Announcement

Collapse
No announcement yet.

Feminizėm apo Feminilitet ?

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Feminizėm apo Feminilitet ?

  Nėse shohim njė film tė viteve 50- 60 dhe mė pas shohim jetėn tonė, pėrvec flokėve prej pambuku, vėmė re se kemi pėrparuar. Falenderojmė feminizmin pėr kėtė. Tani jemi mė tė pavarura, mė tė pėrgjegjshme pėr rolin tonė social (nė shoqėri), pėr vlerat tona nė botėn e punės, tė pozicionit tonė nė ambjetin familjar. Nuk jemi deleguese pėr tė bėrė gjellėn. Tani kemi njė punė dhe njė karrierė. Nuk vėmė pėrparėsen nė mėngjes pėr ta hequr nė darkė, vishemi si tė duam. Ndonjėhrė edhe si meshkujt . Sepse tė themi tė vėrtetėn, tė vishesh me atlete dhe t-shirt ėshtė vėrtet komode. Nuk vėmė mė bikutina, kemi piastrėn e flokėve, dhe si tė gjatė apo tė shkurtėr vendosim ne pėr fatin e tyre.
  Kėshtu qė duke reflektuar mbi kėtė gjė, na vjen tė themi : faleminderit, faleminderit feminizėm. Por nėse shohim mriė ato filma tė kėndshėm, vėmė re, burra qė hapin dyert e makinės grave. Ose ngrihen tė gjithė nė kėmbė kur jan nė tavolinė, kur njė grua vjen. Dhe duke e menduar mirė, nuk do mė vinte keq sikur tė ndodhte edhe sot.
  E mbi tė gjitha, nė pėrditshmėrinė e sotme, ka disa gjysma qė nxjerrin nė pah njė galanetri tė vogėl qė ka mbetur tek meshkujt.

  Njė shembull i thjeshtė....(ndoshta pak banal, por pėr tė nxjerrė temėn, nėse mė kuptoni)
  E veshur me fustan shkoj nė njė market pėr tė blerė disa ushqime, dhe shkoj e shoh llojrat e djathit, ndėrkohe shitėsi ( njė dyqan lagjeje ) rregullonte disa sirtar.
  Unė vazhdoj duke parė dhe kthej kokėn nga shitėsi, ai sikur u bezdis mė tha: " e vendose, do e presėsh vetė ?!.....Pastaj afrohet!! Dhe: pa njė fustan...(pa shiko njė fustan) e tė them tė drejtėn ishte deri tek gjunjėt , cfarė nuk tė zhvillon ky fustan...xhentiles dhe varje tė menjehėrshme:gjujpeshk:....Feminiliteti thua vallė?. Nuk e prisja.
  Nė fund, bėhet i sjellshėm, mė jep njė qese tė mirė dhe mė thotė si pėr tu justifikuar pėr sjelljen e mėparshme : Kur kemi mundėsi….bėmė edhe bilancin prandaj, zonjė….


  Pyetja ime nė kėtė pikė ėshtė kjo……..Mė mirė feminizėm apo feminilitet ?

  p.s Shpresoj te me keni kuptuar ...sqarime te metejshme do benin temen shume shume te gjate
  " Mm-hmm. Oh, so typical. Ooo, I'm a man. Ooo, I have a penis. Ooo, I have to win money to exert my power over women."

  UNE JAM KESHTU, NUK DO ME NDRYSHONI KURRE....Njihmeni NESE KENI DURIM.

 • #2
  feminilitet po, edhe feminizmi po duhet amo jo aq shum sa me humb feminilitetin...jon dy gjona qe munen me shku bashk pa e anolu njona tjetren, mjafton me dit kur osht boll...
  mos um asish be :isterik:

  Comment


  • #3
   Originally posted by shiHanny!! View Post
   feminilitet po, edhe feminizmi po duhet amo jo aq shum sa me humb feminilitetin...jon dy gjona qe munen me shku bashk pa e anolu njona tjetren, mjafton me dit kur osht boll...
   Shume e sakte ...faleminderit per pergjigjen.
   " Mm-hmm. Oh, so typical. Ooo, I'm a man. Ooo, I have a penis. Ooo, I have to win money to exert my power over women."

   UNE JAM KESHTU, NUK DO ME NDRYSHONI KURRE....Njihmeni NESE KENI DURIM.

   Comment


   • #4
    Originally posted by bella View Post
    Shume e sakte ...faleminderit per pergjigjen.
    ska pirse...mos t'harroj edhe me thon qe un prsh me disa gjona sikur prsh me hap burri deren e makines ose me ngreh karriken para se mu ul femna (e ksi gjonash kshtu) nuk jom msu kshtu qe as qe di qysh mu sill nqs ni mashkull sillet kshtu, preferoj mos mem ndodh kto sene...ka ni gjo amo qe te mashkulli m'mungon, "burrnia e mashkullit" pra ai qe trajton femnen jo si t'paaft(qe ka nevoj per prezencen e tij per gjithqka, qe trajton femnen sikur krijes e but pa karakter, diqka qe duhet me mbrojt pej botes) por si diqka preziosa amo qe ka forcen e 10 burrave bashk (spo flas per forcen fizike kuptohet)...
    mos um asish be :isterik:

    Comment


    • #5
     Originally posted by shiHanny!! View Post
     ska pirse...mos t'harroj edhe me thon qe un prsh me disa gjona sikur prsh me hap burri deren e makines ose me ngreh karriken para se mu ul femna (e ksi gjonash kshtu) nuk jom msu kshtu qe as qe di qysh mu sill nqs ni mashkull sillet kshtu, preferoj mos mem ndodh kto sene...ka ni gjo amo qe te mashkulli m'mungon, "burrnia e mashkullit" pra ai qe trajton femnen jo si t'paaft(qe ka nevoj per prezencen e tij per gjithqka, qe trajton femnen sikur krijes e but pa karakter, diqka qe duhet me mbrojt pej botes) por si diqka preziosa amo qe ka forcen e 10 burrave bashk (spo flas per forcen fizike kuptohet)...
     Sigurisht, ashtu si gruaja kujdeset per burrin e saj

     Hapja e deres se makines apo e restorantit, ngritja ne kembe kur nje grua vjen ne tavoline, keto jane shenja vleresimi te nje femre si femer, nje krijese elegante dhe e bukur dhe jo si nje nenvleresim si nje krijese e paafte.....Nuk ka fare lidhje kjo gje
     " Mm-hmm. Oh, so typical. Ooo, I'm a man. Ooo, I have a penis. Ooo, I have to win money to exert my power over women."

     UNE JAM KESHTU, NUK DO ME NDRYSHONI KURRE....Njihmeni NESE KENI DURIM.

     Comment


     • #6
      Originally posted by bella View Post
      Sigurisht, ashtu si gruaja kujdeset per burrin e saj

      Hapja e deres se makines apo e restorantit, ngritja ne kembe kur nje grua vjen ne tavoline, keto jane shenja vleresimi te nje femre si femer, nje krijese elegante dhe e bukur dhe jo si nje nenvleresim si nje krijese e paafte.....Nuk ka fare lidhje kjo gje
      noshta sps nuk jom msu prandaj m'duket si diqka qe m'len keq, nuk m'plq sdi, nga ky aspekt preferoj mos mu trajtu kshtu...
      mos um asish be :isterik:

      Comment


      • #7
       feminilitet...........mos ja var provokimimeve,por gjithmone feminilitet.

       Comment


       • #8
        Neper gazetat dhe revistat e shtepiakeve te viteve '50-'60 ne Amerike gjithashtu kishte lista qe i sygjeronin shtepiakeve se si duhej te silleshin. Aty mund te gjesh sygjerime si "kujtohu, temat e bashkebisedimit te tij jane me te rendesishme se te tuat" ose "mos u merzit nqs ai vjen vone apo nuk vjen fare ne shtepi." Me shume feminiliteti i tepruar i viteve '50-'60 ishte nje mendim idealist se sa dicka qe ndodh ne realitet.
        Gjithsesi desha te thoja per ate punen e hapjes se dyerve dhe ngritjes ne kembe per respekt qe ate ka meshkuj qe e bejne edhe sot, por jane meshkujt e arsimuar qe i bejne keto gjera. Edhe atehere meshkujt e arsimuar ose qe vinin nga nje familje me reputacion e respektonin femren ashtu, se shtresa e ulet i rrihnin nqs nuk benin ato qe thonin ata.

