Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 3 nga 3
 1. #1
  >> << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,102
  Forca e Rrespektit
  1500

  Zakonet e kėqija tė prindėrve trashėgohen

  Zakonet e kėqija tė prindėrve trashėgohen


  Fėmijėt tanė na shohin gjithmonė, madje edhe kur tymosim apo kur pimė, dhe ata do tė na emulojnė pėr fat tė keq, duke na pasqyruar gabimet tona. Dhe ēdo sjellje e keqe e jona do tė pasqyrohet tek ata nė tė ardhmen. Thuhet (dhe shkruhet shpesh), por repetita iuvant(sjellje e pėrsėritur): ja vlen mė shumė se njė shembull i mirė i dėnimeve. Ndoshta shembulli jep rezultatet e tij nė kohė, por pėr njė kohė tė gjatė ėshtė i paepur. Ose pothuajse. Ēėshtja ėshtė se shembulli ėshtė vendimtar edhe kur ėshtė i keq dhe prindėrit duhet tė dinė qė duke u dhėnė fėmijėve vese kushtėzojnė gjithmonė shėndetin e tyre. Kėtė gjė e konfirmon dhe e thekson edhe njė kėrkim tjetėr, kėtė herė me origjinė britanike.


  Sjelljet
  Varėsia nga duhani dhe alkooli, jeta e ulur dhe ushqimi i keq: tė gjitha bien nė sfondin e asaj qė ekspertėt e quajnė “mėnyra e jetesės” dhe kjo duket tė jetė gjithnjė e mė e rėndėsishme nė pėrcaktimin e shėndetit dhe nė pritshmėritė e jetės pėrtej gjeneve qė ndonjėherė duken se kanė vendosur fatin tonė, por ndėrkohė nuk ėshtė kėshtu. Kjo rėndėsi nė rritje e dhėnė nga studiuesit nė mėnyrėn e jetesės ėshtė njė shenjė e rėndėsishme e vetėvendosjes, por nga ana tjetėr duhet tė thuhet se nė fakt, madje as nė vendosjen e stilit tė jetesės nuk jemi kaq tė lirė, sepse sjelljet e mėsuara nga prindėrit kanė njė ndikim tė madh nė zgjedhjet tona tė ardhshme.


  Studimi
  Studiuesit e Universitetit Leeds flasin qartė pėr hulumtimet e tyre tė fundit dhe pėrfshijnė njė mostėr prej 21,000 personash tė shpėrndarė nėpėr 13 vende. Rastėsia e shembullit tė keq luhatet jo pak, duke filluar nga 31% deri nė 78%, me njė incidencė mesatare tė gjysmės sė sjelljeve (dhe do tė ishte interesante tė shpjegoheshin arsyet pėr kėtė lėkundje). Pėr shembull, nė Republikėn Ēeke, Gjermani, Spanjė, Francė dhe Austri, kapaciteti i prindėrve pėr tė sulmuar pasojat e zakoneve tė kėqija ndikon afėrsisht 70% (pak a shumė). Nė Belgjikė, Holandė dhe Zvicėr ndikon rreth 41%. Dhe pastaj ėshtė Suedia, ku pėr motive misterioze mami dhe babi gati kurrė nuk i sulmojnė sjelljet e fėmijėve tė tyre. Kjo mund tė ndodhė sepse tė rinjtė i nėnshtrohen kufizimeve aq tė forta nga burimet e tjera pėr pirjen e duhanit pėr tė anuluar efektin e shembullit prindėror (qė megjithatė ėshtė normalisht pozitiv). Nė fakt, modeli suedez i parandalimit tė pirjes sė duhanit njihet si njė model i suksesshėm dhe Suedia ėshtė vendi europian me prevalencėn mė tė ulėt tė duhanpirėsve tė pėrditshėm nė popullatėn e rritur, si dhe i pari pėr tė shkurtuar objektivin rreth 20%, tė rekomanduar nga Organizata Botėrore e Shėndetėsisė.


  Mosha e ndikimit
  Shkurtimisht, prindėrit u japin fėmijėve tė tyre jo vetėm materiale gjenetike, por edhe stilin e tyre tė jetesės. Pėrtej faktit se ekziston njė shkencė e quajtur epigenetikė qė konsiston nė njė model qė shpjegon se si faktorėt mjedisorė kanė njė ndikim tė thellė nė sjelljen e gjeneve. Nė thelb njė fėmijė i lindur nė njė familje qė ka njė jetė jo shumė tė mirė (qė shkon pėrtej pirjes sė duhanit, abuzimit me alkoolin dhe dietės sė keqe) rrezikon tė jetė para-programuar qė tė ketė probleme shėndetėsore. Por gjithmonė nė varėsi se ku ėshtė lindur dhe, me sa duket, edhe nga mosha kur sjelljet shihen dhe pranohen. Pėr shembull, nėse njė fėmijė i moshės 12 vjeē, moshė midis pubertetit dhe adoleshencės, sheh babain e tij duke pirė duhan, mundėsitė pėr t’u bėrė duhanpirės janė pothuajse dyfish. Nė pėrgjithėsi njė nėnė duhanpirėse ndikon shumė nė zgjedhjet e ardhshme tė vajzės sė saj dhe shumė mė pak tek zgjedhjet e djalit (kjo ėshtė pėr shkak se fėmija tenton tė identifikohet me prindin e tė njėjtit seks). Gjithashtu duket se rreziqet pėr t’u bėrė duhanpirės rriten nėse babai bėn njė punė manuale ose nėse ka jetuar nė varfėri gjatė fėmijėrisė. Shkurtimisht, ka fushata tė mira ndėrgjegjėsimi dhe aktivitete edukative, reklama dhe fotografi tė tmerrshme nė pako cigaresh apo edhe promovimi i palestrės. Por megjithatė familja, nė kuptimin e bukur dhe tė shėmtuar, mbetet mė e rėndėsishmja. /T.
  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu,
  nuk tė meriton as ashtu.

  Mua nuk mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  por fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq.  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 2. #2
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Loyalty
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Milano
  Postime
  3,745
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  1433
  Trashegohen dhe sjelljet e mira nė tė njėjtėn sasi dhe cilesi.
   

 3. #3
  >> << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,102
  Forca e Rrespektit
  1500
  seq mu kujtua nje Foto shqip qarkullonte diku ne Internet para pak kohesh:

  ku prindi me nje shok ecnin para dhe te dyte kishin lidhur duarte prapa, kurse djali i tij me i vogel ashtu 3-4 vjet afersisht, iu shkonte prapa dhe poashtu i kishte lidhur duart prapa. Tani aty shkruante mbi Foto: Ju jeni shembull, siq ben babi ashtu djali.

  Faktikisht edhe vajzat i imitojn nenat...
  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu,
  nuk tė meriton as ashtu.

  Mua nuk mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  por fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq.  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Pergjigje: 4
  Postimi i Fundit: 16-05-2016, 13:42
 2. Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 14-01-2016, 08:46
 3. “Kujtimet” trashėgohen nga njė gjeneratė nė tjetrėn
  Nga Love ne forum Shkencė dhe Teknologji
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-12-2013, 15:22
 4. Zakonet mė tė kėqija nė mėnyrėn se si ne ushqehemi!
  Nga Legally_Sweet ne forum Dieta dhe ushqimi
  Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 27-07-2012, 14:49
 5. Zakonet
  Nga diku diku ne forum Jurisprudencė
  Pergjigje: 6
  Postimi i Fundit: 06-06-2011, 12:38

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •