Announcement

Collapse
No announcement yet.

Xhelozia, shkaktare e shumė sėmundjeve

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Xhelozia, shkaktare e shumė sėmundjeve

  Personave tė cilėve ju pengon suksesi i shokut apo fqinjit, kanė mė shumė shanse qė tė sėmuren nga sėmundjet e zemrės, diabetit, problemet nė lukth si dhe sėmundjet e tensionit tė lartė tė gjakut, kėshillojnė mjekėt.

  Besohet qė stresi i shkaktuar nga xhelozia ka ndikim tė madh nė nivelin e hormoneve nė trup dhe nė imunitet, dhe pėr kėtė shkak na bėnė mė tė lig pėrballė sėmundjeve. Me ‘marrėdhėniet’ nė mes tė xhelozisė dhe sėmundjeve janė marrė disa mjek nga njė institut nė Ēikago. Rreth 3.000 ‘tė trajtuar’ nė moshėn nė mes 57 deri 85 vjet kanė pasur pėr detyrė qė tė pėrcaktojnė gjendjen e tyre shėndetėsore dhe pastaj tė tregojnė se a vuajnė apo jo nga ndonjė sėmundje. Po ashtu ata ėshtė dashur qė tė pėrcaktojnė edhe pozicionin e tyre financiar nė dallim me shokėt e tyre, familjarėt, kolegėt e punės dhe fqinjėt.

  Varfėria ėshtė e lidhur me shėndetin e dobėt

  Me kėtė analizė ėshtė vėrtetuar se ata qė janė gjendur nė nivel tė ultė financiar, kanė pasur probleme mė tė shumta shėndetėsore nė krahasim me ata qė kanė gjendje mė tė mirė dhe kanė besuar qė kanė kaluar mė mirė se sa tė njohurit e tyre. Sėmundjet e zemrės janė ‘treguar’ si pengesat mė tė shpeshta shėndetėsore nė kėto raste. Ekspertėt qė e kanė bėrė kėtė hulumtim, edhe mė parė e kanė ditur qė varfėria ėshtė e lidhur me shėndetin e dobėt, por tani janė paraqitur edhe tė dhėna tjera se pozicioni jo i dėshiruar shoqėror po ashtu pėrfshin ‘barrėn’ e saj.

  Krahasimet shoqėrore, nxitėse tė sėmundjeve

  Genevieve Pham-Kanter nga instituti nė Ēikago qė e kanė bėrė kėtė hulumtim, tha se ndjenja e zilisė mund tė shkaktojė probleme tė shumta me shėndetin. 'Besohet se mekanizmi kryesor psikologjik ėshtė stresi kronik i shkaktuar nga ‘krahasimet’ e pėrditshme nė shoqėri nga tė cilat fitohet ndjenja se kanė mė pak vlerė. Ky stres paraqitet gjithmonė dhe e shkakton nivelin e lartė tė hormoneve tė stresit tė cilat luajnė rol kyē nė ‘zhvillimin’ e gjendjeve tė ndryshme shėndetėsore', sqaroi Pham-Kanter. Cdodite
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 • #2
  Xhelozia eshte vertete shume e keqe dhe njeriu nuk eshte xheloz vetem ne aspektin ne nje lidhje cifti po ka xheloze ne te gjitha aspektet e jetes dhe ajo eshte fatkeqesi
  Njeriu ndjehet i frikėsuar vetėm nėse nuk ėshtė nė harmoni me veten

  Comment


  • #3
   Une di qe eshte shume po shume e veshtire qe njeriu te jete i paster nga xhelozia. Do s'do ajo e shkreta eshte prezente tek cdo njeri. Me i forte eshte ai qe e kontrollon dhe arrin te kenaqet me jeten qe ka duke mos lakmuar cdo gje te tjetrit. Fundja, askush s'te merr cka eshte e jotja ndaj skemi pse merzitemi pse tjetri ka pozite me te mire lek me shume, njohje me te larte .
   "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

   Comment

   What's Going On

   Collapse

   There are currently 168 users online. 0 members and 168 guests.

   Most users ever online was 7,146 at 08:56 on 08-03-2018.

   Working...
   X