        Dakort, ka feministe moderne qe e kane cuar idene e kesaj levizjeje deri ne ekstrem. Por une marr si shembull Isabel Allende qe thonte "feminizmi asnjehere nuk me ka ndaluar se flirtuari, dhe per meshkuj nuk kam vuajtur ne jeten time."

        Feminizmi nuk shihet si dicka terheqese ne boten perendimore por gjithmone pyes veten "perse nuk mund te bashkejetojne?" Te luftosh per te drejtat e tua nuk eshte krim, dhe po ashtu, te kujdesesh per pamjen tende te jashtme nuk eshte krim gjithashtu. Feminizem dhe feminilitet.
        “I like people who shake other people up and make them feel uncomfortable.” - Jim Morrison

        Comment


        • #9
         Titulli: Feminizėm apo Feminilitet ?

         Feminzem eshte te vishesh me minifund' me taka 10 C ' feminizem eshte te behesh si mashkulle 'feminizem eshte te jeshe e pavarur te bejsh qka te duash ' te merresh me qka te duash mos te kesh kurrfar pergjegjesis . Kjo per mua eshte shfrenimizem ' teprim-nizem e te drjetave te tyre ! E asgje me shume .........
         Mendoi se feminizmi ka pasur nevoj ne vendet perendimore - te krishtere ' vetem ne ato te drejta te cilat ju kane shkelur ! te popujt ne Demokracizem deri von femra nuk eshte respektuare si krijes e Zotit por edhe njerzit me ngjyre deri vone jane kane te diskriminuar ! Racizmi ' diskriminimi i femrave ' diskrmini i njerzeve te ditur ' diskrimini i shtresave te varfura etj jane kan prezenc vetem ne keto vende . E per ata ka pasur nevoj per veprime apo teori feministe.Por kur ti shikojsh motrat tona sot ne rruge ' gjysem te shveshura e gjysem te veshura mendoj prap ato kane nevoj te per nje feminizem ne ruajten e nderit te femres qe i takon si femer si krijesa me e bukur ne Bote ' e siq sot ne emrin e feminizmave te ndryshum perdoret si objekt shfrenimi nga gjinija e kundert dhe asgje me shume .

         Comment


         • #10
          Titulli: Feminizėm apo Feminilitet ?

          Originally posted by Deuid View Post
          Feminzem eshte te vishesh me minifund' me taka 10 C ' feminizem eshte te behesh si mashkulle 'feminizem eshte te jeshe e pavarur te bejsh qka te duash ' te merresh me qka te duash mos te kesh kurrfar pergjegjesis . Kjo per mua eshte shfrenimizem ' teprim-nizem e te drjetave te tyre ! E asgje me shume .........
          Mendoi se feminizmi ka pasur nevoj ne vendet perendimore - te krishtere ' vetem ne ato te drejta te cilat ju kane shkelur ! te popujt ne Demokracizem deri von femra nuk eshte respektuare si krijes e Zotit por edhe njerzit me ngjyre deri vone jane kane te diskriminuar ! Racizmi ' diskriminimi i femrave ' diskrmini i njerzeve te ditur ' diskrimini i shtresave te varfura etj jane kan prezenc vetem ne keto vende . E per ata ka pasur nevoj per veprime apo teori feministe.Por kur ti shikojsh motrat tona sot ne rruge ' gjysem te shveshura e gjysem te veshura mendoj prap ato kane nevoj te per nje feminizem ne ruajten e nderit te femres qe i takon si femer si krijesa me e bukur ne Bote ' e siq sot ne emrin e feminizmave te ndryshum perdoret si objekt shfrenimi nga gjinija e kundert dhe asgje me shume .
          Besoj qe po i ngatron gjerat, sepse te behesh/vishesh si mashkull ska asgje feminine ne te. Te jesh femer, sdmthn vetem pamja e jashtme, qe ty te ben pershtypje me fundin mbi gju e taken mbi 10 cm. Ka te bej e me sjelljen, me menyren e mendimit + gjykimit, me perspektivat qe ka femra, me veprimet qe ben, e keshtu me radhe. Femra eshte qenje komplekse, duke qen se eshte e afte te bej aq role brenda nje njeriu te vetem ( nuse, nene, moter-bije). Mos shiko femren si eshte veshur, se veshja s'tregon asgje, nje femer mund te jete FEMER e mbas nje perpajse pastruese, e mbas nje mbulese komplete, e mbas nje fundi 25 cm.
          Por si perhere , ti fusim e nje paragjykim qe te jete postimi komplet. Vendet perendimore, sidomos ato te krishterat, qe i permend ti, skane pasur probleme me respektin ndaj femres e me vendin e saj ne shoqeri. Ne fakt, vendi i femres dhe emancipimi saj ska qen e nevojshme ne ate shoqeri ku gjerat ishin shume mire te vena ne pike, por tek shoqeria tjeter, ku femra ishte e nenshtruar mashkullit, dhe i vetmi rol qe bente ishte nene ( nga babaj kalonte tek burri...dhe uraaaa mbaroj jeta!).
          Think Pink! Say NO to breast cancer!

          Comment


          • #11
           Titulli: Feminizėm apo Feminilitet ?

           Une i kam te dyja ,,,sa femilitet sa Feminizem ,,,Sipas rastit i perdore ato P:

           Comment


           • #12
            Pe: Feminizėm apo Feminilitet ?

            Femra ka shume por jo te gjitha i kane ata 2 perkufizimet perjashtuar endrra kuptohet
            Tė investosh pėr pamjen tėnde, do tė thotė tė paguash pėr tė tėrhequr vėmendjen e tė tjerėve...
            Ndėrsa tė investosh pėr arsimin dhe kulturėn tėnde, do tė thotė t'i bėsh tė tjerėt tė 'paguajnė' pėr vėmendjen tėnde!!

            Comment


            • #13
             Titulli: Feminizėm apo Feminilitet ?

             Originally posted by sweetzzinna View Post
             Besoj qe po i ngatron gjerat, sepse te behesh/vishesh si mashkull ska asgje feminine ne te. Te jesh femer, sdmthn vetem pamja e jashtme, qe ty te ben pershtypje me fundin mbi gju e taken mbi 10 cm. Ka te bej e me sjelljen, me menyren e mendimit + gjykimit, me perspektivat qe ka femra, me veprimet qe ben, e keshtu me radhe. Femra eshte qenje komplekse, duke qen se eshte e afte te bej aq role brenda nje njeriu te vetem ( nuse, nene, moter-bije). Mos shiko femren si eshte veshur, se veshja s'tregon asgje, nje femer mund te jete FEMER e mbas nje perpajse pastruese, e mbas nje mbulese komplete, e mbas nje fundi 25 cm.
             Por si perhere , ti fusim e nje paragjykim qe te jete postimi komplet. Vendet perendimore, sidomos ato te krishterat, qe i permend ti, skane pasur probleme me respektin ndaj femres e me vendin e saj ne shoqeri. Ne fakt, vendi i femres dhe emancipimi saj ska qen e nevojshme ne ate shoqeri ku gjerat ishin shume mire te vena ne pike, por tek shoqeria tjeter, ku femra ishte e nenshtruar mashkullit, dhe i vetmi rol qe bente ishte nene ( nga babaj kalonte tek burri...dhe uraaaa mbaroj jeta!).
             Levizja e llojit te tille e shfaqur tregon respektin e femrave nga keto shoqeri ! E nuk duhet argument me shume qe te bindi Zweetzzina .Se po te kishin respekt dhe te kishin vendin e caaktuar ne shoqeri nuk do te ishin krijuar kesi levizje ekstreme.
             Roli i femres ' mundesit e femres dhe te drejtat dh pergjegjesit e saj nuk mund te jene aq ekstrem te cilat pretendojn grat e caktuara ' se kjo eshte irracionale me mundesit e tyre .
             Mendimi im per te gjitha ato qe kan prtendeca ekstreme eshte se ' se pari ato te martohen te bejen familje ' ti kryejn pergjegjesit familjare te cilat i kane si femer e vertet . E jo kur i sheh ne Tv femrat e tilla te pamartuara te pa familje ' eshte diqka pak e logjikshme kjo per mua nga ana e tyre.
             Qdo femer e cila e ka besuar Zotin e vete dhe e ka lexuar Librin e Tij i kupton te drejtat e saj si femer te cilat ja ka percaktuar Zoti i vete . Se keto femra me te menqura se Zoti nuk jane inshalla ' te cilat jane te pakrehura ' e te papstara e te paveshura ! te proklamojn te drejtat e tyre ekstreme . Mos ta zgjas me shume se ka shume per te folur per kete tem.

