Announcement

Collapse
No announcement yet.

Tekstet me te bukura SHQIP!

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Titulli: Tekstet me te bukura SHQIP!

  Kushtrim Hoxha Hana Cakuli - Kopshti

  Deri n'dhimbje
  Mė therrė kjo qetėsi
  E unė fluturoj
  Fluturoj pėrtej reve
  Me mijėra netė e ditė
  T'vėrtetėn pa pushim pėrsėris
  Der'sa shpirti m'qan
  Kur kujtoj atė kėngėn
  Qė t'largoi nga unė

  Ref
  Nė kopshtin tim tė perqafoj
  T'a dėgjoj prapė zanin tėnd
  I puth unė sytė e tu
  Kėtė kėnaqėsi mund t'paraftyroj

  Deri n'dhimbje
  Mė shpon kjo vetmi
  E unė pres t'takoj
  E kapėrcej malin pėr ty
  M'ka marrė malli, qajė si fėmijė
  T'vėrtetėn as qė dua t'a di
  Der'sa shpirti m'dhemb
  Kur kujtoj atė ėndrrėn
  Qė e shihnim bashkė

  Ref
  Nė kopshtin tim tė pėrqafoj
  T'a dėgjoj prapė zėrin tėnd
  I puth unė sytė e tu
  Kėtė kėnaqesi mund t'paraftyroj

  Nė kopshtin tim tė pėrqafoj
  T'a dėgjoj prapė zėrin tėnd
  I puth unė sytė e tu
  Kėtė kėnaqėsi mund t'paraftyroj

  Solo/Ref
  Tash kopsht nuk ka ma
  Gjethet s'kanė ra
  Lulet janė tha
  Se ti nuk je ma

  Tash kopsht nuk ka ma
  Gjethet s'kanė ra
  Lulet janė tha
  Se ti nuk je ma
  Tash ti nuk je ma…

  Ref
  Nė kopshtin tim tė pėrqafoj
  T'a dėgjoj prapė zėrin tėnd
  I puth unė sytė e tu
  Kėtė kėnaqėsi mund t'paraftyroj!!

  Comment


  • Titulli: Tekstet me te bukura SHQIP!

   Ardit Gjebrea- Kur Braktis Ate Qe Do

   Ti, ti po kthehesh perseri tek une
   me pendese dhe trishtim pafund
   ka kaq kohe qe po te pres, sa shume

   Vjen, permes eres neper nete ti vjen
   Nostalgji dhe deshperim me sjell
   sa e huaj je tani, sa e ndjere

   Ku shkruan endrrat, ku?
   Ke deshen syte e tu, se di
   Ne heshtim qe te dy
   na ndan nje ftohtesi tani

   Ref:
   Kur braktis ate qe do
   vjen nje cast qe e kupton
   se pa te ti dot s'jeton
   Cfare me thuaj vlen ne bote
   kur je vetem e ke ftohte
   dhe nje zemer se gjen dot
   Ku shkuan pritjet, ku?
   Ku ndali hapi yte, se di
   ne ndjenje ne fshehtesi
   jam skllavi yte me thote tani

   Une, sa trishtim po ndjej ne shpirt, cudi
   Kur pendesen shoh ne syte e tu
   S'di te dua, a te humba pergjithenji

   Ti, ti u ktheve
   lotin shoh te ngrire
   Jam i dobet dhe te fal, se di
   ne mund ta kthejme ne jete dashurine

   Ref:
   Kur braktis ate qe do
   vjen nje cast qe e kupton
   se pa te ti dot s'jeton
   Cfare me thuaj vlen ne bote
   kur je vetem e ke ftohte
   dhe nje zemer se gjen dot
   Ku shkuan pritjet, ku?
   Ku ndali hapi yte, se di
   ne ndjenje ne fshehtesi
   jam skllavi yte me thote tani
   Be so beautiful, they can't take their hearts off you!

   Comment


   • Titulli: Tekstet me te bukura SHQIP!

