Announcement

Collapse
No announcement yet.

25 fakte magjepsėse pėr dashurinė

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • 25 fakte magjepsėse pėr dashurinė

  Dashuria ėshtė njė gjė shumė e bukur... por edhe e ēuditshme gjithashtu. Mė poshtė janė 25 fakte rreth dashurisė.

  1. Burrat tė cilėt e puthin gruan e tyre nė mėngjes, jetojnė 5 vjet mė shumė se sa ata qė nuk e bėjnė kėtė gjė.

  2. Kėnga e parė pėr dashurinė ėshtė shkruar 4 000 vjet mė parė dhe vjen nga njė zonė midis Tigrit dhe Eufratit.

  3. Nėse vjen momenti pėr intimitet qė nė fillim tė marrėdhėnies, 78% e vajzave nuk pranojnė nėse nuk janė depiluar.

  4. Vajzat feministe kėrkojnė mė shumė se tė tjerat tė kenė njė marrėdhėnie romantike.

  5. Dy tė tretat e njerėzve raportojnė se kanė rėnė mė shumė nė dashuri me dikė qė kanė vite qė e njohin, se sa me njė tė saponjohur.

  6. Njerėzit qė tregojnė historinė e tyre tė dashurisė e bėjnė kėtė pasi mendojnė se procesi ėshtė jashtė kontrollit tė tyre.

  7. Dashuria nxit njė efekt qetėsues nė trup dhe mėndje pėr tė paktėn njė vit, gjė qė ndihmon ruajtjen e sistemit nervor.

  8. Dashuria ka tė njėjtin efekt nė trup njėsoj si edhe frika e madhe. Te njė person i dashuruar shfaqen tė njėjtat simptoma si te njė person qė ndjen njė frikė tė madhe – zmadhim tė bebes sė syrit, duar tė djersitura, dhe rritje tė tė rrahurave tė zemrės

  9. Skanimet e trurit kanė treguar se kur njeriu shikon foto tė njeriut tė zemrės, truri reagon menjėherė duke treguar dėshirė.

  10. Vajzat e fisit Tivi nė Pacifikun jugor martoheshin qė nė lindje.

  11. Shėrbimi “Detektori i dashurisė” i shpikur nga operatori telefonik KTF supozohet se tregon seriozitetin e njeriut tė dashur, nėse ai vėrtet ėshtė i ndershėm nė atė qė thotė. Telefoni analizon kordat e zėrit pėr tė parė nėse ai flet me dashuri apo jo. Pėrdoruesi merr njė analizė tė bisedės nėpėrmjet njė mesazhi i cili tregon afeksionin, surprizėn, pėrqendrimin dhe ndershmėrinė me tė cilėn ka folur personi tjetėr nė linjė.

  12. Rreth 11% e grave kontrollojnė menjėherė online pėr tė parė tė dhėnat e njė personi qė e kanė takuar ose qė presin ta takojnė, kundrejt 7 % tė meshkujve.

  13. Me kalimin e kohės, partnerėt tentojnė tė kenė gjithmonė e mė shumė tė njėtat sjellje.

  14. Njerėzit tentojnė tė kthejnė mė shumė kokėn nė tė djathtė se sa nė tė majtė kur puthin dikė (65% e njerėzve e kthejnė kokėn nė tė djathtė).

  15. Tradita e unazės sė fejesės ka ardhur qė nė shekullin e 15-tė, kur Duka Maximillian i Austrisė i dha njė unazė tė fejuarės sė tij Mary nga Burgundy.

  16. Rreth 43% e grave preferojnė qė partnerėt tė mos tregojnė shenja ‘dashurie’ nėse nuk janė tė sigurt pėr njė lidhje.

  17. Njerėzit qė sapo kanė rėnė nė dashuri tregojnė zvogėlim tė hormonit serotonin- nė nivele aq tė ulėta sa dhe te njė person i sėmurė.

  18. Aeroporti Ndėrkombėtar i Filadelfias mbahet si Nr. 1 pėr lidhjet e dashurisė gjatė kohės sė pritjes.

  19. Sipas njė teorie matematike, ne duhet tė takojmė shumė njerėz para se tė zgjedhim partnerin e pėrjetshėm. Sipas probabilitetit vetėm kėshtu ka mė shumė shance pėr njė ēift tė suksesshėm.

  20. Mjekra e burrave rritet mė shpejt kur ata mendojnė pėr seks.

  21. Verona, qyteti italian ku u luajt vepra e Shekspirit, Romeo dhe Zhulieta, merr rreth 1000 letra ēdo vit nė adresė tė Zhulietės, ēdo Valentin.

  22. Nėse njė person refuzon njė lidhje, personi bie edhe mė shumė nė dashuri me atė person qė nuk e ka pranuar- thotė Helen Fisher autor i librit ‘Pse dashurojmė’. Pjesėt e trurit qė aktivizohen kur ne jemi tė gėzuar vazhdojnė tė mbeten aktive.

  23. Ka njė arsye pse ndodhin romancat nė zyrė; Rėnia nė dashuri ėshtė shumė e lidhur me afrimitetin. Ngjallet familjariteti, qetėsia, afėrsia ... dhe romanca.

  24. Njė nė pesė marrėdhėnie dashurie afatgjata ndodhin pasi njėri nga partnerėt ėshtė i pėrfshirė nė tė.

  25. Njė marrėdhėnie romantike i bėn tė dy partnerėt tė lumtur. Sa mė afėr ndihemi aq mė tė lumtur jemi!


  Shekulli


  Unė dua tė rroj deri sa tė shohė tė bukurėn,tė dashurėn Shqipėrinė tonė, tė lirė, tė bashkuar, dhe pastaj me gėzim le tė mė vijė vdekja!


 • #2
  Shenjat qe tregojnė se ke rėnė ne dashuri...

  01. Tani qe po lexon kėtė, kishe vetėm njė person ne mendje te gjithė kohėn...
  02. Do beje ēdo gjė pėr te...
  03. Kupton qe gjithmonė buzeqesh me vete kur mendon pėr te
  04. Emocionohesh vetėm nga aroma e tij/saj
  05. Fillon tė mendosh gjithmonė e me shumė pėr te
  06. Fillon te degjosh kėngė te lehta
  07. Kur sheh atė, nuk i ve re njerėzitė e tjerė pėrreth teje
  08. Kur degjon zėrin e tij/saj...buzeqesh pa asnjė arsye
  09. Kur mendon pėr te zemra te rreh gjithmonė e me shpejt
  10. Pretendon se je e/i turpshem kur je me te
  11. Ecen shumė ngadalė kur je me te
  12. I rilexon mesazhet e tij/saj shpesh


  1. mendon gjithmon per te
  2. gjithmon shikon rrotull se mos ai eshte diku aty
  3. te iken oreksi
  4. nuk e ke mendjen ne muhabetet e njerezve qe flasin me ty por ne mendjen tende eshte vetem ai
  5. bene gjithcka per te
  6. qan kur nuk e shikon
  7. behesh shume nevrike kur e shikon me dike tjeter
  8. ndryshon sjelljen tende qe ti pelqesh atij
  9. rri me ore te tera ne pasqyre qe ne syte e tij te jesh e vetmja bukuroshe
  10. do te rrish vetem prane tij
  11. skuqesh shpejt kur flet
  12. dhe e shikon gjithmone ne sy

  Tani testoni veten
  It’s like I’m / Paranoid lookin’ over my back
  It’s like a / Whirlwind inside of my head
  It’s like I / Can’t stop what I’m hearing within
  It’s like the face inside is right beneath my skin
  I feel the light betray me

  Comment


  • #3
   1. Burrat tė cilėt e puthin gruan e tyre nė mėngjes, jetojnė 5 vjet mė shumė se sa ata qė nuk e bėjnė kėtė gjė.
   e bukur kjo fcb
   Think Pink! Say NO to breast cancer!

   Comment


   • #4
    Originally posted by fcbesia View Post
    [B]Dashuria ėshtė njė gjė shumė e bukur... por edhe e ēuditshme gjithashtu. Mė poshtė janė 25 fakte rreth dashurisė.

    18. Aeroporti Ndėrkombėtar i Filadelfias mbahet si Nr. 1 pėr lidhjet e dashurisė gjatė kohės sė pritjes.
    ahahhahahahahahahahaha. Kjo qenka SHUME interesante.
    Pjesa me e madhe e jetes shkon duke thene eshte teper heret, dhe pastaj eshte teper vone!!

    Comment


    • #5
     mua me pelqeu titulli...dashuria eshte gje e bukur por shume e cuditshme....ashtu eshte vertet...

     Comment


     • #6
      25 fakte shum interesante
      Peace.L♥ve.Hope.Trust. Believe. ★☆••٠·˙ :col:

      Comment


      • #7
       shum e bukur dhe shum reale qe gjitha keto :

       14. Njerėzit tentojnė tė kthejnė mė shumė kokėn nė tė djathtė se sa nė tė majtė kur puthin dikė (65% e njerėzve e kthejnė kokėn nė tė djathtė).


       18. Aeroporti Ndėrkombėtar i Filadelfias mbahet si Nr. 1 pėr lidhjet e dashurisė gjatė kohės sė pritjes.
       duhet me u pa kjo pune, duhet te shkoj dhe una atyyyyyyyyyy..... :-)
       :cheer: "Me ruaj kur te me gjesh qe te me kesh kur te me duash....." :cheer:

       Comment


       • #8
        Me duhet te shkoj ne Filadefia une...
        Me piken 19 shume dakord...
        Non c'č un amica migliore di una sorella , e non c'č una sorella migliore di te.

        Comment


        • #9
         Originally posted by Bianca SK View Post
         Me duhet te shkoj ne Filadefia une...
         Epo kot nuk quhet qyteti i dashurise vellazerore!!
         Pjesa me e madhe e jetes shkon duke thene eshte teper heret, dhe pastaj eshte teper vone!!

         Comment


         • #10
          Te bukura keto dhe shum te verteta....bravo
          :cheer:

          Comment


          • #11
           eh keshtu eshte dashuria te vjen kur ti nuk e pret dhe te iken kur ti ke shume nevoj....

           Comment


           • #12
            Titulli: 25 fakte magjepsėse pėr dashurinė

            kushedi jam un me difekt por kur un jam i dashuruar me duket sikur koha dhe jeta e ul shpejtesine e saj...cdo gje vijon me ngadale...efekt qe me pelqen naturisht...urime te gjitheve ne dashuri

            Comment


            • #13
             Titulli: 25 fakte magjepsėse pėr dashurinė

             o nene o nene kur lexoj keshtu gjerash me iken petlla ,,sepse te gjitha keto i kam ndjere dmth qe paskam qene e dashuruar ???? pse keshtu eshte dashuria ????

             Comment


             • #14
              Shum interesante kto fakte bravoo me pelqyennn

              Comment


              • #15
               bravoooo...te gjitha shume shume te verteta!!

               Comment


               • #16
                Interesante por dhe qe mund te dihen disa prej tyre...
                Une personalisht do veja ne zbatim ate piken 19 se do ishte problematike me vone besoj...
                A U T U M N

                Comment


                • #17
                 Shume Forte koka qito
                 tung nga Qendrimi Shume Rrespket.

                 Comment


                 • #18
                  shenjat qe tregonin kur ke rene ne dashuri jan shum te verteta

                  Comment


                  • #19
                   Pe: 25 fakte magjepsėse pėr dashurinė

                   Te rrezikosh dhe mund te humbesh, te mos rrezikosh gjithsesi je i humbur
                   Tė investosh pėr pamjen tėnde, do tė thotė tė paguash pėr tė tėrhequr vėmendjen e tė tjerėve...
                   Ndėrsa tė investosh pėr arsimin dhe kulturėn tėnde, do tė thotė t'i bėsh tė tjerėt tė 'paguajnė' pėr vėmendjen tėnde!!

                   Comment


                   • #20
                    15 Kuriozitete dhe Fakte mbi Dashurine.

                    - Njerėzit qė tregojnė historinė e tyre tė dashurisė e bėjnė kėtė pasi mendojnė se procesi ėshtė jashtė kontrollit tė tyre.

                    - Dashuria nxit njė efekt qetėsues nė trup dhe mėndje pėr tė paktėn njė vit, gjė qė ndihmon ruajtjen e sistemit nervor.

                    - Rreth 11% e grave kontrollojnė menjėherė online pėr tė parė tė dhėnat e njė personi qė e kanė takuar ose qė presin ta takojnė, kundrejt 7 % tė meshkujve.

                    - Me kalimin e kohės, partnerėt tentojnė tė kenė gjithmonė e mė shumė tė njėtat sjellje.

                    - Tradita e unazės sė fejesės ka ardhur qė nė shekullin e 15-tė, kur Duka Maximillian i Austrisė i dha njė unazė tė fejuarės sė tij Mary nga Burgundy.

                    - Rreth 43% e grave preferojnė qė partnerėt tė mos tregojnė shenja 'dashurie' nėse nuk janė tė sigurt pėr njė lidhje.

                    - Njerėzit qė sapo kanė rėnė nė dashuri tregojnė zvogėlim tė hormonit serotonin- nė nivele aq tė ulėta sa dhe te njė person i sėmurė.

                    - Aeroporti Ndėrkombėtar i Filadelfias mbahet si Nr. 1 pėr lidhjet e dashurisė gjatė kohės sė pritjes.

                    - Sipas njė teorie matematike, ne duhet tė takojmė shumė njerėz para se tė zgjedhim partnerin e pėrjetshėm. Sipas probabilitetit vetėm kėshtu ka mė shumė shance pėr njė ēift tė suksesshėm.

                    - Mjekra e burrave rritet mė shpejt kurata mendojnė pėr marrėdhėnie intime

                    - Verona, qyteti italian ku u luajt veprae Shekspirit, Romeo dhe Zhulieta, merr rreth 1000 letra ēdo vit nė adresė tė Zhulietės, ēdo Valentin.

                    - Nėse njė person refuzon njė lidhje,personi bie edhe mė shumė nė dashuri me atė person qė nuk e ka pranuar- thotė Helen Fisher autor i librit 'Pse dashurojmė'. Pjesėt e trurit qė aktivizohen kur ne jemi tė gėzuar vazhdojnė tė mbeten aktive.

                    - Ka njė arsye pse ndodhin romancat nė zyrė; Rėnia nė dashuri ėshtė shumė e lidhur me afrimitetin. Ngjallet familjariteti, qetėsia, afėrsia ... dhe romanca.

                    - Njė nė pesė marrėdhėnie dashurie afatgjata ndodhin pasi njėri nga partnerėt ėshtė i pėrfshirė nė tė.

                    - Njė marrėdhėnie romantike i bėn tė dy partnerėt tė lumtur. Sa mė afėr ndihemi aq mė tė lumtur jemi! Tė dua. T'i dėgjosh kėto dy fjalė nga dikush qė ti dashuron ėshtė diēka e mrekullueshme

                    - Burrat tė cilėt e puthin gruan e tyre nė mėngjes, jetojnė 5 vjet mė shumė se sa ata qė nuk e bėjnė kėtė gjė

                    - Kėnga e parė pėr dashurinė ėshtė shkruar 4 000 vjet mė parė dhe vjen nga njė zonė midis Tigrit dhe Eufratit.

                    - Dy tė tretat e njerėzve raportojnė se kanė rėnė mė shumė nė dashuri me dikė qė kanė vite qė e njohin, se sa me njė tė saponjohur.
                    Burimi: Kuriozitete&Enigma
                    .................................................. .................................................. ...................... ღƸ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒღ The greatest show after the BigBang.... you, i & our baby ღƸ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒღ

                    Comment


                    • #21
                     Pe: 15 Kuriozitete dhe Fakte mbi Dashurine.

                     Originally posted by ℒℴ⋁ℇ View Post
                     - Njerėzit qė tregojnė historinė e tyre tė dashurisė e bėjnė kėtė pasi mendojnė se procesi ėshtė jashtė kontrollit tė tyre.

                     - Dashuria nxit njė efekt qetėsues nė trup dhe mėndje pėr tė paktėn njė vit, gjė qė ndihmon ruajtjen e sistemit nervor.

                     - Rreth 11% e grave kontrollojnė menjėherė online pėr tė parė tė dhėnat e njė personi qė e kanė takuar ose qė presin ta takojnė, kundrejt 7 % tė meshkujve.

                     - Me kalimin e kohės, partnerėt tentojnė tė kenė gjithmonė e mė shumė tė njėtat sjellje.

                     - Tradita e unazės sė fejesės ka ardhur qė nė shekullin e 15-tė, kur Duka Maximillian i Austrisė i dha njė unazė tė fejuarės sė tij Mary nga Burgundy.

                     - Rreth 43% e grave preferojnė qė partnerėt tė mos tregojnė shenja 'dashurie' nėse nuk janė tė sigurt pėr njė lidhje.

                     - Njerėzit qė sapo kanė rėnė nė dashuri tregojnė zvogėlim tė hormonit serotonin- nė nivele aq tė ulėta sa dhe te njė person i sėmurė.

                     - Aeroporti Ndėrkombėtar i Filadelfias mbahet si Nr. 1 pėr lidhjet e dashurisė gjatė kohės sė pritjes.

                     - Sipas njė teorie matematike, ne duhet tė takojmė shumė njerėz para se tė zgjedhim partnerin e pėrjetshėm. Sipas probabilitetit vetėm kėshtu ka mė shumė shance pėr njė ēift tė suksesshėm.

                     - Mjekra e burrave rritet mė shpejt kurata mendojnė pėr marrėdhėnie intime

                     - Verona, qyteti italian ku u luajt veprae Shekspirit, Romeo dhe Zhulieta, merr rreth 1000 letra ēdo vit nė adresė tė Zhulietės, ēdo Valentin.

                     - Nėse njė person refuzon njė lidhje,personi bie edhe mė shumė nė dashuri me atė person qė nuk e ka pranuar- thotė Helen Fisher autor i librit 'Pse dashurojmė'. Pjesėt e trurit qė aktivizohen kur ne jemi tė gėzuar vazhdojnė tė mbeten aktive.

                     - Ka njė arsye pse ndodhin romancat nė zyrė; Rėnia nė dashuri ėshtė shumė e lidhur me afrimitetin. Ngjallet familjariteti, qetėsia, afėrsia ... dhe romanca.

                     - Njė nė pesė marrėdhėnie dashurie afatgjata ndodhin pasi njėri nga partnerėt ėshtė i pėrfshirė nė tė.

                     - Njė marrėdhėnie romantike i bėn tė dy partnerėt tė lumtur. Sa mė afėr ndihemi aq mė tė lumtur jemi! Tė dua. T'i dėgjosh kėto dy fjalė nga dikush qė ti dashuron ėshtė diēka e mrekullueshme

                     - Burrat tė cilėt e puthin gruan e tyre nė mėngjes, jetojnė 5 vjet mė shumė se sa ata qė nuk e bėjnė kėtė gjė

                     - Kėnga e parė pėr dashurinė ėshtė shkruar 4 000 vjet mė parė dhe vjen nga njė zonė midis Tigrit dhe Eufratit.

                     - Dy tė tretat e njerėzve raportojnė se kanė rėnė mė shumė nė dashuri me dikė qė kanė vite qė e njohin, se sa me njė tė saponjohur.
                     Burimi: Kuriozitete&Enigma

                     Heuk ndaj mu rritka kaq shpejt mjekra mua nga kjo do e kem thua se mendoj shum :p:p:p:p:p:p:p:p:p:p haha
                     Interist Forever Vlonjat Me Zemer

                     Comment


                     • #22
                      Pe: 15 Kuriozitete dhe Fakte mbi Dashurine.

                      E bukur Love ta lexosh gjithashtu dhe ti perjetosh...
                      Ndonjehere me vjen te godas disa njerez,por me pas mendoj qe : Nuk lejohet abuzimi ndaj kafsheve...

                      Comment


                      • #23
                       Pe: 25 fakte magjepsėse pėr dashurinė

                       interesante te gjitha keto hmmmmmmm....

                       Comment


                       • #24
                        Pe: 25 fakte magjepsėse pėr dashurinė

                        E po dashuria te merr mend,dhe bie brenda atehere kur nuk e pret.

