Announcement

Collapse
No announcement yet.

Fondacionet

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Fondacionet

  Mėnyra e krijimit
  Neni 54(Ndryshuar me ligjin nr. 8781, datė 3.5.2001)[/B]

  Fondacioni ėshtė person juridik pa anėtarėsi qė ka pėr objekt arritjen e njė qėllimi tė ligjshėm me anė tė destinimit tė pasurisė nė tė mirė dhe interes tė publikut.

  Neni 55(Ndryshuar paragrafi i parė me ligjin nr. 8781, datė 3.5.2001)

  Fondacionet krijohen nga persona fizikė ose juridikė me aktnotetial ose me testament. Akti pėr krijimin e fondacionit, mekėrkesė tė themeluesve tė tij, regjistrohet nė gjykatė.Nė aktin e krijimit pėrcaktohen sidomos emrat e themeluesve,qėllimi i fondacionit, pėrbėrėsit e pasurisė (para, letra me vlerė, ose sende tė luajtshme dhe tė paluajtshme), burimet dhe mėnyra efinancimit, organet drejtuese, kompetencat e tyre, si dhe emrat e anėtarėve tė administratės.

  Neni 56(Ndryshuar me ligjin nr. 8781, datė 3.5.2001)

  Fondacioni fiton cilėsinė e personit juridik qė nga dita e regjistrimit nė gjykatė. Deri nė ditėn e regjistrimit, themeluesit e fondacionit ose ekzekutori i testamentit mund tė kryejnė veprimet qė janė tė nevojshme pėr themelimin dhe pėrmbushjen e kushteve pėr regjistrimin e tij.

  Neni 56/1(Shtuar me ligjin nr. 8781, datė 3.5.2001)

  Fondacioni ka tė drejtė tė ketė nė pronėsi pasuri tė luajtshme dhe tė paluajtshme, tė realizojė tė ardhura nėpėrmjet administrimit tė kėtyre pasurive, si dhe ushtrimit tė veprimtarive tė tjera, nė pėrputhje me ligjin dhe qėllimin e objektin e veprimtarive tė parashikuara nė statutin e fondacionit.Tė ardhurat e realizuara nga fondacioni duhet tė pėrdoren vetėm pėr realizimin e veprimtarive qė parashikohen nė qėllimin dhe objektin e veprimtarisė sė parashikuar nė statutin e tij.Nuk lejohet qė fondacioni tė kryejė veprimtari fitimprurėse.

  Neni 57

  Akti pėr krijimin e fondacionit mund tė shfuqizohet nga themeluesit para regjistrimit ose kur ende nuk ka filluar veprimtarinė pėrkatėse.Akti i krijimit tė fondacionit mund tė kundėrshtohet nga trashėgimtarėt ose nga kreditorėt e themeluesit.

  Logo Fondazione Reale.jpg
  Last edited by Loyalty; 07-04-2018, 12:29.

  "Dignity consists not in possessing honors, but in the consciousness that we deserve them."

What's Going On

Collapse

There are currently 183 users online. 0 members and 183 guests.

Most users ever online was 7,146 at 08:56 on 08-03-2018.

Working...
X