Si ta mėsojm fėmijun tonė tė flas nė mėnyrė tė edukuar?


Ndodh shpesh qė tė dėgjojmė fėmijė teksa flasin me njė gjuhė deri diku vulgare, me fjalė qė nuk i kanė hije njė fėmije dhe qė nė rastet mė ekstreme shikojmė edhe prindėr tille teksa krenohen qė djali apo vajza e tyre ėshtė nė gjendje ti thotė. Nė moshėn 3-4 vjeēare fėmija mund tė shprehė edhe disa fjalė jo tė mira tė cilave sigurisht qė nuk ua di dot kuptimin. Nė kėto raste ėshtė detyra e prindit tė ndėrhyjė nė mėnyrė qė ta bėj fėmijėn tė kuptoj se nuk e aprovojnė njė fjalor me fjalė tė ndotura.


Disa rregulla pėr prindėrit:

- Te mos shprehin fjalė tė papastra, sepse nė tė kundėrt edhe fėmija juaj do tė pėrsėrisė atė qė dėgjon nga ju.

- Mos e ngrini si problem shumė tė madh, por as mos e injoroni.

- I shpjegoni fėmijės sė disa fjalė nuk mund tė thuhen, duke qėnė se nuk mund tė ofendojmė dikė. Nuk ėshtė etike tė pėrdoren.

- Mos pėrdorni ton tė lart zėri, pasi fėmija do tė ndihet keq dhe nuk do thotė njė prej tyre para jush, por do shprehet ashtu keq para tė tjerėve.

- Mos qeshni asnjėherė kur fėmiju shpreh ndonjė fjalė tė ndotur. Ai do tė mendoj ne at rast, se ajo ėshtė njė formė pėr tė argėtuar dikė.

- Pėrqėndrohuni nė mėnyrė si ta bėni fėmijėn tuaj tė mos e pėrdor fjale te paduhura (te ndotura) mė, dhe jo tek personi qė gabim e ka mėsuar.// Fėmiju, njė detyrė pėr Prindėrit