėsuesi nuk mund tė kryejė veprime juridike nė emėr tė tė pėrfaqėsuarit as me veten e tij dhe as me persona tė tjerė tė pėrfaqėsuar prej tij, pėrveē kur i pėrfaqėsuari e ka lejuar kėtė shprehimisht, ose kur pėrmbajtja e veprimit juridik nuk cėnon interesat e tij.

    Neni 68 - Kur pėr kryerjen e njė veprimi juridik janė caktuar dy ose mė shumė pėrfaqėsues, secili prej tyre mund ta kryejė atė pa pjesėmarrjen e pėrfaqėsuesve tė tjerė, pėrveē kur nė prokurė ėshtė parashikuar ndryshe.

    Neni 69 - Pėrfaqėsuesi detyrohet tė veprojė personalisht dhe nuk mund tė emėrojė zėvendės tė tij, pėrveē kur ėshtė lejuar nga i pėrfaqėsuari, kur pasuria qė pėrmendet nė prokurė ndodhet jashtė territorit tė rrethit ku banon pėrfaqėsuesi, si dhe kur caktimi i zėvendėsit ēmohet i nevojshėm pėr mbrojtjen e interesave tė tė pėrfaqėsuarit. Pėrfaqėsuesi duhet tė njoftojė menjėherė tė pėrfaqėsuarin pėr zėvendėsin qė ka caktuar, pėrndryshe ai pėrgjigjet pėr veprimet e zėvendėsit. Zėvendėsi mund tė hiqet nė ēdo kohė nga i pėrfaqėsuari ose nga pėrfaqėsuesi qė e ka caktuar.
    Pėrfaqėsimi me prokurė
    Neni 70 - Prokura ėshtė dokumenti nė tė cilin i pėrfaqėsuari, me vullnetin e tij tė lirė ka pėrcaktuar karakterin dhe vėllimin e tagreveqė i ka dhėnė pėrfaqėsuesit.

    Neni 71 - Prokura ėshtė e pėrgjithshme kur i pėrfaqėsuari i ka dhėnė pėrfaqėsuesit tagre pėr tė kryer veprime juridike tė shumėllojshme, tė cilat kanė tė bėjnė me njė tėrėsi tė drejtash tė tė pėrfaqėsuarit, pėrveē atyre qė i ka pėrjashtuar shprehimisht. Prokura ėshtė e posaēme kur i pėrfaqėsuari i ka dhėnė pėrfaqėsuesit tagrin pėr tė kryer njė ose disa veprime juridike tė caktuara, qė karakterizohen nga njė qėllim i pėrbashkėt.

    Neni 72 - Prokura bėhet gjithmonė me shkresė. Ēdo prokurė pėr tė lidhur njė kontratė, e cila sipas ligjit mund tė bėhet vetėm me akt noterial, duhet tė pėrpilohet nė kėtė formė, pėrndryshe ėshtė e pavlefshme. Edhe prokura pėr kryerjen e veprimeve para gjykatave dhe institucioneve tė tjera shtetėrore, duhet tė bėhet me akt noterial, pėrveē kur me dispozita ligjore lejohet qė ajo tė bėhet me shkresė tė thjeshtė. Prokura nė emėr tė personave juridikė publikė e privatė mud tė bėhet edhe vetėm me nėnshkrimin e drejtuesit tė tij dhe me vulėn pėrkatėse, pėrveē kur ligji kėrkon qė veprimi juridik tė kryhet me akt noterial.

    Neni 73 - Prokura pėr tė tėrhequr dėrgesa postare ose para nga zyrat postare apo nga bankat deri nė njė shumė tė caktuar prej tyre, prokura pėr tė terhequr paga dhe shpėrblime tė tjera qė rrjedhin nga marrėdhėniet e punės, si dhe prokura pėr tė tėrhequr pensione, ndihma e bursa, mund tė vėrtetohen edhe nga:

    a) administratori i lagjes sė qytetit ose kryeplaku i fshatit;
    b) drejtuesi i personit juridik apo i degės sė tij, ku i pėrfaqėsuari ėshtė nė marrėdhėnie pune ose ndjek shkollėn;
    c) drejtuesi i institucionit shėndetėsor ku i pėrfaqėsuari ėshtė shtruar pėr mjekim;
    ē) komanda e repartit ushtarak ku shėrben i pėrfaqėsuari;
    d) drejtuesi i institucionit ku i pėrfaqėsuari mbahet i arrestuar ose vuan dėnimin me heqje tė lirisė.

    Neni 74 - Ndryshimet nė prokurė duhet t'u bėhen tė njohura tė tretėve me mjete tė pėrshtatshme. Nė mungesė tė njoftimeve tė tilla, kėto ndryshime nuk mund t'u kundrejtohen tė tretėve, pėrveē kur provohet qė kėta i dinin ndryshimet nė prokurė nė kohėn kur ėshtė kryer veprimi juridik.

    Neni 75 - I pėrfaqėsuari mund tė shfuqizojė prokurėn dhe pėrfaqėsuesi tė heqė dorė prej saj nė ēdo kohė. Ēdo marrėveshje e kundėrt ėshtė e pavlefshme.
    Mbarimi i prokurės
    Neni 76 - Prokura mbaron kur:

    a) pėrfaqėsuesi ka kryer veprimet juridike pėr tė cilat ajo ishte dhėnė;
    b) ėshtė plotėsuar afati pėr tė cilin ajo ishte dhėnė;
    c) kur ka vdekur pėrfaqėsuesi apo i pėrfaqėsuari, ose kur njėri prej tyre ka humbur zotėsinė pėr tė vepruar;
    ē) ka mbaruar personi juridik pėrfaqėsues apo i pėrfaqėsuar;
    d) kur i pėrfaqėsuari ka shfuqizuar prokurėn ose pėrfaqėsuesi ka hequr dorė prej saj. Pas mbarimit tė prokurės perfaqėsuesi, me kėrkesėn e tė pėrfaqėsuarit duhet t'i kthejė atij aktin e prokurės.

    Pėrfaqėsimi pas ndryshimeve ose mbarimit tė prokurės

    Neni 77 - Veprimet juridike tė kryera nga pėrfaqėsuesi, pas ndryshimeve tė bėra nė prokurė ose pas mbarimit tė saj, janė tė detyrueshme pėr tė pėrfaqėsuarin ose pėr trashėgimtarėt e tij, nė rast se personat e tretė, me tė cilėt janė kryer ato veprime juridike, nuk kanė patur dijeni pėr ndryshimet ose pėr mbarimin e prokurės.
    Pėrfaqėsimi pa tagre
    Neni 78 - Kur njė person fizik ose juridik vepron si pėrfaqėsues pa e patur kėtė cilėsi, si edhe kur pėrfaqėsuesi ka kapėrcyer tagret qė i janė dhėnė, veprimi juridik i kryer nė kėto kushte nuk ėshtė i detyrueshėm pėr personin nė emrin e tė cilit janė kryer, pėrveē kur ky e ka miratuar atė mė vonė. Kur miratimi nuk ėshtė dhėnė, personi i tretė qė ka qenė nė mirėbesim ka tė drejtė tė kėrkojė shpėrblimin e dėmit nga pėrfaqėsuesi.
    http://www.ena.altervista.org/

    Comment


    • #5
     Dispozita tė pėrgjithshme

     Pėrkufizimi i veprimit juridik

     Neni 79 - Veprimi juridik ėshtė shfaqja e ligjshme e vullnetit tė personit fizik ose juridik, qė synon tė krijojė, tė ndryshojė ose tė shuajė tė drejta ose detyrime civile. Veprimi juridik mund tė jetė i njėanshėm ose i dyanshėm.
     Format e veprimit juridik

     Neni 80 - Veprimi juridik mund tė kryhet me shkrim, me gojė dhe me ēdo lloj shfaqje tjetėr tė padyshimtė tė vullnetit. Shkresa mund tė jetė e thjeshtė ose akt noterial.

     Neni 81 - Veprimi juridik me shkresė duhet tė nėnshkruhet nga personi qė e kryen atė.

     Neni 82 - Personi qė nuk di, ose qė pėr shkak sėmundje ose tė metash fizike nuk mund tė nėnshkruajė, ngarkon njė person tjetėr pėr kėtė qėllim. Nėnshkrimi i kėtij personi duhet tė vėrtetohet nga noteri, duke u treguar shkaku pėr tė cilin personi qė ka kryer veprimin juridik nuk ka mundur t'a nėnshkruajė vetė. Pėr veprimet qė kryhen nė bankat dhe nė institucionet e tjera tė kreditit, nė zyrat postare apo doganore, nėnshkrimi i kėtij personi vėrtetohet nga njė nėpunės i autorizuar i kėtyre institucioneve.

     Neni 83 - Veprimi juridik pėr kalimin e pronėsisė sė sendeve tė paluajtshme dhe tė tė drejtave reale mbi to, duhet tė bėhet me akt noterial dhe tė regjistrohet, pėrndryshe nuk ėshtė i vlefshėm. Eshtė i pavlefshėm veprimi juridik qė nuk ėshtė bėrė nė formėn e kėrkuar shprehimisht nga ligji. Nė rastet e tjera veprimi juridik ėshtė i vlefshėm, por nuk mund tė provohet me dėshmitarė.     Veprimet juridike me kusht

     Neni 84 - Veprimi juridik ėshtė me kusht kur lindja ose shuarja e tė drejtave dhe e detyrimeve tė parashikuara nė tė, varen nga njė ngjarje e cila nuk dihet nė se do tė ndodhė.

     Neni 85 - Kushti ėshtė pezullues kur tė drejtat dhe detyrimet lindin po tė ndodhė ngjarja. Kushti ėshtė zgjidhės kur tė drejtat dhe detyrimet shuhen po tė ndodhė ngjarja.

     Neni 86 - Kur vėrtetimi i kushtit ėshtė ndaluar me keqbesim nga pala qė do tė perfitonte nga mos vėrtetimi i tij, kushti quhet se ėshtė vėrtetuar. Kur vėrtetimi i kushtit ėshtė shkaktuar me keqbesim nga pala qė do tė pėrfitonte nga vėrtetimi i tij, kushti quhet se nuk ėshtė vėrtetuar.

     Neni 87 - Kur e drejta qė varet nga vėrtetimi i kushtit cėnohet ose humbet nga veprimet e palės sė detyruar me kusht, kjo duhet tė shpėrblejė dėmin e shkaktuar nė rast se kushti vėrtetohet.

     Neni 88 - Pasojat qė lidhen me vėrtetimin e kushtit fillojnė nga ēasti qė ėshtė vėrtetuar kushti, pėrveē kur nga pėrmbajtja e veprimit juridik del se kėto pasoja duhet tė fillojnė nė njė kohė tė mėparshme.
     Veprimet juridike me afat

     Neni 89 - Afati i veprimit juridik ėshtė ēasti i caktuar, nga i cili fillon ose pushon fuqia juridike ose disa nga efektet e tij.

     Neni 90 - Afati ėshtė pezullues kur nė veprimin juridik ėshtė parashikuar se pasojat e tij fillojnė nga njė kohė e caktuar. Afati ėshtė zgjidhės kur nė veprimin juridik ėshtė parashikuar se pasojat e tij pushojnė nė njė kohė tė caktuar.
     Llogaritja e afateve tė veprimeve juridike

     Neni 91 - Kur afati ėshtė caktuar me ditė, nuk llogaritet dita nė tė cilėn takon ngjarja ose koha nga e cila ai duhet tė fillojė. Afati qė ėshtė caktuar nė javė, nė muaj ose nė vite, mbaron,me kalimin e asaj dite tė javės sė fundit ose tė muajit tė fundit qė ka tė njėjtin emėr ose numėr me atė tė ditės qė ai ka filluar. Kur njė ditė e tillė mungon nė muajin e fundit, afati mbaron me kalimin e ditės sė fundit tė kėtij muaji. Kur dita e fundit e njė afati bie nė ditė pushimi, afati mbaron nė ditėn e punės qė vjen pas asaj tė pushimit.
     http://www.ena.altervista.org/

     Comment


     • #6
      Pavlefshmėria e veprimeve juridike

      (nenet 7, 8, 13, 17, 14, 15, 16, dhe
      37/a)

      Veprime juridike tė pavlefshme

      Neni 92 - Veprimet juridike tė pavlefshme nuk krijojnė asnjė pasojė juridike. Tė tilla janė ato qė:

      a) vijnė nė kundėrshtim me njė dispozitė urdhėruese tė ligjit;
      b) kryhen pėr tė mashtruar ligjin;
      c) kryhen nga tė mitur nėn moshėn katėrmbėdhjetė vjeē;
      ē) bėhen nė marrėveshje tė palėve pa patur pėr qėllim qė tė
      sjellin pasoja juridike (fiktive ose tė simuluara).


      Neni 93 - Kur veprimi juridik ėshtė bėrė me qėllim pėr tė mbuluar njė veprim juridik tjetėr, ky i fundit ėshtė i vlefshėm nė qoftė se pėrmbush gjithė kushtet e nevojshme pėr vlefshmėrinė e tij. Veprimi juridik fiktiv ose i simuluar nuk dėmton personat etretė tė cilėt nė mirėbesim kanė fituar tė drejta nė bazė tė tij.

      Veprime juridike qė shpallen tė pavlefshme

      Neni 94 - Tė anullueshme quhen veprimet juridike tė cilat janė tė vlefshme gjersa gjykata me kėrkesėn e tė interesuarit i shpall tė pavlefshme. Tė tilla janė veprimet juridike tė kryera nga:

      a) tė miturit mbi katėrmbėdhjetė vjeē, kur veprimin juridik e
      kanė kryer pa pėlqimin e prindit ose tė kujdestarit;

      b) personat, tė cilėt pėr shkak sėmundje psikike ose zhvillimi
      tė metė mendor u ėshtė hequr ose kufizuar zotėsia pėr tė vepruar, kur veprimin juridik e kanė kryer pa pėlqimin e kujdestarit;

      c) personat, tė cilėt nė kohėn e kryerjes sė veprimit juridik
      nuk ishin tė ndėrgjegjshėm pėr rėndėsinė e veprimeve tė tyre, megjithėse nė atė kohė nuk u ishte hequr zotėsia pėr tė vepruar;

      ē) personi qė ka kryer veprimin juridik duke qėnė i mashtruar,
      i kanosur, nė lajthim ose pėr shkak tė nevojės sė madhe.


      Anullimi i kėtyre veprimeve mund tė kėrkohet edhe pas vdekjes sė personit pėrkatės, por vetėm kur para vdekjes ėshtė kėrkuar heqja e zotėsisė sė tij pėr tė vepruar.

      Neni 95 - Mashtrimi mund tė shkaktojė qė veprimi juridik tė shpallet i pavlefshėm, kur gėnjeshtra e pėrdorur nga njėra palė, pėr ta shpėnė nė gabim palėn tjetėr, ėshtė e tillė qė pa atė pala nuk do ta kishte kryer veprimin juridik. Kur mashtrimi ėshtė bėrė nga njė person i tretė, pala e mashtruar mund tė kėrkojė shpalljen e pavlefshmėrise sė veprimit juridik vetėm kur nė kohėn e kryerjes sė tij pala tjetėr ka ditur oseduhej tė dinte mashtrimin.

      Neni 96 - Kanosja mund tė shkaktojė qė veprimi juridik tė shpallet i pavlefshėm, kur ėshtė e tillė sa tė friksojė personin se ai vetė, bashkėshorti,pasardhėsit ose paraardhėsit e tij do tė pėsojnė njė dėm fizik ose material tė padrejtė dhe tė rėndė. Kanosja mund tė kryhet edhe nga njė person i tretė qė nuk merr pjesė nė veprimin juridik.

      Neni 97 - Lajthimi mund tė shkaktojė qė veprimi juridik tė shpallet i pavlefshėm vetėm nė qoftė se lidhet me cilėsinė e sendit, me identitetin ose cilėsitė e personit tjetėr, apo me rrethana aq thelbėsore sa qė pa ato, pala nuk do tė kishte kryer veprimin juridik.

