Announcement

Collapse
No announcement yet.

Kodi Civil pjesa II

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Kodi Civil pjesa II

  E drejta e poseduesit pėr shpenzimet
  Neni 299

  Poseduesi me mirėbesim ka tė drejtė tė kėrkojė pagimin e
  shpenzimeve tė nevojshme qė kanė bėrė pėr sendin dhe shpenzimet e
  dobishme, nė masėn qė kėto i kanė shtuar vleftėn, nė qoftė se kjo
  vazhdon tė jetė nė kohėn e kthimit tė sendit.
  Poseduesi me mirėbesim ka tė drejtė tė zbresė nga tė ardhurat
  e sendit, shpenzimet qė i njihen sipas kėsaj dispozite.Ai ka tė
  drejtė tė mbajė sendin, gjersa t'i paguhen shpenzimet e nevojshme
  tė dobishme.

  Neni 300

  Poseduesi me keqbesim ka tė drejtė tė kėrkojė vetėm pagimin e
  shpenzimeve tė nevojshme qė ka bėrė pėr sendin.

  Neni 301

  Poseduesi me mirėbesim dhe ai me keqbesim, pėrveē shpenzimeve
  qė u njihen sipas neneve tė kėtij Kodi, nuk kanė tė drejtė tė
  kėrkojnė pagimin e shpenzimeve tė tjera tė bėra pėr sendin, por
  vetėm kanė tė drejtė tė heqin nga sendi atė qė kanė bashkuar dhe qė
  mund tė ndahet pa dėm, pėrveē kur pronari pranon tė paguajė vleftėn
  e tyre.

  Padia mohuese
  Neni 302


  Pronari ka tė drejtė tė kėrkojė nga cilido qė e cėnon nė
  pronėsinė e tij, por pa u zhveshur nga posedimi, tė pushojė cėnimin
  dhe tė mos pėrsėrisė kėtė nė tė ardhmen, dhe, kur ėshtė rasti tė
  shpėrblejė dėmet qė mund t'i ketė shkaktuar.

  Kallėzimi i njė punimi tė ri dh e i njė dėmi tė mundshėm
  Neni 303


  Pronari, personi qė gėzon njė tė drejtė tjetėr reale ose
  poseduesi, tė cilėt kanė arsye tė shqetėsohen se nga njė punim i ri
  i filluar prej tė tjerėve nė tokėn e tyre ose tė tjetėrkujt, mund
  t'i vijė dėm sendit nė pronėsi ose nė posedimin e tij, mund t'i
  drejtohet gjykatės me kusht qė ky punim tė mos ketė pėrfunduar ose
  tė mos ketė kaluar njė vit nga fillimi i tij.
  Gjykata sipas rastit vendos ndalimin e punimit, shėmbjen ose
  pakėsimin e tij dhe kur ėshtė rasti edhe shpėrblimin e dėmit ose
  rrėzon padinė duke urdhėruar shpėrblimin e dėmit kur rezulton se
  punimi ka qėnė ndaluar padrejtėsisht.

  TITULLI VIII
  POSEDIMI

  KREU I
  DISPOZITA TE PERGJITHSHME

  Kuptimi i posedimit
  Neni 304

  Posedimi ėshtė sundimi efektiv i njė personi mbi njė send dhe
  mbi tė drejtat e tjera reale mbi atė. Posedimi mund tė ushtrohet
  drejtpėrsėdrejti ose nga njė person qė mban sendin.

  Llojet e posedimit
  Neni 305


  Posedimi i personit jo pronar mund tė jetė i ligjshėm ose i
  paligjshėm. Posedimi ėshtė i ligjshėm kur poseduesi e ka posedimin
  nga pronari, nė bazė tė njė veprimi juridik, nė bazė tė ligjit ose
  tė njė akti administrativ.
  Nė tė gjitha rastet e tjera posedimi ėshtė i paligjshėm.

  Neni 306

  Posedimi i paligjshėm mund tė jetė me mirėbesim ose me
  keqbesim.
  Posedimi ėshtė me mirėbesim kur poseduesi nuk ka ditur ose nuk
  ishte i detyruar tė dinte se posedimi i tij ėshtė i paligjshėm.
  Mirėbesimi prezumohet dhe mjafton tė ketė qėnė nė kohėn e
  fitimit tė posedimit.

  Prezumime mbi posedimin
  Neni 307


  Poseduesi i tanishėm qė ka poseduar nė njė kohė tė mėparshme,
  prezumohet se ka poseduar edhe nė kohėn e ndėrmjetme.

  Neni 308

  Posedimi i tanishėm nuk prezumon posedimin e mėparshėm, pėrveē
  kur poseduesi ka njė titull qė pėrbėn bazėn e posedimit tė tij.
  Nė kėtė rast poseduesi prezumohet qė tė ketė qėnė poseduar qė
  nga data e titullit.

  Mėnyrat e fitimit tė posedimit
  Neni 309


  Posedimi fitohet me anė veprimesh juridike, me trashėgim dhe
  me pushtim. Ai qė ka fituar posedimin me mirėbesim, mund tė
  bashkojė nė posedimin e vet, edhe kohėn e posedimit me mirėbesim tė
  personit nga i cili ka fituar sendin.

  KREU II
  MBROJTJA E POSEDIMIT DHE E MBAJTJES

  Mbrojtja e atėēastme
  Neni 310


  Poseduesi ka tė drejtė tė kundėrshtojė aty pėr aty, duke
  pėrdorur njė mbrojtje tė pėrshtatshme, ēdo veprim qė ka pėr qėllim
  cėnimin ose zhveshjen nga posedimi. Kur sendi ėshtė marrė me dhunė
  ose fshehurazi, poseduesi ka tė drejtė ta marrė atė menjėherė ose
  nė ndjekje e sipėr, por duke evituar veprimet e dhunės qė nuk
  pajtohen me rrethanat e ngjarjes.

  Neni 311

  E drejta pėr tė mbrojtur posedimin i njihet edhe mbajtėsit tė
  sendit, kundėr ēdo personi tjetėr, pėrveē ndaj atij nga i cili i
  vijnė kėto tė drejta.

  Pushimi i cėnimit tė posedimit
  Neni 312


  Personi, qė cėnohet nė posedimin e njė sendi, mund tė kėrkojė
  brenda gjashtė muajve, pushimin e cėnimit tė posedimit dhe
  mospėrsėritjen e tij nė tė ardhmen.
  Kur posedimi ėshtė fituar me dhunė ose fshehurazi, padia mund
  tė ngrihet brenda gjashtė muajve nga dita kur dhuna ose fshehtėsia
  kanė pushuar.
  Pushimi i cėnimit tė posedimit nuk mund tė kėrkohet nga
  personi qė ka fituar posedimin me dhunė ose fshehurazi.

  Rivendosja nė posedim
  Neni 313


  Poseduesi, qė nė mėnyrė tė paligjshme ėshtė zhveshur nga
  posedimi, ka tė drejtė tė kėrkojė brenda gjashtė muajve,
  rivendosjen e tij nė posedim.
  Kėtė tė drejtė nuk e ka poseduesi qė ka marrė posedimin me
  dhunė ose fshehurazi. Kur zhveshja ėshtė e fshehtė, afati pėr tė
  kėrkuar rivendosjen e posedimit fillon nga dita e zbulimit tė
  zhveshjes.

  Neni 314

  Rivendosja mund tė kėrkohet edhe kundėr atij qė e ka fituar
  posedimin nėpėrmjet njė titulli, por qė ka patur dijeni pėr
  zhveshjen e ndodhur.

  Neni 315

  Gjatė gjykimit tė padisė pėr pushimin e cėnimit ose
  rivendosjen nė posedim, i padituri nuk mund tė pretendojė se ėshtė
  vetė pronar ose ka njė tė drejtė mė tė fortė se ajo e poseduesit.

  PJESA III TRESHEGIMIA

  TITULLI I
  DISPOZITA TE PERGJITHSHME

  Kuptimi i trashėgimit
  Neni 3 16


  Trashėgimia ėshtė kalimi me ligj ose me testament i pasurisė
  (trashėgimit) tė personit tė vdekur, njė ose mė shumė personave
  (trashėgimtarė), sipas rregullave tė caktuara nė kėtė Kod.

  Neni 317

  Trashėgimia me ligj zbatohet kur trashėgimlėnėsi nuk ka bėrė
  testament, ose ka bėrė vetėm pėr njė pjesė tė pasurisė sė tij, ose
  kur testamenti ėshtė tėrėsisht ose pjesėrisht i pavlefshėm.

  Koha dhe vendi i ēeljes sė trashėgimit
  Neni 318


  Trashėgimia ēelet nė kohėn kur vdes trashėgimlėnėsi dhe nė
  vendin ku ai ka patur banimin e tij tė fundit. Kur ky nuk dihet,
  trashėgimia ēelet nė vendin ku ndodhet e gjithė pasuria e tij ose
  pjesa kryesore e saj. Ajo rregullohet sipas ligjit tė kohės kur
  ėshtė ēelur.

  Neni 319

  Eshtė e pavlefshme ēdo marrėveshje me tė cilėn disponohen ose
  pėrdorohen tė drejta qė rrjedhin nga njė trashėgim ende i paēelur.

  Zotėsia pėr tė trashėguar
  Neni 320


  Ka zotėsi pėr tė trashėguar personi qė nė kohėn e ēeljes sė
  trashėgimisė ėshtė gjallė, ose ėshtė zėnė para vdekjes sė
  trashėgimlėnėsit dhe ka lindur i gjallė.
  Prezumohet se ka qėnė zėnė nė kohėn e ēeljes sė trashėgimisė,
  ai qė ka lindur brenda 300 ditėve nga vdekja e trashėgimlėnėsit.

  Neni 321

  Kur dy ose mė shumė persona thirren pėr tė trashėguar njėri
  tjetrin dhe nuk vėrtetohet se cili prej tyre ka vdekur mė parė,
  prezumohet se tė gjithė kanė vdekur nė tė njėjtėn kohė dhe nuk
  kalon ndonjė e drejtė nga njėri tek tjetri.

  Padenjėsia
  Neni 322


  Nuk mund tė trashėgojė si i padenjė:
  - ai qė me dashje ka vrarė ose ka tentuar tė vrasė
  trashėgimlėnėsin, bashkėshorten, fėmijėt dhe prindėrit e tij;
  - ai qė ka bėrė ndaj trashėgimlėnėsit kallėzim ose dėshmi tė
  rreme, pėr kryerjen e njė vepre penale pėr tė cilėn parashikohet
  dėnim me vdekje ose me heqje lirie mbi 10 vjet, kur kallėzimi
  osedėshmia janė deklaruar tė rrema nė njė gjykim penal;
  - ai qė me mashtrim, kanosje e dhunė ka shtyrė
  trashėgimlėnėsin qė tė bėjė, tė ndryshojė ose tė shfuqizojė
  testamentin ose ka pėrpiluar vetė njė testament tė rremė ose e ka
  pėrdorur atė pėr interesa tė tij apo tė tė tjerėve;
  - ai qė ėshtė sjellė ndaj trashėgimlėnėsit nė mėnyrė
  poshtėruese dhe qė e ka keqtrajtuar atė.

  Neni 323

  Padenjėsia e prindit ose e tė paralindurit, nuk pėrjashton
  fėmijėt ose tė paslindurit e kėtij, si kur trashėgojnė vetė, ashtu
  dhe kur vijnė nė trashėgim me zevėndėsim. Nė njė rast tė tillė,
  prindi i padenjė, nė pjesėn trashėgimore qė u vjen fėmijėve tė tij
  nuk mund tė gėzojė tė drejtat e uzufruktit dhe tė administrimit, qė
  ligji u njeh prindėrve mbi pasuritė e fėmijėve tė tyre.

  Falja e padenjėsisė
  Neni 324


  Trashėgimlėnėsi ka tė drejtė ta falė personin e padenjė pėr ta
  trashėguar, me kusht qė falja tė bėhet shprehimisht me akt noterial
  ose me testament, ose kur falja, ndonėse nuk ėshtė bėrė
  shprehimisht, trashėgimlėnėsi ka shėnuar nė testament se e ka
  njohur padenjėsinė e megjithatė e cakton atė si trashėgimtar.

  Detyrimet e trashėgimtarit tė padenjė
  Neni 325

  Personi i pėrjashtuar nga trashėgimi si i padenjė detyrohet tė
  kthejė frutat dhe ēdo tė ardhur tjetėr qė ka marrė nga pasuria nė
  trashėgim pas ēeljes sė trashėgimisė.

  Zėvendėsimi
  Neni 326

  Zėvendėsimi lejon vėnien e zėvendėsuesve nė vendin, shkallėn
  dhe nė tė drejtat e atij qė zėvendėsojnė.

  Neni 327

  Zėvendėsimi nė vijė tė drejtė i tė paslindurve, bėhet pa kufi
  dhe nė tė gjitha rastet, qoftė kur fėmija e trashėgimlėnėsit tė
  konkurojė me tė paslindurit e njė fėmije tjetėr tė paravdekur,
  qoftė dhe kur fėmijėt e trashėgimlėnėsit kanė vdekur para tij dhe
  tė paslindurit e kėtyre janė ose jo nė shkallė tė njėjta, ose tė
  numrit tė tyre sipas barqeve.

  Neni 328

  Pėr tė paralindurit nė vijė tė drejtė nuk ka zėvendėsim; mė i
  afėrti pėrjashton tė tjerėt.

  Neni 329

  Nė vijė tė tėrthortė, zėvendėsimi pranohet nė favor tė
  fėmijėve e tė paslindurve, tė vėllezėrve e motrave tė
  trashėgimlėnėsit, edhe sikur kėta tė konkurojnė me ungjėt apo emtat
  e tyre apo me tė paslindurit e tyre nė shkallė tė njėjtė ose jo.

  Fitimi i trashėgimit
  Neni 330


  Trashėgimi fitohet me vdekjen e trashėgimlėnėsit.

  Neni 331

  Me ēeljen e trashėgimit, trashėgimtarit i kalon edhe posedimi
  i trashėgimlėnėsit mbi pasurinė trashėgimore, pa qenė nevoja pėr tė
  vėnė dorė mbi atė.

  Neni 332

  Trashėgimtari mund tė fitojė tė gjithė pasurinė e
  trashėgimlėnėsit ose njė pjesė tė saj, ose vetėm njė send tė
  caktuar apo njė tė drejtė tjetėr pasurore.

  Heqja dorė nga trashėgimi
  Neni 333


  Heqja dorė nga trashėgimi duhet tė bėhet me deklaratė tė
  shkruar, qė regjistrohet nė gjykatėn e rrethit tė vendit ku ėshtė
  ēelur trashėgimi, ose me gojė nė njė procesverbal gjyqėsor.
  Heqja dorė mund tė bėhet edhe me anė pėrfaqėsuesi tė pajisur
  me prokurė tė posaēme.

  Neni 334

  Ai qė ka hequr dorė nga trashėgimi, quhet se nuk ėshtė thirrur
  ndonjėherė nė trashėgim. Heqja dorė nga trashėgimi nuk pėrjashton
  trashėgimtarin nga e drejta pėr tė kėrkuar legėt.

  Neni 335

  Heqja dorė nga trashėgimi mund tė bėhet brenda 3 muajvenga
  ēelja e trashėgimisė dhe kur trashėgimtari ėshtė jashtė shtetit, jo
  mė vonė se 6 muaj.
  Pėr trashėgimtarin qė nė kohėn e ēeljes sė trashėgimisė nuk ka
  lindur, afati i heqjes dorė nga trashėgimi fillon nga dita e
  lindjes.
  Afati i heqjes dorė nga trashėgimi pezullohet pėr shkaqet qė
  vlejnė pėr parashkrimin e padies.

  Neni 336

  Kur nuk dihet a ka trashėgimtarė, ose kur trashėgimtarėt
  mungojnė dhe nuk ka lajme pėr ta, gjykata e rrethit ku ėshtė ēelur
  trashėgimia, kryesisht ose me kėrkesėn e ēdo tė interesuari, cakton
  njė afat, jo mė pak se gjashtė muaj nga ēelja e trashėgimisė,
  brenda tė cilit ata duhet tė deklarojnė nė se heqin dorė nga
  trashėgimi. Nė qoftė se brenda kėtij afati nuk bėhet ndonjė
  deklarim i tillė, prezumohet se trashėgimlėnėsi nuk ka lėnė
  trashėgimtarė.

  Neni 337

  Heqja dorė nga trashėgimi, e bėrė para ēeljes sė trashėgimisė,
  ose kur bėhet me kusht, me afat, ose pėr njė pjesė tė trashėgimit,
  apo nė dobi tė njėrit nga trashėgimtarėt e tjerė, ėshtė e
  pavlefshme.

  Neni 338

  Nuk mund tė hiqet dorė nga trashėgimi, kur gjatė afatit
  tremujor, trashėgimtari me veprimet e tij ėshtė sjellė si
  trashėgimtar.
  Veprimet qė kryhen vetėm pėr tė ruajtur pasurinė trashėgimore,
  nuk konsiderohen si sjellje prej trashėgimtari.
  Trashėgimtarėt qė kanė hequr ose fshehur sende nga trashėgimi,
  humbasin tė drejtėn e heqjes dorė dhe mbetentrashėgimtarė edhe
  sikur tė kenė deklaruar heqjen dorė nga trashėgimi.

  Neni 339

  Trashėgimtari qė ka deklaruar rregullisht heqjen dorė ose jo
  nga trashėgimi, nuk mund ta shfuqizojė mė pas kėtė deklarim.

  Neni 340

  Kur trashėgimtari vdes para se tė kalojė afati pėr heqjen dorė
  nga trashėgimi, e drejta pėr heqjen dorė u kalon trashėgimtarėve tė
  tij.

  Pagimi i detyrimeve
  Neni 341


  Trashėgimtarėt pėrgjigjen pėr detyrimet qė rėndojnė mbi
  pasurinė trashėgimore nė pėrpjesėtim me pjesėt e tyre, gjer nė
  vleftėn e pasurisė trashėgimore qė kanė marrė.
  Quhen detyrime qė rėndojnė mbi pasurinė trashėgimore, ato tė
  trashėgimlėnėsit, shpenzimet e varrimit tė tij dhe shpenzimet qė
  nevojiten pėr ruajtjen dhe administrimin e pasurisė trashgimore,
  deri sa ajo t'u kalojė trashėgimtarėve pėrkatės.

  Neni 342

  Kur nė njė trashėgim, njė ose disa prona tė paluajtshme janė
  tė rėnduara me hipotekė, secili trashėgimtar ka tė drejtė tė
  kėrkojė qė kėto prona tė lirohen nga hipoteka para se tė bėhet
  formimi i pjesėve trashėgimore.
  Megjithėkėtė, trashėgimtari qė e ka shlyer detyrimin qė rrjedh
  nga hipoteka e vėnė mbi njė send tė paluajtshėm nė pjesėn
  trashėgimore tė tij, ka tė drejtėn e kthimit ndaj trashėgimtarėve
  tė tjerė, nė proporcion me pjesėt e tyre.

  Masat pėr sigurimin e pasurisė trashėgimore
  Neni 343


  Kur shihet e nevojshme tė mbrohen interesat e trashėgimtarėve,
  tė personave qė mund tė pėrfitojnė nga disponimet me testament, tė
  kreditorėve tė trashėgimlėnėsit ose tė shtetit, gjykata e rrethit
  ku ėshtė ēelur trashėgimia, kryesisht ose me kėrkesėn e ēdo tė
  interesuari, urdhėron pėrmbaruesin gjyqėsor osa njė noter pėr tė
  bėrė inventarin e pasurisė trashėgimore.
  Pėrmbaruesi gjyqėsor ose noteri qė bėn inventarin mund tė
  caktojė njė person si ruajtės i pasurisė trashėgimore.
  Derisa tė mos jenė hequr masat e mėsipėrme, trashėgimtari qė
  mund tė ketė filluar nga administrimi i pasurisė trashėgimore, nuk
  mund ta tjetėrsojė atė veēse me lejen e gjykatės.

  Neni 344

  Kur nuk dihet a ka trashėgimtarė ose kur trashėgimtarėt
  mungojnė dhe nuk ka lajme pėr ata ose kur trashėgimtarėt ligjorė
  apo testamentorė kanė hequr dorė nga trashėgimi dhe nuk dihen
  trashėgimtarėt e tyre, gjykata e rrethit ku ėshtė ēelur trashėgimi,
  kryesisht ose me kėrkesėn e ēdo tė interesuari, emėron njė
  kujdestar tė trashėgimit.
  Shkurti mi i vendimit tė emėrimit tė kujdestarit, shpallet nė
  Fletoren Zyrtare.

  Neni 345

  Kujdestari kėrkon kryerjen e inventarit tė pasurisė
  trashėgimore, merr masa pėr administrimin e pasurisė, ushtron tė
  drejtėn e padisė dhe u pėrgjigjet padive nė lidhje me kėtė pasuri,
  depoziton nė bankė paratė qė ndodhen nė trashėgim ose qė rrjedhin
  prej tij, kryen veprime tė tjera tė kėsaj natyre dhe jep llogari nė
  mbarim tė administrimit.

  Neni 346

  Me miratimin e gjykatės kujdestari paguan detyrimet qė
  rėndojnė mbi pasurinė trashėgimore, ekzekuton detyrimet nė lidhje
  me leget dhe barrėt dhe, kur shihet e nevojshme tjetėrson edhe
  pasuri trashėgimore.

  Neni 347

  Detyra e kujdestarit pushon me paraqitjen e treshėgimtarit.

  Dėshmia e trashėgimisė
  Neni 348


  Cilėsia si trashėgimtar dhe pjesėt takuese nė trashėgim
  caktohen nė dėshminė e trashėgimisė, tė lėshuar nga gjykata, sipas
  rregullave tė caktuara nė Kodin e Procedurės Civile.

  Padia pėr kėrkimin e trashėgimit
  Neni 349


  Trashėgimtari mund tė kėrkojė me padi nga kushdo qėposedon
  tėrėsisht ose pjesėrisht pasurinė trashėgimore, njohjen e tij si
  trashėgimtar dhe dorėzimin e pasurisė trashėgimore dhe tė pasurisė
  sė fituar me anė tė saj, sipas rregullave mbi posedimin me
  mirėbesim dhe me keqbesim.