    Teksti:

    Kur shpija nisė me lėshu shi
    E bebėzat t'u kanė rritė
    Kur shpirti jot mban zi
    Veē uji ban me u pi

    Ti je shkėndijė
    E ti e puthė kėtė dhe
    Pa u zgju
    As dheu s'asht i lehtė

    Ti je kėtu
    E gjumin ta kanė vjedhė
    Pa u zgju
    As dita s'din me ēelė

    Kur dora t'mbetet thatė
    E ti vazhdon me dhanė
    Kur nuk lanė send pa ta marrė
    E s'lanė dritė pa ta nxanė

    Ti je shkėndijė
    S'ke bisht me e shti ndėr kamė
    Pa u zgju
    Kurrė dielli s'ka me dalė

    Ti je kėtu
    Me frymė qė ta kanė ndalė
    A je zgju

    Ka ardhė koha me u mbajtė n'mend
    Pėr fėmijėt qė kanė me u rritė n'kėtė vend
    E me marrė pėrjetėsinė

    Se po dhemb qė andrra e vetme e rinisė
    Asht me i ba punėt me ikė diqysh

    S'ka me ndodhė asnji ndryshim
    Pėr aq kohė sa ka njerėz qe ndihen
    Qė s'kanė qenė kurrė fėmijė

    E s'janė ēu n'kamė pėr me i shkulė rrajtė e kėtij mjerimi
    Qė asht hapė n'secilin qysh

    Ti je shkėndijė
    E ti e puthė kėtė dhe
    Pa u zgju
    As dheu s'asht i lehtė

    Ti je kėtu
    E andrrat t'i kanė vjedhė
    Pa u zgju
    As dita s'din me ēelė


    "Io non sarņ mai nessuno,
    ma nessuno sarą mai come me."

    Comment


    • Titulli: Tekstet me te bukura SHQIP!

     Heroi
     Kush me tha se Agimi eshte i vdekur
     Kush me tha se nuk ndihet pushka e tij
     Ne ēdo zemer shqiptari ai ka mbetur
     Ne ēdo kenge do ta gjeni perseri

     A i lexoni vargjet e Agimit
     Qe ia thurren lavdine Kosoves nane
     A e shihni rasen e Koshares
     Sikur mburet me plumbat qe i mban

     Ref...x2
     Ai ka mbetur gjithmone
     Si flamur qe valon
     Zeri i tij sot Kosoves i therret

     Ta gezojme kete liri
     Ku s'do te kete me kufi
     Ishin fjalet qe mbeten amanet     Kush me tha se Agimi eshte i vdekur
     Kush me tha se nuk ndihet pushka e tij
     Ne ēdo zemer shqiptari ai ka mbetur
     Ne ēdo kenge do ta gjeni perseri

     A i lexoni vargjet e Agimit
     Qe ia thurren lavdine Kosoves nane
     A e shihni rasen e Koshares
     Sikur mburet me plumbat qe i mban

     Ref...x2
     Ai ka mbetur gjithmone
     Si flamur qe valon
     Zeri i tij sot Kosoves i therret

     Ta gezojme kete liri
     Ku s'do te kete me kufi
     Ishin fjalet qe mbeten amanet     >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<     Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
     ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
     Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
     sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

     Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
     Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

     Comment


     • TI, BOTĖ E HESHTUR
      Teksti: Dritan Kukeli
      Muzika dhe orkestrimi: Bledar Sejko
      Bateri: Leonard Vocaj
      Kitarė bas: Ervin Xheka
      Kitarė shoqėruese: Artan Lokja
      _______

      Ne ishim vetėm dy tė panjohur
      Qė ecnim bashkė nėpėr natė
      Unė ēaja terrin, ti yjet ndiqje
      Dhe belbėzoje ngadalė

      Ti mė tregove se botėn njihje
      Pa tinguj, zėra, pa fjalė
      Por gjuha jote, krejt me simbole
      Mė magjepsi nė ēast

      Jo, ti s'flet, ndoshta s'dėgjon
      Por jeton si ēdo njeri
      Ti qė ecėn, qė krijon
      Vallė pse tė heshtėsh pėrjetėsisht

      Ti lotėt s'njihje, ti buzėqeshje
      Trishtimin mbysje nė ēast
      Ti dashuroje veē me vizione
      Mallkoje heshtjen pa fjalė

      Njė thirrje tė largėt mė pas dėgjuam
      Ti rende, rende drejt saj
      Ish ėndėrr shprese, ish dehja jote
      Unė dhimbje ndieva pas kėsaj

      Last edited by Artin; 01-05-2017, 05:50.

      Comment


      • Pragu i vegjėlisė
       Muzika: Flamur Shehu
       Teksti: Zhuljana Jorganxhi
       _____

       Erdha prapė te ky prag i dashur
       Ku gjithēka me zė tė ngrohtė mė thotė
       Mirė se vjen
       Dhe ēdo zemėr portat m’i mban hapur
       Vendlindje qė nė krahė m’ke mbajtur
       Mua birin tėnd me mall mė pret
       Dhe mė pėrcjell

       Tek ti njoha unė nėnė e babė
       Ma dėgjove ti tė parėn fjalė
       Dhe hapin qė hedh kudo nė atdhe
       Ti e ndoqe veē me sytė e nėnės
       Lule bėje biro kėtė dhe

       Tė madhen dashuri qė nėna na mėkoi
       Ia falim Shqipėrisė
       Ndaj zemra e saj gufon
       Si qumėshti qė pikoi e u bė dritė
       Tė madhen dashuri qė nėna na mėkoi
       Ia falim Shqipėrisė
       Ne bijtė e saj, jo kurrė s’e harrojmė
       Atė prag tė parė, pragun e vegjėlisė

       Last edited by Artin; 21-10-2017, 11:01.

       Comment


       • Njė mėngjes
        Muzika: Spartak Tili
        Teksti: Agim Doēi
        Kėndon: Parashqevi Simaku
        ____

        Prisja
        Njė mėngjes nė stacion
        Autobusin
        Befas shiu nis po e pikon

        Ti
        Tok me njerėzit rri
        Dhe drejt meje vjen
        Me ngrohtėsi

        Zemra troket
        Sikur mė flet
        Po ē'kėrkon vallė
        Qė vjen tek unė ky djalė

        Eja pranė ti kėtu
        Mos u lag, kam ēadėr unė
        Ndrojtje s'kam, nuk tė njoh
        Te ky djalė njeriun e mirė unė shoh
        Nė njė mėngjes nuk ėshtė fare ēudi
        Njeriun e mirė ta njoh tashmė kushdo
        Ndaj unė pėr tė kėndoj me ngrohtėsi
        Nė jetėn tonė e gjejmė atė ngado

        Ky ēast
        Ja mė solli sot t'ju them
        Nė mes tonė
        Njerėz zemėrbardhė kudo gjen

        Vijnė
        Tok me diellin ndrijnė
        Njė herė i takon
        Dhe s'i harron

        Pėr ēdo njeri
        Qė ėshtė si ti
        Zemra mė thotė
        Gjithmonė njė fjalė tė ngrohtė

        Comment


        • Rosela Gjylbegu- Rri me Mua

         Sikur te jesh me mua
         do te zgjoja me nje kafe
         Sikur te jesh me mua
         Do te trembej dhe fjala "Pse"
         Sikur te jesh me mua
         do besoje ēdo gje tek une
         Do te te vija ēdo nate ne gjume
         do te puthja edhe me shume
         Sikur te jesh me mua
         Une si hena pas do vija
         e... ne krahet e tu te rrija
         Do harroja merzite e mia
         Sikur, sikur te jesh me mua
         S'do pendoheshe asnjehere
         Do jetoja per ty 2 here
         se te dua dhe eshte e prere

         Ref 2X:
         Rri me mua!
         Po ta them per here te fundit
         Rri me mua!
         Pa ty jeten nuk e dua
         me ty diten e bej muaj
         Pa ty dielli eshte i huaj
         Rri me mua!
         Vetem une po te dua
         Rri me mua!

         Sikur te jesh me mua
         Une si hijepas do vija
         ne krahet e tu te rrija
         Do harroja merzite e mia
         Sikur te jesh me mua
         S'do pendoheshe asnjehere
         Do jetoja per ty 2 here
         se te dua dhe eshte e prere
         Rri me mua!

         REF:
         Po ta them per here te fundit
         Rri me mua!
         Pa ty jeten nuk e dua
         me ty diten e bej muaj, me ty
         Pa ty dielli eshte i huaj
         Rri me mua!
         Vetem unee po te dua
         Rri me mua!
         Rri me mua!

         Me ty diten e bej muaj
         Pa ty dielli eshte i huaj
         Rri me mua! Rri me mua!
         Vetem une po te dua
         Rri me mua!
         Be so beautiful, they can't take their hearts off you!

         Comment


         • Bashkė me fėmijėt

          Shpeshherė tė dielave
          Bashkė me fėmijėt e mi
          Dal e sodit me ta
          Qytetin tim
          I pėrkėdhel
          E flokėt u lėmoj
          Bashkė me ta kėndoj
          (Bashkė ne kėndojmė)

          Sa herė nga puna dal
          E kthehem nė shtėpi
          Tek lozin bashkė me shokė
          Fėmijėt takoj
          Dhe ndiej gėzim
          Ndiej zemrėn qė mė rreh
          Kur i pėrqafoj

          Bashkė me fėmijėt ndihem unė i gėzuar
          Njerėzit, qytetin tok me ta pėrshėndes
          Ėshtė vendi ynė, janė rrugėt tona
          Qė me djersė i kemi ngritur vetė
          Dhe u tregoj, pėr rrugėn tonė
          Qė tė dinė e tė vazhdojnė nė jetė

          Last edited by Artin; 08-11-2017, 21:47.