      Neni 98 - Lajthimi nė llogaritje nuk sjell shpalljen e veprimit juridik si tė pavlefshėm, por vetėm korregjimin e tij, pėrveē kur gabimi nė sasi ka qenė pėrcaktues pėr marrėveshjen.

      Neni 99 - Veprimi juridik mund tė shpallet i pavlefshėm nė rastin kur pėr shkak tė nevojės sė madhe, detyrimet e marra nga njėra palė janė krejt tė papėrfillshme nė krahasim me pėrfitimet qė nxjerr pala tjetėr nga veprimi juridik.

      Neni 100 - Veprimi juridik i kryer nga pėrfaqėsuesi mund tė shpallet i pavlefshėm me kėrkesėn e tė pėrfaqėsuarit, kur vullneti i pėrfaqėsuesit ėshtė me ves. Kur vesi ka tė bėjė me elemente tė pėrcaktuara nga i pėrfaqėsuari, veprimi juridik mund tė shpallet i pavlefshėm, vetėm nė qoftė se ishte i vesuar vullneti i kėtij tė fundit.

      Neni 101 - Kur nė veprimin jurdik ka rėndėsi pėrcaktimi i mirėbesimit ose i keqbesimit, i dijenisė ose i mosdijenisė sė rrethanave tė caktuara, qė pėrbėjnė kushte pėrcaktuese tė vlefshme ose tė pavlefshme tė veprimit juridik, mbahet parasysh personi i pėrfaqėsuesit, pėrveē kur bėhet fjalė pėr rrethana tė pėrcaktuara nga i pėrfaqėsuari. I pėrfaqėsuari qė ėshtė nė keqbesim nuk mund tė pėrfitojė nė asnjė rast nga mosdijenia ose mirėbesimi i pėrfaqėsuesit.

      Neni 102 - Veprimi juridik i kryer nė dėm tė tė pėrfaqėsuarit pėr shkak marrėveshjeje me keqbesim midis pėrfaqėsuesit dhe personit tė tretė, mund tė shpallet i pavlefshėm pėr tė pėrfaqėsuarin.

      Afati i parashkrimit tė padisė

      Neni 103 - Padia pėr tė kėrkuar qė njė veprim juridik tė shpallet i pavlefshėm, parashkruhet brenda pesė vjetėve.

      Neni 104 - Afati pėr ngritjen e padisė fillon:

      a) pėr veprime juridike tė kryera nga persona qė u ėshtė hequr
      ose kanė patur zotėsi juridike tė kufizuar pėr tė vepruar, qė nga dita qė janė bėrė madhorė ose qė u ėshtė kthyer zotėsia pėr tė vepruar;

      b) pėr veprime juridike tė kryera me mashtrim, kanosje ose
      lajthim, nga dita qė mashtrimi ose lajthimi janė zbuluar, ose kanosja ka pushuar, por nė ēdo rast, jo mė shumė se tre vjet nga dita qė ėshtė kryer veprimi juridik;

      c) nė raste tė tjera, qė nga dita qė ėshtė kryer veprimi
      juridik.


      Neni 105 - Veprimi jurdik qė shpallet i pavlefshėm quhet i tillė qė nga ēasti kur ėshtė kryer.

      Pasojat e pavlefshmėrisė sė veprimit juridik

      Neni 106 - Kur veprimi juridik ėshtė i pavlefshėm pėr arsye se vjen nė kundėrshtim me ligjin, ose ėshtė bėrė me qėllim mashtrimi tė ligjit, ēdo gjė qė palėt i kanė dhėnė njėra-tjetrės merret dhe kalon nė tė ardhurat e shtetit dhe kur nuk ėshtė e mundur tė merret po ajo gjė, kėrkohet vlefta e saj. Kur njėra nga palėt ka vepruar nė mirėbesim, gjykata mund tė vendosė qė ēdo gjė qė ka dhėnė kjo palė t'i kthehet kėsaj dhe kur nuk ėshtė e mundur kthimi i po kėsaj gjėje, i paguhet vlefta e saj.

      Neni 107 - Kur veprimi juridik shpallet i pavlefshėm pėr arėsye se ėshtė bėrė me mashtrim, kanosje, nga nevoja e madhe ose sepse mungon forma e kėrkuar nga ligji, secila nga palėt duhet t'i kthejė palės tjetėr ēdo gjė qė ka marrė prej saj dhe, kur nuk ėshtė e mundur t'i kthehet po ajo gjė, t'i paguhet vlefta e saj.

      Neni 108 - Kur veprimi juridik konstatohet se ėshtė i pavlefshėm pėr arėsye se ėshtė kryer nga njė i mitur, qė nuk ka mbushur moshėn katėrmbėdhjetė vjeē ose shpallet i pavlefshėm se ėshtė kryer nga njė i mitur qė ka mbushur moshėn katėrmbėdhjetė vjeē, por pa pėlqimin e prindit ose tė kujdestarit tė tij, secila nga palėt detyrohet t'i kthejė palės tjetėr ēdo gjė qė ka marrė prej saj dhe kur nuk ėshtė e mundur tė kthejė po atė gjė, t'i paguajė vleftėn. Pėrveē kėsaj, pala qė ka zotėsi pėr tė vepruar detyrohet t'i shperblejė tė miturit dėmin qė ky ka pėsuar pėr shkak se veprimi juridik konstatohet ose shpallet i pavlefshėm.

      Neni 109 - Kur veprimi juridik shpallet i pavlefshėm pėr arsye se ėshtė kryer nga njė person, tė cilit i ėshtė hequr krejt zotėsia pėr tė vepruar ose pėr arsye se ėshtė kryer nga njė person tė cilit i ėshtė kufizuar zotėsia pėr tė vepruar e pa patur pėlqimin e kujdestarit tė tij, ose pėr arsye se ėshtė kryer nga njė person i cili nė kohėn e kryerjes sė veprimit juridik nuk ka patur ndėrgjegjen e rėndėsisė sė veprimeve tė tij, secila nga palėt detyrohet t'i kthejė palės tjetėr ēdo gjė qė ka marrė prej saj dhe, kur nuk ėshtė e mundur t'i kthejė po atė gjė, t'i paguajė vleftėn. Pėrveē kėsaj, pala qė ka patur zotėsinė pėr tė vepruar detyrohet t'i shpėrblejė palės tjetėr dėmin qė kjo palėka pėsuar pėr shkak tė veprimit juridik qė ėshtė shpallur i pavlefshėm, nė rast se dinte ose duhet tė dinte se pala tjetėr nuk ka patur zotėsi pėr tė vepruar ose nuk ka patur ndėrgjegjen e rėndėsisė sė veprimeve tė saj.

      Neni 110 - Kur veprimi juridik shpallet i pavlefshėm pėr arsye se njėra nga palėt ka qenė nė lajthim, secila nga palėt detyrohet t'i kthejė palės tjetėr ēdo gjė qė ka marrė prej saj dhe, kur nuk ėshtė e mundur t'i kthejė po atė gjė, t'i paguajė vleftėn. Pėrveē kėsaj, pala qė ka kėrkuar tė shpallet i pavlefshėm veprimi juridik detyrohet t'i shpėrblejė palės tjetėr dėmin qė ajo ka pėsuar pėr shkak se veprimi juridik ėshtė shpallur i pavlefshėm, me pėrjashtim tė rastit kur ajo provon se nuk ka faj qė ka rėnė nė lajthim ose se pala tjetėr ka ditur ose duhet tė dinte lajthimin.

      Neni 111 - Kur shkaku i pavlefshmėrisė prek vetėm njė pjesė tė veprimit juridik, ky mbetet i vlefshėm nė pjesėt e tjera tė tij, pėrveē kur, sipas pėrmbajtjes sė veprimit juridik, kėto pjesė paraqesin marrėdhėnie tė pandashme me pjesėn e pavlefshme tė veprimit juridik.


      Marre nga "Wikibooks"
      http://www.ena.altervista.org/

      Comment


      • #7
       shume faleminderit
       shume permbledhje e mire

       Comment


       • #8
        PARASHKRIMI I PADISĖ DHE DEKADENCA E TE DREJTAVE
        DISPOZITA TE PĖRGJITHSHME
        (nenet 92 - 11)


        Neni 112 - E drejta e padisė qė nuk ėshtė ushtruar brenda afatit tė caktuar nė ligj, shuhet dhe nuk mund tė realizohet mė me anė tė gjykatės ose tė organit tjetėr kompetent.
        Paditė qė nuk parashkruhen
        Neni 113 - Nuk parashkruhen:

        a) padia pėr rivendosjen ose mbrojtjen e njė tė drejte vetjake jopasurore, pėrveē pėrjashtimeve tė caktuara nė ligj;
        b) paditė e njohjes;
        c) padia e pjestimit midis bashkėpronarėve;
        ē) padia pėr kthimin e shumave tė depozituara nė bankė;
        d) paditė e tjera tė parashikuara nė dispozita ligjore tė veēanta.
        Nuk parashkruhen edhe kėrkesat pėr ekzekutimin e detyrueshėm tė vendimeve qė janė tė lidhura me padi, pėr tė cilat nuk zbatohet parashkrimi.
        Afatet e parashkrimit
        Neni 114 - Kur nė ligj nuk ėshtė parashikuar ndryshe, parashkruhen brenda dhjetė vjetėve tė gjitha paditė midis personave juridikė, midis kėtyre dhe personave fizikė, si dhe midis vetė personave fizikė.

        Neni 115 - Parashkruhen brenda afateve prej:

        a) gjashtė muaj paditė pėr pagimin e kushteve penale vlerėsuese;
        b) njė viti paditė e rrjedhura nga kontratat e shpedicionit;
        c) gjashtė muaj paditė qė rrjedhin nga transportimet e drejtpėrdrejta tė mallrave dhe tė udhėtarėve me anė tė hekurudhės, automjeteve ose avionėve dhe njė viti pėr tė njėjtat padi qė rrjedhin nga transportimet detare ose tė pėrziera;
        ē) dy vjetėve paditė pėr pagimin e shpėrblimit sipas kontratės sė sigurimit dhe risigurimit, si edhe tė shumės pėrkatėse tė rrjedhur nga sigurimi i detyrueshėm;
        d) tre vjetėve paditė pėr pagimin e qirave tė banesave, dyqaneve, lokaleve dhe pasurive tė tjera tė paluajtshme;
        dh) tre vjetėve paditė pėr shpėrblimin e dėmit jo kontraktor dhe paditė pėr kthimin e pėrfitimit pasuror pa tė drejtė.
        Paditė e tjera parashkruhen brenda afateve tė posaēme tė caktuara nė kėtė Kod ose nė ligje tė tjera.

        Neni 116 - Ėshtė e pavlefshme marrėveshja e palėve pėr ndryshimin e afateve tė parashkrimit dhe e ēdo dispozite tė kėtij kreu.

        Neni 117 - Afati i parashkrimit fillon nga dita kur subjektit i ka lindur e drejta e padisė.

        Neni 118 - Nė detyrimet kontraktore tė lidhura me afat ekzekutimi, parashkrimi i padisė fillon nga dita kur ėshtė plotėsuar ky afat.

        Kur detyrimi ėshtė i pėrbėrė nga pagesa periodike, pėr secilėn prej tyre afati i parashkrimit fillon nė mėnyrė tė veēantė.

        Pėr detyrimet kontraktore tė lidhura pa afat dhe pėr detyrimet qė ekzekutohen me kėrkesėn e kreditorit, afati i parashkrimit fillon nga dita kur ka lindur detyrimi.

        Neni 119 - Pėr kėrkimin e sendit, parashkrimi i padisė fillon nga dita kur pronari ka marrė ose duhej tė merrte dijeni pėr cenimin dhe cenuesin e sė drejtės sė tij.

        Neni 120 - Pėr kėrkimin e shpėrblimit tė dėmit ē'kontraktor, parashkrimi i padisė fillon nga dita kur i dėmtuari ka ditur ose duhej tė dinte pėr dėmin e pėsuar dhe pėr personin qė e ka shkaktuar.

        Neni 121 - Pėr kthimin e shumės sė parave ose tė sendit qė ėshtė fituar ose kursyer pa shkak, parashkrimi i padisė fillon nga dita kur i dėmtuari ka ditur ose duhej tė dinte pėr fitimin ose kursimin pa shkak qė ka realizuar personi pėrkatės.

        Neni 122 - Pėr kėrkimin e trashėgimit, parashkrimi i padisė fillon nga dita e ēeljes sė trashėgimisė.


        Neni 123 - Pėr paditė e kthimit, parashkrimi i padisė fillon nga dita kur paditėsi ka paguar vullnetarisht, nė bazė tė njė detyrimi ligjor ose kontraktor, personit tė tretė, pėr fajin e tė paditurit, shumėn e parave apo sendin qė kėrkohet me anė tė kėsaj padie, ose nga dita kur ėshtė dhėnė vendimi i gjykatės ose arbitrazhit pėrkatės nga i cili ka lindur padia e regresit.

        Neni 124 - Parashkrimi i padisė pėr kėrkesėn kryesore shkakton qė tė parashkruhen edhe paditė pėr kėrkesat e rrjedhura prej saj, pavarėsisht se pėr kėto nuk ėshtė plotėsuar ende afati pėrkatės.
        Kėrkesa e palės sė interesuar
        Neni 125 - Parashkrimi i plotėsuar nuk mund tė merret parasysh nga gjykata ose organi tjetėr kompetent me nismėn e vet, por vetėm me kėrkesėn e palės sė interesuar.
        Heqia dorė nga parashkrimi
        Neni 126 - Heqja dorė nga parashkrimi lejohet vetėm pasi tė jetė plotėsuar afati i tij.

        Neni 127 - Pretendimi se afati i parashkrimit ėshtė plotėsuar mund tė ushtrohet edhe nga kreditorėt dhe nga kushdo qė ka interes, nė rastet kur pala pėrkatėse e ka ushtruar vetė.

        Pėrmbushja e detyrimit pas plotėsimit tė afatit
        Neni 128 - Debitori qė ka pėrmbushur detyrimin e tij pas plotėsimit tė parashkrimit, nuk mund tė kėrkojė kthimin e shumės sė parave ose tė sendit, qė ka dhėnė vullnetarisht, edhe sikur tė mos dinte se ishte plotėsuar afati i parashkrimit.

        Wikibooks.com

        I love you daddy
        :flamuri:

        Comment


        • #9
         KREU II
         PEZULLIMI DHE NDERPRERJA E PARASHKRIMIT         A. Pezullimi i parashkrimit

         Neni 129

         Parashkrimi pezullohet:
         a) midis bushkėshortėve deri nė ditėn kur ka marrė formė tė
         prerė vendimi gjyqėsor me tė cilin ėshtė zgjidhur martesa;
         b) midis fėmijėve dhe prindėrve gjersa kėta ushtrojnė tė
         drejtėn prindėrore;
         c) midis personave qė ndodhen nėn kujdestari dhe kujdestarėve
         tė tyre gjersa vazhdon kujdestaria;
         ē) pėr paditė e personave, pasuria e te cilėve ėshtė vėnė nė
         administrim, kundėr administruesve pėrkatės tė caktuar nga gjykata
         ose nga njė organ tjetėr kompetent shtetėror, gjersa tė jetė
         miratuar raporti pėrfundimtar i llogarive;
         d) pėr paditė e tė miturve dhe personave tė tjerė, qė nuk kanė
         zotėsi pėr tė vepruar gjersa t'u emėrohet pėrfaqėsuesi ose tė
         fitojnė kėtė zotėsi, si edhe pėr gjashtė muaj pasi ėshtė emėruar
         perfaqėsuesi ose pasi kanė fituar zotėsinė pėr tė vepruar;
         dh) pėr paditė e personit juridik kundėr administratorėve
         tėvet, gjersa kėta vazhdojnė kėtė detyrė pranė tij;
         e) pėr paditė me objekt shpėrblimin pėrkatės, tė rrjedhura nga
         dėmtimi i shėndetit ose nga shkaktimi i vdekjes, pezullimi i
         parashkrimit vazhdon nga dita kur i ėshtė paraqitur kėrkesa organit
         tė sigurimeve shoqėrore shtetėrore dhe deri nė ditėn kur ėshtė
         caktuar pensioni ose ėshtė refuzuar ajo kėrkesė;
         ė) kur ka forcė madhore.