  Neni 350

  Padia pėr kėrkimin e trashėgimit mund tė ngrihet edhe kundėr
  personit qė mban pasurinė trashėgimore nė bazė tė njė dėshmie
  trashėgimi, qoftė dhe kur ky ėshtė shteti. Personi qė ka fituar me
  mirėbesim ndonjė send tė pasurisė trashėgimore nga njė trashėgimtar
  i tillė, nuk ėshtė i detyruar tė kthejė sendin edhe sikur tė jetė
  fituar me kundėrshpėrblim.
  Poseduesi me mirėbesim qė ka tjetėrsuar po nė mirėbesim sende
  nga pasuria trashėgimore, ėshtė vetėm i detyruar qė t'i kthejė
  trashėgimtarit paditės ēmimin e sendit tė shoqėruar me faturėn
  pėrkatėse. Kur kėto tė fundit nuk janė shlyer, kėtij i kalon e
  drejta pėr tė kėrkuar shlyerjen e tyre.

  I love you daddy
  :flamuri:

 • #2
  Neni 351

  Padia pėr kėrkimin e trashėgimit nuk parashkruhet, pėrveē
  efekteve tė parashkrimit fitues pėr sende tė veēuara

  Neni 352

  Dispozitat qė kanė lidhje me posedimin, zbatohen edhe pėr
  posedimin e sendeve nė trashėgim, pėrsa i pėrket kėrkimit tė
  frutave, tė shpenzimeve tė kryera ose pėr pėrmirėsimet dhe shtesat
  e bėra.

  Pjesėtimi i trashėgimit
  Neni 353


  Cilido nga bashkėtrashėgimtarėt ka tė drejtė tė kėrkojė nė ēdo
  kohė pjesėtimin e pasurisė trashėgimore edhe sikur trashėgimlėnėsi
  tė ketė urdhėruar ndryshe.

  Neni 354

  Pjesėtimi i pasurisė trashėgimore mund tė bėhet me marrėveshje
  tė vetė trashėgimtarėve dhe, kur kėta nuk merren vesh, nga gjykata
  kompetente pėr shqyrtimin e padive qė rrjedhin nga trashėgimia.

  Neni 355

  Pjesėtimi i pasurisė trashėgimore bėhet sipas rregullave tė
  parashikuara nė nenin 207 tė kėtij Kodi dhe nė dispozitat e tjera
  tė kėtij kreu.

  Neni 356

  Nė formimin e pjesėve takuese duhet qė, sa tė jetė e mundur,
  nė secilėn prej tyre tė bėjnė pjesė nga po ajo sasi sendesh tė
  luajtshme ose tė paluajtshme, tė drejtash reale ose kredish, qė
  kanė natyrė e vleftė tė njėjtė.

  Neni 357

  Kur kreditorėt kanė vėnė sekuestro mbi sendet e luajtshme tė
  pasurisė trashėgimore, ose kanė kundėrshtuar pjesėtimin sipas
  nenit206 tė kėtij Kodi, ose shumica e bashkėtrashėgimtarėve e
  shohin tė nevojshme pagimin e detyrimeve qė rėndojnė mbi
  trashėgimin, sendet e luajtshme shiten nė ankand.

  Neni 358

  Bashkėshorti i trashėgimlėnėsit ka tė drejtė tė kėrkojė pjesėn
  qė i takon nė pasurinė e pėrbashkėt tė fituar me punė nga
  bashkėshortėt gjatė martesės.
  Bashkėtrashėgimtarėt, qė me punėn ose tė ardhurat e tyre kanė
  ndihmuar nė shtimin e pasurisė sė lėnė nė trashėgim, kanė tė drejtė
  tė kėrkojnė pjesėn e tyre nė pasurinė e sipėrme tė shtuar, sipas
  kontributit tė dhėnė.

  Neni 359

  Pjesa e anėtarit qė vdes nė pasurinė e familjes bujqėsore u
  kalon trashėgimtarėve tė tij, pavarėsisht nga anėtarėsia e tyre nė
  ekonominė bujqėsore.
  Kur vdes anėtari i fundit i ekonomisė bujqėsore, pasuria u
  kalon trashėgimtarėve tė tij sipas rregullave tė caktuara nė kėtė
  Kod.

  TITULLI II
  TRASHEGIMIA ME LIGJ

  Neni 360


  Trashėgimtarėt ligjorė janė fėmijėt, fėmijėt e fėmijve,
  bashkėshorti, prindėrit, vėllezėrit e motrat dhe fėmijėt e
  vėllezėrve e tė motrave tė paravdekur, gjyshi e gjyshja e tė
  paralindurit e tjerė, personat e paaftė pėr punė nė ngarkim tė
  trashėgimlėnėsit, tėafėrmit e tjerė deri nė shkallėn e gjashtė, si
  dhe shteti. Kėta thirren nė trashėgim sipas rradhės tė caktuar nė
  kėtė Kod.

  Neni 361

  Nė rradhė tė parė thirren nė trashėgim fėmijėt dhe
  bashkėshorti i aftė ose i paaftė pėr punė, duke trashėguar secili
  nė pjesė tė barabarta.
  Kur njė nga fėmijėt ka vdekur para trashėgimlėnėsit, ėshtė
  bėrė i padenjė pėr tė trashėguar, ka hequr dorė nga trashėgimi, nė
  vend tė tij hyjne me zėvendėsim fėmijėt e tij dhe kur pėr shkaqet
  e sipėrme nuk mund tė jenė trashėgimtarė, vijnė nė trashėgim tė
  paslindurit e tyre pa kufizim. Nė kėtė rast, pjesa e prindit qė nuk
  trashėgon, ndahet ndėrmjet tė paslindurve nė pjesė tė barabarta.
  Kur pėrveē bashkėshortit nuk ka trashėgimtarė tė tjerė tė
  radhės sė parė, nė trashėgim thirren ata tė radhės pasardhėse tė
  parashikuar nė nenin 362 tė kėtij Kodi dhe kur nuk ka tė tillė,
  thirren trashėgimtarėt e radhės tjetėr pasardhėse tė parashkruara
  prej nenit 363 tė kėtij Kodi.
  Nė ēdo rast bashkėshorti merr 1/2 pjesė tė trashėgimit.
  Kur nuk ka trashėgimtarė tė radhėve te sipėrme, trashėgimi i
  mbetet bashkėshortit pasjetues.

  Neni 362

  Fėmijėt e lindur jashtė martese, kur atėsia ėshtė njohur
  rregullisht si dhe fėmijėt e birėsuar, barazohen me fėmijėt
  legjitimė.
  I birėsuari nuk trashėgon ne familjen e origjinės sė tij dhe
  as kjo nuk e trashėgon atė.

  Neni 363

  Nė radhė te dytė thirren nė trashėgim prindėrit e
  trashėgimlėnėsit dhe personat e paaftė pėr punė, tė cilėt tė paktėn
  1 vit para vdekjes sė trashėgimlėnėsit, bashkėjetonin me atė si
  anėtarė tė familjes dhe nė ngarkim tė tij.

  Neni 364

  Nė radhė tė tretė thirren nė trashėgim personat e paaftė pėr
  punė nė ngarkim tė trashėgimlėnėsit qė pėrmenden nė nenin 363 tė
  kėtij Kodi, kur nuk ka trashėgimtarė tė tjerė tė radhės sė dytė,
  gjyshi e gjyshja, vėllezėrit e motrat, si dhe fėmijėt e vėllezėrve
  e tė motrave tė paravdekur. Tė sipėrmit trashėgojnė nė pjesė tė
  barabarta, pa u bėrė dallimi ndėrmjet vėllezėrve e motrave tė njė
  ati ose vetėm tė njė nėne, ndėrmjet gjyshit e gjyshes nga ana a
  babės ose e nėnės.

  Neni 365

  Kur trashėgimlėnėsi nuk ka lėnė tė paslindur, as prindėr ose
  tė paralindur tė tjerė, as vėllezėr ose motra, apo tė paslindur tė
  kėtyre, pasuria e trashėgimlėnėsit u kalon tė afėrmve mė tė afėrt
  tė tij, pa bėrė dallim ndėrmjet vijės atėrore dhe asaj amėsore, por
  gjithsesi jo mė tej se shkalla e gjashtė.

  Neni 366

  Kur trashėgimlėnėsi nuk ka lėnė trashėgimtarė deri nė shkallėn
  e gjashtė, thirret nė trashėgim shteti.

  Neni 367

  Shteti nuk pėrgjigjet pėr detyrimet e trashėgimlėnėsit tej
  vleftės sė pasurisė tė fituar.

  E drejta e shtimit pėr sendet shtėpiake
  Neni 368


  Trashėgimtarėt qė bashkėjetonin me trashėgimlėnėsin nė kohėn
  e vdekjes sė tij, kur thirren nė trashėgim, marrin tej pjesės qė u
  takon nė pasurinė trashėgimore sendet shtėpiake tė pėrdorimit tė
  zakonshėm, pėrveē kur trashėgimlėnėsi ka disponuar ndryshe nė
  testament.

  Trashėgimia sipas radhėve
  Neni 369


  Trashėgimtarėt e njė radhe tė mėpasme thirren nė trashėgim
  vetėm kur nuk ka trashėgimtarė tė radhės sė mėparėshme ose kur kėta
  tė gjithė janė bėrė tė padenjė ose kanė hequr dorė nga trashėgimi
  ose janė pėrjashtuar nga trashėgimi, pėrveē kur nga trashėgimtarėt
  e radhės sė dytė mbetet trashėgimtari i paaftė pėr punė dhe ka
  trashėgimtarė tė radhės sė tretė.

  E drejta e shtimit
  Neni 370


  Kur njė nga bashkėtrashėgimtarėt qė thirret nė trashėgim ka
  vdekur para trashėgimlėnėsit, ose ėshtė bėrė i padenjė, ose ka
  hequr dorė nga trashėgimi, ose ėshtė pėrjashtuar nga trashėgimi dhe
  nuk ka persona qė trashėgojnė me zėvendėsim, pjesa qė i takon atij
  u shtohet pjesėve tė bashkėtrashėgimtarėve tė asaj radhe.

  Trashėgimtari i paaftė pėr punė
  Neni 371


  Trashėgimtarė tė paaftė pėr punė janė ata qė nė kohėn e
  vdekjes sė trashėgimlėnėsit nuk kanė mbushur moshėn 16 vjeē, ose 18
  vjeē kur vazhdojnė mėsimet, burrat qė kanė mbushur moshėn 60 vjeē
  dhe gratė qė kanė mbushur moshėn 55 vjeē si dhe, pavarėsisht nga
  mosha, ata qė janė invalidė tė grupit tė parė dhe tė grupit tė
  dytė.

  TITULLI III
  TRASHEGIMIA ME TESTAMENT

  Kuptimi i testamentit

  Neni 372

  Testamenti ėshtė njė veprim juridik i njėanshėm i kryer nga
  vetė trashėgimlėnėsi, me anė tė tė cilit ky disponon pasurinė e tij
  pėr kohėn pas vdekjes.
  Testamenti nuk mund tė bėhet prej dy ose mė shumė personave po
  nė njė akt, as edhe nė dobi tė njė tė treti, as me disponime
  reciproke.

  Zotėsia pėr tė disponuar me testament
  Neni 373

  Testament mund tė bėjė ēdo person qė ka mbushur moshėn 18
  vjeē, si dhe gruaja nėn kėtė moshė kur ėshtė e martuar.
  I mituri nga 14 gjer nė 18 vjeē mund tė bėjė testament vetėm
  pėr pasurinė qė ka fituar me punėn e tij.
  Personi tė cilit me vendim gjyqi i ėshtė hequr zotėsia pėr
  tėvepruar, si dhe ai qė nė kohėn e bėrjes sė testamentit nuk ėshtė
  nė gjendje pėr tė kuptuar rėndėsinė e veprimit tė ti , nuk mund tė
  bėjė testament.

  Zotėsia pėr tė fituar me testament
  Neni 374


  Janė tė pazotė pėr tė fituar me testament ata qė janė tė
  pazotė pėr tė trashėguar me ligj me pėrjashtim tė fėmijėve tė
  pandėrmjetshėm tė njė personi tė caktuar dhe tė gjallė nė kohėn e
  vdekjes sė testatorit edhe sikur ata fėmijė tė mos jenė zėnė ende.

  Neni 375

  Kujdestari nuk mundet nė asnjė rast tė pėrf'itojė nga
  disponimet testamentare tė personit nė kujdestari kur ato janė bėrė
  para miratimit tė llogarisė pėrfundimtare, edhe sikur testatori tė
  ketė vdekur pas miratimit tė llogarisė.
  Janė tė vlefshme disponimet e bėra nė favorin e kujdestarit,
  kur ky ėshtė i paralindur, i paslindur, vėlla, motėr ose
  bashkėshorti i testatorit.

  Neni 376

  Disponimi testamentar nė favor tė personave tė pazotė qė
  pėrmenden nė nenet 374 e 375 tė kėtij Kodi, ėshtė i pavlefshėm edhe
  sikur tė jetė fshehur nėn formėn e njė kontrate me shpėrblim ose tė
  jetė bėrė nėn emrin e njė personi tė ndėrvėnė.
  Quhen persona tė ndėrvėnė: i ati, e ėma, tė paslindurit dhe
  bashkėshorti i personit tė pazot.

  Caktimi i trashėgimtarit
  Neni 377


  Trashėgimlėnėsi qė nuk lė tė paslindur ose tė paralindur, ose
  vėllezėr apo motra, ka tė drejtė tė disponojė me testament pasurinė
  e vet, nė favor tė ēdo personi fizik apo juridik.

  Pėrjashtimi nga trashėgimia
  Neni 378


  Trashėgimlėnėsi edhe pa caktuar trashėgimtarė nė testament
  mund tė pėrjashtojė nga trashėgimia ligjore njė ose mė shumė
  trashėgimtarė tė tij.

  Rezervė ligjore
  Neni 379


  Trashėgimlėnėsi nuk mund tė pėrjashtojė nga trashėgimia
  ligjore fėmijėt e tij tė mitur ose trashėgimtarė tė tjerė tė mitur
  qė trashėgojnė me zėvendėsim (neni 361, paragrafi i dytė), si dhe
  trashėgimtarėt e tij tė tjerė tė paaftė pėr punė nė qoftė se
  thirren nė trashėgim, dhe as tė cėnojė me testament nė ēdo mėnyrė
  qoftė, pjesėn qė u takon kėtyre trashėgimtarėve nė bazė tė
  trashėgimisė ligjore, pėrveē kur kėta janė bėrė tė padenjė pėr tė
  trashėguar.

  Neni 380

  Kur testatori disponon me testament njė uzufrukt ose njė rentė
  jetėsore, tė ardhurat e tė cilave kalojnė ato tė pjesės sė
  disponueshme, trashėgimtarėt qė kanė tė drejtė nė rezervėn ligjore
  munden tė ekzekutojnė kėtė disponim ose tė heqin dorė nga tėdrejtat
  mbi pjesėn e disponueshme.
  Po kėtė tė drejtė zgjedhjeje e kanė edhe personat qė
  pėrfitojnė nga rezerva ligjore nė rast se testatori ka disponuar
  pronėsinė e zhveshur tė njė pjese qė kalon masėn e disponueshme.

  Zėvendėsimi
  Neni 381


  Trashėgimlėnėsi mund tė caktojė nė testament qė nė rast se
  trashėgimtari vdes para tij ose bėhet i padenjė, ose heq dorė nga
  trashėgimi, ta marrė trashėgimin njė nga trashėgimtarėt e tjerė qė
  tregohen nė nenet 361, 363, 364 tė kėtij Kodi, dhe kur nuk ka asnjė
  nga kėta, ta marrė njė njeri tjetėr.
  Por trashėgimlėnėsi nuk mund tė detyrojė trashėgimtarin qė tė
  ruajė dhe, pas vdekjes sė tij t'ia dorėzojė njė personi tjetėr tė
  gjithė ose njė pjesė tė trashėgimit qė ka marrė.

  E drejta e shtimit
  Neni 382


  Kur trashėgimlėnėsi ua ka lėnė tė gjithė pasurinė e tij
  trashėgimtarėve tė caktuar nė testament dhe njė nga kėta
  trashėgimtarė ka vdekur para tij, ose ėshtė bėrė i padenjė, ose ka
  hequr dorė nga trashėgimi dhe trashėgimlėnėsi nuk ka caktuar pėr
  kėto raste njė trashėgimtar tjetėr nė vend tė tij, si dhe kur njė
  trashėgimtar ėshtė pėrjashtuar nga trashėgimi, pjesa qė i takon
  atij u shtohet pjesėve tė bashkėtrashėgimtarėve tė tjerė tė caktuar
  nė testament nė pėrpjestim me pjesėt e tyre trashėgimore.
  Nė qoftė se disa nga trashėgimtarėt janė caktuar sė bashku nė
  njė pjesė tė pasurisė, shtimi bėhet vetėm midis kėtyre
  bashkėtrashėgimtarėve.

  Neni 383

  Kur trashėgimlėnėsi ka lėnė me testament vetėm njė pjesė tė
  pasurisė sė tij, edhe sikur nė kėtė pjesė tė ketė caktuar sė bashku
  shumė trashėgimtarė, pjesa e atij qė pėr shkaqet e treguara nė
  nenin e sipėrm nuk mund ose nuk do tė je tė trashėgimtar, u kalon
  trashėgimtarėve ligjore tė trashėgimlėnėsit.

  Legu dhe barra
  Neni 384


  Trashėgimlėnėsi mund tė ngarkojė trashėgimtarin ose
  trashėgimtarėt e caktuar nė testament, nga ata qė tregohen nė nenet
  361, 363, 364 tė kėtij Kodi, qė t'u japin njė ose mė shumė
  trashėgimtarėve ligjorė njė pėrfitim pasuror nga trashėgimi, pa i
  bėrė kėta trashėgimtarė (legu).
  Kur trashėgimlėnėsi, qė nuk ka trashėgimtarė nga ata qė
  tregohen nė nenet 361, 363, 364, ka caktuar nė testament si
  trashėgimtarė persona tė tjerė, mund t'i ngarkojė kėta me lege nė
  dobi tė ēdo njeriu.
  Dispozitat e zotėsisė pėr tė trashėguar vlejnė edhe pėr
  personin qė i ėshtė lėnė legu.

  Neni 385

  Legatari ka tė drejtė tė kėrkojė frutat ose kamatat qė
  rrjedhin nga legu, nga dita qė i ėshtė caktuar dorėzimi i legut dhe
  nė mungesė tė saj, nga dita e njoftimit tė kėrkesė-padisė.
  Ato mund tė kėrkohen nga dita e vdekjes sė trashėgimlėnėsit,
  kur trashėgimlėnėsi ka disponuar shprehimisht ose kur legu ėshtė
  njė depozitė nė para.

  Neni 386

  Trashėgimlėnėsi mund tė ngarkojė trashėgimtarin ose
  trashėgimtarėt e caktuar nė testament qė tė kryejnė ndonjė veprim
  tė dobishėm pėr shoqėrinė ose ndonjė veprim tjetėr, pa i dhėnė tė
  drejtė njė personi tė caktuar mbi kėtė veprim (barrė).
  Kur trashėgimlėnėsi i lė me testament pasurinė shtetit,
  organeve tė tij, ose enteve tė ndryshėm, ka tė drejtė tė caktojė
  qėllimin pėr tė cilin duhet tė pėrdoret pasuria.

  Neni 387

  Kur trashėgimtari i ngarkuar me legun ose barrėn ka vdekur
  para trashėgimlėnėsit, ose ėshtė bėrė i padenjė ose ka hequr dorė
  nga trashėgimi dhe trashėgimlėnėsi nuk ka caktuar njė trashėgimtar
  tjetėr nė vend tė tij, pėr ekzekutimin e detyrimeve nė hdhje me
  legun ose me barrėn ngarkohen bashkėtrashėgimtarėt ose
  trashėgimtarėt ligjorė, tė cilėve u shtohet ose u kalon pjesa e
  atij, qė pėr shkaqet e sipėrme nuk mund ose nuk do jetė
  trashėgimtar.
  Nė qoftė se ekzekutimi i detyrimeve nė lidhje me legun ose
  barrėn ėshtė lidhur ngushtė me personin e atij, qė pėr shkaqet e
  sipėrme nuk mund ose nuk do jetė trashėgimtar, legu ose barra
  mbetet pa fuqi.

  Neni 388

  Nė rast se ndėrmjet trashėgimtarėve, asnjėri prej tyre nuk
  ėshtė ngarkuar nga trashėgimlėnėsi testamentar pėr tė shlyer legun,
  secili trashėgimtar detyrohet tė kontribuojė pėr shlyerjen e tij
  sipas pjesės takuese.

  Neni 389

  Kur sendi i dhėnė nė leg ėshtė treguar vetėm si lloj ose si
  masė, e drejta e zgjedhjes i takon trashėgimtarit, por sendi nuk
  mund tė jetė nėn kualitetin mesatar.

  Neni 390

  Kur personi, tė cilit i ėshtė lėnė legu, ka vdekur para
  trashėgimlėnėsit ose ėshtė bėrė i padenjė ose ka hequr dorė nga
  legu dhe trashėgimlėnėsi nuk ka caktuar njė person tjetėr nė vend
  tė tij, legu shkon nė dobi tė trashėgimtarit tė ngarkuar me atė
  leg.
  Por nė qoftė se legu u ėshtė lėnė shumė personave sė bashku,
  pjesa e atij qė nuk mund ose nuk do tė marrė legun u shtohet
  bashkėpjesėtarėve tė tij nė pėrpjesėtim me pjesėt e tyre.

  Neni 391

  Personi, tė cilit i ėshtė lėnė legu, ka tė drejtė tė kėrkojė
  nga trashėgimtari i ngarkuar ekzekutimin e detyrimit nė lidhje me
  legun.
  Ekzekutimi i detyrimit tė trashėgimtarit nė lidhje me barrėn
  mund tė kėrkohet nga ekzekutori i testamentit, nga
  bashkėtrashėgimtarėt, nga organizatat pėrkatėse shtetėrore ose
  private.
  Detyrimet nė lidhje me legun dhe barrėn ekzekutohen pas
  detyrimeve qė rėndojnė mbi pasurinė trashėgimore.

