Shqiptar te Bashkuar
android
Faqja 8 nga 8 I parėI parė 12345678
Duke shikuar rezultatet 211 ne 221 nga 221
 1. #1
  plak gjufurrak fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i kitrra 123
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  jam tu nxe i kusi me uje se du mej nrru teshat
  Mosha
  40
  Postime
  18,326
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  8322

  Smile Vjersha dhe fabula

  Nuk e zgjodha rastesisht, nen forumin bashkatdhetaret neper bote, per te hapur ketė teme. Me ca ketej jemi njohur e kemi llafosur, por, edhe pa llafosur fare kam pershtypjen se do ta njihnim njeri tjetrin po te takoheshim ne rruge, nga postimet dhe leximet qe i kemi bere njeri tjetrin. Jo pak nga ne ketu jemi edhe prind. Si prind qe jemi kam pėrshtypjen se secili nga ne nuk do kishte deshire te shihte aske me larte se veten perveq femijes se vet, andaj nje pjese te kohes ketu ndoshta do ishte mire tua kushtonim atyre. Duke pasur parasysh se shumica nga ne jemi te shperndar neper bote, me lindi ideja te hape nje teme ku do plasonim vjershat, tregimet, perrallezat e me te dashureve tane. Se paku te bejme nje bashkim kulturor te tyre ne kete menyre.
  Une do falėnderoja secilin per mundin qe do bente ketu ju garantoj se cupa ime do ju jet shume mirnjohes dhe do i mesoj te tera.

  Punė tė mbarė!


  STUFA

  Bie borė
  Kėndon stufa
  Nė stufė flaka
  Tufa, tufa

  Buēet zjarri
  Bu, bu, bu
  Mbushma gojėn
  Plot me dru
  - I TAKOJ LUFTETARIT NE TE CILIN BASHKOHET E SHKUARA DHE E ARDHMJA -

  -Kashta noton e diamanti fundoset!


 2. #211
  Moderatorė fv Avatari i Natta
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  12,816
  Forca e Rrespektit
  887

  Titulli: Vjersha dhe fabula

  Patat e vogla lahen liqen
  koken ulin poshte
  bishtin lart e ngrejne
  lahen pastrohen per bukuri
  pastaj mak mak mak shkojne ne shtepi

  :-D :-D
   

 3. #212
  Moderatorė fv Avatari i Natta
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  12,816
  Forca e Rrespektit
  887

  Titulli: Vjersha dhe fabula

  Mirupafshim dallendyshe
  mirupafshim ,kthehu perseri
  mirupafshim mikja ime
  fat te mbare
  ne vendin tend te ri
   

 4. #213
  Moderatorė fv Avatari i Natta
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  12,816
  Forca e Rrespektit
  887

  Titulli: Vjersha dhe fabula

  Sa shume deshire une kisha
  te ngrihem ne hapsire,
  si zog te fluturoja
  ne qiellin tim te lire.

  Nje zogu une iu luta
  qe krahet te mi jape.
  Nje here te fluturoja
  pastaj tja ktheja prape.

  U ngrita mes reve
  i lumtur shend-e-vere.
  dhe zogun e lashe
  une me krahe... te preeeeeeeeeere.

  Mu duk shume i merzitur,
  ndaj zbrita prape ne toke.
  Me mall e perqafova
  si mik edhe si shok.

  Dhe nisem te dy bashke
  ne me mijera fluturime.
  Ai me krah't e tija
  dhe une me kengen time.
   

 5. #214
  Moderatorė fv Avatari i Natta
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  12,816
  Forca e Rrespektit
  887

  Titulli: Vjersha dhe fabula

  Vogelushja jone Elone
  ditelindjen sot feston
  vijne shoket shoqet vijne
  mbushin plot me gaz shtepine

  Ne nje goje te gjithe thone
  100 vjec u befsh Elone

  Sot dhe lulja e shqiponjes
  duket sikur i thote Elones
  Cfare kerkon te te dhuroj
  ja nje gjethe po e shtoj

  Si na shtohet ne blerimi
  ty Elone tu shtofte gezimi..
   

