Announcement

Collapse
No announcement yet.

Cili ėshtė ndikimi qė ka hėna tek njeriu dhe si ta lexojmė ciklin e saj?

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Cili ėshtė ndikimi qė ka hėna tek njeriu dhe si ta lexojmė ciklin e saj?


  Fuqinė e jashtėzakonshme tė Hėnės dhe ndikimin e kėtij sateliti nė vetė Tokėn – paraardhėsit tanė kaherė e mot e kanė vlerėsuar dhe trajtuar, andaj, bazuar nė kėtė realitet, ata gjithmonė pėrshtatnin dhe orientonin pėrditshmėrinė e tyre sipas kėtij ritmi.
  Atė qė e dinin gjyshėrit tanė, qė pėshpėritej duke shtėrnguar radhėt e skeptikėve, tashmė ėshtė dėshmuar shkencėrisht: Hėna ndikon dukshėm nė ndryshimin e jetės tonė.
  Pas disa vite hulumtimi dhe studimi tė bėra nė kėtė drejtim, Jehona Paunger dhe Tomas Pope, tė arriturat e tyre kėrkimore rreth ndikimit tė Hėnės nė pėrditshmėrinė tonė, janė bėrė publike nė mediat botėrore.
  Por, ēka do tė duhej tė dimė fillimisht pėr Hėnėn?

  KATĖR GJENDJET E HĖNĖS
  Hėna nė tė mbushur shihet dy deri tri herė pas Hėnės sė re dhe duket si hije e argjendtė nė errėsirėn e natės. Ajo pėrhap siguri, veēanėrisht pas njė etape tė pesimizmit, me bindje se gjėrat, megjithatė, sėrish do tė ecin para.
  Hėna e plotė ėshtė si njė festė. Dielli dhe hėna qėndrojnė pėrballė njėri-tjetrit dhe e marrin tokėn nė mes, si prindi fėmijėn e tyre. Koha ėshtė pėr veprime tė mėdha dhe dashuri.
  Hėna nė tė sosur simbolizon aktin e dhėnies dhe dhuratat. Koha ėshtė pėr shėrim (operacionet) dhe e pėrshtatshme pėr mbjellje dhe vjelje tė bimėve.

  KALENDARI HYJNOR
  Hėna qė “ėshtė ngrėnė” pakėson energjitė tona. Trupi ėshtė i dėrmuar dhe i rraskapitur, ka nevojė pėr qetėsi. ėshtė faza e pjekurisė dhe e gjykimit pėr spastrimin e keqkuptimeve brenda familjes dhe nė profesion. Operacionet gjatė kėsaj kohe kanė mė shumė gjasa dhe mundėsi tė jenė tė suksesshme, proceset e shėrimit pėrparojnė, gjithashtu, mė shpejt. Pastrimi, fshirja, larja dhe heqja e peshės bėhen mė lehtė. Pastrimi i gjakut pėrmes ēajit tė hithit gjatė kohės sa Hėna “hahet”, ėshtė njė mjet shėrues i famshėm. Tė vjetrit tanė e dinin mirė se, trupi pas njė dimri rraskapitės ėshtė si i rrahur, gjė qė ndikon nė kolesterinėn. Nė pastrimin e hershėm – “pastrimi i gjakut”, nė kėtė periodė, aktivizon kapacitetin e plotė tė funksionalitetit tė veshkave.
  Bimėt, perimet dhe frutat duhet tė vilen pas Hėnės sė plotė. Ato kanė shije intensive. Edhe patatet dhe kėrpudhat gjatė kohės sė Hėnės sė plotė kanė aromė karakteristike dhe shijen e tyre qė i veēon.
  Para Hėnės sė plotė dhe tri ditė pas Hėnės sė plotė ėshtė kohė e favorshme tė jeni nė dietė, pini sė paku dy litra ujė nė ditė! Flokėt. Ngjyra rri mė gjatė, nėse ato pėrdoren gjatė kohės sa hėna vjen duke u pėrplotėsuar. Larja dhe prerja e tyre preferohet, nėse Hėna ėshtė nė kuadėr tė shenjės sė Luanit.
  Lakrat kėputni paradreke vonė, kur vesa tashmė ėshtė tharė dhe i magazinoni gjatė kohės kur Hėna “hahet”. Kjo shmang mykun, ndėrkaq cilėsia dhe fuqia ndikuese e tyre mbetet e lartė. Dashura dhe tė qenit tė kėndshėm (tė “ėmbėl!”) – Hėna e plotė ėshtė romantike e madhe. Jo rastėsisht dhe jo pa shkas, ajo ėshtė pagėzuar edhe si “planeti erotik”. Gjatė Hėnės sė plotė ndryshohet fusha magnetike e Tokės. Fuqia e diellit dhe Hėnės pėrshkrojnė trupin tonė dhe i bėjnė hormonet t’ia thonė valles.
  Nėse Hėna qėndron nė rrethin e shenjės sė Peshores nė Horoskop – ėshtė mirė pėr stėrngopje, pėr ata qė janė fizikisht tė dobėt si dhe pėr plehėrimin e bimėve. Rekomandimet pėr ushqim gjatė kėsaj periode: Hani mė pak, ndėrkas pas orės 18:00 mos hani mė, nėse agjėroni, atėherė nuk ėshtė e mundur ta pėrballoni. Pini rreth 2 litra lėngje deri nė ora 19.00, pastaj vetėm nėse keni etje.

  KUR HĖNA ĖSHTĖ E RE – KENI MĖ SHUMĖ ENERGJI!
  Hėna e re, faza e energjisė: Shikuar nė rrafshin astronomik rrėshqet nė mes Tokės dhe Diellit, fytyra e saj ėshtė zhytur tėrėsisht nė errėsirė. Lėreni ēdo gjė tė shkojė rrugės qė ėshtė nisur. Startoni sėrisha nga e para – njė fillim i ri i mbarė (dieta, shpėrngulja…) Nė kėtė fazė, madje edhe medikamentet, kanė ndikim mė tė mirė.
  Pemėt dhe lėngjet natyrore ju bėjnė posaēėrisht mirė nė periudhėn para Hėnės sė re dhe para Hėnės sė plotė.
  Kėshillė: Nė kėtė periudhė bioproduktet kanė mė shumė materie ushqyese dhe aromė natyrore.
  Pelingu po u pėrdor kur ėshtė Hėna nė tė “sosur”, e mban lėkurėn shumė gjatė tė lėmuar dhe tė shėndoshė, por edhe tė kėndshme (lezetshme). Kjo kėshillė nuk vlen kur ėshtė Hėna nėn shenjėn e Horoskopit-Peshk.
  Kositja e barit. Pėr rritje tė shpejtė bėhet, zakonisht, kur Hėna ėshtė duke u mbushur dhe qėndron nė shenjėn e Horoskopit tė Gaforres ose tė Akrepit.

  PAS HĖNĖS SĖ PLOTĖ RRITET DĖSHIRA PĖR SEKS!
  Seksi:
  Frytshmėria dhe gjallėria mė tė theksuara janė tetė ditė pas Hėnės sė plotė (tė gushtit), dhe gjatė kohės sa Hėna ėshtė nė tė “sosur”. Kjo periodė ėshtė parashenja dhe parakushti mė i mirė pėr pranim tė fetusit, ngase dėshira pėr seks rritet.
  Edhe ritmi ditor i organeve gjatė kėsaj periode ndryshon. Pėr shembull, te stomaku vėrehet aktivitet i lartė prej orės 7.00 deri nė ora 9.00, ndėrsa faza e qetėsisė, prej orės 9.00 deri nė ora 11.00.

  Hėna e plotė:
  Somnambulėt (ata qė shėtisin natėn nė gjumė) si dhe ata qė flasin nė gjumė, do tė bėhen mė aktiv, sepse nė kėtė periodė pengesat gjatė tė fjeturit janė mė tė shpeshta. Nė rrafshin astronomik, gjatė kėsaj periode. Hėna qėndron prapa Tokės dhe ėshtė tėrėsisht e zėnė nga Dielli.
  Rrobat lahen mė sė mirė gjatė kohės sa Hėna ėshtė duke u mbushur, dhe ato, menjėherė pas larjes duhet nderen (tė shtrihen) pėr t’u tharė.
  Hėna qė shkon duke u mbushur rezervon energji. Sa mė shumė i ofrohet pėrplotėsimit tė saj, aq mė i fortė bėhet ndikimi i saj. Kjo periodė ėshtė koha optimale pėr biseda tė vėshtira. Por, keni kujdes! Mos merrni kurrė diēka pėrsipėr si obligim!