  Format e testamentit
  Neni 392


  Testamenti bėhet nė dy forma: ollograf dhe me akt noterial

  Testamenti ollograf
  Neni 393


  Testamenti ollograf shkruhet tėrėsisht me dorėn e testatorit
  duke vėnė datėn dhe nėnshkrimin e vet.
  Data e testamentit duhet tė tregojė ditėn, muajin dhe vitin.
  Nėnshkrimi vihet nė fund tė disponimeve.

  Neni 394

  Personi qė nuk ėshtė i zoti tė lexojė dorėshkrimin e vet nuk
  mund tė bėjė testament ollograf.

  Neni 395

  Personat qė nuk dėgjojnė (shurdhė) ose qė nuk dėgjojnė e nuk
  flasin (shurdhėmemecė), mund tė disponojnė me testament ollograf
  ose me testament tė marrė nga noteri, sipas rregullave tė
  parashikuara nė ligjin "Pėr noterinė".

  Neni 396

  Testamenti ollograf mund tė depozitohet tek noteri pėr ruajtje
  sipas dispozitave pėr depozitimin e dokumenteve nė noteri.

  Testamenti me akt noterial
  Neni 397


  Testamenti me akt noterial redaktohet nga noteri dhe
  nėnshkruhet nga trashėgimlėnės i nė prani tė noterit.
  Kur trashėgimlėnėsi nuk di, ose pėr shkak sėmundjeje ose
  tėmetash fizike nuk mund tė nėnshkruajė, testamenti nėnshkruhet
  sipas rregullave tė parashikuara nė ligjin "Pėr noterinė".

  Testamente tė posaēme
  Neni 398


  Nė vendet ku nuk ka noter, testamenti mund tė vėrtetohet nga
  kryetari ose sekretari i bashkisė ose i komunės.

  Neni 399

  Testamenti i njė personi qė ndodhet nė shėrbim ushtarak, mund
  tė vėrtetohet nga komandanti i njėsisė ushtarake nė tė cilėn ai bėn
  pjesė dhe kur ėshtė shtruar nė spital pėr mjekim nga drejtori i
  spitalit.

  Neni 400

  Testamenti i njė personi qė ndodhet nė njė anije shqiptare nė
  lundrim ose qė ka qėndruar nė njė liman tė huaj, mund tė vėrtetohet
  nga kapiteni i anijes.

  Neni 401

  Disponimi me testament i bėrė me kusht pezullues, mbetet pa
  efekt kur personi nė favor tė cilit ėshtė bėrė, vdes para
  trashėgimlėnėsit.

  Revokimi i testamentit
  Neni 402


  Testamenti me njė datė tė mėvonshme lė pa fuqi atė me datė tė
  mėparėshme nė tėrėsi ose vetėm pėr pjesėn qė nuk pajtohet me
  testamentin e ri.
  Testamenti mbetet pa fuqi edhe me anė tė njė deklarate tė bėrė
  nga trashėgimlėnėsi nė noteri.

  Pavlefshmėria e testamentit
  Neni 403


  Testamenti ėshtė i pavlefshėm kur bėhet nga njė person qė nuk
  mund tė bėjė testament (neni 373).

  Neni 404

  Testamenti ėshtė i pavlefshėm kur nuk ėshtė bėrė nė formėn e
  kėrkuar nga ligji.

  Neni 405

  Testamenti ėshtė i pavlefshėm kur disponohet me testament nė
  dobi tė personave qė nuk mund tė trashėgojnė (nenet 374,375).

  Neni 406

  Testamenti ėshtė i pavlefshėm kur disponimi me testament ėshtė
  nė kundėrshtim me nenet 377 e 384 tė kėtij Kodi.

  Neni 407

  Testamenti ėshtė i pavlefshėm kur disponimi me testament
  itrashėgimlėnėsit, i pėrjashton nga trashėgimia ligjore
  trashėgimtarėt e tij tė mitur ose tė paaftė pėr punė ose cėnon
  pjesėn e tyre ligjore.

  Neni 408

  Testamenti ėshtė i pavlefshėm kur disponimi me testament ėshtė
  bėrė nė kundėrshtim me ligjin ose nė mashtrim tė ligjit.

  Neni 409

  Testamenti ėshtė i pavlefshėm kur disponimi me testament ėshtė
  bėrė me ndikimin e mashtrimit, kanosjes ose dhunės, ose pėr shkak
  tė njė lajthimi, pa tė cilėn trashėgimlėnėsi nuk do kishte bėrė
  kėtė disponim.

  Neni 410

  Kur testamenti deklarohet nga gjykata i pavlefshėm, nė
  trashėgim thirren trashėgimtarėt ligjorė, pėrveē kur ėshtė rasti i
  shtimit nė dobi tė trashėgimtarėve tė caktuar nė testament sipas
  nenit 381.
  Kur deklarohen tė pavlefshme vetėm disa nga disponimet e
  testamentit, disponimet e tjera mbeten nė fuqi.

  Neni 411

  Padia pėr pavlefshmėrinė e testamentit ose tė disponimit me
  testament mund tė ngrihet nga trashėgimtari dhe nga ēdo tjetėr
  person i interesuar brenda tre vjetėve nga ēelja e trashėgimisė.

  Neni 412

  Kur disponimi me testament ėshtė i pavlefshėm pėr shkak se
  disponimi nga trashėgimlėnėsi ka pėrjashtuar nga trashėgimia
  ligjore trashėgimtarėt e tij tė mitur ose tė paaftė pėr punė ose
  cėnon pjesėn e tyre ligjore (neni 407), trashėgimtari, i
  pėrjashtuar nga trashėgimi ose tė cilit i ėshtė cėnuar pjesa
  ligjore, ka tė drejtė tė kėrkojė nga trashėgimtarėt e tjerė, sipas
  rastit, dorėzimin ose plotėsimin e pjesės qė i takon atij nė bazė
  tė trashėgimisė ligjore.

  Neni 413

  Pėr caktimin e kėsaj pjese bashkohet e gjithė pasuria qė
  kishte trashėgimlėnėsi nė kohėn e vdekjes sė tij, duke u zbritur
  detyrimet qė rėndojnė mbi trashėgiminė dhe pjesėtohet me numrin e
  trashėgimtarėve qė do tė thirreshin nė trashėgim nė qoftė se
  trashėgimlėnėsi nuk do kishte bėrė testament.

  Ekzekutori i testamentit
  Neni 414


  Trashėgimlėnėsi mund tė ngarkojė njė ose mė shumė persona pėr
  tė ekzekutuar testamentin.
  Caktimi si ekzekutor duhet tė pranohet prej kėtij nė vetė
  testamentin ose me njė deklaratė tė veēantė qė i bashkohet
  testamentit.
  Nė qoftė se trashėgimlėnėsi nuk cakton ekzekutor tė
  testamentit, ekzekutimi i kėtij u ngarkohet trashėgimtarėve tė
  caktuar nė tė.

  Neni 415

  Ekzekutori i testamentit duhet tė bėjė inventarin e pasurisė
  trashėgimore, duke ftuar tė marrin pjesė trashėgimtarėt dhe
  personat e tjerė qė pėrfitojnė nga testamenti.
  Ekzekutori i testamentit administron pasurinė trashėgimore,
  duke kryer veprimet qė janė tė nevojshme pėr ekzekutimin e
  dis ponimeve tė testamentit, por nuk mund tė tjetėrsojė pasurinė
  trashėgimore, pėrveē kur shfaqet nevoja dhe me lejen e gjykatės, e
  cila vendos pasi mė parė tė dėgjojė trashėgimtarėt.

  Neni 416

  Gjykata e rrethit, me kėrkesėn e trashėgimtarėve ose tė
  personave qė kanė interes, mund tė shkarkojė nga detyra ekzekutorin
  e testamentit pėr shkelje tė rėnda tė detyrės sė tij ose pėr
  pazotėsi nė administrimin e pasurisė trashėgimore.

  Neni 417

  Tagret e ekzekutorit testamentar nuk transmetohen nė
  trashėgimtarėt e tij.

  Neni 418

  Kur janė shumė ekzekutorė testamentarė, nė mungesėn e tė
  tjerėve mund tė veprojė edhe njėri prej tyre, por tė gjithė ata
  janė pėrgjegjės solidarė pėr sendet qė u janė besuar, pėrveē kur
  testatori u ka ndarė detyrat.

  PJESA IV
  DETYRIMET

  TITULLI I
  DISPOZITA TE PERGJITHME

  KREU I
  KUPTIMI DHE LINDJA E DETYRIMEVE

  Kuptimi i detyrimit
  Neni 419

  Detyrimi ėshtė njė marrėdhėnie juridike me anėn e sė cilės njė
  person (debitori) detyrohet tė japė diēka ose tė kryejė apo tė mos
  kryejė njė veprim tė caktuar nė dobi tė njė personi tjetėr
  (kreditori), i cili ka, gjithashtu, tė drejtė tė kėrkojė t'i jepet
  diēka, ose tė kryhet apo tė mos kryhet veprimi.

  Lindja e detyrimeve
  Neni 420


  Detyrimet lindin nga kontratat ose nga ligji.

  Natyra ekonomike e detyrimit
  Neni 421


  Objekt i detyrimit duhet tė ketė njė vlerėsim ekonomik dhe t'i
  pėrgjigjet interesave qoftė dhe jopasurore tė kreditorit.

  Korrektesa e pjesėmarrėsve nė detyrim
  Neni 422


  Kreditori dhe debitori duhet tė sillen ndaj njėri-tjetrit me
  korrektesė, me paanėsi dhe sipas kėrkesave tė arsyes.

  I love you daddy
  :flamuri:

  Comment


  • #3
   KREU II
   DETYRIMET SOLIDARE

   Neni 423


   Detyrimi ėshtė solidar kur kreditori ose secili nga kreditorėt
   ka tė drejtė tė kėrkojė ekzekutimin e tė njėjtit detyrim tėrėsisht
   apo pjesėrisht si nga debitorėt sė bashku, ashtu dhe nga secili
   prej tyre veē e veē.

   Neni 424

   Detyrim ėshtė solidar kur del nga vullneti i palėve ose ėshtė
   parashikuar me ligj.

   Neni 425

   Detyrimi ėshtė solidar edhe kur debitorėt tė jenė detyruar
   secili nė mėnyrė tė ndryshme ose dhe kur debitori i pėrbashkėt tė
   jetė detyruar nė mėnyrė tė ndryshme ndaj secilit kreditor.

   Neni 426

   Ekzekutimi i detyrimit nga njėri prej debitorėve solidarė i
   shkarkon tė gjithė debitorėt e tjerė.
   Debitorėt solidarė shkarkohen nga detyrimi edhe nėpėrmjet
   dhėnies sė njė sendi nė ekzekutim tė detyrimit apo tė kompensimit
   tė kredisė nga njėri prej debitorėve solidarė ndaj kreditorit.

   Neni 427

   Qėnia nė vonesė e kreditorit ndaj njėrit nga debitorėt
   solidarė e shtrin efektin ndaj tė gjithė debitorėve tė tjerė.
   Debitori solidar nuk mund tė kompensojė detyrimin e tij me
   kreditė qė kanė debitorėt e tjerė ndaj kreditorit.
   Debitori solidar nuk mund t'i kundrejtojė kreditorit prapsimet
   personale tė debitorėve tė tjerė.
   Ēdo njėri nga debitorėt solidarė nuk duhet qė me veprimet e
   tij tė rėndojė pozitėn e tė tjerėve, pėrveē kur parashikohet
   ndryshe nė ligj.

   Neni 428

   Debitori ka tė drejtė tė zgjedhė pėr tė paguar njėrin apo
   tjetrin kreditor solidar, pėrveē kur ėshtė penguar mė parė me anė
   tė njė njoftimi me shkrim prej ndonjėrit prej tyre.
   Kreditorėt janė solidarė kur secili prej tyre ka tė drejtėn tė
   kėrkojė pagimin e gjithė detyrimit dhe pagimi i bėrė njėrit prej
   tyre, liron debitorin ndaj gjithė kreditorėve.

   Neni 429

   Pėrtėritja e detyrimit qė bėn debitori me njėrin nga
   kreditorėt, shkarkon tė gjithė debitorėt e tjerė, pėrveē kur
   kreditori i ka ruajtur tė drejtat ndaj tyre.
   Falja e detyrimit tė bėrė njėrit prej debitorėve
   solidarė,shkarkon tė gjithė debitorėt e tjerė. Kur falet vetėm
   pjesa e njė debitori, detyrimi i debitorėve tė tjerė pakėsohet pėr
   aq sa ėshtė pjesa e falur.
   Bashkimi i cilėsive tė kreditorit me atė tė debitorit solidar
   nė njė person tė vetėm, shuan detyrimin e debitorėve tė tjerė, pėr
   pjesėn e kėtij debitori.

   Neni 430

   Nė marrėdhėniet ndėrmjet tyre debitorėt solidarė marrin pjesė
   nė shlyerjen e detyrimit secili sipas pjesės sė vet.
   Debitori qė ka ekzekutuar njė detyrim solidar, ka tė drejtė tė
   kėrkojė nga debitorėt e tjerė pagimin nė pjesė tė barabarta tė
   detyrimit tė ekzekutuar prej tij, pėrveē kur nė ligj ose nė
   kontratė ėshtė parashikuar ndryshe.
   Kur debitori solidar, qė ka ekzekutuar detyrimin, nuk ka
   mundur tė nxjerrė nga njė debitor pjesėn e tij tė detyrimit, ajo
   ndahet sipas rastit nė pjesė tė barabarta ose proporcionalisht
   ndėrmjet debitorėve tė tjerė, duke pėrfshirė edhe atė.

   Neni 431

   Debitorėt solidarė janė tė detyruar tė pėrballojnė nė
   proporcion me pjesėt e tyre tė gjitha shpenzimet qė vėrtetohen se
   kanė qenė tė nevojshme tė kryhen nga debitorėt qė kanė ekzekutuar
   detyrimin.

   Neni 432

   Debitori solidar qė ekzekuton detyrimin duhet t'i kundrejtojė
   kreditorit prapsimet e pėrbashkėta pėr tė gjithė
   debitorėt,pėrndryshe i humb e drejta tė kėrkojė nga debitorėt e
   tjerė pjesėn qė atyre u takon pėr shlyerjen e detyrimit.
   Gjithashtu, ai e humbet kėtė tė drejtė edhe kur nuk ka njoftuar
   debitorėt e tjerė se ka ekzekutuar detyrimin dhe, si rrjedhim njėri
   nga debitorėt e tjerė ka ekzekutuar veēmas atė.

   Neni 433

   Ndėrprerja e parashkrimit me veprimet e kreditorit ndaj njėrit
   prej debitorėve solidarė, si dhe ndėrprerja e parashkrimit nga
   njėri prej kreditorėve solidarė ndaj debitorit tė pėrbashkėt, ka
   efekt si ndaj debitorėve tė tjerė ashtu edhe ndaj kreditorėve tė
   tjerė.
   Pezullimi i parashkrimit ndaj njėrit debitor ose ndaj njėrit
   kreditor solidar, nuk ka efekt ndaj tė tjerėve.
   Heqja dorė nga parashkrimi nė pėrputhje me nenin 126 tė kėtij
   Kodi e bėrė nga njėri prej debitorėve solidarė, nuk ka efekt ndaj
   tė tjerėve, ndėrsa heqja dorė nga parashkrimi nga njėri prej
   kreditorėve solidarė, ka efekt ndaj tė tjerėve.

   Neni 434

   Debitori solidar tė cilit i kėrkohet pagimi i pjesės sė tij
   nga detyrimi, nuk mund t'i kundrejtojė debitorit, qė ka paguar atė,
   parashkrimin e padisė sė kreditorit, pėrveē kur ai vetė dhe
   debitori qė kėrkon pjesėn kanė patur mundėsinė qė t'i kundrejtonin
   parashkrimin e plotėsuar.
   Ky paragraf nuk zbatohet kur me marrėveshje debitorėt solidarė
   kanė vendosur ndryshe.

   Neni 435

   Nė rast se ekzekutimi i detyrimit bėhet i pamundur, pėr fajin
   ose gjatė vazhdimit tė vonesės sė njėrit ose disa debitorėve
   solidarė, debitorė tė tjerė nuk shkarkohen nga detyrimi pėr
   plotėsimin e tij.
   Kreditori mund tė kėrkojė shpėrblimin e dėmit tė shkaktuar pėr
   njė shkak tė tillė, vetėm nga debitorėt solidarė ose nga secili
   prej tyre, pėr fajin e tė cilėve ėshtė bėrė i pamundur ekzekutimi
   i detyrimit ose qė kanė qenė me vonesė. Debitorėt e tjerė mbetėn
   solidarė vetėm pėr detyrimin e parė.
   Vonesa e njėrit nga debitorėt solidarė nuk sjell ndonjė pasojė
   juridike pėr debitorėt e tjerė.

   KREU III
   DETYRIMET ALTERNATIVE

   Neni 436


   Detyrimi ėshtė alternativ kur debitori shkarkohet prej tij,
   duke pėrmbushur njėrin nga llojet e tij tė pėrmendura veē e veē
   sipas dėshirės sė tij, ose tė kreditorit apo tė njė tė treti.
   Debitori nuk mund tė kėrkojė nga kreditori tė pranojė pėrmbushjen
   e detyrimit pjesėrisht nga njėri lloj e pjesėrisht nga lloji tjetėr
   i tij.

   Neni 437

   E drejta e zgjedhjes i takon debitorit, pėrveē kur ėshtė
   parashikuar nga ligji apo nga kontrata qė t'i lihet kreditorit apo
   njė tė treti.
   Zgjedhja bėhet e parevokueshme me pėrmbushjen e njėrit nga
   llojet e detyrimit, ose me njoftimin e deklaratės sė zgjedhjes
   palės tjetėr ose tė dy palėve, kur e drejta e zgjedhjes i takon njė
   tė treti.
   Kur e drejta e zgjedhjes u takon shumė personave dhe ata
   nukmerren vesh, gjykata u cakton atyre njė afat. Kur zgjedhja nuk
   bėhet nė afatin e caktuar, atė e bėn gjykata.

   Neni 438

   Kur nė njė detyrim alternativ, debitori nuk ekzekuton
   ndonjėrin nga llojet e detyrimeve nė afatin e caktuar, e drejta e
   zgjedhjes i kalon kreditorit.
   Nė rast se e drejta e zgjedhjes i ėshtė lėnė kreditorit dhe ky
   nuk e ka usht ruar nė afatin e caktuar nė marrėveshje ose tė
   caktuar nga debitori, zgjedhja i kalon kėtij tė fundit.
   Kur e drejta e zgjedhjes i ėshtė lėnė njė tė treti dhe ai nuk
   e ushtron nė afatin e caktuar, zgjedhja bėhet nga gjykata.
   Kur kjo e drejtė u ėshtė lėnė disa personave, gjykata u cakton
   atyre njė afat. Nė rast se zgjedhja nuk bėhet nė afatin e caktuar,
   ajo bėhet nga gjykata.

   Neni 439

   Detyrimi alternativ ėshtė i thjeshtė kur njėri nga tė dy
   llojet e detyrimit nuk mund tė bėhet objekt detyrimi, ose kur
   pėrmbushja e tij ėshtė bėrė e pamundur pa fajin e asnjėrės palė.

   Neni 440

   Kur e drejta e zgjedhjes i ėshtė lėnė debitorit, detyrimi
   alternativ bėhet i thjeshtė nė rast se njėri nga tė dy llojet e
   detyrimit bėhet i pamundur dhe pėr fajin e tij. Nė rast se kjo
   pamundėsi ndodh pėr fajin e kreditorit, debitori shkarkohet nga
   detyrimi kur ai nuk pranon tė zbatohet detyrimi tjetėr dhe tė
   kėrkojė shpėrblimin e dėmit.
   Kur zgjedhja i ėshtė lėnė kreditorit, debitori shkarkohet nga
   detyrimi kur pamundėsia e pėrmbushjes sė njėrit nga tė dy llojet e
   detyrimit ka ndodhur pėr faj tė kreditorit dhe ky nuk pranon tė
   ekzekutohet lloji tjetėr i detyrimit dhe tė kėrkojė tė shpėrblehet
   dėmi. Nė rast se zgjedhja i ėshtė lėnė kreditorit dhe pamundėsia i
   ngarkohet debitorit, kreditori mund tė zgjedhė detyrimin tjetėr ose
   tė kėrkojė shpėrblimin e dėmit.

   Neni 441

   Kur tė dy llojet e detyrimit janė bėrė tė pamundura dhe
   debitori duhet tė pėrgjigjet pėr njėrin prej tyre, ai duhet tė
   paguajė vleftėn e detyrimit qė ėshtė bėrė i pamundur i fundit, nė
   qoftė se zgjedhja i ėshtė lėnė atij.
   Nė qoftė se e drejta e zgjedhjes i ėshtė lėnė kreditorit, ky
   ka tė drejtė tė kėrkojė vleftėn e njėrit ose tjetrit lloj detyrimi.

   KREU IV
   DETYRIME TE PJESETUESHME E TE PAPJESETUESHME

   Detyrime tė pjesėtueshme
   Neni 442

   Kur shumė debitorė ose kreditorė marrin pjesė nė tė njėjtin
   detyrim dhe ky ėshtė i pjesėtueshėm, secili debitor ėshtė i
   detyruar tė ekzekutojė dhe secili kreditor ka tė drejtė tė kėrkojė
   njė pjesė tė barabartė tė detyrimit, pėrveē kur nė kontratė ose nė
   ligj ėshtė parashikuar ndryshe.

   Detyrime tė papjesėtueshme
   Neni 443


   Kur janė shumė debitorė nė tė njėjtin detyrim, qė ėshtė i
   papjesėtueshėm, tė gjithė debitorėt quhen debitorė solidarė.
   Detyrimi ėshtė i papjesėtueshėm nga vetė natyra e tij si i
   tillė dhe nga qėllimi i palėve nė kontratė. Nė tė tilla raste
   detyrimi mbetet i papjesėtueshėm edhe pėr trashėgimtarėt e
   debitorėve.