 6. #215
  Moderatorė fv Avatari i Natta
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  12,816
  Forca e Rrespektit
  887

  Titulli: Vjersha dhe fabula

  Xhepi im i vogel,
  c'fare kerkon nga mua?
  Nje shami te vogel ,
  per hundet e tua.
   

 7. #216
  Moderatorė fv Avatari i Natta
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  12,816
  Forca e Rrespektit
  887

  Titulli: Vjersha dhe fabula

  1-Shqiponja, sorra dhe bariu

  Nje shqiponje shigjetoi me vrull nga nje shkemb i larte dhe rembeu nje qengj. Nje sorre qe e pa, plasi nga zilia dhe deshi te bente edhe ajo te njejten gje. U ul me zhurme dhe qendroi mbi nje dash. Po iu pleksėn thonjte ne leshin e dashit, e nuk mundi te ngrihej. Rrahu ajrin me krahe me force, sa e pikasi bariu, i cili i shkoi prane, e zuri dhe i preu ca pende. Ne mbremje e mori me vete dhe ua shpuri femijeve.
  Kur ata e pyeten se c'lloj zogu ishte ky, ai iu pergjigj:
  - Eshte nje sorre, qe e mban veten per shqiponje.

  Morali dhe domethenia e fabules eshte ky: Kush shkon pa mend, per te arritur me te medhenjte se vetja, ben gjithfare marrezish, dhe pervec fatkeqesive qe peson, behet edhe qesharak.

  2-Peshkataret
  Disa peshkatare dolen per peshkim, po pasi u munduan nje kohe te gjate, nuk zune gje. Prandaj po rinin ne varke te merzitur. Ate cast, nje peshk i madh grabitqar, qe notonte me shpejtesi, u hodh gabimisht ne mes te varkes. Peshkataret e zune, e shpune ne qytet dhe e shiten.

  Domethenia e kesaj fabule eshte: Shpesh here, atyre qe nuk u ndihmon mjeshteria, iu sjell gezim fati


  3-Dhelpra me bark te fryre

  Nje dhelper e urritur, qe gjeti ne nje zgavėr lisi buke e mish, lene aty nga ndonje bari, hyri me shpejtesi brenda dhe i perlau. Por iu fry barku aq shume sa nuk mundi te dale dot prej andejdhe vuri kujen. Nje dhelper tjeter, qe e solli rruga ne ato ane, e pyeti se c'po ndodhte, dhe kur e mesoi, i tha:
  - Tani duhet te rrish aty brenda, derisa te behesh aq sa ishe kur hyre.Keshtu do te dalish fare lehte.

  Domethenia: Vetem koha i zgjidh problemet e veshtira


  4-Dhelpra dhe leopardi

  Nje dhelper u grind me nje leopard se cili prej tyre ishte me i bukur, e meqe leopardi nxori ne pah bukurine e trupit, dhelpra iu kthye e i tha:
  - Atehere, sa here me e bukur se ti duhet te jem une, qe kam nje mendje te ndritur?
  - Fabula tregon se bota e dijes eshte me e mire se bukuria e trupit  5-Dhelpra dhe majmuni

  NJe dhelper dhe nje majmun po kalonin ne te njejten rruge dhe flisnin per bujarine e fisit te tyre. Thane sa deshen derisa mberiten ne nje vareze. Duke hedhur syte andej, majmuni psheretiu. Kur dhelpra e pyeti perse, majmuni, duke i treguar varret, i tha:

  - E si te mos perlotem, kur shoh mbi varre epitafet e paraardhesve te mi dhe te sklleverve te tyre.

  Thuaj genjeshtra sa te duash- i tha dhelpra- perderisa askush prej tyre s'mund te flase.

  -Fabula tregon se edhe njerezit genjeshtare behen teper te dyshimte kur nuk ka se kush ti kontrolloje per ato qe thone.

  6-Bretkosat!


