Announcement

Collapse
No announcement yet.

Kodi i Punes

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Kodi i Punes

  L I G J
  Nr.8085, datė 13.3.1996,

  PĖR DISA NDRYSHIME NĖ LIGJIN NR. 7961, DATĖ 12.7.1995 “KODI I PUNĖS I REPUBLIKĖS
  SĖ SHQIPĖRISĖ”

  Nė mbėshtetje tė nenit 16 tė ligjit nr. 7491, datė 29.4.1991 “Pėr dispozitat
  kryesore kushtetuese”, me propozimin e Kėshillit tė Ministrave,

  Kuvendi Popullor
  i Republikės sė Shqipėrisė

  V E N D O S I:

  Neni 1

  Nė ligjin nr.7961, datė 12.7.1995 “Kodi i Punės i Republikės sė Shqipėrisė”, nė
  nenin 3, paragrafi 2 ndryshohet si vijon:
  Fjalėt “ligji i vendit ku ndodhet qendra e personit juridik” zėvendėsohen me
  fjalėt “ligji i vendit ku ndodhet qendra e punės”.
  Nė paragrafin 5, fjalia e parė ndryshohet: “Kjo zgjedhje nuk mund ta privojė
  punėmarrėsin nga mbrojtja qė i sigurojnė atij dispozitat urdhėruese tė ligjit,
  qė do tė jetė i zbatueshėm nė mungesė tė zgjedhjes”.

  Neni 2

  Nė nenin 6, paragrafi 2, fjalėt “Nė masėn qė ato janė tė zbatueshme sipas
  dispozitave tė kėtij kodi” zėvendėsohen me “por tė zbatuara pas kėsaj hyrjeje nė
  fuqi tė kėtij Kodi”.
  Shtohet paragrafi 4 si vijon:
  “Kėshilli i Ministrave mund tė vendosė qė dispozitat e kėtij kodi lidhur me
  mbrojtjen e shėndetit dhe tė sigurisė tė vihen nė jetė nė mėnyrė progresive,
  gjatė njė periudhe tė kufizuar nė disa ndėrmarrje tė pėrcaktuara me vendim tė
  Kėshillit tė Ministrave; kėto ndėrmarrje do t’u nėnshtrohen dispozitave tė
  veēanta”.

  Neni 3

  Nė nenin 7 shtohet titulli “Kompetenca tokėsore”.
  Nė paragrafin e dytė fjalėt “padia mund tė ngrihet edhe nė vendin ku ndodhet
  qendra e personit juridik” zėvendėsohen me fjalėt “Vendi ku ndodhet qendra e
  punės”.
  Nė paragrafin e tretė fjala “para” zėvendėsohet me fjalėn “pas”.

  Neni 4

  Nė nenin 8, paragrafi i tretė , shkronja “a” fjalėt “ligji mbi shėrbimin
  ushtarak tė detyrueshėm ose qė lidhen me punime tė karakterit tė mirfilltė
  ushtarak” zėvendėsohen me fjalėt “ligji pėr Forcat e Armatosura tė Republikės sė
  Shqipėrisė, tė cilat lidhen me punime tė karakterit tė mirfilltė ushtarak”.

  Neni 5

  Nė nenin 9, paragrafi i dytė termi “kombėsi” zėvendėsohet me “origjinė
  kombėtare”.
  Nė paragrafin e tretė termi “ditėpunėn” zėvendėsohet me “disiplinėn”.

  Neni 6

  Nė nenin 11, paragrafi i tretė, fjalėt “Ēdo dispozitė qė del jashtė kuadrit tė
  plotėsimit dhe zbatimit tė kėtij kodi, ėshtė e pavlefshme” zėvendėsohet me
  fjalėt “Ēdo dispozitė qė shkel njė dispozitė tė njė shkalle mė tė lartė, ėshtė e
  pavlefshme.”.

