Announcement

Collapse
No announcement yet.

5 hobet qė ju bėjnė tė lumtur dhe tė zgjuar

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • 5 hobet qė ju bėjnė tė lumtur dhe tė zgjuar

  Studimet/ 5 hobet qė ju bėjnė tė lumtur dhe tė zgjuar
  Hobi ėshtė njė aktivitet tė cilin njė person e bėn pėr kėnaqėsi personale. Sipas hulumtimeve, hobi ėshtė njė kontribues shumė i mirė i shėndetit, duke eleminuar stresin. Personat tė cilėt zhvillojnė aktivitete pėr kėnaqėsitė e tyre personale janė mė tė shėndetshėm, mė tė suksesshem, mė tė freskėt dhe plot imagjinatė. Gjithashtu thuhet se hobi mund tė mbrojė trurin tuaj. Sa mė shpesh tė bėni aktivitetet qė ju pėlqejnė, aq mė tė mėdha janė shancet qė tė mos prekeni nga depresioni.
  Njėra nga mėnyrat mė tė mira pėr ta reduktuar stresin, ėshtė ta ktheni vėmendjen tuaj nė gjėra tė tjera. Nėse fokusoheni nė diēka jo stresuese, niveli i stresit do tė reduktohet.

  Mė poshtė do tė ju listojmė 5 hobet qė ju bėjnė tė lumtur dhe mė tė menēur.

  1. Fotografia

  Fotografia ėshtė njė ndėr hobet mė tė bukura dhe mė tė pėlqyera nga tė rinjtė. Tė kapėsh momente tė veēanta, apo tė editosh fotografi tė bukura janė njė shplodhje e trurit duke ju dhėnė njė kėnaqėsi personale tė jashtėzakonshme.  Shumica e njerėzve mendojnė se fotografia ėshtė njė hobi shumė i shtrenjtė pėr shkak se kėrkon kamera dhe tė udhėtohet nė vende tė ndryshme. Por si hobi, me fotografinė mund t’ia dilni shumė mirė, mjafton tė fotografoni edhe me telefonin tuaj. Ambienti pėrreth jush ėshtė i mbushur plot me detaje dhe peisazhe tė bukura.  2. Meditimi

  Meditimi si hobi shumėfishon lumturinė tėnde!

  Ky meditim pa mundim funksionon nė kiminė e trurit qė na bėn mė tė lumtur.
  Sipas hulumtuesve shkencorė, meditimi mund tė jetė njė zgjidhje natyrale ndaj qetėsuesve qė pėrdoren pėr dhimbjet kronike, si dhe luftojnė me sukses stresin dhe depresionin qė kėto dhimbje sjellin.

  3. Kopshtaria

  Sipas hulumtimeve, kopshtaria mund tė ngrejė gjendjen tuaj dhe mund tė luftojė stresin edhe mė mirė se aktivitetet e tjera relaksuese.


  Nėse ju pėlqen qė tė punoni me lulet dhe gjelbėrimin, ky hobi ėshtė thjesht i duhuri pėr ju. Do tė jeni nė natyrė e tė rrethuar me ajėr tė pastėr, dhe kjo ėshtė ilaē pėr trupin dhe shėndetin tuaj.  4. Shkrimi

  Njė tjetėr hobi qė mund tė ju bėjė tė lumtur ėshtė edhe shkrimi. Tė shkruash do tė thotė tė shprehesh, dhe kjo mund tė ndihmojė shumė persona tė shprehen e tė ndihen mė tė lirshėm. Ndihmon edhe nė zhvillimin e artikulimit, kreativitetit, tė menduarit dhe arsyetuarit.


  Hulumtimet tregojnė se shkrimi sjell pėrmirėsime nė shėndetin mendor dhe fizik. Megjithėse shkrimi rreth traumės ėshtė i parehatshėm dhe i dėshpėruar nė fillim, shpenzimet zhduken dhe pėrfitimet dalin pas njė periudhe 2 javore.
  Ky studim ėshtė pėrsėritur shumė herė mes artritit dhe pacientėve me dhimbje kronike, studentėve tė mjekėsisė, tė burgosurve, viktimave tė krimit dhe grave pas lindjes, nga Belgjika nė Meksikė deri nė Zelandėn e Re.