  Kur shterroi pellgu, dy bretkosa u larguan prej andej, per te gjetur nje vend tjeter me uje. Sapo mberriten ne nje pus, njera prej tyre, pa u menduar, i tha tjetres te zbrisnin atje. Por tjetra i tha:

  - Po nese shterron uji qe eshte aty poshte, atehere si do te mundim te dalim jashte?

  * Fabula na meson te mos i marrim gjerat me mendjelehtesi


  7-Plaku dhe vdekja

  Njehere, nje plak preu nje barre me dru, i ngarkoi dhe mori nje rruge te gjate. I lodhur nga rruga, uli ngarkesen pertoke dhe i foli vdekjes. Vdekja erdhi sa hap e mbyll syte dhe e pyeti se perse e thirri:
  Te me ngreshe barren e druve- i tha ai.

  * Fabula tregon se cdo njeri e do jeten e tij, edhe kur eshte ne fatkeqesi.

  8-Bletė rritėsi

  Dikush hyri ne nje bletore, kur nuk ishte i zoti dhe vodhi mjalte e dyll. PAsi u kthye bleterritesi dhe i pa kosheret bosh, ndenji ne nje ane dhe po vrojtonte me kujdes.

  Bletet qe po ktheheshin nga kullota e pane dhe iu leshuan per ta thumbuar. Atehere ai tha:

  - Kafshe te pacipa, ate qe iu vodhi e late pa ndeshkuar dhe po me ndeshkoni mua, qe perkujdesem per ju.

  * Kjo ndodh edhe me disa njerez, qe, per shkak te mosnjohjes, nuk mbrohen nga armiqte, po iu largohen miqve, duke i gjykuar keta te fundit si mashtrues.

  9-Neperka dhe gjarperi i ujit

  NJe neperke shkoi ne nje burrim per te pire uje, por gjarperi i ujit e pengoi me zemerim, duke i thene se nuk i mjaftonte vendi qe kishte, po vinte edhe ne shtepine e tij.
  E meqe grindja arriti kulmin, rrane ne nje mendje, qe te ndesheshin midis tyre dhe fituesit t'i takonte edhe uji, edhe vendi.
  Se fundi, caktuan kohen dhe vendin e dyluftimit.
  Nga urrejtja qe kishin per gjarperin e ujit, bretkosat shkuan tek neperka dhe i dhane zemer, duke i premtuar se do te luftonin ne krahe te saj. Filloi beteja e neperka luftonte me gjarperin e ujit, ndersa bretkosat, meqe nuk mund te benin asgje me shume, ia dhane nje kuak-kuak me tere fuqine e tyre.
  Kur fitoi, neperka i qortoi se, megjithqe i kishin premtuarte merrnin pjese ne beteje, jo vetem qe nuk e ndihmuan, po kendonin pa prere se largu.
  Atehere ato i thane:

  - Po duhet te dishe se bashkepunimi yne nuk u arrit e duar, por me zė.

  * FABULA tregon se aty ku duhen duar, ndihma me fjale s'ka asnje vlere!
  10-Milingona dhe brumbulli

  Ne vere, nje milingone, shkonte neper ara, mblidhte kokrra elbi e gruri dhe i grumbullonte si ushqim per dimer. Nje brumbull, qe e pa, filloi ta tallte, duke i shprehur gjoja keqardhjen e vet, se po shpenzonte kohen, kur te gjitha kafshet e tjera e kishin lene punen dhe po shlodheshin. Ate cast, milingona nuk foli, po kur pllakosi dimri dhe bajgat u shkaterruan dhe u shperndane nga shiu, brumbulli, i drobitur nga uria, erdhi te milingona dhe i kerkoi ushqim,

  Kete here milingona i tha:

  - Neqoftese do te punoje atehere kur une robotohesha dhe ti argetoheshe, sot nuk do te te mungonte asgje.
  ** Ata qe nuk parashikojne te ardhmen ne kohen e mireqenies, e pesojne, kur ndryshojne situatat

