Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 22 nga 22
 1. #1
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,290
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10

  Na tregoni fjale te mocme(te vjetra) !

  Pershendetje !
  Duke komunikuar apo lexuar ne dialekte te ndryshme, shpesh hasim , themi apo degjojme ,fjale te vjetra,(apo sic thone te vjetrit te mocme)
  Ketu tek kjo teme mund te shkruani fjale ose shprehje te vjetra krahinore.

  Po nvazhdoj une me disa fjale;

  Carranik-eshte nje tip shtepize e vogel e bere me derrasa ,ku vendoset qumshti i bagetive ne tepsia ,qe te ftohet dhe ti merret kreja e qumshtit per tu bere me pas gjalp.
  (sinonimin ne fjale s"ia di)

  Cullak-i/e zhveshur,nudo.

  Kallamoq-misri.
  sahan-tas.

  Furtere-tigan

  Vazhdim te kendshem!
   

 2. #2
  plak gjufurrak fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i kitrra 123
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  jam tu nxe i kusi me uje se du mej nrru teshat
  Mosha
  39
  Postime
  17,345
  Forca e Rrespektit
  8257

  Titulli: Na tregoni fjale te mocme(te vjetra) !

  FREĒELIKU- Mu kujtua si fjale qe eshte perdorur dikur ne fshatin tim dhe tash perdoret shume rralle madje me disa te rinje, ne nje ndeje, kur e perdora u habita se si asnjeri nga ta nuk e kuptoi se per cfare behej fjale. Ne kohen e hershme te femijerise sime Freēeliku i thoshim nje lloj mekanizmi i cili ishte i vendosur ne dorezen per hapjen dhe mbylljen e deres se dhomave. Ky mekanizem i vogel ishte pjese nga e anes se mbrendshme te dorezes se deres dhe nuk kishe nevoje per celes. Nga brenda kur futeshe ne dhome terhiqje ate dhe bllokohej dera (nuk munde ta hapje nga jashte). E kerkova dhe ne fjalor por nuk arrita ta gjeje. Mua sot me bene pershtypje ngase me duket fjale tipike shqipe e perbere nga dy fjale, dhe ka kolhe qe nuk e kam degjuar: FRE (ndalese/pengese) dhe ĒELIKU (nga materiali ēelikut).
  - I TAKOJ LUFTETARIT NE TE CILIN BASHKOHET E SHKUARA DHE E ARDHMJA -

  -Kashta noton e diamanti fundoset!


 3. #3
  Anėtar Aktiv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Aguron
  Antarėsuar nė
  Jul 2015
  Postime
  724
  Forca e Rrespektit
  45

  Titulli: Na tregoni fjale te mocme(te vjetra) !

  Citim Origjinale Postuar nga NeVertiti Shfaq Poten
  Pershendetje !
  Duke komunikuar apo lexuar ne dialekte te ndryshme, shpesh hasim , themi apo degjojme ,fjale te vjetra,(apo sic thone te vjetrit te mocme)
  Ketu tek kjo teme mund te shkruani fjale ose shprehje te vjetra krahinore.

  Po nvazhdoj une me disa fjale;

  Carranik-eshte nje tip shtepize e vogel e bere me derrasa ,ku vendoset qumshti i bagetive ne tepsia ,qe te ftohet dhe ti merret kreja e qumshtit per tu bere me pas gjalp.
  (sinonimin ne fjale s"ia di)

  Cullak-i/e zhveshur,nudo.

  Kallamoq-misri.
  sahan-tas.

  Furtere-tigan

  Vazhdim te kendshem!
  Perveē atij Carranikut, keto fjalet e tjera perdoren akoma ne Kosove.

  Ps. sahan eshte per pjaten
   

 4. #4
  oNcE... fv Avatari i Soulmind
  Antarėsuar nė
  Dec 2011
  Postime
  12,441
  Forca e Rrespektit
  9243

  Titulli: Na tregoni fjale te mocme(te vjetra) !

  Pagure- bidon
  ate Furtere une e di: Ftere :p
  t'lyn- gjalp
  okllai- petanik (shkopi qe ben byrek)
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 5. #5
  Shy fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  6,124
  Forca e Rrespektit
  3110

  Titulli: Na tregoni fjale te mocme(te vjetra) !

  Ushkure - pantallona
  Opinga - kepuce


  Por shumica sjane fjale te mocme por fjale turke.
  Sahan, penxhere etj
   

 6. #6
  VIP fv
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Forca e Rrespektit
  5555

  Titulli: Na tregoni fjale te mocme(te vjetra) !

  Petanik eshte ai byreku me pete te pjekura e fasule mesa di une....okllai shkopi qe hap petet

  Shapka,heqka- sandalet e sheshta

  PS: Me duket se kish hap Lauri nje teme te ngjashme me fjale te vjetra te cilat shumica e tyre jane fjale Turke!
   

 7. #7
  VIP fv
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Forca e Rrespektit
  5555

  Titulli: Na tregoni fjale te mocme(te vjetra) !

  Se mu kujtua dhe nje

  Oshafka- Kumbulla (pestilka) te thara

  Ybrik- nje mjet me nje fecke si te elefandit ku zjenin uje,caj (sjam e sigurt nese e thash mire fjalen)
   

 8. #8
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  28,846
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10

  Titulli: Na tregoni fjale te mocme(te vjetra) !

  lepitka - shapka

  perthec - ngerc

  po pertokam...
   

 9. #9
  VIP fv Avatari i Jetmira
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  10,370
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  668

  Titulli: Na tregoni fjale te mocme(te vjetra) !

  Netell_i thojn fsheses andej nga Dibra.
  Xhixhe_i thojn nuse se xhaxhit.
  Voc_djal
  cuc_vajze.
  Mshele_qepe
  P.S Jan shprehje dibrance
   

 10. #10
  Anėtar Aktiv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Aguron
  Antarėsuar nė
  Jul 2015
  Postime
  724
  Forca e Rrespektit
  45

  Titulli: Na tregoni fjale te mocme(te vjetra) !

  Msh(e/i)le gojen mori xhixhi se s'je n'shpin tonde ktu
   

 11. #11
  outcast fv Avatari i Aki
  Antarėsuar nė
  Nov 2015
  Postime
  2,334
  Forca e Rrespektit
  1765

  Titulli: Na tregoni fjale te mocme(te vjetra) !

  Tani nese flasim per fjale qe akoma perdoren ne dialekte:

  Mulla - barku

  Mashtrape - gote
  Petka - fustane ose rroba
  Rrace - rroba
  (Kto tre te fundit jane dibrance) de vu deftoj ma kur te me fteken
   

 12. #12
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Eugeneral
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Mosha
  32
  Postime
  1,234
  Forca e Rrespektit
  291

  Titulli: Na tregoni fjale te mocme(te vjetra) !  Shikojeni me venemendje te dashur shqiptare, ne kohen 0:46 thuhet fjala "shtroja" ("shtruar") dhe kuptohet "rruga" ("shtrrujka" ne perkedhelisht, "shtrruar ka" / "shtrire ka" ne seriozisht)...
  Kete cast edhe une sa e zbulova, gjithashtu edhe qyteti "Struge" vjen ne emer po nga ky kuptim, "Shtru ke" ... "Shtruar ke" ... (rruga = shtrru ka)...

  Eh o Zot, Shqip te flasin bijte e tjeter kush t'i ve kufijte!!!
   

 13. #13
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Eugeneral
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Mosha
  32
  Postime
  1,234
  Forca e Rrespektit
  291

  Titulli: Na tregoni fjale te mocme(te vjetra) !

  -Ndersa per temen dua te shpjegoj se mendoj se do te ishte me e sakte te quhej "Thoni kuptimin thurres te fjaleve" sepse fjala e re qe vjen nga fjala e vjeter prej NJE kuptimi thurres bazohet...
   

 14. #14
  VIP fv
  Antarėsuar nė
  Sep 2011
  Postime
  6,431
  Forca e Rrespektit
  6153

  Titulli: Na tregoni fjale te mocme(te vjetra) !

  Tamel- te embel- Qumesht
  T“lyen _ gjalp
  Tafkin - Portofol.
  Shkam(i thone mirdita) - Stol
   

 15. #15
  Moderatorė fv Avatari i Hartini
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  5,704
  Forca e Rrespektit
  2695

  Titulli: Na tregoni fjale te mocme(te vjetra) !

  Shkalc Barrel Lese
  Qenef , nevojtore , Wc
  Divahane , korridor
  Zllakop , sheke , voz
  Qypti , tra mbajtes pingul
  Vllaceg , rruge bore e bere per te rreshqitur , per tu vllacit .
  rrehe , rruge kembsoresh ne bore
  Gerhan , makineri mekanike qe sherben per te mbledh boronica
  Fiskel , Thuper Nje dege e holle peme
  Filispaj , fill i holle plastik i tejdukshem qe sherben per te kap peshk
  Ka fry ere e ka con me qafe , shprehje e rralle kjo , e pashpjegushme ne shqipen letrare
  Thi , derr i eger
  Thinesh ,derrkuce e eger . Dikush nga ju do ta kete degjuar kengen popullore qe thot , i dilte flaka e i dilte timi por ish thinesh e hic s'bertiti .
  Feja eshte injorance , por jo vetem !

 16. #16
  plak gjufurrak fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i kitrra 123
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  jam tu nxe i kusi me uje se du mej nrru teshat
  Mosha
  39
  Postime
  17,345
  Forca e Rrespektit
  8257

  Titulli: Na tregoni fjale te mocme(te vjetra) !

  Citim Origjinale Postuar nga Fly Shfaq Poten
  Ushkure - pantallona
  Citim Origjinale Postuar nga Reaa Shfaq Poten
  Se mu kujtua dhe nje

  Oshafka- Kumbulla (pestilka) te thara

  Ybrik- nje mjet me nje fecke si te elefandit ku zjenin uje,caj (sjam e sigurt nese e thash mire fjalen)
  Citim Origjinale Postuar nga Aki Shfaq Poten
  Tani nese flasim per fjale qe akoma perdoren ne dialekte:

  Rrace - rroba
  Citim Origjinale Postuar nga Eugeneral Shfaq Poten


  Shikojeni me venemendje te dashur shqiptare, ne kohen 0:46 thuhet fjala "shtroja" ("shtruar") dhe kuptohet "rruga" ("shtrrujka" ne perkedhelisht, "shtrruar ka" / "shtrire ka" ne seriozisht)...
  Kete cast edhe une sa e zbulova, gjithashtu edhe qyteti "Struge" vjen ne emer po nga ky kuptim, "Shtru ke" ... "Shtruar ke" ... (rruga = shtrru ka)...

  Eh o Zot, Shqip te flasin bijte e tjeter kush t'i ve kufijte!!!
  Citim Origjinale Postuar nga Endrra Shfaq Poten
  Tamel- te embel- Qumesht

  Shkam(i thone mirdita) - Stol
  Ushkur/i (diku i thone uqkuri) - nuk jane pantollone por eshte nje form rripi qe behej nga pelhura apo penjet e dredhur per te mbajtur te mbathurat. Kemi fjalen ne cunat: Hajde flasim rreth ushkuri

  Oshafka (tek ne i thone Ashaf) - nuk eshte vetem i kumbullave por jane pjese e cdo peme e prere ne rriska dhe e terur. Pastaj keto ruheshin dhe ne nderkohe ziheshin me uje dhe krijohej nje lloj kompoti shume i kendshem dhe shendetshem. Ashaf molle, dardhe, kumbulle e tj.
  Ybrik (ne i themi Ibrik) - kujtoje qe eshte fjale turke.

  Rraqe - nuk ka te beje vetem me rroba por me shume ka te beje me gjerat e perditshme dhe personale te nje njeriu. Merr rraqet dhe zhduku.

  Shtroja - tek ne ka te beje me shume me te shtruarit brenda shtepise. A ke shtroje dhe mbuloje?

  Shkam - perdoret me te madhe ne Kosove dhe eshte ajo ulesja qe zakonisht ishte pune dore e qe zakonishte kishte tre kembe.
  - I TAKOJ LUFTETARIT NE TE CILIN BASHKOHET E SHKUARA DHE E ARDHMJA -

  -Kashta noton e diamanti fundoset!


 17. #17
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Eugeneral
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Mosha
  32
  Postime
  1,234
  Forca e Rrespektit
  291

  Titulli: Na tregoni fjale te mocme(te vjetra) !

  Citim Origjinale Postuar nga kitrra 123 Shfaq Poten
  Ushkur/i (diku i thone uqkuri) - nuk jane pantollone por eshte nje form rripi qe behej nga pelhura apo penjet e dredhur per te mbajtur te mbathurat. Kemi fjalen ne cunat: Hajde flasim rreth ushkuri

  Oshafka (tek ne i thone Ashaf) - nuk eshte vetem i kumbullave por jane pjese e cdo peme e prere ne rriska dhe e terur. Pastaj keto ruheshin dhe ne nderkohe ziheshin me uje dhe krijohej nje lloj kompoti shume i kendshem dhe shendetshem. Ashaf molle, dardhe, kumbulle e tj.
  Ybrik (ne i themi Ibrik) - kujtoje qe eshte fjale turke.

  Rraqe - nuk ka te beje vetem me rroba por me shume ka te beje me gjerat e perditshme dhe personale te nje njeriu. Merr rraqet dhe zhduku.

