Announcement

Collapse
No announcement yet.

Thenie mbi shqiptaret

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts


 • Shqiptarėt janė njė komb tė cilit i pėlqen tė lėvdojė veten. Si thonė gojė-rrumbullėt tanė, kombi shqiptar ėshtė i pari nga mendja, nga sjellja e nga trimėria. Sikur shqiptarėt tė qenė jo kombi mė i mendshmi, por thjesht njė komb i mendshėm, ata do tė kishin dalė me kohė nga dita e zezė ku ndodhen. (Vepra 1, f. 271).


  Faik Konica


  >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
  Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

  Comment


  • Trimėria e shqiptarit nuk ėshtė e artė, ėshtė e teneqejtė…... sado e madhe nė vetvete, ėshtė e vogėl nė shkaqet qė e ndezin. Pėr njė kec tė grabitur, pėr njė fjalė tė shtrembėr, dhe shumė herė pa e ditur as vetė pėrse, shqiptarėt marrin armėt, hidhen, vriten. Por, ata njerėz qė vriten pėr interes e pėr pėrralla [dokrra], ftohen dhe frikėsohen nė u dashtė trimėri pėr ndonjė mendim tė bukur, pėr ndonjė dobi tė vėrtetė e tė pėrgjithshme… Nuk kanė frikė nga plumbi, po dridhen nga Valiu! trimėria e vėrtetė ėshtė ajo qė vihet nė shėrbim tė sė Drejtės dhe Atdheut, nė shėrbim tė dobisė sė pėrgjithshme. Tė tjerat punė janė punė egėrsie e kafshėrie, jo trimėrie. (Vepra 1, f. 271-272).


   Faik Konica

   >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<   Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
   ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
   Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
   sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

   Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
   Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

   Comment


   • Shqiptarėt me mendje tė nderuar s’duan e as kanė dashur qė njeri tė del e tė thėrret: “Unė jam!” Historia e Shqipėrisė s’ėshtė pėrveēse vėrtetimi i kėsaj qė themi.

    Faik Konica (Vepra, 3, f. 63).    Ē’ka tė bėj myslimanėria apo krishterėria me shqiptarėsinė? Myslimani tė jetė mysliman, i krishteri i krishterė; po Shqipėria ėshtė e ne tė gjithėve dhe e tė gjithėve ėshtė detyra tė mendohemi e tė bėjmė si ėshtė mė mirė pėr tė.

    Faik Konica (Albania 2, 25 prill 1897).


    Shqiptarėt nuk ndahen nė tė krishterė e nė muhamedanė, po ndahen nė dy anė:
    - ana e kombėtarėve, nė tė cilėn ka shqiptarė nga tė gjitha besimet, dhe
    - ana e zuzarėve.

    Faik Konica (Vepra 3, f. 75).    Duhet tė mėsohen shqiptarėt tė mos shohin prapa atdhetarit fenė e njeriut.

    Faik Konica (Vepra 3, f. 127).    >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<    Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
    ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
    Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
    sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

    Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
    Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

    Comment    • Ėshtė njė vend nė faqe tė dheut ku katilin e kanė pėr njeri tė nderuar; - hapen qė t’i bėjnė udhė kur kalon; e fshehin nga i vetė-thėni gjyq, nė iu tektė sė vetė-thėnės polici tė bėj sikur e kėrkon; edhe nė daltė ndonjė i ēmendur pėr tė marrė anėn e kanunit [ligjit], e shajnė edhe e fėlliqin me njė zell tė ēuditshėm. Dhe prandaj ai vend ka fituar njė famė shumė tė shėmtuar nė botė… Pėr cilin vend po flas, do ta kuptoni menjėherė kur t’ju them qė nuk ndodhet as nė mes tė Afrikės, po nė Europė.


     Faik Konica (Vepra 3, f. 169).
     Last edited by Violetta; 06-05-2018, 21:55.

     >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<     Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
     ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
     Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
     sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

     Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
     Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

     Comment


     • Dua tė marr shpatėn e t’u ēajė kokėn gomarėve, edhe nė vend tė trurit tė kllasė kėtė: ē’ėshtė liria?…..