          Comment


          • Pirati i zemrave

           Si njė vagabond qė fatin e sfidon
           Nė avujt marramendės njė dashuri kėrkon
           Sa zemra kish rrėmbyer, sa puthje kishte dhėnė
           Por koti i dashurisė kėtė mbrėmje e kishte zėnė

           Njė det i virgjėr plot me zemra
           Sa shumė piratin e tundoi
           Njė shishe plot me Xhoni Uollker
           Kėtė ēast mendimin ia trazoi

           Njė dashuri donte tė zgjidhte
           Njė zemėr donte tė rrėmbente
           Ndaj ky mendim i thellė piratin
           Sa shumė kėtė mbrėmje e mbėrthente

           S’ka frikė nga dete, oqeane
           Nga zemra qė s’pranojnė s’ka frikė
           Dhe sytė e tij lexojnė misterin
           Si njė mėkat qė tė trondit

           Kėrkon, kėrkon edhe pse lodhet
           Sa ego duan dashuritė
           Sa kokė e krisur dhe e ēmendur
           I dėshpėruar nė vetmi

           Pėrse, pėrse gjithė zemrat i braktise
           Vajto, vajto pirat i kėngės sime
           Pėrse, pėrse ti zemrėn nuk e gjete
           Vajto, vajto o lundėrtar pa dete
           O pirat i zemrave

           Comment


           • Pesė fustanet dhe adhuruesit (Festivali 1993)
            Teksti: Rita Filipi
            Muzika: Ferdinand Deda
            Orkestrimi: Shpėtim Saraēi
            Kėndon: Redina Tili
            _________

            Pesė fustane kam sot unė pėr mbrėmje
            Njė dua tė zgjedh e qė mė shkon
            Dhe tė gjithė ata qė m’adhurojnė
            Dua unė t’i ēmend, tė gjithė sa janė

            I gjelbėr ky fustan, dantellė e bardhė
            Pėr pranverė s’ėshtė, ėshtė shumė i gjatė
            Ky fustan i kuq me tulipanė
            Oh sa pėrmbi gju i shkurtėr rri

            Ah kjo pasqyra do t’mė tregojė
            Sa adhurues do t’mė ēmojnė
            Nė sytė e djemve vallė do tė shikoj
            Veē njė princeshė qė lakmojnė

            Ky fustani blu me dekolte
            Njė puthje nė sup s’di pse mė pret
            Ky fustan i bardhė si virgjėreshė
            Vallė kėshtu do t’ngjaj, kush do t’mė prekė

            Ky fustan i zi sa ngjeshur rri
            Belin tim tė hollė do t’mė tregojė
            Ky fustani blu me dekolte
            Njė puthje nė sup s’di pse mė pret

            Pesė fustane kam sot unė pėr mbrėmje
            Njė dua tė zgjedh e qė mė shkon
            Nė pasqyrė unė rri dhe s’e kuptoj
            Kush po loz me mua, unė apo djemtė?

            Comment


            • Ishte viti 1991, kur kėngėt kishin orkestėr simfonike.
             Nuk kishte ardhur akoma koha qė kėngėt tė kėndohen nga njė ahengxhi, i shoqėruar vetėm nga njė tastierė dhe njė qyp elektronik...

             Pėrse kėshtu (Festivali 1991)
             Teksti: Donika Xhixha
             Muzika: Artur Dhamo
             Orkestroi: Edmond Xhani
             Kėndojnė: A.Dhamo, A. Filipi, H. Sadikaj
             _________

             Ndoshta gabim nė jetėn tėnde
             Desha tė hyj
             Por ti mė fal
             Ndoshta pendim ndien kėto ēaste
             Pėr sa mė dhe
             Sėrish mė fal

             Ndoshta nuk munda
             Noshta nuk di tė mbes pranė teje
             Ndaj po rri larg
             Veē jo pa dhimbje
             As dhe pa mall
             Nė heshtje qaj
             Veē ti mos qaj

             Se kam kaq kohė qė veten pyes
             Kush ka gabuar
             Ka kohė qė zemra rrahjet i shton
             Ty t’kėrkon, tė kėrkon
             Kur ikėn larg e paske mendimin
             Pėr kėtė ndjenjė
             Kam kohė qė ty tė pyes
             Tė pyes pa fjalė, pėrse kėshtu