             Te jesh femer ' neser nene eshte shume fjale e madhe kjo ! Veshja e femres ' dukje e saj ' kerkesate saj jeta e saj besimi i saj e tregojn me se miri se ne qfare femre kemi te bejm . Mendoj ato femra te cilat nuk e njofin Zotin e tyre ' nuk e din vertet qka kerkojn nga vetja ' e si shkas i kesaj i gjejm shume femra ' jo si femer si nje nane ne kuptimin e plot te fjales ' por kemi mi gjetur si ''rob seksi'' i asaj partie 'biznesi apo intersi perkates.
             Per tu punesuar sot ne shume vende te larta ' femrat se pari duhet ta dhajne trupin -nderin e tyre per nje post te larte . A nuk eshte turp kjo !!!
             Me e logjikshme te jete pergjegjes i femres Burri i saj . Se sa te jete e kundra ' pergjegjes e nje femre ''feministe'' Bosat e bizneseve apo Shefat e e patrive politike perkatese . Kam shkruar ne menyre figurative por e di qe qellim qfare kam pas dhe ke argumenet sa te duash ne keto qe po i thom .
             Turp eshte qka po bejen motrat tona ' ne emere te liris ' demokracis kinse te drejtave te tyre te mohura me shekuj ! Nje gjyshes tone ne kohen e saj as duart ska mundur te ja shohe idkush e sot ! Vertet ka ardh nje kohe qe shume kane mu penduar per veprat e tyre .

             Comment


             • #14
              Titulli: Feminizėm apo Feminilitet ?

              Mbase eshte e udhes te shpjegohen kuptimet: feminizemi eshte levizje socio-politike per te kerkuar te drejta te barabarta mes femres dhe mashkullit. Sic shpjegohet shpesh; "feminizmi eshte ideja radikale qe femrat jane njerez." Ndersa feminaliteti ka te beje me sjellje te caktuara. Psh nje ecje joshese, nje gjokes paksa i zbuluar, brishtesia... apo ndonje gje tjeter tipike qe mund te lidhet me tiparet e nje femre sic edhe kerkohet te shpjegohet nga arti.

              Une mendoj qe femrat te kente shanse te barabarta ne shoqeri eshte shume me e rendesishme. Kur kjo eshte e mundur nje femer mund te zgjedhe vete te ardhmen e saj.

              Une mendoj qe veshja me elegante, me e pershtatshme dhe me terheqese eshte nje buzeqeshje e sinqerte mbi nje mantel te pergjithshem thjeshtesie. Kjo do ishte gardroba me e perkryer. Tjerat jane opinione dhe te perkohshme.
              Udha e mbarė se erdh pranvera, shko, dallėndyshe tue fluturue, prej Misirit n'dhena tjera, fusha e male tue kėrkue; n'Shqipni shko, pra, fluturim, shko nė Shkodėr, n'qytetin tim. - Filip Shiroka

              "Unė jam mirė kur asht mirė Shqipnia" - Isa Boletini

              Shqiperise nuk i ka ardhur asgje e mire nga lindja; pervec diellit.

              Comment


              • #15
               Pe: Feminizėm apo Feminilitet ?

               Ndaj mendimin e njėjtė me Alfoncin.
               Njėra ėshtė pėr tė drejtat e gjinisė femėrore
               nė shoqėrinė tonė, ndėrsa e dyta ka tė bėjė
               me pamjen femėrore (sexy) tė theksuar.

               Mirėpo, do te kisha thėnė se pėr situatėn e femrės
               nė ditėn e sotme ka luajtur rol tė madh edhe feminiliteti,
               nė fakt kojtja....hmmm....se sa pėr tė drejta po ju them troē
               se do tė kishit mbetur me gishta nė gojė!:puthdore:
               Ah s'ikur bukuria tė simbolizonte menēurinė?!?!
               Prindėrit janė tė bezdisshėm nga se janė tė programuarė si tė tillė: dashuri e pa fund!
               Pėr t'i kuptuarė prindėrit, sė pari duhesh kuptuarė jetėn !

               Comment


               • #16
                Pe: Titulli: Feminizėm apo Feminilitet ?

                Originally posted by Deuid View Post
                Feminzem eshte te vishesh me minifund' me taka 10 C ' feminizem eshte te behesh si mashkulle 'feminizem eshte te jeshe e pavarur te bejsh qka te duash ' te merresh me qka te duash mos te kesh kurrfar pergjegjesis . Kjo per mua eshte shfrenimizem ' teprim-nizem e te drjetave te tyre ! E asgje me shume .........
                Mendoi se feminizmi ka pasur nevoj ne vendet perendimore - te krishtere ' vetem ne ato te drejta te cilat ju kane shkelur ! te popujt ne Demokracizem deri von femra nuk eshte respektuare si krijes e Zotit por edhe njerzit me ngjyre deri vone jane kane te diskriminuar ! Racizmi ' diskriminimi i femrave ' diskrmini i njerzeve te ditur ' diskrimini i shtresave te varfura etj jane kan prezenc vetem ne keto vende . E per ata ka pasur nevoj per veprime apo teori feministe.Por kur ti shikojsh motrat tona sot ne rruge ' gjysem te shveshura e gjysem te veshura mendoj prap ato kane nevoj te per nje feminizem ne ruajten e nderit te femres qe i takon si femer si krijesa me e bukur ne Bote ' e siq sot ne emrin e feminizmave te ndryshum perdoret si objekt shfrenimi nga gjinija e kundert dhe asgje me shume .
                E kush mendoni ju se i percakton keto te drejta sipas jush zoteri?! Mos ju, mos meshkujt ne pergjithsi?! Ne i perkasim rraces njerzore, pra kemi te njejta te drejta me ju meshkujt i nderuar! Askush nuk na i mehon ato, dhe nena natyre na ka dhene mundesine te jemi te barabarta me ju! Pra eshte tragjike te diskutojme per "te drejtat e femres" ne epoken qe jemi! Sa per pjesen e dyte te cilen kam theksuar, me mire mos e diskutojme fare sepse nuk besoj se sidomos ne shtetet myslymane femra respektohet, apo i lejohet te "kete te drejta", apo te jete e barabarte me mashkullin!
                Une jam endrra ne sirtar, une jam fluturimi qe gjithnje ke deshiruar...
                Jam mendimi qe te ben te vuash. Une jam guri qe bie, veshtrimi i larget, jam zjarri, akulli, uji qe rrjedh, jam lufte, paqe dhe dhimbje...
                Jam mendafsh dhe gjemba trendafili, oaz dhe shkretetire. Une jam zemer, shpirt dhe tru. Jam fjale dhe heshtje, rruge, lum dhe mal.
                Jam poezi dhe dhimbje, mekatare dhe shenjtore. Jam perendimi dhe fundi. Une jam ajo qe ty te le pa gjume...
                Une jam femer!

                Comment


                • #17
                 Titulli: Feminizėm apo Feminilitet ?

                 Kombimin i te dyjave apo perdorimi me karar dhe je ne rregull...
                 Now you are my , seeing from the heaven, but you will be forever alive in my memories and my heart !!