 • #2
  Efektet e Super Hėnės nė Organizėm

  Sipas studimeve, njerėzit mund tė humbin deri nė njė kilogram e mė shumė nė njė cikėl prej 24 orėsh. Foto: Flickr

  Mite dhe legjenda nė tė gjithė botėn tregojnė pėr efektet qė hėnat e plota mund tė kenė mbi qėniet e gjalla dhe sidomos mbi njerėzit dhe organizmin e tyre.
  Shumė njerėz besojnė se hėna ndikon nė mėnyra sekrete mbi botėn tė njerėzve. Por a ka tė vėrteta nė efektet e SuperHėnave, sidomos kėsaj qė patėm rastin ta shohim dhe ta pėrjetojmė kėto ditė? SuperHėna mund tė luajė me gjumin tuaj.
  Nė njė studim publikuar nė revistėn shkencore Current Biology, pjesėmarrėsit kaluan tri ditėt e gjysmė nė njė laborator gjumi, ku nuk mund tė shihnin orėn apo dritėn jashtė. Ata u lejuan tė flinin dhe tė zgjohen si normalisht.
  Hulumtuesit zviceranė mblodhėn tė dhėnat e gjumit nga 33 njerėz nė krahasim me fazat e tjera tė hėnės.
  Studiuesit gjetėn se nė katėr ditėt e para pas njė hėne tė plotė, pjesėmarrėsit morėn 5 minuta mė tepėr se zakonisht pėr tė rėnė nė gjumė, fjetėn 20 minuta mė pak nė sasi kohore gjumi dhe patėn 30% mė pak gjumė tė thellė. Ata gjithashtu kishin nivele mė tė ulėta tė melatoninės, hormonit tė prodhuar nga organizmi qė sjell gjumin.

  Hėnat e plota rrisin numrin e lindjeve.Vetėm superhėnat si kjo e fundit mund tė kenė kėtė efekt, jo hėnat e plota. Studiuesit kanė gjurmuar 1,000 lindje nė njė spital privat nė Kioto, Japoni, ku nėnat prisnin tė lindnin. Ata dolėn nė konkluzion se mė shumė foshnja u lindėn mė afėr superhėnave, kur tėrheqja gravitacionale ėshtė mė e fortė. (Burimi-CNN)


  Mund tė ndikojė tek operacionet kirurgjikale.
  Studiuesit gjetėn se pacientėt tė cilėt kishin nevojė pėr operacione urgjente nė zemėr pėr riparimin akut tė aortės qė pėrkonin me Hėnėn e plotė kishte qėndrime mė tė shkurtra nė spital dhe mė pak shanse tė vdisnin se pacientėt tė cilėt kishin tė njėjtin operacion gjatė dy fazave tė tjera tė hėnės. Sipas njė studimi tė vitit 2013 nė revistėn Interactive Cardiovascular and Thoracic Surgery, pacientėt qė patėn operacionin e tyre gjatė Hėnės sė plotė qėndruan nė spital pėr 10 ditė, 4 ditė mė pak se sa ata qė u operuan gjatė cikleve tė tjera hėnore. Pėr fat tė keq, ndėrhyrjet urgjente nė zemėr nuk mund tė planifikohen kaq gjatė.

  Surprizat e Dietės Hėnore.
  70% e trupit tė njeriut pėrbėhet nga uji. Hėna ka njė efekt mbi trupin tonė, i cili ėshtė shumė i ngjashėm me tėrheqjen gravitacionale ndaj oqeaneve dhe lumenjve tė Tokės. Dieta hėnore pėrfiton nga ky fakt dhe mundėson humbje peshe, pastrim dhe detoksifikim tė trupit, nė ditė tė veēanta qė pėrkojnė me faza tė caktuara tė hėnės.
  Sipas studimeve, njerėzit mund tė humbin deri nė njė kilogram e mė shumė nė njė cikėl prej 24 orėsh. Gjithashtu, dietė hėnore ėshtė e lehtė pėr tė ndjekur pasi nuk kėrkon rituale tė veēanta ushqimore.
  Duhet vetėm njė ushqyerje e ekuilibruar qė pėrfshin drithėra, thjerrėza, perime dhe fruta. Mund tė pėrfshini qumėsht tė ftohtė, bulmete, gjethe nenexhik, ujė limoni, kastravec, nė mėnyrė qė tė mbani trupin tuaj tė hidratuar. Kėto produkte ushqimore janė mė tė mirat pėr pastrimin e organizmit dhe japin rezultate tė mira. Gjatė kėsaj periudhe, duhet shmangur konsumi i ushqimeve tė skuqura dhe pikante.(Burimi-Health.com)

  Comment

  What's Going On

  Collapse

  There are currently 169 users online. 0 members and 169 guests.

  Most users ever online was 7,146 at 08:56 on 08-03-2018.

  Working...
  X