Announcement

Collapse
No announcement yet.

Zbulohet njė tjetėr planet nė sistemin diellor

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Zbulohet njė tjetėr planet nė sistemin diellor


  Zbulohet planeti mė i largėt nė sistemin diellor. Planeti rozė i emėrtuar “FAROUT VG18”, ėshtė planeti mė i vogėl dhe mė i largėt brenda sistemit diellor.

  Ende nuk dihet shumė pėr tė, por vlerėsohet tė jetė tre herė mė larg sė Plutoni.

  Planeti ėshtė zbuluar nga vrojtimet mbi vullkanin Mauna Kea nė Hawaii nga tre astronomė amerikanė.

  Astronomėt, Scott Sheppard nga Instituti i Shkencės “Carnegie”, David Tholen, Universiteti i Hawaiit dhe Chad Trujillo nga Universiteti i Arizonės, bėnė zbulimin ndėrsa eksploronin me teleskop kufijtė e sistemit diellor nė kėrkim tė njė planeti tjetėr. Pėr FAROUT nuk dihen ende orbita ekzakte.

  Aktualisht njihet vetėm largėsia nga dielli si dhe diametri i tij rreth 500 km. Pėrmes nuancės rozė, astronomėt mendojnė se flitet pėr njė planet tė akullt. Duke matur largėsinė, shkencėtarėt mendojnė se duhen 1000 vite qė “FAROUT VG18” tė bėjė njė rrotullim tė plotė rreth diellit.

  businessmag.al/

What's Going On

Collapse

There are currently 164 users online. 0 members and 164 guests.

Most users ever online was 7,146 at 08:56 on 08-03-2018.

Working...
X