  Neni 7

  Neni 12 ndryshohet si vijon:
  “Kontrata e punės ėshtė marrėveshje mes punėmarrėsit dhe punėdhėnėsit, ku
  punėmarrėsi merr pėrsipėr tė ofrojė shėrbimet e tij pėr njė kohėzgjatje tė
  caktuar ose tė pacaktuar, nė kuadrin e organizimit dhe tė urdhėrave tė njė
  personi tjetėr, tė quajtur punėdhėnės; ky i fundit merr pėrsipėr tė paguajė njė
  shpėrblim.”.

  Neni 8

  Nė nenin 16 termi “Agjenti qė ėshtė i pavarur” zėvendėsohet me termin “agjenti
  tregtar” nė titull, si dhe nė tė tre paragrafėt.

  Neni 9

  Nė nenin 18 titulli “Dispozita pėr tė vetėpunėsuarit” zėvendėsohet me “Dispozita
  pėr kontratat e veēanta”.

  Neni 10

  Nė nenin 19 paragrafi i tretė ndryshohet si vijon: “Veprimtaria private e
  ndėrmjetėsimit nė punė pėr qėllime fitimi i nėnshtrohet tė njėjtave rregulla qė
  pėrcakton Kėshilli i Ministrave pėr ushtrimin e veprimtarisė shtetėrore tė
  ndėrmjetėsimit nė punė”.

  Neni 11

  Nė nenin 20 paragrafi i dytė ndryshohet si vijon: “Personat e pėrmendur nė
  shkronjėn “b” tė kėtij neni ushtrojnė tė drejtat dhe pėrmbushin detyrimet qė
  rrjedhin nga kontrata si gjithė punėmarrėsit e tjerė dhe kanė tė drejtė ta
  zgjidhin kėtė kontratė”.

  Neni 12

  Nė nenin 21, paragrafi i dytė, fjalėt “... dhe nėn urdhrat e tij kundrejt njė
  pagese” zėvendėsohen me “... dhe nėn urdhrat e tij dhe qė nė bazė tė kėtyre
  rrethanave kryhet vetėm kundrejt pagesės”.
  Shtohet paragrafi i pestė me kėtė pėrmbajtje:
  “Informacioni lidhur me elementėt e parashikuara nė paragrafin e tretė shkronja
  “f”, “g”, “h” dhe “i”, nė rast nevoje, jepet me anė referencash ndaj dispozitave
  tė kodit, tė vendimeve tė Kėshillit tė Ministrave ose tė njė kontrate
  kolektive”.

  Neni 13

  Nė nenin 22 paragrafi i dytė ndryshohet si vijon:
  “Nuk ėshtė i vlefshėm zotimi i punėmarrėsit pėr t’i siguruar punėdhėnėsit njė
  zėvendėsues, kur ai nuk ėshtė i detyruar tė punojė si pasojė e zbatimit tė kėtij
  kodi”.

  Neni 14

  Nė nenin 23 paragrafi i parė ndryshohet si vijon:
  “Punėmarrėsi respekton udhėzimet e pėrgjithshme dhe tė veēanta qė jep
  punėdhėnėsi”.

  Neni 15

  Nė nenin 24, paragrafi i parė, fjalėt “kryhen sipas rregullave tė caktuara”
  zėvendėsohet me fjalėt “kryhen me kujdes”.

  Neni 16

  Neni 27, paragrafi i katėrt, fjalėt “punėdhėnėsi bėn tė njėjtin gabim nė
  organizimin dhe kontrollin e punės” zėvendėsohen me fjalėt “punėdhėnėsi, nė
  organizimin dhe kontrollin e punės, bėn tė njėjtin gabim qė lidhet me shkaktimin
  e dėmit”.

  Neni 17

  Nė nenin 29 paragrafi i dytė bėhet:
  “Gjykata mund tė zvogėlojė, njė ndalim tė tepruar (pėr tė bėrė konkurrencė),
  duke pasur parasysh tė gjitha rrethanat; ajo mban parasysh nė mėnyrė tė drejtė
  masėn e shpėrblimit tė derdhur nga punėdhėnėsi, nėse kjo e tejkalon minimumin e
  parashikuar nė nenin paraardhės”.

