Announcement

Collapse
No announcement yet.

36 llojet e torturave tė tmerrshme qė u pėrdorėn gjatė diktaturės komuniste

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • 36 llojet e torturave tė tmerrshme qė u pėrdorėn gjatė diktaturės komuniste

  1-Rrahje me dru, deri nė shkaktimin e plagėve

  Ėshtė torturė klasike e pėrgjithshme e bėrė nė hetuesi nga oficerėt e Sigurimit e ndihmėsit e tyre. Kjo torturė konsiston nė goditjen me dru ose thupra (drunj tė vegjėl) tė tė pandehurit nė kokė ose pjesė tė trupit. Ėshtė pėrdorur masivisht kundėr tė gjithė tė pandehurve apo personave tė kapur sekret nga Sigurimi. Kjo lloj torture konsiston nė goditjen e drejtpėrdrejtė e tė menjėhershme me njė mjet tė fortė. Ka qenė njė torturė e “thjeshtė” qė nuk kėrkonte shumė kushte apo mjete.

  2-Kruarje e plagėve tė qelbėzuara me dru

  Zhvillohej kur kishte avancuar faza e torturės dhe kishin filluar tė zinin kore. Nga kjo torturė e rėndė ka vdekur nė vitin 1947 Loni Adam, ish funksionar i ambasadės amerikane, ndėrsa trupin kishin filluar ta hanin krimbat. Kjo lloj torture mund tė kalonte deri nė ēmendjen e personit nga dhimbja e madhe.

  3-Shpimi i mishit me tel tė djegur

  Ka qenė torturė barbare e pėrdorur sidomos vitet e para. Personit i ngulej njė tel i nxehur nė mish e cila depėrton lehtėsisht mbi mish e nga kjo kalon drejtpėrdrejt nė kockė. Prekja e kockės kishte pasoja tė rėnda sepse kalonte nė humbjen e jetės, ose pasoja tė rėnda nė shėndet, por edhe nė ēmendje. Nga pėrdorimi i kėsaj torture ka vdekur avokat Muzafer Pipa nė tetor 1946.

  4-Pėrdorimi i rrymės elektrike nė veshė e nė trup

  Ka qenė teknikė e pėrdorur nga Sigurimi dhe hetuesia. Pėrdorimi i madh i kėsaj metode ka ēuar nė ēmendje shumė persona. Rryma elektrike kalonte nė trupin e personit tė marrė tė pandehur, nė mėnyrė qė ai tė thyhej pėr tė pranuar procesin ose treguar gjėra nė kurriz tė tė tjerėve.

  5-Futja e kripės nė mish

  Pėrdorej pėr tė acaruar gjendjen e tė pandehurit. Kjo lloj torture pėrdorej nė rastin kur plagėt kishin pėrparuar. Pėrdorimi i kėsaj torture kishte efekte psikike tė forta, duke kaluar shpesh edhe nė ēmendje.

  6-Lėnia nė ujė tė ftohtė apo nė fuēi uji

  Ishte koha kur i pandehuri nuk pyetej. Trupi i lihej nė njė pellg me ujė nė dimėr nė mėnyrė qė tė kishte pasoja nė shėndet. Pasojat ishin nė dobėsim zemre, mushkėri tė sėmura, etj. Po ashtu personi vendosej nė njė fuēi uji. Kjo metodė pėrdorej kryesisht kur ishte gati ta zinte gjumi si dhe nė orėn e gjumit.
  FOTO GALERI
  7-Lėnia pa bukė deri nė vdekje

  Ėshtė njė torturė e pėrdorur nė hetuesi, por nė raste speciale edhe nė burgje. Ka ndodhur p.sh. me ish kryeministrin Kostaq Kota qė vdiq nė burgun e Burrelit nė vitin 1948.