                 Comment


                 • #18
                  Titulli: Pe: Titulli: Feminizėm apo Feminilitet ?

                  Originally posted by Katia View Post
                  E kush mendoni ju se i percakton keto te drejta sipas jush zoteri?! Mos ju, mos meshkujt ne pergjithsi?! Ne i perkasim rraces njerzore, pra kemi te njejta te drejta me ju meshkujt i nderuar! Askush nuk na i mehon ato, dhe nena natyre na ka dhene mundesine te jemi te barabarta me ju! Pra eshte tragjike te diskutojme per "te drejtat e femres" ne epoken qe jemi! Sa per pjesen e dyte te cilen kam theksuar, me mire mos e diskutojme fare sepse nuk besoj se sidomos ne shtetet myslymane femra respektohet, apo i lejohet te "kete te drejta", apo te jete e barabarte me mashkullin!
                  Percaktues i TE DREJTAVE te femraave dhe meshkjve eshte Ai qe na ka KrijuAr keto te drejta ! E keto te drejta na ka percaktu per jeten tone ne baz te mundesive fizike 'psikologjike' biologjike . Dhe po te i kishum ushtruar te gjitha keto te drejta ne menyre racioanle- logjike ne perputhje me ligjet e Zotit ' sdo te kishte nevoj per levizje feminste e as ne kerkesa ekstreme nga keto levizje . Se edhe une jame ithtare i asaj qe femra ta ket vendin e vete ne shoqeri si i takon si nje femer 'si nje nane e vertet.

                  Ndoshta kur ja permenda fen te krishtere vendet e krishtera 'jeni prekur pak por ashtu eshte e verteta !. Ndoshta ti mund ti mund te prgjykojsh per shkrimin tim ' por e verteta eshte se po ne vendet e krishtere si meshkujve si femrave ju kan shkelur te drejtat e veta ne kohra te ndryshme . Psh njihet qe kisha e krishtere i ka djegur njerzit e vete ne ''furre '' pse kane mendime te ndryshme me ate te kishes ! Pastaj te drjetat e femrave jane shkelur ne menyre flagrante nga keto shoqeri . Une qka kom mujt me gabu ne shkrimin tim ' qe e kam then ''vendet e krishtere'' a ne te vertet jo vetem vendet te krishtere po te gjitha ata popuj te cilet nuk e kan ndjekur rrugene e vertet te jetes Fen e VERTET - IsLame . Po keta popuj ne kete qeshtje dhe shume qeshtje te tjera kane devijuar si shkak i largimit apo si pasoj e devijimit te tyre .

                  E ti qe deklaron se ne vendet Muslimane nuk kan te drejta femrat islame ' gabon shume ne kete pike . Femrat muslimane i kane te gjitha te drejtat e tyre te mbrojtura dhe ato nuk kan nevoj per asnje levizje feMiniste . Sepse Kurani I Madherurar qe 14 shekuj ' i rregullon me se miri te drejtat e femrave . E ne jemi ne shek 21 ' por thon kurr seshte vone .Qysh ne kohen e Ardhjes se PEJGAMBERIT a.s-Njihen shume femra te cilat njihen sot me dijen e tyre qe kane kontribuar ne kohen Pejgamberit a.s ' ka femra te cilat njihen per Bizneset-Pasurit e tyre 'po ne kohen e Pejgamberit a.s e pastaj femrat prej zbritjes se Kuranit ne toke ' gezojn te drejtat e trashigimis dhe shume te drejta te tjera qe i kn gezuar dhe i gezojn prej asaj kohe po i gezojn edhe sot.
                  E neve keto fakte na ngrisin larte se e kem nje Fe Madheshtore e cila na rregullon tere jeten ton . Dhe neve na mbetet vetem ta praktikojm kete fe ' qe te deshmohen dhe te realizohen te drejtat tona ne menyre te plote .

                  Comment


                  • #19
                   Titulli: Feminizėm apo Feminilitet ?

                   Per Feminizmin paskan shkruar shume, me konkretisht Alfonci dhe Ricky_ch, nderkohe qe Feminiliteti eshte ai qe tregon se femra nuk eshte nje loder manipulimi ne duart e seksit mashkull, por mbi te gjitha atoj me feminilitetin e tyre kan dhuntin e te dhenit jete dhe jo vetem duke u bere nene, por duke u kujdesur pėr jeten, sepse nė fund te fundit ky eshte feminiliteti: aftesia per tu kujdesur dhe per te dashur, embelsia dhe mundesia per te qene e forte ne situata te evshtira, krenare per familjen dhe kapitene ne fortuna te veshtira te jetes.

                   Shkurt e shqip me Feminilitet kuptojme se femra nuk egziston vetem sa per ti dhene mashkullit p*** por egziston per ta mbeshtetur dhe bashkudhetuar me te ne cdo veshtiresi jete.
                   - I TAKOJ LUFTETARIT NE TE CILIN BASHKOHET E SHKUARA DHE E ARDHMJA -

                   -Kashta noton e diamanti fundoset!

                   Comment


                   • #20
                    Pe: Titulli: Pe: Titulli: Feminizėm apo Feminilitet ?

                    Originally posted by Deuid View Post
                    Percaktues i TE DREJTAVE te femraave dhe meshkjve eshte Ai qe na ka KrijuAr keto te drejta ! E keto te drejta na ka percaktu per jeten tone ne baz te mundesive fizike 'psikologjike' biologjike . Dhe po te i kishum ushtruar te gjitha keto te drejta ne menyre racioanle- logjike ne perputhje me ligjet e Zotit ' sdo te kishte nevoj per levizje feminste e as ne kerkesa ekstreme nga keto levizje . Se edhe une jame ithtare i asaj qe femra ta ket vendin e vete ne shoqeri si i takon si nje femer 'si nje nane e vertet.

                    Ndoshta kur ja permenda fen te krishtere vendet e krishtera 'jeni prekur pak por ashtu eshte e verteta !. Ndoshta ti mund ti mund te prgjykojsh per shkrimin tim ' por e verteta eshte se po ne vendet e krishtere si meshkujve si femrave ju kan shkelur te drejtat e veta ne kohra te ndryshme . Psh njihet qe kisha e krishtere i ka djegur njerzit e vete ne ''furre '' pse kane mendime te ndryshme me ate te kishes ! Pastaj te drjetat e femrave jane shkelur ne menyre flagrante nga keto shoqeri . Une qka kom mujt me gabu ne shkrimin tim ' qe e kam then ''vendet e krishtere'' a ne te vertet jo vetem vendet te krishtere po te gjitha ata popuj te cilet nuk e kan ndjekur rrugene e vertet te jetes Fen e VERTET - IsLame . Po keta popuj ne kete qeshtje dhe shume qeshtje te tjera kane devijuar si shkak i largimit apo si pasoj e devijimit te tyre .

