Announcement

Collapse
No announcement yet.

Relaks dhe peizazhe tė frikshme, 10 destinacione skenike nė Europė (FOTO)

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Relaks dhe peizazhe tė frikshme, 10 destinacione skenike nė Europė (FOTO)

  Relaks dhe peizazhe tė frikshme, 10 destinacione skenike nė Europė (FOTO)

  Nga Skocia nė Puglia, Europa “e vėrtetė” dhe peizazhet e saj tė mrekullueshme

  Udhėtimi me autobus nė Europė mund tė jetė njė mundėsi e shkėlqyeshme pėr t’u zhytur nė peizazhe tė bukura tė jashtėzakonshme: gjiret dhe shkėmbinjtė, fshatrat piktoreske, liqenet dhe kodrinat, pėr t’u admiruar ngadalė nga dritarja duke pritur mbėrritjen nė destinacion. Ja 10 itinerare skenike pėr tė udhėtuar me autobus nė Itali, Skoci, Spanjė, Norvegji, Angli dhe Danimarkė.

  edim-768x504.jpg

  Edinburgh-Tarbert – Skocia ka tė gjithė pėrbėrėsit pėr njė udhėtim nė rrugėt e paharrueshme: peizazhe tė egra, livadhe tė gjelbra dhe fushat e elbit, fshatrat e lashta, liqenet dhe kėshtjellat pėrrallore. Rruga e parė me autobus pėrmes Lowlands, nga Edinburgu nė Tarbert. Fillon nga kryeqyteti skocez, i vendosur nė kodra, i karakterizuar nga njė kombinim interesant i arkitekturės mesjetare dhe neoklasike. Prej kėtu, duke udhėtuar drejt perėndimit, do tė gjeni Parkun Kombėtar tė Trossachs, ideal pėr njė pushim tė shkurtėr nė bregun e Loch Lomond, nė kufirin me malėsitė. Rruga vazhdon nė drejtim tė Campbeltoėn nė Argyll, kryeqyteti botėror i uiskit, dhe pėrfundon nė fshatin e peshkatarėve tė Tarbert.
  santa-768x512.jpg
  Santander-Bilbao – ‘Camino de Santiago’ nė Spanjė ėshtė sugjestive nėse ėshtė nė kėmbė, por autobusi ofron pamje tė rralla. Ajo fillon nga Santander, kryeqyteti Cantabrian ose atdheu i surfistėve nė kohėn e Bilbao, nė vendet Baschim dhe konsiderohet si njė nga qytetet mė avangarde nė Spanjė. Gjatė udhėtimit ia vlen tė rrish ngjitur nė dritare, sepse pamja nė plazhet dhe shkėmbinjtė e bardhė tė Gjirit tė Biskajės ėshtė befasuese, si dhe paraqitja e shkurtėr e Castro Urdiales, njė port i lashtė i fortifikuar, i dominuar nga katedralja gotike e Santa Marķa de la Asunción.

  bari-1-768x511.jpg

  Bari-Gallipoli – Autobusi ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė shkuar nė Pulia, ku ka shumė rrugė shumė piktoreske. Nga Bari nė Galipoli, pėrshkohet bregdeti Adriatik pėr tė zbritur mė pas nė atė tė Jonit, nė njė rrugė me bukuri tė dyfishtė: nga njėra anė, nė tė vėrtetė, vėshtrimi ėshtė kapur nga uji kristalor i limaneve dhe nga magjia e fshatrave me pamje nga deti; nga ana tjetėr, humbesh nė mes tė shtrirjes sė ullishtave shekullore, tokės sė kuqe dhe fermave tė bardha. Nė dimėr ky udhėtim fiton njė magji unike dhe ju lejon tė zbuloni njė Pulia tė panjohur, larg konfuzionit tipik tė muajve tė ngrohtė.

  gras-768x510.jpg

  Grasmere-Windermere – Autobusi ėshtė mėnyra e vetme pėr tė vizituar ‘Lake District’ nė Angli, njė rajon plot magji qė ka magjepsur shumė artistė. Liqenet magjepsėse, luginat e fshehura dhe kodrat e gjelbėrta janė yjet e baladave lirike tė shkruara nga Poetėt e Liqenit, nga William Wordsworth nė Samuel Taylor Coleridge. Grasmere ėshtė njė fshat i vogėl qė ėshtė bėrė njė atraksion turistik pėr Dove Cottage, shtėpia ku Wordsworth dhe motra Dorothy jetonin pėr nėntė vjet. Pas largimit nga Grasmere, filloni njė udhėtim 33-minutėsh nėpėr fshatrat angleze dhe vendet ikonike – duke pėrfshirė Kėshtjellėn Wray tė Trustit Kombėtar – pėrpara se tė arrini nė liqenin natyror tė Windermere, mė i madhi nė Angli.

  xabia-768x512.jpg

  Xąbia-Alicante – Pėr ata qė e duan ngrohjen, bregdeti spanjoll ka temperatura tė buta edhe nė dimėr. Falė autobusit, ju mund tė lėvizni nga njė anė e Kosta Blanca nė njė tjetėr, tė quajtur kėshtu pėr shkak tė ngjyrės sė plazheve tė saj, tė cilat shtrihen alternuar pėr 244 km. Deti dhe malet: nė anėn tjetėr tė rrugės, nė tė vėrtetė, ju mund tė admironi malet e mbuluara me lis dhe bimėsi tipike mesdhetare. Pas itinerarit, sė pari pėrshkohet zona e Calp dhe Benidorm dhe pastaj arrihet nė shumėngjyrėshen La Vila Joiosa dhe mė nė fund Alicante. Udhėtimi ka njė gjatėsi prej 138 km, qė mund tė pėrshkohet nė rreth dy orė e gjysmė.