  8-Lėnia pa bukė pėr disa kohė

  Pėrdorej nė hetuesi dhe nė izolim nė burgje. Pėrdorimi i kėsaj torture synonte thyerjen e tė pandehurit nė mėnyrė qė ky tė mendonte se jetėn e kishte tė shkurtėr.

  9-Lėnia zhveshur nė tė ftohtė

  Pėrdorej nė hetuesi dhe pothuaj nė burgje si masa disiplinore. Kjo lloj torture kishte edhe efekte psikologjike pėr nga fotografimi i pamjes kur i dėnuari lihej tė shikohej nga tė burgosur tė tjerė.

  10-Jeleku

  Pėrdorej si mjet ndihmės pėr tė rritur efektin e torturės. Muēo Sali deklaronte: “Janė vėnė nė jelek dhe me njė dru nė mes tė duarve dhe tė kėmbėve vareshin nė dy stola, gjė qė i bėnte njerėzit si breshkė, duke i shkaktuar dhimbje tė mėdha”. Jepej ideja sikur njeriu ishte vendosur nė hell pėr t’u pjekur.

  11-Dinamit nė trup

  Vendosja e dinamitit nė trup kishte efekt nė zemėr dhe nė tru. I pandehuri kėrcėnohej se do hidhej nė erė. Oficeri i Sigurimit vazhdimisht mbante shkresėn nė dorė duke dhėnė pėrshtypjen se mund ta ndizte fitilin. Rriste stresin dhe ankthin me shpejtėsi tė madhe, duke kontribuar nė sėmundje tė rėnda e tė pashėrueshme.

  12-Shtrėngim i gjinjve me pinca

  Njė torturė e pėrdorur te meshkujt, linte pasoja nė lėkurėn e mishit tė personit qė torturohej. Pėrdorej sepse gjinjtė si gjėndra lėshonin efekt tė fortė dhimbjeje.

  13-Futja e tė pėgėrėve (jashtėqitjes) nė gojė

  Kryhej shumė vitet e para sidomos ndaj klerikėve qė mbanin mjekėr. E kanė pėrdorur ndaj Sheh Ibrahim Karbunarės. Jo vetėm qė tė shkaktonte dhimbje nga era e keqe, por grumbullonte edhe mizat.

  14-Varje me kokė poshtė

  Ėshtė pėrdorur rėndom ndaj personave tė akuzuar pėr krime shumė tė rėnda politike. Ka qenė ndėr torturat mė rraskapitėse e cila linte pasoja tė mėdha mendore.

  15-Lidhje me lin

  Lidhja me fijet e linit shkaktonte vija nė trupin e njė njeriu. Kjo lloj lidhje shkaktonte deformime, tė cilat i shiheshin personit gjatė gjithė jetės.

  16-Lėnie nė diell

  Pėrdorej si torturė pėr tė burgosurit e pėr tė paraburgosurit, nė degė tė punėve tė brendshme ose nė kampe pune. Nuk pėrdorej nė burgje. Nė kampe, i dėnuari lihej nė diell, kryesisht muajt e verės, nė vendet ku punohej. Kjo jo vetėm pėr t’i shkaktuar torturė, por edhe pėr tė shėrbyer si shembull pėr tė tjerėt.

  17-Maēoku nė tumane

  Pėrdorej kryesisht ndaj femrave. Maēoku futej brenda tumaneve tė femrės dhe pastaj goditej me dru nga jashtė. Pėrpjekja e maēokut me thonjtė e tij pėr tė dalė nga kjo gjendje, shkaktonin dhimbje tė mėdha te femra qė kishte veshur tumanet.

  18-Pėrgatitje e varrit

  Pėrdorej nė dy forma: e para, para njė varri tė hapur ku bėhej gati improvizimi i vrasjes sė tė dėnuarit dhe e dyta, kur i pandehuri hapte vetė varrin ku mendohej se do varrosej.