  5. Vizatimi dhe piktura

  Ashtu si shkrimi, arti mund t’i bėjė njerėzit tė lumtur. Njė studim i vitit 2009 tregoi se terapia e artit prodhoi njė efekt pozitiv midis tė burgosurve tė burgut. Rezultatet treguan njė prirje drejt rėndėsisė nė njė pėrmirėsim mė tė madh tė humorit.
  Arsyeja pėr kėtė ėshtė se kur nxjerrni, dopamina lirohet. Kėshtu, vizatimi rezulton nė ndėrveprime nervore qė sjellin kėnaqėsi, duke ju bėrė mė tė qetė dhe mė tė lumtur.  Pra, hobi e bėn jetėn mė interesante dhe tė lumtur. Pėrveē vendosjes sė ngjyrave nė jetėn tuaj, ajo gjithashtu mund t’ju japė pėrfitime shėndetėsore.

  Pra, ėshtė koha pėr tė kėrkuar njė hobi tani.
  Njeriu ndjehet i frikėsuar vetėm nėse nuk ėshtė nė harmoni me veten

 • #2
  Nga keto kam tre hobe ......fotografia ....kopshtaria ....e shkrimi
  Njeriu ndjehet i frikėsuar vetėm nėse nuk ėshtė nė harmoni me veten

  Comment


  • #3


   Hobet e mia s'qenkan aty.

   Prandaj jam i pa lumtur.
   Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
   N B

   Comment


   • #4
    Originally posted by Passion View Post

    Hobet e mia s'qenkan aty.

    Prandaj jam i pa lumtur.
    Mos u merzit Passion
    Njeriu ndjehet i frikėsuar vetėm nėse nuk ėshtė nė harmoni me veten

    Comment


    • #5
     Fjalėkryqet & puzzles pėr ta mbajt trurin fresh.
     Be so beautiful, they can't take their hearts off you!

     Comment


     • #6
      Natyra,qielli dhe deti jane dashuria e perjetshme e shpirtit dhe trupit njerzor!! )

      https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

      Comment


      • #7
       Kopshtaria nooooo i ndryshoj aq shpesh lulet jo se dua por vyshken si kopshtare e mire qe jam....
       te kishin goje do me klithnin ore e cast ....
       “La superficialitą mi inquieta ma il profondo mi uccide.” A.M

       Comment


       • #8
        Originally posted by jana80 View Post
        Kopshtaria nooooo i ndryshoj aq shpesh lulet jo se dua por vyshken si kopshtare e mire qe jam....
        te kishin goje do me klithnin ore e cast ....
        jana80 vrasese e luleve do te denoj qe te vyshken lulet dhe ato kane jete
        Njeriu ndjehet i frikėsuar vetėm nėse nuk ėshtė nė harmoni me veten

        Comment


        • #9
         Originally posted by Zambaku View Post

         jana80 vrasese e luleve do te denoj qe te vyshken lulet dhe ato kane jete
         Skam faj ... un dua ti shoh sic i blej por cuq....
         me e bukura ka qene nje vit ishin te bukurat e dheut.. ballkonet plotttt .. u mbushen me morra... po mos qesh kishin edhe lulet parazit dhe si rob i bios ne baze te "kerkimve shkencore" made in google gjej nje menyre me uthull dhe nga ai detersivi qe lahen pjatat...
         ok parazitet u zhduken e kete ta garantoj, por gjynah qe se bashku me to edhe lulet!!!
         “La superficialitą mi inquieta ma il profondo mi uccide.” A.M

         Comment

         What's Going On

         Collapse

         There are currently 158 users online. 13 members and 145 guests.

         Most users ever online was 7,146 at 06:56 on 08-03-2018.

         Working...
         X