   Neni 444

   Detyrimet e papjesėtueshme rregullohen nga dispozita qė kanė
   lidhje me detyrimet solidare, pėrveē sa parashikohet nė kėtė kre.

   KREU V
   DETYRIMET MONETARE

   Neni 445

   Detyrimi pėr tė paguar njė shumė parash shlyhet me vleftėn e
   vet nominale, pėrveē kur rezulton ndryshe nga ligji ose nga
   kontrata.

   Neni 446

   Detyrimi monetar pėrmbushet me monedhėn qė ėshtė nė qarkullim
   nė shtetin ku bėhet pagimi ose me monedhėn e pranuar nė kontratė.

   Neni 447

   Kur kreditori ka njė llogari rrjedhėse nė shtetin ku duhet ose
   mund tė bėhet pagesa, debitori mund tė pėrmbushė detyrimin
   dukekredituar nė kėtė llogari shumėn pėrkatėse, pėrveē kur
   kreditori e ka pėrjashtuar pagesėn nė kėtė llogari.
   Pagesa quhet e kryer nė momentin e kreditimit tė saj nė
   llogari.

   Neni 448

   Pagesa kryhet nė vendbanimin e kreditorit nė datėn e pagesės.
   Kreditori mund tė caktojė njė vend tjetėr brenda kufijve tė shtetit
   ku ka vendbanimin nė kohėn e pagimit ose tė lindjes sė detyrimit.

   Neni 449

   Nė rast se pagimi duhet tė kryhet nė njė vend tjetėr nga
   vendbanimi i kreditorit nė kohėn e lindjes sė detyrimit dhe
   pėrmbushja e kėtij detyrimi do tė vėshtirėsohej sė tepėrmi debitori
   mund tė pezullojė pagimin derisa kreditori tė ketė caktuar njė vend
   tjetėr i cili do tė mėnjanonte shpenzimet e tepėrta.

   Neni 450

   Shpėrblimi pėr dėmin e shkaktuar si rrjedhim i vonesės nė
   pagimin e njė shume parash, pėrbėhet nga kamatat e arrira, prej
   datės sė fillimit tė vonesės sė debitorit, me monedhėn zyrtare tė
   vendit ku bėhet pagimi.Pėrqindja e kamatės caktohet me ligj.
   Nė mbarim tė ēdo viti kamatat e arrira i shtohen shumės sė
   detyruar mbi bazėn e tė cilės ėshtė bėrė llogaritja e tyre.
   Kamata ligjore paguhet pa qenė i detyruar kreditori tė provojė
   ndonjė dėm. Kur kreditori provon se ka pėsuar njė dėm mė tė madh se
   kamata ligjore, debitori detyrohet t'i paguajė atij pjesėn tjetėr
   tė dėmit.

   Neni 451

   Kur detyrimi lidhet me pagesen e njė shume parash nė monedhė
   qė nuk ka kurs zyrtar nė shtetin ku duhet tė kryhet pagesa,
   debitori ka tė drejtė tė ekzekutojė detyrimin nė monedhėn qė ka
   kurs zyrtar nė shtetin ku duhet tė kryhet pagesa, pėrveē kur nė
   ligj ose nė kontratė parashikohet ndryshe.

   Neni 452

   Kur detyrimi lidhet me pagesėn e njė shume parash nė monedhė
   tė ndryshme nga ajo e vendit ku duhet tė kryhet pagesa dhe debitori
   pretendon se nuk ėshtė nė gjendje tė shlyejė detyrimin nė kėtė
   monedhė, kreditori mund tė pranojė shlyerjen nė monedhėn e vendit
   tė kryerjes sė pagesės.
   Rregulli i mėsipėrm zbatohet edhe kur debitori detyrohet tė
   bėjė pagesėn me monedhėn e pranuar nė fillim.

   Neni 453

   Kur detyrimi duhet tė ekzekutohet me njė monedhė tė ndryshme
   nga ajo e pranuar nė fillim, konvertimi duhet tė bėhet me kursin
   zyrtar tė kėmbimit tė ditės sė pagimit.

   Neni 454

   Neni 450 i kėtij Kodi nuk i heq tė drejtėn kreditorit qė tė
   kėrkojė shpėrblimin e dėmit tė pėsuar nga fakti qė nga dita e
   vėnies nė vonesė tė debitorit ka pėsuar ndryshime kursi i kėmbimit
   tė monedhės qė pėrcaktohet nė detyrim.

   TITULLI II
   EKZEKUTIMI DHE SHUARJA E DETYRIMEVE

   KREU I
   EKZEKUTIMI I DETYRIMEVE

   Neni 455

   Debitori dhe kreditori duhet tė tregojnė kujdesin e duhur e tė
   jenė tė pėrpiktė nė pėrmbushjen e detyrimit sipas pėrmbajtjes sė
   tij.

   Neni 456

   Detyrimi pėr dorėzimin e njė sendi tė caktuar pėrmban edhe
   kujdesin qė duhet tė tregohet pėr ruajtjen e tij nė dorėzim.
   Neni 457

   Kur objekti i detyrimit ėshtė dorėzimi i sendeve tė
   pėrcaktuara vetėm nė lloj, ato nuk mund tė jenė me cilėsi mė tė
   dobėt se sa cilėsia mesatare.

   Neni 458

   Dorėzimi i sendeve bėhet sipas mėnyrės sė caktuar nė kontratė
   dhe kur kjo nuk ėshtė caktuar bėhet:
   a) me dhėnien e tyre nė dorė personit qė ka fituar pronėsinė
   e tyre ose personit qė heq tė drejta prej tij;
   b) me dhėnien transportuesit ose postės pėr t'ia dorėzuar
   fituesit, nė vendin e treguar prej tij;
   c) me dhėnien fituesit nė dorė ose me dėrgim nėpėrmjetpostės
   tė dokumenteve (fletė ngarkese, dėshmi depozitimi) qė i japin atij
   tė drejtėn e disponimit tė mallit.

   Neni 459

   Debitori nuk mund tė ekzekutojė detyræmin pjesė-pjesė edhe
   sikur ai tė jetė i pjesėtueshėm, pa pėlqimin e kreditorit.

   Neni 460

   Detyrimi mund tė ekzekutohet edhe nga njė person i tretė, qė
   nuk ėshtė debitor, pėrveē kur kreditori ėshtė i interesuar qė
   ekzekutimi tė bėhet nga debitori, ose kur kreditorit i ėshtė
   njoftuar kundėrshtimi i debitorit.

   Vendi i ekzekutimit tė detyruar
   Neni 461


   Nė rast se vendi ku duhet tė ekzekutohet detyrimi nuk caktohet
   nė kontratė, nga ligji ose nuk kuptohet nga vetė natyra e
   detyrimit, ekzekutimi bėhet:
   a) pėr dorėzimin e njė sendi tė paluajtshėm, nė vendin ku
   ndodhet ai;
   b) pėr sendet qė janė tė pėrcaktuara nė mėnyrė individuale, nė
   vendin ku ndodheshin kur lindi detyrimi;
   c) pėr dorėzimin e njė sendi tė pėrcaktuar nė lloj dhe nė
   sasi, nė vendin ku debitori ushtron veprimtarinė e tij profesionale
   ose nė vendbanimin e tij;
   ē) pėr detyrimet nė para, sipas rregullave tė pėrcaktuara nė
   kreun V tė pjesės IV tė kėtij Kodi.

   Neni 462

   Kreditori nuk mund tė detyrohet tė pranojė njė gjė tė ndryshme
   nga sa ėshtė pėrcaktuar nė objektin e detyrimit edhe sikur vlefta
   e gjėsė sė ofruar tė jetė mė e madhe.

   Afati i ekzekutimit tė detyrimit
   Neni 463

   Ekzekutimi i detyrimit duhet tė bėhet nė afatin e caktuar nė
   kontratė. Kur nė kontratė nuk ėshtė caktuar afat ose ekzekutimi i
   detyrimit ėshtė lėnė nė kėrkimin e kreditorit, ky mund tė kėrkojė
   ekzekutimin nė ēdo kohė dhe debitori duhet ta ekzekutojė atė brenda
   pesėmbėdhjetė ditėve nga dita e kėrkimit.

   Neni 464

   Afati i caktuar nė kontratė prezumohet se ėshtė caktuar nė
   dobi tė debitorit, pėrveē kur nga vullneti æ palėve ose natyra e
   detyrimit del ndryshe.
   Ekzekutimi i detyrimit para mbarimit tė afatit nuk quhet i
   pavlefshėm, pėrveē kur afati ėshtė caktuar nė dobi tė kreditorit.

   Neni 465

   Debitori nuk mund tė pretendojė tė drejtėn e afatit kur:
   a) ka falimentuar;
   b) nuk ka dhėnė garancitė e premtuara;
   c) garancitė qė sigurojnė kredinė janė pakėsuar pėr fajin e
   tij, pėrveē kur ato mbeten, pėrbėjnė ende njė siguri tė mjaftueshme
   pėr ekzekutimin e detyrimit.

   Ekzekutimi ndaj kreditorit
   Neni 466


   Ekzekutimi i detyrimit duhet t'i bėhet vetė kreditorit ose
   pėrfaqėsuesit tė vet, ose njė personi tė autorizuar nga kreditori,
   nga ligji ose nga gjykata.
   Ekzekutimi i detyrimit qė i bėhet njė personi qė nuk ėshtė
   autorizuar pėr ta pranuar, e shkarkon debitorin vetėm nė rast se
   kreditori ka pranuar mė vonė ekzekutimin, ose vėrtetohet se ka
   pėrfituar prej tij.

   Ekzekutimi ndaj njė tė treti
   Neni 467


   Debitori qė ekzekuton njė detyrim ndaj njė personi, i cili
   sipas rrethanave tė padyshimta duket se ėshtė i autorizuar ta
   pranojė atė, shkarkohet nga detyrimi nė qoftė se provon se ka qėnė
   nė mirėbesim.
   Personi qė ka pranuar ekzekutimin e detyrimit, ėshtė i
   detyruar t'i kthejė kreditorit tė vėrtetė, atė qė ka marrė nga
   ekzekutimi i detyrimit.

   Ekzekutimi nd aj kreditorit tė pazotė pėr tė vepruar
   Neni 468


   Kur ekzekutimi i detyrimit i ėshtė bėrė njė kreditori qė nuk
   ka zotėsi pėr tė vepruar, shkarkon debitorin po aq sa ka vajtur nė
   dobi tė kėtij kreditori, ose tė perfaqėsuesit tė tij ligjor.

   Ekzekutimi pėr llogari tė shumė detyrimeve

   Neni 469

   Kur ekzekutimi kryhet pėr llogari tė shumė detyrimeve dhe ndaj
   tė njėjtit kreditor, debitori mund tė pėrcaktojė nė kohėn e
   ekzekutimit se cilin detyrim po ekzekuton.
   Kur nuk ekziston njė pėrcaktim i debitorit pėr rradhėn e
   ekzekutimit, nė fillim ekzekutohet detyrimi qė i ka kaluar afati,
   nė se ekzistojnė mė shumė tė tillė, ekzekutimi fillon nga detyrimi
   me vlerė dhe nė rast se janė disa tė tillė, fillon nga mė i vjetri
   dhe kur kėta kanė tė njėjtėn vjetėrsi, ekzekutimi bėhet
   proporcionalisht.

   Neni 470

   Ekzekutimi nė para pėr llogari tė njė detyrimi tė caktuar,
   pėrmban nė fillim shlyerjen e shpenzimeve, pastaj atė tė kamatave
   tė arrira dhe pastaj tė vetė detyrimit e tė kamatave tė zakonshme
   ndaj tij.
   Kreditori mund tė refuzojė pagesėn, nė rast se debitori gjatė
   ekzekutimit cakton njė renditje tjetėr ose mund tė mos pranojė
   shlyerjen e plotė tė vleftės sė detyrimit; pa marrė edhe kamatat e
   arrira, ato nė vazhdimėsi si dhe shpenzimet pėrkatėse.

   Neni 471

   Kreditori mund tė mos pranojė ekzekutimin e detyrimit pėr
   dorėzimin e njė sendi tė ndryshėm nga ai qė ėshtė pėrcaktuar nė
   kontratė edhe sikur vlefta e sendit tė ofruar tė jetė e barabartė
   apo mė e madhe.

   Shpenzimet e ekzekutimit, dėftesat pėrkatėse
   Neni 472


   Shpenzimet janė nė ngarkim tė atij qė ekzekuton detyrimin,
   ndėrsa shpenzimet e dėftesės janė nė ngarkim tė atij, nė favor tė
   tė cilit ajo ėshtė leshuar.

   Neni 473

   Pėr ēdo pagesė tė kryer nė ekzekutim tė detyrimit kreditori
   jep njė dėftesė, pėrveē kur rezulton ndryshe nga kontrata.
   Nė rast se kreditori disponon njė dokument nga pėrmbajtja e tė
   cilit rezulton detyrimi, debitori qė e ka ekzekutuar atė mund tė
   kėrkojė kthimin ose prishjen e dokumentit, pėrveē kur kreditori ka
   interesa tė arėsyeshme pėr ruajtjen e tij dhe me kusht qė ai tė
   shėnojė nė dokument ekzekutimin e detyrimit.
   Kur kreditori refuzon tė zbatojė detyrimin sipas paragrafit tė
   mėsipėrm, debitori mund tė pezullojė ekzekutimin e detyrimit. Kur
   kreditori pretendon se ka humbur dokumnetin detyrohet t'i japė
   debitorit njė deklaratė me shkrim ku tė pranohet ekzekutimi i
   detyrimit. Deklarata duhet tė jetė noteriale kur kėrkohet nga
   ligji.

   Neni 474

   Kur pagesat e njėllojta pėr shlyerjen e detyrimit duhet tė
   bėhen nė mėnyrė periodike, dėftesat e lėshuara pėr dy pagesa
   rradhazi prezumojnė kryerjen edhe tė pagesave tė mėparėshme.
   Dėftesa e lėshuar nga kreditori pėr detyrimin kryesor,
   prezumon se janė shlyer gjithashtu edhe kamatat e shpenzimet e
   kėtij detyrimi.

   Lirimi i sendeve nga garancitė
   Neni 475


   Kreditori qė ka pranuar ekzekutimin e detyrimit, duhet tė
   lirojė sendet nga garancitė reale qė janė dhėnė pėr sigurimin e
   ekzekutimit tė detyrimit edhe nga ēdo ndalim tjetėr qė mund tė
   kufizojė pėrdorimin e pasurisė.

   KREU II
   EFEKTET E MOSEKZEKUTIMIT TE DETYRIMEVE

   DISPOZITA TE PERGJITHSHME

   Neni 476

   Ēdo mangėsi nė ekzekutimin e detyrimeve e detyron debitorin tė
   shpėrblejė dėmin qė ka pėsuar kreditori, pėrveē kur ai provon se
   mospėrmbushja nuk ka ndodhur pėr fajin e tij.
   Nė kėtė rast kreditori ka tė drejtė:
   a) tė kėrkojė ekzekutimin nė natyrė tė detyrimit, veēanėrisht
   dorėzimin e sendit ose kryerjen e punimeve, si dhe shpėrblimin e
   dėmit tė shkaktuar nga vonesa e ekzekutimit, ose:
   b) shpėrblimin e dėmit tė shkaktuar nga mosekzekutimi i
   detyrimit.

   Neni 477

   Debitori qė nė ekzekutimin e detyrimit pėrdor punėn e tė
   tretėve pėrgjigjet pėr vepræmet e tyre, tė kryera me faj, si tė
   ishin tė vetat.

   Neni 478

   Kur detyrimi ka lidhje me veprime qė mund tė kryhen edhe nga
   persona tė tjerė dhe debitori nuk ekzekuton detyrimin, kreditori ka
   tė drejtė tė kėrkojė t'i kryejė ai vetė pėr llogari tė debitorit.

   Neni 479

   Ēdo mėrreveshje qė pėrjashton ose kufizon palėt nga
   pėrgjegjėsia pėr mosekzekutimin e detyrimeve ėshtė e pavlefshme.

   Neni 480

   Kur ekzekutimi i detyrimit bėhet i pamundur pėr fajin e
   debitorit, kreditori ka tė drejtė tė kėrkojė prej tij shpėrblimin
   e dėmit tė shkaktuar.
   Debitori ėshtė me faj kur, me dashje ose nga pakujdesia, ka
   krijuar rrethana qė e kanė bėrė tė pamundur ekzekutimin ose kur n uk
   ka marrė masa pėr ta ndaluar atė.

   Vonesa e debitorit
   Neni 481


   Debitori qė nuk pėrmbush njė detyrim tė kėrkueshėm nė afatin
   e caktuar, quhet se ėshte nė vonesė (morė), pėrveē kur
   mosekzekutimi ėshtė rrjedhim i rrethanave qė nuk kanė lidhje me
   fajin e debitorit.
   Debitori vihet nė vonesė me anė tė njė njoftimi me shkrim.
   Nuk ėshtė e nevojshme vėnia nė vonesė kur:
   a) debitori ka deklaruar me shkrim se nuk dėshiron tė
   ekzekutojė detyrimin;
   b) ka kaluar afati brenda tė cilit do tė ekzekutohej detyrimi.
   Kur debitori vdes dhe afati i caktuar pėr ekzekutimin e
   detyrimit mbaron pas vdekjes se tij, trashėgimtarėt e tij quhen se
   janė nė vonesė me mbarimin e 15 ditėve nga dita e njoftimit me
   shkrim nga kreditori.
   c) kur detyrimi rrjedh nga njė akt i paligjshėm.

   I love you daddy
   :flamuri:

   Comment


   • #4
    Neni 482

    Debitori qe ėshtė nė vonesė nuk ēlirohet nga pamundėsia e
    papritur e pėrmbushjes sė detyrimit, edhe sikur kjo tė jetė
    shkaktuar pa fajin e tij e tė kreditorit, pėrveē kur provon se
    objekti i detyrimit do tė ishte shkatėruar apo dėmtuar edhe sikur
    tė ishte nėn kujdesin e kreditorit.
    Humbja ose dėmtimi i njė sendi tė marrė nė menyrė tė
    paligjshme, nuk e shkarkon personin qė e ka marrė atė nga detyrimi
    pėr tė rikthyer vleftėn e tij.

    Neni 483

    Dispozitat mbi vonesėn nuk zbatohen pėr detyrimet qė pėrmbajnė
    mosveprime. Ēdo veprim i kundėrt pėrbėn mospėrmbushje tė detyrimit.

    Neni 484

    Kreditori mund tė mos pranojė ofertėn e debitorit qė ėshtė me
    vonesė pėr ekzekutimin e detyrimit, nė rast se ajo nuk pėrmban edhe
    shpėrblimin e dėmit tė pėsuar dhe shpenzimet e bėra gjatė vonesės,
    ose kur kreditori pėr shkak tė vonesės sė debitorit nuk ka interes
    pėr ekzekutimin e detyrimit.

    Neni 485

    Debitori qė ka njė kredi tė kėrkueshme ndaj kreditorit tė tij,
    mund tė pezullojė zbatimin e detyrimit deri nė pagesėn e kredisė,
    me kusht qė ndėrmjet kredisė dhe detyrimit tė ketė lidhje tė
    mjaftueshme, siē mund tė jetė ndėr tė tjera, qėnia e njė raporti tė
    vetėm juridik ose tė marrėdhėnieve qė palėt kanė patur rregullisht.
    Pezullimi i ekzekutimit tė detyrimit nuk mund tė kėrkohet kur:
    a) ekzekutimi i detyrimit nga pala tjetėr bėhet i pamundur pėr
    shkak tė vonesės sė kreditorit, ose ėshtė i pamundur nė mėnyrė tė
    pėrherėshme;
    b) kredia e palės tjetėr ėshtė e pasekuestrueshme.

    Neni 486

    Dėmi qė duhet tė shpėrblehet nga debitori pėr mosekzekutimin
    e detyrimit pėrbėhet nga tė gjitha humbjet e pėsuara nga pakėsimi
    i pasurisė, si dhe fitimi qė mund tė nxirrej nė kushtet e zakonshme
    tė tregut (fitimi i munguar). Bėjnė pjesė nė shpėrblimin pėr
    riparimin e dėmit edhe shpenzimet e arsyeshme e tė nevojshme pėr tė
    parandaluar ose pėr tė pakėsuar dėmin, qė kanė lidhje me rrethanat
    mbi tė cilat bazohet pėrgjegjėsia e palės, shpenzimet e arsyeshme
    e tė nevojshme pėr tė pėrcaktuar dėmin dhe pėrgjegjėsinė, si dhe
    ato qė janė nevojitur pėr tė gjetur njė zgjidhje jashtė gjyqėsore
    tė pėrmbushjes sė detyrimit.

    Neni 487

    Nė kontratė me detyrime tė dyanshme, palėt duhet tė
    ekzekutojnė detyrimin e tyre nė tė njėjtėn kohė, pėrveē kur nga
    kontrata ose nga natyra e detyrimit del se njėra palė duhet
    tėekzekutojė detyrimin e saj mė parė se tjetra.

    Neni 488

    Kur nė njė kontratė me detyrime tė dyanshme, ekzekutimi i
    detyrimit tė njė pale ėshtė bėrė i pamundur pa fajin e asnjėrės
    palė, secila prej tyre nuk ka tė drejtė tė kėrkojė nga tjetra
    ekzekutimin e detyrimit ose shpėrblimin e dėmit, pėrveē kur nė ligj
    ose nė kontratė ėshtė parashikuar ndryshe. Secila nga palėt ka tė
    drejtė tė kėrkojė nga pala tjetėr qė t'i kthejė atė qė ėshtė dhėnė
    pėr ekzekutimin e detyrimit.

    Neni 489

    Nė qoftė se nė njė kontratė me detyrime tė dyanshme,
    ekzekutimi i detyrimit tė njėrės palė ėshtė bėrė i pamundur, pėr
    shkak se pala tjetėr ka rėnė nė paaftėsæ paguese, ose ka
    falimentuar ose pėr ndonjė rrethanė tjetėr tė ndodhur pėr faj tė
    saj, pala tjetėr ka tė drejtė tė mos zbatojė detyrimet e veta,
    derisa t'i garantohet ekzekutimi i detyrimit nė dobi tė saj, ose tė
    kėrkojė shpėrblimin e dėmit tė shkaktuar nga mosekzekutimi i
    kontratės.