  19-Arma nė gojė

  Mjet presion qė zhvillohej shpesh gjatė hetuesisė. I pandehuri kėrcėnohej se do vritej nėse nuk tregonte.

  20-Tentativė pėr ēnderim tė vajzės

  I bėhej drejtpėrdrejtė personit tė pandehur ose shėrbente si mjet presioni ndaj tij, kur i sillnin njė femėr tė familjes si gruan, vajzėn, etj.

  21-Djegia e organeve seksuale

  Pėrdorej djegia me benzinė, e provuar ndaj Alfred Ashikut nga oficeri Cole Bashari.

  22-Rrahja me kamxhik

  Pėrdorej me kamxhikėt e kafshėve. Kamxhiku i lėshohej nė qafė tė pandehurit nė formėn e njė gjarpri qė mblidhet shpejt rreth njė peme. Por pėrdorimi i kamxhikut pėrdorej edhe si rrahje e drejtpėrdrejtė nė vend tė drurit. Pasojat ishin tė mėdha si, dėmtim i mishit, i enėve tė gjakut, etj.

  23-Lėshimi i pikės sė ujit nė kokė

  I pandehuri lidhej nė njė tavolinė dhe nga tavani i lėshonin periodikisht pika tė forta uji qė binin rėndė nė kokė.

  24-Vendosja e mangallit nė vapėn e gushtit

  I futej nė qeli tė pandehurit nė kulmin e vapės, nė temperatura tė larta tė verės (dėshmi e Xhevat Xhafės). Kjo lloj torture i shkaktonte tė burgosurit njė siklet tė madh, djersė pa fund e dobėsim tė mėtejshėm.

  25-Lėnia nė kėmbė

  Pėrdorej pėr tė lodhur e sėmurė tė pandehurit. Shkaktonte sėmundjet e kockave, mesit, etj.

  26-Lėnia pėr tė fjetur mbi ēimento

  Pėrdorej nė hetuesi dhe nė biruca gjatė vuajtjes sė masės disiplinore.

  27-Shkaktimi i etjes dhe mbushja e gojės me kripė

  Pėrdorur nga hetues Irakli Kocani.

  28-Lidhja me hekura nė mur e lėnia pėr disa ditė ashtu

  Ėshtė pėrdorur nėpėr qeli ndaj tė paraburgosurve. Ka shkaktuar dhimbje kockash e organesh tė brendshme.

  29-Detyrimi pėr tė kėnduar natėn

  Vendosej muzika pėr tė zhdukur zhurmat ose shumė tė pandehur detyroheshin tė kėndonin natėn.

  “Detyroheshin tė kėndonin si gjela dhe tė kakarisnin si pula, siē i ėshtė bėrė Islam Radovickės, nga Sigurimi i ushtrisė”.

  30-Futja nė biruca tė errėta

  Dėshmi: “Futnin nėpėr biruca tė errėta nga njė njeri dhe nė mesin e natės njė tjetėr ishte porositur tė bėnte si qen, tė ulėrinte dhe tė kafshonte tė burgosurin tjetėr”.

  31-Lyerja me marmelatė

  Dėshmi: “Janė lyer me marmelatė nė sy, veshė e hundė dhe kanė vėnė njė tjetėr pėr t’i lėpirė”.

  32-Shurdhimi

  Vėnia nė stres tė pėrgjithshėm, duke shkaktuar zhurma tė pandėrprera. Kjo torturė ėshtė provuar e kryer nė burgun e Burrelit.

  33-Pėrdorja e tymit brenda qelive

  Shkaktohej nga djegia e materialeve tė ndryshme e futja e tymit tė tyre nėpėr qeli. Provuar e kryer nė burgun e Burrelit.

  34-Futja nė arkivol

  Mjet presioni pėr tė pranuar procesverbalin e hetuesisė. I pandehuri mbyllej brenda arkivolit pėr disa minuta ose orė, duke i krijuar pėrshtypjen e vdekjes.