                    E ti qe deklaron se ne vendet Muslimane nuk kan te drejta femrat islame ' gabon shume ne kete pike . Femrat muslimane i kane te gjitha te drejtat e tyre te mbrojtura dhe ato nuk kan nevoj per asnje levizje feMiniste . Sepse Kurani I Madherurar qe 14 shekuj ' i rregullon me se miri te drejtat e femrave . E ne jemi ne shek 21 ' por thon kurr seshte vone .Qysh ne kohen e Ardhjes se PEJGAMBERIT a.s-Njihen shume femra te cilat njihen sot me dijen e tyre qe kane kontribuar ne kohen Pejgamberit a.s ' ka femra te cilat njihen per Bizneset-Pasurit e tyre 'po ne kohen e Pejgamberit a.s e pastaj femrat prej zbritjes se Kuranit ne toke ' gezojn te drejtat e trashigimis dhe shume te drejta te tjera qe i kn gezuar dhe i gezojn prej asaj kohe po i gezojn edhe sot.
                    E neve keto fakte na ngrisin larte se e kem nje Fe Madheshtore e cila na rregullon tere jeten ton . Dhe neve na mbetet vetem ta praktikojm kete fe ' qe te deshmohen dhe te realizohen te drejtat tona ne menyre te plote .
                    Hmm mesa mundem te kuptoj, ne c'do teme qe vihet ne diskutim ju paskeni "deshire" ose me sakte "nevoje" ti referoheni fese!
                    Nuk po diskutojme per kuranin, dhe as biblen ketu i nderuar!
                    Flitet per femren dhe te drejtat e saj...Nuk behet fjale per asnje fe, dhe asnje zot!
                    Pra mos u lodhni me keto analiza, por do ju sugjeroja nese keni nje mendim personal, ta shkruani ate!

                    p.s.Femra dhe mashkulli dihet qe "plotesojne" njeri tjetrin dhe ky eshte fakt i percaktuar nga natyra, jo nga kurani, apo nga bibla!
                    Une jam endrra ne sirtar, une jam fluturimi qe gjithnje ke deshiruar...
                    Jam mendimi qe te ben te vuash. Une jam guri qe bie, veshtrimi i larget, jam zjarri, akulli, uji qe rrjedh, jam lufte, paqe dhe dhimbje...
                    Jam mendafsh dhe gjemba trendafili, oaz dhe shkretetire. Une jam zemer, shpirt dhe tru. Jam fjale dhe heshtje, rruge, lum dhe mal.
                    Jam poezi dhe dhimbje, mekatare dhe shenjtore. Jam perendimi dhe fundi. Une jam ajo qe ty te le pa gjume...
                    Une jam femer!

                    Comment


                    • #21
                     Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Feminizėm apo Feminilitet ?

                     Originally posted by Katia View Post
                     Hmm mesa mundem te kuptoj, ne c'do teme qe vihet ne diskutim ju paskeni "deshire" ose me sakte "nevoje" ti referoheni fese!
                     Nuk po diskutojme per kuranin, dhe as biblen ketu i nderuar!
                     Flitet per femren dhe te drejtat e saj...Nuk behet fjale per asnje fe, dhe asnje zot!
                     Pra mos u lodhni me keto analiza, por do ju sugjeroja nese keni nje mendim personal, ta shkruani ate!

                     p.s.Femra dhe mashkulli dihet qe "plotesojne" njeri tjetrin dhe ky eshte fakt i percaktuar nga natyra, jo nga kurani, apo nga bibla!
                     E nderuar a e din si eshte puna e Zotit dhe jetes te ciles ne e jetojm ' psh po e zem qe kjo bote eshte nje liber i madhe ' e ky liber e ka me siguri autorin e vet ' e a nuk eshte absurditeti me i madhe te flitet per nje liber e mos te permendet autori i atij libri!
                     Shkrimi yt eshte shume ironik por natyra ime ' nuk eshte te ofendoj askend te pakten smundem perderisa i perddori shkronjat ne komunikim !Ti po thua spo flasim per kete tem apo per ate tem .
                     Mendoj se ose vete spo ke deshir te me kuptojsh apo ske mundur te me kesh kuptuar.Se une ne menyr kronoligjike e historike kame folur per te drejtat e femrave ' ne baze te asaj pse femrat ne shoqeri nuk i kane pasur apo ushtruar te drejtat e tyre . E nese une permendi Libra te caktuar apo fe te caktuar te cialt jane kan shkak i mos ushtrimit te te drejtave ' mendoj se ne kete tem jame. Por mendoj se shkrimet e mia me egoizem po i lexoni e jo ne menyren logjike .
                     Tek Mendimi personal qe e ceket ju?
                     Nuk e di mendim personal eshte i juaji ne temat e caktuara apo e kunderta . Mendimet tona mbeshteten ne fakte ne argumnete jo te rrezueshme . Psh per te drejtat e femres ' per te pasur nje mendim te qart dhe te sakt duhet nga qdo kendveshtrim te studiohen dhe te jipet mendimi personal dhe i sakt. E jo siq behet nga ana e femrave te ckatuaar e cila ne kete tem mbeshteten vetem ne numra . E mendoj qe ato kane mendime te gabura .

                     Comment


                     • #22
                      Pe: Feminizėm apo Feminilitet ?

                      S'ikur t'a analizosh mirė postimin e hapėses sė temės,
                      bie qė ajo vetėm ka harruar tė cekė se baba duhet
                      t'i jep gji foshnjes!rahjeburri::kafe:
                      Ah s'ikur bukuria tė simbolizonte menēurinė?!?!
                      Prindėrit janė tė bezdisshėm nga se janė tė programuarė si tė tillė: dashuri e pa fund!
                      Pėr t'i kuptuarė prindėrit, sė pari duhesh kuptuarė jetėn !

                      Comment


                      • #23
                       Pe: Feminizėm apo Feminilitet ?

                       Me vjen vetem kjo ne mendje tani per te permbledhur kete tem.
                       Injoranca e mashkullit eshte e dukshme dhe per te ardhur keq,.atehere kur e bezdis lulzimi i botes se femres,.(jetes se pavarrur te saj,,profesionale,sociale,familjare..etj etj ).
                       Ne qofte se hedhim syte qe nga lashtesia,,ka pas femra qe atehere qe gezonin nje pavarsi individuale te njejt, shpesh dhe me meshkujt me te medhenje te kohes.
                       Pse??
                       Sepse,.kur mendja e hapur ,.zen vend tek mashkulli hapsira lundruese e mendjes,,u perket te dyve,,sa me largpames dhe i formuar mashkulli aqe me e gjalle dhe vitale femra qe gjendet afer tij.
                       Nje maskull i vertet don nje femer te vertet ne krah,,nje shoqe/partnere/mike,.dhe jo nje objekt seksual,,qe shfre epshet,,mbi te dhe e ruan nga frika qe mashkulli i pare qe do e shohi..ate,,apo ajo dike,,do shqyejn te brendshmet njeri-tjetrit.
                       Injoranca eshte pervec se mizore,,e piset,,e trisht,,behet shkak per krime,,per keqtrajtime,,eshte burimi i te gjitha te zezave njerzore.
                       Mashkulli maskilist,,nuk fik vetem femren e tij qe ka afer..por dhe gjdo qeliz jetesore qe ka afer e infekton.
                       Duhet me gjdo kushte te asgjesohet,nga pjesa tjeter e shoqeris.
                       Burimet e maskilizmit,,jane teori per dominim ekstreme..qe kane burime,,fetare,ekstremiste,,burojn nga njerez inferior,,tek shoqeria,,sociale e jona,,etj etj etj...
                       Mos harrojm se duke shkaterruar femren,,kemi shakaterruar ngjyrat e jetes se vertet.
                       Dija eshte armiku me i madhe i injorances,,por kur nejrzit gjate gjithe jetes tyre,,nuk hapin nje liber,,apo nuk fantazojn kurre brenda trurit tyre ,,per te krijuar nja varg shpirteror..atehere,,imagjino tolerancen e tij ndaj tjetrit/res...qe eshte ndryshe apo lufton per te qene unik ne boten qe po ai krijon unike rreth vetes.

                       https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

                       Comment


                       • #24
                        Titulli: Pe: Titulli: Feminizėm apo Feminilitet ?

                        Originally posted by Deuid View Post
                        Levizja e llojit te tille e shfaqur tregon respektin e femrave nga keto shoqeri ! E nuk duhet argument me shume qe te bindi Zweetzzina .Se po te kishin respekt dhe te kishin vendin e caaktuar ne shoqeri nuk do te ishin krijuar kesi levizje ekstreme.
                        Roli i femres ' mundesit e femres dhe te drejtat dh pergjegjesit e saj nuk mund te jene aq ekstrem te cilat pretendojn grat e caktuara ' se kjo eshte irracionale me mundesit e tyre .
                        Mendimi im per te gjitha ato qe kan prtendeca ekstreme eshte se ' se pari ato te martohen te bejen familje ' ti kryejn pergjegjesit familjare te cilat i kane si femer e vertet . E jo kur i sheh ne Tv femrat e tilla te pamartuara te pa familje ' eshte diqka pak e logjikshme kjo per mua nga ana e tyre.
                        Qdo femer e cila e ka besuar Zotin e vete dhe e ka lexuar Librin e Tij i kupton te drejtat e saj si femer te cilat ja ka percaktuar Zoti i vete . Se keto femra me te menqura se Zoti nuk jane inshalla ' te cilat jane te pakrehura ' e te papstara e te paveshura ! te proklamojn te drejtat e tyre ekstreme . Mos ta zgjas me shume se ka shume per te folur per kete tem.

