Tragjedi nė futboll; Vdes tifozi, e hodhėn nga tribuna
Futbolli nė Amerikėn Latine ėshtė i mėsuar me tragjeditė dhe pas vrasjes sė mesfushorit tė kombėtares panameze, Amilhar Henrikez nė njė atentat me armė, vjen njė tjetėr ngjarje kėtė herė brenda nė stadium.

Gjatė ndeshjes Belgrano-Talleres e vlefshme pėr ligėn e parė argjentinase, disa ultras tė skuadrės vendase hodhėn 22 vjeēarin Emanuel Balbo nga njė tribunė e stadiumit Mario Kempes, duke menduar se ishte tifoz kundėrshtar.

I riu fatkeq bėri njė fluturim prej 10 metrash qė rezultoi fatal pėr jetėn e tij dhe pavarėsisht se u dėrgua nė spital me urgjencė, nuk mundi t’i mbijetonte plagėve tė rėnda nė kokė.

Dinamika e incidentit tė pabesueshėm nė derbin e zonės sė Kordobas u pasurua edhe mė shumė nė orėt qė pasuan tragjedinė.
Babai i viktimės i tha policisė se tifozi kishte njohur nė stadium, vrasėsin e vėllait tė tij qė humbi jetėn nė njė aksident nė 2012 me procesin qė vazhdon dhe sot.

Nė kėtė pikė, autori pėr tė evituar dėshminė, ndikoi te turma pėr tė cilėsuar tifozin si kundėrshtar duke e hedhur nga tribuna. policia argjentinase ka arrestuar 4 persona.

/ Top Channel