  35-Goditja me pėllėmbė e me shqelma

  Ka qenė tortura mė e pėrhapur dhe fillestare. Ajo ushtrohej nga hetuesit si fazė e parė e torturės psikologjike. Hetuesi e pėrdorte pėr tė thyer tė pandehurit e dobėt, nė mėnyrė qė tė pranonin sa mė shpejt procesin.

  36-Hedhja nga lartėsia

  Torturė e pėrdorur shpesh nė hetuesi, sidomos ndaj moshave tė thyera. Shpesh herė prej kėsaj torture, tė proceduarit kanė vdekur.
  Me ruaj brenda endrrave edhe kur ato thyhen...

 • #2
  Afersisht si torturat ne kohen e hitlerit ....poshtersi
  Njeriu ndjehet i frikėsuar vetėm nėse nuk ėshtė nė harmoni me veten

  Comment


  • #3
   Kafsherit dhe kanabilizmet me te medha jane provuar tek njeriu.

   https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

   Comment


   • #4
    Edhe te mendosh se ni bir shqiptari ja ben vllait keto tortuar eshte tmerr.
    Me ruaj brenda endrrave edhe kur ato thyhen...

    Comment


    • #5
     Originally posted by Arfenilla View Post
     Edhe te mendosh se ni bir shqiptari ja ben vllait keto tortuar eshte tmerr.
     Partia komuniste u formua nga armiqt e perbetuar te atij kombi.
     Vune kryetar po ate qe permbushte udhezimet e tyre.

     Me pas s'kish me ajke,se ata te formuarit e njerez me.parime e atdhedashuri i perzune,ata qe ngelen i vrane,e llumi barbar i dha drejtim.
     Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
     N B

     Comment


     • #6
      Originally posted by Passion View Post

      Partia komuniste u formua nga armiqt e perbetuar te atij kombi.
      Vune kryetar po ate qe permbushte udhezimet e tyre.

      Me pas s'kish me ajke,se ata te formuarit e njerez me.parime e atdhedashuri i perzune,ata qe ngelen i vrane,e llumi barbar i dha drejtim.
      Po shum armiq kish pas shqiperia e dreqi e mori.. te vjen turp te lexosh te bemat e tyre.. dhe e keqja akoma po qendron ..si munden te harrojn ate koh te diktatures enveriste dhe te mos behen unik te punojn se bashku me nje gjuh dhe nje qendrim ..po te shahan te fyhen ne parlament sikur te jen bisha mali .. nuk di a duhet me pas nje etik ajo gjuhe e tyre aty ne debate!? pse duhet te fyhet njeri ne familje un veq aty e shoh.. nuk them se jan te mir as keta tanet,por te pakten kan respekt per familjaret...--ps..Sali Berisha : e ka humb reputacionin ne max.
      Me ruaj brenda endrrave edhe kur ato thyhen...

      Comment


      • #7
       Originally posted by Arfenilla View Post

       Po shum armiq kish pas shqiperia e dreqi e mori.. te vjen turp te lexosh te bemat e tyre.. dhe e keqja akoma po qendron ..si munden te harrojn ate koh te diktatures enveriste dhe te mos behen unik te punojn se bashku me nje gjuh dhe nje qendrim ..po te shahan te fyhen ne parlament sikur te jen bisha mali .. nuk di a duhet me pas nje etik ajo gjuhe e tyre aty ne debate!? pse duhet te fyhet njeri ne familje un veq aty e shoh.. nuk them se jan te mir as keta tanet,por te pakten kan respekt per familjaret...--ps..Sali Berisha : e ka humb reputacionin ne max.
       Pardesybardhet e Ramizit jane indetike si vellezerit Siameze.
       Me te njejtat ide,parime,bagazh.

       Dmth nje harbuteri fshatareske te lidhura me nje mani te madhe materializmi.