                        Te jesh femer ' neser nene eshte shume fjale e madhe kjo ! Veshja e femres ' dukje e saj ' kerkesate saj jeta e saj besimi i saj e tregojn me se miri se ne qfare femre kemi te bejm . Mendoj ato femra te cilat nuk e njofin Zotin e tyre ' nuk e din vertet qka kerkojn nga vetja ' e si shkas i kesaj i gjejm shume femra ' jo si femer si nje nane ne kuptimin e plot te fjales ' por kemi mi gjetur si ''rob seksi'' i asaj partie 'biznesi apo intersi perkates.
                        Per tu punesuar sot ne shume vende te larta ' femrat se pari duhet ta dhajne trupin -nderin e tyre per nje post te larte . A nuk eshte turp kjo !!!
                        Me e logjikshme te jete pergjegjes i femres Burri i saj . Se sa te jete e kundra ' pergjegjes e nje femre ''feministe'' Bosat e bizneseve apo Shefat e e patrive politike perkatese . Kam shkruar ne menyre figurative por e di qe qellim qfare kam pas dhe ke argumenet sa te duash ne keto qe po i thom .
                        Turp eshte qka po bejen motrat tona ' ne emere te liris ' demokracis kinse te drejtave te tyre te mohura me shekuj ! Nje gjyshes tone ne kohen e saj as duart ska mundur te ja shohe idkush e sot ! Vertet ka ardh nje kohe qe shume kane mu penduar per veprat e tyre .
                        Deuid po tregohesh ekstremist. Nje femer ska rol vetem te martohet e te bej femije. Nqs nje femer nuk e ndjen te behet nene, ska pse behet. Sesa te lindi nje femije e mos e doj, me mire mos e bej. Eshte e drejte e cdo cifti te zgjedhi nqs do te kete apo jo femije.
                        Ka dhe femrat qe smund te kene femije, faji tyre eshte? Si do e kryejne "rolin" kur smund te kene materialin baze???

                        Jo te gjithe femrat shiten per nje vend pune, apo duhet te mendosh qe cdo femer me pozite e ka bere dhe kompromisin seksual?

                        E si perfundim, edhe nje prostitute mund te vishet me kostum, mund te regullohet tamam si nje ZONJE e ty te te japi pershtypjen e nje femre te ndershme...Nqs arrin te vlersosh nje njeri nga veshja e ke gabim. Veshja mund te te tregoj zonje/zotni ama permbajtja mund te jete komplet e kundert.                        Originally posted by Deuid View Post
                        Percaktues i TE DREJTAVE te femraave dhe meshkjve eshte Ai qe na ka KrijuAr keto te drejta ! E keto te drejta na ka percaktu per jeten tone ne baz te mundesive fizike 'psikologjike' biologjike . Dhe po te i kishum ushtruar te gjitha keto te drejta ne menyre racioanle- logjike ne perputhje me ligjet e Zotit ' sdo te kishte nevoj per levizje feminste e as ne kerkesa ekstreme nga keto levizje . Se edhe une jame ithtare i asaj qe femra ta ket vendin e vete ne shoqeri si i takon si nje femer 'si nje nane e vertet.

                        Ndoshta kur ja permenda fen te krishtere vendet e krishtera 'jeni prekur pak por ashtu eshte e verteta !. Ndoshta ti mund ti mund te prgjykojsh per shkrimin tim ' por e verteta eshte se po ne vendet e krishtere si meshkujve si femrave ju kan shkelur te drejtat e veta ne kohra te ndryshme . Psh njihet qe kisha e krishtere i ka djegur njerzit e vete ne ''furre '' pse kane mendime te ndryshme me ate te kishes ! Pastaj te drjetat e femrave jane shkelur ne menyre flagrante nga keto shoqeri . Une qka kom mujt me gabu ne shkrimin tim ' qe e kam then ''vendet e krishtere'' a ne te vertet jo vetem vendet te krishtere po te gjitha ata popuj te cilet nuk e kan ndjekur rrugene e vertet te jetes Fen e VERTET - IsLame . Po keta popuj ne kete qeshtje dhe shume qeshtje te tjera kane devijuar si shkak i largimit apo si pasoj e devijimit te tyre .

                        E ti qe deklaron se ne vendet Muslimane nuk kan te drejta femrat islame ' gabon shume ne kete pike . Femrat muslimane i kane te gjitha te drejtat e tyre te mbrojtura dhe ato nuk kan nevoj per asnje levizje feMiniste . Sepse Kurani I Madherurar qe 14 shekuj ' i rregullon me se miri te drejtat e femrave . E ne jemi ne shek 21 ' por thon kurr seshte vone .Qysh ne kohen e Ardhjes se PEJGAMBERIT a.s-Njihen shume femra te cilat njihen sot me dijen e tyre qe kane kontribuar ne kohen Pejgamberit a.s ' ka femra te cilat njihen per Bizneset-Pasurit e tyre 'po ne kohen e Pejgamberit a.s e pastaj femrat prej zbritjes se Kuranit ne toke ' gezojn te drejtat e trashigimis dhe shume te drejta te tjera qe i kn gezuar dhe i gezojn prej asaj kohe po i gezojn edhe sot.
                        E neve keto fakte na ngrisin larte se e kem nje Fe Madheshtore e cila na rregullon tere jeten ton . Dhe neve na mbetet vetem ta praktikojm kete fe ' qe te deshmohen dhe te realizohen te drejtat tona ne menyre te plote
                        .
                        Femrave ju respektohen te drejtat? Atehere pse shumica prej tyre skane pas te drejte per SHKOLLIM? Kjo s'eshte nje e drejte? Injoranca eshte e drejta?
                        Think Pink! Say NO to breast cancer!

                        Comment


                        • #25
                         Titulli: Pe: Titulli: Feminizėm apo Feminilitet ?

                         Originally posted by sweetzzinna View Post
                         Deuid po tregohesh ekstremist. Nje femer ska rol vetem te martohet e te bej femije. Nqs nje femer nuk e ndjen te behet nene, ska pse behet. Sesa te lindi nje femije e mos e doj, me mire mos e bej. Eshte e drejte e cdo cifti te zgjedhi nqs do te kete apo jo femije.
                         Ka dhe femrat qe smund te kene femije, faji tyre eshte? Si do e kryejne "rolin" kur smund te kene materialin baze???

                         Jo te gjithe femrat shiten per nje vend pune, apo duhet te mendosh qe cdo femer me pozite e ka bere dhe kompromisin seksual?

                         E si perfundim, edhe nje prostitute mund te vishet me kostum, mund te regullohet tamam si nje ZONJE e ty te te japi pershtypjen e nje femre te ndershme...Nqs arrin te vlersosh nje njeri nga veshja e ke gabim. Veshja mund te te tregoj zonje/zotni ama permbajtja mund te jete komplet e kundert.
                         Femrave ju respektohen te drejtat? Atehere pse shumica prej tyre skane pas te drejte per SHKOLLIM? Kjo s'eshte nje e drejte? Injoranca eshte e drejta?
                         E nderuar mos jeni ju ato femra ekstremiste ne kete qeshtje. Qe martesen e neglizhoni dhe e sulmoni ne menyre te verberuar dhe te pamenduar mire.
                         Une mendoj detyra e pare e nje femre eshte Familja -Martesa . E femrat te ashtuquajtura feministe -radikale -eksreme ' martesen e nenvlersojn e besa besa e sulmojn ' duke u mbshtet se martesa ska rendesi paresore per nje femer .Nese nje femer nuk ka si prioritet martesen si parim ' pastaj prioritetet tjera ne mudesit te saj per te kontribuar ne shoqeri . Une mu ketu e shohe ekstremitetin e tyre ' sepse ato ne vend qe ta ngrisin Familjen e cila eshte'' baza'' per te egzistuar nje shoqeri e shendosh . Ato JO qe s'kerkojn ta forcojn familjen por eshte e kunderta !
                         Veshja tregon pastersin ' moralin - edukaten e qdo femre !
                         Qfare vajze mund ti them asaj e cila veshet ne menyre gjysem lakuriq ' me shume e zhveshur sesa e veshur !Valle ti them asaj qe eshte e moralshme ' e ndershme edukuse shembulle per te tjerat !
                         Per mendimin tim veshja tregon personalitetin tone . Ashtu si vishemi edhe jemi ' ashtu si mendojm edhe jemi ' ashtu si shkruajm edhe jemi !