         Neni 130

         Koha e pezullimit nuk llogaritet nė afatin e parashkrimit. Kur
         pas zhdukjes sė shkakut pezullues, koha qė mbetet pėr t'u plotėsuar
         parashkrimi ėshtė mė e shkurtėr se gjashtė muaj, ajo zgjatet deri
         nė gjashtė muaj.

         B. Ndėrprerja e parashkrimit
         Neni 131

         Parashkrimi ndėrpritet:
         a) me ēdo veprim tė personit fizik ose juridik tė detyruar, qė
         shpreh njohjen e saktė dhe tė plotė tė sė drejtės tė kreditorit;
         b) me paraqitjen e padisė, tė kundėrpadisė ose tė prapėsimit,
         qoftė edhe nė njė gjykatė ose arbitrazh qė nuk ėshtė kompetent nga
         pikėpamja tokėsore ose lėndore pėr shqyrtimin e ēėshtjes;
         c) me ēdo veprim qė e vė debitorin nė vonesė;
         ē) me paraqitjen e kėrkesės pėr ekzekutimin e detyrueshėm tė
         vendimit gjyqėsor apo tė arbitrazhit pėrkatės, si dhe tė ēdo
         titulli ekzekutiv tjetėr.

         Neni 132

         Parashkrimi i ndėrprerė kundėr njėrit prej debitorėve solidarė
         ose njerit prej bashkėshortėve tė njė detyrimi tė papjestues hėm,
         shtrihet edhe ndaj secilit nga kėta debitorė tė tjerė.

         Neni 133

         Parashkrimi i ndėrprerė kundėr debitorit kryesor shtrihet edhe
         ndaj dorėzėnėsit pėrkatės.

         Neni 134

         Koha e kaluar para se tė vėrtetohej shkaku ndėrprerės nuk
         llogaritet dhe pas zhdukjes sė kėtij shkaku fillon njė afat
         parashkrimi i ri.

         Neni 135

         Kur parashkrimi ėshtė ndėrprerė pėr shkak tė paraqitjes sė
         padisė ose tė kundėrpadisė, afati i ri i parashkrimit fillon nga
         dita qė ka marrė formė tė prerė vendimi me tė cilin ėshtė zgjidhur
         ēėshtja nė themel.
         Kur ėshtė vendosur rrėzimi i padisė pa u zgjidhur ēėshtja nė
         themel, ose pushimi i gjykimit tė ēėshtjes, parashkrimi nuk quhet
         i ndėrprerė.

         Llogaritja e afateve tė parashkrimit
         Neni 136

         Afati i parashkrimit tė padisė, qė ėshtė caktuar nė javė, nė
         muaj ose nė vite mbaron me kalimin e asaj dite tė javės sė fundit
         apo tė muajit tė fundit qė ka tė njėjtin emėr ose numėr me atė
         tėditės nė tė cilėn ka filluar afati dhe, kur njė ditė e tillė
         mungon nė muajin e fundit, afati mbaron me kalimin e ditės sė
         fundit tė kėtij muaji.
         Kur dita e fundit e afatit tė parashkrimit bie nė njė ditė
         pushimi, quhet si e fundit ajo ditė pune qė vjen pas asaj tė
         pushimit.

         KREU III
         PREKLUZIVITETI (Dekadenca)


         Neni 137

         Kur njė e drejtė duhet tė ushtrohet brenda njė afati
         prekluziv, nuk zbatohen dispozitat qė rregullojnė ndėrprerjen e
         parashkrimit. Gjthashtu, nuk zbatohen shkaqet pezulluese, pėrveē
         rasteve pėrjashtimore, kur vetė ligji lejon pezullimin e afatit
         prekluziv.

         Neni 138

         Eshtė e pavlefshme ēdo marrėveshje me tė cilėn janė caktuar
         afate prekluzive, qė e bėjnė tejet tė vėshtirė pėr njėrėn nga palėt
         ushtrimin e sė drejtės pėrkatėse.

         Neni 139

         Palėt nuk mund tė ndryshojnė urdhėrimet ligjore qė rregullojnė
         prekluzivitetin, dhe as mund tė heqin dorė nga afati prekluziv i
         plotėsuar kur ky afat ėshtė caktuar me dispozita ligjore tė
         veēanta.

         Neni 140

         Afati prekluziv i plotėsuar merret parasysh nga gjykata ose
         arbitrazhi kompetent me nismėn e vet, edhe pa u kėrkuar nga pala e
         interesuar.

         PJESA II

         SENDET DHE PRONESIA

         TITULLI I
         SENDET

         Kuptimi juridik i sendit
         Neni 141

         Send ėshtė ēdo gjė qė mund tė pėrbėjė objekt pronėsie ose i tė
         drejtės tjetėr reale.

         Llojet e sendeve
         Neni 142

         Sendet janė tė luajtshme dhe tė paluajtshme.
         Janė sende tė paluajtshme toka, burimet e rrjedhjet e ujėrave,
         drurėt, ndėrtesat, ndėrtimet e tjera notuese tė lidhura me tokėn
         dhe ēdo gjė qė ėshtė e trupėzuar nė mėnyrė tė qėndrueshme e tė
         vazhdueshme me tokėn ose ndėrtesėn.
         Tė gjitha sendet e tjera, duke pėrfshirė edhe ēdo energji
         tjetėr natyrore, janė sende tė luajtshme.

         Neni 143

         Dispozitat qė kanė tė bėjnė me sendet e paluajtshme
         zbatohenedhe pėr tė drejtat reale qė kanė si objekt sende tė
         paluajtshme, si dhe pėr paditė pėrkatėse, pėrveē kur parashikohet
         ndryshe me ligj.
         Dispozitat qė kanė tė bėjnė me sendet e luajtshme zbatohen pėr
         tė gjitha tė drejtat e tjera.

         I love you daddy
         :flamuri:

         Comment


         • #10
          Regjistrimi i sendeve
          Neni 144

          Sendet e paluajtshme dhe tė drejtat reale mbi to regjistrohen
          nė regjistrat e pasurive tė paluajtshme.
          Regjistrohen edhe ato sende tė luajtshme, pėr tė cilat
          kėrkohet shprehimisht nga ligji.

          Frutat e sendit
          Neni 145

          Frutat natyrore tė njė sendi janė produktet qė nxirren prej
          tij.
          Derisa nuk janė ndarė nga sendi, ato janė pjesė pėrbėrėse e
          tij.
          Frutat civile nxirren nga sendet si rrjedhojė e gėzimit tė tė
          drejtave qė kanė personat mbi to.
          Frutat civile fitohen nė bazė tė kohėzgjatjes sė tė drejtave
          dhe kur kėto janė bėrė tė kėrkueshme.

          Pjesėt pėrbėrėse tė sendit
          Neni 146

          Eshtė pjesė pėrbėrėse e njė sendi ēdo gjė qė ėshtė bashkuar me
          tė dhe nuk mund tė ndahet prej tij pa iu shkaktuar njė dėm
          thelbėsor.

          Sendet aksesore
          Neni 147

          Aksesorė janė ato sende tė luajtshme qė janė destinuar pėr t'i
          shėrbyer nė mėnyrė tė vazhdueshme njė sendi kryesor ose pėr ta
          zbukuruar atė.
          Ky destinim bėhet nga pronari i sendit kryesor ose nga personi
          qė ka njė tė drejtė reale mbi atė.

          Neni 148

          Ēdo disponim i sendit kryesor pėrfshin edhe aksesorėt e tij,
          pė rveē kur ėshtė parashikuar ndryshe.
          Aksesorėt mund tė jenė edhe objekt i njė disponimi tė veēantė.
          Aksesori nuk e humbet kėtė cilėsi tė tij nė rastet kur ėshtė
          ndarė pėrkohėsisht nga sendi kryesor.

          TITULLI II
          PRONESIA


          KREU I
          DISPOZITA TE PERGJITHSHME


          Pėrmbajtja e pronėsisė

          Neni 149

          Pronėsia ėshtė e drejta pėr tė gėzuar dhe disponuar lirisht
          sendet, brenda kufijve tė caktuar nga ligji.

          Pronėsia mbi pjesėt pėrbėrėse tė sendit
          Neni 150

          Pronarit tė sendit i takon pronėsia edhe mbi pjesėt pėrbėrėse
          tė tij.

          Pronėsia mbi frutat e sendit
          Neni 151

          Pronarit tė sendit i takojnė frutat natyrore qė prodhon sendi,
          pėrveē kur pronėsia e tyre u ėshtė kaluar tė tjerėve. Nė kėtė rast
          pronėsia fitohet pasi frutat tė jenė ndarė nga sendi.
          Personi qė merr frutat duhet qė brenda vleftės sė tyre tė
          shpėrblejė shpenzimet e bėra pėr prodhimin dhe vjeljen e tyre.

          Pėrkatėsia e sendeve
          Neni 152

          Sendet u pėrkasin personave fizikė, personave juridikė dhe
          shtetit.
          Llojet e pasurisė publike caktohen me ligj.

          Tė drejtat dhe detyrimet e pronarit
          Neni 153

          Askujt nuk mund t'i hiqet tėrėsisht ose pjesėrisht pronėsia
          mbi sendet e tij, pėrveē kur e kėrkojnė interesa publikė tė
          ligjshėm dhe kurdoherė kundrejt njė shpėrblimi tė plotė dhe
          paraprak.

          Neni 154

          E drejta e pronėsisė mbi tokėn shtrihet gjer nė lartėsinė dhe
          thellėsinė qė ėshtė e dobishme pėr ushtrimin e saj, nė kushtet e
          parashikuara me ligj.

          Neni 155

          Pronari i njė toke, pasi mė parė t'i ketė kėrkuar fqinjit qė
          tė presė degėt e pemėve dhe rrėnjėt qė i futen nė tokėn e tij, ka
          tė drejtė t'i presė vetė ato, nė rast se i sjellin dėm, si dhe tė
          vjelė frutat dhe t'i perdorė ato pėr vete.
          Frutat qė bien nga pemėt mbi tokė, i pėrkasin pronarit tė
          tokės ku ato kanė rėnė.

          Neni 156

          Pronari i njė toke qė ndodhet buzė njė rrjedhe uji ose burimi
          publik, ka tė drejtė t'i perdorė ato deri nė masėn qė nuk dėmton
          interesat e pronarėve tė tokave tė tjera, pėrveē kur pėrdorimi
          rregullohet me dispozita tė veēanta.

          Neni 157

          Pronari i njė toke mund t'i kėrkojė nė ēdo kohė pronarit tė
          tokės fqinje, qė me shpenzime tė pėrbashkėta, tė vendosen nė
          kufijtė e tokave tė tyre shenja tė dukshme dallimi ose t'i ndreqin
          ato kur janė tė dėmtuara.
          Kur kufiri ndėrmjet dy tokave ėshtė i paqartė dhe pronarėt nuk
          e pėrcaktojnė vetė atė, secili prej tyre mund tė kėrkojė saktėsimin
          e tij nga gjykata.

          Neni 158

          Kur mbillen drurė e shkurre nė kufijtė e pronave, pronarėt
          janė tė detyruar tė mbajnė largėsitė e caktuara me dispozita tė
          veēanta e kur nuk ka tė tilla, nga zakonet e vendit, pėrveē
          kurpronari fqinjė ka lejuar vetė ose kur kufiri ėshtė nė njė rrugė
          ose rrjedhė uji publike.
          Nė mungesė tė kėtyre rregullave, largėsitė janė: tre metra pėr
          drurėt me trup tė lartė dhe dy metra pėr drurėt e tjerė.
          Kėto largėsi nuk zbatohen pėr drurėt e shkurret, lartėsia e tė
          cilėve nuk e kalon murin ndarės tė pronave.

          Neni 159

          Pronari ėshtė i lirė nė pėrdorimin e sendit, pa dėmtuar tė
          drejtat e personave tė tjerė dhe brenda kufijve qė caktohen nga
          ligji ose nga zakonet e mira. Ai nuk mund t'u krijojė fqinjėve
          shqetėsime tė tilla si zhurma, dridhje, futje tė tymit, nxehtėsive,
          avujve ose pėrhapje tė tjera tė ngjashme, tė pengojė gėzimin e
          pronave tė tyre, duke ndryshuar rrjedhat, prurjet ose cilėsinė e
          ujėrave qė rrjedhin nė tokėn e tij ose tė ujėrave nėntokėsorė, si
          dhe tė pėrdorė ujėrat qė komunikojnė lirisht me ato tė tokės sė
          tjetrit, pėrveē kur kėto shqetėsime nuk kalojnė shkallėn e
          zakonshme tė tyre.
          Pronari gjatė ushtrimit tė tė drejtave tė tij, detyrohet tė
          marrė masa pėr ruajtjen dhe mbrojtjen e mjedisit pėr rreth.

          Neni 160

          Pronarėt duhet t'u pėrmbahen rregullave tė caktuara nė planet
          rregulluese ose nė dispozita tė veēanta, pėr ngritjen e ndėrtesave
          tė reja, pėr rindėrtimin ose ndryshimin e tyre, pėr largėsitė
          ndėrmjet ndėrtesave, pėr ēeljen e dritareve, puseve, gropave e tė
          punimeve tė tjera tė kėsaj natyre.

          Neni 161

          Pronari ėshtė i detyruar tė mbledhė ujėrat qė rrjedhin nga
          strehėt e ndėrtesave tė tij, nė mėnyrė qė ato tė mos pikojnė mbi
          tokėn e tjetrit.
          Derdhja e tyre nė njė rrjedhė publike mund tė bėhet kur nuk
          ndalohet nga rregullat qė kanė caktuar organet kompetente.
          Pronari ėshtė i detyruar tė kujdeset qė ujėrat dhe mb eturinat
          qė vijnė nga toka e tij tė mos derdhen nė kanalin ose nė tokėn e
          tjetrit, pėrveē kur ndėrmjet tyre ka marrėveshje tė kundėrt.

          KREU II
          FITIMI DHE HUMBJA E PRONESISE

          Kalimi i pronėsisė
          Neni 162

          E drejta e pronėsisė dhe tė drejta tė tjera mbi sendet janė tė
          transferueshme, pėrveē kur ndalohet nga ligji ose nga vetė natyra
          e sė drejtės.

          Mėnyra e fitimit tė pronėsisė
          Neni 163

          Pronėsia fitohet nėpėrmjet mėnyrave tė caktuara nė kėtė Kod
          dhe mėnyrave tė tjera tė caktuara me ligj tė veēantė.

          Fitimi i pronėsisė me kontratė
          Neni 164

          Pronėsia fitohet me anė tė kontratės, pa qenė e nevojshme tė
          bėhet dorėzimi i sendit. Pėr sendet qė pėrcaktohen nė numėr, nė
          peshė ose me masė, duhet tė bėhet edhe dorėzimi i tyre.

          Fitimi i pronėsisė me trashėgim
          Neni 165

          Fitimi i pronesisė me trashėgim kryhet sipas kushteve tė
          parashikuara nė dispozitat e pjesės sė tretė tė kėtij Kodi.