       Ma shume se idiote jane ata te thekurit qe i ndjekin pas,se kan marr nje kothere.
       Nje pune
       Nje premtim apo c'ka tjeter.

       Pas 90 shqiptaret dolen mjerim e fukarallek,e zheg e mjerim ne tru(shumica).

       Fisnikeria eshte zhduk (kohe).
       Nje popull qe s'ka arsim, te gjitha te keqiat vijne pas.

       Nje sqarim se ndoshta ju Arfe jini e vogel per ate periudhe.

       Di raste qe vellezerit jetonin ne nje shtepi,me dy prinder ne fukarallek,e njeri vjedh 20 kg fasule nga magazina e kooperatives qe e fsheh atje,e tjetri e spiunon ne polici te vellane.

       Kupton se ku ish gjendja ??
       Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
       N B

       Comment


       • #8
        Originally posted by Passion View Post

        Pardesybardhet e Ramizit jane indetike si vellezerit Siameze.
        Me te njejtat ide,parime,bagazh.

        Dmth nje harbuteri fshatareske te lidhura me nje mani te madhe materializmi.

        Ma shume se idiote jane ata te thekurit qe i ndjekin pas,se kan marr nje kothere.
        Nje pune
        Nje premtim apo c'ka tjeter.

        Pas 90 shqiptaret dolen mjerim e fukarallek,e zheg e mjerim ne tru(shumica).

        Fisnikeria eshte zhduk (kohe).
        Nje popull qe s'ka arsim, te gjitha te keqiat vijne pas.

        Nje sqarim se ndoshta ju Arfe jini e vogel per ate periudhe.

        Di raste qe vellezerit jetonin ne nje shtepi,me dy prinder ne fukarallek,e njeri vjedh 20 kg fasule nga magazina e kooperatives qe e fsheh atje,e tjetri e spiunon ne polici te vellane.

        Kupton se ku ish gjendja ??
        Po enveri sikur i ka dhen prioritet shkollimit me shum se ne qe kishim!
        luftuan per demokraci dhe tani cfar?
        mua me vjen inat! te pranoj fakti se ne shqiptaret nuk dim te udhheqim. nuk dim te mbajm rend . ne pergjithsi shqiptaret kudo qe jemi ket te met po e tregojm dita dites. ne akoma jetojm nen gezhojen gjoja jemi te beses jemi te fjales dhe nuk po marrim hapa tjer fare. sikur kemi mbet ata njerz siq na pershkruan edith durham.. ps.. e ajo e spionimit per vllain edhe ketu ka ndodhe sa here..vetem se ne ni version me ndryshe.
        Me ruaj brenda endrrave edhe kur ato thyhen...

        Comment


        • #9
         S'dua ta besoj qe s'dijme te qeverisemi.
         Kjo eshte nje teori e akuze e propagandes serbe,por besoj (une)qe gjithkujt qe ka bote me ide,me formim ,e njekohesisht vullnet per t'iu afruar Shqiperise ne politike,seleksionohet,filtrohet,edhe nqs s'pranon te jete si ata,zhgenjehet e iken nga ka ardhur.

         Nje shans ish formimi i nje fuqie te re nga studentet,pasi ne ato radhe nuk do afrohej ata si zoti Kule me 12 rroga,por nje fryme e nje ajke,por mjeshterisht hienat e Ps e dobesuan.
         Zgjaten
         zgjaten e dobesuan.
         Kishin dy jave qe lutnin z Perparim Kabo per nje status ne lidhje me studentet,edhe e dha ate.

         Vetem populli mund ta beje ate,sepse keta qe u perfshine ne politike 30 vite do shkruhen si shtresa me e dobet e politikes shqiptare ndonjehere.
         Dmth TRADHTARE!
         Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
         N B

         Comment

         What's Going On

         Collapse

         There are currently 149 users online. 12 members and 137 guests.

         Most users ever online was 7,146 at 06:56 on 08-03-2018.

         Working...
         X