                         Ti spo mund te kuptojsh Fen prej besimtareve ! Me FEN-ISLAME ' si meshkujve si femrave ju ''Obligohet'' shkollimi dija ne kete jete . Obligimi i pare mbi supet e njerzve simbas KurAnit ju eshte bere DIJA-SHKOLLIMIE pse s'jane shkolluar e pse nuk shkollohen femrat sot eshte problem tek individet te cilet jane injorant. Vargjet e para te cilat ju kane zbritur Muhamedit a.s jane ''Lexxo-meso -studio me Emrin e Zotit tende. Asnje besimtare musliman 'nuk eshte musliman i kompletuar po qe i mungoi kjo detyre ?
                         Une thash edhe me heret kur Bashkshortet e Pejgamberit a.s jane kane te shkolluara dhe me dije kaq te gjera ' e si mundet ne kohen ton te thote dikush qe sben femra te shkollohet . A mos eshte kjo nje devijim nga feja nga njerzit ne shekuj .
                         Por shkollimi i diteve te sotit menyra e te mesuarit ' organizmi funksionimimi i shkollave nuk eshte ne perputhje me Fen Islame dhe per kete mund te jete shkas prej shkaseve pse gjyshet tona 'nenat tona s'jane shkolluar.

                         Comment


                         • #26
                          Titulli: Pe: Titulli: Feminizėm apo Feminilitet ?

                          Originally posted by Deuid View Post
                          E nderuar mos jeni ju ato femra ekstremiste ne kete qeshtje. Qe martesen e neglizhoni dhe e sulmoni ne menyre te verberuar dhe te pamenduar mire.
                          Une mendoj detyra e pare e nje femre eshte Familja -Martesa . E femrat te ashtuquajtura feministe -radikale -eksreme ' martesen e nenvlersojn e besa besa e sulmojn ' duke u mbshtet se martesa ska rendesi paresore per nje femer .Nese nje femer nuk ka si prioritet martesen si parim ' pastaj prioritetet tjera ne mudesit te saj per te kontribuar ne shoqeri . Une mu ketu e shohe ekstremitetin e tyre ' sepse ato ne vend qe ta ngrisin Familjen e cila eshte'' baza'' per te egzistuar nje shoqeri e shendosh . Ato JO qe s'kerkojn ta forcojn familjen por eshte e kunderta !
                          Veshja tregon pastersin ' moralin - edukaten e qdo femre !
                          Qfare vajze mund ti them asaj e cila veshet ne menyre gjysem lakuriq ' me shume e zhveshur sesa e veshur !Valle ti them asaj qe eshte e moralshme ' e ndershme edukuse shembulle per te tjerat !
                          Per mendimin tim veshja tregon personalitetin tone . Ashtu si vishemi edhe jemi ' ashtu si mendojm edhe jemi ' ashtu si shkruajm edhe jemi !

                          Ti spo mund te kuptojsh Fen prej besimtareve ! Me FEN-ISLAME ' si meshkujve si femrave ju ''Obligohet'' shkollimi dija ne kete jete . Obligimi i pare mbi supet e njerzve simbas KurAnit ju eshte bere DIJA-SHKOLLIMIE pse s'jane shkolluar e pse nuk shkollohen femrat sot eshte problem tek individet te cilet jane injorant. Vargjet e para te cilat ju kane zbritur Muhamedit a.s jane ''Lexxo-meso -studio me Emrin e Zotit tende. Asnje besimtare musliman 'nuk eshte musliman i kompletuar po qe i mungoi kjo detyre ?
                          Une thash edhe me heret kur Bashkshortet e Pejgamberit a.s jane kane te shkolluara dhe me dije kaq te gjera ' e si mundet ne kohen ton te thote dikush qe sben femra te shkollohet . A mos eshte kjo nje devijim nga feja nga njerzit ne shekuj .
                          Por shkollimi i diteve te sotit menyra e te mesuarit ' organizmi funksionimimi i shkollave nuk eshte ne perputhje me Fen Islame dhe per kete mund te jete shkas prej shkaseve pse gjyshet tona 'nenat tona s'jane shkolluar.
                          Deuid, jo cdo femer eshte e mire per tu bere nene, jo te gjitha e kane kete prirje...Sic jo cdo mashkull krijon familje, nuk martohen te gjithe...
                          Nqs nje femer se ndjen faktin qe duhet te bej femije, me mire qe si ben, se sa ti bej e ti keqtrajtoj me tej.
                          Ska asgje ekstremiste ketu.

                          Nje femer, smund te kete prioritet vetem familjen, sepse perpara se te krijosh familje, duhet te kesh dhe me cfare ta mirembash ate...Qe me tej mos qahen me meshkujt qe femrat materialiste i hengren shpirtin.

                          Qfare vajze mund ti them asaj e cila veshet ne menyre gjysem lakuriq ' me shume e zhveshur sesa e veshur !Valle ti them asaj qe eshte e moralshme ' e ndershme edukuse shembulle per te tjerat !
                          Per mendimin tim veshja tregon personalitetin tone . Ashtu si vishemi edhe jemi ' ashtu si mendojm edhe jemi ' ashtu si shkruajm edhe jemi !
                          Atehere, nqs para teje del neser nje prostitute e veshur me kostum ( fund te gjat, xhakete), e veshur shume bukur, ne pamje te pare do thoje nje femer me moral, ne vend te vete.... Do e gjykosh si?! Do thuash kjo qe eshte me shume se e veshur eshte femra me moral? Mendon qe pas rrobave nuk fshihet asgje? Mendon qe rrobat smund te fshejne karakterin??


                          Te thash krahsimin midis vendeve te krishtera e islame, mqs deshe ti permendesh. S'eshte asnje sekret qe shkolla ishte njehere e njekohe vetem per meshkujt.
                          Think Pink! Say NO to breast cancer!

                          Comment


                          • #27
                           Titulli: Feminizėm apo Feminilitet ?

                           Qe ne momentin qe nje fjali fillon

                           "Femra ka per detyre" ...atehere mendoj se ska vend per diskutim. Deud pa dashur te ofendoj as ty as besimin tend, edhe pse ne cdo diskutim ti imponon "ligjet" e fese sesi ato jan detyra. ...Le te dalim pak nga rrethi vicioz i bindjeve fetare sepse sinqerisht sa here nje tem merr rrjedhen drejt nje debati fetar nuk arrij te diskutoj e as te deklaroj nje mendim personal sepse perseri e nenvizoj sinqerishtttttttttttt me duket sikur jam duke perplasur koken pas nje muri...nuk mund te llogjikoj.


                           Nje femer ne rradhe te pare eshte nje njeri....Lind e tille, nje njeri i lire me deshira dhe ambicje personale...familja eshte baza per nje shoqerie te shendoshe....Por familja ndertohet nga nje grua dhe nje burre...


                           Tema ka te bej me levizjen femerore, me evolucionin e perbashket femer-mashkull por qe gjithsesi kan mbetur si ne hije ose kan pesuar mutacion ne rrjedhen e viteve. Revolucioni feminist apo feminiliteti eshte ai qe i ben meshkujt galant e xhentil.
                           " Mm-hmm. Oh, so typical. Ooo, I'm a man. Ooo, I have a penis. Ooo, I have to win money to exert my power over women."