    Neni 490

    Kur ėshtė vendosur qė kreditorit t'i paguhet shpėrblimi pėr
    mosekzekutimin e detyrimit ose pėr ekzekutimin me vonesė tė tij,
    gjykata duke marrė parasysh gjendjen pasurore tė debitorit, mund tė
    caktojė njė afat tjetėr pėr pagimin e kėtij shpėrblimi, ose tė
    lejojė qė tė paguhet me kėste.

    Vonesa e kreditorit
    Neni 491


    Kreditori ėshtė nė vonesė kur pa ndonjė shkak tė ligjshėm nuk
    pranon ekzekutimin e detyrimit nga ana e debitori t, ose qė pėr
    shkak tė rrethanave tė krijuara me faj prej tij, nuk pėrmbush
    detyrimin ndaj debitorit, pa tė cilin ky nuk mund tė ekzekutojė
    detyrimin e tij.

    Neni 492

    Kur kreditori ėshtė nė vonesė, debitori ka tė drejtė tė
    kėrkojė shpėrblimin e dėmit tė shkaktuar prej saj dhe lirohet nga
    pėrgjegjėsia nė rast se mė vonė ekzekutimi i detyrimit tė tij bėhet
    i pamundur, pėrveē kur pamundėsia e ekzekutimit ndodh pėr fajin e
    tij.
    Nė detyrimet nė para, kur kreditori ėshtė nė vonesė, debitori
    nuk paguan kamatė.

    Neni 493

    Kur dėmi i ardhur nga mosekzekutimi i detyrimit ėshtė
    shkaktuar ose ėshtė shtuar edhe nga veprimet ose mosveprimet me faj
    tė kreditorit, ose kur ky nuk ka treguar kujdesin e duhur pėr
    pakėsimin e kėtij dėmi, gjykata sipas rastit mund tė pakėsojė
    shumėn e shpėrblimit tė dėmit ose tė shkarkojė krejtėsisht
    debitorin nga detyrimi pėr shpėrblimin e tij.

    Neni 494

    Kreditori gjatė vonesės sė tij nuk mund tė kėrkojė marrjen e
    masave pėr njė ekzekutim tė detyruar.

    Neni 495

    Kur kreditori ėshtė nė vonesė ose nuk gjendet, debitori ka tė
    drejtė tė ekzekutojė detyrimin duke e depozituar sendin nė njė
    person qė ushtron veprimtari depozitimi ose nė njė vend qė caktohet
    nga gjykata e vendit tė ekzekutimit tė detyrimit. Kur objekt i
    detyrimit janė para, letra ose dokumente me vleftė ose sende tė
    ēmueshme, depozitohen nė bankė.
    Me depozitimin ndėrpritet kamata.
    Nė rastet kur depozitimi kėrkon shpenzime tė mėdha, bėhet me
    vėshtirėsi ose sendi qė vihet nė depozitė prishet shpejt ose pėr
    vetė natyrėn e tij, nuk mund tė lihet nė depozitė, debitori, pasi
    tė ketė lajmėruar kreditorin, kėrkon nga gjykata qė tė lejohet tė
    shesė sendin e mėsipėrm dhe vleftėn e nxjerrė nga shitja ta
    depozitojė nė bankėn e shtetit nė emėr tė kreditorit.
    Kur debitori tėrheq sendin e depozituar para se tė jetė
    pranuar nga kreditori, depozitimi quhet se nuk ėshtė bėrė.
    Depozituesi i dorėzon sendin kreditorit vetėm pasi ky tė ketė
    shlyer tė gjitha shpenzimet p ėr ekzekutimin e detyrimit.

    KREU III
    ZEVENDESIMI DHE KALIMI I KREDISE

    Zėvendėsimi i debitorit
    Neni 496

    Zėvėndėsimi i debitorit me njė person tjetėr, i cili merr
    pėrsipėr detyrimin, mund tė bėhet vetėm me pėlqimin e kreditorit.
    Debitori i zėvendėsuar shkarkohet nga detyrimi i tij ndaj
    kreditorit.
    Garancitė e dhėna nga persona tė tretė pėr detyrimin shuhen,
    nė rast se kėta nuk kanė dhėnė pėlqimin qė ato tė mbeten edhe
    pėrdebitorin e ri. Pengu ose hipoteka e dhėnė nga debitori i
    mėparshėm mbeten nė fuqi.

    Neni 497

    Kreditorit mund t'i kundrejtohen nga debitori i ri tė gjitha
    prapsimet qė rrjedhin nga detyrimi qė ai ka marrė pėrsipėr dhe qė
    mund t'i kundrejtonte edhe debitori i mėparshėm, pėrveē atyre qė
    lidhen me personin e kėtij tė fundit.

    Neni 498

    Marrėvėshja sipas tė cilės debitori dhe njė person i tretė
    bėhen bashkėdebitorė nė njė detyrim, kur ėshtė marre pėlqimi i
    kreditorit, nuk mund tė prishet ose tė ndryshohet, pa pėlqimin e
    kreditorit. Te dy bashkėdebitorėt pėrgjigjen ndaj tij solidarisht.

    Kalimi i kredive
    Neni 499


    Kreditori mund t'ia kalojė kredinė e vet njė personi tjetėr
    edhe pa miratimin e debitorit, me kusht qė kredia tė mos ketė
    karakter tė ngushtė personal dhe kalimi tė mos jetė ndalur nga
    ligji. Veēanėrisht nuk lejohet kalimi i kredisė njė personi tjetėr,
    kur rrjedh nga shkaktimi i vdekjes ose i dėmtimit tė shėndetit, si
    dhe i kredive qė nuk mund tė sekuestrohen.
    Palėt nė njė marrėveshje mund tė pėrjashtojnė kalimin e
    kredisė, por marrėveshja nuk mund t'i kundrejtohet atij qė i kalon
    kredia po tė mos provohet se ai e njihte atė nė momentin e kalimit.

    Neni 500

    Kredia kalon sė bashku me privilegjet, garancitė dhe aksesorėt
    e tjerė, duke pėrfshirė edhe kamatat pėr kohėn e kaluar, pėrveē kur
    nė kontratė parashikohet ndryshe.
    Personi qė bėn kalimin e kredisė nuk mund t'i kalojė personit
    tjetėr posedimin e sendit tė marrė peng pa miratimin e palės tjetėr
    (pengdhėnėsit). Nė tė kundėrtėn kreditori mbetet ruajtės i pengut.

    Neni 501

    Kalimi i kredisė duhet tė bėhet me shkresė, ndryshe nuk ėshtė
    i vlefshėm.

    Neni 502

    Kalimi kredisė ka efekt ndaj debitorit dhe ndaj personave tė
    tretė, nga dita qė debitori e ka pranuar ose i ėshtė njoftuar nga
    kreditori i mėparshėm ose nga kreditori i ri.
    Debitori qė ka ekzekutuar detyrimin e tij, pėrpara se tė ishte
    njoftuar pėr kalimin e kredisė, shkarkohet nga detyrimi.

    Neni 503

    Kur kredia u ėshtė kaluar disa personave tė veēantė,
    p referohet nė shlyerje kalimi qė i ėshtė njoftuar mė pėrpara
    debitorit, ose qė ėshtė pranuar mė parė nga debitori, me njė
    dokument (shkresė) me datė tė saktė edhe sikur data tė jetė e
    mėvonshme.

    Neni 504

    Kalimi i kredisė nuk cėnon mjetet mbrojtėse tė debitorit.
    Debitori mund t'i kundrejtojė kreditorit tė ri prapėsimet qė
    mund t'i drejtonte kreditorit tė mėparshėm, nė kohėn qė i ėshtė
    njoftuar kalimi i kredisė.
    Ai mund tė kėrkojė t'i bėhet kompensimi i njė kredie ndaj
    kreditorit tė parė, qoftė dhe ende e pa kėrkueshme nė atė kohė, me
    kusht qė tė mos jetė bėrė e kėrkueshme mbas cedimit tė kredisė.

    Neni 505

    Kur kalimi i kredisė bėhet me titull barėsor kreditori ėshtė
    garant pėr ekzistencėn e kredisė nė kohėn e kalimit tė saj.
    Kur kalimi bėhet falas, kreditori nuk ėshtė garant pėr
    ekzistencėn e kredisė.

    Neni 506

    Kreditori qė kalon kredinė nuk pėrgjigjet pėr paaftėsinė
    paguese tė debitorit, pėrveē kur ka marrė pėrsipėr garancinė.
    Nė kėtė rast pėrgjigjet pėr aq sa ka marrė. Veē kėsaj duhet tė
    pėrgjigjet pėr kamatat, pėr shpenzimet e kalimit, dhe ato qė
    personi qė i ka kaluar kredia ka bėrė pėr ndjekjet ligjore ndaj
    debitorit dhe tė shpėrblejė dėmin.
    Marrėveshja qė synon tė rėndojė pėrgjegjėsinė e personit qė
    kalon kredinė, ėshtė e pavlefshme. Kur kreditori qė kalon kredinė
    ka garantuar aftėsinė paguese tė debitorit, garancia pushon, nė
    qoftėse mosekzekutimi i kredisė pėr paaftėsi paguese tė debitorit
    ka ardhur nga pakujdesia e kreditorit tė ri pėr tė ndjekur ēėshtjen
    ndaj debitorit.

    Neni 507

    Kreditori qė bėn kalimin e kredisė duhet t'i dorėzojė
    kreditorit tjetėr dokumentet qė provojnė kredinė, tė cilat janė nė
    posedimin e tij.
    Kur ėshtė kaluar vetėm njė pjesė e kredisė, kreditori
    detyrohet t'i dorėzojė kreditorit tjetėr njė kopje autentike tė
    dokumenteve.

    KREU IV
    SHUARJA E DETYRIMEVE

    Pėrtėritja
    Neni 508


    Detyrimet shuhen me pėrtėritje, kur palėt me marrėveshje
    zėvendėsojnė detyrimin fillestar, me njė detyrim tjetėr tė ndryshėm
    nga i pari.

    Neni 509

    Dorėzania, pengu dhe hipoteka e kredisė fillestare shuhen
    pėrveē kur palėt janė marrė vesh shprehimisht qė ato tė ruhen edhe
    pėr kredinė e re.

    Neni 510

    Pėrtėritja ėshtė e pavlefshme nė rast se detyrimi fillestar
    ėshtė i pavlefshėm. Kur detyrimi fillestar rrjedh nga njė titull i
    anullueshėm, pėrtėritja ėshtė e vlefshme nė rast se debitori ka
    marrė pėrsipėr detyrimin e ri, duke njohur vesin e titullit
    fillestar.

    Falja e detyrimit
    Neni 511


    Deklarata me shkrim e kreditorit pėr faljen e detyrimit, e
    shuan atė kur i njoftohet debitorit, pėrveē kur ky i fundit
    deklaron brenda njė afati tė caktuar se nuk dėshiron tė pėrfitojė
    nga falja.

    Neni 512

    Kur debitori ka nė dorė dokumentin privat qė provon detyrimin,
    prezumohet se ky ėshtė shuar me falje, pėrveē kur provohet se
    dokumenti nuk i ėshtė kthyer nga kreditori me dashje.

    Neni 513

    Heqja e garancisė ndaj detyrimit, nuk prezumon faljen e tij.

    Kompensimi
    Neni 514


    Kur dy persona i detyrohen njėri tjetrit nė para ose nė sende
    tė njė lloji e tė zėvendėsueshme dhe detyrimet e tyre janė tė
    kėrkueshme, tė sakta e tė caktuara nė shumė ose nė sasi, detyrimet
    e tė dy palėve shuhen, duke bėrė kompensimin ndėrmjet tyre.
    Detyrimet shuhen deri nė shumėn ose sasinė e detyrimit mė tė vogėl.

    Neni 515

    Kompensimi shuan tė dy detyrimet nga data e bashkimit tė tyre.
    Kur pėr njėrėn nga kreditė ose mbi tė dyja janė paguar kamata,
    kompensimi bėhet deri nė afatin e fundit nė tė cilėn janė paguar
    kamatat.
    Parashkrimi nuk e ndalon kompensimin, nė rast se nuk ėshtė
    plotėsuar nė ditėn kur ėshtė bėrė bashkimi i tė dy detyrimeve.

    Neni 516

    Kompensimi bėhet me anė tė njė deklarate qė njėra palė i
    dėrgon palės tjetėr. Deklarata nuk mund tė bėhet me afat ose me
    kusht.
    Kur kompensimi nuk mbulon gjithė kredinė ose kur kreditori ka
    nevojė tė mbajė titullin e kredisė pėr tė ushtruar tė drejtat e
    tjera tė tij, mund ta mbajė atė me kusht qė tė shėnojė nė titull
    pėrmbajtjen e deklaratės dhe t'i japė palės tjetėr njė kopje tė
    titullit tė kredisė.

    Neni 517

    Kur deklarata pėr kompensimin e dhėnė nga njėra palė, nuk
    pranohet nga pala tjetėr, ajo detyrohet tė njoftojė menjėherė palėn
    qė ka dėrguar deklaratėn, duke parashtruar shkaqet e mospranimit.

    Neni 518

    Nuk mund tė k ompensohen pa pėlqimin e kreditorit:
    a) kreditė qė rrjedhin nga shkaktimi i vdekjes ose i dėmtimit
    tė shėndetit;
    b) kreditė qė nuk mund tė sekuestrohen;
    c) kreditė qė rrjedhin nga tatimet dhe taksat.

    Neni 519

    Kompensimi nuk kryhet kur ėshtė nė dėm tė personave tė tretė
    qė kanė fituar tė drejta uzufrukti ose pengu mbi kredinė.

    Neni 520

    Dorėzėnėsi mund tė kundrejtojė kompensimin e detyrimit tė
    kreditorit ndaj debitorit kryesor. Debitori kryesor nuk mund tė
    kundrejtojė kompensimin e detyrimit tė kreditorit ndaj dorėzėnėsit.

    Neni 521

    Kur dy detyrime nuk janė tė pagueshme nė njė vend, nuk mund tė
    bėhet kompensimi i tyre, veēse duke llogaritur shpenzimet e
    nevojshme pėr transferimin e tyre nė vendin e ekzekutimit.

    Neni 522

    Kur kreditė dhe detyrimet monetare pėrfshihen nė njė llogari
    tė vetme, ato kompensohen menjėherė, sipas renditjes qė palėt kanė
    pranuar nė marrėveshje dhe nė mungesė tė saj sipas rregullave tė
    parashikuara nė nenet 469 dhe 470 tė kėtij Kodi.
    Pala qė administron llogarinė, pasi e mbyll atė me kompensimin
    e bėrė, i njofton palės tjetėr se cila ėshtė mbetja, datėn e saktė
    tė llogaritjes, si dhe zėrat qė pėrbėjnė llogarinė dhe qė nuk i
    janė komunikuar ende palės tjetėr.
    Nė qoftė se pala tjetėr nuk kundėrshton atė nė njė afat tė
    arsyeshėm, mbetja e njoftuar konsiderohet si e pranuar nga palėt.

    Neni 523

    Kur nė njė deklaratė kompensimi nuk tregohen nė mėnyrė tė
    mjaftueshme detyrimet e pėrfshira nė kompensim, zbatohen rregullat
    e parashikuara nė nenin 470 tė kėtij Kodi.
    Secila palė mund tė kundėrshtojė menjėherė kompensimin e bėrė,
    nė rast se llogaritja e detyrimit, e shpenzimeve dhe e interesave
    nuk ėshtė kryer sipas rregullave tė sipėrpėrmendura.

    Bashkimi i cilėsive tė kreditorit dhe debitorit nė njė tė vetėm
    Neni 524

    Detyrimi shuhet kur cilėsitė e kreditorit dhe tė debitorit
    bashkohen nė njė person tė vetėm. Kur ky bashkim merr fund,
    detyrimi lind pėrsėri.

    Neni 525

    Bashkimi nuk kryhet kur ėshtė nė dėm tė personave tė tretė qė
    kanė fituar tė drejta uzufrukti ose pengu mbi kredinė.

    Shuarja pėr shkak pamundėsie ekzekutimi
    Neni 526


    Detyrimi shuhet kur ekzekutimi i tij bėhet i pamundur pa fajin
    e debitorit dhe para se ky tė jetė vėnė nė vonesė.
    Detyrimi shuhet edhe kur debitori ndonėse ėshtė nė vonesė,
    provon se pamundėsia do tė ekzistonte edhe sikur tė ishte kreditori
    nė vendin e tij.
    Nė kėto raste, debitori duhet t'i kthejė kreditorit atė qė ka
    fituar pa shkak.

    Neni 527

    Kur pamundėsia pėr ekzekutimin e detyrimit ėshtė e pėrkohshme,
    debitori nuk ėshtė pėrgjegjės pėr vonesėn e ekzekutimit pėr kohėn
    qė ajo zgjat.
    Por, detyrimi shuhet edhe kur pamundėsia zgjat pėr aq kohe sa
    sipas titullit tė detyrimit dhe natyrės sė tij, debitori nuk mund
    tė detyrohet mė ta kryejė atė ose kreditori nuk ka mė interes.

    Neni 528

    Kur ekzekutimi i detyrimit bėhet i pamundur vetėm pjesėrisht,
    detyrimi ekzekutohet nė pjesėn qė mund tė ekzekutohet.

    Neni 529

    Kur objekti i detyrimit ėshtė dorėzimi i njė sendi dhe ky
    dėmtohet tėrėsisht, ose humbet pa fajin e debitorit dhe para se ky
    tė vihet nė vonesė, kreditori hyn nė tė drejtat e debitorit lidhur
    me kėtė send, nė varėsi tė faktit qė ka shkaktuar pamundėsinė e
    ekzekutimit tė detyrimit. Kreditori ka tė drejtė tė kėrkojė nga
    debitori atė ē'ka ka marrė si rrjedhojė e shpėrblimit tė dėmeve.

    TITULLI III
    MJETET PER TE SIGURUAR EKZEKUTIMIN E DETYRIMEVE

    KREU I
    DISPOZITA TE PERGJITHSHME

    Neni 530

    Kreditori mund tė shpėrblehet me tė gjithė pasurinė e tashme
    dhe tė ardhshme tė debitorit tė tij, pėrveē rasteve kur me ligj
    ėshtė parashikuar ndryshe.
    Njė pronė mund tė rėndohet nga pronari i saj, me qėllim qė tė
    sigurohet pagimi i njė detyrimi.

    Neni 531

    Kreditorėt kanė tė drejta tė barabarta pėr t'u shpėrblyer me
    pasurinė e debitorit, pėrveē shkaqeve tė ligjshme tė preferimit.
    Janė shkaqe tė ligjshme tė preferimit privilegjet, pengu dhe
    hipoteka.

    Neni 532

    Pengu dhe hipoteka mund tė vihen vetėm pėr njė detyrim
    efektiv.
    Pengu dhe hipoteka mund tė vihen si pėr njė detyrim tė
    pronarit tė sendit tė lėnė peng ose hipotekė, ashtu dhe pėr njė
    detyrim tė njė personi tjetėr.

    Neni 533
    Pengu ose hipoteka mund tė garantojė njė kredi ekzistuese ose
    njė kredi tė ardhshme. Kredia pėr tė cilėn jepet garancia duhet tė
    jetė e pėrcaktua r qartė.
    Pengu ose hipoteka mund tė vihet edhe pėr njė detyrim me
    kusht.

    Neni 534

    Pengu ose hipoteka shtrihen pėrkatėsisht mbi tė gjitha punimet
    qė pėrmirėsojnė vleftėn e pronės, kreditė dhe shpėrblimet qė u
    shtohen ose qė zėvendėsojnė pasurinė e rėnduar, duke pėrfshirė edhe
    atė qė kompensohet nga zhvleftėsimi.

    Neni 535

    Nė qoftė se sendet e lėna peng ose hipotekė humbasin ose
    zhvleftėsohen, pagesa e shumave, pėr tė cilat detyrohen siguruesit
    ose tė tretėt qė pėrgjigjen pėr zhdėmtimin, nxirren nga pagesa e
    kredive qė lidhen me pengun ose hipotekėn, pėrveē rastit kur ato
    pėrdoren pėr tė ndrequr humbjen ose zhvleftėsimin e sendeve.

    Neni 536

    Nė qoftė se sendi i dhėnė nė peng ose i lėshuar nė hipotekė
    humbet ose dėmtohet qoftė dhe pėr rast fator, nė mėnyrė qė tė mos
    dėmtohen tė drejtat e kreditorit, ky i fundit mund tė kėrkojė qė
    t'i jepet garanci e plotė mbi sende tė tjera dhe, nė mungesė tė
    saj, mund tė kėrkojė pagesėn e menjėhershme tė kredisė sė tij.

    I love you daddy
    :flamuri:

    Comment


    • #5
     Neni 537

     Pengu dhe hipoteka janė tė papjesėtueshme edhe sikur detyrimi
     tė jetė i pjesėtueshėm.

     Neni 538

     Kur pengu ose hipoteka janė vėnė pėr tė siguruar njė detyrimtė
     njė personi tjetėr, pronari i sendit tė lėnė peng ose hipotekė mund
     t'i kundrejtojė kreditorit tė gjitha prapsimet qė mund t'i
     kundrejtonte debitori dhe tė kėrkojė kompensimin e detyrimit me
     kreditė qė ka debitori ndaj kreditorit.

     Neni 539

     Kur kreditori nuk paguhet tėrėsisht nga sendi i lėnė peng ose
     hipotekė, ka tė drejtė qė pjesėn e kredisė sė papaguar ta nxjerrė
     nga ēdo pasuri tjetėr e debitorit, por pa patur tė drejtėn e
     preferimit ndaj kreditorėve tė tjerė, siē e kishte pėr sendin e
     lėnė peng, ose hipotekė.

     Neni 540

     Eshtė e pavlefshme marrėveshja sipas sė cilės pėrcaktohet se
     nė mungesė tė pagesės sė kredisė nė afatin e caktuar, pronėsia mbi
     sendin e hipotekuar ose tė dhėnė peng i kalon kreditorit.