          Fitimi me mirėbesim i sendeve tė luajtshme
          Neni 166

          Personi qė nė bazė tė njė veprimi juridik pėr kalimin e
          pronėsisė ka fituar kundrejt shpėrblimit me mirėbesim njė send tė
          luajtshėm, bėhet pronar i kėtij sendi edhe sikur tjetėrsuesi tė mos
          ishte disponues i tij.
          Megjithatė fituesi, qoftė edhe me mirėbesim, nuk bėhet pronar
          i sendit kur ky ėshtė i vjedhur.
          Fituesi me mirėbesim bėhet pronar i monedhave dhe i letrave me
          vlerė tek prurėsi, edhe sikur kėto t'i jenė vjedhur ose t'i kenė
          humbur pronarit ose personit juridik publik.
          Dispozitat e mėsipėrme nuk zbatohen pėr sendet e luajtshme qė
          janė tė shėnuara nė regjistrat publike.
          Prona fitohet e lirė nga tė drejtat e tjetrit mbi sendin, nė
          rast se kėto tė drejta nuk rrjedhin nga titulli dhe nga mirėbesimi
          i fituesit.

          Neni 167

          Nė rast se pronėsia mbi njė send tė luajtshėm u kalon me anė
          kontratash disa personave, bėhet pronar ai qė ka fituar posedimin
          e sendit me mirėbesim, edhe sikur kontrata tė jetė e njė date tė
          mėvonshme.

          Parashkrimi fitues
          Neni 168

          Personi qė ka fituar me mirėbesim njė send, nė bazė tė njė
          veprimi juridik pėr kalimin e pronėsisė dhe qė nuk ėshtė i ndaluar
          nga ligji, bėhet pronar i kėtij sendi, pas njė posedimi tė
          pandėrprerė prej pesė vjetėsh kur sendi ėshtė i luajtshėm dhe prej
          dhjetė vjetėsh kur ai ėshtė i paluajtshėm.
          Kur posedimi nuk ėshtė me mirėbesim, afatet e posedimit tė
          pandėrprerė dyfishohen. Posedimi konsiderohet i pandėrprerė edhe
          kur fituesi i sendit ia ka dhėnė posedimin njė personi tjetėr.
          Nuk mund tė fitohet me parashkrim fitues njė send qė ėshtė
          pronė publike e pa tjetėrsueshme.

          Neni 169

          Personi qė ka poseduar qetėsisht e pa ndėrprerje, duke u
          sjellė sikur tė ishte pronar pėr njėzetė vjet nė njė pronė tė
          paluajtshme, bėhet pronar i saj.

          Regjistrimi i sendit tė fituar me parashkrim
          Neni 170

          Personi qė ka fituar me parashkrim njė send tė paluajtshėm ka
          tė drejtė tė paraqesė padi kundėr personit tė mėparshėm ose
          trashėgimtarėve tė tij pėr njohjen e pronėsisė sė vet dhe, nė bazė
          tė vendimit gjyqėsor pėrkatės, tė kėrkojė qė tė kryhet regjistrimi
          i sendit nga organi kompetent shtetėror.

          Pezullimi e ndėrprerja e parashkrimit fitues
          Neni 171

          Dispozitat pėr pezullimin dhe ndėrprerjen e parashkrimit tė
          padisė zbatohen edhe pėr parashkrimin fitues.
          Parashkrimi fitues ndėrpritet me humbjen e posedimit. Nuk
          quhet ndėrprerje kur poseduesi hyn pėrsėri nė posedimin brenda
          gjashtė muajve ose edhe mė vonė me anė padie tė ngritur brenda
          gjashtė muajve.

          Sendet pa zot
          Neni 172

          Sendet pa zot janė ato qė nuk kanė pronar ose pronari i tė
          cilave ka hequr dorė nga pronėsia.
          Sendet qė nuk kanė zot i takojnė shtetit. Kalimi i tyre nė
          pronėsi tė shtetit bėhet me vendim tė gjykatės kompetente.

          Fitimi i pronėsisė me bashkim e pėrzierje
          Neni 173

          Mbjelljet, si dhe ndėrtesat e ēdo vepėr tjetėr qė ndodhen mbi
          ose nėn sipėrfaqen e tokės, i pėrkasin pronarit tė saj, pėrveē kur
          parashikohet ndryshe nė kėtė Kod e nė dispozita tė tjera ligjore.

          Neni 174

          Pronari i tokės qė ka bėrė ndėrtime e vepra tė tjera dhe
          mbjellje me material tė huaj, detyrohet tė paguajė vleftėn e tyre,
          nė rast se nuk kėrkohet ndarja e kthimi i tyre dhe kur kjo mund tė
          kryhet pa u shkaktuar njė dėm thelbėsor ndėrtimeve ose mbjelljevetė
          kryera.
          Kur ndarja e materialeve ėshtė e mundshme dhe pronari i tokės
          ka vepruar me keqbe sim, duhet t'i shpėrblejė pronarit tė
          materialeve dėmin e pėsuar.

          Neni 175

          Kur ndėrtesat e veprat e tjera dhe mbjelljet janė bėrė nga njė
          person i tretė me materialet e veta nė tokėn e tjetrit, pronari
          pėrkatės ka tė drejtė t'i mbajė ato ose tė kėrkojė detyrimin e atij
          qė i ka bėrė t'i heqė ato me shpenzimet e tij, dhe kur ėshtė rasti
          tė shpėrblejė dėmin.
          Kur pronari i tokės pranon t'i mbajė, detyrohet tė paguajė
          vleftėn e matarialeve dhe tė krahut tė punės ose rritjen e vleftės
          qė i ėshtė bėrė pronės.
          Pronari i tokės nuk mund t'i kėrkojė heqjen e ndėrtimeve e tė
          mbjelljeve tė kryera kur ato janė bėrė me dijeninė e tij, ose me
          mirėbesim nga personi i tretė, si dhe kur kanė kaluar gjashtė muaj
          qė nga dita kur pronari ka marrė njoftim pėr kėto ndėrtime e
          mbjellje.
          Kur me mirėbesim ėshtė ngritur njė ndėrtesė nė tokėn e huaj
          dhe vlefta e saj ėshtė mė e madhe se vlefta e tokės, personi qė ka
          ngritur ndėrtesėn mund tė njihet pronar edhe i tokės, me vendim tė
          gjykatės kompetente.

          Neni 176

          Kur dy ose mė shumė sende tė luajtshme qė u pėrkasin pronarėve
          tė ndryshėm janė bashkuar ose pėrzier nė njė send tė vetėm e qė nuk
          mund tė ndahen pa u shkaktuar njė dėm thelbėsor njėri-tjetrit, ose
          kur ndarja kėrkon punė e shpenzime tė tepėruara,pronarėt e secilit
          send bėhen bashkėpronarė tė sendit tė ri, nė pėrpjestim me vleftėn
          qė pjesėt e sendit kishin nė momentin e bashkimit apo tė pėrzjerjes
          sė tyre.
          Kur njė send i luajtshėm ėshtė bashkuar ose pėrzier me njė
          tjetėr nė mėnyrė tė tillė sa duket se ėshtė pjesė aksesore e tij,
          sendi i ri i pėrket pronarit tė pjesės kryesore, i cili detyrohet
          tė paguajė vleftėn pėrkatėse, si dhe kur ėshtė rasti tė shpėrblejė
          dėmin e shkaktuar.

          Fitimi i pronėsisė me pėrpunim
          Neni 177

          Personi qė me punėn e tij ka krijuar njė send tė ri tė
          luajtshėm duke pėrdorur lėndėn nė pronėsi tė njė personi tjetėr,
          pavarėsisht se lėnda mund ose jo tė marrė formėn e saj tė parė,
          bėhet pronar i sendit tė ri nė rast se vlefta e punės ėshtė mė e
          madhe se ajo e lėndės, me kusht qė tė paguajė vleftėn e saj.
          Nė rast tė kundėrt sendi i ri fitohet nga pronari i lėndės,
          duke paguar vleftėn e punės. Kur pėrpunuesi ka vepruar me keqbesim,
          me vendim tė gjykatės sendi i ri i kalon pronarit tė lėndės edhe nė
          rast se vlefta e punės ėshtė mė e madhe se ajo e lėndės, por duke
          paguar vleftėn e kėsaj tė fundit.

          Bashkimet e tokave nga aluvionet
          Neni 178

          Mbushjet me dhe tė tokave e shtesat e tokės qė formohen nė
          mėnyrė tė natyrshme gjatė brigjeve tė lumenjve a tė pėrrenjve, i
          pėrkasin pronarit tė tokės, pėrveē kur parashikohet ndryshe me
          ligj.

          Tokat e liruara nga rrjedhat e ujit
          Neni 179

          Toka qė lirohet nga njė rrjedhė uji, e cila tėrhiqet nė mėnyrė
          tė natyrshme nga njėri breg dhe shkon nė bregun tjetėr, i pėrket
          pronarit tė tokės nga e cila ėshtė larguar rrjedha.

          Tokat e krijuara nė shtratet e lumenjve
          Neni 180

          Ishujt dhe mbushjet me dhe qė krijohen nė shtratet e lumenjve
          janė pronė publike.

          Neni 181

          Kur njė lum ose pėrrua ndėrron shtrat duke e lėnė tė vjetrin,
          toka qė lirohet ėshtė nė pronėsi tė pronarėve kufitarė tė dy anėve
          (buzėve) tė lumit apo tė pėrroit, tė cilėt e ndajnė atė deri nė
          mesin e shtratit tė lėnė sipas gjatėsisė sė tij.

          I love you daddy
          :flamuri:

          Comment


          • #11
           SENDET E HUMBURA OSE TE GJETURA

           Njoftimi pėr gjetjen
           Neni 182

           Personi qė ka gjetur njė send tė humbur, duke pėrfshirė edhe
           gjėnė e gjallė tė shkėputur nga tufa, ėshtė i detyruar tė lajmėrojė
           menjėherė pronarin ose personin qė i ka humbur dhe kur ky nuk
           njihet, ta dorėzojė atė nė bashkinė apo komunėn, nė territorin e sė
           cilės ėshtė gjetur sendi.
           Bashkia ose komuna ėshtė e detyruar tė shpallė
           menjėherėgjetjen e sendit.

           Marrja e sendit dhe pagimi i shpenzimeve
           Neni 183

           Pronari ose personi, tė cilit i ka humbur sendi, ka tė drejtė
           ta kėrkojė atė brenda gjashtė muajve nga dita qė ėshtė shpallur
           gjetja nė bashkinė apo komunėn pėrkatėse, pasi tė ketė paguar
           shpenzimet e bėra pėr ruajtjen e sendit dhe njė shpėrblim pėr
           personin qė ka gjetur sendin nė masėn 10% tė vleftės sė sendit, ose
           tė ēmimit tė marrė, kur sipas rrethanave tė paraqitura, shitja e
           tij ka qenė e domosdoshme.
           Kur ka kundėrshtime pėr vleftėn e sendit, mosmarrėveshja
           zgjidhet nga gjykata.
           Bashkia ose komuna mund tė lejojė mbajtjen pėrkohėsisht tė
           sendit nga personi qė e ka gjetur, tė cilit i paguhen dhe
           shpenzimet e bėra pėr ruajtjen e sendit.
           Sendet e humbura duhen tė ruhen dhe tė mirėmbahen me kujdesin
           e duhur.

           Fitimi i pronėsisė nga personi qė ka gjetur send in
           Neni 184

           Kur pronari ose personi qė e ka humbur sendin nuk paraqiten
           pėr ta marrė atė brenda afatit tė caktuar nė nenin 183, sendi ose
           ēmimi i shitjes i kalon nė pronėsi personit qė e ka gjetur, i cili
           paguan shpenzimet e mbajtjes.

           Sendet e gjetura nė lokal
           Neni 185

           Sendet e gjetura nė lokalet publike e private e nė mjetet e
           transportit, duhen t'i dorėzohen menjėherė administratės sė lokalit
           ku janė gjetur, e cila i ruan ato tri ditė. Kur nuk paraqitet
           pronari ose personi qė i ka humbur, administrata i dorėzon ato nė
           bashki apo nė komunėn pėrkatėse.

           Thesari
           Neni 186

           Quhet thesar ēdo send i ēmueshėm, i cili duket me saktėsi se
           ka qenė nė tokė ose i fshehur prej shumė kohėsh dhe qė nuk mund t'i
           gjendet pronari.
           Thesari i pėrket pronarit tė sendit tė luajtshėm apo tė
           paluajtshėm ku ėshtė gjetur, pėrveē rasteve tė sendeve me vlerė
           shkencore, kulturore, arkeologjike etj., tė parashikuara nga neni
           187 i kėtij Kodi.
           Personi qė zbulon thesarin ka tė drejtėn e njė shpėrblimi tė
           arsyeshėm qė nuk duhet tė kalojė gjysmėn e vlerės sė tij.

           Pronėsia e shtetit mbi njė kategori sendesh tė luajtshme

           Neni 187

           Sendet e luajtshme, me vlerė kulturore, historike,
           arkeologjike, etnografike, si dhe sendet natyrore tė rralla me
           rėndėsi shkencore qė zbulohen, shkėputen ose nxirren nga toka ose
           uji, kalojnė nė pronėsi tė shtetit.
           Pronari, nė pronėn e tė cilit janė zbuluar sende tė tilla,
           ėshtė i detyruar tė lejojė kryerjen e gėrmimeve, duke u shpėrblyer
           dėmete pėsuara.
           Personi qė ka zbuluar ose ka gjetur sende tė tilla, ka tė
           drejtė tė marrė nga shteti njė shpėrblim tė arsyeshėm.

           Fitimi i pronėsisė me anė pushtimi
           Neni 188

           Pronėsia mbi sendet e luajtshme tė abandonuara, si dhe mbi
           kafshėt e egra, shpendėt, peshqit, frutat e egra dhe mbi sendet e
           tjera tė luajtshme tė natyrės, fitohet me anė pushtimi, nė kushte
           tė caktuara me ligj ose nė dispozita tė veēanta.

           Tufa e bletėve
           Neni 189

           Pronari i njė tufe bletėsh ka tė drejtė ta ndjekė e ta marrė
           atė nė tokėn e tjetrit, duke shpėrblyer dėmin e shkaktuar.
           Kur pronari i bletės sė ikur nuk e ka ndjekur atė brenda tri
           ditėve, ose kur ajo ka hyrė nė njė zgjua bletėsh tjetėr, pronėsia
           mbi atė i kalon pėrkatėsisht pronarit tė tokės ku ka qėndruar bleta
           ose pronarit tė zgjoit.

           Fitimi i pronėsisė me anė shpronėsimi
           Neni 190

           Sendet mund tė shpronėsohen kur e kėrkojnė interesa publikė tė
           njohur me ligj dhe kundrejt njė shpėrblimi tė plotė e paraprak. Ato
           kalojnė nė pronėsi tė shtetit ose tė enteve tė tjera publike, nė
           favor tė tė cilave ėshtė bėrė shpronėsimi.

           Humbja e pronėsisė
           Neni 191

           Pronėsia humbet kur fitohet nga njė tjetėr ose kur hiqet dorė
           prej saj.
           Heqja dorė nga pronėsia mbi pasuritė e paluajtshme nė dobi tė
           njė tjetri, ėshtė e vlefshme kur bėhet me akt noterial e
           regjistrohet.

           KREU III
           REGJISTRIMI I PASURIVE TE PALUAJTSHME

           Neni 192

           Sendet e paluajtshme dhe faktet qė kanė lidhje me gjėndjen
           juridike tė tyre regjistrohen nė regjistrin e pasurive tė
           paluajtėshme.
           Regjistrimi bėhet nė bazė tė njė akti publik, tė njė vendimi
           gjykate apo tė njė organi tjetėr shtetėror kompetent, si dhe nė
           rastet e tjera tė parashikuara nga ligji.

           Neni 193

           Duhet tė regjistrohen nė regjistrin e pasurive tė paluajtshme:
           a) kontratat pėr kalimin e pronėsisė sė sendeve tė paluajtshme
           dhe aktet pėr pjestimin vullnetar tė tyre;
           b) kontratat me tė cilat krijohen, njihen, ndryshohen ose
           pushojnė tė drejta pronėsie mbi sendet e paluajtshme, tė drejta
           uzufrukti, pėrdorimi e bujtjeje, emfiteoze e servituti e tė drejta
           tė tjera reale;
           c) aktet me tė cilat hiqet dorė nga tė drejta pasurore tė
           mėsipėrme;
           ē) vendimet e gjykatave me tė cilat njihet cilėsia e
           trashėgimtarit dhe fitohet pasuria e trashėguar;
           d) aktet me tė cilat krijohet njė shoqėri ose njė subjekt
           tjetėr i sė drejtės qė ka nė pronėsi pasuri tė paluajtshme ose
           gėzon tė drejta tė tjera reale mbi to;
           h) vendimet e gjykatave ose organeve kompetente shtetėrore qė
           pėrkatėsisht pėrmbajnė fitimin ose njohjen e pronėsisė mbi pasuritė
           e paluajtshme, pjestimin e pasurive tė paluajtshme ose qė
           deklarojnė tė pavlefshme veprimet juridike pėr kalimin e pronėsise
           tė regjistruar mė parė rregullisht, si dhe aktet e pėrmbarimit
           gjyqėsor pėr sekuestrimin e pasurisė sė paluajtshme ose shitjen nė
           ankant tė tyre.
           Vėrtetimi gjyqėsor i faktit tė pronėsisė nuk reg jistrohet.

           Neni 194

           Nė kontratėn e dhurimit tė pasurisė sė paluajtshme,
           regjistrimi merr datėn nė tė cilėn regjistrohet pranimi, nė rast se
           ky pėrmbahet nė njė akt tė veēantė.
           Neni 195

           Pasuritė e paluajtshme dhe tė drejtat reale mbi ato qė janė
           fituar ose njohur sipas dispozitave tė kėtij Kodi, nuk mund tė
           tjetėrsohen dhe kur ėshtė rasti, tė ngarkohen me barrė, nė rast se
           nuk ėshtė bėrė regjistrimi i tyre nė regjistrat e pasurive tė
           paluajtshme.

           Neni 196

           Gjykatat, noterėt, pėrmbaruesit gjyqėsorė dhe organet e
           tjerashtetėrore detyrohen t'i dėrgojnė pėr regjistrim zyrės qė
           administron regjistrin ku ndodhen pasuritė e paluajtshme, kopje tė
           vendimit ose tė aktit qė pėrmban fitimin, njohjen, ndryshimin,
           pushimin e njė tė drejte pronėsie tė paluajtshme, ose njė tė drejte
           reale mbi atė, ose qė deklarojnė tė pavlefshme veprime juridike pėr
           kalimin e pronėsisė tė regjistruar mė parė.

           Neni 197

           Duhen te regjistrohen gjithashtu:
           a) kontratat e qiradhėnies sė sendeve tė paluajtshme pėr njė
           kohė mbi nėntė vjet;
           b) kėrkesė-paditė pėr fitimin, njohjen, ndryshimin ose
           pushimin e tė drejtave tė pronėsisė ose tė drejtave tė tjera reale
           mbi pasuritė e paluajtshme;
           c) kėrkesė-paditė pėr pjestimin e pasurisė sė paluajtshme tė
           pėrbashkėt.

           Neni 198

           Ministria e Drejtėsisė administron veprimtarinė e regjistrit
           publik pėr pasuritė e paluajtshme.
           Kushtet, mėnyra e regjistrimit dhe e organizimit, si dhe ēdo
           procedurė qė ka lidhje me kėtė veprimtari, rregullohet me ligj tė
           veēantė.

           TITULLI III
           BASHKEPRONESIA


           KREU I
           BASHKEPRONESIA NE PJESE


           Pėrkufizimi dhe pėrmbajtja
           Neni 199

           Ka bashkėpronėsi kur njė ose disa sende dhe tė drejta tė tjera
           reale u pėrkasin bashkėrisht dy ose mė shumė personave.
           Pjesėt e bashkėpronarėve janė tė barabarta, gjersa nuk
           vėrtetohet e kundėrta. Tė drejtat dhe detyrimet e bashkėpronarėve
           caktohen nė pėrpjestim me pjesėt pėrkatėse.

           Tė drejtat e bashkėpronarėve
           Neni 200

           Ēdo bashkėpronar ka kėto tė drejta:
           a) tė pėrfitojė nga tė ardhurat e sendit tė pėrbashkėt nė
           pėrpjestim me pjesėn e tij;
           b) tė pėrdorė sendin e pėrbashkėt sipas qėllimit tė pėrcaktuar
           dhe nė mėnyrė qė tė mos i pengojė bashkėpronarėt e tjerė tė
           pėrdorin atė sipas tė drejtave tė tyre;
           c) tė tjetėrsojė ose disponojė nė ēdo mėnyrė tjetėr pjesėn e
           tij nė sendin e pėrbashkėt, por kur ky ėshtė njė send i
           paluajtshėm, mund ta shesė pjesėn e tij vetėm duke respektuar tė
           drejtėn e parablerjes qė kanė bashkėpronarėt e tjerė sipas nenit
           204 tė kėtij Kodi;
           ē) tė kėrkojė pjestimin e sendit tė pėrbashkėt edhe sikur tė
           ketė njė marrėveshje tė kundėrt, pėrveē kur ky pjestim dėmton sė
           tepėrmi qėllimin pėrkatės ose ėshtė ndaluar me ligj;
           d) tė kėrkojė kthimin jo vetėm tė pjesės sė tij, por tė gjithė
           sendit tė pėrbashkėt, me kusht qė ky t'u dorėzohet gjithė
           bashkėpronarėve.

           Detyrimet e bashkėpronarit
           Neni 201

           Ēdo bashkėpronar ėshtė i detyruar qė nė pėrpjestim me pjesėn
           e vet, tė paguajė shpenzimet e nevojshme pėr ruajtjen dhe gėzimin
           e sendit tė pėrbashkėt.

           Neni 202

           Kur sendin e pėrbashkėt e pėrdorin pėr vete njė ose disa
           bashkėpronarė, kėta detyrohen t'u paguajnė bashkėpronarėve tė tjerė
           shpėrblimin pėr pėrdorimin e pjesėve tė tyre nga dita kur u ėshtė
           njoftuar me shkrim kėrkesa e kėtij shpėrblimi ose nga data e
           paraqitjes sė padisė nė gjykatėn kompetente.

           Administrimi i sendit tė pėrbashkėt
           Neni 203

           Tė gjithė bashkėpronarėt, pavarėsisht nga vlera e pjesės
           pėrkatėse, kanė tė drejtė tė marrin pjesė nė administrimin e sendit
           tė pėrbashkėt.
           Sendi i pėrbashkėt administrohet sipas mėnyrės sė miratuar me
           marrėveshjen e tė gjithė bashkėpronarėve dhe kur kjo nuk ėshtė
           arritur, sipas mėnyrės sė caktuar me vendim tė bashkėpronarėve qė
           kanė mė shumė se gjysmėn e vleftės se tij. Vendimi i shumicės ėshtė
           i detyrueshėm edhe pėr bashkėpronarėt qė kanė mbetur nė pakicė.
           Kjo shumicė mund tė vendosė qė tė vihet hipotekė ose peng mbi
           sendin e pėrbashkėt, kur kjo ėshtė e domosdoshme pėr tė siguruar
           kthimin e shumave tė marra hua pėr mirėmbajtjen ose rindėrtimin e
           tij.
           Kur nuk ėshtė arritur kjo shumicė ose kur vendimi i saj ėshtė
           i dėmshėm pėr sendin e pėrbashkėt, gjykata kompetente, mekėrkesėn
           e ēdo bashkėpronari, vendos masat qė i ēmon tė nevojshme dhe, sipas
           rastit, emėron njė kujdestar pėr administrimin e sendit.

           E drejta e parablerjes
           Neni 204

           Bashkėpronari, para se t'ia shesė pjesėn e vet nė sendin e
           paluajtshėm njė personi qė nuk ėshtė bashkėpronar, detyrohet tė
           njoftojė me shkrim bashkėpronarėt e tjerė nė se dėshirojnė tė
           blejnė pjesėn me tė njėjtat kushte qė do t'ia shesė personit tė
           tretė. Nė rast se kėta nuk pėrgjigjen brenda tre muajve se
           dėshėrojnė tė blejnė pjesėn, bashkėpronari ėshtė i lirė tė shesė
           pjesėn e tij nė persona tė tretė.
           Ai duhet t'ua bėjė tė njohur bashkėpronarėve tė tjerė
           bashkėpronarin e ri.

           E drejta e kreditorit mbi pjesėn e bashkėpronarit
           Neni 205

           Ēdo kreditor ka tė drejtė tė realizojė kredinė e vet mbi
           pjesėn qė i takon bashkėpronarit debitor nė sendin e pėrbashkėt.

           Neni 206

           Kreditorėt dhe trashėgimtarėt e ndonjė bashkėpronari mund tė
           ndėrhyjnė nė pjesėtim, me shpenzimet e tyre, por nuk mund tė
           kundėrshtojnė pjesėtimin e bėrė mė parė, pėrveē kur kanė njoftuar
           kundėrshtimin e tyre para pjesėtimit.
           Nė pjesėtimin e pasurisė sė paluajtshme, njoftimi pėr
           kundėrshtimet e pėrmendura nė paragrafin e mėsipėrm, duhet
           tėregjistrohet pėrpara regjistrimit tė kėrkesės pėr pjesėtim.
           Gjithashtu, nė njė pjesėtim tė tillė duhet tė thirren tė gjithė
           kreditorėt qė kanė regjistruar kėrkesat e tyre ose qė kanė fituar
           tė drejta mbi pasurinė qė pjestohet, pėrpara regjistrimit tė aktit
           tė pjesėtimit ose tė regjistrimit tė kėrkesės pėr pjesėtim.

           Pjesėtimi i sendit tė pėrbashkėt
           Neni 207

           Pjesėtimi i sendit tė pėrbashkėt kryhet me marrėveshjen e tė
           gjithė bashkėpronarėve. Kur sendi ėshtė i paluajtshėm marrėveshja
           duhet tė bėhet me akt noterial. Kur kjo marrėveshje nuk ėshtė
           arritur, pjesėtimi i sendit kryhet me anė tė gjykatės, duke u
           thirrur nė gjyq tė gjithė bashkėpronarėt. Pjesėtimi i sendit tė
           pėrbashkėt bėhet me ndarjen e tij nė natyrė sipas pjesėve qė kanė
           bashkėpronarėt, nė qoftė se kjo ndarje ėshtė e mundshme dhe nuk
           dėmton qėllimin pėrkatės tė sendit. Pabarazia e pjesėve, qė
           rezulton nga ndarja nė natyrė kompensohet me njė shpėrblim nė para.
           Kur sendi i pėrbashkėt nuk mund tė ndahet nė natyrė gjykata
           urdhėron qė ai tė shitet nė ankand dhe vlefta e tij tė ndahet
           ndėrmjet bashkėpronarėve, sipas pjesėve pėrkatėse, duke llogaritur
           edhe shumat qė ata duhet t'i paguajnė njeri-tjetrit pėr shkak tė
           marrėdhėnies sė bashkėpronėsisė.
           Megjithatė, nė vend tė shitjes nė ankand, gjykata, kur disa
           nga bashkėpronarėt e kėrkojnė, mund tė urdhėrojė qė sendi t'u lihet
           kėtyre, duke i detyruar qė t'i paguajnė bashkėpronarit, i cili
           kėrkon pjesėtimin, vleftėn e pjesės sė tij, sipas mėnyrės dhe
           brenda afateve tė caktuara nė vendimin gjyqėsor.
           Kur sendi qė nuk mund tė ndahet nė natyrė, ėshtė shtėpi
           banimi, gjykata ia lė nė pjesė, nė kushtet e sipėrtreguara, atij
           nga bashkėpronarėt qė banon nė atė shtėpi ose ka nevojė mė shumė
           setė tjerėt pėr atė sipėrfaqe banimi.

           Tjetėrsimi i sendit tė pėrbashkėt
           Neni 208

           Tjetėrsimi i sendit tė pėrbashkėt mund tė bėhet vetėm me
           pėlqimin e tė gjithė bashkėpronarėve.

           KREU II
           BASHKEPRONESIA NE TERESI

           A. Bashkėpronėsia e detyrueshme


           Objektet e pėrbashkėta tė ndėrtesave
           Neni 209

           Nė katet ose njėsitė e ndara tė kateve tė njė ndėrtese qė
           ndodhen nė pronėsi tė veēantė tė pronarėve tė ndryshėm, janė nė
           bashkėpronėsi tė detyrueshme tė tyre, gjersa nė aktin e pronėsisė
           nuk ėshtė caktuar ndryshe, kėto objekte:
           a) trualli mbi tė cilin ėshtė ngritur ndėrtesa, themelet,
           muret kryesore, muret ndarėse tė brendshme, shkallėt, hollet, ēatia
           ose taraca, oxhaqet, si edhe tė gjitha ato objekte tė ndėrtesės, qė
           kanė karakter tė tillė dhe shėrbejnė pėr pėrdorim tė pėrbashkėt;
           b) puset, instalimet e ujit, instalimet elektrike, tė gazit,
           tė telefonisė e tė ngrohjes qendrore, duke pėrfshirė edhe
           tubacionet dhe linjat pėrkatėse, si dhe kanalet e ndryshme deri nė
           pikėn e degėzimit tė tyre brenda njėsive tė ndara tė kateve.

           Neni 210

           E drejta e secilit bashkėpronar mbi sendet e pėrmendura nė
           nenin e mėsipėrm, ėshtė nė pėrpjesėtim me vleftėn e katit ose tė
           pjesėve tė katit qė i pėrkasin atij, pėrveē kur titulli parashikon
           ndryshe.
           Heqia dorė nga e drejta mbi sendet e mėsipėrme, nuk e liron
           bashkėpronarin nga detyrimi pėr tė kontribuar nė shpenzimet pėr
           mbajtjen e tyre.

           Pandashmėria e objekteve tė pėrbashkėta
           Neni 211

           Objektet e pėrbashkėta tė ndėrtesės nuk lejohet tė ndahen,
           pėrveē kur ndarja e ndonjėrit prej tyre mund tė kryhet pa ia
           vėshtirėsuar pėrdorimin e tij asnjėrit nga bashkėpronarėt.

           Pėrbėrja e asamblesė dhe zgjedhja e kryesisė
           Neni 212

           Asambleja pėrbėhet nga pronarėt e secilit kat ose njėsie tė
           n darė tė ēdo kati, tė cilėt kanė nė bashkėpronėsi objektet e
           pėrbashkėta tė ndėrtesės.
           Nė mbledhjen e parė tė asamblesė anėtarėt e saj zgjedhin, nga
           gjiri i tyre, kryesinė, e cila ngarkohet tė kryejė, nė emėr e pėr
           llogari tė tyre tė gjitha veprimet e nevojshme pėr administrimin
           dhe mirėmbajtjen e zakonshme tė objekteve tė pėrbashkėta, pėrveē
           atyre veprimeve qė janė nė kompetencė vetėm tė asamblesė, si dhe tė
           pėrfaqėsojė nė instancat gjyqėsore kompetente dhe nė arbitrazh.

           Mbledhjet e asamblesė dhe vlefshmėria e vendimeve
           Neni 213

           Pas mbledhjes sė parė organizuese, mbledhjet e asamblesė
           thirren njė herė nė vit. Mbledhje tė tjera tė asamblesė mund tė
           thirren nga kryesia e saj ose me nismėn e jo mė pak se 20% tė
           anėtarėve tė saj.
           Asambleja mund tė ēelet dhe tė marrė vendime kur janė tė
           pranishėm personalisht ose tė pėrfaqėsuar me prokurė
           bashkėpronarėt, tė cilėt kanė tė paktėn dy tė tretat e tėrėsisė sė
           kuotave. Kur ky numėr nuk ėshtė i pranishėm, mbledhja shtyhet dhe
           mbledhja pasardhėse zhvillohet nė rast se merr pjesė shumica e
           zakonshme e bashkėpronarėve.
           Vendimet e asamblesė merren me shumicė tė thjeshtė votash tė
           bashkėpronarėve, pėrveē rasteve kur nė dispozitat e kėtij kreu ose
           me dispozita tė veēanta kėrkohet njė shumicė e cilėsuar. Kur numri
           i votave ėshtė i barabartė, vota e kryetarit ėshtė vendimtare.

