Announcement

Collapse
No announcement yet.

A e dini ēfarė ėshtė dhe pse festohet Dita e Verės?

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • A e dini ēfarė ėshtė dhe pse festohet Dita e Verės?

  Click image for larger version

Name:	verore-1024x681-768x511.jpg
Views:	14
Size:	64.9 KB
ID:	1667998

  Dita e Verės ėshtė njė festė me origjinė tė lashtė. Festimi kryhet nė nderim tė natyrės sė bukur shqiptare dhe bimėsisė qė merr jetė nė kėtė datė.

  Tashmė kjo festė ėshtė bėrė edhe ditė kombėtare pushimi. Shenja dalluese e kėtij festimi ėshtė gatimi i ballokumeve.

  Nė Lezhė, Ditėn e Verės ndizeshin zjarre purifikues e pėr t’i dhėnė forcė diellit nė oborr e nė kopshte.
  Ndonėse kjo ditė vazhdon tė ruhet dhe festohet madhėrishėm nė qytetin e lashtė tė Elbasanit, ajo ėshtė festė e tė gjithė shqiptarėve.

  Mė 13 mars njerėzit marrin njė tufė tė vogėl bari tė njomė bashkė me rrėnjėt dhe dheun, qė ta kenė nė mėngjesin e datės 14 mars nė shtėpi.

  Ky zakon i lashtė ruhet dhe festohet jo vetėm nė Elbasan po edhe nė Dibėr, Strugė e Prespė.

  Dita e Verės ishte dita e fillimit tė vitit sipas kalendarit shumė tė lashtė tė shqiptarėve, pra njė ditė qė kremtohej shumė shekuj para se tė lindte krishtėrimi.

  Ajo kremtohej mė 1 mars tė kalendarit Julian, ditėn e parė tė vitit tė ri. Ajo ishte njė festė mbarėshqiptare, qė kremtohej si nė Veri edhe nė Jug, por me nuanca tė ndryshme, sipas krahinave.

  Si dėshmi po sjellin kėtu dy pėrshkrime tė kuptimit dhe kremtimit tė “Ditės sė Verės” njėra pėr krahinat jugore, tjetra pėr malėsitė veriore.

  Janė pėrshkrime tė botuara nė kohėn kur nė Shqipėri nuk kishte parti politike, madje nė kohėn kur as institucionet klerikale nuk futnin hundėt nė kremtime tė ashtuquajtura pagane.

  Pėrshkrimin e parė e kemi nga i madhi Faik Konica:

  “Dita e Verės ėshtė dita nė tė cilėn shtėrgjyshėrit t’anė, kur s’kish lindur edhe krishtėrimi, kremtojin bashkė me Romanėt dhe me Grekėt e Vjetėr, perėndit’ e luleve, tė shelgjeve, tė krojeve.

  Kur ēkrin dimėri, kur qaset Vera buzėqeshur e hollė dhe e gjatė si nė piktyrė tė Botticelli, zemra e njeriut ēgarkohet nga njė barė, shijon njė qetėsi, njė lumtėsi t’ėmblė.

  Nė kėtė gėzim, stėrgjyshėrit t’anė ndiejin njė detyrė t’u falen perėndive qė sillnin kėto mirėsira. Dhe ashtu leu festa hiroshe qė quajmė Dit’ e Verės”. (Faik Bej Konica, Botuar mė 1911), i cili gati 100 vjet mė parė, nė kohėn e sundimit osman, shkruante me atė stilin e vet elegant.

  Pwrshkrimi i dytė u shkruajt nga i madhi Naim Frashėri qė sipas atyre kohėve ai shkruante sipas stilit tė vet jo elegant, por serioz.

  Ballokumja

  Ballokumja ėshtė ėmbėlsirė karakteristike vetėm nė Elbasan. Ka qenė dhe ėshtė sinonim i Ditės sė Verės. Ka njė formulė tė veēantė gatimi, e njohur vetėm nė kėtė qytet.
  Hapur.al
  https://youtu.be/bo_efYhYU2A


 • #2
  Nuk eshte me 21 mars dita e veres ?
  Njeriu ndjehet i frikėsuar vetėm nėse nuk ėshtė nė harmoni me veten

  Comment

  What's Going On

  Collapse

  There are currently 148 users online. 12 members and 136 guests.

  Most users ever online was 7,146 at 06:56 on 08-03-2018.

  Working...
  X