  11-Kopshtari dhe qeni
  Qeni i nje kopshtari ra ne pus. Kopshtari, duke dashur qe ta nxirte prej andej, u fut edhe ai ne pus. Po qeni nuk e kuptoi perse i shkoi prane, e meqe e mendoi se i shkoi per ta mbytur, e kafshoi. Ai, i vene ne pozite te veshtire, i tha:
  - Mire m'u be, sepse u mundova te shpetoja dike qe u rrezua vete.
  ** Per njeriun e pakenaqur, qe gjykon keq mireberesin e tij
   

 8. #217
  Moderatorė fv Avatari i Natta
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  12,816
  Forca e Rrespektit
  887

  Titulli: Vjersha dhe fabula

  Luani dhe miu

  Nje here duke fjeturnje luani i kaloi nje mi neper goje.
  Luani u zgjua dhe filloi te sillet nga te gjitha anet per ta gjetur miun.
  Ne ate cast e pa dhelpra se si gjithe ai luan u tremb nga nje mi i vogel.
  Kurse luani tha;
  Un nuk u tremba po me kapi inati per guximin e tij
   

 9. #218
  ELINDA fv
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Vendodhja
  Kline
  Mosha
  18
  Postime
  79
  Forca e Rrespektit
  5

  Red face Titulli: Hena


  Hena porsi nuse,
  vezullon ne qiell,
  radhen ia leshon,
  te nesermen ,
  te bukurit diell.

  Nje yll nga qielli zbriti
  dhe ne vesh
  sikur me peshperit
  prit bukuroshe,
  prit tani ,
  hena do te fal,
  pakez drit.

  Henes nje lutje ia bera,
  henen e dashur mos prito,
  ndriqo dh ne erresir ,
  ti na shpeto.
   

 10. #219
  Moderatorė fv Avatari i Natta
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  12,816
  Forca e Rrespektit
  887

  Titulli: Vjersha dhe fabula

  Ferit Lamaj

  Kanarina

  Bukuroshja kanarine
  ne kafaz rri e trishtuar ,
  sheh nje ujk qe ulerin ...
  ulerin si i terbuar ...

  Ahh moj bote ..bote e prapshte
  ke mbyll brenda dhe ke len jashte .

  Kravata

  Ai burre ka shkalluar
  e lidh gruan kembe e duar .
  Por kravaten burre ziu
  se lidh vet ja lidh komshiu .


  Ujku

  Ujku killer i vertete ..
  i ka vrare nja 7-8 vete
  Nje dite ujku veten vrau
  me nje pushke pau pau .

  Ja pret dhelpra : s“eshte i marre
  kushedi se sa ka marre ...
   

 11. #220
  ELINDA fv
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Vendodhja
  Kline
  Mosha
  18
  Postime
  79
  Forca e Rrespektit
  5

  Red face Titull: Flamuri


  Flamuri yn
  kuq e zi
  ne zmer
  te qdo shqiptari
  je ti.

  Per ty u flijuan
  shum deshmor,
  Ismail Qemali
  te ngriti ne Vlor.

  Pelhura e kuqe
  ne mes shkaba e zez,
  je simbol kombetar
  i yni per qdo fest.

  Nje vajz e re
  e quajtur Marigon, e qendisi flamurin
  me shqiponj.
   

 12. #221
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  6,083
  Forca e Rrespektit
  530
  me pelqeu kjo....  BALADA e PLESHTIT

  Pleshtit nuk i vjen mėrzi.
  A je qen, apo njeri
  A e ke leshin t’ bardhe a t’ zi,
  Frrup...gjen vend pėr mrekulli.

  Ndonse kruhesh pa ja nda
  Gjithsekush njė plesht e ka!
  Bile thonė se rraca e pleshtit
  Mbijeton vetėm prej leshit.

  Kam ndigju se ka do pleshta
  Qė zen rrushi nepėr vreshta
  Ka dhe pleshta nepėr lopė
  Pleshta plehu nė ēdo gropė.

  Unė ksaj here kam mendu
  Pėr do pleshta tė tjerė me shkru
  Pėr kėtė rracė tejet mizore
  Qė bezdisė rracėn njerzore!