      Mė mirė tė shes pleh njeriu, se tė shkruaj pėr shqiptarėt…

      ē’ėshtė liria: Liria ėshtė tė mundet njeriu: 1. tė besojė ē’i do zemra; 2. tė thotė ē’i do zemra; 3. tė shkruaj ē’i do zemra; 4. tė bėjė ē’i do zemra, veē jo ato qė janė kundėr lirisė sė tjetrit njeri. Por shqiptarėt, mė tė shumtė janė shpirtrobėr….. sundon nė shpirtrat e tyre ndoshta feja e kurr kombi… Vėllezėr shqiptarė: Mjaft rrojti e mjera Shqipėri jetėn e Kurmit. Duhet edhe ajo tė nisė tani tė rrojė jetėn e mendjes. Jeta e mendjes ėshtė tė hapim tėrė zemrat tona, tė flasim vėllazėrisht njėri kundėr fjalės sė tjetrit, tė kuvendojmė si njerėz tė qytetėruar, qė mblidhen e luftojnė me fjalė [shoqėrisht] pėr idetė e tyre… kėshtu do njihemi mė mirė, s’do kemi mendime tė fshehura, dhe do tė KUPTOJMĖ qė tė tėrė jemi tė lidhur me dy lidhje tė arta: dėshirimi i sė Vėrtetės dhe dėshirimi i Shqipėrisė.

      Faik Konica (Albania 2, 25 prill 1897).

      >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<      Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
      ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
      Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
      sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

      Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
      Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

      Comment      • Duke parė dhe duke dėgjuar, bota mėsojnė mend dhe ndėrtohen. NE shqiptarėt s’marrim dot mėsime; malet tė tunden dhe tė rrėkėllehen, NE nuk kėmbejmė mėnyrėn tonė. Mbani mirė kėtė qė po ju them: nė njėqind vjet, nė vafshim si po vemi, do tė jemi aq poshtė sa edhe sot.


       Faik Konica (Vepra 3, f. 15).

       >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<       Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
       ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
       Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
       sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

       Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
       Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

       Comment


       • Shqiptarėt e mjerė presin qė Evropa tė vij sot a nesėr t’i shpėtojė. Ėshtė nevojė tė themi, tė bėrtasim tė vėrtetėn: Evropa shqiptarėt i ka pėr tė egėr e pėr tė humbur… Le tė themi pra tė vėrtetėn, gjithnjė tė vėrtetėn,… tė pėrpiqemi t’i fryjmė popullit tonė pak jetė e pak guxim.

        Faik KONICA (Vepra 3, f. 81).


        NE jemi njė komb i ftohtė, ku secilido mendon pėr veten e tij… Ata shqiptarė pėr tė cilėt bota thonė se janė “tė egėr”, shqiptarėt e maleve e tė pyjeve, ata s’janė tė ftohtė, por pėrkundrazi, janė shqiptarė tė mirė e do tė ishin atdhetarė sikur tė kish njerėz t’u jepnin tė kuptonin [t’i ndėrgjegjėsonin].


        Faik Konica (Vepra 3, f. 100).        Tė mos humbasim kohė tė kėrkojmė bashkim me anėn e atyre qė pėrpiqen tė mbushin taskėn, qė tallen me mjerėsinė e popullit shqiptar dhe qė kanė vetėm njė vesė: fitimin, dhe njė dashuri: argjendin [paranė]. Me kėta, jo vetėm bashkimi nuk bėhet, por ėshtė edhe i rrezikshėm.… Kėta duhet t’i godasim pa pushim e pa mėshirė. Njė miqėsi me tė poshtrit, nuk duam.


        Faik Konica (Vepra 3, 83).

        >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<        Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
        ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
        Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
        sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

        Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
        Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

        Comment


        • Nė Shqipėri leu njė zanat i ēuditshėm, mė i poshtėr se ai i hyzmeqarėve tė pendės: zanati i larove tė pendės… Shumė njerėzve u ka rėnė erė kėrmė; dhe nga ēdo ēip e prej ēdo ngjyre, rendin shpirt-skllevėr qė kanė uri dhe etje pėr poshtėrsi, lėnė zanatin e tyre dhe, duke u bashkuar me larot e pendės, bėhen laro tė pendės edhe vetė. Nė mes tė kėtyre tė rekrutuarve tė papritur, ndodhen edhe ca tė vetė-thėnė “juristė”.

         Faik Konica (Vepra 3, f. 269).
         Shtetet, sikurse njerėzit, lindin, rriten dhe vdesin, – dhe ca vdesin qė nė foshnjėri, nga sėmundjet ose nga aksidentet…

         Nė qoftė se Shqipėria – fjalė fatale – vdes, atehere mundet, pa shpifje, tė shkruajmė kėto fjalė nė gur tė varrit tė saj: U ngjall nga idealistėt, u ruajt nga rastet, u vra nga politikanėt….. Politikanėt kanė zėnė t’i vėnė kazmėn Shqipėrisė.