                           UNE JAM KESHTU, NUK DO ME NDRYSHONI KURRE....Njihmeni NESE KENI DURIM.

                           Comment


                           • #28
                            Titulli: Feminizėm apo Feminilitet ?

                            Originally posted by bella View Post
                            Qe ne momentin qe nje fjali fillon

                            "Femra ka per detyre" ...atehere mendoj se ska vend per diskutim. Deud pa dashur te ofendoj as ty as besimin tend, edhe pse ne cdo diskutim ti imponon "ligjet" e fese sesi ato jan detyra. ...Le te dalim pak nga rrethi vicioz i bindjeve fetare sepse sinqerisht sa here nje tem merr rrjedhen drejt nje debati fetar nuk arrij te diskutoj e as te deklaroj nje mendim personal sepse perseri e nenvizoj sinqerishtttttttttttt me duket sikur jam duke perplasur koken pas nje muri...nuk mund te llogjikoj.


                            Nje femer ne rradhe te pare eshte nje njeri....Lind e tille, nje njeri i lire me deshira dhe ambicje personale...familja eshte baza per nje shoqerie te shendoshe....Por familja ndertohet nga nje grua dhe nje burre...


                            Tema ka te bej me levizjen femerore, me evolucionin e perbashket femer-mashkull por qe gjithsesi kan mbetur si ne hije ose kan pesuar mutacion ne rrjedhen e viteve. Revolucioni feminist apo feminiliteti eshte ai qe i ben meshkujt galant e xhentil.
                            E nderuaar aspak s'eshte e drejte qe une po ja imponoj bindjen time te mendimit dikujt. Une vetem mendimin tim po e jap por ne dallim me te tjeret mendimi im bazohet ne fakte te argumentura logjikisht. Por nese keni mund ta kuptoni ne shkrimet e mia une jame ithtar i asaj qe Fen Islame duhet ta vem ne Sistemet tona jetesore dhe shtetrore sepse eshte program jete dhe rregullon jeten ne menyre sistematike ne qdo aspekt te jetes . Po mungoi kjo na mungoj te drejtat te mirat e eksaj jete - Psh ne qeshtjen e kauzes se te drejtave te femrave nder vite ' apo per te drejtat e femrave dhe mohimit te tyre mund te fllitet vetem ne vendet joislame ne ekuptimin e plot te fjales. Dhe kjo eshte krej si shkas i mungimit te nje sistemi gjithperfsshires te jetes ! e une mendoi qe kys istem eshte Islami.
                            Pastaj si qdo femer apo mashkull ne kete bote ' len te kuptohet se kane te drejta dhe detyra -pergjegjesi sepse jane njerez dhe kane marre mbi supe te veta me deshire kete amanet qieller . Qe njeriu te jet pergjegjes -mekebes i Zotit ne Toke - bote .
                            Me sa edi une vetem njeriu eshte pronar i kesaj toke ne sundimin dhe drejtiminn e saj dhe kjo len te kuptohet ne detyrat qe i ka etj Se ketu qefe e fontana deshirash sjemi ardhur te bejem ' por kemi ardhur me qellim te caktuar e nderuar . E ai eshte adhurimi i Allahut !
                            Ndoshta ne shkrimete mia ne kete tem ke mundur te kutptojsh mendimin tim ' por edhe njeher po e perseris qdo levizje e natyres se tille mund ti perket te gjithe atyre njerzeve qe nuk jane musliman . Sepse femraa islame qe 14 shekuj i gezon te gjitha te drejtat e saj si femer dhe me kete ajo eshte e lartesuar si femer sepse Kurani famelart e ka nderuar ate ne shkallen mete larte thuajse . Po e citoj nje thenie per vleren e femres ne Fen tone ' thote Muhamedi a.s '' Xhenneti eshte nen kembet e nenes '' . E sme duhet me shume te vazhdoj me shume ne kete tem se kjo fjali nga Pejgamberi i Zotit perfshin gjitheqka dhe smund te gjejm fjale me gjitheperfshirese ne vendine femres ne shoqeri.

                            Comment


                            • #29
                             Titulli: Feminizėm apo Feminilitet ?

                             Originally posted by Deuid View Post
                             E nderuaar aspak s'eshte e drejte qe une po ja imponoj bindjen time te mendimit dikujt. Une vetem mendimin tim po e jap por ne dallim me te tjeret mendimi im bazohet ne fakte te argumentura logjikisht. Por nese keni mund ta kuptoni ne shkrimet e mia une jame ithtar i asaj qe Fen Islame duhet ta vem ne Sistemet tona jetesore dhe shtetrore sepse eshte program jete dhe rregullon jeten ne menyre sistematike ne qdo aspekt te jetes . Po mungoi kjo na mungoj te drejtat te mirat e eksaj jete - Psh ne qeshtjen e kauzes se te drejtave te femrave nder vite ' apo per te drejtat e femrave dhe mohimit te tyre mund te fllitet vetem ne vendet joislame ne ekuptimin e plot te fjales. Dhe kjo eshte krej si shkas i mungimit te nje sistemi gjithperfsshires te jetes ! e une mendoi qe kys istem eshte Islami.
                             Pastaj si qdo femer apo mashkull ne kete bote ' len te kuptohet se kane te drejta dhe detyra -pergjegjesi sepse jane njerez dhe kane marre mbi supe te veta me deshire kete amanet qieller . Qe njeriu te jet pergjegjes -mekebes i Zotit ne Toke - bote .
                             Me sa edi une vetem njeriu eshte pronar i kesaj toke ne sundimin dhe drejtiminn e saj dhe kjo len te kuptohet ne detyrat qe i ka etj Se ketu qefe e fontana deshirash sjemi ardhur te bejem ' por kemi ardhur me qellim te caktuar e nderuar . E ai eshte adhurimi i Allahut !
                             Ndoshta ne shkrimete mia ne kete tem ke mundur te kutptojsh mendimin tim ' por edhe njeher po e perseris qdo levizje e natyres se tille mund ti perket te gjithe atyre njerzeve qe nuk jane musliman . Sepse femraa islame qe 14 shekuj i gezon te gjitha te drejtat e saj si femer dhe me kete ajo eshte e lartesuar si femer sepse Kurani famelart e ka nderuar ate ne shkallen mete larte thuajse . Po e citoj nje thenie per vleren e femres ne Fen tone ' thote Muhamedi a.s '' Xhenneti eshte nen kembet e nenes '' . E sme duhet me shume te vazhdoj me shume ne kete tem se kjo fjali nga Pejgamberi i Zotit perfshin gjitheqka dhe smund te gjejm fjale me gjitheperfshirese ne vendine femres ne shoqeri.
                             Ok e kuptoj mendimin tend e respektoj gjithsesi edhe pse ndoshta kam bindje personale tjeter nga e jotja, por nuk do debatoj kete gje.....Ti po me flet per femren Islame e tema nuk ka kete qellim. Un nuk flas per femren Islame apo katolike e keshtu me rradhe. Tema ben fjal vetem per femren e kaq.

                             Por e di qe perseri mendimet e tua do i perkasin besimit tend e keshtu qe perseri debati ngelet i hapur i pa mbarim
                             " Mm-hmm. Oh, so typical. Ooo, I'm a man. Ooo, I have a penis. Ooo, I have to win money to exert my power over women."

                             UNE JAM KESHTU, NUK DO ME NDRYSHONI KURRE....Njihmeni NESE KENI DURIM.

                             Comment


                             • #30
                              Titulli: Feminizėm apo Feminilitet ?

                              Feminilitet po..!, Edhe feminizmi duhet por jo aq shume sa te humb feminiliteti...Jane dy gjera qe munden te bashkepunojne pa e anulluar njera tjetren, mjafton te dime kur eshte boll...!!

                              Comment

                              What's Going On

                              Collapse

                              There are currently 162 users online. 8 members and 154 guests.

                              Most users ever online was 7,146 at 06:56 on 08-03-2018.

                              Working...
                              X