     KREU II
     KUSHTI PENAL

     Neni 541


     Pėr mosekzekutimin ose ekzekutimin jo nė mėnyrėn e duhur tė
     detyrimeve, palėt mund tė parashikojnė nė kontratė pagimin e njė
     shume tė hollash ose kryerjen e njė detyrimi tjetėr, pėr riparimin
     e dėmit ose pėr tė nxitur ekzekutimin e detyrimit.

     Neni 542

     Kreditori nuk mund tė kėrkojė nė tė njėjtėn kohė pagimin e
     kushtit penal dhe ekzekutimin e detyrimit.

     Neni 543

     Kur kushti penal ėshtė caktuar pėr rastin e mosekzekutimit tė
     detyrimit dhe debitori nuk ekzekuton detyrimin e tij, kreditori ka
     tė drejtė tė kėrkojė pagimin e kushtit penal, si dhe shpėrblimin e
     pjesės sė dėmit qė kalon kushtin penal.
     Kur kushti penal ėshtė caktuar pėr rastin e ekzekutimit tė
     detyrimit jo nė mėnyrėn e duhur, dhe debitori nuk e ka ekzekutuar
     detyrimin e tij nė mėnyrėn e duhur, kreditori ka tė drejtė tė
     kėrkojė ekzekutimin e detyrimit dhe pagimin e kushtit penal, si dhe
     shpėrblimin e pjesės sė dėmit qė kalon kushtin penal.

     Neni 544

     Kur kushti penal ėshtė tepėr i madh nė krahasim me dėmin e
     pėsuar nga kreditori, gjykata me kėrkesėn e debitorit mund tė
     pakėsojė kushtin disiplinor deri nė nivelin e dėmit tė pėsuar.

     Neni 545

     Marrėveshja pėr kushtin penal duhet tė bėhet me shkresė,
     pavarėsisht nga madhėsia e tij dhe nga forma qė kėrkohet pėr
     kontratėn kryesore.

     KREU III
     PENGU

     Pėrkufizimi
     Neni 546

     Pengu vihet mbi njė pasuri tė luajtshme, mbi njė tė drejtė
     ndaj prurėsit, ose me urdhėr, ose mbi uzufruktin e kėsaj pasurie
     ose tė drejte. Pengu krijohet duke vendosur pasurinė ose titullin
     nė posedim tė kreditorit ose tė njė tė treti tė caktuar me
     marrėveshje midis palėve.

     Forma e kontratės
     Neni 547


     Kontrata e pengut duhet tė bėhet me shkresė ose tek noteri,
     ndryshe ėshtė e pavlefshme. Ajo duhet tė pėrfshijė gjithashtu njė
     pėrshkrim tė pronės sė lėnė peng. Nė rastin e pengut tė pjesėve,
     pengu duhet tė regjistrohet nė librin e anėtarėve tė shoqėrisė. Nė
     rastin e pengut tė aksioneve, pengu duhet tė regjistrohet nė librin
     e aksionerėve, nė aksionet e lėna peng.
     Mund tė lihet peng e gjitha ose njė pjesė e pronave tė
     pėrdorura nė njė ndėrmarrje qė vepron si njė koncern veprues. Nė
     njė rast tė tillė pengu ėshtė efektiv kur pronat i besohen njė pale
     tė tretė ose njė kreditori, i cili nga ana e tij, do t'i menaxhojė
     ato si njė koncern veprues i pandashėm.

     Mbrojtja e kreditorit
     Neni 548


     Kreditori qė ka humbur posedimin e sendit tė marrė peng,
     pėrveē padisė posedimore mund tė ushtrojė edhe padinė e
     rivendikimit, nė qoftė se kjo i takon pengdhėnėsit.

     Tė drejta e detyrime tė palėve
     Neni 549


     Kreditori detyrohet ta ruajė sendin e marrė nė peng dhe
     pėrgjigjet, sipas rregullave tė pėrgjithshme, pėr humbjen dhe
     dėmtimin e tij.
     Personi qė ka dhėnė pengun detyrohet tė paguajė shpenzimet e
     kryera pėr ruajtjen dhe mirėmbajtjen e sendit.

     Neni 550

     Nė qoftė se sendi i dhėnė peng sjell fryte ose tė ardhura,
     kreditori ka tė drejtė t'i bėjė ato tė vetat, duke i pėrdorur sė
     pari pėr shpenzimet dhe kamatat dhe pastaj pėr kredinė, pėrveē kur
     ėshtė parashikuar ndryshe nė kontratė.

     Neni 551

     Kreditori nuk mund tė pėrdorė sendin e dhėnė peng pa patur
     pėlqimin e pengdhėnėsit, pėrveē kur pėrdorimi ėshtė i nevojshėm pėr
     ruajtjen dhe mirėmbajtjen e tij.
     Ai nuk mund ta japė sendin nė peng ose t'ua lėrė tė tjerėve nė
     pėrdorim.

     Neni 552

     Nė qoftė se kreditori shpėrdoron sendin e dhėnė nė peng,
     pengdhėnėsi mund tė kėrkojė vėnien e sendit nė sekuestro.

     Neni 553

     Personi qė ka dhėnė pengun nuk mund tė kėrkojė kthimin
     esendit, nė qoftė se nuk janė paguar tėrėsisht kredia, kamatat, si
     dhe shpenzimet qė kanė lidhje me detyrimin dhe me pengun.
     Nė qoftė se pengu ėshtė dhėnė nga njė debitor, i cili ka ndaj
     tė njėjtit kreditor njė detyrim tjetėr tė lindur pas vėnies sė
     pengut dhe qė ėshtė bėrė i kėrkueshėm pėrpara detyrimit tė
     mėparshėm, kreditori ka vetėm tė drejtėn tė mbajė sendin deri sa tė
     paguhen plotėsisht tė dy kreditė.

     Neni 554

     Nė rast se sendi i dhėnė nė peng cėnohet ose i pakėsohet
     vlefta nė mėnyrė tė tillė qė dyshohet nė se do tė jetė i
     mjaftueshėm pėr sigurimin e kreditorit, ky i fundit, pasi tė
     njoftojė pengdhėnėsin, mund tė kėrkojė prej gjykatės autorizimin
     pėr tė shitur sendin.
     Gjykata kur jep autorizim pėr shitje vendos edhe pėr
     depozitimin e ēmimit tė blerjes pėr tė garantuar kredinė.
     Pengdhėnėsi mund tė shmangė shitjen dhe tė kėrkojė prej
     gjykatės kthimin e pengut, duke ofruar njė garanci tjetėr reale, tė
     cilėn gjykata e ēmon tė mjaftueshme.
     Nė rast cėnimi ose pakėsimi tė vleftės sė sendit tė dhėnė
     peng, pengdhėnėsi mund tė kėrkojė prej gjykatės autorizim pėr tė
     shitur sendin, nė qoftė se atij i paraqitet njė rast i favorshėm.
     Gjykata, kur jep autorizimin pėr shitje, vendos edhe pėr
     kushtet e shitjes dhe tė depozitimit tė ēmimit tė blerjes.

     Neni 555

     Kur sendet e lėna peng prishen, dėmtohen ose shpronėsohen pėr
     interesa publike, kreditorėt qė janė tė siguruar me peng, kanė tė
     drejtė tė paguhen me preferim, sipas rradhės sė preferimit qė kanė
     patur kreditė e tyre, nga shuma e shpėrblimit tė sendit ose
     ngaēmimi i shpronėsimit tė tij.

     Procedura e shitjes
     Neni 556


     Pėrpara se tė proēedohet pėr shitjen kreditori, me anė tė
     gjykatės, i paraqet debitorit kėrkesėn pėr tė paguar detyrimin dhe
     aksesorėt e tij duke e paralajmėruar atė se nė rast tė kundėrt do
     tė kryhet shitja. Ky njoftim i duhet bėrė edhe palės sė tretė qė ka
     dhėnė pengun, nė rastet kur kjo palė ekziston.
     Nė qoftė se kėrkesa nuk kundėrshtohet brenda pesė ditėsh,
     kreditori mund ta shesė sendin nė ankand ose, po qe se sendi ka njė
     ēmim tregu, mund ta shesė atė edhe me kėtė ēmim, me anė tė njė
     personi tė autorizuar pėr shitje tė tilla.
     Kur pengu pėrfshin shumė sende, gjykata, e mbėshtetur nė
     kundėrshtimin e pengdhėnėsit, kufizon shitjen vetėm pėr sendin,
     vlefta e tė cilit nė lidhje me sendet e tjera, mjafton pėr tė
     paguar debinė.
     Pėr shitjen e sendit tė dhėnė peng palėt mund tė merren vesh
     pėr tė pėrdorur edhe forma tė tjera.

     Neni 557

     Kreditori pengmarrės, nė mbarim tė afatit detyrohet tė vjelė
     tė drejtat qė rrjedhin nga kredia e marrė peng dhe kur kjo ka pėr
     objekt para ose sende tė tjera tė barazvlershme, vetė ose me
     kėrkesėn e debitorit duhet t'i depozitojė ato nė vendin e caktuar
     nė marrėveshje dhe, nė mungesė tė saj, nė vendin e caktuar nga
     gjykata. Kur afati i kredisė i garantuar me pengun ka mbaruar,
     kreditori mban nga shuma e marrė aq sa nevojiten pėr pėrmbushjen e
     tė drejtave tė tij dhe mbetjen ia kthen pengdhėnėsit.

     Neni 558

     Kreditori mund tė kėrkojė nga gjykata qė sendi t'i lihet atij
     me pagesė deri nė shlyerjen e detyrimit, sipas vlerėsimit tė bėrė
     nga ekspertė ose sipas ēmimit tė tregut, nė qoftė se sendi ka njė
     ēmim tregu.     Neni 559

     Nė qoftė se kredia e dhėnė nė peng rezulton nga njė dokument,
     pengdhėnėsi detyrohet t'ia japė kėtė dokument kreditorit.

     KREU IV
     HIPOTEKA

     Pėrkufizimi i hipotekės
     Neni 560

     Hipoteka ėshtė njė e drejtė reale qė vihet mbi pasurinė e
     debitorit ose tė njė tė treti, nė dobi tė kreditorit, pėr tė
     siguruar pėrmbushjen e njė detyrimi.

     Sendet e hipotekueshme
     Neni 561


     Janė tė hipotekueshme:
     1. Sendet e paluajtshme.
     2. Uzufruktet e kėtyre sendeve pėrveē uzufruktit ligjor
     tėprindėrve, si dhe tė drejtat enfiteotike mbi kėto sende.

     Llojet e hipotekave
     Neni 562


     Hipoteka vihet nė bazė tė kontratės ose tė ligjit dhe me
     regjistrimin e saj. Kontrata duhet tė bėhet me akt noterial.
     Hipoteka ligjore
     Neni 563


     Kanė hipotekė nė bazė tė ligjit:
     a) shitėsi e ēdo tjetėrsues tjetėr mbi sendet e paluajtshme tė
     tjetėrsuara pėr pėmbushjen e detyrimeve qė rrjedhin nga tjetėrsimi;
     b) bashkėtrashėgimtarėt, anėtarėt e shoqėrive me aktivitet
     ekonomik e bashkėpjesėtarėt e tjerė mbi sendet e paluajtshme tė
     pėrbashkėta, nė pjesėt qė u kanė takuar atyre pėr pagimin e shumave
     tė caktuara pėr barazimin dhe plotėsimin e pjesėve.

     Neni 564

     Servitutet qė janė regjistruar pas regjistrimit tė njė
     hipoteke, nuk mund t'i kundrejtohen kreditorit hipotekar.
     Paragrafi i mėsipėrm zbatohet edhe pėr tė drejtėn e
     uzufruktit, tė pėrdorimit dhe tė banimit.

     Hipoteka gjyqėsore
     Neni 565


     Vendimi i gjykatės pėr pagimin e njė shume parash, pėr
     pėrmbushjen e detyrimeve tė vlerėsuara apo pėr shpėrblimin e dėmeve
     qė do tė rrjedhin mė pas, pėrbėn titull pėr vėnien e hipotekės tek
     pasuria e debitorit.
     Hipotekė mund tė vihet edhe nė bazė tė njė vendimi arbitrazhi
     qė pėrbėn titull ekzekutiv.

     Neni 566

     Kur hipoteka jepet nga njė person qė nuk ėshtė pronar i
     sendit, regjistrimi i saj quhet i vlefshėm vetėm kur sendi fitohet
     prej tij.

     Hipoteka mbi sendet e ardhshme
     Neni 567

     Hipoteka mbi njė send tė ardhshėm, mund tė regjistrohet vetėm
     kur tė ekzistojė sendi.

     Shtrirja e hipotekės
     Neni 568


     Hipoteka siguron kredinė pėr aq sa kjo do tė jetė nė kohėn e
     shlyerjes sė saj, duke pėrfshirė edhe kamatat, shpėrblimin e dėmit
     tė shkaktuar nga vonesa e ekzekutimit, si dhe shpenzimet e bėra pėr
     nxjerrjen e kredisė.

     Neni 569

     Hipoteka e vėnė mbi pjesėn e vet nga njėri prej pjesėtarėve nė
     bashkėpronėsi sjell efekt nė lidhje me atė send ose me atė pjesė tė
     sendit qė do t'i jepet atij pas ndarjes.
     Nė qoftė se gjatė ndarjes njėrit pjesėtar i jepet njė send
     tjetėr dhe i pahipotekuar prej tij, hipoteka kalon mbi kėtė send me
     tė njėjtėn shkallė regjistrimi sikurse origjinali dhe brenda
     kufijve tė vleftės sė sendit tė hipotekuar mė pėrpara, me kusht qė
     hipoteka tė regjistrohet pėrsėri brenda 90 ditėve nga regjistrimi
     i sė njėjtės ndarje.

     Vendi i regjistrimit
     Neni 570


     Hipoteka regjistrohet nė zyrėn e regjistrimit tė pasurisė tė
     paluajtshme tė vendit ku ndodhet kjo pasuri.

     Neni 571

     Detyrimet qė rrjedhin nga titujt me urdhėr ose tek prurėsi
     mund tė garantohen me hipotekė.

     Efektet e pasaktėsive tė aktit
     Neni 572


     Hipoteka ėshtė e pavlefshme, kur nė kontratėn e hipotekės, ose
     nė aktin bazė pėr vėnien e hipotekės, apo nė kėrkesėn pėr vėnien e
     saj, nė bazė tė ligjit, ka pasaktėsi pėr personin e kreditorit, tė
     debitorit, tė pronarit tė sendit tė lėnė nė hipotekė, pėr vetė
     sendin ose pėr shumėn e kredisė tė siguruar me hipotekė.

     Shpenzimet e regjistrimit
     Neni 573


     Shpenzimet e regjistrimit tė hipotekės janė nė ngarkim tė
     debitorit, pėrveē kur ėshtė parashikuar ndryshe, por ato duhet tė
     parapaguhen nga kėrkuesi.

     Radha e hipotekave
     Neni 574


     Hipoteka sjell efekt dhe zė radhė nga data e regjistrimit tė
     saj edhe kur titulli ėshtė pėr njė kredi tė ardhshme ose tė
     kushtėzuar.

     Neni 575

     Numri rendor i regjistrimeve pėrcakton rradhėn e tyre.
     Kur nė tė njėjtėn kohė shumė persona paraqitin kėrkesė pėr tė
     regjistruar nė hipotekė ndaj tė njėjtit person dhe po mbi ato
     prona, regjistrimi bėhet me tė njėjtin numur dhe ky fakt shėnohet
     nė dėftesėn qė regjistruesi i jep secilit prej kėrkuesve.

     Neni 576

     Hipotekat e regjistruara me tė njėjtin numėr dhe po mbi ato
     prona, konkurojnė me njėra tjetrėn, nė pėrpjesėtim me vleftėn e
     t yre pėrkatėse.

     Neni 577

     Regjistrimi i njė kredie shėrben pėr tė vėnė nė po atė radhė
     shpenzimet e aktit, tė regjistrimit e tė pėrtėritjes, si dhe
     shpenzimete tjera qė nevojiten pėr procedurat ekzekutive.
     Regjistrimi i njė kredie nė para qė sjell kamatė, bėn qė
     kamata tė qėndrojė nė tė njėjtėn radhė pėrparėsie me atė, me kusht
     qė kamata tė jetė pėrcaktuar nė regjistrim.
     Kamata nė kėtė rast kufizohet nė dy vitet parardhėse, si dhe
     nė vitin nė vazhdim nė ditėn qė ėshtė vėnė dorė e deri nė ditėn e
     mbylljes sė procedimit tė zbatimit forcėrisht.

     Efektet e hipotekės
     Neni 578


     Regjistrimi i hipotekės ka efekt pėr njė periudhė prej 20
     vjetėsh nga data e kryerjes sė tij. Efekti pushon nė qoftė se nuk
     pėrtėrihet pėrpara mbarimit tė kėtij afati. Pas mbarimit tė afatit
     tė treguar mė sipėr, kreditori mund tė kryejė njė regjistrim tė ri,
     por nė kėtė rast hipoteka zė radhė dhe ka efekt kundrejt palėve tė
     treta sipas datės sė regjistrimit tė ri.

     Neni 579

     Kalimi i kredisė sė siguruar me hipotekė njė personi tjetėr
     dhe vėnia e sekuestros mbi kėtė kredi ka efekt pasi tė jetė bėrė
     shėnimi pėrkatės nė regjistrimin e hipotekės.

     Neni 580

     Nė qoftė se kreditori qė ka hipotekė mbi njė ose mė shumė
     prona del i dėmtuar pėr shkak se me ēmimin e tyre ėshtė paguar
     tėrėsisht ose pjesėrisht njė kreditor i mėparshėm, hipoteka e tė
     cilit shtrihej mbi prona tė tjera tė tė njėjtit debitor, mund tė
     nėnvendėsohet nė hipotekėn e regjistruar nė favor tė kreditorit
     tėpaguar, me qėllim qė tė ushtrojė padinė hipotekore mbi ato prona,
     duke u parapėlqyer ndaj kreditorėve tė tjerė qė vijnė pas tij nė
     regjistrim. Po kėtė tė drejtė kanė edhe kreditorėt qė dėmtohen pėr
     shkak tė nėnvendėsimit tė sipėrpėrmendur.

     Zbritja e hipotekės
     Neni 581


     Zbritja e hipotekave bėhet duke e kufizuar vetėm nė njė pjesė
     tė pasurisė sė treguar nė regjistrim ose duke pakėsuar shumėn pėr
     tė cilėn ėshtė vėnė regjistrimi.

     Neni 582

     Kėrkesa pėr zbritjen e hipotekave sipas nenit tė mėsipėrm nuk
     pranohet, nė qoftė se sasia e pasurisė apo shuma ka qenė caktuar me
     marrėveshje ose me vendim gjykate.
     Megjithatė, kur janė bėrė pagesa tė pjesshme, qė shuajnė tė
     paktėn njė tė pestėn e detyrimit fillestar, mund tė kėrkohet njė
     pakėsim pėrpjesėtimor i shumės.
     Kur ėshtė vėnė hipotekė mbi njė ndėrtesė, hipotekuesi qė pas
     regjistrimit ka bėrė mbindėrtime, mund tė kėrkojė qė hipoteka tė
     pakėsohet, nė mėnyrė qė mbindėrtimet tė pėrjashtohen.

     Shuarja e hipotekės
     Neni 583


     Hipoteka shuhet:
     a) me shuarjen e detyrimit;
     b) me humbjen e sendit tė lėnė nė hipotekė, duke respektuar tė
     drejtat e parashikuara prej nenit 536 tė kėtij Kodi;
     c) me heqjen dorė tė kreditorit;
     ē) me pagimin e ēmimit tė shitjes me anė tė ekzekutimit tė
     detyrueshėm, kreditorėve tė siguruar me hipotekė, sipas radhės sė
     regjistrimit tė tyre;
     d) me kalimin e afatit pėr tė cilin ishte kufizuar hipoteka.

     Fshirja e regjistrimit tė hipotekės
     Neni 584


     Regjistrimi i hipotekės fshihet:
     a) me pėlqimin e kreditorit tė dhėnė me akt-noterial;
     b) me vendim tė formės sė prerė tė gjykatės qė urdhėron
     fshirjen.
     Fshirja e regjistrimit shuan hipotekėn. Kur shkaku i shuarjes
     sė detyrimit deklarohet i pavlefshėm, hipoteka lind dhe
     regjistrohet pėrsėri, por regjistrimi merr numėr rendor tė ri.

     KREU V
     DOREZANIA


     Pėrmbajtja
     Neni 585


     Dorėzania ėshtė njė veprim juridik me tė cilėn njė person
     (dorėzėnėsi), detyrohet t'i sigurojė kreditorit ekzekutimin e
     detyrimit tė njė personi tė tretė (debitori kryesor).
     Dorėzania ėshtė e vlefshme edhe kur debitori nuk ka dijeni pėr
     atė.

     Neni 586

     Dorėzania qėndron vetėm pėr njė detyrim efektiv.
     Dorėzania mund tė jepet si pėr njė detyrim tė ardhshėm, ashtu
     dhe pėr njė detyrim me kusht.

     Forma dhe vlefshmėria
     Neni 587


     Dorėzania duhet tė bėhet me shkresė.

     Neni 588

     Dorėzania nuk ėshtė e vlefshme nė qoftė se nuk ėshtė i
     vlefshėm detyrimi kryesor. Ajo mund tė jepet si pėr debitorin
     kryesor, ashtu dhe pėr dorėzanėsin e tij.

     Efektet e dorėzanisė dhe detyrimet e palėve
     Neni 589


     Dorėzanėsi pėrgjigjet pėr aq sa detyrohet debitori kryesor,
     duke pėrfshirė edhe pagimin e kamatės, shpėrblimin e dėmit tė
     shkaktuar nga vonesa e ekzekutimit dhe tė shpenzimeve tė tjera qė
     ka bėrė kontraktori pėr tė nxjerrė kredinė e ti j, pėrveē kur nė
     marrėveshje pranohet qė dorėzania tė jepet edhe pėr njė pjesė tė
     detyrimit, ose me kushte mė tė lehta ose mė tė pakta se detyrimi
     kryesor.
     Dorėzania qė kalon detyrimin ose qė jepet nė kushte mė tė
     rėnda se detyrimi kryesor, ėshtė e vlefshme vetėm deri nė kufijtė
     e kėtij tė fundit.

