Announcement

Collapse
No announcement yet.

Sokrati dhe 24 thėniet e tij mė tė rėndėsishme qė gjithkush do tė duhej ti lexojė

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Sokrati dhe 24 thėniet e tij mė tė rėndėsishme qė gjithkush do tė duhej ti lexojė

  Sokrati dhe 24 thėniet e tij mė tė rėndėsishme qė gjithkush do tė duhej ti lexojė

  sok-1200x630-640x336.jpg

  Sokrati lindi nė vitin 469, qė njihet si njė nga themeluesit e filozofisė klasike greke. Sokrati ishte njė autodidakt, u aftėsua dhe u ngrit nė nivelin e njė filozofi tė famshėm falė punės sė tij.

  Sokrati nuk shkroi asnjė vepėr sepse siē thoshte ai, librat janė tė vdekur dhe nuk mund t’iu pėrgjigjen pyetjeve. Pėr tė mjeti kryesorė i komunikimit ishin bisedat e gjalla, dialogu me gjithkėnd dhe kudo, nė rrugė, nė shesh, nė gosti etj. Shumica e atyre, qė ne dimė pėr tė, ka qenė ruajtur nga tre bashkėkohėsit e tij tė shquar, Aristofani, Platoni dhe Ksenofoni.

  TĖ NJIHEMI ME THĖNIET MĖ TĖ BUKURA NGA SOKRATI
  1- Urtėsia fillon nė mrekulli.
  2- Jam mė i dituri ndėr tė gjallėt, se e di njė gjė, e di se nuk di asgjė.
  3- Ka vetėm njė tė mirė: dituria. Dhe vetėm njė tė keqe: padituria.
  4- Mos u ngut tė zėsh miq, por, kur t’i zėsh, mos i braktis
  5- Ai qė dėshiron ta ndryshoje botėn, fillimisht duhet tė ndryshojė veten e tij.
  6- Pėr ta gjetur vetveten, mendoni pėr vetveten.
  7- Nuk jam as athinas, as grek, jam qytetar i botės.
  8- Ruaje emrin si thesarin tėnd mė tė shtrenjtė, sepse besueshmėria ėshtė si zjarri; po ta kesh ndezur, e ke tė lehtė ta ruash, por, po ta shuash, tė bie barra e rėndė ta ndezėsh prapė.
  9- Fitimi i emrit pėrkthehet nė pėrpjekjet pėr tė qenė ēka dėshiron.
  10- Gjithė shpirtrat e njerėzve janė tė pavdekshėm, por shpirtrat e tė drejtėve janė edhe tė pavdekshėm, edhe hyjnorė.
  11- Lėviz vetė, pėrpara se tė lėvizėsh botėn.
  12- Pėr sa i pėrket martesės ose beqarisė, vendos vetė, o njeri, por ta dish mirė se ke pėr t’u penduar.
  13- Martohu, patjetėr. Por tė ra gruaja e mirė, do tė jesh i lumtur; po tė ra e keqe, do tė bėhesh filozof.
  14- Arrita nė pėrfundimin se nuk ishte menēuria ajo qė u dha mundėsi poetėve tė shkruanin poezi, por njė lloj instinkti apo frymėzimi, si ai qė hasim tek orakujt dhe profetėt, tė cilėt i pėrcjellin mesazhet e tyre tė larta pa e ditur fare kuptimin e tyre.
  15- Ruaju nga shterpėsia e jetės sė ngarkuar me punė.
  16 -Kur pėrfundon rrahja e mendimeve, shpifja bėhet vegėl nė duart e humbėsit.
  17- Mos harro se vepra dhe fjala tė bėjnė dhe tė zhbėjnė njėlloj.
  18- Kush lėndohet nuk duhet tė hakmerret duke lėnduar, sepse kurrė nuk ėshtė e drejtė tė bėsh padrejtėsi; dhe nuk ėshtė e drejtė tė hakmerresh duke lėnduar, as t’i bėsh keq tjetrit, sado tė tė ketė munduar.
  19- Tė kėqijtė jetojnė pėr tė ngrėnė dhe pėr tė pirė, ndėrsa tė mirėt hanė dhe pinė pėr tė jetuar.
  20- Mos i quaj besnikė ata qė tė lėvdojnė fjalėt dhe veprat, por ata qė me pėrzemėrsi tė qortojnė pėr gabimet.
  21- I ndershmi mbetet gjithmonė fėmijė.
  22- Sot fėmijėt janė tiranė. Ata kundėrshtojnė prindėrit, luajnė me bukėn e gojės dhe u marrin shpirtin mėsuesve tė tyre.
  23- Lehtė mund tė falim njė fėmijė qė ka frikė nga errėsira. Tragjedia e vėrtetė e jetės ėshtė kur njerėzit kanė frikė nga drita.
  24- Shikoni, sekreti i lumturisė nuk mund tė gjenden nė tė kėrkuarit shumė e mė shumė por nė zhvillimin e kapaciteteve pėr t’u kėnaqur mė pak.

  https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

 • #2
  Kur mundohet i padijturii dijtur tė bėhet, ėshtė njėsoj sikur gruaja ushqimin qė ka sjellur burri
  e hedh drejtpėrdrejtė nė pjatė! Njėsoj si ky postim: aspak i pėrpunuarė, me tė cilin rast e humb edhe
  kuptimin si dhe shijen!
  Ah s'ikur bukuria tė simbolizonte menēurinė?!?!
  Prindėrit janė tė bezdisshėm nga se janė tė programuarė si tė tillė: dashuri e pa fund!
  Pėr t'i kuptuarė prindėrit, sė pari duhesh kuptuarė jetėn !

  Comment

  What's Going On

  Collapse

  There are currently 170 users online. 0 members and 170 guests.

  Most users ever online was 7,146 at 08:56 on 08-03-2018.

  Working...
  X