  Askėrkush nuk dėshiron
  Ta ketė pleshtin nepėr shtat
  Sepse pleshti frekuenton
  Nė veēanti leshin e gjatė.

  Ndaj dhe rruhen mbahen pastėr
  Mos me e rritė leshin ma shum’
  Sepse pleshti s’mban me hater
  Je nė qytet, a je nė katund.

  Me i ra shkurt pra miqt e mij
  Po u tregoj njė histori
  Qė i ka ndodhe pleshtit qyqar
  Tuj shetit kombin shqiptar.

  Pra ky plesht kishte ndigju
  Se nė Ballkan, qefli me u kru
  Janė shqiptaret nė troje tė veta
  Qė pėr lesh s’u dhimbset jeta!

  …Filloj pleshti punė pėr s’mbarit
  Me zgjedhė leshin ndėr shqiptarė
  Iu fut mjekrės sė Kryetarit
  Mjekėrkuqit, lesh pa larė!

  Por nuk mundi tė qėndronte
  As njė dite nė mjekėr tė tij
  Sepse leshi kundėrmonte
  Wischy, brandy dhe raki!

  Ku tė futej pleshti i ngratė!?
  Lesh tė dredhun kanė dhe gratė.
  Ndaj u fut nė Qeveri
  Qė t’a zgjidh hallin e tij!?

  Sallė luksoze, e mikrofon
  Kryeministėr kokė bidon
  Por pranė tij njė leshraverdhė
  Floku i saj, me dorė ish dredhė.

  Ah! - tha pleshti,- tė qofsha falė
  Se prej teje s’kam me dalė!
  Dhe u fut nė mes tė shalėve
  Qė ma mirė t’u ruhej fjalėve!

  Frrup! Frrup! Frrup mezi arriti
  Iu ngroh zemra, iu ngroh shpirti!
  ēfarė arome, oh ē’ deodorant!
  S’kishte lesh !… interesant!?…
  Pleshti ndenji diversant !!!!

  Aj soj vendit i preferuar
  Pėr dreq leshin e kish rruar!
  Ndaj dhe Pleshti mbet i habitur
  Qė ai vend, s’kish lesh tė rritur!

  Ban vaki,- mendoj i shkreti,
  Ndoshta kėto… i ka pushteti!
  Dhe e zuri pa e kuptuar
  Gjumi i embėl, nė lesh tė rruar!

  Pa kaluar as gjysėm e natės
  Sheh njė endėrr i turbulluar
  Qė leshverdhės, oh tė ngratės
  I vjen mjekrra lesh pa rruar…

  I del gjumi plesht fatziut
  Dhe gjen vehten pėr ēudi
  M’u tek mjekrra e njeriut
  Wischy, Brandy e Raki!

  Dreq o punė, - tha, - po kėtu isha
  Ndaj kėrkova transferim!
  Vėrtet leshin nuk e kisha!
  Ama kisha Qeverin!

  S’e kuptonte plesht hajvani
  Se ku ishte nė fakt sekreti!
  Pėr njė plesht digjet jorgani
  Rruhet leshi, e jo Pushteti!

  Ndaj ky plesht qe u zhgenjye
  Dhe kujtoj se gjet xhehnetin.
  Nga kish ardhur na u kthye
  S’kruhej dot…ai me Pushtetin!

  Agim Doēi
  Tė njohėsh tė tjerėt ėshtė menēuri. Tė njohėsh veten ėshtė urtėsia mė e madhe. Ti imponohesh vullnetit tė tė tjerėve ėshtė forcė. Ti imponohesh vetes ėshtė forca mė e madhe – (Une dora vet)

Faqja 8 nga 8 I parėI parė 12345678

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2017, 16:20
 2. Bejta (Vjersha) Meshkujt kundra Femrave
  Nga Quku ne forum Lojra
  Pergjigje: 3
  Postimi i Fundit: 14-12-2016, 20:40
 3. Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-11-2008, 13:47

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •