Announcement

Collapse
No announcement yet.

Shpiket pajisja qė kthen mendimet nė fjali

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Shpiket pajisja qė kthen mendimet nė fjali

  Shpiket pajisja qė kthen mendimet nė fjali

  9127580-6644101-image-a-8_1548765921590.jpg

  Shkencėtarėt kanė ndėrtuar njė pajisje qė do iu vijė nė ndihmė njerėzve qė nuk flasin. Krijimi ėshtė shpallur si “ndryshim i jetės” pėr ata qė nuk janė nė gjendje tė komunikojnė me botė pėrreth. Sistemi pionier kombinon fuqinė e sintezuesve tė tė folurit dhe AI ​​(inteligjencės artificiale) pėr ta kthyer aktivitetin e trurit nė fjali tė kuptueshme. Ajo bazohet nė tė njėjtėn teknologji tė pėrdorur nga Amazon Echo dhe Apple Siri dhe pajisja ofron shpresė pėr pacientėt e paralizuar qė nuk janė nė gjendje tė flasin.

  Profesori i inxhinierisė elektrike Dr Nima Mesgarani nė Universitetin e Kolumbisė, Nju Jork, shpreson se shpikja e tij do tė jetė ndryshimi i jetės pėr mijėra individė tė goditur. Ai tha: -“Zėrat tanė na ndihmojnė tė na lidhin me miqtė tanė, prandaj humbja e fuqisė sė zėrit ndaj lėndimeve apo sėmundjeve ėshtė kaq shkatėrrimtare. Me studimin e sotėm, ne kemi njė mėnyrė tė mundshme pėr tė rivendosur atė pushtet”.

  Profesori Mesgarani shtoi: ‘Nė kėtė skenar, nėse pėrdoruesi mendon se ka nevojė pėr njė gotė uji , sistemi ynė mund tė marrė sinjale tė trurit tė gjeneruar nė mendim dhe t’i kthejė ato nė njė fjalim sintetizues, verbal.

  Profesori i inxhinierisė elektrike Dr Nima Mesgarani (foto) nė Universitetin e Kolumbisė, Nju Jork, shpreson se teknologjia e re do tė ndryshojė jetėn pėr mijėra individė tė goditur. Kushdo qė ka humbur aftėsinė e tij pėr tė folur, qoftė pėrmes lėndimit apo sėmundjes, do tė ketė shansin pėr t’u lidhur me botėn rreth tyre’.

  Pėrktheu: Gazeta Shqip

  https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

 • #2
  Bravo njerezve qe mundohen te shpikin dhe bejne shpikje te tilla per ti arfhur ne neihme njerezimit ....nje bravo e madhe
  Njeriu ndjehet i frikėsuar vetėm nėse nuk ėshtė nė harmoni me veten

  Comment


  • #3
   Kur lexon,apo takon njerez qe kane probleme te tilla fizike,si degjimi,shikimi,atehere shpesh kuptojme se sa grinavec behemi ne perditeshmerine tone,qe ankohemi.
   Shkenca nje drite ne erresiren e botes se tyre.

   https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

   Comment


   • #4
    kjo do te thote se bota mund te ket edhe me shune inteligjence ne te ardhmen
    Je SHQIPTAR? Po?
    Duaje SHQIPERIN si atdhetar...
    Jo si politikan apo Fetar.

    Comment


    • #5
     Kur inteligjenca artificiale te tejkaloj ate njerezore...fundi i botes eshte ne dere...thjesht hapeni ate

     Comment


     • #6
      Kesaj i thon t'qifsha mesuesen e Alfabetit

      megjithate per shume njerez ne nevoje eshte nje perpares

      kam pershtypje se nuk do instalohet ketu ne forum se vaj halli per mendimet tona
      - I TAKOJ LUFTETARIT NE TE CILIN BASHKOHET E SHKUARA DHE E ARDHMJA -

      -Kashta noton e diamanti fundoset!

      Comment

      What's Going On

      Collapse

      There are currently 165 users online. 0 members and 165 guests.

      Most users ever online was 7,146 at 08:56 on 08-03-2018.

      Working...
      X