  Neni 18

  Neni 31 paragrafi i tretė ndryshohet si vijon:
  “Kur shkelja gjobitet, gjykata mund tė ulė masėn e gjobės, kur ajo e ēmon si
  shumė tė tepruar, duke pasur parasysh tė gjitha rrethanat”.
  Nė paragrafin e katėrt pas fjalėve “punėdhėnėsi mund tė kėrkojė” shtohen fjalėt
  “kur ai e ka parashikuar shprehimisht kėtė tė drejtė me shkrim”.

  Neni 19

  Nė nenin 41, paragrafi i dytė, fjala “vėrejtjet” zėvendėsohet me “akte ligjore
  dhe nėnligjore”.
  Neni 20

  Nė nenin 52 fjala “garantimi” zėvendėsohet me fjalėn “grasatimi”.

  Neni 22

  Nė nenin 58 paragrafi i parė ndryshohet si vijon:
  “Skelat ose platformat e punės tė mbrojtura nė mėnyrė tė pėrshtatshme duhet tė
  zėvendėsohen pėr ēdo punė qė paraqet rrezikshmėri, nėse kryhet me shkallė ose
  mjete tė tjera”.

  Neni 23

  Nė nenin 61 paragrafi i parė ndryshohet si vijon:
  “Dyshemeja e instalimeve tė punės dhe e zonave tė qarkullimit duhet tė jetė e
  niveluar mirė dhe tė mos ketė asnjė tė ēarė, tė dalė ose pengesė, qė mund tė
  bėhet shkak pėr rrėzimin e punėmarrėsve, funksionimin normal tė mjeteve
  lėvizėse, pajisjeve ose instalimeve”.

  Neni 24

  Nė nenin 63 shtohen fjalėt “dhe tė proceseve tė punės”.

  Neni 25

  Neni 86 paragrafi i dytė bėhet:
  “Punėmarrėsi gėzon tė drejtėn e pagės nė ditėt e festave zyrtare. Kur dita e
  festės zyrtare bie tė djelėn, pushimi shtyhet ditėn e hėnė”.

  Neni 26

  Neni 87 ndryshohet si vijon:
  “Puna e kryer ditėn e diel ose nė ditėt e festave zyrtare kompensohet me njė
  shtesė page jo mė pak se 25 pėr qind ose njė pushim tė barabartė me kohėzgjatjen
  e punės sė kryer, i cili jepet njė javė para ose pas kryerjes sė saj”.

  Neni 27

  Nė nenin 90 titull dhe nė gjithė nenin shprehja “Kohėzgjatja maksimale e orėve
  shtesė” ndryshohet nė “Numri maksimal i orėve shtesė”.

  Neni 28

  Neni 94 paragrafi i parė ndryshohet si vijon:
  “Paga qė paguhet pėr lejen vjetore, ėshtė ajo qė punėmarrėsi do tė pėrfitonte
  sikur tė mos kryente lejen. Kėsaj page i shtohet njė shpėrblim i drejtė qė i
  pėrgjigjet pjesės sė pagės sė pėrfituar nė natyrė; Kėshilli i Ministrave
  pėrcakton kriteret e pėrllogaritjes sė kėsaj page”.

  Neni 29

  Nė nenin 99 fjalėt “tė miturit nga mosha 14-18 vjeē” zėvendėsohen me fjalėt “tė
  miturit nga 14-16 vjeē”.

  Neni 30

  Nė nenin 101 shtohet titulli “Puna e natės”.

  Neni 31

  Nė nenin 105, paragrafi i dytė fjalėt “qė parashikohet nė nenin 100”
  zėvendėsohen me fjalėt “qė parashikohet nė nenin 104”.

  Neni 32

  Nė nenin 110, paragrafi i dytė fjalėt “(pagė nė njėsi, nė detyrė, ose me
  porosi)” zėvendėsohen me fjalėt “(pagė nė njėsi, nė detyrė, ose me komision)”.