         Faik Konica (Vepra 3, f. 333).         >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<         Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
         ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
         Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
         sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

         Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
         Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

         Comment         • Pėrmirėsimi ekonomik ėshtė nevoja mė e shpejtė dhe mė e ngutshme pėr vendin tonė. Ėshtė pra njė detyrė urgjente qė interesat ekonomike tė Shqipėrisė t’i paraprijnė ēdo vlerėsimi tė karakterit politik.


          Faik Konica (Albania 16, 15-30 korrik 1898).


          >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<          Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
          ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
          Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
          sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

          Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
          Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

          Comment


          • Ndjenja kombėtare ka rrėnjė tė forta nė zemrat shqiptare; dhe ndonėse mė ndonjė rast, moskokėēarja dhe moskuptimi i shqiptarėve gati na shkurajojnė nga gjithė miqtė e vėrtetė, pra duhet pranuar se ndjenja kombėtare atyre nuk u mungon, por u mungon ajo vetėdije e qėruar, aq e domosdoshme pėr pėrparimin.


           Faik Konica (Albania B, nr 2, 14, 15-30 qershor 1898).

           >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<           Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
           ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
           Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
           sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

           Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
           Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

           Comment
           • Ata qė do donin t’i ngopnin shqiptarėt me retorikė.

            Nė vend tė urojnė zhvillimin intelektual tė tyre, japin provėn mė tė qartė tė armiqėsisė sė tyre ndaj shqiptarėve.

            Mjerimi i shqiptarėve ka qenė nė tėrė kohėrat tė kapej pas individėve dhe jo pas ideve…

            Historia e Shqipėrisė ėshtė e mbushur fund e krye me prova tė tilla tė pėrngjashme. Tė pėrpiqemi me tė gjitha forcat tona tė shėrojmė shqiptarėt nga dashuria pėr individėt. Ata duhet tė mėsojnė tė duan Shqipėrinė – jo t’i bėjnė qejfin kėtij apo atij shqiptari.            Faik Konica (Albania 16, 15-30 korrik 1898).


            >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<            Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
            ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
            Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
            sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

            Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
            Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

            Comment            • Shqiptari duket si i bėr:

             - pėr tė qenė lodėr e njė mashtrimi tė pėrjetshėm;
             - njė fatalitet i dhimbshėm rri pezull mbi kėtė popull tė mjerė.
             Faik Konica (Albania 15-30 janar 1899 C).

             >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<             Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
             ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
             Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
             sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

             Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
             Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

             Comment


             • Kan ndryshuar koherat.
              Nuk jan shqiptaret sic kan qene.
              Sot vriten per nje fjale goje,nuk presin ti vrasi armiku.

              Comment              • SHQIPĖRI e pa bėrė, bėje tė bėrė..... bėje ose vdis!

               UKSHIN HOTI


               Edhe nėse ky qe fati im, unė pajtohem me tė, pavarėsisht nga ēmimi qė mund ta paguaj, sepse fėmijėt e mi dhe jo unė vetė, janė kuptimi i jetės sime. Atdheu e fiton kuptimin me ta dhe jo pa ta, pasi qė pėr atdheun mund tė luftohet vetėm nė emėr tė njerėzores dhe kurrsesi ndryshe.

               Ukshin Hoti


               Ukshin Hoti ishte profesor, shkrimtar, filozof, intelektual, atdhetar dhe veprimtar i shquar i ēėshtjes kombėtare ne Kosovė gjatė viteve 80-ta dhe 90-ta. Ishte njė ndėr intelektualet mė tė arsimuar nė Kosovė! Ai kishte qenė edhe ligjerues nė disa universitete nė SHBA ku edhe kishte studiuar dhe diplomuar.


               >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<               Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
               ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
               Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
               sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

               Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
               Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

               Comment               • Nuk duam ta kemi nė zemėr tė atdheut shqiptar njė fole sllave…

                Isa Boletini, 1903
                ps. kjo thenie po pershtatet shum bukur Mitrovicėn tonė sot…...

                >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<                Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
                ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
                Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
                sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

                Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
                Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

                Comment


                • Te tjeret, per shqiptaret: Luftetare kryenece qe nuk e perfillnin vdekjen! - Telegrafi

                 Burimi: Telegrafi.com
                 Ah s'ikur bukuria tė simbolizonte menēurinė?!?!
                 Prindėrit janė tė bezdisshėm nga se janė tė programuarė si tė tillė: dashuri e pa fund!
                 Pėr t'i kuptuarė prindėrit, sė pari duhesh kuptuarė jetėn !

                 Comment

                 What's Going On

                 Collapse

                 There are currently 168 users online. 0 members and 168 guests.

                 Most users ever online was 7,146 at 08:56 on 08-03-2018.

                 Working...
                 X