  gud-768x576.jpg

  Gudvangen-Bergen – Nga nxehtėsia nė tė ftohtė: rruga nga Gudvagen nė Bergen, e cila mund tė udhėtohet vetėm me autobus, ju lejon tė zbuloni Norvegjinė mė autentike. Vendosur nė qarkun e Sogn og Fjordane, fshati i vogėl i Gudvangen ėshtė vendosur nė njė rrip tė Nęrųyfjord, gjiri mė i ngushtė nė botė, deklaruar nga Trashėgimia Botėrore e UNESCO-s nė vitin 2005. Pas shijimit tė njė qetėsie pėrrallore, nis udhėtimi prej rreth 2 orė e gjysmė nė Bergen, porta pėr gjiret e egra perėndimore.

  roma-768x502.jpeg

  Roma-Teramo – Kalimi i Italisė nga perėndimi nė lindje dhe anasjelltas ėshtė i mundur dhe ėshtė edhe mė sugjestiv me autobus. Fillon nga kryeqyteti dhe kalon kufirin mes Lazios dhe Abruzzo dhe pastaj depėrton nė peizazhin apenin, me Rezervatin Natyror Monte Velino nė jug dhe Rezervatin Natyror Monte Navegna dhe Monte Cervia nė veri. Pas kalimit tė L’Aquila, nga dritarja ju mund tė admironi Gran Sasso nė tė gjithė madhėshtinė e saj. Drejtuar drejt Teramo, ju kaloni Parkun Natyror duke kaluar edhe nga Monti della Laga, qė nė tė kaluarėn ėshtė zgjedhur si set kinematografik pėr filma tė tillė si La Strada Fellinit, Ladyhawke me Michelle Pfeiffer dhe mė e fundit ‘The Amerikan’ me George Clooney.

  gra-768x510.jpg


  Granada-Mįlaga – Spanja mė e vėrtetė: mali dhe deti, shtrirje tė gjelbra dhe gjiret me rėrė, ecje nė kėmbė dhe shėtitje tė qetė nė plazh. Udhėtimi fillon nė Granada, njė qytet i bukur spanjoll qė ndodhet nė kėmbėt e Sierra Nevada dhe u bė i famshėm nga Alhambra, vendbanimi i sulltanėve Nasrid tė Sulltanatit tė Granadės. Nga qendra e qytetit, autobusi shkon nė Malaga: nė mė pak se dy orė arrihet nė peizazhet e zjarrta nė brendėsi tė qytetit tė lindjes sė Picassos. Nė gjysmė tė rrugės takohet Alhama de Granada, njė fshat i rrethuar romantikisht me origjinė arabe qė ofron njė pamje tė privilegjuar tė Sierra de Tejeda.  lin-14-768x553.jpg


  Lincoln-Louth – Lincolnshire, njė qark anglez i vendosur nė Midlands Lindore, mbetet njė nga zonat mė tė paprekura nė Angli. Autobusi niset nga qyteti Lincoln i dominuar nga katedralja imponuese e shekullit tė 13-tė. Sa tė kalosh qytetin, ka shtrirje tė pafundme tė fushave tė kultivuara qė rrethojnė Lincolnshire. Pa e kuptuar atė, ju ktheheni nė kohė dhe zbuloni fshatra dhe ferma mesjetare tė rrethuara nga fusha. Me tė mbėrritur nė Louth, mundėsitė pėr tė shtrirė kėmbėt nuk mungojnė, duke filluar nga njė ecje e pėr tė vazhduar me njė piknik nė bar nė Hubbard’s Hill, pėr njė vizitė nė tregun e kafshėve Louth, njė nga tė fundit qė ka mbetur nė qark.


  kope-1-768x512.jpg
  Copenhagen-Rostock – Ata nė janė nė Kopenhagė mund tė shfrytėzojnė rastin pėr tė marrė njė udhėtim tjetėr nga ai i zakonshmi nė Rostock, Gjermani. Gjithashtu nė kėtė rast autobusi ėshtė njė zgjidhje komode dhe e pėrshtatshme: niset nga kryeqyteti danez dhe shkon drejt jugut, duke kaluar ishullin Mun, me shkėmbinjtė e tij tė bardhė tė shkumės. Fokat dhe kuajt e bardhė popullojnė ishullin, kėshtu qė rrini me aparat nė dorė edhe nė autobus. Pas njė udhėtimi tė shkurtėr ju do tė arrini nė Gedser, pika e nisjes pėr traget nė Rostock. Pasi tė keni hyrė nė bord, pushoni dhe shijoni pamjen e Detit Baltik. Pas vetėm dy orėsh tė kaluara nė ajėr tė hapur arrini nė qytetin piktoresk gjerman.

  Gazeta Shqip


  https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

What's Going On

Collapse

There are currently 158 users online. 0 members and 158 guests.

Most users ever online was 7,146 at 08:56 on 08-03-2018.

Working...
X