  Neni 33

  Neni 114 paragrafi i dytė ndryshohet si vijon:
  “Megjithatė, kur ai paguan njė shpėrblim vjetor tre vjet rresht pa rezerva tė
  shprehura, punėdhėnėsi ėshtė i detyruar tė vazhdojė pagimin edhe nė tė ardhmen.
  Nė kėtė rast, me pėrjashtim tė rezervave tė shprehura nga ana e punėdhėnėsit,
  nėse marrėdhėniet e punės pėrfundojnė pėrpara momentit tė pėrfitimit tė
  shpėrblimit, ky jepet pėrpjestimisht me kohėn e punės sė kryer”.

  Neni 34

  Neni 117 paragrafi i parė ndryshohet si vijon:
  “Punėdhėnėsi zbret nga paga e punėmarrėsit tatimin mbi tė ardhurat dhe
  kontributin e sigurimeve shoqėrore shėndetėsore tė parashikuara me ligj, me akte
  nėnligjore, me kontrata kolektive ose me kontrata individuale”.

  Neni 35

  Neni 118, paragrafi i parė, fjalia e parė ndryshohet si vijon:
  “Paga paguhet nė monedhė shqiptare, me pėrjashtim tė rasteve kur parashikohet
  ndryshe nga marrėveshja ndėrmjet palėve”.

  Neni 36

  Nė nenin 120 fjala “taksė” zėvendėsohet me fjalėn “pėrqindja”.

  Neni 37

  Neni 122 paragrafi i parė ndryshohet si vijon:
  “Ėshtė e pavlefshme dhėnia dhe lėnia peng e pagave tė ardhshme, me pėrjashtim tė
  rasteve kur punėmarrėsi duhet tė zbatojė njė vendim gjyqėsor, i cili nuk duhet
  tė prekė minimumin jetik”.
  Nė paragrafin e dytė fjalėt “me pėrjashtim tė rasteve tė ndalimeve nga paga”
  zėvendėsohen me fjalėt “nėse preket minimumi jetik”; nė fjalinė e dytė tė kėtij
  paragrafi fjala “detyrimet” zėvendėsohet me fjalėn “kreditė”.

  Neni 38

  Nė nenin 126, paragrafi i dytė, shtohet fjalėt nė fillim:
  “Kontrata kolektive e punės ose kontrata e shkruar mund tė...”.

  Neni 39

  Nė nenin 127, paragrafi i dytė, shtohen fjalėt nė fund “si dhe dėmshpėrblimi
  pėr autorizimin”.

  Neni 40

  Nė nenin 129 titulli “Refuzimi i pagesės” bėhet “Refuzimi pėr tė dhėnė punė”.

  Neni 41

  Neni 137, paragrafi i dytė ndryshohet si vijon:
  “Kur njė punėdhėnės vė nė dispozicion tė njė punėdhėnėsi tjetėr punėmarrėsin e
  tij, punėdhėnėsi i parė ėshtė i detyruar t’i sigurojė punėmarrėsit tė njėjtat
  kushte pune me ato qė u ka siguruar punėdhėnėsi i dytė punėmarrėsve tė tij qė
  kryejnė tė njėjtėn punė”.

  Neni 42

  Nė nenin 138 titulli “Mbrojtja e tė drejtave” ndryshohet “Ruajtja e tė
  drejtave”.
  Nė paragrafin e dytė tė kėtij neni fjalėt “transferuesi i tė drejtave pėrgjigjet
  ndaj atij qė i merr kėto tė drejta” zėvendėsohet me fjalėt “transferuesi i tė
  drejtave pėrgjigjet krahas atij qė i merr kėto tė drejta”.

  Neni 43

  Neni 144 paragrafi i dytė ndryshohet si vijon:
  “Punėdhėnėsi, gjatė kėsaj bisede, i parashtron punėmarrėsit arsyet e vendimit tė
  parashikuar pėr t’u marrė dhe i jep atij mundėsi pėr t’u shprehur”.

  Neni 44

  Nė nenin 146, nė fund tė paragrafit tė dytė shtohet fjalia: “Nė rastin kur
  motivi abuziv ėshtė zbuluar pas kalimit tė kėtij afati, punėmarrėsi duhet tė
  ngrejė padinė brenda 30 ditėve nga dita e zbulimit tė kėtij motivi”.

  Neni 45

  Nė nenin 162 paragrafi i parė, fjalia e dytė ndryshohet: “kjo e fundit zbatohet
  ndaj gjithė punėmarrėsve tė punėdhėnėsit, anėtarė ose jo tė organizatės
  sindikale kontraktuese”.
  Paragarafi i katėrt ndryshohet si vijon: “Me urdhėr tė ministrit tė Punės,
  efektet e kontratės kolektive tė punės mund tė shtrihen te gjithė punėdhėnėsit e
  degės, kur punėdhėnėsit e lidhur nga kontrata kolektive punėsojnė tė paktėn
  gjysmėn e punėmarrėsve tė degės. Procedurat rregullohen me vendim tė Kėshilllit
  tė Ministrave”.

  Neni 46

  Nė nenin 164, paragrafi i parė, fjalėt “... ministri i Punės ose organi
  administrativ i autorizuar prej tij, me kėrkesėn e tė dyja palėve, organizon
  njė votim tė fshehtė”, zėvendėsohen me fjalėt “... ministri i Punės, ose organi
  administrativ i autorizuar prej tij, me kėrkesėn e palės sė interesuar,
  organizon njė votim tė fshehtė”.

  Neni 47

  Neni 165 paragrafi i parė ndryshohet si vijon:
  “Kur pėrfaqėsueshmėria e organizatės ose organizatave nuk ėshtė kundėrshtuar ose
  kur njė organizatė a grup-organizatash ėshtė njohur si pėrfaqėsues me rastin e
  njė votimi tė organizuar nga Ministria e Punės, punėdhėnėsi ose organizata e
  punėdhėnėsve ėshtė e detyruar tė presė palėn kėrkuese tė bisedimeve brenda dy
  javėve nga marrja e kėrkesės ose, nė rast votimi, nga shpallja e rezultateve nga
  ministri i Punės; palėt duhet tė bisedojnė nė mirėbesim mbi lidhjen e
  kontratės”.

  Neni 48

  Neni 169 paragrafi i tretė ndryshohet si vijon:
  “Detyrimi i paqes sė punės sipas paragrafit tė dytė tė kėsaj dispozite zbatohet
  nga ēdo organizatė profesionale kontraktuese ose jo, nė fushėn e zbatimit
  territorial e profesional tė kontratės kolektive dhe nga ēdo person i lidhur me
  kėtė tė fundit”.

  Neni 49

  Nė nenin 176 titulli ndryshohet “Organizata profesionale”.

  Neni 50

  Neni 182 ndryshohet si vijon:
  “Ēdo organizatė punėmarrėsish e njohur si person juridik mund t’i drejtohet
  gjykatės pėr mbrojtjen e interesave tė secilit prej anėtarėve tė saj, pėr tė
  arritur zbatimin nga punėdhėnėsi tė dispozitave tė ligjit, kontratės kolektive
  ose individuale tė punės”.

  Neni 51

  Neni 188 ndryshohet si vijon:
  “Me konflikt kolektiv kuptohet ēdo konflikt ndėrmjet disa punėmarrėsish, njė ose
  disa organizata punėmarrėsish, nga njėra anė, dhe njė ose disa punėdhėnėsish ose
  njė ose disa organizata punėdhėnėsish, nga ana tjetėr”.

  Neni 52

  Nė nenin 190, paragrafi i katėrt ndryshohet si vijon:
  “Zyra Kombėtare e Pajtimit mund tė vendosė tė mblidhet jashtė Tiranės”.