             Unė s’dua kurrė qė syve tė tu
             Nė vend tė gazit t’u ngrijė ky lot
             Loti i tundimit mbi cep tė buzės
             Gjurmėn e puthjes s’e ruan dot

             Po jo nuk desha dhe tė pikojnė
             Nga sytė e mi tė pastrit lotė
             Pėr dashurinė qė mbeti ėndėrr
             E mė tek unė nuk kthehet dot

             Ndoshta harruar e ke poetin
             Dikur tė thoja vargjet e tij-a
             Se s’dashuronim as unė, as ti
             Po dashuronte dashuria

             Last edited by Artin; 12-11-2017, 09:03.

             Comment


             • ZANA

              Ja erdhi e diela pėrsėri (o Zana)
              Plazhit shkojmė si gjithnji (o Zana)
              Treni mbushur plot pėrplot (o Zana)
              Zanėn time s'e gjej dot (o Zana, o Zana)
              Zėrat tanė i bashkojmė (o Zana)
              Kėngėn tėnde po kėndojmė (o Zana)

              Ditė e bukur, dielli ngroh (o Zana)
              Bregut tė detit unė kaloj (o Zana)
              Tė gjithė njerėzit i shikoj (o Zana)
              Zanėn time po kėrkoj (o Zana, o Zana)
              Ja pulėbardhat fluturojnė (o Zana)
              Vallė ty po tė shikojnė (o Zana)

              Nga plazhi shumė unė u largova (o Zana)
              Disa vajza unė shikova (o Zana)
              Ti mė pe dhe po vrapon (o Zana)
              Mė vjen pranė, mė pėrqafon (o Zana, o Zana)
              Frymėmarrjen tėnde unė e ndiej (o Zana)
              Flokėt unė ti pėrkėdhel (o Zana)

              Dore pėr dore ne vrapojmė (o Zana)
              Njėri-tjetrin e ngacmojmė (o Zana)
              Ti vrapon e unė tė ndjek (o Zana)
              Valėt e detit kapėrcen (o Zana, o Zana)
              Zėrat tanė i bashkojmė (o Zana)
              Njė kėngė tė dy ne po kendojmė (o Zana)

              O Zana, o Zana, o Zana, o Zana...


              Comment


              • Lini rapin e kenge tundje bythesh larg nga kjo teme. Sjane tekste ato

               Comment


               • Tonin Tershana - Erdh Pranvera
                Hapa dritaren e dhomės sime
                Nė kornizėn e qiellit tė kaltėr
                Hyri njė degė bajame e mbushur
                Me lule tė bardha

                Prane meje dikush tha
                Erdh pranvera
                Por unė nuk e besova

                Fluturoi dallėndyshja para syve tė mi
                Nė rrezet e diellit ngrihet nė ajer
                Mbėrrin cicėrimi i gėzueshėm i saj
                Gjeti folenė

                Dhe prap dikush mė tha
                Erdh pranvera
                Por unė nuk e besova

                Erdhe ti tek unė
                Me ato flokėt e verdhė
                Me njė bluzė tė hollė
                Mbuluar supet e njomė

                Nėpėr sytė e tu
                Ēelte lule limoni
                Nėpėr buzėt e tua
                Pikonte erė limoni
                E besova
                Erdh pranvera
                Kishte ardh pranvera

                Qendroi dallėndyshja e varrur n'fole
                flatrat e lehta i rrihte nė erė
                qielli i pafund dhe dielli u futen nė krahėt e saja
                dhe prap dikush mė tha, erdhi pranvera
                por unė nuk e besova...

                Erdhe ti tek unė
                Me ato flokėt e verdhė
                Me njė bluzė tė hollė
                Mbuluar supet e njomė
                Nėpėr sytė e tu
                Ēelte lule limoni
                Nėpėr buzėt e tua
                Pikonte erė limoni
                E besova
                Erdh pranvera
                Kishte ardh pranvera
                Marita Zimmermann
                5 years ago
                Teksti i kenges eshte i Fatos Arapit.Nje realizim i perkryer bashkepunimi artistik i kompozitorit Pjeter Gacit,,me poetin Fatos Arapi.Kenga u paraqit neFestivalin e 11 te kenges .
                Marita na qenka e martuar me te huaj
                Last edited by ZoteriaJuaj; 10-12-2017, 15:08.