                        Comment


                        • #25
                         14 Kuriozitete Rreth Dashurisė

                         Dashuria ėshtė njė gjė shumė e bukur, por edhe e ēuditshme gjithashtu.                         1. Burrat tė cilėt e puthin gruan e tyre nė mėngjes, jetojnė 5 vjet mė shumė se sa ata qė nuk e bėjnė kėtė gjė.
                         2. Kėnga e parė pėr dashurinė ėshtė shkruar 4 000 vjet mė parė dhe vjen nga njė zonė midis Tigrit dhe Eufratit.
                         3. Nėse vjen momenti pėr intimitet qė nė fillim tė marrėdhėnies, 78% e vajzave nuk pranojnė nėse nuk janė depiluar.
                         4. Vajzat feministe kėrkojnė mė shumė se tė tjerat tė kenė njė marrėdhėnie romantike.
                         5. Dy tė tretat e njerėzve raportojnė se kanė rėnė mė shumė nė dashuri me dikė qė kanė vite qė e njohin, se sa me njė tė sapo njohur.
                         6. Njerėzit qė tregojnė historinė e tyre tė dashurisė e bėjnė kėtė pasi mendojnė se procesi ėshtė jashtė kontrollit tė tyre.
                         7. Dashuria nxit njė efekt qetėsues nė trup dhe mėndje pėr tė paktėn njė vit, gjė qė ndihmon ruajtjen e sistemit nervor.
                         8. Dashuria ka tė njėjtin efekt nė trup, njėsoj si edhe frika e madhe. Te njė person i dashuruar shfaqen tė njėjtat simptoma si te njė person qė ndjen njė frikė tė madhe, zmadhim tė bebes sė syrit, duar tė djersitura, dhe rritje tė tė rrahurave tė zemrės
                         9. Skanimet e trurit kanė treguar se kur njeriu shikon foto tė njeriut tė zemrės, truri reagon menjėherė duke treguar dėshirė.
                         10. Vajzat e fisit Tivi nė Pacifikun jugor martoheshin qė nė lindje.
                         11. Mjekra e burrave rritet mė shpejt kur ata mendojnė pėr ****.
                         12. Ka njė arsye pse ndodhin romancat nė zyrė; Rėnia nė dashuri ėshtė shumė e lidhur me afrimitetin. Ngjallet familjariteti, qetėsia, afėrsia dhe romanca.
                         13. Njė marrėdhėnie romantike i bėn tė dy partnerėt tė lumtur. Sa mė afėr ndihemi aq mė tė lumtur jemi!
                         14. Tradita e unazės sė fejesės ka ardhur qė nė shekullin e 15-tė, kur Duka Maximillian i Austrisė i dha njė unazė tė fejuarės sė tij Mary nga Burgundy./bota-shqip/
                         (Æ`•.•“Æ) (Æ`•.•“Æ)
                         *`•.ø(Æ`•.•“Æ)ø.•“ ♥
                         ☆ ŗ ♥ `•.ø.•“ ♥ŗ ☆

                         Comment


                         • #26
                          Titulli: 14 Kuriozitete Rreth Dashurisė

                          Originally posted by PiNkY View Post
                          11. Mjekra e burrave rritet mė shpejt kur ata mendojnė pėr ****.
                          e fort kjo .

                          Comment


                          • #27
                           Titulli: 25 fakte magjepsėse pėr dashurinė

                           Fatkte interesante
                           Tė investosh pėr pamjen tėnde, do tė thotė tė paguash pėr tė tėrhequr vėmendjen e tė tjerėve...
                           Ndėrsa tė investosh pėr arsimin dhe kulturėn tėnde, do tė thotė t'i bėsh tė tjerėt tė 'paguajnė' pėr vėmendjen tėnde!!

                           Comment


                           • #28
                            Titulli: 25 fakte magjepsėse pėr dashurinė

                            ..Fakti tjeter eshte qe Dashuria te ben me zemer

                            Comment


                            • #29
                             Shumė nga kėto "faktet magjepsėse" nuk qėndrojnė dhe janė lista tė kota pėr tė mbushur gazetat, por ėshtė e vėrtetė qė, dashuria, pėr aq kohė sa vazhdon, tė bėn tė ndihesh mirė dhe tė frymėzon...

                             Comment


                             • #30
                              Interesante si fakte
                              Njeriu ndjehet i frikėsuar vetėm nėse nuk ėshtė nė harmoni me veten

                              Comment

                              What's Going On

                              Collapse

                              There are currently 215 users online. 3 members and 212 guests.

                              Most users ever online was 7,146 at 08:56 on 08-03-2018.

                              Working...
                              X