Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ish-zėdhėnėsja e Hagės shokon me deklaratėn: Milosheviqi ėshtė gjallė

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Ish-zėdhėnėsja e Hagės shokon me deklaratėn: Milosheviqi ėshtė gjallė

  Ish-zėdhėnėsja e Hagės shokon me deklaratėn: Milosheviqi ėshtė gjallė


  haga.jpg


  Mbrojtja e Ratko Mladiqit e ka kėrkesėn e njėjtė siē e kishte ajo e Milosheviqit: e kėtė s’mund ta pranojmė. Sepse, cilido mjek mund t’i bėjė letrat se Mladiqi ka vdekur, madje edhe tė sjellė mjekė vėzhgues pėr ta konstatuar vdekjen dhe tė gjitha kėto me qėllim qė tė mos vijė deri te shqiptimi i dėnimit.


  Kėshtu ka deklaruar Florence Hartmann, ish-zėdhėnėsja e ish-kryeprokurores sė Gjykatės Ndėrkombėtare nė Hagė, Carla del Ponte, gjatė vizitės Lidhjes sė ish-tė burgosurve nė kampe nė Bosnjė e Hercegovinė.


  “Me rėndėsi ėshtė qė sėrish tė mblidhemi kur tė shqiptohet dėnimi pėr Ratko Mladiqin, qė tė pengojmė tė ndodhė transferimi i tij nė Rusi ose ndonjė marrėzi tjetėr. Do tė jemi vėzhgues kėmbėngulės dhe nuk do tė lejojmė qė tė pėrsėriten disa gjėra”, porositi Hartmann nga Sarajeva.


  Deri te konstatimi pėr Mladiqin, lėnia e mundėsisė qė Milosheviqi tė jetė i gjallė merreshin si teori tė konspiracionit dhe argėtim pėr publikun. Por, tregimi pėr Slobodan Milosheviqin bėhet gjithnjė e mė pak argėtues… shkruan croative.net.


  Faktet flasin se mė 11 mars 2006, sipas informatave tė Tribunalit tė Hagės, nė njėsinė e paraburgimit tė burgut nė Sheveningen ka vdekur ish-presidenti i Serbisė dhe RF tė Jugosllavisė Slobodan Milosheviq.


  Pas kėtij lajmi funksionarėt mė tė lartė ndėrkombėtarė, por edhe zyrtarėt e Gjykatės sė Hagės, reaguan nė mėnyrė tejet tė painteresuar ndaj kėtij fakti. Realisht, njė pėrfundim i tillė i pėrgjigjej shumėkujt, sepse ndėrprerja e procesit nė Hagė pėrveē Serbisė – e cila gjendej para akuzės pėr gjenocid, u shkonte pėr shtati edhe shumė qendrave tė tjera botėrore tė fuqisė, tė cilat ishin tė pėrfshira nė konfliktin nė ish-Jugosllavi, e tė cilave u kėrcėnohej zbulimi, sepse po dilnin nė dritė sekretet e arkivave jugosllave.


  Natyrisht, tė gjitha kėto me kohė i dhanė krahė tregimit se Milosheviqi s’ka vdekur nė qelinė e burgut nė Sheveningen, porse vdekja e tij ėshtė kurdisur, pėr ēka jepeshin prova tė shumta. Askush s’e ka parė kufomėn e Milosheviqit.  Pasi qė Milosheviqi u varros nė njė vend mjaft tė pa rėndėsishėm, nė vendlindjen e tij nė Pozharevac, dhe meqė askush s’e kishte parė trupin e tij tė vdekur (pėrveē patologėve zyrtarė) dhe duke marrė parasysh se varrin e tij sot askush nga familja apo nga bashkėpunėtorėt e tij mė tė afėrt nuk e viziton, nuk ėshtė e pamundur qė edhe Milosheviqi, si dhe tėrė familja e tij (gruaja, vajza, djali dhe vėllai), tė jetojėnė nė Rusi.


  Nė fakt, si shkaktar i vdekjes sė tij llogaritej infarkti, i cili u zbulua njė ditė pas vdekjes, pas obduksionit nė tė cilin, krahas mjekėve holandezė, morėn pjesė edhe patologė rusė, si dhe nga Akademia ushtarake-mjekėsore nė Beograd, kolonelėt Sėrbislav Iliq dhe Ivica Milosavleviq. Me rezultatet e tyre tė obduksionit menjėherė u pajtuan autoritetet shtetėrore nė Serbi, u organizua transport urgjent dhe varrim i shpejtuar.


  Raporti zyrtar i patologėve kurrė s’u publikua, ndėrsa ėshtė i pabesueshėm fakti se emrat dhe adresat e patologėve nga Beogradi, kolonelėve Iliq dhe Milosavleviq, nuk gjenden nė asnjė regjistėr emrash apo adresash nė Serbi. Katėr muaj para vdekjes sė befasishme Milosheviqin nė Hagė e vizitoi njė ekip prej tre mjekėve – kardiolog nga Franca, specialist pėr damarėt e gjakut nga Rusia dhe otorinolaringolog nga Beogradi, i cili nė seancėn gjyqėsore ishte dėshmitar i mbrojtjes sė Milosheviqit.


  Ata propozuan qė Milosheviqi tė shkojė pėr kontroll nė Rusi nė Institutin e njohur Bakulev, por kėshilli gjyqėsor nė fund tė shkurtit kėtė e refuzoi. Pak ditė mė vonė u shpall se Milosheviqi ka vdekur, ndėrsa indikativė ėshtė se Borislav Milosheviqi vetim disa ditė pas vdekjes sė vėllait tė tij shkoi nė Moskė nė Institutin Bakulev.


  Mjeku holandez i burgut dy javė para vdekjes nė gjakun e Milosheviqit gjeti gjurmė tė ilaēit rifampicin, i cili e ul efektin e barnave kundėr shtypjes sė lartė tė cilat i pėrdorte Milosheviqi. Super-ekzaminimi toksikologjik i Institutit pėr mjekėsi ligjore tė Universitetit nė Bon ka zbuluar praninė edhe tė njė bari, droperidol, i cili sipas farmacistėve hyn nė grupin e anti-psikotikėve, tė cilėt organizmin e njeriut e ēojnė nė njė gjendje tė mpirjes, njė lloj tė gjumit tė thellė – ngjashėm me vdekjen!


  Droperidoli prodhohet nė Francė, ndėrsa njėri nga mjekėt qė e kontrolloi Milosheviqin ishte pikėrisht nga Franca. Kėsaj duhet shtuar edhe faktin se kamerat e burgut, sipas interpretimit zyrtar, kanė qenė tė shkyēura nė kohėn kur Milosheviqi gjoja ka vdekur. Dhe mjaft indikativė, askush asnjėherė s’ka kėrkuar zhvarrosjen e tij, nė mėnyrė qė kėto teori njėherė e pėrgjithmonė – tė rrėzohen ose tė konfirmohen.


  g.e
  croative.net.

  >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
  Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 • #2
  Eshte e mundur, njashtu sikurse Sadam Hussein, e Muamar Gadafi.
  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

  Comment


  • #3
   Vetem gjenocide mos kete, se s'kemi ku te ēojme debilat qe vrasin genin me shkence! Qofte MIllosheviēi qofte ndonje trap tjeter dhe qe ka mani vrasese...

   "Dignity consists not in possessing honors, but in the consciousness that we deserve them."

   Comment


   • #4
    aktuale ska ne vend…. vetem se kishte mjaft.


    Kjo eshte padrejtesi. Megjithate edhe sikur te ishte i vdekur sdo i dilte ne pagese asaj cfare ka ber…..

    Po vertet po na habitin disa gjera te ndodhura, pastaj kishe eshte marr ne denim per punen e ber, pastaj del komplet lajmi tjeter, se cdo gje shkon easy....

    >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<    Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
    ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
    Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
    sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

    Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
    Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

    Comment

    What's Going On

    Collapse

    There are currently 164 users online. 0 members and 164 guests.

    Most users ever online was 7,146 at 08:56 on 08-03-2018.

    Working...
    X