                Comment


                • Frederik Ndoci - Zonja Shkoder

                 Zonja Shkoder
                 Nji kange du me ta kendu
                 Kaq larg nga ti
                 Shume me ke mungu.

                 Na ikem, te braktisem,
                 udhe te mbare pa na beku,
                 ti qan atje per ne,
                 per ty na qajme ketu.

                 Kjo kange vaji,
                 qe te kushtohet ty,
                 le ta shuj' pak mallin
                 e times rini.

                 Ah, e di se kurre
                 S' me tret jo dheu i huj
                 Po te lutem loce
                 Nji vorr n'dhe tand ma ruj.

                 Liqenit t' Shkodres,
                 ketu nane, si k'nojme
                 Rozafatin tone,
                 ne k'tu, nuk e shikojme.

                 Mbi rrugicat tuja
                 Tani ma nuk vrapojme,
                 Rinia jone..
                 Aty si ta harrojme.

                 Na mungon balta jote, gazi pa kufi,
                 karajfilat e tu, plot hijeshi
                 nje syzeze e heshtur, perkarshi
                 ai cift pellumbash, qe sillen n' ajri.

                 Dielli kur del, mbi maje t' Sheldise
                 Vajit t'permallshem, bylbyli tek ja nis
                 Jargavanat e tu, bukuri e rralle
                 Ah, ma gjen nje burre ta duroje k'te mall.

                 Shkodra e Zonjes,
                 plot halle sot po fsheh
                 Thone thinjet Taraboshi,
                 Cukali thojn' ka re.

                 Zemra ime e ngrime,
                 kendon ktu „Lulebore"
                 shoket qe m' rrethojne
                 buz'qeshin me zor.

                 Ah, ketu larg nga ti,
                 askush s'u ba poet
                 ne gjunje, i perlotun
                 s'bahet kerrkush mbret.

                 Per shkodranet larg
                 ma e hillet pleqnia,
                 tek veshi ushton:
                 „Vllazniaaa!"

                 Na mungon balta jote, gazi pa kufi,
                 karajfilat e tu, plot hijeshi
                 nje syzeze e heshtur, perkarshi
                 ai cift pellumbash, qe sillen n' ajri.

                 Dielli kur del, mbi maje t' Sheldise
                 Vajit t'permallshem, bylbyli tek ja nis
                 Jargavanat e tu, bukuri e rralle
                 Ah, ma gjen nje burre ta duroje k'te mall.

                 Comment


                 • Frederik Ndoci - Ah ky mall

                  Ah kaq larg nga ti,
                  Me jep pak kaltersi, te them sa sy ka qielli!
                  Nga vendlindja larg,
                  Kerkoj pak ngrohtesi, por sa pak ngroh dielli!
                  Ne lotet e mallit tim.
                  Kur marrim dashuri, lexojme sa sy ka malli,
                  Prej larg vjen ky afsh, qe zemrat na i perflak!

                  Ne shteg te mallit Rozafa m'del!
                  gazmend shkodranesh kam,
                  Atje une jam, kur s'jam,
                  Ne ditet kur mungoj! Tane ēastet kur kendoj,
                  Mos me rrej me lulebora e karajfila!
                  Moj zoje e rande,
                  O moj hyjnorja jeme,
                  lulebore je vete.

                  Sa blu me dhe ne prag o zot,
                  Ky lum ky det, pulbardha mbi liqen qe lot!
                  Ky fllad qe jete me jep kur fryn!
                  Po zgjon kujtimin qe nuk flet,
                  Oh jargavan per mall, oh moj maranxe e rrall,
                  Kur na nis, si na pret! Sa kujtime tret!
                  Kjo zemer qe kaq fort po dhemb!
                  Si mozaik te shtrohet loce mbi kalldrem!
                  Sa do me fat kam kene,
                  Ne bote me lule rrethu plot,
                  Por kur nuk jam me ju, vec jaret mike i kam!
                  Si ne qiell e mbi det i permallur jam!
                  SA MALL O SHKODER KAM!!!

                  Comment


                  • Ushtria e Kosovės

                   Hej more hej
                   Jemi gjak ilir, kurr s'tutem
                   hoj nė ketė tokė e kem mbrojt ēdoher
                   me grykė tė pushkės...

                   Se jem Shqipe me dy krena
                   kuq e zi deri nė vena...
                   Brez pas brezi e dham besen
                   pėr kėtė tokė e japim jetėn...

                   REF.:
                   Jam gjak dardan, jam Iliri
                   jam ushtar i Shqiptaris
                   tash dy ushtri Kosovė-Shqipėri
                   o Adem tash ne na ki....                   Hej moj serbi
                   tash ke punė me dy ushtri
                   gati na ki me luftu
                   pėr nder e pėr liri


                   Se jem Shqipe me dy krena
                   kuq e zi deri nė vena...
                   Brez pas brezi e dham besen
                   pėr kėtė tokė e japim jetėn...

                   REF.:
                   Jam gjak dardan, jam Iliri
                   jam ushtar i Shqiptaris
                   tash dy ushtri Kosovė-Shqipėri
                   o Adem tash ne na ki....                   Se jem Shqipe me dy krena
                   kuq e zi deri nė vena...
                   Brez pas brezi e dham besen
                   pėr kėtė tokė e japim jetėn...

                   REF.:
                   Jam gjak dardan, jam Iliri
                   jam ushtar i Shqiptaris
                   tash dy ushtri Kosovė-Shqipėri
                   o Adem tash ne na ki....

                   Meti dhe Shemi
                   Ne e duam vendin tonė...........

                   >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<                   Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
                   ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
                   Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
                   sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

                   Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
                   Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

                   Comment
                   • Fjalet u tremben nga ne
                    Pyes veten , s’gjej pse
                    Per ty te vuaj , s’ja vlen
                    Me nuk jam
                    Me s’me gjen

                    Uuuhuhu
                    Shkoje koken , mos e kthe
                    Uhuhuhu
                    Qe nga sot nuk me ke

                    Aaa aaa aaa
                    Isha oqean
                    A-a-a-a
                    Nje pike uje se ka-a-am
                    Ti e thave krejt

                    (2x)
                    Dikur me thoje perje-e-et
                    Tani mbetem shkre-e-et

                    Edhe pse qan me pendim
                    Mbylli dyert shpirti im
                    Trupi me dridhet purtek
                    Mos me fol , mos me prek!

                    Uuu
                    Shkoje koken mos e kthe
                    U-u-u
                    Qe nga sot nuk me ke-e
                    Isha oqean ...
                    Nje pike uje se ka-a-am
                    Ti e thave krejt
                    (2x)
                    Dikur me thoje perje-e-et
                    Tani mbetem shkre-e-et
                    https://youtu.be/bo_efYhYU2A

                    Comment                    • ...per Kosoven e dashur... Amaneti I Mergimtarit


                     heej po ua them dy fjal te verteta
                     ne mergim s'kalohet jeta
                     kam kalu shum halle, derte
                     kam kalu ne male, dete
                     skam lan ven per pa shetit
                     ne evrop e n'amerik

                     heej po u baj be ne kta dy sy
                     pasha thinjat qe i kom n'kry ,
                     pasha rrudhat qe i kom n'ball,
                     pasha Zotin qe m'ka fal,
                     pasha plagt qe i kam ne shtat ,
                     ne Kosove do t'vdes rahat.

                     heej kam pa bote e qytetrim
                     kerkun s'pash si vendin tim
                     rahat gjumin kun se bana
                     veq n'Kosovė me qonte andrra
                     pa ndegjo zogu i shqiptarit
                     amanetin e mergimtarit
                     nga do t'vini nga do te shkoni
                     heejj kurr Kosoven paj mos e harroooni.


                     Sefedin Duraj                     >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<                     Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
                     ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
                     Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
                     sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

                     Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
                     Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

                     Comment


                     • Yll Limani - Najhere
                      I kom majt syt mshel per mos me t'pa tu ik
                      E kom majt kryt nalt edhe pse komt mu kane dridh
                      Jom munu me marr frym thell, edhe shpirtin me qetsu
                      E me t'lon me shku, e me t'lon me shku...e me t'lon me shku

                      Po nese dhimbja vjen miresevjen veq me kon me ardh ma shpejt
                      mem pushtu sa ma heret qaq ma mire, se nuk muj e spo du
                      ditet njo ka njo mem shku tu menu per tyyyy.

                      REF: E najher nese muj une me t'harru najher, Nese muj une zemren prap me qel, e me dal dielli me ndriqu najher, najher,e najher
                      Najher nese malli per mu t'merr, Dije dyrt e zemres teme jon qel
                      Jom n'venin e njejt ku m'ke lon at'her, najher, najheeeeer...