  Neni 53

  Neni 191 paragrafi i parė ndryshohet si vijon:
  “Konfliktet qė lidhen me interpretimin ose zbatimin e ligjit, shqyrtohen nė
  pėrgjithėsi nga gjykata. Megjithatė, nėse rrethanat e pėrligjin njė gjė tė
  tillė, kryetari i Zyrės sė Pajtimit mund tė pranojė kėrkesėn qė konflikti
  ndėrmjet dy ose disa organizatave tė punėmarrėsve dhe dy ose disa organizatave
  tė punėdhėnėsve tė shqyrtohet nga Zyra. Ēdo palė ruan tė drejtėn t’i drejtohet
  gjykatės”.

  Neni 54

  Nenin 194, paragrafi i dytė ndryshohet si vijon:
  “Me kėrkesė tė motivuar tė njėrės nga palėt, vetėm kryetari i Zyrės sė Pajtimit
  njihet me provat qė kjo palė ka paraqitur; mė pas ai ua komunikon ato, pėr aq sa
  e gjykon tė arsyeshme, anėtarėve tė tjerė tė Zyrės sė Pajtimit”.

  Neni 55

  Neni 195, paragrafi i dytė ndryshohet si vijon:
  “Pasi shqyrton konfliktin, Zyra e Pajtimit i paraqet palėve njė propozim
  ndėrmjetėsimi, i cili mund tė shpallet prej saj”.

  Neni 56

  Nė nenin 200, paragrafi i katėrt, fjala “ose” zėvendėsohet me fjalėn
  “domethėnė”.

  Neni 57

  Nė nenin 202 bėhen kėto ndryshime:
  Paragrai i parė ndryshohet si vijon: “Shkelja e neneve 9, 10, 39 (paragrafi i
  parė), 40, 41, 43, 44 (paragrafi i dytė), 69, 75, 98, 100, 101, 103, 108,
  184-186 tė parashikuar nė kėtė kod, dėnohen me gjobė deri nė pesėdhjetėfishin e
  pagės minimale mujore”.
  Paragrafi i dytė ndryshohet si vijon: “Shkelja e neneve 21 (paragrafi i tretė
  dhe i katėrt)32 paragrafi i tretė, 33, 34, 36, 38, 42, 70-74, 78 (paragrafi i
  dytė, i tretė dhe i katėrt), 79 (paragrafi i dytė), 80 (paragrafi i dytė), 81,
  83 (paragrafi i dytė), 84-87, 90 (paragrafi i dytė dhe i tretė), 91-96, 111,
  116, 119 (paragrafi i parė), 139, 148 (paragrafi i dytė - i gjashtė), 165
  (paragrafi i parė dhe i dytė) 167, 193 tė kėtij kodi dėnohen me gjobė deri nė
  tridhjetėfishin e pagės minimale mujore”.
  Paragrafi i tretė ndryshohet si vijon: “Shkelja e neneve 26 (paragrafi i
  katėrt), 44 (paragrafi i parė) dhe 49 (paragrafi i katėrt) dėnohen me gjobė deri
  nė njėzet fishin e pagės minimale mujore”.
  Nė paragrafin e pestė, fjalia e dytė, fjalėt “dhe nė dėm...” zėvendėsohen me
  fjalėt “ose nė dėm”.
  Paragrafi i gjatė ndryshohet si vijon: “Punėdhėnėsi ėshtė pėrgjegjės solidar pėr
  pagimin e gjobės, kur shkelja ėshtė kryer nga njė person i ngarkuar prej tij pėr
  ta pėrfaqėsuar nė ndėrmjarrje”.

  Neni 58

  Ky ligj hyn nė fuqi 15 ditė pas botimit nė Fletoren zyrtare.

  Shpallur me dekretin nr.1425, datė 26.3.1996 tė Presidentit tė Republikės sė
  Shqipėrisė, Sali Berisha

What's Going On

Collapse

There are currently 130 users online. 0 members and 130 guests.

Most users ever online was 7,146 at 06:56 on 08-03-2018.

Working...
X