     Neni 590

     Dorėzanėsi ėshtė i detyruar solidarisht mbi debitorin kryesor
     pėr ekzekutimin e detyrimit, pėrveē kur ėshtė parashikuar ndryshe
     me marrėveshje.
     Palėt mund tė merren vesh qė dorėzanėsi tė mos jetė i detyruar
     tė paguajė para kryerjes sė tė gjitha veprimeve tė nevojshme,qė
     detyrojnė debitorin tė paguajė detyrimin. Nė rast se dorėzanėsi
     paditet dhe kėrkon tė pėrdorė njė tė drejtė tė tillė, ai duhet tė
     tregojė pasurinė e debitorit kryesor qė do t'i nėnshtrohet
     ekzekutimit. Dorėzanėsi ėshtė i detyruar tė parapaguajė shpenzimet
     e nevojshme, nė qoftė se palėt nuk janė marrė vesh ndryshe.

     Neni 591

     Kur disa persona janė bėrė dorėzanės pėr tė njėjtin debitor,
     pėr tė siguruar tė njėjtin detyrim, secili prej tyre pėrgjigjet pėr
     tė gjithė detyrimin, pėrveē kur ka marrėveshje pėr ndarjen e tij.

     Neni 592

     Dorėzanėsi ka tė drejtė t'i kundrejtojė kreditorit tė gjitha
     prapėsimet qė mund t'i kundrejtonte kėtij debitori dhe tė kėrkojė
     kompensimin e asaj qė kreditori i detyrohet debitorit edhe sikur ky
     tė ketė hequr dorė nga kėto tė drejta ose tė ketė pranuar
     detyrimin.

     Neni 593

     Dorėzanėsi qė ka ekzekutuar detyrimin nė vend tė debitorit, zė
     vendin e kreditorit nė tė gjitha tė drejtat e tij ndaj debitorit.

     Neni 594

     Kur janė shumė debitorė kryesorė tė detyruar solidarisht pėr
     tė njėjtin detyrim, dorėzanėsi qė ka dhėnė garanci pėr tė gjithė
     ata, ka tė drejtėn e padisė sė kthimit nga secili prej tyre pėr tė
     marrė shumėn qė ka paguar.

     Neni 595

     Kur dorėzanėsi ka ekzekutuar detyrimin e debitorit pa u
     paditur nė gjyq dhe pa lajmėruar debitorin kryesor, ky mund t'i
     kundrejtojė dorėzanėsit tė gjitha prapsimet qė do tė mund t'i
     kundrejtonte kreditorit nė kohėn e ekzekutimit tė detyrimit.
     Dorėzanėsi qė ka ekzekutuar detyrimin e debitorit nuk ka tė
     drejtė tė kėrkojė me padi nga debitori atė qė ka ekzekutuar pėr tė,
     nė rast se edhe debitori ka ekzekutuar detyrimin e tij pėr shkak se
     dorėzanėsi nuk e ka lajmėruar pėr ekzekutimin e detyrimit qė ka
     bėrė ai vetė.
     Nė tė dy rastet, dorėzanėsi ka tė drejtė tė ngrejė padi kundėr
     kreditorit dhe tė kėrkojė atė qė ka ekzekutuar pėr debitorin
     kryesor.

     Neni 596

     Debitori qė ka ekzekutuar detyrimin duhet tė lajmėrojė
     menjėherė dorėzanėsin. Nė rast tė kundėrt, dorėzanėsi, qė ka
     ekzekutuar detyrimin e debitorit, nuk e humbet tė drejtėn qė tė
     kėrkojė nga debitori atė qė ka ekzekutuar pėr tė. Debitori, nė kėtė
     rast, ėshtė i detyruar tė ekzekutojė pėr tė dytėn herė detyrimin,
     por ka tė drejtė qė tė ngrejė padi kundėr kreditorit pėr atė qė ky
     ka fituar pa shkak.

     Shuarja e dorėzanisė
     Neni 597


     Dorėzania shuhet me shuarjen e detyrimit kryesor.

     Neni 598

     Dorėzanėsi shkarkohet nga detyrimi i tij nė rast se kreditori
     ka hequr dorė nga privilegjet, pengu dhe hipoteka qė i siguronin
     kredinė dhe pėr kėtė shkak dorėzanėsi nuk mund tė zerė vendin e tij
     nė kėto tė drejta.

     Neni 599

     Kur kreditori pranon vullnetarisht njė pasuri, ose ēdo gjė
     tjetėr pėr pagimin e detyrimit kryesor, dorėzanėsi lirohet nga
     detyrimi i tij edhe sikur kreditorit t'i rezultojė mė pas njė shkak
     evinksioni.

     Neni 600

     Dorėzania shuhet nė qoftė se kreditori nuk ka ngritur padi
     kundėr dorėzanėsit brenda gjashtė muajve nga dita e mbarimit tė
     afatit tė ekzekutimit tė detyrimit.
     Kur afati i ekzekutimit tė detyrimit nuk ėshtė caktuar as nė
     kontratėn e dorėzanisė, as nė njė marrėveshje tjetėr, dorėzania
     shuhet me kalimin e njė viti nga dita e lidhjes sė kontratės sė
     dorėzanisė.

     KREU VI
     KAPARI DHE PRIVILEGJET

     A. Kapari

     Pėrmbajtja
     Neni 601

     Kapar quhet shuma nė tė holla qė njėra nga palėt i jep tjetrės
     pėr llogari tė shumės qė do t'i paguhet nė bazė tė kontratės, me
     qėllim qė tė vėrtetojė lidhjen e kontratės dhe tė sigurojė
     ekzekutimin e saj.

     Efektet juridike
     Neni 602


     Kur kontrata nuk ekzekutohet nga faji i palės qė ka dhėnė
     kapar, kjo palė e humbet kaparin; kur kontrata nuk ekzekutohet nga
     faji i palės qė ka marrė kaparin, kjo palė ėshtė e detyruar tė
     kthejė dyfishin e kaparit. Pala qė ka faj pėr mosekzekutimin e
     kontratės ėshtė e detyruar t'i shpėrblejė palės tjetėr edhe dėmin,
     duke llogaritur nė shpėrblimin e kėtij dėmi dhe shumėn e kaparit,
     pėrveē kur nė kontratė ėshtė parashikuar ndryshe.

     B. Preferimet (privilegjet)

     Neni 603

     Preferimi ėshtė njė e drejtė, tė cilėn ligji e jep duke patur
     parasysh shkakun e kredisė. Kreditė qė caktohen si tė preferuara,
     kanė pėrparėsi nga gjithė kreditė e tjera. Midis shumė kredive
     tėpreferuara, pėrparėsia nė ekzekutim pėrcaktohet nga ligji, sipas
     llojit tė preferimit.

     Neni 604

     Kreditė qė janė njė lloj tė preferuara, konkurojnė ndėrmjet
     tyre nė proporcion me shumėn e secilės kredi.

     Radha e preferimit
     Neni 605


     Paguhen me preferim sipas radhitjes sė tyre kreditė e
     mėposhtme:
     a) kreditė e punėtorėve dhe nėpunėsve qė rrjedhin nga
     marrėdhėniet e punės;
     b) kreditė e sigurimeve shoqėrore pėr kontributet e papaguara
     sė bashku me kamatat, si dhe kreditė e punonjėsve pėr dėmet e
     pėsuara nga mospagimi prej punėdhėnėsit tė kontributeve tė
     mėsipėrme;
     c) kreditė qė rrjedhin nga shpėrblime pėr shkak vdekjeje e
     dėmtimi tė shėndetit;
     ē) kreditė e autorėve dhe trashėgimtarėve tė tyre pėr
     shpėrblimet qė rrjedhin nga tjetėrsimi i plotė ose i pjesshėm i tė
     drejtave tė tyre nė fushėn intelektuale, pėr detyrimet e lindura
     gjatė dy vjetėve tė fundit;
     d) kreditė e shtetit qė rrjedhin nga detyrimet ndaj buxhetit
     dhe kreditė e institutit tė sigurimeve shtetėrore pėr sigurimet e
     detyrueshme tė pėrcaktuara me ligj;
     e) shpėrblimi i ndėrmjetėsimit, qė rrjedh nga kontrata e
     agjencisė, kur ai rrjedh gjatė vitit tė fundit tė shėrbimit;
     ė) kreditė e siguruara me peng ose me hipotekė, nga vlefta
     esendeve tė lėna peng ose hipotekė;
     f) kreditė qė rrjedhin nga shpenzimet e gjyqit pėr ruajtjen e
     sendit dhe ato pėr veprime ekzekutive, tė bėra nė interesin e
     pėrbashkėt tė kreditorėve, nga vlefta e shitjes sė sendeve;
     dh) kreditė e dhėna nga bankat dhe kreditė qė rrjedhin nga
     sigurimet vullnetare;
     g) kreditė pėr furnizimin me farėra, plehėra kimike,
     insekticide, ujė pėr ujitje dhe pėr punimet e kultivimit e tė
     mbledhjes sė prodhimeve bujqėsore, mbi prodhimin (frytet) bujqėsore
     tė vitit, pėr tė cilin janė pėrdorur kreditė.
     Kreditė qė pėrmenden nė shkronjat "a", "b", "c" dhe "dh"
     paguhen me preferim nga e gjithė pasuria e debitorit.

     Neni 606

     Kreditori mund ta mbajė sendin qė i nėnshtrohet privilegjit
     derisa tė shpėrblehet pėr kredinė e tij dhe mund ta shesė atė sipas
     rregullave tė caktuara pėr shitjen e pengut.

     Kundėrshtimi i veprimeve juridike tė debitorit
     Neni 607


     Kreditori ka tė drejtė tė kėrkojė qė tė deklarohen tė
     pavlefshme veprimet juridike tė kryera nga debitori me qėllim qė tė
     pakėsojė sasinė ose vleftėn e pasurisė sė tij nė dėm tė kreditorit,
     me kusht qė kredia tė ketė lindur mė parė se tė jetė kryer veprimi
     juridik.
     Kur veprimi juridik ėshtė bėrė me kundėrshpėrblim, duhet qė
     edhe personi, me tė cilin debitori ka kryer kėtė veprim, tė ketė
     patur dijeni pėr qėllimin e dėmtimit tė debitorit. Por kur ky
     person ėshtė bashkėshort, prind, gjysh, fėmijė ose fėmijė e
     fėmijės, vėlla osemotėr e debitorit, dijenia e qėllimit tė dėmtimit
     prezumohet, gjersa tė provohet e kundėrta.
     Me deklarimin e veprimit juridik si tė pavlefshėm, nuk cėnohen
     tė drejtat qė kanė fituar me kundėrshpėrblim personat e tretė me
     mirėbesim para ngritjes sė padisė pėr deklarimin e pavlefshmėrisė
     sė veprimit juridik.

     TITULLI IV
     DETYRIMET QE RRJEDHIN NGA SHKAKTIMI I DEMIT

     KREU I
     DISPOZITA TE PERGJITHSHME

     Pėrgjegjėsia pėr shkaktimin e dėmit
     Neni 608

     Personi qė, nė mėnyrė tė paligjshme dhe me faj, i shkakton
     tjetrit njė dėm nė personin ose nė pasurinė e tij, detyrohet tė
     shpėrblejė dėmin e shkaktuar.
     Personi qė ka shkaktuar dėmin nuk pėrgjigjet kur provon se nuk
     ka faj. Dėmi quhet i paligjshėm kur ėshtė rrjedhim i shkeljes ose
     i cėnimit tė interesave dhe i tė drejtave tė tjetrit, qė mbrohen
     nga rendi juridik ose nga zakonet e mira.

     Neni 609

     Dėmi duhet tė jetė rrjedhim i drejtpėrdrejtė dhe i
     menjėhershėm i veprimit ose mosveprimit tė personit.
     Mospengimi i njė ngjarjeje nga personi qė ka detyrimin ligjor
     pėr ta mėnjanuar, e ngarkon atė me pėrgjegjėsi pėr dėmin e
     shkaktuar.

     Neni 610

     Eshtė e pavlefshme marrėveshja qė paraprakisht pėrjashton ose
     kufizon pėrgjegjėsinė e personit qė ka kryer dėm me faj.

     Neni 611

     Nuk ėshtė pėrgjegjės ai qė i shkakton dėm tjetrit pėr
     mbrojtjen e nevojshme tė tij ose tė njė tė treti.

     Neni 612

     Personi qė ka shkaktuar dėmin duke qėnė i shtrėnguar nga
     nevoja pėr tė shpetuar veten ose tė tjerėt nga rreziku i atėēastėm
     i njė dėmi tė rėndė, rrezik i cili nuk ka qėnė shkaktuar dhe as nuk
     mund tė mėnjanohej prej tij, detyrohet tė shpėrblejė dėmin.
     Gjykata, duke marrė parasysh rrethanat e posaēme tė ēėshtjes, mund
     ta shkarkojė plotėsisht ose pjesėrisht kėtė person nga detyrimi i
     shpėrblimit tė dėmit.

     Dėmi nga tė miturit dhe personat e pazotė pėr tė vepruar
     Neni 613


     I mituri qė nuk ka mbushur moshėn katėrmbėdhjetė vjeē dhe
     personat qė janė krejt tė pazotė pėr tė vepruar nuk pėrgjigjen pėr
     dėmin e shkaktuar.
     Prindėrit, kujdestari ose ata tė cilėve u janė besuar ose kanė
     nė mbikqyrje persona tė pazotė pėr tė vepruar, janė pėrgjegjės pėr
     dėmin e shkaktuar nga veprimet e paligjshme tė fėmijve nėn moshėn
     katėrmbėdhjetė vjeē, tė personave nėn kujdestarinė e tyre dhe tė
     atyre qė i kanė nėn mbikqyrje e me tė cilėt banojnė, por qė nukkanė
     zotėsi pėr tė vepruar, pėrveē kur provojnė se nuk kanė mundur tė
     ndalonin shkaktimin e dėmit.

     Neni 614

     I mituri qė ka mbushur moshėn katėrmbėdhjetė vjeē, pėrgjigjet
     pėr dėmin e paligjshėm tė shkaktuar prej tij.
     Prindėrit ose kujdestari pėrgjigjen pėr dėmin e mėsipėrm kur
     i mituri nuk nxjerr tė ardhura nga puna ose nuk ka vetė pasuri,
     pėrveē kur provojnė se nuk kanė mundur tė ndalonin shkaktimin e
     dėmit.

     I love you daddy
     :flamuri:

     Comment


     • #6
      Dėmi nga personat nėn mbikqyrje
      Neni 615


      Mėsuesit dhe personat e tjerė qė kanė nėn mbikqyrje tė mitur
      ose personat qė u mėsojnė tė tjerėve njė mjeshtėri ose profesion,
      janė pėrgjegjės pėr dėmin e paligjshėm tė shkaktuar tė tjerėve nga
      nxėnėsit ose personat qė kanė nėn mbikqyrje, ose personat qė
      mėsojnė mjeshtėri apo profesion pranė tyre, tė shkaktuar gjatė
      kohės qė kanė qėnė nėn mbikqyrje tė tyre tė drejtpėrdrejtė, pėrveē
      kur provojnė se nuk kanė mundur tė ndalonin shkaktimin e dėmit.

      Neni 616

      Pėr dėmin pėrgjjigjet edhe personi qė nė momentin qė e ka
      shkaktuar atė, nuk ka patur ndėrgjegjen e veprimeve tė tij.
      Gjykata, mund tė ulė masėn e dėmshpėrblimit, duke marrė
      parasysh moshėn, shkallėn e ndėrgjegjes pėr veprimet e kryera, si
      dhe kushtet ekonomike tė palėve, pėrveē kur pėr fajin e tij ka
      sjellė veten nė kėtė gjendje.

      Publikimet mashtruese ose tė pasakta
      Neni 617


      Kur vėrtetohet se njė person ka pėrgjegjėsi ndaj njė personi
      tjetėr, pėr shkak se ka publikuar tė dhėna tė pasakta, jo tė plota
      ose mashtruese, gjykata me kėrkesėn e personit tė dėmtuar, detyron
      personin tjetėr qė tė publikojė njė pėrgėnjeshtrim, nė mėnyrėn qė
      ajo do ta quante tė pėrshtatshme.
      Gjykata mund tė urdhėrojė publikimin e pėrgėnjeshtrimit edhe
      kur vėrtetohet se publikimi i tė dhėnave nuk ėshtė i paligjshėm dhe
      i kryer me faj, se autori i tyre nuk kishte dijeni pėr karakterin
      e pasaktė ose tė paplotė tė kėtyre tė dhėnave.

      Pėrgjegjėsia e punėdhėnėsit
      Neni 618


      Punėdhėnėsi ėshtė pėrgjegjės pėr dėmet e shkaktuara tė tretėve
      pėr fajin e punonjėsve qė janė nė shėrbim tė tij, gjatė ushtrimit
      tė detyrave qė u janė besuar prej tij.
      Personi juridik ėshtė pėrgjegjės pėr dėmin e shkaktuar nga
      organet e tij nė kryerjen e detyrave tė tyre.

      Neni 619

      Nė qoftė se njė person qė ushtron veprimtari nė kuadrin e
      detyrės tė njė tjetri dhe sipas udhėzimeve tė tij, pa qenė punonjės
      i tij, ėshtė pėrgjegjės pėr dėmin e shkaktuar gjatė kėsaj
      veprimtaria ndaj tė tretit.
      Personi tjetėr ėshtė gjithashtu pėrgjegjės ndaj tė tretit.

      Pėrgjegjėsia e pėrfaqėsuesit
      Neni 620


      Nė qoftė se veprimtaria e pėrfaqėsuesit nė ushtrimin e
      pushteteve qė i janė caktuar, sjell njė pėrgjegjėsi me faj ndaj njė
      tė treti, i pėrfaqėsuari ėshtė gjithashtu pėrgjegjės ndaj kėtij
      personi.

      Pėrgjegjėsia nga pėrdorimi i kafshėve
      Neni 621


      Pronari i njė kafshe ose ai qė e pėrdor atė ėshtė pėrgjegjės
      pėr dėmin e shkaktuar prej saj, pėrveē kur provon se ka patur
      kontrollin e sjelljes sė kafshės nga e cila ėshtė shkaktuar dėmi
      dhe nuk ka mundur ta mėnjanonte atė.

      Pėrgjegjėsia nga ushtrimi i njė veprimtarie tė rrezikshme
      Neni 622


      Personi qė kryen njė veprimtari tė rrezikshme nga natyra e saj
      ose nga natyra e sendeve tė pėrdorura dhe u shkakton dėm personave
      tė tjerė, detyrohet tė shpėrblejė dėmin, pėrveē kur provon se ka
      pėrdorur tė gjitha masat e pėrshtatshme e tė nevojshme pėr
      mėnjanimin e dėmit.

      Neni 623

      Pronari i njė ndėrtese ose i njė ndėrtimi ėshtė pėrgjegjės pėr
      dėmet e shkaktuara nga tė metat e ēdo ves tjetėr qė ka lidhje me
      ndėrtimin ose me mirėmbajtjen e tyre.
      Por pronari i ndėrtesės ose i ndėrtimit ka tė drejtė t'u
      kėrkojė persona ve pėrgjegjės ndaj tij, tė shpėrblejnė dėmet qė ka
      pėsuar.

      Pėrgjegjėsia pėr mjedisin
      Neni 624


      Personi qė me faj ka cėnuar mjedisin, duke e keqėsuar,
      ndryshuar ose dėmtuar atė, tėrėsisht ose pjesėrisht, detyrohet tė
      shpėrblejė dėmin e shkaktuar.

      Pėrgjegjėsia pėr dėmin jopasuror
      Neni 625


      Personi qė pėson njė dėm, tė ndryshėm nga ai pasuror, ka tė
      drejtė tė kėrkojė tė shpėrblehet kur:
      a) ka pėsuar njė dėmtim tė shėndetit ose ėshtė cėnuar nė
      nderin e personalitetit tė tij;
      b) ėshtė fyer kujtimi i njė tė vdekuri dhe kėrkohet nga
      bashkėshorti me tė cilin ka bashkėjetuar deri nė ditėn e vdekjes
      ose nga tė afėrmit e tij deri nė shkallėn e dytė, pėrveē kur fyerja
      ėshtė kryer kur i vdekuri ka qenė gjallė dhe i ėshtė njohur e
      drejta e shpėrblimit tė dėmit pėr fyerjen e bėrė.
      E drejta e parashikuar nė paragrafin e mėsipėrm ėshtė e
      patrashėgueshme.

      Pėrgjegjėsia solidare
      Neni 626


      Kur dėmi ėshtė shkaktuar nga shumė persona sė bashku, kėta
      pėrgjigjen ndaj tė dėmtuarit solidarisht.

      Padia e kthimit
      Neni 627


      Personi qė ka shpėrblyer dėmin ka tė drejtė tė kėrkoje nga
      secili shkaktar i dėmit pjesėn e tij nė pėrpjesėtim me shkallėn e
      fajėsisė tė secilit dhe tė tėrėsisė sė pasojave tė rrjedhura. Kur
      kjo nuk mund tė pėrcaktohet, prezumohet se shkalla e fajėsisė ėshtė
      e barabartė.
      Prindėrit ose kujdestarėt qė kanė paguar shpėrblimin e dėmit
      tė shkaktuar nga tė miturit ose nga personat tė cilėve u ėshtė
      hequr krejt zotėsia pėr tė vepruar, nuk kanė tė drejtė tė kėrkojnė
      nga kėta kthimin e shpėrblimit tė dėmit qė kanė paguar.