                      ..E peshen e dashnis vet e kom majt n'krah, skom lyp prej teje
                      kurr kurgjo. E n'rrugen qe je nis nuk o rruga e dashnis,
                      nuk ki me mrri kurr fundin e saj.
                      E nese nje dite m'kujton, shpresoj qe ka me kane per te mire
                      Mos meno per mu qysh jom...
                      Po nese dhimbja vjen miresevjen veq me kon me ardh ma shpejt
                      mem pushtu sa ma heret qaq ma mire, se nuk muj e spo du
                      ditet njo ka njo mem shku tu menu per tyyy...
                      REF: E najher nese muj une me t'harru najher nese muj une zemren prap me qel, e me dal dielli me ndriqu najher, najher,e najher..
                      Najher nese malli per mu t'merr dije dyrt e zemres teme jon qel
                      Jom n'venin e njejt ku m'ke lon ateher, najher.

                      Nese muj une me t'harru najher,
                      Nese muj une zemren prap me qel,
                      E me dal dielli me ndriqu najher...najher
                      Najherr nese malli per mu t'merr dije dyrt e zemres teme jon qel
                      Jom n'venin e njejt ku m'ke lane ateher, najher.

                      REF: E najher nese muj une me t'harru najher nese muj une zemren prap me qel, e me dal dielli me ndriqu najher, najher,e najher..
                      Najher nese malli per mu t'merr dije dyrt e zemres teme jon qel
                      Jom n'venin e njejt ku m'ke lon ateher, najher.

                      Comment                      • Olsi Bylyku,Lorenc Hasrama.
                       Si te flas.


                       [Lorenc:]
                       Mendova se do ishim tė dy
                       Mendova do jetonim tė dy
                       Dorėn tėnde qė mė zgjon
                       E mė puth e pėrqafon
                       Ku je ti ×2

                       E sa herė qė tė shikoja nė sy
                       Ėngjėjt mė xhelozonin pėr ty
                       Sot kjo zemėr i kupton
                       Sot qė ti pa fund mungon
                       Ku je ti ×2

                       Vetėm hajde merrėm qė tė vij tek ti
                       Vetėm hajde merrėm tė jem aty tek ti
                       E nėse vjen mė gjen ne shi duke fshehur lot't e mi
                       Ti vetėm hajde merrėm tė lutem qė tani

                       [Olsi:]
                       Si tė flas kur s'tė kam tė them tė dua
                       Si tė eci kur nuk kam un duart qė ecin me mua
                       Si tė shoh kur ti ishte portreti i preferuar
                       Si tė dėgjoj kur simfonia mė e bukur ėsht' larguar
                       Njė foto po e vendos nė cep tė komodinės
                       Sa herė qė t'vij t'ulem t'jap rrėfimet e ditės
                       Them qė mė mungon brenda meje ti jeton
                       Le t'mė thonė qė jam i ēmendur se i ēmen' pa ty po rroj
                       Po t'fol me mllef se kom dashnin e teprume
                       Po shkrujn damarėt jo dora n'mėnyr t'pakontrrollume
                       Lumturi e vizatume n'mozaik tė shpirtit tim
                       Solle ngjyra nė kėt galeri tė mbush me zhgarravin
                       Nuk mund tė t'shaj nuk mund tė t'prek mė fal kur iki
                       Dhe tė lutem qė tė kthehem tek i njėjti pėrqafim qė zbutem
                       Un po bėrtas qė me ty un prap tė ulem
                       Krenaria e burrnis pėrpara dashnis pėrkulet

                       [Lorenc:]
                       Vetėm hajde merrėm qė tė vij tek ti
                       Vetėm hajde merrėm tė jem aty tek ti
                       E nėse vjen mė gjen ne shi duke fshehur lot't e mi
                       Ti vetėm hajde merrėm tė lutem qė tani

                       [Olsi:]
                       M'ka marr malli pėr frymėn kur ti qaje kur un nuk vija
                       Dreqin dua tė tė prek flokėt dhe trupin dhe tė ngrija
                       Un nuk mund tė shaj askėnd prandaj qetsin ma jep vec pija
                       Ti mė fal qė s'tė dhurova jetėn si fotografia

                       [Lorenc:]
                       Ti vetėm merrėm...
                       Tė jem aty, tė jem aty tek ti
                       E nėse vjen mė gjen ne shi duke fshehur lot't e mi
                       Ti vetėm hajde merrėm
                       Tė lutem qė tani.
                       https://youtu.be/bo_efYhYU2A

                       Comment

                       What's Going On

                       Collapse

                       There are currently 177 users online. 9 members and 168 guests.

                       Most users ever online was 7,146 at 06:56 on 08-03-2018.

                       Working...
                       X