Announcement

Collapse
No announcement yet.

Gratė qė pijnė janė mė inteligjente, dhe pikė! E thotė shkenca

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Gratė qė pijnė janė mė inteligjente, dhe pikė! E thotė shkenca

  Gratė qė pijnė janė mė inteligjente, dhe pikė! E thotė shkenca  Gratė qė pijnė, qė nuk i thonė jo njė gote verė apo njė gote birrė, tė konsumuar nė shoqėri, janė edhe mė inteligjentet. E thonė studime tė ndryshme shkencore qė kanė vendosur tė studiojnė lidhjen mes inteligjencės dhe zakonit tė tė pirit. Sigurisht, nuk bėhet fjalė pėr vesin qė shkakton varėsi.

  Njė grup ekspertėsh finlandezė ka habitur botėn me rezultatet e njė studimi shkencor. Sipas tyre, personat qė pijnė mė shumė janė edhe mė inteligjentė. Vėrtetė i pabesueshėm si pohim, duke qenė se studime tė tjera kanė theksuar se alkooli me tepri mund tė dėmtojė trurin dhe kujtesėn tonė. Por tė pėrpiqemi tė kuptojmė se si ekspertėt mbėrritėn nė kėto konkluzione. Studimi u krye nė njė kampion prej 3000 vėllezėrish binjakė: kush kish nisur tė pinte mė herėt dhe kush kishte pirė mė shumė nė adoleshencė arrinte tė kuptonte mė mirė, kishte aftėsi mė tė mira nė shkrim dhe nė artin e oratorisė, duke patur edhe aftėsi mė tė mira sociale. Po kėshtu, ata qė pinin mė shumė, ishin mė tė shoqėrueshėm.

  Njė tjetėr grup shkencėtarėsh anglezė ka arritur ndėrkohė nė konkluzionin, se gratė qė pijnė mė shumė janė edhe mė inteligjente. Sigurisht, nuk bėhet fjalė tė pish nga mėngjesi nė darkė. Shumė studime kanė theksuar se sa i rėndėsishėm ėshtė tė pirit me karar: disa gota nė ditė (verė) ėshtė doza qė kėshillohet zakonisht nga ekspertėt e mjekėsisė, sepse mund t’i bėjė shumė mirė edhe shėndetit.

  Gjithēka me tepri bėn keq… duhet gjithmonė moderim.

  Sepse kalimi i sasisė sė kėshilluar tė alkoolit dėmton shumė shėndetin.

  Pra, hapini rrugė njė gote verė, ndajeni me njerėzit qė doni mė shumė, sepse kėshtu ndihmoni edhe trurin tuaj pėr ta mbajtur nė formė.

  Kėshtu do jeni mė inteligjente, si dhe mė tė lumtura pėr mbrėmjen e bukur tė kaluar me miqtė. / bota.al

  https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

 • #2
  Pasi pi nuk e mbaj veten dhe per aq inteligjente jo
  "We're here to have a good time, not a long time
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

  Comment


  • #3
   Ndersa une qe spi fare,se paskam gje inteligjencen.

   https://www.youtube.com/watch?v=eWbU8jh3D1Y

   Comment


   • #4
    Masi e ka then ne fund dhe „Pik“kjo sdo koment����
    Me ruaj brenda endrrave edhe kur ato thyhen...

    Comment


    • #5
     Nuk pi ne aspektin qe mos te di cbej apo ku di une ...kur dal me shoqeri me familjen nje gote e pi .....po nuk pranohem me aspektin qe grate qe pine jane me intelgjente ne asnje menyre
     Njeriu ndjehet i frikėsuar vetėm nėse nuk ėshtė nė harmoni me veten

     Comment


     • #6
      Pasi pine e di sa inteligjente duken, sidomos kur behen tap
      Nejse, Tani vere per te tere
      "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

      Comment


      • #7
       Duhet respektuar ajo pike qe ata shkenctaret kane dale ne konkluzion,por per shijen time nuk pajtohem.

       Jo vetem ato qe pijne rregullisht alkol,por e ato qe pijne rregullisht cigare.
       Piken e sensualitetit se gjen ato kur kalohet ajo normativa.
       I kam pare e te dehura yje vajza,ku fillimisht teksa dukeshin terheqese,e sapo afrohej ai caku (qe e quaja une),me dukeshin pa piken e shijes.
       Mos o zot t'u vinte e era cigare.

       Ku duket inteligjenca ketu ?
       Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
       N B

       Comment

       What's Going On

       Collapse

       There are currently 168 users online. 0 members and 168 guests.

       Most users ever online was 7,146 at 08:56 on 08-03-2018.

       Working...
       X