  Shtroja - tek ne ka te beje me shume me te shtruarit brenda shtepise. A ke shtroje dhe mbuloje?

  Shkam - perdoret me te madhe ne Kosove dhe eshte ajo ulesja qe zakonisht ishte pune dore e qe zakonishte kishte tre kembe.


  -Normale qe "Shtroja" ka te beje me te shtruarit, po rruga a nuk ka te beje me te shtruarit (?) natyrisht qe po... "Shi trojet".
  -Trojet kur i shikon ato jane shtrire apo ne qiell?

  -Ndersa fjala "Shkam" ku ne Kosove thuhet per "Stolin" ((("esht ulin"))), vjen nga kuptimi thurres "Shum kamb" ((("Shume kembesh"))) ashtu si edhe eshte si the me tre kembe edhe pse une e di me kater kembe...

  -Dhe fjalet e mesiperme do ishte mire t'u gjenim kuptimin thurres se edhe fjala "penxhere" kur e degjon dikush thote se eshte fjale turke, por kuptimi thurres i saj eshte "pernxjerere" ("pernxjer ajrin") ...

  -Ne Kosove thuhet edhe fjala "dhez", kur me tha njehere nje mike nga Kosova per te "dheze" cigaren ne fillim m'u duk fjale e cuditeshme por ne cast me pas kuptova se ishte fjala "ndez"...
  -Dhez = Dhe zjarr (Jep zjarr)
  -Ndez = Ndan zjarr (Jep zjarr, ne kuptimin se e ndan me dike)


  -Nese ju zberthej nga nje fjale mongole, kineze, japoneze, angleze, greke, ruse, turke te cilat kane kuptim thurres SHQIP, do thoni se jane fjale te vjetra apo do thoni se jane fjale te reja?...
  ...keshtu edhe me keto fjalet me siper, keni vendosur ca nga lindja e ca nga perendimi dhe u thoni fjale te vjetra!!!
  -Nga Gjuha Shqipe vijne te gjitha fjalet por mos i beni lemsh duke thene "fjale turke" e fjale leshi!!!

  -Ajo fjala "YBRIK" zoteri qe e quan fjale turke, eshte SHQIPE: NJYYY BRIII KAAA.

  ...numeroja pak bririn, sa te gjate e ka!
   

 18. #18
  Moderatorė fv Avatari i Hartini
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  5,704
  Forca e Rrespektit
  2695

  Titulli: Na tregoni fjale te mocme(te vjetra) !

  Tpi theksi tek i do te thote dibek
  Dra theksi tek a jan mbetjet pas zierjes
  se mazes
  Feja eshte injorance , por jo vetem !

 19. #19
  Moderatorė fv Avatari i Hartini
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  5,704
  Forca e Rrespektit
  2695

  Titulli: Na tregoni fjale te mocme(te vjetra) !

  Burrofresk gjalp
  Feja eshte injorance , por jo vetem !

 20. #20
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Eugeneral
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Mosha
  32
  Postime
  1,234
  Forca e Rrespektit
  291

  Titulli: Na tregoni fjale te mocme(te vjetra) !

  -Kush tall "...Arrin", ashtu dhe do ta tallin...
  -Kush c'mon "Dijen", te c'mendur dot s'e thone...

  -Nuk keni frike o njerez "verejtjen" e "boReas"...

  ...MY...THO...LOGJI...
  ...ME...THA...LOGJIKA...

  ---LO-GJIKA = FJALO-GJIGANDE--- (FJALA E GJIGANDIT,,, E ZOTIT)

  -Miremengjesi:= Mire-me-ngjan-si... DIELLI KUR HAP SYNE.
   

 21. #21
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,290
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Cerep (po sdi ne perdoret q i bute apo C) ,ene ne forme tepsie qe pjekum buken,sidommos ajo e misrit sa e mire behet.
  Garravel-eshte kosh pak i larte qe ngarkohet shpine ,thuret e behet me thupra shelne dhe perdoret per dushkaja .
  Dushkajat nga ana tyre jane gjethet e pemve ,ahishtave kur bien vjeshte.
   

 22. #22
  VIP fv
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Forca e Rrespektit
  5555
  Markuc loool,ai llastiku ujites ose qe e veme ne cezme per te marr uje nga nje largesi...

  Pengjir qe shume se njohin ketu,nga anet tona i themi embelsires "revani" ndryshe,por dhe ne Gr revani quhet kshu qe mund te jete copy

  Oplloshka,nese se kam thene jane corape leshi

  Triko eshte bluze leshi prap per dimer,ose thene ndryshe pulover...
   

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •