Announcement

Collapse
No announcement yet.

Zbulohen varrezat e lashta nė Turan tė Korēės

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Zbulohen varrezat e lashta nė Turan tė Korēės

  Zbulohen varrezat e lashta nė Turan tė Korēės

  Screenshot_668.jpg

  Kanė pėrfunduar pas 18 muajsh gėrmimet nė fshatin Turan tė Korēės, ku arkeologėt tashmė do tė kenė mundėsinė tė gjejnė njė pasqyrė unike tė 5 mijė viteve histori.

  Nga gėrmimet ėshtė zbuluar njė nga varrezat mė tė mėdha e mė tė lashta nė Shqipėri, me rreth njė mijė varre tė shtresuara.

  Nėn shtresėn e poshtme tė zbuluar nga gėrmimet nė Turan, janė gjetur gjurmėt e njė vendbanimi tė rrallė neolitik si dhe vrima tė bėra nė tokė, tė cilat tregojnė pėr skeletet e shtėpive nė formė kasollesh, tė mijėra viteve mė parė.

  Mė shumė se 20 vendbanime neolitike janė gjetur nė Shqipėri, tė cilat datojnė pėrafėrsisht nga shekulli VII deri nė shekullin III para lindjes sė Krishtit.

  Sipas arkeologut Iris Pojani, puna pėr ndėrtimin e tubacionit tė gazsjellėsit mundėsoi gėrmimin nė njė zonė ku nuk mendohej se do tė ishin gjetur ndonjėherė vendbanime tė asaj epoke.

  Ekipi prej 50 arkeologėsh gėrmoi nė njė sipėrfaqe prej 4 mijė metrash katrorė, ku gjetėn tre varreza tė epokės sė Hekurit, epokės Romake dhe asaj tė Mesjetės. Nė kėto varreza nuk ka gjurmė tė vendbanimeve, por sipas profesor Pojanit, edhe sot kjo ėshtė njė zonė e begatė bujqėsore

  https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

What's Going On

Collapse

There are currently 178 users online. 0 members and 178 guests.

Most users ever online was 7,146 at 08:56 on 08-03-2018.

Working...
X