           I love you daddy
           :flamuri:

           Comment


           • #12
            Kompetencat kryesore tė asamblesė
            Neni 214


            Asambleja ka edhe kėto kompetenca kryesore:
            1. Miraton rregulloren pėr administrimin e banesės, e cila
            hartohet sipas rregullores tip tė miratuar nga Kėshilli i
            Ministrave.
            2. Krijon fondin rezervė pėr shpenzimet e pėrbashkėta, duke
            caktuar edhe shumėn vjetore tė tij.
            3. Miraton preventivat e shpenzimeve qė ka vendosur tė kryhen
            gjatė vitit, si dhe ndarjen e shumės sė tyre midis bashkėpronarėve.
            Shpenzimet e pėrbashkėta pėr mirėmbajtjen, riparimet dhe
            pėrmirėsimet e zakonshme tė kėtyre objekteve miratohen ngaasambleja
            me shumicė tė thjeshtė votash, ndėrsa shpenzimet pėr pėrmirėsime tė
            mėdha ose rinėsime cilėsore vendosen me shumicė tė cilėsuar tė
            bashkėpronarėve qė arrijnė tė paktėn 75% tė kuotave pėrkatėse.
            4. Emėron, kur ēmohet e domosdoshme, kujdestarin e ndėrtesės,
            duke caktuar kompetencat dhe pagėn e tij.
            5. Autorizon kryesinė qė tė sigurojė, brenda kufijve tė
            arsyeshme, objektet qė janė pronė e pėrbashkėt, si dhe tė lidhė
            kontrata tė tjera tė nevojshme pėr mirėmbajtjen, riparimet dhe
            pėrmirėsimet e zakonshme, ose, sipas rastit, pėr pėrmirėsime tė
            mėdha apo rinėsime tė kėtyre objekteve.

            Neni 215

            Vendimet e marra nga asambleja sipas dispozitave tė mėsipėrme
            janė tė detyrueshme pėr tė gjithė bashkėpronarėt.

            Padia kundėr vendimeve tė asamblesė
            Neni 216


            Kur njė vendim i asamblesė ėshtė i paligjshėm ose cėnon
            interesat e ndonjėrit nga bashkėpronarėt e kėtyre objekteve, ēdo
            bashkėpronar ka tė drejtė tė paraqesė nė gjykatėn kompetente padi
            pėr pavlefshmėrinė e atij vendimi, brenda tridhjetė ditėve nga data
            e dhėnies sė tij. Paraqitja e kėrkesė-padisė nuk pezullon zbatimin
            e vendimit tė asamblesė, pėrveē kur gjykata ka vendosur ndryshe.

            Detyrimet e bashkėpronarėve
            Neni 217


            Ēdo bashkėpronar ka kėto detyrime:
            1) Tė paguajė shpenzimet pėr ruajtjen dhe gėzimin e pjesėve tė
            pėrbashkėta tė ndėrtesės, pėr kryerje shėrbimesh nė dobi tė
            pėrbashkėt dhe pėr ndryshime tė vendosura nga shumica e
            bashkėpronarėve, nė pėrpjesėtim me vleftėn e pjesės sė secilit,
            pėrveē kur ka marrėveshje tjetėr.
            Pėr sendet qė u shėrbejnė bashkėpronarėve nė masė tė ndryshme,
            shpenzimet pėrballohen nė pėrpjesėtim me pėrdorimin qė mund t'u
            bėjė atyre secili.
            Tė paguajė shpenzimet pėr ruajtjen dhe gėzimin e pjesėve tė
            pėrbashkėta tė ndėrtesės, pėr kryerje shėrbimesh nė dobi tė
            pėrbashkėt dhe pėr ndryshime tė vendosura nga shumica e
            bashkėpronarėve nė pėrpjesėtim me vleftėn e pjesės tė secilit,
            pėrveē kur ka marrėveshje tjetėr.
            2) Tė mos kryejė nė katin ose njėsinė e ndarjes sė katit, qė
            ėshtė nė pronėsi tė veēantė tė tij, ndėrtime tė cilat mund t' u
            shkaktojnė dėme objekteve tė pėrbashkėta tė ndėrtesės.
            3) Tė ndreqė dėmin ose tė paguajė shpenzimet pėr zėvendėsimin
            e tij, qė ai vetė ose njė anėtar i familjes sė tij i ka shkaktuar
            me faj, cilitdo objekti tė pėrbashkėt.
            4) Tė mos kryejė, pa lejen paraprake tė asamblesė, nė katin
            ose nė njėsinė e ndarė tė katit qė ėshtė nė pronė tė tij, shtesa
            ose ndryshime tė cilat mund tė cėnojnė pamjen e jashtme tė
            ndėrtesės.

            Shtesa tė reja mbi katin e fundit
            Neni 218


            Ndėrtimi mbi katin e fundit tė njė ndėrtese, tė kateve ose
            veprave tė tjera, mund tė realizohet me vendimin e shumicės prej
            3/4 tė bashkėpronarėve tė ndėrt esės.

            Neni 219

            Ndalohet dhėnia e lejes pėr kryerjen e shtesave ose veprave tė
            tilla mbi katin e fundit nė qoftė se kushtet statike tė ndėrtesės
            nuk e lejojnė.
            Bashkėpronarėt mund tė kundėrshtojnė lejen e dhėnė nga organi
            kompetent shtetėror pėr kryerjen e shtesave ose veprave tė tilla
            mbi katin e fundit dhe kur provohet se ato pakėsojnė ajrin apo
            dritėn pėr katet e mėposhtme ose cėnojnė pamjen arkitektonike tė
            ndėrtesės.

            Neni 220

            Ata qė janė lejuar tė bėjnė shtesa ose vepra tė tjera nė katin
            e fundit detyrohen tė rindėrtojnė taracėn, tė cilėn tė gjithė ose
            njė pjesė e bashkėpronarėve kishin tė drejtė ta pėrdornin.

            Shėmbja tėrėsore ose pjesore e ndėrtesės
            Neni 221


            Kur ndėrtesa shėmbet tėrėsisht ose nė njė pjesė qė pėrbėn jo
            mė pak se tre tė katėrtat e vlerės sė saj, secili bashkėpronar mund
            tė kėrkojė qė tė shiten nė ankand trualli dhe materialet, pėrveē
            kur ėshtė vendosur ndryshe.
            Kur ndėrtesa ėshtė dėmtuar nė njė pėrmasė mė tė vogėl,
            asambleja vendos pėr rindėrtimin e objekteve tė pėrbashkėta tė
            ndėrtesės dhe secili bashkėpronar i tyre detyrohet tė kontribuojė
            nė pėrpjesėtim me tė drejtat e tij nė ato objekte.
            Bashėpronari qė nuk dėshiron tė marrė pjesė nė rindėrtimin e
            ndėrtesės, duhet t'u shesė bashkėpronarėve tė tjerė ose ndonjėrit
            prej tyre edhe objektet, tė cilėt janė pronė vetėm e tij, sipas
            vlerėsimit qė do tė bėhet.

            B. Bashkėpronėsia midis anėtarėve tė familjes bujqėsore

            Neni 222

            Pronėsia mbi pasurinė e anėtarėve tė familjes bujqėsore, u
            pėrket nė tėrėsi anėtarėve tė saj, tė cilėt nėpėrmjet punės ose tė
            drejtave tė tjera tė fituara, kanė kontribuar nė krijimin e nė
            mbajtjen e ekonomisė bujqėsore.

            Neni 223

            Familja bujqėsore pėrbėhet nga personat qė lidhen ndėrmjet
            tyre pėr shkak gjinie, martese, birėsimi ose pranimi si anėtar i
            saj.

            Neni 224

            Familja bujqėsore pėrfaqėsohet nė marrėdhėniet pasurore me tė
            tretėt nga kryetari, i cili zgjidhet nga anėtarėt e saj.

            Neni 225

            Nė pasurinė e familjes bujqėsore nuk pėrfshihen sendet e
            pėrdorimit thjesht vetjak tė anėtarėve, si dhe sendet qė anėtari ka
            fituar me tė ardhurat e tij vetjake, me dhurim ose me trashėgim.

            Neni 226

            Anėtari i familjes bujqėsore nuk mund tė tjetėrsojė asnjė
            pjesė tė pasurisė sė familjes bujqėsore, gjersa nuk ėshtė bėrė
            pjesėtimi i saj.

            Neni 227

            Ēdo anėtar i familjes bujqėsore mund tė kėrkojė pjesėn e vet
            nė pasu rinė e familjes bujqėsore. Ajo pėrcaktohet duke marrė
            parasysh sidomos:
            a) pasurinė qė i pėrket tėrė familjes;
            b) numrin e anėtarėve tė familjes;
            c) kontributin e tij nė vėnien ose shtimin e pasurisė sė
            familjes duke u nisur nga sasia ose efektiviteti i kėtij
            kontributi, si dhe nga puna dhe mjetet e dhėna nė krijimin dhe
            mbajtjen e ekonomisė bujqėsore.

            Neni 228

            Pjesėtimi i pasurisė sė familjes bujqėsore, bėhet sipas
            rregullave tė caktuara nė nenin 207 tė kėtij Kodi.
            Kur kėrkohet pjesa nga anėtarė tė veēantė tė saj, ajo
            vlerėsohet dhe i jepet nė para. Kur pjesėtimi kėrkohet nga disa
            pjesėtarė tė familjes bujqėsore, me qėllim qė tė krijohet njė
            familje tjetėr bujqėsore, pjesa mund tė jepet nė natyrė, me kusht
            qė toka bujqėsore qė u mbetet familjeve tė ndara, tė mos jetė nėn
            minimumin e njėsisė minimale tė kultivimit.
            Me njėsi minimale tė kultivimit kuptohet toka bujqėsore, qė
            ėshtė e nevojshme pėr mbajtjen e njė ekonomie bujqėsore, sipas
            kushteve natyrore tė krahinės apo zonės pėrkatėse.

            Neni 229

            Familja bujqėsore pėrgjigjet pėr veprimet e paligjshme tė
            kryera nga anėtarėt e saj, gjatė ushtrimit tė detyrave qė rrjedhin
            nga veprimtaria ekonomike e vetė familjes bujqėsore.

            Neni 230

            Familja bujqėsore nuk pėrgjigjet pėr detyrimet ekonomike
            vetjake tė anėtarėve, duke pėrfshirė edhe kryetarin e saj.
            Kreditorėt kanė tė drejtė tė paguhen nga pjesa qė i takon anėtarit
            debitor nė tė ardhurat e familjes bujqėsore dhe nga pjesa qė i
            takon atij nė pasurinė e familjes bujqėsore.

            C. Bashkėpronėsia ndėrmjet bashkėshortėve

            Neni 231


            Bashkėpronėsia ndėrmjet bashkėshortėve rregullohet me
            dispozita tė Kodit tė Familjes.

            TITULLI IV
            UZUFRUKTI

            KREU I
            DISPOZITA TE PERGJITHSHME
            Pėrmbajtja e uzufruktit
            Neni 232


            Uzufrukti ėshtė e drejta e njė personi (uzufruktari) pėr tė
            gėzuar njė send qė ėshtė nė pronėsi tė njė tjetri, me detyrim qė ta
            ruajė e ta mirėmbajė atė.

            Mėnyra e krijimit tė uzufruktit
            Neni 233


            Uzufrukti krijohet me ligj ose me njė veprim juridik. Ai mund
            tė fitohet edhe me parashkrimin fitues.

            Kohėzgjatja e uzufruktit
            Neni 234

            Uzufrukti mund tė jetė me ose pa afat, por nė ēdo rast nuk
            mund tė kalojė jetėn e uzufruktarit.
            Kur e drejta e uzufruktit gėzohet nga njė person juridik, nuk
            mund tė zgjasė mė shumė se tridhjetė vjet.

            Mėnyra e krijimit
            Neni 235


            Uzufrukti qė krijohet me veprim juridik duhet tė bėhet me akt
            noterial, ndėrsa kur fitohet me testament veprohet sipas
            dispozitave pėrkatėse.
            Uzufrukti mbi njė send tė paluajtshėm duhet tė regjistrohet nė
            regjistrat e pasurive tė paluajtshme.

            Bashkuzufrukti
            Neni 236


            Uzufrukti mund tė jetė nė favor tė mė shumė se njė personi.
            Kur e drejta e njėrit prej tyre shuhet, ajo u kalon uzufruktarėve
            qė mbeten, nė pėrpjesėtim me pjesėt. Nė kėtė mėnyrė veprohet deri
            nė shuarjen e sė drejtės sė uzufruktarit tė fundit qė mbetet.

            KREU II
            TE DREJTAT QE RRJEDHIN NGA UZUFRUKTI

            Kufijtė e gėzimit tė sendit nė uzufrukt
            Neni 237

            Uzufruktari gėzon sendin e vėnė nė uzufrukt, por nuk mund tė
            ndryshojė destinimin ekonomik qė ka patur ai nė fillim tė
            uzufruktit, pa pėlqimin e pronarit ose pa autorizimin e gjykatės sė
            rrethit, kur pronari dhe uzufruktari nuk merren vesh.
            Gjatė vazhdimit tė uzufruktit ose nė mbarimin e tij,
            uzufruktari mund tė heqė shtesat qė i janė bėrė sendit, nė kushtet
            e paragrafit tė parė tė kėtij neni, qė mund tė shkėputen pa e
            dėmtuar atė, duke e kthyer nė gjendjen e tij fillestare, pėrveē kur
            parashikohet ndryshe nė aktin e krijimit.

            Pėrmirėsimet e sendit nė uzufrukt
            Neni 238


            Uzufruktari nė mbarim tė uzufruktit nuk ka tė drejtė tė
            kėrkojė shpėrblimin pėr pėrmirėsimet e bėra nė send gjatė
            pėrdorimit edhe sikur tė jetė shtuar vlefta e tij, pėrveē kur ėshtė
            parashikuar ndryshe nė aktin e krijimit tė uzufruktit.
            Shtesa e vleftės mund tė kompensohet me dėmet qė mund t'i jenė
            shkaktuar sendit pa fajin e uzufruktarit.
            Kur nuk ka vend pėr kompensim, uzufruktari mund tė heqė
            shtesat e bėra, pa u dėmtuar sendi, pėrveē kur pronari pranon tė
            paguajė vleftėn e tyre, si tė ishin tė ndara nga sendi.

            Pėrkatėsia e frutave
            Neni 239


            Uzufruktarit i takojnė frutat natyrore dhe ato civile qė
            prodhon sendi gjatė kohėvazhdimit tė uzufruktit.
            Frutat natyrore qė nuk janė ndarė nga sendi nė kohėn e
            fillimit tė uzufruktit, i pėrkasin uzufruktarit dhe anasjelltas,
            kur ato nuk janė ndarė nga sendi kur mbaron uzufrukti, i pėrkasin
            pronarit.

            Kalimi i sė drejtės sė uzufruktit
            Neni 240


            Uzufruktari mund t'ia kalojė njė tjetri kėtė tė drejtė pėr njė
            kohė ose pėr gjithė kohėn e qėnies sė saj, pėrveē kur nė aktin e
            krijimit ėshtė parashikuar ndryshe.
            Kalimi duhet t'i njoftohet me shkrim pronarit, pėrndryshe
            uzufruktari i mėparshėm dhe personi qė ka fituar njė tė drejtė tė
            tillė pėrgjigjen solidarisht ndaj pronarit.

