Announcement

Collapse
No announcement yet.

Gjermania kthen 14 mijė shqiptarė, Schutz: Aplikoni sipas ligjit

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Gjermania kthen 14 mijė shqiptarė, Schutz: Aplikoni sipas ligjit

  Gjermania kthen 14 mijė shqiptarė, Schutz: Aplikoni sipas ligjit

  Numri i shqiptarėve qė kėrkojnė azil nė Gjermani ėshtė ulur. Madje Shqipėria nuk bėn mė pjesė nė top listėn 10 vendeve me numrin mė tė lartė tė azilkėrkuesve.

  Vetėm gjatė kėtij viti Gjermania ka kthyer rreth 4.500 shqiptarė dhe priten tė kthehen edhe 14.000 tė tjerė.

  “Ky ėshtė njė proces qė do tė kėrkojė njė kohė tė caktuar. Nuk di tė t’ju them afatet kohore qė do tė mjaftojnė qė ky problem tė marrė zgjidhje, megjithatė ėshtė e rėndėsishme tė thuhet se rruga e azilkėrkimit nė Gjermani ėshtė njė rrugė e gabuar. Sepse njerėzit qė do tė kthehen sėrish nė drejtim tė Shqipėrisė mund tė dėnohen edhe me njė ndalim hyrjeje nė vendin tonė pėr 5 vite. Ndaj ėshtė mė mirė nėse shfrytėzohen mundėsitė ligjore pėr tė shkuar nė Gjermani siē ėshtė ajo me anė tė njė kontratė tė rregullt punėsimi”, ka deklaruar Susanne Schutz, ambasadore e Gjermanisė nė Shqipėri.

  Pėrsa i pėrket anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė BE, Schutz shpreson shumė qė me plotėsimin e 5 prioriteteve tė ketė njė dritė jeshile pėr hapjen e negociatave.

  Dhe sipas diplomatės, kjo bėhet “duke plotėsuar 5 prioritet kyēe tė pėrcaktuara nga Bashkimi Europian, nė mėnyrė tė veēantė atė tė reformės nė sistemin e drejtėsisė dhe veēanėrisht nė procesin e vetting-ut, si dhe luftėn aktive kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit”.

  “Shpresojmė shumė qė nė kėto sektorė tė shėnohen suksese konkrete nė muajit e ardhshėm, pikėrisht qė tė plotėsohet ēelja e negociatave”, ka thėnė Schutz.

  (gazeta-Shqip.com)


  https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

 • #2
  Epo vetem shqiperia kerkon azil , pa pase arsye per azil.

  https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

  Comment

  What's Going On

  Collapse

  There are currently 163 users online. 8 members and 155 guests.

  Most users ever online was 7,146 at 06:56 on 08-03-2018.

  Working...
  X