      KREU II
      PERGJEGJESIA QE RRJEDH NGA PRODUKTET

      A. Pėrgjegjėsia e prodhuesit

      Neni 628


      Prodhuesi ėshtė pėrgjegjės pėr dėmin e shkaktuar nga tė metat
      e produkteve tė tij, pėrveē kur:
      a) prodhuesi nuk ka vėnė nė qarkullim produktet;
      b) sæpas rrethanave tė vėrtetuara, vlerėsohet se tė metat qė
      kanė shkaktuar dėmin nuk ekzistonin nė kohėn e vėnies nė qarkullim
      tė produktit, ose ato kanė lindur mė vonė;
      c) produkti nuk ka qenė prodhuar pėr shitje ose ndonjė formė
      tjetėr shpėrndarje, me qėllim tė caktuar ekonomik tė prodhuesit, as
      edhe i prodhuar ose i shpėrndarė nė kuadrin e njė ndėrmarrjeje ose
      veprimtarie profesionale;
      d) tė metat janė rrjedhim i faktit se produkti ka qenė
      nėpėrputhje me rregullat e vėna nga organet publike;
      e) njohuritė shkencore e teknike nuk kanė mundur tė zbulojnė
      tė metat nė kohėn e vėnies nė qarkullim tė produktit;
      ė) ėshtė fjala pėr prodhimin e njė lėnde tė parė ose
      fabrikimin e njė pjese pėrbėrėse tė produktit, tė cilat nė formimin
      e produktit rezultojnė me tė meta, ose si rrjedhojė e udhėzimeve tė
      gabuara tė dhėna nga prodhuesi i produktit.

      Neni 629

      Pėrgjegjėsia e prodhuesit pakėsohet ose hiqet kur, sipas
      rrethanave, dėmi ėshtė shkaktuar si nga tė metat e produktit, ashtu
      edhe nga faji i personit tė dėmtuar ose tė njė personi, pėr tė
      cilin personi i dėmtuar ėshtė pėrgjegjės.
      Pėrgjegjėsia e prodhuesit nuk pakėsohet kur dėmi ėshtė rrjedhim i
      pėrbashkėt i tė metave tė produktit dhe sjelljes sė njė tė treti.

      Neni 630

      Njė send quhet se ėshtė me tė meta kur nuk jep sigurinė qė
      pritet prej tij, duke patur parasysh gjithė rrethanat e nė veēanti:
      a) paraqitjen e produktit;
      b) pėrdorimin e arsyeshėm qė pritet prej produktit;
      c) kohėn e vėnies nė qarkullim tė produktit.
      Produkti nuk mund tė quhet se ėshtė me tė meta duke u nisur
      nga fakti se njė produkt mė i perfeksionuar ėshtė vėnė nė qarkullim
      me vonė se ai.

      Neni 631

      "Produkt" nė kuptim tė kėtij Kodi quhet njė send i
      luajtshėmedhe sikur ai tė jetė trupėzuar nė njė send tė luajtshėm
      ose tė paluajtshėm, si dhe elektriciteti, duke pėrjashtuar
      produktet bujqėsore dhe produktet e rrjedhura nga gjuetia.
      Me produkte bujqėsore kuptohen prodhimet e tokės, tė
      blegtorisė dhe tė peshkimit, pėrveē kur kėto kanė pėsuar njė
      pėrpunim tė parė.
      "Prodhues" nė kuptimin e kėtij Kodi quhet prodhuesi i njė
      produkti tė pėrfunduar, tė njė lėnde tė parė ose fabrikuesi i njė
      pjese pėrbėrėse tė produktit, si dhe ēdo person tjetėr qė paraqitet
      si i tillė (prodhues), duke vėnė mbi produktin emrin e tij, markėn
      ose njė shėnjė tjetėr dalluese.
      Pa mėnjanuar pėrgjegjėsinė e prodhuesit, quhet si "prodhues"
      ēdo person qė importon njė produkt me qėllim shitjeje, dhėnieje me
      qira, leasingu, ose njė formė tjetėr shpėrndarjeje, nė kuadrin e
      veprimtarisė sė tij tregtare. Nė kėtė rast, pėrgjegjėsia e tij
      ėshtė e njėjtė me atė tė prodhuesit.

      Neni 632

      Kur prodhuesi nu k mund tė identifikohet, ēdo furnizues do tė
      konsiderohet si prodhues, pėrveē kur brenda njė afati tė arsyeshėm,
      ai i tregon personit tė dėmtuar identitetin e prodhuesit ose tė
      personit qė ka furnizuar produktin.

      Neni 633

      Kur, nė zbatim tė paragrafit tė parė tė nenit 628 tė kėtij
      Kodi, shumė persona janė pėrgjegjės pėr tė njėjtin dėm, secili prej
      tyre ėshtė pėrgjegjės pėr tė gjithė dėmin.

      Neni 634

      Padia pėr shpėrblimin e dėmit e ngritur kundėr prodhuesit, nė
      zbatim tė paragrafit tė parė tė nenit 628 tė kėtij Kodi,
      parashkruhet me kalimin e tre vjetėve duke filluar nga dita qė
      personi i dėmtuar ka patur ose duhej tė kishte patur dijeni pėr
      dėmin, tė metat dhe identitetin e prodhuesit.
      E drejta e personit tė dėmtuar kundėr prodhuesit pėr
      shpėrblimin e dėmit, sipas paragrafit tė parė tė nenit 628 tė kėtij
      Kodi, shuhet me kalimin e dhjetė vjetėve, nga dita qė prodhuesi ka
      vėnė nė qarkullim produktin qė ka shkaktuar dėmin.

      B. Publikimi mashtrues

      Neni 635


      Personi qė publikon ose shkakton bėrjen publike tė njė
      njoftimi lidhur me produktet ose shėrbimet, qė ofron vetė nė rastin
      e njė veprimtarie profesionale, ose tė njė ndėrmarrjeje, ose tė njė
      personi pėr tė cilin ai vepron, kryen njė veprim tė paligjshėm nė
      qoftė se njoftimi ėshtė mashtrues nė njė ose disa drejtime tė
      mėposhtme:
      a) natyra, pėrbėrja, sasia, cilėsia, karakteristikat ose
      pėrdorimet e mundshme;
      b) origjina, mėnyra ose data e prodhimit;
      c) madhėsia e prodhimit stok tė tij;
      ē) ēmimi ose metoda e llogaritjes sė tij;
      d) arsyeja ose qėllimi i ofertės speciale;
      dh) cilėsitė e atribuara, dėshmitė ose vlerėsime tė tjera tė
      bėra nga tė tretėt, ose deklarata tė lėshuara prej tyre,
      terminologjia shkencore ose profesionale e pėrdorur, tė dhėnat
      teknike ose statistikore;
      e) kushtet e lėvrimit tė produkteve, tė ushtrimit tė
      shėrbimeveose tė kryerjes sė pagesės;
      f) shtrirja, pėrmbajtja dhe kohėzgjatja e garancisė;
      g) identiteti, cilėsitė, kompetencat ose tagret e atij qė
      fabrikon ose ka fabrikuar produktet, qė ofron ato ose tė atij qė
      kryen shėrbim, qė drejton, mbikqyr ose ndihmon nė kėto veprimtari;
      gj) krahason me produkte dhe shėrbime tė tjera.

      Neni 636

      Personi qė ka vepruar nė mėnyrė tė paligjshme sipas dispozitės
      sė sipėrme, ėshtė pėrgjegjės pėr dėmin e shkaktuar, pėrveē kur
      provon se nuk ka faj pėr ardhjen e tij.

      Neni 637

      Kur publikimi mashtrues, i parashikuar prej nenit 635 tė kėtij
      Kodi, i ka shkaktuar ose rrezikon t'i shkaktojė dėm njė tjetri, me
      kėrkesėn e tij, gjykata urdhėron ndalimin e menjėhershėm tė tij dhe
      detyrimin e personit pėrgjegjės pėr tė kryer njė pėrgėnjeshtrim
      publik, nė mėnyrėn qė gjykata do ta gjejė tė pėrshtatshme.

      C. Konkurenca e pandershme

      Neni 638

      Nė varėsi tė dispozitave qė kanė lidhje me mbrojtjen e
      shėnjave dalluese dhe tė drejtave tė patentės, veprimet e
      konkurencės sė pandershme kryhen prej cilitdo qė:
      l. pėrdor emrat ose shėnjat dalluese tė cilat mund tė sjellin
      ngatėrresė me emrat dhe shėnjat dalluese tė pėrdorura ligjėrisht
      nga tė tjerė, ose imiton produktet e njė konkurenti ose kryen
      veprimetė cilat mund tė sjellin ngatėrresa me produktet dhe
      veprimtarinė e njė konkurenti;
      2. trajton si tė vetat cilėsitė e produkteve ose tė
      ndėrmarrjes sė konkurentit;
      3. pėrdor vetė drejtpėrsėdrejti ose tėrthorazi ēdo mjet tjetėr
      qė nuk pėrputhet me parimet e ndershmėrisė profesionale dhe mund tė
      dėmtojė veprimtarinė e tjetrit.

      Neni 639

      Vendimi qė vėrteton veprime tė konkurencės sė pandershme
      ndalon vazhdimin e tyre dhe pėrcakton masat e nevojshme me qėllim
      qė tė zhduken pasojat.
      Nė qoftė se kėto veprime janė kryer me faj, personi qė i ka
      kryer detyrohet tė shpėrblejė dėmin.

      KREU III
      SHPERBLIMI I DEMIT

      Neni 640

      Dėmi pasuror qė shpėrblehet pėrbėhet nga humbja e pėsuar dhe
      fitimi i munguar.
      Shpėrblehen gjithashtu shpenzimet e kryera nė mėnyrė tė
      arsyeshme pėr tė shmangur ose pakėsuar dėmin, ato qė kanė qenė tė
      nevojshme pėr tė pėrcaktuar pėrgjegjėsinė dhe masėn e dėmit, si dhe
      shpenzimet e arsyeshme tė kryera pėr tė siguruar shpėrblimin nė
      rrugė jashtėgjyqėsore.

      Neni 641

      Personi qė i ka shkaktuar tjetrit njė dėm nė shėndetin e tij,
      detyrohet ta shpėrblejė dėmin, duke patur parasysh humbjen ose
      pakėsimin e aftėsisė pėr punė tė tė dėmtuarit, shpenzimet qė janė
      bėrė pėr mjekimin e tij, si dhe shpenzime tė tjera qė kanė lidhje
      me dėmin e shkaktuar.

      Neni 642

      Masa e shpėrblimit tė dėmit mund tė ndryshojė nė tė ardhmen,
      nė varėsi tė pėrmirėsimit apo rėndimit tė shėndetit ose tė shtimit
      apo pakėsimit tė aftėsisė pėr punė tė tė dėmtuarit, nė krahasim me
      kohėn e caktimit tė shpėrblimit dhe tė ndryshimeve qė mund tė ketė
      pėsuar paga e tė dėmtuarit.

      Neni 643

      Kur ėshtė shkaktuar vdekja e njė personi, dėmi qė duhet tė
      shpėrblejė pėrbėhet nga:
      a) shpenzimet pėr ushqim e jetesė tė fėmijėve tė tij tė mitur,
      tė bashkėshortes dhe prindėrve tė paaftė pėr punė qė kanė qenė nė
      ngarkim tė tė vdekurit, plotėsisht ose pjesėrisht, si dhe tė
      personave qė banonin nė familjen e tė vdekurit dhe qė gėzonin prej
      tij tė drejtėn e ushqimit;
      b) shpenzimet e duhura pėr varrimin e tė vdekurit, nė masėn qė
      ato i pėrgjigjen rrethanave personale e familjare tė tė vdekurit.
      Personi qė ka shkaktuar dėmin mund tė kundrejtojė tė njėjtat
      mjete mbrojtėse qė do t'i kundrejtonte tė vdekurit.
      Gjykata, duke marrė parasysh tė gjitha rrethanat e ēėshtjes,
      mund tė vendosė qė shpėrblimi tė jepet nė natyrė, ose nė para,
      njėherėsh ose me kėste.

      Neni 644

      Kur personi qė ka kryer veprimin apo mosveprimin e paligjshėm
      krahas dėmit tė shkaktuar, ka patur edhe njė pėrfitim tė dukshėm,
      gjykata me kėrkesėn e palės sė dėmtuar duke patur parasysh natyrėn
      e dėmit, shkallėn e fajėsisė e rrethana tė tjera tė ēėshtjes mund
      tė llogarisė nė shpėrblimin e dėmit, tėrėsisht apo pjesėrisht
      pėrfitimin.

      Neni 645

      Kur shkaktohet vdekja ose dėmtimi i shėndetit tė njė personi
      qė fiton nga sigurimet shoqėrore, dėmi shpėrblehet nė mėnyrėn e
      caktuar me ligj.

      Neni 646

      Pėr njė person qė nuk ka qenė nė marrėdhėnie pune ose nuk ka
      qenė i siguruar, masa e shpėrblimit tė dėmit tė rrjedhur nga vdekja
      ose dėmtimi i shėndetit, caktohet nga gjykata nė bazė tė pagės qė
      merr njė punonjės i asaj kategorie me tė cilėn mund tė barazohet
      edhe puna qė kryente ose mund tė kryente i dėmtuari.

      Neni 647

      I mituri i dėmtuar, kur mbush moshėn gjashtėmbėdhjetė vjeē dhe
      nuk ka pagė nga puna e tij, ka tė drejtė qė nė vend tė shpėrblimit
      qė merr pėr jetesė, tė kėrkojė tė shpėrblehet pėr humbjen e
      aftėsisė sė tij pėr punė me pagėn mesatare tė njė punonjėsi, sipas
      kritereve tė nenit 646 tė kėtij Kodi.
      Me mbushjen e moshės tetėmbėdhjetė vjeē ka tė drejtė qė nėvend
      tė shpėrblimit qė merr, tė kėrkojė tė shpėrblehet me pagėn mesatare
      tė njė punėtori tė asaj kategorie qė do tė kishte fituar ose duhej
      tė kishte fituar po tė mos ishte shkaktuar dėmtimi i shėndetit.

      TITULLI V
      GJERIMI I PUNEVE TE TE TJEREVE

      Neni 648

      Personi qė, pa qėnė i detyruar, merr pėrsipėr me ndėrgjegje
      dhe pėr njė qėllim tė arsyeshėm gjerimin e punėve ose interesave tė
      tjetrit, ėshtė i detyruar ta vazhdojė atė derisa personi i
      interesuar tė jetė nė gjendje tė kujdeset vetė.

      Neni 649

      Personi i interesuar duhet tė pėrmbushė detyrimet qė gjeruesi
      ka marrė pėrsipėr nė emėr tė tij, tė pėrjashtojė gjeruesin nga
      detyrimet qė ka marrė nė emėr tė vet dhe t'i paguajė atij
      shpenzimet e nevojshme e tė dobishme qė nga dita qė janė bėrė dhe,
      kur ėshtė rasti, t'i shpėrblejė edhe dėmin qė mund tė ketė pėsuar
      si rrjedhim i gjerimit, por me kusht qė veprimet e kryera nga
      gjeruesi, tė mos kenė qėnė ndaluar nga personi i interesuar.
      Kur gjeruesit, pėrveē gjerimit tė punėve, i ėshtė dashur pėr
      kėtė qėllim tė ushtrojė njė profesion, ka tė drejtė tė shpėrblehet
      nė pėrputhje me ēmimet ose tarifat e caktuara pėr aktivitete tė
      tilla.

      Neni 650

      Gjeruesi ka tė drejtė tė kryejė veprime juridike nė emėr tė
      personit tė interesuar, nė masėn qė interesi i kėtij tė
      funditplotėsohet nė mėnyrė tė pėrshtatshme.

      Neni 651

      Gjeruesi u nėnshtrohet detyrimeve tė njėjta qė rrjedhin nga
      njė kontratė porosie.
      Gjykata, duke marrė parasysh rrethanat tė cilat kanė ndikuar
      tek gjeruesi pėr tė marrė pėrsipėr gjerimin, mund tė pakėsojė
      dėmshpėrblimin pėr dėmin qė ėshtė shkaktuar pėr faj tė tij.

      Neni 652

      Personi i interesuar, me anė miratimi tė veprimtarisė tė
      gjeruesit, mund tė tėrheqė tė drejtėn e tij pėr tė kėrkuar
      dėmshpėrblim nga gjeruesi, sipas dispozitės sė mėsipėrme. Pėr kėtė
      qėllim personit tė interesuar duhet t'i jepet njė afat i arsyeshėm.

      TITULLI VI
      PAGIMI I PADETYRUAR


      Neni 653

      Cilido qė ka bėrė njė pagim tė padetyruar, ka tė drejtė tė
      kėrkojė kthimin e asaj qė ka paguar, si dhe tė gėzojė frytet dhe
      kamatat nga dita e pagimit, nėse personi qė ka marrė pagesėn ėshtė
      nė keqbesim, dhe nga dita e kėrkesės pėr kthim, kur personi ėshtė
      nė mirėbesim.

      Neni 654

      Personit qė ka paguar detyrimin e nj ė tjetri duke besuar
      seishte debitor, nė bazė tė njė lajthitjeje tė kryer pa faj, mund
      t'i kthehet ajo qė ka paguar, me kusht qė kreditori tė mos jetė
      privuar nė mirėbesim prej titullit dhe garancive tė kredisė.
      Kthimi i pagesės duhet tė shoqėrohet me frytet dhe kamatat, nė
      kushtet e parashikuara nė dispozitat e mėsipėrme.


      TITULLI VII
      BEGATIMI PA SHKAK

      Neni 655

      Personi qė, pa shkak tė ligjshėm, ka fituar ose ka kursyer
      diēka nė dėm tė njė personi tjetėr, detyrohet tė shpėrblejė kėtė tė
      fundit pėr humbjet pasurore qė ka pėsuar, brenda caqeve tė
      begatimit.

      Neni 656

      Kur begatimi pa ndonjė shkak tė ligjshėm ka pėr objekt njė
      send tė caktuar, personi qė e ka marrė atė, duhet ta kthejė nė
      natyrė, sė bashku me tė ardhurat qė ka nxjerrė ose duhet tė nxirrte
      dhe ka tė drejtė tė kėrkojė pagimin e shpenzimeve qė ka bėrė, sipas
      dispozitave pėr kėrkimin e sendit nga poseduesi i paligjshėm.

      Neni 657

      Nuk mund tė kėrkohet kthimi i asaj qė personi ka
      dhėnėvullnetarisht pėr ekzekutimin e njė detyrimi, i cili,
      megjithėse i pakėrkueshėm, nuk ėshtė i pavlefshėm.

      Neni 658

      Padia pėr begatimin pa shkak nuk mund tė ngrihet kur i
      dėmtuari mund tė ngrejė njė tjetėr padi pėr tė kėrkuar shpėrblimin
      e dėmit tė pėsuar.

      PJESA V
      KONTRATAT

      TITULLI I
      KONTRATAT NE PERGJITHESI

      KREU I
      DISPOZITA PARAPRAKE

      Pėrmbajtja e kontratės
      Neni 659

      Kontrata ėshtė veprimi juridik me anė tė sė cilės njė ose disa
      palė krijojnė, ndryshojnė ose shuajnė njė marrėdhėnie juridike.

      Neni 660

      Palėt nė kontratė pėrcaktojnė lirisht pėrmbajtjen e saj,
      brenda kufijve tė vendosura nga legjislacioni nė fuqi.

      Kontrata me detyrime tė njėanshme e tė dyanshme
      Neni 661

      Kontrata ėshtė me detyrim tė njėanshėm, kur njėra palė merr
      pėrsipėr detyrime ndaj palės tjetėr pa patur kjo e fundit ndonjė
      detyrim ndaj saj.

      Neni 662

      Kontrata ėshtė me detyrime tė dyanshme, kur palėt detyrohen
      reciprokisht ndaj njėra tjetrės.

      Konditat e nevojshme pėr lidhjen dhe vlefshmėrinė e kontratės
      Neni 663

      Konditat e nevojshme pėr qėnien e kontratės janė: pėlqimi i
      palės qė merr pėrsipėr detyrimin, shkaku i ligjshėm nė tė cilin
      mbėshtetet detyrimi, objekti qė formon lėndėn e kontratės dhe forma
      e saj e kėrkuar nga ligji.

      Lidhja e kontratės
      Neni 664


      Kur kontrata pėrmban vetėm detyrimin e propozuesit, pritėsi
      mund ta refuzojė propozimin brenda afatit tė caktuar, ose qė rrjedh
      nga natyra e marrėveshjes. Nė mungesė tė njė refuzimi tė tillė,
      kontrata quhet e lidhur.

      Neni 665

      Personi qė propozon pėrfundimin e njė kontrate ėshtė i lidhur
      me propozimin, pėrveē kur kjo lidhje ėshtė pėrjashtuar. Kur
      propozimi refuzohet ose nuk pranohet nė afatin e caktuar, quhet
      irėnė.
      Kur nuk ėshtė caktuar afat, propozuesi ėshtė i lidhur me
      propozimin e bėrė, gjer nė kohėn qė zakonisht apo sipas rrethanave,
      ėshtė e nevojshme qė kėtij t'i arrijė pėrgjigjja e palės tjetėr.

      Neni 666

      Propozimi pėr tė lidhur njė kontratė, qė i bėhet njė personi
      tė pranishėm, pa iu caktuar njė afat pėr pranimin, e humbet fuqinė
      e tij, nė qoftė se personi i pranishėm nuk e pranon propozimin
      menjėherė.

      Neni 667

      Kur propozuesi ka caktuar njė afat pėr pranimæn, ėshtė e
      nevojshme qė pėrgjigjja tė vijė brenda afatit.
      Propozuesi mund ta quajė tė vlefshėm pranimin e vonuar, por
      duhet tė njoftojė menjėherė palėn tjetėr.
      Kur pranimi ėshtė dėrguar nė kohė, por i ka mbritur
      propozuesit me vonesė dhe ky nuk dėshiron tė jetė i lidhur me atė,
      duhet tė njoftojė nė ēast pranuesin.

      Neni 668

      Propozimi pėr tė lidhur njė kontratė e humbet fuqinė e tij, nė
      qoftė se propozuesi njofton palėn tjetėr, para se asaj t'i ketė
      arritur propozimi, se e ka tėrhequr atė.
      Ky rregull vlen edhe pėr tėrheqjen e pranimit nga pala tjetėr.

      I love you daddy
      :flamuri:

      Comment

      What's Going On

      Collapse

      There are currently 160 users online. 8 members and 152 guests.

      Most users ever online was 7,146 at 06:56 on 08-03-2018.

      Working...
      X