            E drejta e tjetėrsimit
            Neni 241


            Uzufruktari ka tė drejtė tė tjetėrsojė sendet objekt uzufrukti
            nė masėn qė ato destinohen tė tjetėrsohen dhe nė pėrputhje me
            natyrėn e tyre.
            Nė raste tė tjera uzufruktari nuk mund tė tjetėrsojė sendet nė
            uzufrukt pa pėlqimin e pronarit ose pa autorizimin e gjykatės sė
            rrethit, pėrveē kur nė aktin e krijimit ėshtė parashikuar ndryshe.
            Autorizimi nuk duhet tė jepet kur preken interesat e pronarit,
            uzufruktarit ose tė personave tė tretė.

            Zėvendėsimi i sendit nė uzufrukt
            Neni 242


            Kur sendet nė uzufrukt janė tjetėrsuar ose janė zėvendėsuar me
            sende tė tjera, kėto i pėrkasin pronarit dhe njėkohėsisht janė
            objekt i uzufruktit.
            Rregulli i mėsipėrm vlen pėr gjithēka qė sigurohet nga vjelja
            e detyrimeve objekt uzufrukti, nga kompensimi pėr shpėrblimin e
            dėmeve ose nga zhvleftėsimi i pasurisė, kur zėvendėsojnė ose
            pėrmirėsojnė sendet objekt uzufrukti.
            Janė gjithashtu objekt uzufrukti, sendet qė vilen nga
            pėrfitimet e tjera qė jep uzufrukti, por qė nuk janė fruta.

            I love you daddy
            :flamuri:

            Comment


            • #13
             Investimet
             Neni 243


             Pronari dhe uzufruktari duhet tė merren vesh qė paratė objekt
             uzufrukti tė investohen nė mėnyrė frutdhėnėse ose tė shpenzohen nė
             interes tė pasurisė tjetėr nė uzufrukt.

             Dhėnia me qira
             Neni 244


             Uzufruktari ka tė drejtė tė japė me qira sendet nė uzufrukt
             pėrveē kur ėshtė parashikuar ndrysh e nė aktin e krijimit tė tij.
             Kur mbaron uzufrukti, pronari duhet tė respektojė qiranė e
             filluar normalisht mė parė, pėrveē kur zgjatja e afatit tė saj
             ėshtė bėrė pa pėlqimin e tij. Kur uzufruktari ose qiramarrėsi i
             kanė kėrkuar pėlqimin pronarit pėr qiradhėnien dhe ky nuk ėshtė
             pėrgjigjur nė afatin e caktuar, quhet se pėlqimi ėshtė dhėnė.
             Kur pushon uzufrukti, qiradhėniet pėr njė afat mbi pesė
             vjet,kanė vlerė vetėm pėr pesė vjet nga dita qė ka filluar
             qiradhėnia.

             Gėzimi i servituteve
             Neni 245


             Uzufruktari gėzon tė drejtat e servituteve tė lidhura me
             pronėn mbi tė cilėn ka uzufruktin dhe tė drejtat e tjera reale qė
             do t'i gėzonte vetė pronari, pėrveē kufizimeve tė parashikuara nė
             aktin e krijimit apo nė ligj.

             KREU III
             DETYRIME QE RRJEDHIN NGA UZUFRUKTI

             Zėvendėsimi i dėmeve
             Neni 246

             Uzufruktari detyrohet tė shpėrblejė vleftėn e sendit tė humbur
             ose tė dėmtimit tė tij, pėrveē kur provon se nuk janė shkaktuar pėr
             fajin e tij.
             Ai detyrohet tė zėvendėsojė sendet qė, sipas uzufruktit, nuk
             kishte tė drejtė t'i konsumonte.

             Inventaret
             Neni 247


             Uzufruktari merr nė dorėzim sendet nė gjėndjen qė ndodhen para
             fillimit tė uzufruktit. Sendet nė uzufrukt merren nė dorėzim me
             inventar tė bėrė me akt noterial, nė prani tė pronarit, pasi tė
             jetė njoftuar nė njė afat tė pėrshtatshėm. Eshtė e drejtė e palėve
             qė nė inventar tė shėnohen tė gjitha hollėsitė qė kanė lidhje me
             pėrcaktimin dhe gjėndjen e sendeve qė merren nė uzufrukt.
             Inventari mund tė kryhet edhe me akt privat, kur bien nė
             marrėveshje tė dy palėt, qė janė tė pranishėm gjatė kryerjes sė
             tij. Shpenzimet pėr kryerjen e inventarit janė nė ngarkim tė
             uzufruktarit, pėrveē kur parashikohet ndryshe nė aktin e krijimit.

             Njoftimet periodike
             Neni 248


             Uzufruktari detyrohet t'i dėrgojė pronarit nė fund tė ēdo viti
             njė njoftim tė hollėsishėm me shkrim tė nėnshkruar prej tij, pėr
             sendet qė nuk ekzistojnė mė ose pėr sendet qė i kanė zėvendėsuar
             ato, si dhe pėrfitimet e tjera nga sendet nė uzufrukt, qė nuk hyjnė
             nė kategorinė e frutave.
             Shpenzimet pėr kryerjen e deklaratės vjetore, janė nė ngarkim
             tė uzufruktarit, pėrveē kur nė aktin e krijimit ėshtė parashikuar
             ndryshe.

             Dhėnia e garancisė
             Neni 249


             Uzufruktari detyrohet t'i japė pronarit njė garanci me shkrim
             pėr pėrmbushjen e detyrimeve tė rrjedhura nga uzufrukti, pėrveē kur
             nė aktin e krijimit ėshtė shkarkuar nga njė detyrim i tillė ose kur
             interesat e pronarit mbi sendet nė uzufrukt janė siguruar nė mėnyrė
             tė mjaftueshme nga njė institut i ngarkuar me kėtė punė.
             Prindėrit qė kanė uzufruktin ligjor mbi sendet nė pronėsi tė
             fėmijėve tė tyre, pėrjashtohen nga dhėnia e njė garancie tė tillė.
             Kur uzufruktari ėshtė shkarkuar nga detyrimi pėr dhėnien e
             garancisė, pronarit i lind e drejta tė kėrkojė prej tij qė t'i
             tregohen ēdo vit sendet qė i janė dhėnė nė uzufrukt ose tė njihet
             me njoftimin e njė institucioni krediti pėr paratė apo letrat me
             vlerė tė depozituara.
             Uzufruktari nuk mund tė fitojė posedimin e sendeve tė vėna nė
             uzufrukt, pa plotėsuar detyrimet qė rrjedhin nga ky nen.

             Pasojat e mosdhėnies sė garancisė
             Neni 250

             Kur uzufruktari nuk jep garanci, merren masa pėr administrimin
             e sendeve nė uzufrukt. Sendet e paluajtshme jepen me qira ose i
             besohen njė administratori tė zgjedhur me marrėveshje ndėrmjet
             pronarit e administratorit dhe kur nuk arrihet njė marrėveshje e
             tillė, administratori caktohet nga gjykata e rrethit.
             Uzufruktari ka tė drejtė tė mbajė pėr banim tė tij dhe tė
             familjes sė tij, njė banesė qė pėrfshihet nė uzufrukt.
             Paratė qė pėrfshihen nė uzufrukt investohen me kamatė.
             Sendet e luajtshme qė vjetėrohen ose dėmtohen nga pėrdorimi
             ose sendet ushqimore qė rrezikohen tė prishen, shiten dhe vlefta e
             tyre jepet me kamatė ose pėrdoret pėr sendet nė uzufrukt.
             Uzufruktari mund tė kėrkojė t'i lihen sende tė luajtshme tė
             mjaftueshme pėr pėrdorim vetjak.

             Shpenzimet e mirėmbajtjes
             Neni 251


             Shpenzimet qė nevojiten pėr ruajtjen, mirėmbajtjen dhe
             administrimin e sendit janė nė ngarkim tė uzufruktarit. Janė
             gjithashtu nė ngarkim tė tij edhe shpenzimet pėr ndreqjet jo tė
             zakonshme, kur ato janė rrjedhim i mospėrmbushjes sė detyrimeve tė
             tij ndaj sendit nė uzufrukt.
             Riparimet e jashtėzakonshme janė nė ngarkim tė pronarit. Kur
             pronari refuzon t'i kryejė ato ose tė tjerat qė i janė ngarkuar
             atij, ose vonon pa arsye kryerjen e tyre, uzufruktari i kryen vetė
             meshpenzimet e tij, tė cilat shlyhen deri nė pėrfundimin e
             uzufruktit. Uzufruktari k a tė drejtė tė mbajė sendin e ndrequr deri
             nė shlyerjen e shpenzimeve.

             Sigurimi i uzufruktit
             Neni 252


             Uzufruktari duhet tė sigurojė sendet nė uzufrukt nė favor tė
             pronarit pėr rreziqet qė zakonisht ato duhet tė sigurohen ose qė
             janė tė detyrueshme nga ligji. Nė rast dėmtimi uzufrukti shtrihet
             mbi shpėrblimin e paguar.
             Kur uzufrukti nuk pėrmbush njė detyrim tė tillė, pronari ka tė
             drejtė tė bėjė vetė sigurimin e pronės dhe uzufruktari detyrohet
             t'i paguajė shpenzimet pėrkatėse.

             Shpronėsimi i sendeve nė uzufrukt
             Neni 253


             Kur sendi shpronėsohet pėr interesa publikė, uzufrukti kalon
             mbi shpėrblimin pėrkatės.

             Pagimi i taksave dhe i detyrimeve tė tjera
             Neni 254


             Tatimet, taksat, shpėblimet, rentat tokėsore dhe detyrimet e
             tjera vjetore qė kanė lidhje me tė ardhurat gjatė uzufruktit janė
             nė ngarkim tė uzufruktarit.
             Tatimet, taksat e detyrimet e tjera nė ngarkim tė pronės gjatė
             uzufruktit, janė nė ngarkim tė pronarit.

             KREU IV
             MBARIMI I UZUFRUKTIT


             Neni 255

             Uzufrukti mbaron:
             - me vdekjen e uzufruktarit ose me mbarimin e personit juridik
             uzufruktar;
             - me mbarimin e afatit tė caktuar nė aktin e krijimit;
             - me bashkimin e cilėsive tė pronarit e tė uzufruktarit nė njė
             person tė vetėm;
             - me shkatėrrimin tėrėsisht ose humbjen e sendit tė dhėnė nė
             uzufrukt;
             - me mospėrdorimin e uzufruktit radhazi pėr njėzetė vjet.

             Pushimi i uzufruktit
             Neni 256


             Uzufrukti mund tė pushojė kur uzufruktari shpėrdoron tė
             drejtat ose nuk pėrmbush detyrimet qė rrjedhin nga uzufrukti.
             Megjithatė gjykata, sipas rrethanave qė do tė rezultojnė mund
             tė urdhėrojė qė uzufruktari t'i japė garanci, nė rast se ka qėnė
             shkarkuar nga njė detyrim i tillė, ose me kėrkesėn e pronarit t'i
             lihet atij administrimi i sendit nė uzufrukt ose njė personi tjetėr
             ose dhe dhėnia me qira e sendit.

             Heqja dorė nga uzufrukti
             Neni 257

             Uzufruktari mund tė kėrkojė qė, me shpenzimet e tij, tė heqė
             dorė nga uzufrukti pėr shkak tė barrėve e detyrimeve qė rrjedhin
             prej tij.

             Kthimi i sendeve nė uzufrukt
             Neni 258


             Kur mbaron uzufrukti, uzufruktari ose trashėgimtarėt e tij
             detyrohen tė vėnė nė dispozicion tė pronarit sendet e vėna nė
             uzufrukt.

             TITULLI V
             PERDORIMI E BANIMI

             Neni 259


             Personi qė ka njė tė drejtė thjesht pėrdorimi mbi njė send, e
             pėrdor atė dhe gėzon frutet e tij nė masėn qė ka nevojė pėr vete e
             pėr familjen e tij.
             Kur objekti i tė drejtės sė pėrdorimit ėshtė njė banesė,
             personi ka tė drejtė tė banojė atje sipas nevojave tė tij e tė
             familjes sė tij. Sendi ose banesa qė pėrdoret sipas kėsaj dispozite
             nuk mund tė tjetėrsohet, tė rėndohet dhe as tė pėrdoret nga persona
             tė tjerė.

             Neni 260

             Dispozitat qė kanė lidhje me uzufruktin zbatohen dhe pėr tė
             drejtėn e pėrdorimit dhe tė banimit, pėr aq sa pėrputhen me kėto tė
             drejta.

             TITULLI VI
             SERVITUTET

             KREU I
             DISPOZITA TE PERGJITHSHME

             Neni 261

             Servituti ėshtė barra qė i ngarkohet njė prone, pėr pėrdorimin
             dhe dobinė e njė prone tė njė pronari tjetėr.

             Neni 262

             Servituti vendoset me ligj ose me vullnetin e njeriut.

             Neni 263

             Pronari i pronės shėrbyese nuk ėshtė i detyruar tė kryejė
             ndonjė veprim pėr tė bėrė tė mundur ushtrimin e servitutit, pėrveē
             kur nė ligj ose nga titulli, parashikohet ndryshe.

             Neni 264

             Pronari, nė favor tė tė cilit ėshtė vėnė servituti, detyrohet
             t'i shpėrblejė pronarit tė pronės shėrbyese dėmin qė i shkaktohet
             nga krijimi i servitutit.

             KREU II
             SERVITUTET DETYRUESE

             Neni 265

             Pronari i njė prone qė, nė bazė tė ligjit, ka tė drejtė tė
             kėrkojė nga pronari i njė prone tjetėr krijimin e njė servituti, nė
             mungesė tė njė marrėveshjeje, mund t'i drejtohet gjykatės.
             Servituti detyrues mund tė krijohet edhe me akt tė organit
             shtetėror, nė rastet e parashikuara me ligj.
             Vendimi duhet tė pėrcaktojė rregullat e ushtrimit tė
             servitutit dhe shpėrblimin e dėmit pėrkatės.

             Rrjedhja e ujėrave
             Neni 266

             Pronari ėshtė i detyruar tė pranojė nė tokėn e tij ujėrat e
             shiut, tė borės ose tė burimeve tė pashfrytėzuara, qė rrjedhin
             natyrshėm nga njė tokė me nivel m ė tė lartė. Pronari nuk mund tė
             ndryshojė kėtė rrjedhė natyrore nė dėm tė njė tjetri.
             Uji qė rrjedh mbi njė tokė tė mėposhtme mund tė mbahet nga
             pronari i tokės sė mėsipėrme, vetėm nė masėn qė ėshtė e domosdoshme
             pėr atė tokė.

             Neni 267

             Nė rastet kur anėbrigjet dhe shpatet e njė prone qė shėrbenin
             pėr tė ndaluar ujėrat, janė shkatėrruar ose dėmtuar, si dhe kur del
             e nevojshme qė nga shkaku i ujėrave tė ndėrtohen mbrojtėsa dhe
             pronari i asaj prone nuk pranon t'i ndėrtojė ose t'i riparojė,
             pronarėt e dėmtuar ose qė rrezikohen tė dėmtohen, mundet qė me
             shpenzimet e tyre t'i ndėrtojnė ose t'i riparojnė ato.
             Kėto ndėrtime e riparime duhet tė kryhen pa iu shkaktuar
             pronarit tė pronės shėrbyese ndonjė dėm, duke respektuar rregullat
             e posaēme, kur ka tė tilla. Kur pronari i pronės shėrbyese ka
             kundėrshtime, mosmarrėveshja zgjidhet nga gjykata.

             Neni 268

             Dispozitat e nenit tė mėsipėrm zbatohen edhe kur del e
             nevojshme tė hiqet njė pengesė lėndėsh tė formuara nė njė
             pronėtjetėr ose nė njė hendek, rrjedhė uji ose vijė kulluese, tė
             cilat dėmtojnė pronat fqinje.

