Announcement

Collapse
No announcement yet.

4 Sfidat, me tė cilat ballafaqohen vetėm personat me inteligjencė tė lartė

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • 4 Sfidat, me tė cilat ballafaqohen vetėm personat me inteligjencė tė lartė

  4 Sfidat, me tė cilat ballafaqohen vetėm personat me inteligjencė tė lartė  Shumica e njerėzve mendojnė se inteligjentėt e kanė jetėn tė rregulluar dhe ēdo gjė ėshtė e lehtė pėr ta. Por kjo nuk ėshtė gjithmonė e vėrtetė. Edhe njerėzit me inteligjencė shumė tė lartė ballafaqohen me sfida dhe probleme nė jetė. Nė fakt, ka disa probleme tė caktuara me tė cilat ballafaqohen vetėm inteligjentėt. Mė poshtė ju sjellim 4 vėshtirėsi me tė cilat ballafaqohen vetėm ata me inteligjencė tė lartė:


  1. Kanė mė shumė presion pėr tė arritur suksese
  Dhurata e inteligjencės sė lartė i bėn njerėzit tė ndihen se janė mė tė mirė sesa tjerėt. Ata janė tė aftė t’i kuptojnė gjėrat tė cilat njerėzit e zakonshėm nuk i kuptojnė. Kėsisoj, ata e dinė sa tė menēur dhe sa tė veēantė janė. Ndėrsa pikėrisht kjo u bėn atyre presion tė shėnojnė sukses edhe nė gjėrat mė tė vogla. Ata duhet tė kenė sukses secilėn herė, pavarėsisht pėr ēka bėhet fjalė.

  Pas sė gjithash, inteligjentėt janė mė ndryshe se pjesa tjetėr e njerėzve, prandaj duhet tė jenė mė tė mirėt. Kėto gjėra pėrfshijnė tė pasurit njė karrierė mė tė mirė, lidhje mė tė mira, ose edhe njė shtėpi mė tė mirė. Nėse nuk shėnojnė suksese, inteligjentėt zemėrohen dhe fillojnė ta kritikojnė vetveten.


  2. Krijimi i miqėsive nuk ėshtė gjė e lehtė pėr ta
  Inteligjentėt gjithmonė duan tė bėhen miq vetėm me njerėz qė u ngjasojnė vetė atyre. Kur flasin me njerėz tė ri, me qėllim u bėjnė pyetje tė menēura pėr tė parė se cilat janė pėrgjigjet e tyre. Kėshtu e kuptojnė nėse personi pėrballė e meriton miqėsinė e tyre. Pikėrisht kjo ėshtė arsyeja se pėrse inteligjentėt shpeshherė janė tė vetmuar, sepse nėse nuk e gjejnė dikė po aq tė menēur sa vetė, ata qėndrojnė tė vetmuar.


  3. Analizimi i tepėrt e bėn mė tė vėshtirė marrjen e vendimeve
  Personat tė cilėt kanė inteligjencė shumė tė lartė, nė pėrgjithėsi hulumtojnė shumė para se tė marrin ndonjė vendim – qoftė edhe pėr gjėrat mė tė vogla. Por, pėrderisa kjo mund tė jetė gjė e mirė, njėkohėsisht i ka edhe tė metat e veta. Analizimi i tepėrt ua vėshtirėson inteligjentėve tė marrin vendime.


  4. E kanė vėshtirė tė ndihen tė lumtur
  Pėr personat inteligjentė, inteligjenca e lartė mė shumė ėshtė mallkim sesa dhuratė. Ballafaqimi me probleme tė ndryshme i futė ata nė dyshime se ndoshta ėshtė mė mirė tė jenė budalla pėr raste tė ndryshme. Por, aktrimi se janė injorantė i bėn ata tė ndihen se nuk janė vetvetja, dhe mendimi i tepėrt u bėn atyre presion dhe i zemėron. Ata e kanė problem ta pranojnė se kush janė nė tė vėrtetė, prandaj nuk mund tė lumturohen lehtė.  Science

  >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
  Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 • #2
  .
  2.3.4 kto pikat me pershkruajne mua.
  Po se quaj veten inteligjente.

  Comment


  • #3
   pika 4 mė interesant duket:


   Pėr personat inteligjentė, Inteligjenca e lartė ėshtė me shum mallkim sesa dhuratė….


   Ernest Heminguej ka thenė: njerezit inteligjentė jan mė tė palumturit...

   >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<   Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
   ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
   Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
   sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

   Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
   Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

   Comment


   • #4
    Pika 1 dhe 4- ter , me duken pa lidhje ... megjithate eshte veshtire te perceptojme inteligjencen reale , persa i perket k;tu ne virtualitet.

    Pak a shume po imponohemi e detyrohemi qe te pranojme veten qe nuk jemi me te afte, edhe per te komunikuar e dhene opinione... si e si qe te bejme "inteligjentet" qe te ndihen mire. lool
    Some people feel the Rain, others just get Wet,

    All i wanna be is a , Dj .

    Comment


    • #5
     Pervec 2 qe ne fakt sme prek hic se jam shume sociale

     Ato pikaf e tjera me bien kokes...sidomos ajo e 4
     Si sme beri zoti budallaqe qe smendon e i pelqen vetja.....sa e lumtur do isha ne injorancen time

     Comment


     • #6
      Nuk qenkam i vetmi qe paskam admirim ndaj budallenjve
      Beyond the horizon

      Comment


      • #7
       Originally posted by Natta View Post
       .
       2.3.4 kto pikat me pershkruajne mua.
       Po se quaj veten inteligjente.
       Po pse si i thua vetes ti cdo mengjes psh?
       "We're here to have a good time, not a long time
       .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

       Comment


       • #8
        Kam pasur fatin te njoh nje personalitet i cili merret me zhvillimet e Nases dhe kam menduar se cdo gje e kishte perfekt por kur e njoha nga afer pashe nje bote tjeter ...nje bote qe se kisha imagjinuar asnjehere. ..jeta e tij ishte zyra e tij qe kur kam hyre brenda humba nga librat nga ekuacionet neper tabela dhe eksperimente dhe jeta personale me keq duke e degjuar kuptova se sa veshtiresi kane si njerez ne e gjitha aspektet sepse mendojne sipas intuites se tyre jo si rrealitet
        Njeriu ndjehet i frikėsuar vetėm nėse nuk ėshtė nė harmoni me veten

        Comment


        • #9
         Duke perjashtuar piken e 4-te,tjerat qenkam inteligjente sipas studimit.

         https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

         Comment

         What's Going On

         Collapse

         There are currently 143 users online. 11 members and 132 guests.

         Most users ever online was 7,146 at 06:56 on 08-03-2018.

         Working...
         X