             Neni 269

             Pronari qė ka njė burim uji nė pronėn e vet ėshtė i lirė nė
             pėrdorimin e tij, por pa cėnuar tė drejtat qė mund tė ketė fituar
             pronari i pronės mė tė ulėt nė bazė tė njė titulli ose me
             parashkrim.

             Neni 270

             Nė rast se njė rrjedhė uji u ndalon pronarėve tė pronave
             ngjitur, hyrjen nė kėto ose vazhdimin e vaditjes apo tė kullimit tė
             ujėrave, ata qė pėrdorin kėtė rrjedhė, detyrohen qė nė proporcion
             me pėrfitimin qė nxirret prej tij (ujit) tė ndėrtojnė e tė
             mirėmbajnė urat e mjetet e tjera tė kalimit, nė mėnyrė tė volitshme
             e tė sigurt, si dhe gypat e nėndheshėm ose vepra tė tjera tė kėsaj
             natyre pėr vazhdimin e ujitjes e tė kullimit.

             Neni 271

             Pronari i njė toke detyrohet tė pranojė pa shpėrblim ujėrat qė
             vijnė nga drenazhimi i njė toke tė mėsipėrme, kur ato rrjedhin
             natyrshėm nė tokėn e tij.
             Kur nga kjo rrjedhė i shkaktohet dėm, ai ka tė drejtė tė
             kėrkojė shpėrblimin e dėmit dhe marrjen e masave pėr mėnjanimin nė
             tė ardhmen.

             Servitutet qė rrjedhin nga ndėrtimet
             Neni 272


             Rregullat pėr ndėrtimin e banesave e tė ndėrtimeve tė tjera,
             largėsia ndėrmjet tyre, marrja e dritės dhe e pamjes, nxjerrja e
             ballkoneve e ndėrtime tė tjera tė kėsaj natyre, rregullohen me ligj
             tė veēantė duke respektuar tė drejtat e pronarit tė parashikuara nė
             kėtė Kod e nė ligje tė veēanta.

             Servitutet qė rrjedhin nga marrja e ujit
             Neni 273


             Kalimi i ujėrave nėpėr pronėn e tjetrit duhet tė kryhet nė
             mėnyrėn mė tė volitshme e mė tė pėrshtatshme me mė pak dėme, por pa
             penguar ushtrimin normal tė servitutit.

             Neni 274

             Kur kalimi i ujėrave kėrkohet pėr njė kohė jo mė tė gjatė se
             nėntė vjet, pagimi i vleftės dhe i shpėrblimit tė dėmeve tė
             pėrmendura nė dispozitėn e mėsipėrme bėhet nė gjysmėn e kėsaj
             vlefte, me detyrimin qė me mbarimin e afatit tė rivihet gjithēka nė
             gjendjen e mėparshme.
             Ky servitut mund tė bėhet i pėrhershėm kur kjo kėrkohet para
             mbarimit tė afatit, nėpėrmjet pagimit tė gjysmės tjetėr, tė vleftės
             sė bashku me kamatat ligjore, nga data qė ka filluar kalimi.
             Kur kėrkesa bėhet pas mbarimit tė afatit, nuk merren parasysh
             pagesat pėr dhėnien pėrkohėsisht tė kėsaj tė drejte.

             Neni 275

             Kur kalimi i ujėrave duhet tė kryhet duke pėrshkuar rrugė
             publike ose lumenj e ndėrtime tė tjera publike, zbatohen rregullat
             e parashikuara nė dispozita tė veēanta.

             Neni 276

             Kur nė njė shtėpi ose nė mjediset e tjera tė saj mungon uji i
             nevojshėm pėr jetesėn e njerėzve ose tė kafshėve dhe nuk mund tė
             sigurohet ndryshe, ose nevojiten shpenzime tė mėdha, pronari i
             tokės fqinje duhet tė lejojė qė njė sasi uji tepricė tė pėrdoret nė
             masėn e domosdoshme pėr nevojat e mėsipėrme, duke pėrballuar pala
             tjetėr vleftėn e ujit qė kėrkohet dhe shpenzimet qė duhet tė kryhen
             pėr kėtė qėllim, si dhe kur ėshtė rasti tė shpėrblejė dėmin qė mund
             tė shkaktohet.

             Servituti i kalimit
             Neni 277


             Pronari qė nuk ka dalje nė rrugėn publike dhe nuk mund ta
             sigurojė atė pėrveē se me shpenzime tė mėdha e me vėshtirėsi, ka tė
             drejtė tė ketė rrugė kalimi nga toka fqinje, pėr pėrdorimin e
             pėrshtatshėm tė pronės sė vet.
             Kalimi duhet tė pėrbėjė rrugėn mė tė shkurtėr pėr nė rrugėn
             publike dhe me mė pak dėme pėr pronėn shėrbyese.
             Kjo dispozitė zbatohet edhe kur pronari, qė i ėshtė njohur e
             drejta e kalimit nė pronėn e tjetrit, kėrkon zgjerimin e arsyeshėm
             tė rrugė-kalimit pėr mjete, duke pėrfshirė edhe kalimin e mjeteve
             mekanike.

             Neni 278

             Pron ari duhet tė lejojė fqinjin tė hyjė e tė kalojė nė tokėn
             e tij sa herė ka nevojė tė ndėrtojė ose tė ndreqė njė mur apo njė
             vepėr tjetėr. Ai duhet tė lejojė personin qė tė kėrkojė e tė marrė
             gjėnė e gjallė e ēdo send tjetėr tė tij, qė ndodhen aty rastėsisht
             ose sirrjedhim i erės, ujit, orteqeve dhe forcave tė tjera madhore,
             ndodhen nė tokėn e tij apo janė bashkuar me sende tė tij.
             Pronari mund tė mos lejojė hyrjen kur merr pėrsipėr tė
             dorėzojė vetė sendin e ndodhur nė tokėn e tij. Kur ėshtė rasti
             pronari i tokės shpėrblehet pėr dėmin e shkaktuar.

             Neni 279

             Personi qė do tė kalojė nė tokėn e tjetrit, duhet tė paguajė
             vleftėn e tokės qė zihet, pa zbritur tatimet e barrėt e tjera qė
             lidhen me tokėn, si dhe shpėrblimin pėr dėmin qė shkaktohet duke
             pėrfshirė edhe dėmin qė vjen nga ndėrprerja e tokės, nga
             mospėrdorimi i saj, nga depozitimi i lėndėve tė nxjerra e hedhja e
             mbeturinave. Pronari i tokės shėrbyese ka tė drejtė tė largojė kėto
             tė fundit dhe ta pėrdorė sipėrfaqen e tokės, por gjithnjė pa
             dėmtuar ushtrimin normal tė servitutit.

             Servituti pėr vendosjen e gypave, kabllove e telave
             Neni 280


             Pronari duhet tė lejojė persona tė tjerė qė tė ndėrtojnė nė
             pronėn e tij tė paluajtshme kanale ose tė vendosin gypa pėr kalimin
             e ujit ose tė gazit, si dhe kabllo e tela telegrafikė ose elektrikė
             dhe instalime tė tjera tė kėsaj natyre, por vetėm kur kėto vepra
             nuk kanė mundėsi tė kryhen ndryshe ose pa u bėrė shpenzime tė
             mėdha. Pronari, kur i shkaktohet dėm, ka tė drejtė tė shpėrblehet.

             KREU III
             SERVITUTET VULLNETARE

             Neni 281


             Pronari mund tė krijojė mbi pronat e veta ose nė dobi tė tyre,
             ēdo lloj servituti, me kusht qė tė mos jetė nė kundėrshtim me
             rendin juridik.
             Servitutet vullnetare krijohen me kontratė ose me testament.

             Neni 282

             Servitutet janė vijuese kur ushtrimi i tyre bėhet pa qenė
             nevoja pėr veprime tė herėpasherėshme tė njeriut, siē janė vijat e
             ujit, pikat e strehėve e tė tjera tė kėsaj natyre.
             Servitutet janė jo vijuese, kur nė ushtrimin e tyre kėrkohet
             kryerja e veprimeve tė tashme tė njeriut, siē janė e drejta pėr tė
             marrė ujė, pėr kullotjen e bagėtive e tė tjera tė kėsaj natyre.
             Servitutet mund tė jenė tė dukshme e tė padukshme.
             Tė padukshme janė servitutet pėr tė cilat nuk nevojiten punime
             tė dukshme ose tė pėrhershme, qė janė tė nevojshme pėr ushtrimin e
             tyre.

             Neni 283

             Servitutet vijuese e tė dukshme krijohen me titull ose me
             parashkrimin dhjetė vjeēar. Servitutet vijuese tė padukshme dhe
             servitutet jo vijuese, tė dukshme ose jo, nuk mund tė krijohen
             veēse me titull.

             Neni 284

             Kur dy prona pushojnė sė qėni nė pronėsinė e njė personi,
             servituti konsiderohet se ekziston nė mėnyrė aktive apo pasive nė
             dobi ose kundėr secilės nga pronat e veēuara, pėrveē kur ka
             marrėveshje tė kundėrt.

             KREU IV
             MENYRAT E USHTRIMIT TE SERVITUTEVE

             Neni 285

             E drejta e servitutit pėrfshin ēdo gjė qė ėshtė e nevojshme
             pėr ta pėrdorur atė.

             Neni 286

             Pronari, pa pėlqimin e uzufruktarit, nuk mund tė ngarkojė
             pronėn me servitute qė cėnojnė tė drejtat e uzufruktarit.

             Neni 287

             Servituti mbi njė pronė qė u pėrket disa personave nė
             bashkėpronėsi mund tė krijohet vetėm me miratimin e gjithė
             bashkėpronarėve. Servituti i krijuar nga vetėm njė ose disa
             bashkėpronarė, hyn nė fuqi kur bashkėpronarėt e tjerė bashkarisht
             apo veēmas, kanė dhėnė miratimin pėr krijimin e tij.

             Neni 288

             Personi qė ka njė tė drejtė servituti, duhet ta pėrdorė atė
             sipas titullit tė tij ose tė posedimit tė tij. Kur ka dyshime rreth
             shtrirjes dhe mėnyrės sė ushtrimit tė tij, quhet se servituti ėshtė
             krijuar nė mėnyrė tė tillė qė tė plotėsojė nevojat e pronės
             dominuese, duke rėnduar sa mė pak pronėn shėrbyese.

             Neni 289

             E drejta e servitutit duhet tė ushtrohet nė kohėn dhe nė
             mėnyrėn qė sjell mė pak vėshtirėsi e shqetėsime pėr pronarin e
             pronės shėrbyese.

             Neni 290

             Kur prona nė dobi tė sė cilės ėshtė krijuar njė servitut
             pjestohet, servituti do t'i shėrbejė secilės pjesė, me kusht qė
             barra e pronės shėrbyese tė mos rėndohet.

             Neni 291

             Pronari nuk duhet qė me veprimet ose mosveprimet e tij tė
             pakėsojė pėrdorimin e servitutit ose ta bėjė atė mė tė vėshtirė.
             Megjithė kėtė, nė qoftė se kanė ndryshuar kushtet dhe pronari
             i pronės shėrbyese rėndohet ose pengohet nė ushtrimin e tė drejtave
             tė pronėsisė, mund t'i kėrkojė pronarit, nė dobi tė tė cilit ėshtė
             vėnė servituti, ndėrrimin e vendit tė servitutit.
             Kėtė tė drejtė e ka edhe pronari i pronės tjetėr, kur provohet
             se ky ndėrrim sjell dobi dhe nuk dėmton pronėn shėrbyese.

             Mbrojtja e servitutit
             Neni 292


             Personi qė ushtron njė servitut, ka tė drejtė tė kėrkojė
             gjyqėsisht nga kushdo qė kundėrshton kėtė tė drejtė, duke kėrkuar
             sipas rastit rivendosjen e plotė tė saj, pushimin e cėnimit qė i
             bėhet si edhe shpėrblimin e dėmit tė shkaktuar.

             KREU V
             SHUARJA E SERVITUTEVE

             Neni 293

             Servitutet shuhen:
             a) Kur nė njė
             person tė vetėm bashkohet pronėsia e pronės
             mbizotėruese me atė tė pronės shėrbyese.
             b) Kur nuk pėrdoret pėr mė shumė se dhjetė vjet.
             Afati i parashkrimit pėr servitutet jo vijuese fillon tė ecė
             nga dita kur servituti ka pushuar sė pėrdoruri, ndėrsa pėr
             servitutet vijuese nga dita kur ėshtė kryer njė vepėr ose ėshtė
             vėrtetuar njė fakt qė pengon ushtrimin e servitutit. Pėr efekt tė
             shuarjes sė servitutit, llogaritet edhe koha qė ai ėshtė ushtruar
             nga titullari i mėparshėm.
             c) Kur sendet dėmtohen ose konsumohen deri nė njė shkallė sa
             nuk mund tė pėrdoren pėr qėllimin e tyre.
             Rikthimi nė njė gjendje qė mund tė pėrdoren sjell si rrjedhim
             edhe rivendosjen e servituteve, pėrveē kur kjo e drejtė ėshtė
             parashkruar.

             Neni 294

             Kur prona mbizotėruese ėshtė nė bashkėpronėsi, pėrdorimi i
             servitutit nga njėri prej bashkėpronarėve, ndėrpret parashkrimin
             edhe ndaj bashkėpronarėve tė tjerė.

             Neni 295

             Pezullimi ose ndėrprerja e parashkrimit nė favor tė njėrit nga
             bashkėpronarėt, ka efekt edhe nė favor tė tė tjerėve.

             TITULLI VII
             MBROJTJA E PRONESISE


             Padia pėr kėrkimin e sendit
             Neni 296

             Pronari ka tė drejtė tė ngrejė padi pėr tė kėrkuar sendin e
             tij nga ēdo posedues ose mbajtės. Kėtė tė drejtė e ka edhe ēdo
             bashkėpronar pėr sendin e pėrbashkėt, me qėllim qė ai t'u dorėzohet
             gjithė bashkėpronarėve.

             Tė drejtat e poseduesit pėr tė ardhurat
             Neni 297


             Poseduesit me mirėbesim i takojnė frutat natyrore tė veēuara
             dhe frutat civile tė vjela qė janė bėrė tė kėrkueshme deri nė ditėn
             qė ka marrė dijeni se ėshtė posedues i paligjshėm, ose qė i ėshtė
             njoftuar padia e pronarit pėr kėrkimin e sendit. Ai nuk detyrohet
             tė shpėrblejė pronarin pėr humbjen, dėmtimin ose pamundėsinė e
             kthimit tė sendit pėr ēdo shkak tjetėr, por pas kėsaj dite ai
             pėrgjigjet pėr frutat e vjela ose qė duhet tė kish vjelur, duke
             vepruar me pėrkujdesje deri nė kohėn e kthimit tė sendit, pėr
             shpėrblimin pėr pėrdorimin e sendit, si dhe pėr humbjen, dėmtimin
             ose pamundėsinė e kthimit pėr faj tė tij.

             Neni 298

             Poseduesi me keqbesim pėr gjithė kohėn e posedimit tė tij,
             detyrohet t'i kthejė pronarit bashkė me sendin edhe frutat natyrore
             tė veēuara e frutat civile tė vjela ose qė janė bėrė tė kėrkueshme,
             dhe tė ardhurat e tjera qė duhej tė vilte, si dhe tė
             shpėrblejėpronarin pėr pėrdorimin e sendit dhe pėr humbjen,
             dėmtimin ose pamundėsinė e kthimit tė sendit qoftė dhe pa fajin e
             tij.
             Ai shkarkohet nga pėrgjegjėsia kur provon se dėmi do tė
             shkaktohej edhe sikur tė kishte dorėzuar sendin nė kohėn e duhur,
             pėrveē kur ai ėshtė marrė me anė vepre penale.

             I love you daddy
             :flamuri:

             Comment

             What's Going On

             Collapse

             There are currently 165 users online. 10 members and 155 guests.

             Most users ever online was 7,146 at 06:56 on 08-03-2018.

             Working...
             X